Ordonanta 50/2010, discutii de vara. Comisia de specialitate discuta fara a avea cvorumul necesar, dupa ce liberalii si un pesedist au parasit sedinta.In sala mai sunt 16 deputati, iar cvorumul cere 18

de Dan Popa     HotNews.ro
Marţi, 26 octombrie 2010, 14:27 Economie | Finanţe & Bănci

Liberalii din Comisia de Buget Finante si Banci a Camerei Deputatilor au parasit lucrarile sedintei care urma sa dezbata pe articole Ordonanta 50/2010, invocand faptul ca discutiile urmau sa aiba loc maine, nu astazi. Eugen Nicolaescu (PNL) a decis dupa o cearta cu presedintele Comisie, Viorel Stefan, parasirea salii. "Mi-e rusine de gestul facut de dl. Nicolaescu. Mi-e rusine pentru reprezentantii bancilor prezenti in sala, mi-e rusine fata de reprezentantii media si de ceilalti invitati", a spus Stefan. In sala, pe langa membrii Comisiei sunt prezenti reprezentanti ai Asociatiei Romane a Bancilor, ai unor  banci comerciale si ai clientilor. Fara liberali, sedinta incepe totusi. Deputatul PSD Nechifor paraseste si el sala. Departamentul pentru Afaceri Europene a trimis un punct de vedere favorabil clientilor. In sala au mai ramas 16 deputati din cei 35, asa incat nu exista cvorum pentru vot. Se poarta doar discutii, fara a se putea trece la vot.

Potrivit unui document trimis de la cabinetul ministrului Finantelor, impozitul pe profit  platit de bancile comerciale a fost de 1,22 miliarde de lei in 2009. "Datorita lipsei datelor necesare precum si a imposibilitatii accesarii informatiilor clasificate bancare nu putem elabora si transmite un raspuns in ceea ce priveste impactul bugetar determinat de influentele amendamentelor asupra veniturilor sistemului bancar", se arata in scrisoarea semnata de ministrul Ialomitianu.

Eugen Nicolaescu:
Nu putem accepta incalcarea regulamentului. Ordonanta trebuia sa o discutam maine, nu astazi. Cred ca v-ati depasit atributiile. Cu riscul de a va supara, este neregulamentar demersul pe care l-ati facut. Aratati-mi in Regulament modificarea facuta. Biroul s-a intrunit sa modifice ordinea de zi mutand pe ordinea de azi un punct care trebuia discutat maine

Viorel Stefan, presedintele Coimisiei

Sustineti un lucru imposibil. Maine se dezbate motiunea si nu avem cum dezbate in acelasi timp si Ordonanta 50. Chiar si o hotarare proasta e mai buna decat lipsa unei hotariri.

Dezbaterile se poarta pe chestiuni de forma. Daca la art. 2 sa se treaca faptul ca Ordonanta  se aplica la "toate contractele, cu exceptia.." sau "tuturor contractelor, cu exceptia...."In final, se opteaza pentru formularea "se aplica contractelor de credit, cu eceptia..."

Potrivit unui punct de vedere trimis de Departamentul pentru Afaceri Europene "statele membre au libertatea de a introduce reglementari nationale in scopul asigurarii unei protectii consolidate a consumatorilor", se arata in documentul semnat de Bogdan Manoiu.  Acesta admite ca Romania a primit o solicitare din partea Comisiei Europene,, careia i se va raspunde ca tara noastra  transpune in mod corect Directiva 2008/48/CE cu privire la contractele de credit pentru consumatori. "De asemenea, se va arata faptul ca dispozitiile actului normativ intern care exced directiva, constituie legislatie nationala, astfel ca aplicarea cerintelor prevazute de directiva reprezinta o optiune nationala fara legatura cu transpunerea actului UE", se mai spune in documentul DAE.

Sedinta se intrerupe din lipsa de cvorum



Citeste mai multe despre   











5115 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    Adevarat graiti (Marţi, 26 octombrie 2010, 14:45)

    BZL [anonim]

    Stimate domn Stefan,
    clar ca e mai bine o hotarare proasta decat nici o hotarare. Macar ati bifat ca nu ati muncit degeaba azi. Sau totusi ?!?
  • +9 (11 voturi)    
    PNL sa paraseasca si tara (Marţi, 26 octombrie 2010, 14:52)

    vanatorul [anonim]

    Ce bine ar fi sa putem pleca toti de la munca pentru ca nu ne convine ce optiuni propune sefu' la sedinta si sa-mi primesc si salariul intreg.

    Pentru toti care parasesc sedintele: daca se poate si fara voi marsh afara si nu mai cersiti la banul public!
    • -1 (1 vot)    
      dar pentru cei care stau la sedinte si nu voteaza? (Marţi, 26 octombrie 2010, 17:40)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui vanatorul

      asa cum a anuntat pdl-ul ca face maine?

      ca sa nu greseasca, bietii de ei...

      cu ei ce facem?
  • +7 (9 voturi)    
    ? (Marţi, 26 octombrie 2010, 14:54)

    Lucian M [anonim]

    Ba, da PNL-istii astia mai stiu sa faca si altceva in afara de a parasi sedinta?
  • +6 (8 voturi)    
    hmmm (Marţi, 26 octombrie 2010, 14:56)

    anton [anonim]

    pai sunt platiti sau nu?
    ca eu dc plec de la locul de munca nu sunt.
    sa li se taie din salarii.
  • +4 (6 voturi)    
    rock (Marţi, 26 octombrie 2010, 14:58)

    zup [anonim]

    peneleaua asta parca i fata mare la fel ca pizideu cum ceva tzac pac pleaca -da la motziuni sunt primi daca ar putea ar depune in fiecare zi cate o motzine
    si mai macane daca pedeleaua le o trage maine cind nu voteaza -
  • +6 (8 voturi)    
    PNL (Marţi, 26 octombrie 2010, 14:58)

    nano2k [utilizator]

    "Bravo" PNL. Rusine sa va fie!
  • +4 (4 voturi)    
    acest flasnetar a plecat ca are treaba, (Marţi, 26 octombrie 2010, 15:02)

    horia [anonim]

    unde are>>. treaba? in parcul operei sau la gara la subsol acolo este pasiunea lui.
  • +6 (8 voturi)    
    Parlamentari PNL (Marţi, 26 octombrie 2010, 15:12)

    cata [anonim]

    Rusine Eugen Nicolaescu!!! Rusine PNL!!!
  • +5 (7 voturi)    
    Nu asa se face politica tovarase Nicolaescu!!! (Marţi, 26 octombrie 2010, 15:30)

    George [anonim]

    De preferat este ca PNL si PSD-PC sa paraseasca definitv si tara. Sa nu mai auzim de ei pentru ca saboateaza in permanenta orice tine de reformarea acestei tari. Sa ne spuna tovarasul "liberal" Nicolaescu cum s-ar fi putut dezbate maine ordonanta atat vreme cat maine se dezbate motiunea de cenzura. Si nu inteleg de ce atatea si atatea amanari pentru o ordonanta care vine in sprijinul clientilor in conflictul pe care il au cu bancile... PNL si PSD dovedesc ca dincolo de mesajele populiste si demagogice nu le pasa absolut deloc de cetatenii acestei tari. Rusine!!!
  • +5 (7 voturi)    
    PSD si PNL partide antinationale. (Marţi, 26 octombrie 2010, 15:30)

    mircea [anonim]

    PSD si PNL ,in actuala legilatura nu au facut altceva decat sa blocheze activitatea parlamentului,lipsind de laezbateri,dar cu leafa intreaga.Unde in lume se ia leafa fara sa fii prezent la servici?Parlamentarii PSD si PNL dau tonul dezordinii si lenei si sa-i fereasca D-zeu ,pentru-ca s-ar putea sa ne suparam si noi si sa nu mai platim pentru lefurile si privilegiile lor.Oricum,vin ele alegerile,si sa nu creada ca dupa toate magariile facute,mai au multe sanse.Degeaba clantane realitatea tv si antene tot felul de minciuni.Nu-i mai crede nimeni.Lumea vede ca este o batalie care pe care-hotii contra poporul roman.
    • -2 (6 voturi)    
      aloo (Marţi, 26 octombrie 2010, 15:40)

      eu [anonim] i-a raspuns lui mircea

      pffuii noroc cu PDL-ul ca mai voteaza niste legi(ce-i drept fara sa stie ce scrie prin ele) ca altfel era jale mare ... Romania este Neguvernata dragilor. De multi ani. Inclusiv sub Basescu. nu va mai mintiti.
  • +3 (5 voturi)    
    sa nu fi fost pe ordinea de zi? (Marţi, 26 octombrie 2010, 15:45)

    misuu [anonim]

    Din ce vad pe siteul camerei deputatilor pt comisia de buget pe data de 26.10 (astazi) apare OUG 50 pe ordinea de zi. Vezi linku mai jos. PNL-isti puturosi... o sa strambe din nas si cand o sa fie de votat legea in camera deputatilor. Asta poate fi bine daca din comisie iese o forma prea avantajoasa pt banci

    http://www.cdep.ro/co/sedinte.ordinezi?ids=4918
  • +3 (5 voturi)    
    Cata nesimtire (Marţi, 26 octombrie 2010, 15:49)

    dani [anonim]

    Astia efectiv isi bat joc de noi. Va promit ca intr-o zi i vom linsa pe toti.

    gunoaie de oameni
  • +2 (2 voturi)    
    S-a spulberat votul meu pentru liberali (Marţi, 26 octombrie 2010, 16:22)

    hic sunt leones [utilizator]

    Am un credit pe care il pot lichida oricand insa asist cu interes la intamplarile din jurul aprobarii acestei legi pentru a alege s-o fac sau nu; pana acum amanarile m-au facut sa pierd cateva sute de euro iar asta nu o pot ierta.
  • +3 (3 voturi)    
    Rusine (Marţi, 26 octombrie 2010, 16:44)

    ioana [anonim]

    Mi-e scarba de tot ce se intampla in politica romaneasca!!!
    Sa va fie rusine dragi tovarasi PNL-isti si PSD-isti,ne-ati demonstrat inca o data ca "sunteti de partea noastra",dar nu uitati ca ne vedem la VOT.
    Desteapta-te romane !!!
  • 0 (0 voturi)    
    PSD si PNL- partide de doi bani! (Marţi, 26 octombrie 2010, 18:12)

    Alina [anonim]

    Parlamentarii PSD si PNL nu au fost la comisia de buget finante, pentru ca au primit sarcini de partid sa caute tradatori de la putere(voturi) pentru sustinerea motiunii de cenzura, de maine.Ciolanul de ros este mai presus decat interesele celor care i-au ales. Cu cata ipocrizie deplang saracia poporului, dar sunt in stare de orice sa ajunga la bucatele puterii,indiferent de mijloacele folosite.
    Nu i-am votat pana acum si nici de acum incolo nu o voi face, chiar daca promit lapte si miere. Sunt niste demagogi si mincinosi. Sa le fie rusine!
  • 0 (0 voturi)    
    cea mai... (Marţi, 26 octombrie 2010, 21:04)

    gigioc [anonim]

    cea mai tampita remarca auzita de la unii care voteaza legile... "o hotarare proasta e mai buna decat nici o hotarare"! Probabil ca o aplica mereu cand voteaza legile, pentru ca se vede clar ca nu sunt capabili sa ia o hotarare buna pentru oamenii care i-au VOTAT! HUOO!