Restructurarile din BNR continua. O parte din angajati trec in privat ca urmare a scaderilor salariale, altii vor fi disponibilizati iar altii vor fi mutati in alte directii din banca

de Dan Popa     HotNews.ro
Marţi, 9 noiembrie 2010, 17:36 Economie | Finanţe & Bănci

O mare parte a angajatilor BNR din sectorul supravegherii bancare ar putea parasi institutia, ca urmare a centralizarii acestui tip de operatiuni dar si ca efect al scaderilor salariale din institutia centrala. “Nu avem cum sa ii oprim. Unul a venit chiar acum cateva zile sa imi spuna ca a decis sa treaca in mediul privat, unde salariul este mai mare. Omul facea naveta la Bucuresti iar dupa ce salariile au fost reduse cu 25%, a preferat sa accepte munca la privat”, au declarat pentru HotNews.ro surse din BNR.

Conducerea Bancii Centrale a trecut la restructurari mai consistente de personal si de agentii inca de acum 5 ani.  "Restructurarea BNR, în toţi aceşti ani, nu s-a făcut de dragul unei mode. Şi nici pentru a opera unele înfrumuseţări, pentru ca Banca Naţională să arate mai bine. Procesul a fost declanşat cu scopul de a obţine un rezultat bun: o instituţie suplă, flexibilă, capabilă să-şi îndeplinească obiectivele impuse de legile bancare. Practic, am pregătit şi continuăm să pregătim o bancă centrală care să facă faţă procesului integrării României în Uniunea Europeană şi trecerii la euro”, a explicat Guvernatorul Isarescu.

Anul trecut, BNR a disponibilizat 56 de persoane si a facut 109 angajari. “În conditiile unei fluctuatii moderate a personalului fata de anii precedenti, în anul 2009 s-au desfasurat 21 de concursuri în centrala bancii si 13 în sucursalele teritoriale, în urma carora au fost operate 109 angajari (100 în centrala si 9 în sucursale). De asemenea, în cursul anului 2009 un numar de 56 de angajati au încetat raporturile de munca cu banca, din care 34 în centrala si 22 în sucursale. Astfel, în Banca Nationala a României, în anul 2009, a fost înregistrata o rata de schimb a personalului (staff turnover rate) de 3,3 la suta”, se arata in Raportul BNR pe anul trecut.

Salariile angajaţilor BNR au fost reduse cu 25% de la 1 iulie, ceea ce a provocat nemultumiri in randul personalului angajat.


Citeste mai multe despre   










2947 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    restructurare (Marţi, 9 noiembrie 2010, 18:46)

    gabi [anonim]

    Se vorbeste despre restructurari, despre o institutie mai supla, flexibila si eficienta, si despre oameni care pleaca pentru ca le-a scazut salariul.
    In acelasi timp aflam ca BNR a angajat 109 oameni, pierzand 56 (probabil plecari voluntare si pensionari). Adica un plus de 53 de oameni intr-un an de reduceri, posturi blocate etc.
    Usor ilogic.
    • 0 (0 voturi)    
      Restructurare (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 8:36)

      Nae Bankomatu [anonim] i-a raspuns lui gabi

      Restructurare nu inseamna musai reducere de personal. E usor ilogic sa asociezi reducerea de personal cu restructurare, dar in Romania orice este posibil.
  • -2 (2 voturi)    
    guvi (Marţi, 9 noiembrie 2010, 21:04)

    fost inspector la curtea de conturi [anonim]

    da matale cand te pensionezi domnule guvernator ?
    ca este timpul, sau te pomenesti ca ai ceva temeri depre ce vor gasi aia care vor face descarcarea de gestiune ?
    io cred ca de asta ti-e teama domnule; rezervele de aur, valuta, falimentele "comandate" ale unor banci com, vanzarea preferentiala a bunurilor imobile ale bnr etc etc intrebari la care vei da atunci raspuns. speram !
    • +1 (1 vot)    
      baliverne (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 10:22)

      popas [anonim] i-a raspuns lui fost inspector la curtea de conturi

      dle Felix, nu exista "descarcare de gestiune" la BNR :)))
      BNR nu se conduce precum un boutique de cartier, cu lazi de bere date pe sub mana fara factura.
      Care sunt bancile com falimentate in Romania?
      Ce bunuri imobile a vandut BNR?

      baliverne...

      Ati vrea voi sa se pensioneze Mugur Isarescu, sa puneti voi mana pe ceea ce se poate de la BNR...
  • -1 (1 vot)    
    Foarte bine, foarte bine (Marţi, 9 noiembrie 2010, 21:48)

    hmm [anonim]

    Foarte bine ca se restructureaza. Foarte bine ca sunt dati afara cei de la supravegherea bancilor. Ar trebui sa li se ceara banii de salariu inapoi, retroactiv, deoarece asa de bine au supravegheat ei bancile de am ajuns toti sclavii acestor camatari. Sa va fie rusine BNR-istilor impreuna cu bnr-istul sef.
    • +1 (1 vot)    
      As.. (Marţi, 9 noiembrie 2010, 22:32)

      Bulan [utilizator] i-a raspuns lui hmm

      mentiona..ceva cu sictir..pentru matale,dar na..unde nu-i cap nici Dumnezeu nu cere.
    • +1 (1 vot)    
      si marmota... (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 10:25)

      popas [anonim] i-a raspuns lui hmm

      Daca mananci numai dulciuri si faci diabet, nu inseamna ca vinovate sunt magazinele de unde ai cumparat cu lacomie dulciurile...

      Daca ai ajuns sclavul bancilor este pentru ca te-ai lacomit la credite. Nu are nicio vina BNR ca nu a venit sa te puna in camasa de forta, sau ca nu ti-a interzis sa mai intri in vreo banca sa mai ceri credite.
    • +1 (1 vot)    
      mare prostie ai spus, mestere (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 11:40)

      bancher [anonim] i-a raspuns lui hmm

      nu e vina sistemului bancar, sau a BNR-ului in special, ca tu ai vrut credite ca sa iti cumperi o gramada de lucururi pe care nu le aveai inainte, si ca acum a avenit scadenta.
      In SUA e mult mai rau: bancile au un sistem de recuperare bine pus la punct; nu ai platit o rata, vin si iti iau masina sau bunul din casa, nici nu te mai intreaba daca esti de acord.
  • -1 (1 vot)    
    Are dreptate "guvi".... (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 8:17)

    Mihai [anonim]

    Supravegherea bancara facuta de BNR sub conducerea "competenta" a lui Izarescu,Cinteza etc.ne costa miliarde de dolari si euro! Nici nepotii nostri nu vor termina de acoperit tepele bancare "supravegheate" de meseriasii bancii centrale!
    • +1 (1 vot)    
      ce argumente ai? (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 10:19)

      popas [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      spuene-ne si noua despre ce tzepe bancare vorbesti? Din cate stiu eu, sistemul bancar romanesc este unul dintre cele mai solide din lume, nu am vazut falimente bancare in timpul crizei, asa cum au fost inregistrate in SUA, Germania, si alte tari...
      Isarescu este unul dintre cei mai competenti oameni in meseria lui. La fel si dl Cinteza. Doar un ignorant nu ar recunoaste asta.

      Daca nu ai argumente, vorbele tale sunt goale
    • +1 (1 vot)    
      ha, ha, ha (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 11:44)

      bancher [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Nu te costa nimic pe tine, hai sa fim seriosi.
      Au pierdut deponentii care s-au vazut fara depzite, aici a fost pierderea, dar stai linistit ca tu nu dai nici un ban. De la falimentul BID (patronata de Sorin Ovidiu Vantu), nu s-a mai inregiostrat nici un falimentn pana in prezent, bancile neviabile au fost eliminate din sistem.
      Eu zic sa terminati cu atitudinea asta comunista ca ne indatoram pe 3 generatii din cauza bancilor, ca datoria e un fenomen cat se poate de normal in economia de piata.