Delegatia FMI a felicitat BNR pentru cum a reactionat la provocari. "Atat la cele interne cat si la cele externe", au mentionat oficialii Bancii Centrale

de Dan Popa     HotNews.ro
Luni, 25 octombrie 2010, 12:19 Economie | Finanţe & Bănci

Jeffrey Franks
Foto: Agerpres
Oficialii FMI au iesit foarte multumiti de la discutiile avute la cel mai inalt nivel la Banca Nationala, au confirmat pentru HotNews.ro oficiali ai institutiei. “Am avut in aceasta dimineata o serie de discutii tehnice legate de politica monetara si de viziunea BNR cu privire la viitorul economiei. Am fost felicitati de membrii delegatiei FMI pentru modul in care am reactionat la provocarile actuale. Atat la cele externe cat si la cele interne”, au mai spus sursele citate.

Discutiile au atins nu doar o analiza a politicii monetare, ci si perspectivele pe care economia romaneasca le are pentru a iesi cu bine din aceasta criza. Oficialii Fondului sunt optimisti, chiar daca au manifestat anumite rezerve cu privire la eficacitatea unor masuri din zona politicilor fiscale", au mai adaugat oficialii BNR.

La randul lor, oficialii FMI au apreciat ca fiind “foarte productive” discutiile avute la sediul BNR. “Am avut o discuţie foarte productivă asupra politicii monetare”, a declarat şeful misiunii Fondului Monetar Internaţional pentru România, Jeffrey Franks, după discuţiile purtate la BNR. Franks a apreciat ca in urma primirii urmatoarei transe de bani, rezerva valutara a Bancii Centrale va creste. “Poziţia valutară a BNR este puternică şi se poate consolida în continuare dacă va primi o nouă tranşă până la sfârşitul anului”, a declarat luni Jeffrey Franks.

Rezervele BNR se situau la nivelul de 32,579 miliarde euro la 30 septembrie 2010, faţă de 31,554 miliarde euro la 31 august 2010.



Citeste mai multe despre   










2743 vizualizari

  • +7 (15 voturi)    
    tot respectul (Luni, 25 octombrie 2010, 12:38)

    xuleasca [anonim]

    tot respectul pentru cei din BNR
    • -6 (10 voturi)    
      respecta-i tu (Luni, 25 octombrie 2010, 13:44)

      nenea [anonim] i-a raspuns lui xuleasca

      poate tu castigi o paine de pe urma celor de la BNR, majoritatea celorlalti le platesc incompetentele
      • +6 (10 voturi)    
        daca ai avea putin creier (Luni, 25 octombrie 2010, 14:21)

        unu [anonim] i-a raspuns lui nenea

        ... te-ar duce capul sa spui, argumentat frumos, ce a facut gresit BNR-ul. Dar deh, e Romania si aici orice cocalar care habar n-are economie poate debita platitudini referitor la munca altora si mai are si tupeul de a fi luat in serios
        • -2 (4 voturi)    
          unu, educatia ta de acasa isi spune cuvantul (Luni, 25 octombrie 2010, 20:34)

          nenea [anonim] i-a raspuns lui unu

          inainte sa jicnesti, explica-mi ce s-a intamplat din cauza bnr-lui in primii 15 ani dupa revolutie (nu poti, pentru ca esti spalat pe creier slugoiule). explica-mi si mie de ce directiva europeana ce trebuia sa fie aplicata bancilor (ma refer la contractele de credit) nu a fost aplicata si toata lumea se bate pentru o amarata de og50, care nu aduce NIMIC nou fata de directiva eurupeana (nu-mi da scuza ca nu e de competenta bnr-lui). te rog sa explici de ce firmele private sunt obligate sa ridice salariul minim pentru ca bnr permite bancilor sa stranga de pe piata toti banii de consum prin MARJE aberante de peste 10% (banii disponibili pentru consum definesc puterea de cumparare care se reflecta asupra monedei in final. oricat ar creste statul salariul minim, nu are nici un efect, pentru ca bancile maresc fraudulos marjele si cum 90% din populatie este imprumutata, banii de consum tot la banci se duc). explicca-mi si mie de ce au dat faliment bancile dupa anii 90? din cauza competentei bnr? de ce s-a umflat bula imobiliara fara ca bnr sa scoata un sunet? tu nici sa vorbesti civilizat nu stii, la ce explicatii ma pot atepta de la tine? dom'le @gique, de ce lauzi profitul bnr? la noi in tara TOATE bancile au profituri fabuloase. cum se face ca bancile au profituri mari intr-o tara saraca, in timp ce in tari mai capabile bancile se duc pe robinetul falimentului?
      • +5 (9 voturi)    
        bietul de tine (Luni, 25 octombrie 2010, 14:23)

        gique [anonim] i-a raspuns lui nenea

        BNR raporteaza profit in fiecare an, iar 80% din profit merge la stat. Despre ce incompetente vorbesti tu ? Habar n-ai pe ce lume traiesti.
        • -4 (8 voturi)    
          Habar n-are (Luni, 25 octombrie 2010, 15:40)

          flavian [utilizator] i-a raspuns lui gique

          Da, habar n-are ce fce benerel masonescu de douazeci de ani incoace...

          BNR si domnu' Benerel Masonescu au mentinut monopolul statului asupra monedei. Pentru a putea sa-si bata joc de oameni in anii 90 imprimand in nestire si furand din buzunarul cetateanului prin inflatie. A dat voie dupa anii 2000 bancilor externe sa-si faca de cap si sa umfle frumusete de balon imobiliar. A dat ulterior pe mana acelorasi banci RMO-ul adica banii deponentilor. Ne-a bagat in datorii pana peste cap la FMI. Cu banii aia a sprijinit tot bancile, manipuland cursul valutar.

          Numai chestii grozave a facut nea Isarescu asta si benereul pe care il guverneaza. Vedea-l-ash desfintat odata la fel ca si FED-ul... :(
          • +6 (8 voturi)    
            dezinformare sau prostie? (Luni, 25 octombrie 2010, 16:13)

            gique [anonim] i-a raspuns lui flavian

            1. Inflatia din anii '90 a fost cauzata in primul rand de luare unor decizii poilitice in economie, BNR-ul neavand nicio parghie prin care sa poate evita amestecul grosolan al politicului. Concret, la inceputul anilor '90 politicul a aprobat venituri umflate (artificial) pentru toate categoriile sociale, ceea ce adus la o crestere a cererii in conditiile unei oferte interne scazute. Aceasa situatie a dus la aparitia unor fenomene ale inflatiei prin cerere, pe piata libera. Totusi in perioada aia , erau si produse ce aveau preturi fixe, administrate, astfel incat socul inflationist s-a manifestat cu precadere odata cu prima liberalizare a preturilor, in noiembrie 1990. Prin franturile de realitate pe care le prezinti e clar ca ori esti prost ori esti rau intentionat si urmaresti sa manipulezi cititori mai putin informati.

            2. Nu prea e treaba BNR sa intervina activ in piata imobiliara. Cererea si oferta dicteaza ca peste tot. Bancile sunt la fel de vinovate ca idiotii care si-au facut credite peste credite, imprumutandu-se pentru a cheltui.

            3. Nu tot RMO-ul a fost dat pe mana bancilor, dupa cum insinuezi. Oricum in Romania acesta e mult mai ridicat decat in toata Europa.

            4. Nu BNR-ul decide daca ne imprutam sau nu de la FMI, dupa cum ei nu decid nici sumele ce se imprumuta.

            5. Banii ajunsi la BNR, ca imprumut, vor fi returnati tot de BNR, din venituri proprii, si nu de aia ca tine.

            6. Daca nu era BNR-ul, fluctuatiile de curs ar fi facut praf pana si bruma de exportatori pe care o mai avem, iar preturile ar fi crescut in prostie.

            7. Chiar daca Isarescu o fi mason, desi banuiesc ca si asta e tot o intoxicare cretina de-a ta, putin imi pasa atat vreme cat BNR-ul isi face treaba. Iar la capitolul asta nu prea sunt multe de reprosat
            • -1 (5 voturi)    
              Manipulare sau spalare pe creier (Luni, 25 octombrie 2010, 21:45)

              flavian [utilizator] i-a raspuns lui gique

              Vrei sa zici probabil.

              BNR lucreaza mana in mana cu politicul, este evident. Aia sunt un pic mai prosti si trebe sa fure si ei ceva. Bancherii au ceva mai multa diplomatie, ba au mai si prostit lumea sa creada ca furtul prin inflatie ajuta cresterii economice... :)

              BNR nu intervine in piata imobiliara, dar cand creditele se dau aiurea nu zice nimic, in schimb cand buba se sparge le ia partea bancilor.

              Sa fie clar, BNR nu produce nimic. Decat hartie igienica. Iar atunci cand imprima 20 de milioane de fapt fura un leu echivalent din munca fiecarui roman, din buzunarul fiecarui om din tara asta. Asa "returneaza" ei si fac "profituri".. din hartie, nu din altceva.

              Inlatnirtea lui benerel masonescu si a lui basel cu trilaterala a fost comentata exact acum o saptamana, inclusiv de hotnews. ia de mai citeste.
        • -1 (3 voturi)    
          BNR: baieti buni sau nu? (Luni, 25 octombrie 2010, 22:54)

          thont [anonim] i-a raspuns lui gique

          BNR ar face mai bine ca prin politica monetara sa dea o gura de oxigen si romanilor, a micilor intreprinzatori, nu doar apa la moara rechinilor bancari. De ce ne bucuram ca BNR are profit? Nu ar fi mai bine daca BNR ar fi pe zero dar prin politica acesteia, cele cateva sute de mii de firme mici sa aiba profit? Din cate vad eu, in acest moment, exceptand o imagine foarte buna, si o lupta cu speculatorii castigata, BNR nu prea mai are cu ce sa se laude. .... Eu nu as fi atat de grabit sa le iau apararea. Este drept ca lucreaza foarte mult... dar lucreaza pentru noi, romanii?
    • -5 (7 voturi)    
      tot respectul... oare?! (Luni, 25 octombrie 2010, 16:11)

      maze [anonim] i-a raspuns lui xuleasca

      Cand te felicita groparii statelor lumii a treia nu e nici un motiv de mandrie.

      Doar arata cine asculta ordinele lor... din pacate pentru noi.
  • -6 (12 voturi)    
    In familie (Luni, 25 octombrie 2010, 12:54)

    Prebu [utilizator]

    Banditii si hotii se felicita intre ei. In timp ce BNR este burdusita cu miliarde de euro noi platim bani grei pentru banii imprumutati de la FMI. Sa va fie rusine hotilor!
    • +6 (10 voturi)    
      gresesti! (Luni, 25 octombrie 2010, 13:21)

      ion daniel [anonim] i-a raspuns lui Prebu

      Am vazut o analiza facuta la ora de business de Moise Guran si spre surprinderea ta banca Nationala are acum rezerve de 33 miliarde de euro. Inainte de imprumut avea 25 miliarde. Asta dupa ce a redus procentul pe care o banca e obligata sa il puna la banca nationala(rezervele obligatorii). Cu alte cuvinte banii bancilor comerciale erau inainte vreo 14 miliarde si acum sunt vreo 6 miliarde, rezulta ca banii BNR sunt 33-6=25 miliarde de euro, rezulta ca BNR si-a facut treaba, are bani sa plateasca imprumutul atat cele 13 miliarde care le-a luat ea , cat si pe cele luate si risipite de guvern pentru pensii si salarii
      • +7 (9 voturi)    
        O mica corectie (Luni, 25 octombrie 2010, 13:36)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui ion daniel

        BNR nu poate plati datoria MFP din rezerva. Regrementarile bancilor centrale UE, la care e afiliat si BNR nu permite ca rezerva BNR sa fie folosita direct de guvern. Se pot transfera bani de la BNR la guvernb doar prin intermediul bancilor private. In rest calculele sunt aproximativ corecte.
        • -2 (4 voturi)    
          Aproximativ (Luni, 25 octombrie 2010, 15:45)

          flavian [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

          Observatie cheie:

          Banii aia nu erau ai bancilor ci ai deponentilor.

          BNR a ales sa ajute cu ei bancile in contul banilor primiti de la FMI.

          Daca nu faceau figura asta si nu manipulau cursul la RON bancile alea ar fi ajuns sa plateasca oalele sparte si creditele aiurea cu care au umflat balonul imobiliar prin 2006-2008.

          Acum nu mai platesc ele creditele date aiurea, ci platim noi si nepotii nostri ratele la FMI. Nu te iluziona, BNR nu produce nimic. Doar hartie igienica pe care scrie RON. De muncit tot noi o sa muncim pentru plata lor. Asta daca nu da romanica faliment inainte, ca politicienii e cam prosti da' tre sa fure si ei ceva.. nu doar bancherii... :D
          • +5 (5 voturi)    
            Bai tu esti turc? (Luni, 25 octombrie 2010, 16:03)

            bogdan [anonim] i-a raspuns lui flavian

            Din nou:
            Uite aici scadentarul returnarii imprumutului ca sa te dumiresti (suma e in DST, 1 DST = ~1.13 eur):
            http://discutii.mfinante.ro/static/10/Mfp/pachet_acorduri/pachete_2010/ScadentartranseFMIiunie2010.pdf
            Deci, ~ 2 mld DST (adica 2.25 mld eur) s-au dus la guvern si vor fi platiti de noi si de nepotii nostri, da' nu mai tirziu de 2016, ca intram in incapacitate de plata, iar restul pina la 13 mld eur le va plati BNR si de nepotii BNR, din rezerva valutara unde au si intrat banii, da' tot pina-n 2016.
            Cit despre manipularea cursului, la finalul lui 2008 rezerva BNR era de 26 mld, acu e de 32 mld, iar ~4 mld din rezerva s-au dus la banci.
            Deci rezerva BNR a crescut cu ~ 10 mld eur, cam cit a intrat pina acum la BNR din imprumut. Asha ca manipularea cursului e de fapt o gogorita care manipuleaza experti in economie de nivelul tau.
    • +7 (9 voturi)    
      O minima informare nu strica (Luni, 25 octombrie 2010, 13:24)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Prebu

      Deci, din inprumutul de la FMI o parte ( ~5 mld) s-au dus la guvern restul s-a dus la BNR. De platit va plati fiecare (BNR sau MFP) cit a primit.
      Uite aici scadentarul returnarii imprumutului ca sa te dumiresti (suma e in DST, 1 DST = ~1.13 eur):
      http://discutii.mfinante.ro/static/10/Mfp/pachet_acorduri/pachete_2010/ScadentartranseFMIiunie2010.pdf

      Inainte de a avea reactii din astea de precupeatsa isterica, n-ar fi rau sa te informezi nitel.
      • +6 (6 voturi)    
        O mica corectie (Luni, 25 octombrie 2010, 13:39)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        De la FMI guvernul (MFP) a luat doar ~ 2mld eur, restul de pina la 5 mld pe care i-a incasat guvernul sunt din partea de imprumut de la BM si BCE.
      • +4 (8 voturi)    
        corect, dar (Luni, 25 octombrie 2010, 14:26)

        unu [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        ... nu te mai obosi sa le explici cretinilor ce si cum. Ei au idei fixe ce nu pot fi schimbate de nicio dovada sau argument rational. Lui Prebu si altora li s-a pus capsa ca la BNR sunt numai hoti si pace; ei atata stiu si doar pe tema asta latra. Sunt niste animale bipede care nu pot rationa precum oamenii
        • -4 (6 voturi)    
          Furt prin inflatie (Luni, 25 octombrie 2010, 15:46)

          flavian [utilizator] i-a raspuns lui unu

          Stiu, sunt satul de argumentele inflationistilor. Ca nu e furt, e un fel de "stimulare" care a scapat de sub control, ca doar la noi se intampla asa, chit ca mai sus sta drept dovada si graficul dolarului. Ca banii trebuie investiti, sa circule, iar daca eu vreau doar sa-mi protejez munca de o viata ar trebui sa bag agoniseala la banca, unde primesc dobanda. Asta daca-s vreun nesatul caruia nu-i mai ajunge pensia cu care ma va rasfata statul la batranete. Banca stie ea apoi cum sa investeasca banii aia mai bine decat un biet ignorant in ale economiei si circulatiei banilor in natura ca mine.

          Aaa.. de fapt nu-i chiar asa ? Pai ia sa vedem: Azi la CEC un leu depui, maine ia-l de unde nu-i. Sau n-am retinut eu bine reclama ? Citez: “e caraghios ce s-a intamplat, dar inflatia i-a topit suma de la CEC… asadar, cei 5.000 de lei, care reprezentau doua salarii medii nete din anii 1980-1985, au fost transformati in…50 de bani ”. E intr-adevar caraghios, nu-i asa ? Cand doar unul imprima bani, iar ceilalti trebuie sa munceasca pentru ei… ce sa-i faci ? Un hot "normal" se chinuie sa sparga usa, sa-ti intre in casa, sa caute banii sub saltea si sa-ti fure agoniseala in mod "cinstit". Baietii la costum au o varianta mai simpla de a-ti fura munca pusa deoparte: inflatia... furt prin imprimare, fara deranjul de a-ti mai controla noaptea pe sub saltea. Ma intreb insa care hot e mai periculos... :)

          Of, of, of... ce le-a facut statul banilor nostri... Cum era vorba aia ? Daca ar pricepe lumea, maine ar fi toti oamenii in strada ? Uite inca un motiv pentru care am facut grupul BNR adresat celor nemultumiti de aceste lucruri. E un inceput...
          • +3 (5 voturi)    
            esti varza (Luni, 25 octombrie 2010, 16:42)

            ion daniel [anonim] i-a raspuns lui flavian

            te-am vazut si pe alte bloguri si parca esti o gaita. Nu am mare pregatire economica, dar nici e langa nu sunt.

            Hartia aia de care zici tu nu e degeba si uite ca se face profit de pe vanzarea si cumpararea ei.
            Rezerva valutara a BNR( Valutara iti spune ceva?) nu e in moneda romaneasca ca sa nu insemne nimic , ci in euro si alte lucruri valoroase(aur, obligatiuni etc) . Deci BNR are banii aia, face profit de pe urma hartiei pe care o emite(nu la fel de des in ultima vreme) si tu ca om traiesti de pe urma leului.
            Inflatie uriasa a fost peste tot la un moment dat, si in Germania si in China si in USA si in Uganda, conteaza ce se intampla acum.
            Si daca ai gandi si tu putin, ai remarca ca inflatia de anul asta e generata in mare parte de cresterea TVA si nu de catre BNR. O inflatie moderata (1-3%) nu e ceva rau pe cand o stagflatie sau chiar o deflatie e motiv de ingrijorare. Asa ca ia-o mai usor cu dezinformarea
            • -1 (3 voturi)    
              ionele, las-o ca macane (Luni, 25 octombrie 2010, 20:38)

              nenea [anonim] i-a raspuns lui ion daniel

              va platesc astia bine sa aparati interesele bnr
            • 0 (2 voturi)    
              Te-ai prins (Luni, 25 octombrie 2010, 21:49)

              flavian [utilizator] i-a raspuns lui ion daniel

              Toti au trecut prin crize financiare atunci cand se imprima fara acoperire. Fara munca. Fara un metal pretios aflat in spatele hartiei.

              Deci e clar ca prostia cu inflationarea nu e o solutie... ci doar un mod de furt.. mai elegant, dar tot furt se cheama...chiar daca se face si la case mai mari.. ;)
  • -4 (10 voturi)    
    normal (Luni, 25 octombrie 2010, 13:06)

    srpc [utilizator]

    cata vreme Isarescovici asta face o politica in favoarea marii finante internationale si impotriva noastra, normal ca-l felicita!
  • -5 (9 voturi)    
    excelent (Luni, 25 octombrie 2010, 13:33)

    Dilibau [anonim]

    Normal că-i felicită pentru modul în care distrug economia României chiar pe banii ei. O parte din împrumuturile luate de la UE şi FMI este folosita pentru menţinerea artificială a cursului, încurajând astfel importurile şi descurajând exporturile şi crearea de locuri de muncă.
    Bună treabă!
    • +6 (10 voturi)    
      Esti pe dinafara (Luni, 25 octombrie 2010, 13:42)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Dilibau

      Fa un calcul simplu si vezi citi bani avea BNR la finalul lui 2008, citi a primit de la UE+FMI+BM si scade ~4 mld eur care s-au dus de la BNR la banci prin reducerea RMO. Si ai sa vezi ca nu s-a cheltuit nimi macar un mld eur.
      Mentinerea artificiala a cursului de schimb e doar in capul tau si a unor manipulatori.
    • +7 (9 voturi)    
      aici si tu gresesti (Luni, 25 octombrie 2010, 13:55)

      ion daniel [anonim] i-a raspuns lui Dilibau

      mentinerea asta artificiala este un lucru bun atat pentru exportatori , cat si pentru importatori. Un curs fultuant este rau deoarece nu toti exportatorii isi ia materia prima din intern ci din contra, majoritatea o importa. Si sa zicem ca firma x ia materie prima la 5 lei euro si peste o luna exporta cand euro e 4,5 , cine crezi ca pierde?
      Pe alta parte majoritatea oamenilor au veniturile in lei , creste euor, creste rata la banca, oamenii au mai putin bani sa consume, scad vanzarile companiilor atat interne cat si externe.
      Creste euro, cresc si preturile la gaze, benzina etc-> rezulta ca o sa creasca costurile de productie pentru toate produsele alimentare, intretinere, transport s.am.d. Deci e rau pentru toata lumea , inclusiv exportatorii.

      Pe de alta parte, daca am fi germania si am avea ditamai exporturile as intelege atitudinea unora ca tine, dar cand toti stim care e nivelul exporturilor noastre...
      Daca vor sa fie perfomanti la export sa creasca productivitatea si nu sa astepte inflatia si cursul sa ii ajute
      • +3 (3 voturi)    
        corectie: RECORD la exporturi (Luni, 25 octombrie 2010, 15:30)

        bula [anonim] i-a raspuns lui ion daniel

        in ultimele 4-5luni s-au batut toate recordurile la export (in EURO). Important pt.BNR este miscarea lenta a euro (in sus sau in jos e piata). dar nimic brusc!
        • +3 (3 voturi)    
          export driving effect (Luni, 25 octombrie 2010, 16:03)

          bancher [anonim] i-a raspuns lui bula

          In 2010 vom avea CELE MAI MARI EXPORTURI DE LA BUREBISTA INCOACE. In perioada ian-aug 2010 au fost exporturi in valaoare de 23 mld EUR, deci vom atinge peste 31 mld EUR pana la sfarsitul anului.
          Spre exemplu in 2009 exporturile totale au fost de 27 mld, deci depasim cu mult anii precedenti (inclusiv anul 2008, considerat cel mai prolific pt exporturi).
          Depasim si marele export comunist, de 11-12 mld USD (in 1988-1989).
          Deci cursul BNR nu impiedica exporturile. Problema exportatorilor romani e ca vor sa castige numai din devalorizarea leului fata de euro, si nu sunt in stare saexporte mai mult prin cresterea productivitatii si a eficientei muncii.
          • +2 (2 voturi)    
            Nu-i chiar asha (Luni, 25 octombrie 2010, 16:23)

            bogdan [anonim] i-a raspuns lui bancher

            Vezi ca sunt statistici si in ce priveste productivitatea muncii. Si rezultatele-s cam asha: -15% angajati / +25% productivitate, comparativ cu 2008.
            • +1 (1 vot)    
              prietene (Luni, 25 octombrie 2010, 17:37)

              bancher [anonim] i-a raspuns lui bogdan

              depinde cine a facut statisticile si ce metoda a folosit. Le- a facut Institutul National de Statistica, nu-i asa? Ar fi bine sa fii crescut prod muncii si altfel decat prin scaderea numarului de angajati.
              • +2 (2 voturi)    
                Ce legatura are sula cu prefectura? (Luni, 25 octombrie 2010, 18:03)

                bogdan [anonim] i-a raspuns lui bancher

                productivitatea muncii e un indicator al plus-valorii produse per angajat.
                Iar asta a crescut avind in vedere ca productia industriala e la nivelul lui 2008 si numarul de angajati cu 15-20% mai putin. E aritmetica pura, nu vad ce treaba are INS aici?
                Acuma, daca vrei sa vorbesti de numarul de angajati din industrie, asta e alta problema. Si daca vrei parerea mea personala, in 2008 se producea la costuri mult mai mari pentru ca piata permitea profituri mari. Astazi, ca sa fii competitiv, produci cu marja de profit foarte mica. Si esti mult mai atent la numarul de angajati.
                • -1 (1 vot)    
                  indicatorii de productivitate (Marţi, 26 octombrie 2010, 10:27)

                  bancher [anonim] i-a raspuns lui bogdan

                  globali se calculeaza de Insitutul National de statistica. Isi calculceaza si firmele indicatorii lor proprii, dar cei agregati sunt calculati la INS. Si INS e de stat, presedintiele INS se schimba cam de cate ori se schimba si presedintele, asa ca am mari dubii ca au calculat productivitatea cum trebuie (daca primesc ordin ca productivitatea sa fie de 25%, atat va fi). Bine, aici intervine metoda de calcul pe care o folosesc, (productivitatea muncii, a capitalului fix, producutivitatea pe ramuri industriale), asa ca, folosind ,,metode'' se ajunge la 25%.
                  • +1 (1 vot)    
                    Esti dus cu pluta (Marţi, 26 octombrie 2010, 12:07)

                    bogdan [anonim] i-a raspuns lui bancher

                    Du-te repede la partidul lui Vadim, ca acolo ti-e locul.
                    Hai totusi sa mai incerc o data
                    Definitie:
                    Productivitatea muncii = plus-valoarea creata / numar de angajati.
                    Paralentri:
                    1.Fata de 2008, plus-valoarea creata e cam aceeasi, daca te uiti pe statisticile cu evolutia productiei industriale
                    2. Numarul de angajati din industrie a scazut cu ~20%, cifra exacta o poti vedea tot din statistici.
                    3. Evolutia celor 2 paramentri nu prea are cum fi smenuita de INS. Se fac statistici si cu cit importa altii din Romania, si daca cifrele nu ar coincide ar fi broblem. Cit despre numarul de angajati nu cred ca vrun guvern are interesul sa spuna ca are mai putini angajati.
                    4. Statul nu are nici un merit in productivitatea muncii in industrie, pentru simplul fapt ca are nici un merit in asta.

                    Ca tu banuiesti ca INS coafeaza datele e una, dar in cazul productivitatii muncii evolutia e clara, nu vad ce elemente ai sa te miri ca de fapt asha e.
          • -1 (1 vot)    
            deci?! (Luni, 25 octombrie 2010, 17:35)

            paraipan [anonim] i-a raspuns lui bancher

            Pai daca avem cele mai mari exporturi inseamna ca si contributiile la stat sunt cele mai mari deci nu ar trebui sa luam transe de la FMI?

            Sau care e problema?
            • +1 (1 vot)    
              Pentru ca economia e mai grea (Luni, 25 octombrie 2010, 18:08)

              bogdan [anonim] i-a raspuns lui paraipan

              Industria reprezinta doar o parte din PIB (20-25% daca tin bine minte).
              Iar restul domeniilor sunt inca departe de crestere (gindeste-te doar la contructii, care isi vor reveni la valorile lui 2008 in 4-5 ani, best case scenario).
  • -5 (9 voturi)    
    felicitari (Luni, 25 octombrie 2010, 13:54)

    Stefan [anonim]

    FMI isi vaneaza si ei castigul lor. Mai orice banca are telul de a face pe ala indatorat capabil sa plateasca preferabil pentru intotdeauna. Pentru asta sunt cateva variante :
    - il faci pe omu sa devine indatorat pana nu mai poate si atunci faci pe sfantul prelungindu-i chinul (ratele)
    - il faci pe omul sa traiasca pe muchie de cutit ajustand parametrii incat sa fii sigur ca o sa plateasca si maine dar preferabil sa mai cada inapoi in groapa ca sa revina la o stare "sigura" pentru banca.

    Cred ca clar pentru toti ca FMI nu o sa planga acasa in caz ca guvernul risipeste banii pe prostii. Ei vor sa stie sigur ca guvernul o sa fie in stare sa mulga oamenii si in urmatorii ani.

    Noi, oamenii de rand protestam si asteptam ca cineva sa faca ceva. In loc sa organizam ceva care sa trimita oameni acasa sau in cel mai rau caz sa sparga capete. Normal ca FMI o felicite orice guvern care e capabil sa "dea voie" oamenilor sa "protesteze pasnic si limite admise".
  • -7 (7 voturi)    
    ceva felicitari si pe la Guvernul Boc ??!!! (Luni, 25 octombrie 2010, 14:46)

    lili [anonim]

    Nimic, nimic ??!!! N-am prea auzit deloc..... Nici o urma mica de felicitare.........Pai, cum asa ??!!! Ni se tot spune ca Guvernul Boc este de neinlocuit, adica daca ar pleca Dl Boc, cine ar putea veni??!!! Doar suntem la guvernul Boc 5 sau 6 , naiba stie cate, ca doar nu o sa ne incarcam memoria cu asa inutilitati..... ORICINE !!!!!!!!! care ar fi numit de PDL, adica de Dl Basescu sunt convinsa ca ar intelege mai bine decat Dl Boc ce trebuie sa faca si ce nu trebuie sa faca un Prim Ministru al Romaniei.....
  • +5 (7 voturi)    
    ca sa fie clar (Luni, 25 octombrie 2010, 15:55)

    bancher [anonim]

    banii care au intrat in rezerva BNR, nu ii plateste poporul cum spun unii mai sus, ei se vor plati tot din rezerva BNR.
    BNR are acum 33 mld EUR (valuta, titluri emise de guverne straine, rezervele minime ale bancilor, pozitii de rezerva la fond, aur). Din astea scadem 6 mld rezervele minime obligaotrii ale bancilor, si ne mai raman 27 mld rezerva reala. Din aceste 27 mld se scade datoria publica externa de 13 mld (e vorba de ce plateste BNR, nu guvernul), deci ramanem cu rezerva reala 14 mld EUR
    deci , daca dam maine toti banii inapoi catre FMI, tot ne mai raman 14 mld EUR disponibili, cu care sa acoperim exporturile pe 6 luni.
    asa ca rezerva e buna, felicitarile celor de la fmi sunt destul de intemeiate, zic eu.
    • -3 (5 voturi)    
      Sa fie clar (Luni, 25 octombrie 2010, 16:20)

      flavian [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Sa fie clar ca BNR nu produce nimic. Doar hartie igienica pe care stampileaza RON si zerourile aferente.

      Ce face de fapt BNR e furt direct din buzunar prin inflatie.

      Atunci cand ei imprima 20 de milioane lei, de fapt fura 1 leu echivalentul muncii din buzunarul fiecarui roman.

      Uite asa reuseste BNR sa isi plateasca ratele cu banii imprimati de ei dar munciti de noi...
      • +1 (3 voturi)    
        daca BNR produce harite igienica, (Luni, 25 octombrie 2010, 17:41)

        bancher [anonim] i-a raspuns lui flavian

        atunci si Deustche Bundesbank, si Bank of England, si BancaCentral Europeana, si F.E.D. tot hartie igienica produc; hartia se numeste euro, lire sterline sau dolari.
        • 0 (2 voturi)    
          Te-ai prins (Luni, 25 octombrie 2010, 21:51)

          flavian [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Ai vazut ca n-a fost greu ?

          Ce credeai ca ai nostri au inventat furtul prin inflatie ?

          Asa cum SOV e incepator pe langa Madoff, si benerel masonescu e copilu minune pe langa nasu mare ben bernanke... :)
        • +2 (2 voturi)    
          Banii sunt hartie igienica. (Luni, 25 octombrie 2010, 22:01)

          Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Ce faci pentru bani, in viata, ti se scurge printre degete precum firele de nisip. Tot ce ramane dupa tine este ceea ce faci din suflet.
        • +2 (2 voturi)    
          bravo (Luni, 25 octombrie 2010, 23:00)

          thont [anonim] i-a raspuns lui bancher

          Felicitari! V-ati prins.
  • -1 (5 voturi)    
    Asadar... (Luni, 25 octombrie 2010, 16:38)

    fytutytu [anonim]

    ”banii care au intrat in rezerva BNR, nu ii plateste poporul cum spun unii mai sus, ei se vor plati tot din rezerva BNR.
    • 0 (2 voturi)    
      Ce produce BNR ? (Luni, 25 octombrie 2010, 21:55)

      flavian [utilizator] i-a raspuns lui fytutytu

      Si ce produce BNR ? Fier beton ? Cauciucuri ? Porumb si cartofi ?

      Nuu! Ei produce.. profit. Cum ?

      Simplu, imprimand hartie igienica. Pardon, plastic, ca nici de sters la fund nu mai sunt buni ai nostri atunci cand ii loveste inflatia si se taie zerourile.. fara numar.. fara numar..
  • +1 (5 voturi)    
    Fotografie (Luni, 25 octombrie 2010, 17:09)

    Vizitiul [utilizator]

    Fotografia pare facuta in momentul in care se pregateste se formeze degetele in semn de ciuciu :)
  • 0 (2 voturi)    
    ia te uita la utilizatorii pro-bnr (Luni, 25 octombrie 2010, 21:14)

    nenea [anonim]

    nu poti sa-ti exprimi o parere persoanala pentru ca vin zece pro-bnrei care te fac varza, cocalar etc. si te acopera cu minusuri. bnr le este tata si mama. acesti "utilizatori" de serviciu nu stiu nici ei de ce lauda bnr.
    • 0 (2 voturi)    
      Lucreaza la banci saracii (Luni, 25 octombrie 2010, 21:52)

      flavian [utilizator] i-a raspuns lui nenea

      Lucreaz la banci saracii si cred ca dand minus si repetand ca papagalii textele din pliante isi vor mentine job-urile si nu vor mai da faliment bancile.

      Din contra, nu fac decat sa-si taie singuri craca de sub picioare si sa genereze mai mult rau celor care for fi surprinsi de crashul financiar la fel cum au fost si cei de la caritas sau FNI. Asta e.. dormi linistit.. BNR veghiaza pentru tine...
      • +1 (1 vot)    
        vorbesti de crah bancar? (Marţi, 26 octombrie 2010, 10:35)

        bancher [anonim] i-a raspuns lui flavian

        habar nu ai cat de mult te-ar lovi pe tine, muuut mai mult decat crezi.
        Ai grija ce iti doresti, ca s-ar putea sa ti se indeplineasca, si sa vina executorul la usa ca nu ti-ai platit rata la banca.
        • 0 (0 voturi)    
          si asa suntem loviti (Marţi, 26 octombrie 2010, 12:41)

          nenea [anonim] i-a raspuns lui bancher

          in celelalte tari bancile au mai dat si faliment si nu cred ca populatia de acolo a fost mai lovita decat suntem noi in Romania. nu ne mai amenintati cu falimentul bancilor, noi deja am dat faliment
          • 0 (0 voturi)    
            N-am dat faliment (Marţi, 26 octombrie 2010, 13:27)

            bancher [anonim] i-a raspuns lui nenea

            din moment ce iti intra salariul pe card la sfarsit de luna, si platesti cu cardul la magazin, nici vorba de faliment.
            Cand o sa vina falimentul, o sa simti pe propria piele, ai rabdare.
          • 0 (0 voturi)    
            aberezi! (Marţi, 26 octombrie 2010, 13:29)

            ion daniel [anonim] i-a raspuns lui nenea

            nu lucrez la nici o banca, din contra, nu am nimic de a face cu bancile, doar niste carduri cu care am ramas pe cap si de care tot incerc sa scap , dar in relatia cu bancile nimic nu e usor se pare si tot le platesc comision de administrare pentru ca nu pot rezilia decat de unde am facut cardul si eu sunt de mult plecat.
            Cand le ziceam colegilor, fratilor nu dati 100000 euro pe un apartament cutie ca e prea mult. In franta unul ca ala costa 50000 cel mult si tu dai 100??? Stii ce imi zicea, prost am fost ca nu am luat mai devreme si ca eu habar nu am ce zic. Acum se vede sine trage de rata si da vina pe banca nationala, cand ei singuri au semnat actele alea.
            Pe de alta parte romanii nu sunt singurii care au patit-o, vezi americanii, vezi suedezii acum 15 ani, vezi islandezii , englezii, arabii(dubaiul) . Bancile nationale ale alora de ce nu au fost mai destepte sa previna astfel de probleme?
            In america au dat faliment cateva banci, dar statul a platiti mii de miliarde sa le sustina pe celelalte. DE unde crezi ca sunt banii astia, nu tot din buzunarul contribuabilului? Dar in anglia, spania, franta, austria nu tot cetatenii au platit pentru falimentul bancilor?