Groningen, Raiffeisen Bank: Ne preocupa durata mare a proceselor si termenele lungi din instante

de Dan Popa     HotNews.ro
Joi, 11 noiembrie 2010, 13:25 Economie | Finanţe & Bănci

“Ne-am intalnit des cu ministrul Justitiei si pot spune ca avem o colaborare excelenta. Problema care ne preocupa este durata mare a proceselor si termenele lungi din instante”, a declarat Steven van Groningen, presedintele Raiffeisen Bank, adresandu-se ministrului Justitiei in cadrul unui seminar organizat de ZF si FIC. Noi oferim lobby si resurse pentru a sprijini Justitia si speram ca aceste termene sa se poata scurta, a mai spus Groningen.

“Problema termenelor ne preocupa si pe noi, mai ales lungirea lor in ultimul an. Avem 4 cauze. Prima- competenta materiala a instantelor. Adica modul in care tipurile de cauze sunt adresate instantelor. Nu a existat o strategie pe termen lung in acest sens, iar competentele sunt alocate nejudicios. Asta a produs aglomerari la instante. Avem zone de aglomerare a dosarelor dar si zone de normalitate”, a explicat ministrul Justitiei, Catalin Predoiu. In aceasta prima cauza, am intervenit si am reasezat competentele instantelor. Apoi, procedurile de citare sunt depasite. Le-am modernizat si se va produce un efect pozitiv.

"O a treia cauza este legata de alocarea resurselor umane din sistem. Prin Raportul de Tara, CE a cerut CSM sa optimizeze alocarea resurselor umane in sistem. Noi nu putem interveni decat prin prezenta ministrului, care este si membru in CSM. Ultima problema e legata de incarcarea cu dosare a judecatorilor. Aici va pot spune ca avem un diferend cu CSM. In ciuda acestui diferend, speram ca in saptamanile urmatoare sa imbunatatim acest program. Avem 20 de judecatori la suta de mii de locuitori, o rata medie, dar avem o problema cu alocarea judicioasa a acestora", a mai spus ministrul Justitiei.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

635 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Romanistan. (Joi, 11 noiembrie 2010, 13:47)

    AlinN [anonim]

    Probabil vor sa se judece cu cei care au dat faliment dupa ce si-au luat cotinete de 35mp cu 100.000Euro, si au vazut ca durata medie a unui proces este de 1700 de zile in Romanistan. :)))
    Imi place cum s-au adaptat la societatea noastra orientala: "Noi oferim lobby si resurse pentru a sprijini Justitia". Deci traducerea este ca dam spaga pana si noi, bancile pentru ca un proces sa dureze o perioada un pic mai mica decat speranta de viata.
    • 0 (0 voturi)    
      Intrebare: (Joi, 11 noiembrie 2010, 22:17)

      lsm [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      daca la tine vine cineva sa se imprumute ca sa isi cumpere "cotinete de 35mp cu 100.000Euro" si apoi nu iti mai da banii inapoi, ce faci??? Ii spui "bine, nu poti sa mi-i dai, este in regula" sau il dai in judecata? Cine a obligat persoanele fizice sau juridice sa se imprumute peste puterile lor? Bancile? Nu, prostia lor!!!
  • +1 (1 vot)    
    Durata (Joi, 11 noiembrie 2010, 14:49)

    fsfs [anonim]

    Si daca ii da in judecata cineva care are dreptate, pe langa un proces rapid, nu ar vrea si unul corect? Sau pentru asta nu se face lobby :)?
  • +1 (1 vot)    
    upsss (Joi, 11 noiembrie 2010, 15:08)

    The Saker [utilizator]

    pana acum , cat timp a fost afectat omul de rand, nu s-a sinchisit nimeni ca durata unui proces este multi-anuala; puteai sa iti pierzi casa, banii, tot, pana iti gaseai dreptatea..sau nu ti-o gaseai;
    acuma, cand au interesul, hopa, s-au trezit si bancile sa observe cangrena asta in justitie; ca acuma ii doare pe ei; deci fiecare cu interesul lui. Pana cand nu ne afecteaza pe "noi" ca banci, suntem orbi la problemele sociale; profitam cat mai mult ca banci, facem banu gros, ne doare undeva de bizonul muritor de foame.
    off-topic: totusi, care e rostul in societate al bancilor? ca eu nu il vad; doar niste institutii parazite , anacronice, care spoliaza averea si munca oamenilor; nu creeaza nici o valoare pt societate
    • 0 (0 voturi)    
      Sper sa intelegi rolul bancilor acum (Joi, 11 noiembrie 2010, 18:27)

      popas [anonim] i-a raspuns lui The Saker

      Rolul bancilor in economie este de a crea lichiditate.
      Fara creditele de capital, de investitii de la banci, agentii economici nu ar putea functiona.

      Nu stiu cum pot fi institutii parazite. Poate ne explici si noua.
      Daca mi ai tangenta cu bancile in mod direct, nu vad cum iti spoliaza tie averea...
  • +1 (1 vot)    
    modificati competentele (Joi, 11 noiembrie 2010, 15:32)

    mihai [anonim]

    Toata lumea stie care este cauza intarzierii proceselor dar nimeni nu face nimic sau doar simuleaza. E notoriu faptul ca parchetele de pe langa judecatorii au cea mai larga competenta, cca. 80% din cauze, astfel încat magistratii sunt supraîncarcati, mai ales la unele unităti, spre deosebire de cei de la parchetele de pe langa instantele superioare...Se vorbeste despre repartizarea echitabilă a cauzelor după competenta materială dar fara finalitate...Si o situatie similara o întalnim si în cazul instantelor. Iar aceasta lege a micii reforme în jusitie nu schimba apropape nimic, cel putin in penal...
  • 0 (0 voturi)    
    Problema e mult mai dureroasa pt. banci! (Joi, 11 noiembrie 2010, 18:48)

    leix [anonim]

    Sa zicem ca 600 de oameni dau in judecata banca si mai ales opteaza ca pe perioada judecatii sa intrerupa plata ratelor - si aduna l asta o rata minima de 200 euro+24 de luni - sa zicem ca se solutioneaza dupa 2 ani, desi nu e asa - ajungem la o suma de aproximativ 3 milioane euro...bani ce nu mai vin ba mai mult o sa le dea batai mari de cap...deoarece daca oamenii reusesc sa prelungeasca procesul cu 3 ani se aduna in unele cazuri niste sume frumusele - care sunt perfecte pt. hai sa-i zicem o refinantare...da la un cost mai mic si cu banii din suma restanta platiti.
    In alta ordine de idei bancile ar trebui sa stie ceva pe langa instantele romanesti exista si cele europene si acolo nu se mai joaca cu influenta lor...unde altundeva putea o banca sa spuna justitiei ce sa faca decat in Romania? Ca sa nu zic de Parlament sau Guvern!