Mugur Isarescu: Am inteles, prin firma mea, ca nu este usor sa faci afaceri "in sens pozitiv" in Romania

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 7 noiembrie 2010, 15:49 Economie | Finanţe & Bănci

Mugur Isarescu
Foto: Agerpres
Guvernatorul BNR, Mugur Isarescu, spune ca a inteles din activitatea firmei sale ca nu este usor sa faci afaceri "in sens pozitiv" in Romania, adica sa se creeze locuri de munca, sa se plateasca salarii si impozite, in contextul birocratiei ridicate si al numarului mare de impozite.
  • "Nu pot sa spun ca business-ul merge usor. Vinaria aceasta, podgorie asta micuta, m-a apropiat foarte mult de lumea de afaceri si am inteles dinauntru. Nu eu conduc firma pentru ca nu am voie prin lege, dar ma implic, ca sunt actionarul principal. Uitandu-ma la cifre si vazand cum merg lucrurile, am inteles ca nu este usor sa faci afaceri in Romania, afaceri in sens pozitiv. Birocratia este mare, exista raportari absolut nenecesare si nu se fac prin computer, trebuie sa te duci de exemplu de la Dragasani la Valcea cu masina ca sa depui o hartie", a declarat Mugur Isarescu, in cadrul emisiunii "Dupa 20 de ani", difuzata duminica la Pro TV, citat de Mediafax.
El a mentionat ca a intrebat de mai multe ori daca o asemenea raportare foloseste doar ca sa justifice activitatea unor persoane, in conditiile in care sistemul ar trebui sa fie computerizat.
  • "Noua ni s-a cerut la o firma mica sa luam un computer de 60 de milioane de lei. Nu era un capat de tara, dar pentru o firma mica era o suma. Si am intrebat de ce am fost obligati sa luam computerul daca nu putem sa il folosim nici macar la transmiterea de date statistice, nu vorbesc de plata prin computer, pe internet. O informatie statistica, nici pe asta nu pot sa o transmit? Trebuie sa trimit un om o data pe luna, sa faca 120 de kilometri pana la Valcea, sa stea la coada? Am pus intrebarile si in public, si in fata guvernantilor", a afirmat Isarescu.
El a spus ca nu intelege de ce sistemul nu a fost modernizat pana acum.

Intrebat ce i-a spus fostul ministru al Finantelor Sebastian Vladescu despre faptul ca sistemul nu a fost modernizat pana in prezent, Isarescu a raspuns ca i s-a transmis "ca este o anomalie care se va corecta".
  • "Numai ca dureaza de doi ani de cand am ridicat-o eu prima data, ca mi s-a parut asa...e hazlie in definitiv, intra ceva in teatrul absurdului, te trimite la ideea ca de aceea s-a nascut aici Eugen Ionescu. Nu iti vine sa crezi ca se intampla. Dar sunt mult mai multe alte lucruri care ingreuneaza mediul de afaceri", a continuat guvernatorul bancii centrale.
Printre factorii defavorabili mediului de afaceri din Romania, Isarescu a dat ca exemplu numarul mare de raportari si de impozite, dar si confuzia dintre afaceri si afacerism.
  • "A face afaceri inseamna a crea locuri de munca, a plati salarii, a plati impozite, intr-un mediu concurential. Asta este economia de piata. Trebuie sa o acceptam, odata pentru totdeauna. Tulburarea aceasta continua, confuzionarea mediului de afaceri cu tunari, cu afaceri neserioase. Nu spun ca nu se intampla in Romania, nu le stapanesc, nu se intampla in domeniul meu, dar cred ca este nesanatoasa. Mediul de afaceri trebuie sa fie incurajat, spiritul antreprenorial trebuie sa fie incurajat, la fel ca munca, la fel ca inovatia, aceasta este baza cresterii economice sanatoase, nu altceva", a concluzionat guvernatorul BNR.


Citeste mai multe despre   












Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

10173 vizualizari

  • +18 (20 voturi)    
    bizar (Duminică, 7 noiembrie 2010, 16:12)

    atreus [anonim]

    cum de atatia ministri au facut afaceri in ro si nici unul nu si-a dat seama pana acum care sunt problemele sistemului. Ideea lui Isarescu este excelenta si ar trebui ca 1 oficial cel putin sa fi incercat tot asa sa isi deschida o mica afacere chiar si numai pentru a experimenta din interior si a afla ce nu merge bine...
    • +8 (10 voturi)    
      Este simplu (Duminică, 7 noiembrie 2010, 16:24)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui atreus

      Marii politicieni nu se implica in afavcerile pe care le au maimult decat este nevoie epntru a-si crea un cadru legislativ favorabil lor insisi. SI cine spune ca aceste firme ale politicienilor fac totul ca la carte?!
    • +8 (10 voturi)    
      - (Duminică, 7 noiembrie 2010, 16:43)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui atreus

      Vezi, si tu faci aceeasi confuzie de care vorbeste Isarescu... una inseamna sa faci afaceri, alta sa fii tunar(ministrii aia de care vorbesti tu).

      Din pacate in Romania poti sa fi cel mai onest om de afaceri, sa ai oricat de multi angajati... vei fi huiduit si urat de toata lumea, incepand de la institutiile statului si terminand cu presa.
      • -5 (7 voturi)    
        Trebuia sa spuna... (Luni, 8 noiembrie 2010, 9:55)

        haiducul [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        ...asta nenea mugur,lui oricum nu-i calca pragul nici un control.In schimb noi astia mici de multe ori suntem calcati chiar inainte sa te apuci.eu personal m-am convins inca din 1992.
    • 0 (0 voturi)    
      asa bine (Luni, 8 noiembrie 2010, 11:39)

      blue [anonim] i-a raspuns lui atreus

      normal ca au facut si mai fac afaceri dar cu statul si nu le pasa de sistem, bani sa iasa
  • +8 (8 voturi)    
    (null) (Duminică, 7 noiembrie 2010, 16:29)

    Gigi [anonim]

    Welcome to the System!
    • +2 (8 voturi)    
      asa (Duminică, 7 noiembrie 2010, 22:23)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

      si pun pariu ca nu-l calca Garda Financiara in fiecare luna ca sa-i ceara spaga.
  • +3 (5 voturi)    
    concluzia (Duminică, 7 noiembrie 2010, 16:43)

    r123 [utilizator]

    La concluzia asta am ajuns si eu. Nu merita sa-ti faci firma in Romania. Statul iti pune numai bete in roata, birocratia si contabilitatea este absolut INUMANA.

    Stabilitatea este 0, peste noapte iti maresc TVA-ul, iti baga un forfetar sau mai stiu eu ce taxa, reglementare si asa mai departe. Orice plan de afaceri pe durata medie sau lunga este complet invalid in Romania - la noi poti sa te astepti la absolut ce-i mai rau sa intre in vigoare peste cateva zile.

    Sa iei un credit chiar mic sau mediu pe firma (mai ales startup) - este foarte greu si numarul de hartii si acte necesare este foarte mare, timpul in care ti se da raspunsul la fel destul de mare mai ales daca locuiesti in provincie. Chiar daca ai garanatii imobiliare care depasesc mult creditul, asta binenteles daca nu esti vreun smecher cu multe pile.
  • +9 (11 voturi)    
    simplu (Duminică, 7 noiembrie 2010, 17:10)

    Duncan_Idaho [utilizator]

    Cine si-a citit portia de povesti la vremea copilariei isi aduce aminte de calif-ul arab care se plimba in haine de cersetor ca sa vada cum e in regatul lui. Nu e noua deloc idea, ce e nou e incercarea de a face oamenii sa uite, indepartandu-i de cunostinte, facandu-i sa umble dupa alte nimicuri. Ca sa nu mai zic de Print si Cersetor sau de basmele romanesti. Nimic nou care oamenii n-ar putea sti.

    Lasa ca ne invata manelistii cum sta treaba cu taxele.

    quo imus, Deus?
    • +6 (6 voturi)    
      citesc si ei (Luni, 8 noiembrie 2010, 9:13)

      twain [anonim] i-a raspuns lui Duncan_Idaho

      numai ca in loc de Print si cersetor au luat Prins si cercetat. Oricum Dl. Isarescu e foarte util pentru Romania, el facand parte din ultimii oameni normali si nu rinocerizati din Romania.
  • -11 (13 voturi)    
    a intzels... (Duminică, 7 noiembrie 2010, 17:33)

    panfil flecaru [anonim]

    prin firma lui...

    sa traitzi bine !

    ps.doina ce mai face, e bine, aaaaa :!?
  • +2 (6 voturi)    
    Asa, si? (Duminică, 7 noiembrie 2010, 17:34)

    Rhadoo [utilizator]

    Domnule Isarescu, daca vreti ca afacerile sa infloreasca si in Romania, indemnati bancile sa investeasca la cofinantarile pentru atragerea de fonduri europene. Asa, la vorbe toti suntem buni.
  • +3 (5 voturi)    
    Buletin de identitate (Duminică, 7 noiembrie 2010, 17:38)

    Alex [anonim]

    Eu am vrut sa-mi reinnoiesc buletinul in 2005 si am fost plimbat 4 zile pe la ghisee prin Caracal, dupa care mi-a spus ca nu se poate sa am buletin ca nu sunt se vede ca as fi interesat. Adica dupa 4 zile pierdute paream neinteresat... Am vorbit si cu seful de la buletine sugerandu-mi ca trebuie sa dau spaga sa obtin buletinul. In final, am renuntat din cauza sentimentului de scarba provocat!!! Deci eu am vazut ce birocratie intri sa faci un buletin de indentitate, dar ce sa mai vorbim de afaceri.
    • 0 (0 voturi)    
      Tu te-auzi ce scri? (Duminică, 7 noiembrie 2010, 18:01)

      vgjhggk [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Comentariul tau este rezultatul programului ”un calculator pentru tot crestinul”.
      • 0 (0 voturi)    
        Erata (Duminică, 7 noiembrie 2010, 18:59)

        vgjhggk [anonim] i-a raspuns lui vgjhggk

        Ce scrii.
    • +8 (8 voturi)    
      Povesti (Duminică, 7 noiembrie 2010, 18:28)

      etre [anonim] i-a raspuns lui Alex

      La 14 ani , intradevar , am alergat cateva zile pt poze, timbre si stat la cozi (cu parintii).

      De atunci am schimbat, pierdut CI-ul de cateva ori. De fiecare data am stat o ora doar la coada , pt poze la sectia de politie, si asta a fost.

      4 zile si nu ai CI valid acum ? ... spui povesti, really.

      Exista biocratie in Romania dar ne si place sa fabulam.
      • +1 (1 vot)    
        Nu sunt chiar povesti (Luni, 8 noiembrie 2010, 8:32)

        boromir [anonim] i-a raspuns lui etre

        ...in Iasi, cel putin. Prima data te duci sa-ti iei o programare care nu este mai devreme de 2 saptamani. Atunci depui actele, faci poza si dupa alte 3-4 saptamani ridici CI. E drept ca nu stai mult la rand...
        • +1 (1 vot)    
          Da, in Iasi. (Luni, 8 noiembrie 2010, 12:25)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui boromir

          Programarea ti-o iei in 10 minute. Cand depui actele, poza...dureaza o ora maxim...si ai plecat. Iar cand il ridici..la fel dureazz 10 minute.
          Da...cand ti-ai depus actele de la firma ultima data? Eu unul am renuntat sa mai fac treaba asta. Ii dau unui baiat 50 de lei si il trimit...pe mine nervii nu ma mai tin. Nu am cum sa mai stau la acele cozi interminabile. Nu am cum sa mai suport modul in care se misca acele functionare... E prea de tot.
          In rest, daca te folosesti de sistem (o spaga ici-colo, niste artificii contabile, etc) poate fi foarte bine in Romania. Daca vrei sa fii corect 100%...n-ai ce cauta aici pt ca..ori vei da faliment ori ajungi la nebuni.
    • +1 (3 voturi)    
      Atentie (Duminică, 7 noiembrie 2010, 20:50)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      Intamplarea este la Caracal :) Calmati-va :)
    • 0 (2 voturi)    
      totuşi (Duminică, 7 noiembrie 2010, 21:11)

      Silviul [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Totuşi, e Caracal...
  • -8 (12 voturi)    
    prea mult (Duminică, 7 noiembrie 2010, 17:43)

    panfil flecaru [anonim]

    mugur isarescu. lately.
    zau. si ce'i mult, strica.
    • +5 (5 voturi)    
      nu e prea mult (Duminică, 7 noiembrie 2010, 18:15)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui panfil flecaru

      de fapt impresia e ca a fost un singur interviu din care au facut mai multe stiri sa aiba cu ce ocupa paginile
  • -3 (11 voturi)    
    Eu cred ca e ramolo (Duminică, 7 noiembrie 2010, 17:54)

    hgjgk [anonim]

    Cam multe afirmatii publice face in ultima vreme. Este ciudat, raportat la insemnatatea pozitiei oficiale pe care o are si la discretia profesionala de care a dat dovada pana acum.
  • -5 (11 voturi)    
    Iarasi (Duminică, 7 noiembrie 2010, 18:33)

    bgc [anonim]

    Iarasi Isarescu asta care ne-a devalorizat moneda nationala vorbeste...pe cine linge de il tine de atata vreme guvernator BNR?
    • -2 (6 voturi)    
      Se trezira (Duminică, 7 noiembrie 2010, 21:07)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui bgc

      si postacii portocalii sa arunce un pic de nori in Isarescu!
      Cum de isi permite domnule sa critice sistem PDList?!

      Vedeti baieti ca se stie pana si in Germania ca avem postaci ca si voi platiti de partide ca sa arunce cu nori si sa pupe-n dos!
    • 0 (0 voturi)    
      LUI BGC (Luni, 8 noiembrie 2010, 0:25)

      carat [utilizator] i-a raspuns lui bgc

      Tu chiar te crezi atoatestiutor ? Gandesti cand spui asemenea bazaconii ?
  • +8 (8 voturi)    
    Rupti de realitate (Duminică, 7 noiembrie 2010, 20:00)

    Donald Trump [anonim]

    Am toata simpatia pt. D-l Isarescu dar ma apuca groaza cand vad/aud cat sunt de rupti de realitate.
    Dansul a fost si prim-ministru daca mai tineti minte...
    Ma bucur ca mai dau cu capul de banalele noastre "placeri" cotidiene: cozi ca sa PLATESC impozite, cozi ca sa explic de ce platesc impozite si sa depun declaratii, functionari "dragalasi", competenti si amabili :( (aceia care fac acum greva peste greva), etc...
    Am avut (sau om fi avand si acum) un sef ANAF care nu stia sa calculeze TVA-ul, ministrii nostri se imbata cu metaprograme se suprastructura si drept urmare ne trezim cu informatizari de scoli care au WC in curte si n-au apa curenta, cu laptopuri date in sate care n-au drum, cu sisteme informatice de milioane de EUR care nu functioneaza (doar s-a dat spaga, ce mai trebuie...).
    Mare-i gradina ta Doamne, dar de ce trebuia sa fiu eu in coltul asta "de rai"? :(
  • -5 (7 voturi)    
    ? (Duminică, 7 noiembrie 2010, 20:18)

    ? [anonim]

    eu va spuns ca Isarescu minte sau a fost dezinformat in ceea ce spune ? dar ca sa dai gir unor inculti la guvernare faci orice
  • -7 (11 voturi)    
    lasa-ne (Duminică, 7 noiembrie 2010, 20:26)

    marius [anonim]

    Du-te Isarescule si lasa-ne. Ne-ai vandut la fmi, si acuma vi sa ne dai lectii? Da-i la tatucut-o marinaru. Ti-au asigurat americanii scaunul, cu conditia sa ne indatorezi pe viata.
    • 0 (6 voturi)    
      postacii au sarit gramatica (Luni, 8 noiembrie 2010, 1:10)

      ion [anonim] i-a raspuns lui marius

      Ai invatat ceva gramatica, probabil esti postac de multa vreme, dar ceva tot ti-a scapat ;)
    • 0 (0 voturi)    
      nu ai inteles nimic (Luni, 8 noiembrie 2010, 11:23)

      bancher [anonim] i-a raspuns lui marius

      1)Fara banii de la FMI, criza era de cateva ori mai profunda decat acum, ramaneam fara bani de salarii si pensii si rata somajului cred ca se tripla
      2)nu te-a indatorat nimeni pe tine, nu te mai vaicari degeaba, ca tot BNR da banii inapoi din rezervele internationale
  • +2 (4 voturi)    
    Daca... (Luni, 8 noiembrie 2010, 8:23)

    saqq [anonim]

    Auzi omu`, daca esti asa priceput si iti dai cu parerea aproape zilnic, legat de tot ce tine de economia romaneasca, de ce nu esti tu premier, ca asa, din clont, sunteti toti buni; apareti pe pe tv fel si fel de "analisti economici" - alde ciumpalacul ala de ilie serbanescu si cand ajungeti in functii de ministrii clacati lamentabil!
    • +1 (1 vot)    
      daca chiar vrei sa stii, (Luni, 8 noiembrie 2010, 11:25)

      bancher [anonim] i-a raspuns lui saqq

      Isarescu chiar a fost premier in perioada 1999-2000, si a dus economia pe plus dupa administratia dezastruasa a taranistilor din 1996-1999. In timpul guvernarii Isarescu a inceput cresterea economica.
      Nu se baga pt ca nu e lasat sa isi faca singur echipa, pt ca i se vor impune ministii pe care nu-i vrea (ca de asta exista algoritm politic).
  • +8 (8 voturi)    
    coruptie enorma (Luni, 8 noiembrie 2010, 9:26)

    RoMaLeS [utilizator]

    Exemplu: se intoarce un tip din tarile calde cu ceva capital si cu idei in sectorul fotovoltaic. Deci un tip ce cu siguranta poate crea locuri de munca. Dar... cei din ministerul interesat, au ideile foarte clare, tot ce se misca in fotovoltaic, de la proiectare si pana la executare trebuie sa treaca prin firmele lor !!! Daca nu, ministerul nu autorizeaza... pai atunci, cum poate Romania sa se dezvolte cand toti aia care se cred sus vor sa fure tot ce ajunge in tara? cum oamenii gasesc locuri de munca? cum cei care au muuncit din greau afara pot sa valorifice munca lor in tara? Nu se poate! PDL, PSD, PC, PP, UDMR etc sunt toti pe aceeasi linie. Aude cineva?
    • +2 (2 voturi)    
      Alo, aici esti in Romania, trezeste-te! (Luni, 8 noiembrie 2010, 11:30)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui RoMaLeS

      Daca vrei sa faci afaceri de succes incearca o usa din spate ca aia din fata este incuiata.
  • 0 (0 voturi)    
    afaceri (Luni, 8 noiembrie 2010, 11:30)

    elis [anonim]

    e grsit ca nu li se da voie ca parlamentari, ministri si in g-ral oameni care lucreaza la stat sa nu poata sa aiba o firma.II doresc dlui Boc-Pogea-Ialomiteanu-Vosganian si cei ce au avut sau au legatura cu taxele si impozitele in Romania sa fie patroni sa vada ce au facut s au fac cate hartii fara nici o valoare au de intocmit si cat au de stat la cozi si mai ales ca vada fetele de muratura a celor care le primesc pe la ghisee.De cate ori se schimba cate un ministru cine cu idei de hartii fara a mai scoate macar una din cele vechi.
  • +1 (1 vot)    
    Ce uita sa spuna d-l Isarescu, (Luni, 8 noiembrie 2010, 12:51)

    Sile [anonim]

    Ca daca nu era directorul bancii nationale, nu numai ca ar fi fost greu sa faca afaceri in Romanika, pur si simplu nu ar fi putut DELOC sa faca aface rea cu pricina.Nu insinuez ca pozitia domniei sale ar avea vre-un efect asupra birocratiei, vreau sa spun numai ca faptul ca stapineste legislatia(asa tembela cum e) si pozitia d-sale ii obliga pe birocrati sa se poarte corect. Ceea ce nu e cazul cu alti catateni, care au preferat sa plece din tara. O zi buna!
    • 0 (0 voturi)    
      unde e aurul furat de vosganianu si taricelu (Luni, 8 noiembrie 2010, 19:53)

      mihai mihai [anonim] i-a raspuns lui Sile

      -vasnicul nostru roman,in caz de nu mai-- cel mai bine stie sa sape la vie--se resemneaza si nu mai vrea ---dar cand ne spune unde e aurul furat de primministri din tezaur--poate pe patul de moarte--
  • +1 (1 vot)    
    declaratiile d-lui isarescu (Luni, 8 noiembrie 2010, 16:12)

    nenea [anonim]

    seamana mai mult cu declaratiile unui politician, domnul isarescu, ati remarcat ca nu poti fi un client bun al bancilor din romania?
  • 0 (0 voturi)    
    sublinierea e relevanta... (Luni, 8 noiembrie 2010, 19:43)

    lili [anonim]

    Dna Udrea, ce afaceri face, de fapt sotul ei !!!!...... Milioanele de dolari sunt ceva ce Dl Isarescu se pare ca nu ar fi in stare sa faca, asta inteleg crezandu-l pe Dl Isarescu........ Dle Isarescu, cum credeti Dvs ca face atat de usor afaceri de milioane de Euro, Dl Cocos ??!! Care-o fi reteta succesului afacerilor Dlui Cocos ??!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Sorry nene (Marţi, 9 noiembrie 2010, 3:10)

    bacheru [anonim]

    Daca tu nu te descurci (cu firma ta) in economia pe care cu manuta ta ai ocrotit-o apoi serios imi dai de gandit. Daca te joci prea mult cu focul pana la urma te arzi. Ia lectii de la politicieni si invata cu se face business. Nu e usor, businessul romanesc este unic si nu e pentru cei cu nervi slabi. In locul tau as bea vinul, in timp ce te uiti la cursul euro-leu.
    Spor la munca.