Miercuri a avut loc primul termen in procesul intentat BCR, privind suspendarea platii ratelor

de Dan Popa     HotNews.ro
Miercuri, 3 noiembrie 2010, 12:21 Economie | Finanţe & Bănci

Miercuri a avut loc primul termen in procesul intentat BCR de catre o parte a propriilor clienti, avocatii bancii depunand o intampinare care a amanat cauza pentru data de 12 noiembrie, a declarat pentru HotNews.ro Violeta Vasilioglu, liderul grupului de clienti ai bancii.

Clientii acuza  BCR ca nu respecta nici acum prevederile Ordonantei 50/2010, aducand in sprijinul lor o declaratie din partea conducerii ANPC potrivit careia Actul Aditional propus de banca este nul de drept. HotNews.ro a solicitat un punct de vedere din partea bancii, urmand ca pe masura ce el ne va fi furnizat, sa il publicam.

“Am cerut plata suspendarii ratelor pentru ca noi consideram ca dobanzile sunt abuziv calculate. In plus, exista riscul ca banca sa ne declare creditul scadent, existand portite care ii permit sa o faca”, a mai spus Vasilioglu.
HotNews.ro a solicitat un punct de vedere din partea bancii, urmand ca pe masura ce el ne va fi furnizat, sa il publicam. BCR-ul este reprezentat de Casa de avocatura Nestor si Asociatii, iar clientii sunt reprezentati de Piperea si Asociatii.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

2269 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    BCR (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 12:32)

    firstfb [utilizator]

    That's the way! Mult succes!
  • -1 (1 vot)    
    si noi (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 12:56)

    Pedro [anonim]

    cei care nu am reusit sa ne inscriem alaturi de cei ce au format un grup impotriva bancii, ce putem face ??? E adevarat , nu am semnat actul aditional, am facut reclamatie la ANPC, am primit si raspuns , ca banca , respectiv BCR, imi va returna banii opriti pe comisionul de risc, ca acesta va fi anulat si totusi platesc in continuare aceiasi rata lunara cu aceleasi comisioane. Deci ??? Nici o sansa !!!
    • 0 (2 voturi)    
      Vino si tu aici (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 14:03)

      bcr.hot.de.buzunare [anonim] i-a raspuns lui Pedro

      http://finance.groups.yahoo.com/group/BCR_Ord_50_2010/database?method=reportRows&tbl=40
  • -2 (2 voturi)    
    Girul unei puterice case de avocatura!!!!!!!!! (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 13:04)

    Victoria [anonim]

    Ha,ha,
    Nestor si Asociatii,unde va sunt sunt juristii angajati ,cei care au avizat contractele?BCR pare ca isi ia in sfarsit in serios clientii.Daca au apelat la o renumita casa de avocatura inseamna ca constientizeaza in sfarsit ca au probleme.
    • 0 (2 voturi)    
      Cam da... :( (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 14:33)

      Client nemultumit [anonim] i-a raspuns lui Victoria

      Sunt cam tari astia. Nu prea stiu ce sanse are Piperea impotriva unui Nestor, Stoica, etc....
      • +1 (3 voturi)    
        :)) (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 14:53)

        misha [anonim] i-a raspuns lui Client nemultumit

        Piperea si clientii sai au toate sansele LEGALE.
        Admirabilul defetism romanesc apare de fiecare dat cand cineva aparent mai mare traverseaza strada...
  • +2 (2 voturi)    
    RUSINOS (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 13:54)

    Wecinul Costica [anonim]

    BCR va trage de timp cat poate pentru a-si scapa pielea. Daca se va obtine suspendarea ratelor sunt terminati. Este primul pas in a stopa abuzurile acestei banci tiranice, care a ajuns cea mai mare doar prin inducere in eroare si inselaciune. Ei spunea veniti la mine ca va dau marje mici, nu va duceti la BRD ca au 3 - 4, eu am 1 - 2. de fapt foloseau un indice propriu, calculat unilateral, si dupa o perioada de gratie te executau. atat abuzuri fata de consumatori, cat si incalcarea principiului concurentei intre agentii economici. acum trebuie sa plateasca.
  • +1 (1 vot)    
    Buturuga mica (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 17:01)

    Client inselat [anonim]

    Piperea are de partea lui legile romanesti, existente si nerespectate de banca. Numai cei care nu au citit un contract facut de BCR pot comenta. Mari nume de avocati nu sperie pe nimeni si nu pot tine loc de lege. Legea spune: euribor+marja.
    Banca spune: dobanda pe care o vrea muschii mei + marja.
    Codul civil spune:imobil e si teren si cladire.
    Banca spune: imobil e doar cladirea.
    E atat de evident incat numele nici nu conteaza.
    Poate doar la amanari!
  • 0 (0 voturi)    
    client inselat (Joi, 4 noiembrie 2010, 14:56)

    monica [anonim]

    Ce nu spune nimeni este ca acea donada care o vrea muschii mei, adica dobanda interna a bancii a fost un indice introdus expres de ANPC prin OUG 174/2008.....deci problema e ca cei de la bcr nu sunt total lipsiti de argumente legale oricat ar tipa unii si altii pe la colturi.....