Tariceanu: Daca rata profitului bancar din Romania e de trei ori mai mare decat in alte tari, cred ca trebuie sa ne punem niste intrebari. S-au intalnit prostii cu smecherii?

de Dan Popa     HotNews.ro
Marţi, 2 noiembrie 2010, 16:48 Economie | Finanţe & Bănci

"Am si eu experiente neplacute cu bancile. Firma mea s-a imprumutat la o banca si a trebuit sa aduc garantii personale, desi cele aduse prin firma depaseau cu mult valoarea creditului. E adevarat, in Romania, din anumite motive conjuncturale, costul creditului este mai ridicat si probabil ca daca anumite incidente politice vor disparea, costul creditului ar putea scadea", a spus fostul premier Calin Popescu Tariceanu la o dezbatere pe marginea OUG 50/2010.
Tariceanu a mai afirmat ca abordarea Ordonantei trebuie facuta fara nuante populiste, dar cu realism si corectitudine. Fostul premier a admis ca pot exista semne de intrebare cu privire la nivelul profiturilor bancare din anii anteriori, situatie care ii aminteste de intalnirea "prostilor cu smecherii".
"Eu cred ca daca rata profitului bancar din Romania e de trei ori mai mare decat in alte tari, cred ca trebuie sa ne punem niste intrebari. Am putea spune in aceasta situatie ca s-au intalnit prostii cu smecherii si nu cred ca ar trebui sa ajungem aici", a explicat Tariceanu.


Citeste mai multe despre   










4335 vizualizari

  • +14 (26 voturi)    
    Uite, puteai merge la Cotroceni sa spui asta... (Marţi, 2 noiembrie 2010, 16:53)

    Claude [anonim]

    ..... dar nu ti-a dat voie Crinut, ca asa a primit oridn de la moguli...
    • +16 (20 voturi)    
      @Claude, cand sa se duca dom'le? (Marţi, 2 noiembrie 2010, 17:12)

      nenea [anonim] i-a raspuns lui Claude

      cand se discuta ceva, opozitia fie absenteaza, fie iese din sala dupa primele zece minute si in loc de opozitie, rezulta acel faimos acord tacit. ai nimerit-o taricene, insa ce ne facem ca voi le nimeriti numai cand aveti nevoie de capital politic? oricum ai zis prea multe si s-ar putea sa ai probleme. hai ca ai un plus totusi
      • +3 (5 voturi)    
        Vine 7 decembrie (Marţi, 2 noiembrie 2010, 20:32)

        flavian [utilizator] i-a raspuns lui nenea

        Google: falimente 7 decembrie

        Cine rade mai bine rade la urma... :)
        • +5 (9 voturi)    
          inca mai vorbeste (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 1:09)

          gigi [anonim] i-a raspuns lui flavian

          tariceanu inca mai vorbeste?
          nu e in puscarie?
          pnl & psd sint partide de puscariabili
          • -3 (5 voturi)    
            sa vezi cand o venit randul PDL (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 9:16)

            Bogdan [anonim] i-a raspuns lui gigi

            Nici nu vreau sa ma gandesc ce se va intampla cand va veni randul mafiotilor de la putere. N-avem puscarii cati PDL-isti corupti sunt in Romania !!
    • -1 (5 voturi)    
      Base le stie pe toate !! (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 9:14)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Claude

      Glumesti? Crezi ca domnul presedinte nu stie??? Crezi ca are nevoie sa-i zica Tariceanu orice?!?
      Base negociaza cu FMI, conduce guvernul, taie salarii, reformeaza educatia, justitia, ii "bate" pe moguli etc. Ce fel de postac esti tu?!?
  • +17 (17 voturi)    
    raspuns final DA (Marţi, 2 noiembrie 2010, 16:58)

    banu [anonim]

    DA. s-au intalnit prostii cu smecherii.
    Prosti noi ca nu ne revoltam impotriva celor pusi sa ne apere. Politicienii sunt "convinsi" de catre banci sa nu ne apere interesele.
    • -1 (5 voturi)    
      ai auzit de FMI? (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 9:18)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui banu

      Guvernul FMI a decis ca Ordonanta 50 nu se aplica, altfel pierdem transa de bani, fara de care acest guvern de incompetenti "Boc 5" nu poate supravietui... Pai d-na Udrea ce-o sa faca?!?
    • +2 (2 voturi)    
      in 90-91 (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 11:58)

      bula [anonim] i-a raspuns lui banu

      cand s-au restituit cotele sociale ce a facut populatia? si-a cumparat blugi, whisky etc. In 2007 s-a petrecut acelsi lucru: sunt bani? masini bengoase, plasme etc). Sa fim realisti,nu spectatori RTV: din OPT milioane de credite, nici 10%nu sunt pt. locuinte ci pt. confort. Fuduleala nu are costuri?
  • +7 (9 voturi)    
    hai sa-ti raspund eu (Marţi, 2 noiembrie 2010, 17:02)

    xxx [anonim]

    DA!!!! In urma cu 2-5 ani cu cit erai mai prost cu atit aveai rata mai mare la banca. Citat: i-mi fac carte de munca ca sa-mi fac rate.
  • +12 (18 voturi)    
    tupeu liberal.... (Marţi, 2 noiembrie 2010, 17:04)

    meletia [utilizator]

    Nu ti-e rusine om batran si mincinos...!? Ti-ai batut joc de tara asta... ai fi putut rezolva multe probleme de sistem cat ai avut puterea pe care ti-a dat-o poporul si Basescu....dar ai preferat sa te imbuibi tu si clica ta de nulitati! Ati ros ca niste termite bugetul, ati avut un deficit de 5,8% in perioada de crestere ec., ati amanetat rezervele tarii cu clauze rusinoase,...si cat ai fost la"bucate" si se dadeau credite cu buletinul de ce nu ai luat nici o masura/?...mai ales ca guvernatorul si presedintele avertizase de nenumarate ori unde vom ajunge. Rusine om batran si fara minte!
    • +1 (5 voturi)    
      o fi batran (Marţi, 2 noiembrie 2010, 23:15)

      luxdesign28 [utilizator] i-a raspuns lui meletia

      dar nu cred ca e fara minte, poate pentru oamenii de rand este fara minte ca pentru ei... au minte sa dea si la altii.
  • +10 (10 voturi)    
    Constatare (Marţi, 2 noiembrie 2010, 17:05)

    aac [utilizator]

    De la bileţelul roz cu parchetul Tăriceanu n-a mai prea evoluat gramatical (vezi exprimarea duduindă de mai sus) dar, surprinzător, există ceva sens în propoziţie.
  • +12 (12 voturi)    
    pai pe vremea Dvs Dle Tariceanu, nu era la fel?!?? (Marţi, 2 noiembrie 2010, 17:07)

    lili [anonim]

    cam ce dobanzi practicau bancile cu pricina, ce rata a profitului aveau, credeti Dvs ca era altfel??!!! Da' de unde, Dle Tariceanu.... Numai ca atunci, in anii 2007-2008 cand ii apuca pe romani nebunia creditelor (multe numai cu buletinul) nu ziserati nimic..... Acum, din opozitie......e altceva, asa-i??!!! da bine la romani.....
  • +7 (11 voturi)    
    Corect... (Marţi, 2 noiembrie 2010, 17:12)

    Andrei [anonim]

    ... dar cu o floare nu se face primavara, D-le Tariceanu...
  • +18 (18 voturi)    
    tine-ma sa nu-l omor!!! :))) (Marţi, 2 noiembrie 2010, 17:17)

    morometele [anonim]

    asta-i irinel tariceanu care ne-a fost prim-ministru!!!
    hahaha
    pai bine ba baiatule, daca stiai treburile astea, de ce nu te-ai luat tu la tranta cu bancile? de ce n-ati votat la senat, ba baieti, oug50? ati stat pe burta sa vedeti ce zice fmi-ul si acum, ca a iesit bine, sunteti voinici? o amanati de frica pe la senat si dupa ce s-a batut boc ala mic cu bancile si fmi iesi si tu mare barbat al natiei la lupta.
    doamneee, ce hahalera!!!
    • +9 (11 voturi)    
      @moromete (Marţi, 2 noiembrie 2010, 17:24)

      firstfb [utilizator] i-a raspuns lui morometele

      10x plusuri daca as putea :D
  • +5 (7 voturi)    
    luzari (Marţi, 2 noiembrie 2010, 17:27)

    cristi [anonim]

    doamne, ce paiate ne conduc, macar ca s-au ales ei! aia competenti nu au loc de loazele astea securiste
  • +8 (8 voturi)    
    se pare (Marţi, 2 noiembrie 2010, 17:36)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    ca poti fi atit prost, cit si smecher. Tzaraceanu e dovada vie.
  • +9 (9 voturi)    
    Sa ne miram sau? (Marţi, 2 noiembrie 2010, 21:27)

    Craioveanul [anonim]

    Nu stiu cum ar trebui sa reactionam, sa radem sau ...?
    Omul chiar are umor.
    El a fost 4 ani prim ministru liberal si a aflat taman acum ca bancile au profit!
    Am o admiratie deosebita pentru acesti liberali, care mint fara sa clipesca, sunt liberali din ,,nastere,, dupa cum le place sa se declare.
    De fapt sunt niste ,,gainari,, exceptand bineinteles cativa care ar trebui sa nu mai iasa din puscarii pana la sfarsitul vietii!
    • -2 (4 voturi)    
      pai mira-te, ca nu intelegi nimic (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 9:43)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Craioveanul

      NU e nicio problema ca bancile au avut profit. Problema e ca acum, pe timp de criza, oamenii au mari probleme financiare, li se taie salariile si pensiile, in timp ce bancile (care si asa au primit bani de la FMI, prin bunavointa PDL) fac in continuare foarte mari profituri din saracia noastra ! Intelegi ideea : oamenii fara bani, bancile profituri mari ???
      P.S.
      Ce zici, postacii ca tine ar trebui sa faca inchisoare?:P