Gheorghe Piperea: Ordonanta 50/2010 nu e retroactiva, termenul este uneori gresit inteles

de Dan Popa     HotNews.ro
Marţi, 2 noiembrie 2010, 15:39 Economie | Finanţe & Bănci

“Retroactivitatea OUG 50/2010 este o falsă problemă, pentru că ea se aplică faptelor prezente şi viitoare”, a declarat, marţi, avocatul Gheorghe Piperea, la o dezbatere organizată de grupul parlamentar al PNL, pe marginea Ordonanţei 50/2010 privind creditele pentru consumatori. “Este ca si cum unui functionar public caruia i s-a redus din iunie contractul de munca pe care il are in derulare cu 25% iar cineva ar declara ca acest lucru este retroactiv. Nu este retroactiv, ci se aplica din ziua in care legea intra in vigoare. Discutam despre contracte care isi epuizeaza efectele în 20-25 de ani in cazul contractelor ipotecare”, a mai aratat Piperea.

Potrivit avocatului bucurestean, daca Ordonanta nu s-ar aplica si creditelor in derulare, am putea foarte bine sa renuntam la textul de lege. Contracte in derulare sunt peste 8 milioane. Contracte incheiate dupa intrarea in vigoare a OUG 50 sunt circa 10.000. Faci o lege pentru aceste 10.000 de contracte, lasand la o parte cele peste 8 milioane de contracte?”, se intreba retoric Piperea. El reprezinta clientii Volksbank si pe cei ai BCR in actiunile in instanta pe care acestia le-au intentat bancilor sau urmeaza sa le intenteze.

La dezbateri participa reprezentanti ai ANPC, Consiliului Concurentei si ai clientilor bancari.


Citeste mai multe despre   










3660 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    :))) (Marţi, 2 noiembrie 2010, 15:43)

    Bulan [utilizator]

    Dl.Pipera cred ca o sa fie putin suparat la poponeata ca nu ii merge business-ul asa cum ar fi dorit el...procese grandioase cu miliarde de clienti si euroi :)
    • +2 (4 voturi)    
      doar un alt candidat la presedintia Romaniei (Marţi, 2 noiembrie 2010, 17:05)

      cristian cismaru [anonim] i-a raspuns lui Bulan

      Dl Piperea este candidat independent la alegerile prezidentiale ce vor veni, are deja pe site platforma program. Miza erau nu doar banii dar si imaginea, castigarea electoratului...
  • +1 (5 voturi)    
    Bullshit (Marţi, 2 noiembrie 2010, 15:57)

    popescu [anonim]

    Din moment ce este CONTRACT care are ca scop tocmai consistenta conditiilor stipulate, nu poti afirma ca schimbarea acestora nu incalca contractul mai ales retroactiv. De ce dracu se mai fac contracte daca tot nu se respecta??? Faceti lege pentru alea 10000 si calmati-va cu tampeniile astea. Vaca ASTA nu se poate mulge!
    • -2 (4 voturi)    
      mai sunt si nebuni ? (Marţi, 2 noiembrie 2010, 16:45)

      teodor [anonim] i-a raspuns lui popescu

      nu jecmanesc destul bancile cu acel comision de gestionare a fondului de 80 de lei pe luna ,de exemplu ?pana cand mai toleram jaful bancilor ?
    • +2 (2 voturi)    
      Tinta proceselor (Marţi, 2 noiembrie 2010, 16:50)

      georgescu [anonim] i-a raspuns lui popescu

      Contractele de credit cu bancile au stipulata o clauza care spune ca: orice comision care este declarat ilegal de catre o instanta de judecata, devine nul din acel moment.
      Acest lucru se incearca prin procesele colective: o hotarare judecatoreasca care sa declare unele comisioane ilegale. Deci nu e chiar "bullshit"
    • -1 (1 vot)    
      ti-e teama pierzi postul la sucursala? (Marţi, 2 noiembrie 2010, 18:42)

      nenea [anonim] i-a raspuns lui popescu

      consistenta de care vorbesti este frauduloasa. nici populatia Romaniei nu este alcatuita din vaci.
    • 0 (0 voturi)    
      De exmplu (Joi, 25 noiembrie 2010, 18:57)

      hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui popescu

      daca se schimba regula culorilor rosu si verde de la semafor, tu treci pe verde pentru ca "nu se aplica retroactiv", nu conteaza ca verde inseamna stop, sa se opreasca ceilalti.
  • -3 (3 voturi)    
    Piperea ministru la justitie! (Marţi, 2 noiembrie 2010, 16:31)

    Alegator [anonim]

    Omul asta lupta cu adevarat pentru popor! Sa fie promovat la urmatoarea remaniere!
    • +2 (2 voturi)    
      :) (Marţi, 2 noiembrie 2010, 16:46)

      Bulan [utilizator] i-a raspuns lui Alegator

      Asa ti-a soptit mamica ta aseara la culcare ca el este Pipera Cel Mare,eliberatorul de sclavii si intaiul statator in fata monstrilor numiti banci?!:))
      Pretene...totul se reduce la banii!
  • +3 (5 voturi)    
    retoric vorbind.. (Marţi, 2 noiembrie 2010, 16:32)

    pehash [utilizator]

    daca nu-ti convine reducerea cu 25% a salariului iti dai demisia. dar daca nu-ti convine interventia statului in contractul de credit ce faci? ii ceri clientului banii inapoi?
    evident, avocatul isi face treaba pentru care e platit, dar argumente de genul asta nu prea il ajuta.
    clientii volksbank si bcr ar trebui sa dea in judecata mai curand anpc pentru ca nu le-a protejat interesele de-a lungul timpului.
    • -1 (1 vot)    
      Procesele cu bancile ... (Marţi, 2 noiembrie 2010, 18:48)

      Madao [anonim] i-a raspuns lui pehash

      se duc pe alte legi, nu pe Ordonanta 50. Bancile trebuiau sa respecte legi mai vechi privind clauzele abuzive. Astfel acum sunt atacate clauzele interpretabile din contract, ce de altfel au fost interpretate de banci pana acum in favoarea lor, si prin anularea clauzelor abuzive raman valabile celelalte din contract.
      Concret la BCR este vorba de art. unde banca spune ca poate modifica dupa bunul plac dobanda. Si a facut modificari doar in sus. Cand a trebuit sa scada nu a mai scazut. A strans profit. Anuland punctul asta din articol ramane urmatorul care spune ca dobanda variaza in functie de Euribor/ROBOR/LIBOR. Si astfel banca va trebui sa restituie banii incasati suplimentar de la inceputul contractului. Adica retroactiv sic...
      Daca se aplica Ordonanta 50 nu va fi retroactiv, referirea ei la creditele in derulare au doar scopul de a intari legile anterioare si de a obliga bancile sa se supuna pe intreaga masa de contracte la lege. Aplicarea isi face efectul in viitor. Bancilor le convine sa aiba cateva sute de procese pierdute decat sa corecteze contractele conform legii.
  • +2 (2 voturi)    
    Ordonanta 50 (Marţi, 2 noiembrie 2010, 17:08)

    Hell [utilizator]

    Are un rol fantastic mizeria asta de orodnanta, personal m-am trezit, odata cu aplicarea ei, ca am cateva 5-6 puncte procentuale suplimentare adaugate...... Este formidabila, nu mai comision de rambursare anticipata dar am mai multe procente in plus..... Mai bine as fi platit rambursare anticipata decat cele 5-6 procente bonus de la govern.....
    • -1 (1 vot)    
      de unde si pana unde? (Marţi, 2 noiembrie 2010, 18:17)

      Dodo [anonim] i-a raspuns lui Hell

      Vorbesti prostii. Aveai dobanda variabila, la anul ti-o cresteau linistit fara ordonanta. Nu aveau cum sa-ti creasca dobanda acum.
  • 0 (2 voturi)    
    Au ajuns bancile sa dea din gura la comentarii? (Marţi, 2 noiembrie 2010, 18:15)

    Dodo [anonim]

    Ce penibil. Nu le-a mers cu parlamentu, se pare ca nu le merge cu FMI-ul, macar comentarii pe hotnews in care sa-l porcaiasca pe Piperea sa faca :D
    • -1 (1 vot)    
      Datornicule.. (Marţi, 2 noiembrie 2010, 19:37)

      Bulan [utilizator] i-a raspuns lui Dodo

      Nu mai comenta ca sa te afli in treaba,ai luat cutie de chibrituri pe 30 de ani..acum stai si suporta precum sclavul consecintele propriilor actiuni!
      Asa sunteti voi..cand este vorba de bani repede uitati sa-i mai dati inapoi si daca se poate sa fie cu costuri 0 pe 30 de ani!
      Uite ca nu se poate chiar asa cu tot cu Piperea al vostru in frunte!
      Mai sunt si oameni care au depozite la banci si nu credite,la aia nu se gandeste nimeni!
      • 0 (0 voturi)    
        Executati-le (Joi, 25 noiembrie 2010, 19:00)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Bulan

        :))!
  • 0 (0 voturi)    
    hehe (Marţi, 2 noiembrie 2010, 23:17)

    arsene [anonim]

    Iaca si-au tocmit bancile aplaudaci in spatiul virtual, cum au promis. Acu se aplauda si din articole si de la subsol.:)) da treceti stimabililor inapoi la loja, ca va permiteti, lasati-ne pe noi, amaratii datornici, sa comentam gratis...ca dupa ratele pe care le dam nu mai avem bani de platit si articolele. ;)
    • 0 (0 voturi)    
      E perimata treaba (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 15:29)

      Irina [anonim] i-a raspuns lui arsene

      Da, e jenant sa-i vezi pe unii cum incearca sa arunce cu praf in ochi pe hotnews in speranta ca vreun ratacit de cititor nu stie deja toata povestea cu OUG 50 si o sa creada ca bancile sunt niste victime nevinovate. Deja e perimata treaba si n-are niciun sens. Ce target aveti? Ca deja cititorii hotnews stiu despre ce e vorba iar bunica-mea nu intra pe hotnews. Nu mai zic de parlamentari ca au alte socoteli.
  • +1 (1 vot)    
    retroactivitate (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 10:15)

    dan.p [utilizator]

    Bancile invoca faptul ca legea actioneaza retroactiv intrepretand retroactivitatea ca OUG 50/2010 actioneaza asupra datei cand au fost facute contractele.
    Eronat! O actiune care sa aiba efect retroactiv asupra contractelor in derulare ar fi ca bancilor sa li se ceara sa dea inapoi banii luati abuziv clientilor prin comisioane ilegale.
    Dar nu. Legea nu spune asta. Legea spune ca de la data intrarii in vigoare nu mai pot fi percepute o seama de comisioane iar dobanda sa se raporteze la un indice anume.
    Asadar, se face fiecarui contract un act aditional in care se pun in legalitate, conform OUG 50/2010, dobanda si comisioanele. NU SE FACE NIMIC RETROACTIV. Simplu!