Franks: Romania ar putea primi o noua transa de la FMI pana la finele anului

de Carla Dinu     HotNews.ro
Marţi, 26 octombrie 2010, 6:38 Economie | Finanţe & Bănci

Romania ar putea primi pana la sfarsitul anului o noua transa de la FMI, bani care vor intra in rezerva BNR, a declarat, luni, seful misiunii FMI in Romania, Jeffrey Franks.

"Ei (BNR - n.r.) ar urma sa primeasca o transa suplimentara pana la finele anului. Prin urmare, cred ca pozitia bancii centrale este foarte buna", a spus Franks, dupa o intalnire cu oficialii BNR, scrie Mediafax.

Franks a discutat cu reprezentantii bancii centrale probleme legate de politica monetara. Boardul FMI va decide in a doua parte a lunii decembrie daca Romania va primi o noua transa din acordul de imprumut, pe baza evaluarii misiunii Fondului, care se incheie pe 1 noiembrie.

Romania are un acord de finantare externa cu FMI, UE si alte institutii financiare internationale, in suma totala de aproximativ 20 de miliarde de euro.

Romania a primit pana acum de la Fond transe in valoare de 9,8 miliarde DST, echivalentul a 11,6 miliarde de euro (la cursurile de la momentele eliberarii fiecarei transe) si de 3,65 miliarde euro de la CE. Urmatoarea transa de la FMI urmeaza sa fie eliberata la mijlocul lunii decembrie si are o valoare de 769 milioane DST (870 milioane euro).


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

456 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    Bravo (Marţi, 26 octombrie 2010, 8:54)

    Roman [anonim]

    Bravo ! M-am linistit.
    Citesc zilnic stiri ca MF se imprumuta periodic de pe piata interna privata (citeste banci/firme straine ca romanesti nu au mai ramas ).
    Se pare ca FMI este dispus sa imprumute Romania si de 7 ori pe an, desi oficialii chipurile se prefac ca nu vor imprumuturi.

    L-as intreba insa pe Frank, cine va da banii inapoi ?
    Realizati ca urmeaza falimentul economic al tarii si supunerea tarii intereselor straine ?

    Ce fac oficialii ? Serviciile secrete ? Ce fac Romanii ?
    • -1 (1 vot)    
      FMI (Marţi, 26 octombrie 2010, 10:39)

      Alt roman [anonim] i-a raspuns lui Roman

      Dorm in pace! FMI vegheaza pentru ei...
      • 0 (0 voturi)    
        Alt postac, nu alt roman (Marţi, 26 octombrie 2010, 11:56)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui Alt roman

        Ala era FNI... Da' mai greseste omu' cite o litera...
    • 0 (0 voturi)    
      Finantele sunt nitel mai complexe ca fotbalul (Marţi, 26 octombrie 2010, 11:55)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Roman

      Deci FMI a imprumutat pina acum Romania cu 9.8 mld DST (moneda FMI, 1 DST = 1.13 mld eur), din care ~2 mld s-au dus la guvern si restul la BNR. Fiecare, MFP/BNR isi plateste partea lui de imprumut.
      Uite aici scadentarul returnarii imprumutului ca sa vezi exact cit are de platit MFP si cit are de platit BNR
      http://discutii.mfinante.ro/static/10/Mfp/pachet_acorduri/pachete_2010/ScadentartranseFMIiunie2010.pdf
      Imprumuturile de la banci sunt pentru acoperirea deficitului bugetar, estimat pentru 2010, de exemplu, la 6.8% PIB, adica vro 8.5 mld eur.
      Sper ca acum te-ai lamurit ce-i cu imprumutul de la FMI si cine plateste. Si sper ca realizezi ca o luase-i pe aratura cu falimentul tarii si cu interesele straine....
  • -1 (1 vot)    
    Exact (Marţi, 26 octombrie 2010, 10:40)

    Trifan [anonim]

    Asa e .. nici nu se doreste vreodata restituirea banilor. Se doreste cumpararea controlului asupra tarii (politic si economic) si slujirea intereselor celor putini.
    Dar sa nu creada ca toti suntem asa naivi. Cand se va ajunge rau.. nu asa cum e acuma.. rau de tot.. atunci se va trezi lumea..
    • 0 (0 voturi)    
      Ba, da' v-ati adunat aici toate babele bocitoare (Marţi, 26 octombrie 2010, 11:59)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Trifan

      Si v-ati apucat de jelit saraca noastra tarisoara.
      Se doreste restituirea banilor pina-n 2016, ca altfel e buba. Intram in incapacitate de plata, si abia atunci ne vor conduce interesele straine. Desi daca ma uit la Bulgaria, condusa de interese straine de prin 2000, nustiu daca-s mai nocive decit interesele nationale ale politicienilor nostri.
      Uite aici scadentarul returnarii imprumutului ca sa te dumiresti (suma e in DST, 1 DST = ~1.13 eur):
      http://discutii.mfinante.ro/static/10/Mfp/pachet_acorduri/pachete_2010/ScadentartranseFMIiunie2010.pdf
      • 0 (0 voturi)    
        @bogdane e de bocit (Miercuri, 27 octombrie 2010, 16:07)

        nenea [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        ca n-or fi toti prosti de bocesc cand vad ca se imprumuta tarisoara cu mul mai mult decat poate innapoia. fi tu optimist si asteapta 2016, ca noi protestam cum ne duce capul de acum. tu ce propui? sa stam cu degetele de la picioare incovrigate si sa chibitam daca putem sau nu sa returnam in 2016?
  • 0 (0 voturi)    
    musca (Marţi, 26 octombrie 2010, 14:38)

    entomolog [anonim]

    tipul asta se comporta ca o musca, incerci sa o dai afara dintr-o camera dar nu vei reusi.