Ungaria: Parlamentul reduce competentele Curtii Constitutionale in domeniul taxarii si bugetului​

de Cristian Pantazi     HotNews.ro
Marţi, 16 noiembrie 2010, 13:19 Economie | Finanţe & Bănci

Parlamentul Ungariei a votat marti o lege care restringe competentele Curtii Constitutionale in domeniul legislatiei care priveste taxele si bugetul, relateaza Reuters. Legea, propusa de partidul Fidesz - de guvernamint - va permite Guvernului sa adopte masuri fiscale fara teama de a fi intoarse de Curtea Constitutionala.

Propunerea a fost votata de 261 de parlamentari, 103 fiind impotriva.

Reamintim ca Executivul de la Budapesta a promovat citeva masuri dure in acest an, impunind taxe suplimentare bancilor, companiilor din retail, energie si telecomunicatii.

In Romania, Curtea Constitutionala a declarat neconstitutionale unele masuri promovate de Guvern cu impact asupra bugetului de stat. Un astfel de caz a fost Legea pensiilor, Guvernul fiind obligat ulterior sa mareasca TVA cu 5 puncte procentuale.











1072 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    Si la noi (Marţi, 16 noiembrie 2010, 13:22)

    Mario Popa [anonim]

    La noi pe cand?
    • -3 (5 voturi)    
      doamne fereste de astia ca tine (Marţi, 16 noiembrie 2010, 14:51)

      agramaticus [anonim] i-a raspuns lui Mario Popa

      si ce o sa te faci nene daca boc o sa iti nationalizeze casa sau o sa te taxeze cu 90%?? asta pentru binele tarii, desigur...unde o sa te mai duci?
      • +4 (4 voturi)    
        Nu-ti fie frica de Boc (Marţi, 16 noiembrie 2010, 15:59)

        Ionel [anonim] i-a raspuns lui agramaticus

        Ci de cei ce vor sa sustina un sistem unde o pensie ajunge la sute de milioane de lei ca si a unui profesor universitar bugetar cu 360 de milioane de lei /luna , mai mult ca presedintele Bush ce avea 200000$/an impozabili.
      • +1 (1 vot)    
        taxe de 90%?? (Marţi, 16 noiembrie 2010, 16:39)

        diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui agramaticus

        faci confuzii, dragule. de taxe asa mari doar PSD-ul vorbeste. ei is aia cu impozitarea progresiva.

        pe de alta parte se vede ca te cultivezi bine cu tv-ul. vezi, asta e avantajul nostru si prin asta ne demonstram superioritatea fata de Ungaria (mai ales!!): daca Ungaria n-are televiziuni ca noi, nimeni nu striga acum in tzara vecina ca actualul lor guvern impinge tara in DICTATURA.

        daca la noi s-ar fi propus doar o astfel de masura, tu imediat te-ai fi prins cum sta treaba si inspre ce ne indreptam. ce mai, esti o mostra vie a felului in care romanul mediu isi demonstreaza desteptaciunea si superioritatea.
    • +2 (2 voturi)    
      Niciodata (Marţi, 16 noiembrie 2010, 17:23)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Mario Popa

      Deoarece o astfel de lege ar fi declarata ne-constitutionala deci nu ar fi niciodata adoptata. Aflate in criza de crestere la pubertate institutiile Romanesti isi afirma forta nu prin aportul adus cetateanului ci prin consolidarea propriei puteri cu orice pret (vezi Senat, Camera, Justitie, Curte Constitutionala,...) Raporturile corecte bazate pe competente si proceduri clare sunt cheia unei administratii eficiente. Altfel justitia negociaza salarii, Senatul mareste pensia, Curtea constitutionala ajusteaza bugetul. Ca tot Romanul priceput la orice incompetente ne copleseste.
  • +6 (6 voturi)    
    Oameni... (Marţi, 16 noiembrie 2010, 13:35)

    Alexandru [anonim]

    cu scaun la cap! Adica normali!
  • +4 (4 voturi)    
    ? (Marţi, 16 noiembrie 2010, 13:43)

    popas [anonim]

    nu pot sa cred!!! Adica au tupeu sa reduca atributiunile Curtii? Ei nu au un presedinte dictator??
    Imaginati-va cum ar dudui televiziunile daca ar fi o situatie similara in Romania: Basescu ar fi principalul si... unicul vinovat pentru asa ceva, si ar fi semn clar ca vrea sa instituie dictatura in Romania!
  • +3 (3 voturi)    
    neconstitutional (Marţi, 16 noiembrie 2010, 13:52)

    gigi [anonim]

    ce se intampla daca Curtea Constitutionala (a Ungariei desigur) declara neconstitutionala tocmai legea de restrangere a atributiilor. depinde ce scrie in constitutia lor
  • +2 (2 voturi)    
    Ca la noi. (Marţi, 16 noiembrie 2010, 13:54)

    ionica [anonim]

    Adica si-au dat seama ca mai exista dinozauri.
    Dar spre deosebire de noi le-au ingradit spatiul de actiune.
  • +3 (3 voturi)    
    Vaaai.. (Marţi, 16 noiembrie 2010, 14:53)

    oki [anonim]

    nici nu vreau sa ma gandesc ce vuiet, ce zarva s-ar face la noi daca PDL sau Base ar propune vreo reducere de competente a Sfintei Curti Constitutionale !N-ati vazut ce spume a facut Ilici pentru ca lui Base i s-a parut discutabila decizia privind legea educatiei ?