VIDEO Instanta a respins ca neintemeiata cererea clientilor BCR de suspendare a ratelor. Vezi cum comenteaza Piperea si Asociatii decizia

de Dan Popa     HotNews.ro
Marţi, 16 noiembrie 2010, 15:00 Economie | Finanţe & Bănci

 documente
(16 Nov 2010) PDF, 62KB
Instanta a respins marti cererea de Ordonanta presedintiala formulata de casa de avocatura Piperea si Asociatii prin care se solicita suspendarea platii ratelor de catre clientii nemultumiti ai BCR. “Am aflat solutia din condica. Nu am vazut hotararea cu motivarea aferenta. Si eu sunt curioasa sa vad cum a decis instanta sa se  pronunte in favoarea vorbelor si in detrimentul faptelor”, a declarat pentru HotNews Violeta Vasilioglu, liderul grupului de clienti nemultumiti ai BCR. Clientii pot face recurs in termen de cinci zile. “Este o hotarare normala si corecta a instantei care arata netemeinicia cererii de ordonanta presedintiala", a explicat si Cornel Cojocaru, directorul executiv de comunicare al BCR.
  • Oficialii bancii: o hotarare normala si corecta
“Este o hotarare normala si corecta a instantei care arata netemeinicia cererii de ordonanta presedintiala. Este reconfirmata astfel necesitatea respectarii obligatiilor contractuale asumate de catre parti. Totodata hotararea reflecta faptul ca orice client BCR are posibilitatea sa solicite fie reorganizarea creditului daca are dificultati de rambursare, fie refinantarea acestuia”, a declarat pentru HotNews.ro Cornel Cojocaru, directorul executiv de comunicare al BCR.



Clientii acuza  BCR ca nu respecta prevederile Ordonantei 50/2010, aducand in sprijinul lor o declaratie din partea conducerii ANPC potrivit careia Actul Aditional propus de banca este nul de drept. “Am cerut plata suspendarii ratelor pentru ca noi consideram ca dobanzile sunt abuziv calculate. In plus, exista riscul ca banca sa ne declare creditul scadent, existand portite care ii permit sa o faca”, a mai spus Vasilioglu.

Acest lucru este insa negat de oficialii celei mai mari banci locale, acestia precizand pentru HotNews ca "In niciun caz nu intentionam sa declaram scadente creditele clientilor care se confrunta temporar cu dificultati financiare. Dimpotriva, pentru a ajuta clientii care intampina dificultati financiare am implementat, inca de anul trecut, atat solutii de refinantare cat si de restructurare care pot merge pana la diminuarea temporara cu pana 50% a ratei lunare. Dorim doar ca obligatiile contractuale asumate de comun acord sa fie respectate cu buna credinta de ambele parti"
  • Piperea: Respectam decizia, urmeaza recursul
Respectam decizia suverana a judecatorului, care a considerat ca aparenta dreptului este in favoarea bancii si nu in favoarea celor 200 de clienti ai bancii care au cerut suspendarea platii ratelor. Ne mentinem increderea deplina in sistemul judiciar romanesc, mai ales ca suntem de-abia la inceputul unui drum lung si anevoios. De aceea, urmeaza a formula recurs impotriva acestei prime hotariri judecatoresti, justificat de faptul ca :
(i) legea permite consumatorilor sa considere fara efect clauzele din contractele cu consumatorii care au caracter abuziv. Fara interventia justitiei, care sa dispuna de urgenta inghetarea efectelor contractului care contine clauze abuzive, nu se poate considera ca protectia acordata consumatorilor de legislatia in domeniu este efectiva;

(ii) atunci cind reclamatiile sau cererile consumatorilor au fost individuale si disparate, instantele din tara le-a rezolvat favorabil, inclusiv pe calea ordonantei presedintiale, iar autoritatile in domeniu le-au sanctionat contraventional; justitia a fost alaturi de cetatean si a parut ca il protejeaza; bancile in cauza au considerat si inca mai considera aceste spete drept cazuri izolate, care nu provoaca riscuri sistemice; in cazul acestei prime cereri de ordonanta presedintiala, in care au fost implicati 200 de clienti, justitia nu a mai manifestat acelasi curaj; banca parata a invocat drept aparare riscul sistemic ce l-ar produce admiterea unei astfel de cerereri;

(iii) desi nu spune dreptul (jurisdictio), ci doar de partea cui este aparenta dreptului, sentinta de ieri poate avea un nedorit efect desuasiv fata de alte cereri de ordonanta presedintiala, individuale sau colective; potentialii clientii nemultumiti vor fi mai retincenti in a formula astfel de cereri, iar bancile vor invoca aceasta sentinta de fiecare data in apararea lor; este o situatie tocmai inversa celei impuse de Curtea Europeana de Justitie in jurisprudenta sa recenta, care recomanda statelor membre sa se sesizeze chiar si din oficiu si sa ia masuri contra unor clauze abuzive, tocmai pentru a preveni folosirea de clauze abuzive in contractele cu consumatorii, actiunea statului si a sistemului judiciar avand efect desuasiv contra comerciantilor, si nu contra consumatorilor.

(iv) faptul ca un mare numar de persoane au reclamat bancile si au formulat actiune in justitie sau reclamatii si faptul ca autoritatile competente au descoperit clauze abuzive si au sanctionat bancile cu amenzi contraventionale dovedeste ca in aceste contracte exista ceva foarte gresit; fara indoiala ca nu este legal ca la semnarea contractului sa stii ca ceva te costa 1 leu iar peste 1 an de zile sa afli ca de fapt costul este de 5 lei.
Precizam ca procedura ordonantei presedintiale nu permite analiza faptelor deduse judecatii, ci doar a aparentei dreptului pretins sau aparat. Fondul pretentiilor clientilor reprezentati de "Piperea si asociatii" in procesul colectiv cu BCR are termen in data de 24 octombrie 2011. Sentinta pronuntata ieri, chiar daca va ramine irevocabila, nu are putere de lucru judecat fata de fond. In consecinta, daca clientii au dreptate sau nu se va dovedi in acest proces de fond.
In mod evident, "Piperea & Asociatii" va solicita Tribunalului Bucuresti o preschimbare a termenului pentru o data mai apropiata si mai adecvata caracterului urgent al procesului. Protectia consumatorilor, ca sa fie eficienta, trebuie implmentata de urgenta, si nu dupa ani de zile de proces.
Vezi atasat comunicatul complet al Casei de avocatura Piperea si Asociatii

BCR este reprezentat de Casa de avocatura Nestor Nestor Diculescu Kingston Petersen, iar clientii sunt reprezentati de Piperea si Asociatii.


Citeste mai multe despre   







  


6307 vizualizari
  • -1 (9 voturi)    
    prima runda (Marţi, 16 noiembrie 2010, 15:10)

    BCR [anonim]

    1-0 pentru Nestor :)
    • -4 (16 voturi)    
      Pai na.. (Marţi, 16 noiembrie 2010, 15:34)

      Bulan [utilizator] i-a raspuns lui BCR

      Acum se vede clar...ca romansul nu mai are chef sa plateasca si spera sa scape...:)
      • +6 (16 voturi)    
        fiecare primeste ce merita.. (Marţi, 16 noiembrie 2010, 16:32)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Bulan

        asa banci.. asa clienti.. :)

        sa speram ca judecatorii vor vedea dincolo de ipocrizia ambelor parti si ii vor obliga pe clienti sa-si achite pana la capat creditele luate fara sa citeasca contractul si pe banci sa accepte ca nu poti sa arunci riscul unui creditor nesolvabil in spatele celor ramasi. o afacere in care ambele parti ar trebui sa piarda pentru ca deja cineva a castigat.. vanzatorii de cotetze la pret de palat.
        • +2 (10 voturi)    
          Felicitari! (Marţi, 16 noiembrie 2010, 16:56)

          bancher [anonim] i-a raspuns lui pehash

          Este cel mai pertinent comentariu din toate pe care le-am vazut pana acum, legat de discutiile generate de OUG50. Felicitari inca o data. Excelent descrisa situatia.
          • +5 (11 voturi)    
            Bravo! Foarte foarte bine! (Marţi, 16 noiembrie 2010, 20:06)

            radu [anonim] i-a raspuns lui bancher

            va felicit si eu si va invit sa treceti pe la caseriile bancilor pe la care lucrati sa va ridicati primele. Ati stat peste program sa scrieti aberatiile de aici, va meritati banutii...

            ia uitati insa un caz concret:
            - nu am si nu am avut intarzieri la plata ratelor
            - am platit toate comisioanele trecute in contract dar si cele netrecute

            insa:
            - banca mi-a schimbat dobanda (trecuta fixa in contract), intr-una variabila, desi nu am fost de acord in scris si desi legea spune ca nu poate opera unilateral modificari in contract...

            asta e abuz?

            mai sunteti sa-mi raspundeti sau ati terminat programul de postari?
            • 0 (4 voturi)    
              raspuns (Marţi, 16 noiembrie 2010, 21:57)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui radu

              radu, in acest caz banca a incalcat contractul, deci ii vei da in judecata si vei castiga rapid. poate vei castiga chiar mai mult decat ai platit.
              dar ce te faci daca te duci la un avocat si ala citeste pe pagina 2 ca dupa primii 2 ani dobanda devine variabila?
              tu ai citit si ai inteles tot contractul?
              chiar daca esti in cazul al doilea, tot poti sa cauti o alta banca la care sa-ti refinantezi imprumutul.
              • +3 (5 voturi)    
                multumesc pentru sfat (Marţi, 16 noiembrie 2010, 22:11)

                radu [anonim] i-a raspuns lui pehash

                Dragul meu,
                cred ca te inseli..
                1. nu ma duc la avocat pentru ca sunt avocat si stiu ce am semnat

                2. nu inteleg cum ma poti trimite la alte banci sa ma refinantez....adica daca iau un pumn de la tine, ar trebui sa ma duc sa ma plimb, ca o sa imi treaca...

                mai, pe langa faptul ca esti platit de banci sa scrii tampeniile astea, macar vino cu ceva mai destept...chiar ne credeti tampiti pe toti???
                • +1 (1 vot)    
                  nu chiar pe toti.. (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 10:57)

                  pehash [utilizator] i-a raspuns lui radu

                  dar in cazul tau sunt dispus sa fac o exceptie. nu sunt platit de nici o banca. nu sunt nici macar pe acelasi fus orar cu tine. sunt convins ca daca banca isi incalca flagrant contractul si tu erai un avocat bun discutia asta nici nu avea loc. o rezolvai rapid. daca eu iti dau un pumn tu mai vii inca 30 de ani sa-mi dai dobanda la banii imprumutati? e o vorba din batrani.. prostul nu e prost destul pana nu e si fudul.. ar fi bine sa o studiezi.
        • 0 (2 voturi)    
          logica e una (Marţi, 16 noiembrie 2010, 17:23)

          prudent [anonim] i-a raspuns lui pehash

          aritmetica e alta. Frumos comentariul. Dar sunt PATRU MILIOANE de credite acordate. Or fi 10% pt. locuinte? Am dubii ca in 2-3 ani s-au vandut PATRU SUTE de mii de locuinte (cred ca nici 40 de mii). Restul sunt masini "bengoase", plasme, concedii in Maldive sau Brazilia si altele.
          • 0 (0 voturi)    
            aritmetica e incorecta... (Marţi, 16 noiembrie 2010, 22:51)

            pro-prudent [anonim] i-a raspuns lui prudent

            De acord cu tine.
            La nivel national cifrele tale sunt corecte.
            in acelasi timp, toti cei din procesul BCR au contracte ipotecare pentru investitii imobiliare. Ce inseamna asta? Ca pur si simplu oamenii nu au "investit" in modul in care ii "lauzi".

            Chestia asta e valabila si pentru cei din VB
          • 0 (0 voturi)    
            care logica? (Marţi, 16 noiembrie 2010, 23:00)

            ana [anonim] i-a raspuns lui prudent

            de ce trebuiau sa se vand toate? nu se puteau si construii? cu siguranta in tara s-au construit chiar mai mult de 400mii locuinte! si nu in 2-3 ani, e vorba de credite incepand cu 2004, 2005, deci sunt 4-5 ani


            oare ganditi cand scrieti aberatii??
            • 0 (0 voturi)    
              aberatie cu premeditare? (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 7:41)

              prudent [anonim] i-a raspuns lui ana

              cate credite ipotecare s-au dat in 2004? sau in 2005? cate autorizatii de constructii in "urban" s-au dat in 2007? Media este sub 40 000 pe an!!!! Ca cifra de comparatie, intre 1960 si 1990 s-au construit sub 4 milioane apartamente (inclusiv garsoniuere de confort 3 si 4).
          • 0 (0 voturi)    
            serios???? (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 12:51)

            you prime [anonim] i-a raspuns lui prudent

            Cei care merg in Maldive sunt ai nostri bravi lideri pe banii statului!!! restul, visam inca si nu mai dati in sus si jos cu "plasmele" ca deja suna a banc, e grav cand ai asa de putine idei da FIXE!!
            • 0 (0 voturi)    
              deci daca 5% (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 14:34)

              prudent [anonim] i-a raspuns lui you prime

              din numarul de credite este pt. imobiliar, unde s-au dus celelalte 95%???? din 4 milioane de credite sub 200 000 sunt pt. case sau apartamente, restul sunt credite de consum. Nu-ti plac maldivele? Ia vezi cati romani s-au dus in \Cuba, Brazilia, Dubai si toti liderii de la toate partidele nu ajung la MII de turisti pe an.
        • +1 (1 vot)    
          @pehash (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 10:31)

          anonim [anonim] i-a raspuns lui pehash

          Dvs sunteti intr-una dintre urmatoarele categorii:
          1) locuiti cu parintii
          sau
          2)ati mostenit casa parintilor
          sau
          3)faceti parte din vreun partid si v-ati "rezolvat" usor locuinta
          sau...stati in chirie si va bucurati de minunatul confort al chiriilor din Romania??
          Care sa fie? care sa fie?
          Nu va pot acuza ca sunteti din partea vreunei banci...pt ca aparent nu tineti partea nimanui- insa vi se pare amuzant a fi "de partea cealalta"- sa nu aveti asemenea probleme.
          Ganditi-va ca unii oameni au facut credite nu din lacomie ci de nevoie...si daca tot sunteti atat de "corect" - cati proprietari din Bucuresti credeti ca inchiriau acum 3-4 ani familiilor cu copii? Va spun eu- f putini! Ce faci cand te muti (nevoit) in Bucuresti si vrei sa locuiesti undeva cu copiii tai? De inchiriat nu poti...deci te gandesti sa te indatorezi...Pt ca iti poti permite un credit...si ti se explica la banca faptul ca vei plati rate in functie de indicele european- si bang! ai o surpriza sa observi ca in loc de scaderea ratei- a ta tot creste! si te subjuga!
          Vi se pare amuzant inca ,nu?
          Din partea mea...sa-si ia banca casele inapoi...si sa vanda ea apartamentele cu 100.000 E sau..cat au fost:)))) Ramanem in continuare indatorati? Cést la vie...
      • 0 (0 voturi)    
        esti cumva bancher? (Marţi, 16 noiembrie 2010, 21:08)

        Maria [anonim] i-a raspuns lui Bulan

        ce concluzie tare ai tras............. romanul nu mai are chef sa se lase furat !!!
    • +7 (11 voturi)    
      primul minut (Marţi, 16 noiembrie 2010, 16:25)

      vinicius [anonim] i-a raspuns lui BCR

      Probabilitatea ca instanta sa respinga cererea de ordonanta era foarte mare, dar clientii si avocatii au decis ca merita asumat acest risc.
      Penibilitatile emise de Nestor cu titlu de aparari nu au avut nici o relevanta in speta.
      In final se va vedea ca audace fortuna juvat!
      Respingerea cererii de ordonanta presedintiala nu echivaleaza in nici un caz cu pierderea procesului. Dupa cum domnii avocati care scriu aici sub pseudonime cunosc, fondul procesului reprezinta adevarata miza si nu ordonanta.
      Nu Piperea a fost cel care a mobilizat cetatenii, ci nesfarsitele abuzuri ale bancilor au "cauzat" alierea intre clienti. Oricum onorariile facute publice de Piperea nu reprezinta nici macar un sfert din onorariile incasate de Nestor de la bancile care si-au mobilizat toti ciracii impotriva acestor oameni pentru a-si pastra profiturile facute cu japca pe spinarea romanilor.
      • -4 (6 voturi)    
        easy, tiger ! (Marţi, 16 noiembrie 2010, 18:16)

        Pandele [anonim] i-a raspuns lui vinicius

        Vinicius, daca pleci pe calea asta in justitie n-o sa ajungi nicaieri. Banca nu face profit cu japca pe spatele clientilor, ca nu a pus pistolul la tampla nimanui.
        Iar ”penibilitatile” avocatilor de la Nestor se pare ca sunt de neinteles pentru tine, dar foarte inteligibile pentru instanta.
        Ai doar acces la Internet, asta nu te face expert in chestii juridice. Obisnuieste-te cu situatia. O sa intelegi mai bine la final ca a mai facut cineva o afacere misto din cauza naivitatii tale si a altora - il cheama Piperea. Si pe ala chiar ca n-o sa poti sa il dai in judecata la sfarsit, cand o sa pierzi.
        • +3 (3 voturi)    
          ba cu japca (Marţi, 16 noiembrie 2010, 23:07)

          ana [anonim] i-a raspuns lui Pandele

          pandele mama esti in aer!
          habar n-ai ce vorbesti.
          banca nu a pus pistolul, dar a pus un contract plin de clauze abuzive in fata clientului si i-a spus vrei banii semnezi asa cum e, vrei modificari de clauze pa -pa
          ce putea face cel care deja avea dat un avans(bazandu-se pe aprobarea prealabila a bancii) si il pierdea daca nu achita restul in cateva zile??? a avut incredere in banca!! cu ce s-a ales? cu o dobanda fixa care s-a modificat in sus odata cu scaderea indicilor internationali, desi corect era sa scada.
    • +2 (4 voturi)    
      Relaxeaza-te (Marţi, 16 noiembrie 2010, 18:06)

      ...escu [anonim] i-a raspuns lui BCR

      Era de asteptat! Judecatoarea s-a ferit de creiarea unui precedent!
      La procesul adevarat insa, judecatorul nu poate ignora prevederile legale existente si prevederile din contract, care nu au fost aplicate de banca.
      Pentru cei ce se bucura le-as povesti ca tocmai am primit un "copy paste" in care modul de calcul al dobanzii este foarte balbait. Si tocmai pe acesta insistasem.
      Banca se stie cu musca pe caciula si mi-a vorbit despre cu totul altceva.
      Pentru modul de calcul al dobanzii aplicate nu are argumente. Si se eschiveaza, crezand ca poate sa ma mai ameteasca...Urmeaza A.N.P.C.!
    • +4 (4 voturi)    
      jenant (Marţi, 16 noiembrie 2010, 21:44)

      client adevarat [anonim] i-a raspuns lui BCR

      e plin de comentarii ale angajatilor bancilor pe aici. sunteti speriati rau...aveti si motive:oug 50 e doar inceputul,vor urma multe alte miscari in spiritul UE(suprataxarea bancilor). Asa ca adio prime nesimtite si sedii luxoase facute pe costuri de camatari, nu de banci. Cat de curand camatarii din Romania vor fi nevoiti sa se apropie de dobanzile si costurile din Germania si tarile civilizate. Stiu ca se gasesc o gramada de scuze, dar timpul trece si nu in favoarea voastra!
      • 0 (0 voturi)    
        vreo singura ratiune? (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 7:47)

        nu-sunt-bancher [anonim] i-a raspuns lui client adevarat

        pentru care o taxare exceptionala a bancilor sa NU se reflecte in costul creditelor??? UNA SINGURA? tu, daca ai fi actionar al vreunei banci, ai accepta ca aceasta sa nu faca profit? Iar daca vorbim de Germania, acolo se dau credite cu buletinul? acolo se accepta grad de indatorare de 65% din brut? cat e riscul unei banci germane sa nu i se plateasca ratele? RISCUL DE TZARA se aplica si atunci cand statul se imprumuta, nu numai privatul. Ca mai intotdeauna adevarul e la mijloc. Bancile au dat de "ne-educati" in materie de credite si au explotatat asta. Dar si cel ce semneaza un contract (cu buletinul) cu dobanda de 32% nu poate sa ceara com[pasiune.
    • 0 (0 voturi)    
      urmeaza celelalte (Marţi, 16 noiembrie 2010, 22:26)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui BCR

      Sper sa nu faci parte din echipa lui!
  • -3 (15 voturi)    
    piperea - fanfaron (Marţi, 16 noiembrie 2010, 15:33)

    morometele [anonim]

    am vazut si eu ca piperea face valuri in presa, a mobilizat si alti avocati, au inceput oamenii in toata tara sa spere cai verzi pe pereti din cauza unui aventurier.
    e o idiotenie sa ceri suspendarea platii ratelor pana la semnarea actului aditional. cel mult, s-ar putea cere suspendarea platii diferentei de rata de la rata pretinsa de banca la una ce exclude niste comisioane si eventual diferenta de marja de risc. bcr a marit marja de risc fiindca euribor sau robor sunt mai mici decat cost of founds sau dobanda de referinta a bancii care era netransparenta.
    pe OUG 50 s-a facut putina curatenie pe piata creditelor bancare si atat. numai mintea infierbantata sau interesele pecuniare a lui piperea au produs o adevarata isterie in tara si oamenii cred fel de fel de prostii.
    • +6 (10 voturi)    
      pe de alta parte (Marţi, 16 noiembrie 2010, 16:07)

      -Myth- [utilizator] i-a raspuns lui morometele

      Se stie de catre toata lumea ca bancile refuza sa intocmeasca noile acte aditionale conform Ordonantei 50 si doar o sentinta care sa permita clientilor sa nu plateasca rata pana banca nu se confomeaza legilor in vigoare ar putea sa-i faca sa-si schimbe parerea. Eu astept de 45 de zile raspuns de la banca cu care am incheiat contractul ,referitor la comisioanele aparute in plus in actul aditional si inca nici un raspuns.
      • +2 (4 voturi)    
        da si nu (Marţi, 16 noiembrie 2010, 16:39)

        morometele [anonim] i-a raspuns lui -Myth-

        bancile au trimis actele aditionale pentru semnat, deci sunt acoperite. au avut grija ca in actele aditionale sa nu scada dobanda in acest moment si toata lumea a vazut care e de fapt marja bancii. la obiectiunile trimise de clienti bancile nu raspund fiindca asteapta legea sa iasa si de la senat. parerea mea e ca trebuie sa platim ratele si dupa aparitia legii care va aproba cu modificari OUG 50 sa incercam sa negociem ceva cu banca.
        restul e gargara.
        • +5 (5 voturi)    
          Nu e chiar asa (Marţi, 16 noiembrie 2010, 17:25)

          un bou cu credit [anonim] i-a raspuns lui morometele

          Eu le-am cerut prin email actul aditional si mi-au trimis in schimb niste conditii generala. Acela nu e act aditional. Actul aditional este intre partile ... si ...... se convine modificarea contractului cu numarul... din data... Ala e act aditional. Eu nu am primit asa ceva. Si nici nu ma duc la banca sa cer pentru ca am fost si m-au pus sa semnez in alb. (e vorba de BCR)
        • 0 (0 voturi)    
          mai mult nu (Marţi, 16 noiembrie 2010, 23:17)

          ana [anonim] i-a raspuns lui morometele

          legea a iesit de la senat de 2 luni si de atunci e la deputati
          actele aditionale sunt ca si contractele, pline de nereguli
          • 0 (0 voturi)    
            OUG 50/2010 (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 8:48)

            BAU BAU [anonim] i-a raspuns lui ana

            Romania are nevoie de banii de la FMI. Franks a spus ca exista mai multe preconditii pentru accesarea banilor printre care si renuntarea la OUG 50 pentru creditele aflate deja in derulare, ei considera are efecte retroactive. Voi ce spuneti se modifica OUG dupa cum bancile prin lobby au cerut?
    • -5 (5 voturi)    
      Da-i cainelui branza! (Marţi, 16 noiembrie 2010, 20:36)

      Cineva [anonim] i-a raspuns lui morometele

      Orice initiat in juridicul romanesc stie cine este Piperea! Du-te nene la arat!
    • +1 (1 vot)    
      si totusi (Marţi, 16 noiembrie 2010, 23:14)

      ana [anonim] i-a raspuns lui morometele

      daca e calculata gresit toata rata, de la inceputul creditului?
      daca nu a fost corectata nici acum?
      daca se aplica acte aditionale nesemnate de clienti, cu alte articole decat cele impuse de oug50?
      daca banca nu vrea sa aplice din oug50 decat ce-i convine?
      Ne e normal sa vreau, eu clientul sa nu platesc pana cand instanta decide cum e corect??
  • 0 (4 voturi)    
    neplata ratelor (Marţi, 16 noiembrie 2010, 16:05)

    rider [anonim]

    poate e mai bine asa pentru clientii in cauza.... De ce? Pai au uitat de urmatorul aspect: daca peste un an,sau cand este termenul de judecata, instanta decide ca NEFONDATA actiunea clientilor pai sa vezi atunci cat vor avea ei de plata IN TOTAL pentru ca banca nu ii va ierta si nu le va acorda nici o pasuire. Toti banii de rate acum(adica la acel moment) sau la revedere casa sau alte bunuri in garatie.
    • +2 (8 voturi)    
      cretin (Marţi, 16 noiembrie 2010, 16:24)

      elenai [anonim] i-a raspuns lui rider

      clientii cer suspendarea platii ratelor in ideea de a determina banca sa nu taraganeze la nesfarsit procesul prin neprezentare si alte alte tertipuri...
      Bulan, esti cel putin cretin!
      • -4 (12 voturi)    
        Haha... (Marţi, 16 noiembrie 2010, 16:45)

        Bulan [utilizator] i-a raspuns lui elenai

        zise proprietara de cotet care nu vrea sa-si mai plateasca ratele!
        Cine ar trebui sa suporte pierderea din cauza voastra??Deponetii cumva?!
        Hai lasa-ne ca totul este cancan..
    • +2 (4 voturi)    
      cainele moare de batran si prostul de griga altuia (Marţi, 16 noiembrie 2010, 21:38)

      tase [anonim] i-a raspuns lui rider

      esti in eroare totala. peste un an clientii vor castiga si sa vedem atunci pe unde-si scoate camasa wcr.
      clientii au de recuperat mult de la wcr. FALIMENT scrie pe ea iar tu, camatare imputit ADIO scaun, adio salar gras din buzunarul si de pe spinarea clientilor.
  •    
  • -2 (12 voturi)    
    CORECT !!! (Marţi, 16 noiembrie 2010, 16:40)

    bunul simt [anonim]

    si pe buna dreptate. e la moda acum sa strigam ca "bancile e satana". dar sa fim realisti! nu au iesit bancile cu pistoale pe strada sa oblige cetatenii nevinovati la credite pe care nu le doreau. nu sunt bancile de vina ca oamenii au semnat contracte fara sa le citeasca. si eu am vrut sa fac un credit de casa, si cand am vazut ca din contract reiesea ca banca face ce vrea cand vrea cu dobanda, am renuntat. am asteptat, si iata ca avem si legi si calculatii mai transparente.

    ca sa nu mai spun ca o gramada de oameni fara minte au luat credite pe care nu si le permiteau. de bun simt e sa te indatorezi la maxim 15-20% din veniturile lunare. multi insa credeau ca e regula ca salariile sa creasca cu 40% pe an, si ca in scurt timp ei vor fi posesorii unor averi de miliarde. sau ca se vor imbogati din vanzarea peste 5 ani a unui cotet ceausist luat in rate.

    ei bine, concluzia e ca prostia se plateste.
    • +2 (4 voturi)    
      o precizare (Marţi, 16 noiembrie 2010, 17:28)

      prudent [anonim] i-a raspuns lui bunul simt

      credit cu buletinul nu a fost dat de vreo banca. Smecherii, refuzati de banci pt.ca nu indeplineau conditiile, au zis ca sunt mai istetzi. Si-au facut credit la magazine (CU 32%!!!!) fara formalitati!!! Magazinele au vandut creantele catre banci (clauza de contract NECITIT), iar bancile au descoperit ca dl.X cu 800 ron (inainte de diminuare) a facut credite de 700 de ron. In rest, comentariul este PERFECT.
    • 0 (2 voturi)    
      Atentie mare.... (Marţi, 16 noiembrie 2010, 21:13)

      luciana [anonim] i-a raspuns lui bunul simt

      Da de bun simt nu era ca bancile sa respecte prudenta bancara si sa nu indatoreze cu 1010% oamenii??. Golanii de la banci precum BCR au dublat dobanda in urmatorul an de ;la semnarea cvontractului, ca niste excroci, pe furis, fara sa mai verifice daca amaratii aia carora abia au catadicsit sa le arunce un credit mai indeplinesc conditiile. Iar BNR care indemna populatia sa ia credite (va mai amintiti sau brusc aveti o pierdere de memorie??!!) nu cumva are rolul sa urmareasca daca bancile din tara asta respecta principiile bancare?? Angajatii bancilor care tot comenteaza pe aici, sa nu uite ca lucreaza la niste camatarul si oricand pot fi si ei in aceeasi postura. Ca sa nu mai zic ca banca nu-i trimite la instruire ci numai la team-buildinguri, pentru spalarea creierelor. O sa vedeti ca nu veti avea scapare, patronilor de banci, murim cu voi de gat si tot nu renuntam la drepturile contractuale pe care voi cu nesimtire le incalcati
    • 0 (2 voturi)    
      nu toti platesc prostia de care vorbesti (Marţi, 16 noiembrie 2010, 23:21)

      ana [anonim] i-a raspuns lui bunul simt

      bravo tie!
      bine ca ai putut sa astepti. nu toti au avut acesta posibilitate
      dar sunt curioasa, ai cerut acum un contract de la una din bancile cu probleme mari? l-ai si primit sa-l studiezi acasa? au eliminat toate clauzele abuzive din contracte?
  • +3 (11 voturi)    
    comentarii platite (Marţi, 16 noiembrie 2010, 16:46)

    cristi [anonim]

    BCR si-a angajat oameni care sa comenteze pro -banca stirile aparute pe net. Mai sunt si idioti care nu stiu despre ce e vorba si se baga aiurea in vorba insa in rest sunt comentarii platite pe bani, tocmai ca sa influenteze si manipuleze opinia publica. Cine are informatii din interior stie ca Banca nu are cum sa aiba dreptate si totul e sustinut politic atata vreme cat calculeaza dobanzile dupa cum ii suiera la ureche si nu sunt pedepsiti pentru asta. Va veni o vreme cand adevarul va iesi la iveala si nici un ban nu va mai putea cumpara un client. Pentru ca li se duce buhuuuuul......BCR te-ai ars ! Incearca altceva! De exemplu, sa fii corecta !
    • -2 (10 voturi)    
      Da... (Marţi, 16 noiembrie 2010, 16:50)

      Bulan [utilizator] i-a raspuns lui cristi

      Teoria conspiratiei este in floare.. :))
      Ce imi place cand vad comentarii de genul acesta,dar niciunul dintre cei care fac astfel de comentarii nu se gandesc ca poate exista oamenii care vad problema altfel,sunt oameni care nu au luat credite si vad problema mai clar,gandesc cu capul nu cu sabia datoriei la gat sperand intr-o salvare rapida printr-un proces care sa-i scape de datorii!
      • +2 (4 voturi)    
        Adica cum vezi altfel problema? (Marţi, 16 noiembrie 2010, 21:37)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui Bulan

        Ca banca trebuie lasata sa faca abuzuri in continuare? Ca nu meritam sa ne fie respectate drepturile? Ca trebuie mentinut dezechilibrul banca-client?
      • +2 (4 voturi)    
        doar corectitudine (Marţi, 16 noiembrie 2010, 23:26)

        ana [anonim] i-a raspuns lui Bulan

        nu vrem sa scapam de datorii, ni le-am asumat, vrem doar ca bancile sa respecte toate legile in vigoare, sa nu mai mareasca dobanzile abuziv, sa elimine din contracte clauzele abuzive

        nu va intrebati de ce unele banci au muuult mai putini sau chiar deloc clienti nemultumiti?

        va ganditi ca poate sunt banci care au respectat si respecta legea si sunt altele care nu respecta nimic??
  • +2 (10 voturi)    
    mediocritate pe toata linia (Marţi, 16 noiembrie 2010, 16:46)

    luminitza [anonim]

    voi astia care apreciati ca trebuie platit ratele indiferent ce marje naste mintea bolnava de bancher, n-ar fi mai bine sa va apucati de munca sa vedeti atunci daca e usor sa platesti ceva doar pt ca ti se baga sula in coaste? sau potae mai aveti ceva masini de furat, iarba, prafuri de vandut bla bla.
    numai oameni care castiga cinstit nu sunteti! aici intra si bancherii.
    coborati din cloaca si catati dobanzile practicate in tarile civilizate!
    suspendarea platii ratelor s-a cerut din 3 motive:
    1. multi chiar sunt in imposibilitate de plata;
    2. platim ceva ce contestam;
    3. a determina banca sa nu traga de timp in proces.
    sunt sigura ca printre smecherasii voalati la minte de pe aici sunt si care au refuzat sa plateasca o amenda, contestand-o in instanta, pe motiv ca nu erau in drept sa o primeasca.
    sunteti patetici!
    avem nevoie de judecatori nu de manechine, marionete!
    • -5 (11 voturi)    
      Intrebari (Marţi, 16 noiembrie 2010, 16:54)

      Bulan [utilizator] i-a raspuns lui luminitza

      1.Te-a obligat cineva sa iei credit?
      2.Ai citit contractul?
      3.Acum banca ar trebui sa stearga datoria ta pentru ca tu nu o mai poti platii?
      4.Banuiesc ca paguba pricinuita de tine trebuie suportata de cei buni platnici si de deponenti nu?
      5.Ai un minim de educatie financiara(nu prea cred din postarea ta)?
      6.Ti-ai facut un 'worst case scenario' daca nu mai ai venituri sa platesti rata?
      7.Ce grad de indatorare ai?
      • +3 (7 voturi)    
        raspuns (Marţi, 16 noiembrie 2010, 17:37)

        marius [anonim] i-a raspuns lui Bulan

        vb in necunostinta de cauza!!!
        -nimeni nu vrea ca banca sa-ti stearga datoria
        -oamenii vor doar ca bancile sa respecte legea, si mai ales legile vechi, care le interzice anumite clauze abuzive si care sunt si in momentul acesta in contracte
        cine are "un minim de educatie bancara" stie despre ce e vorba....
      • +4 (8 voturi)    
        Sa-ti raspund eu (Marţi, 16 noiembrie 2010, 17:43)

        Altul [anonim] i-a raspuns lui Bulan

        1. Viata.
        2. Da
        3. Nu, sa renunte la clauzele abuzive doar. Faptul ca eu nu am stiut ca acea/acele clauza (e) este/ sunt abuziva (e), nu absolva banca de vina. Este tot escrocherie, numai ca este cu cravata si costum. Iar acum vor trebui sa inceteze.
        4. Ce paguba? in proces sunt DOAR buni platnici.
        5. Dar tu ai educatie? defel?
        6. Cu siguranta!
        7. Mai putin de 30%! Dar sunt banii mei, si daca banca mi-i ia pe clauze abuzive reactionez!
        In rest, cu ordonanta presidintiala nu am fost de acord, pentru ca nu avea sanse, dupa parerea mea.
        • -3 (7 voturi)    
          oul sau gaina ? (Marţi, 16 noiembrie 2010, 18:29)

          Pandele [anonim] i-a raspuns lui Altul

          Dragule, tu chiar stii ceva despre clauzele alea devenite intre timp abuzive ?
          La vremea cand ai semnat nu erau abuzive pe nicio lege. OG 50 produce efecte retroactive pe tot portofoliul de credite deja existent. Sa presupunem ca esti fumator, iar de maine ANPC decide ca asta e ilegal si ca se aplica si celor care fumeaza deja si au fumat in ultimul an. Instanta te condamna la 8 ani de inchisoare, fiindca fumai anul trecut. E corect ?
          Asta ca sa nu iti mai zic cum e cu Directiva din care deriva OG 50. Stii ca Romania e singura tara in care transpunerea are efect retroactiv ? Stii ca Directiva are tocmai scopul de a omogeniza practicile comerciale si bancare la nivelul UE ? Dar, evident, Romania nu poate fi decat altfel.
          Stii ce bomba cu efect intarziat se ascunde in OG 50 ? Aia cu EURIBOR-ul ? Sa vezi atunci cum o sa iesi in strada ca sa fie anulata OG 50, ca nu mai ai bani sa platesti. Lasa-te tu pe mana ANPC si mai vorbim pe termen mediu si lung.
          • +6 (8 voturi)    
            Tonomat bancar (Marţi, 16 noiembrie 2010, 19:33)

            ...escu [anonim] i-a raspuns lui Pandele

            Daca citeai legile care au precedat O.U.G. 50/2010 si un contract ai fi constatat ca Euribor nu este o noutate!
            Nu a aparut odata cu O.U.G.50 cum incercati voi "bancarii" sa sustineti.
            Pafaristule, formula de calcul cu Euribor era in legea romaneasca din 2006 dar banca facuse mult lobby si nu era necesar sa mai respecte si legea. Cand a scazut Euriborul , banca s-a facut ca ploua si a crescut abuziv dobanda.
            Acum banca nu poate explica smecheria dupa care a calculat si se incurca in propriile cuvinte.
            Fii sigur ca aceeasi balbaiala o va avea si in fata Instantei.
            Dar acolo nu mai tine ca textul legii spune altceva.
            Restul comentariilor voastre sunt cancanuri...
          • +5 (5 voturi)    
            ha! (Marţi, 16 noiembrie 2010, 20:47)

            Altul [anonim] i-a raspuns lui Pandele

            Da stiu. Dar, in primul rand eu nu an pronuntat OUG 50 ca argument, dimpotriva, am spus ca nu OUG 50 este argumentul. citeste L 193/2000. Apoi, principiul neretroactivitatii reprezinta faptul ca o lege nu se aplica decat din momentul intrarii in vigoare a ei inainte. Niciun client nu-ti va spune altfel. Deci, OUG in cel mai bun caz va reglementa contractele de acum inainte. Dar, tot la fel, exista un principiu in drept care spune pe intelesul tau ca legea se aplica tuturor, in acest caz tuturor partilor care sunt intr-o relatie contractuala. Iar Euriborul este un INDICE INTERNATIONAL BANCAR la care Romania nu are nimic de spus...Iar la exemplul tau, iti raspund simplu: nu te condamn daca ai fumat in trecut, te condamn daca tu continui sa fumezi dupa ce a devenit ilegal. Iar faptul ca ai inceput sa fumezi cand nu era ilegal, ni\u-ti va da dreptul sa continui!
            • +4 (4 voturi)    
              pt haaaa (Marţi, 16 noiembrie 2010, 21:15)

              luciana [anonim] i-a raspuns lui Altul

              Nu te chinui sa-i inveti pe cei care sunt angajati in banci legislatia in domeniu, chiar nu e indicat. Lasa-i in ignoranta lor, ca doar asa vom castiga.
              • +1 (1 vot)    
                Nu ma chinui... (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 9:31)

                Altul [anonim] i-a raspuns lui luciana

                Ma gandesc la faptul ca poate totusi este un client de banca si el dar este circumspect si joaca "avocatul diavolului" inainte sa inceapa sa-si ceara drepturile.... :) Sau poate totusi este un angajat al bancii care pana la sfarsit va intelege ca avem dreptate... Nu putem sa-i consideram pe toti rai din nastere...
          • +3 (3 voturi)    
            si (Marţi, 16 noiembrie 2010, 23:31)

            ama [anonim] i-a raspuns lui Pandele

            NU E RETROACTIVITATE! nu mai amestecati lucrurile

            daca erai fumator la aparitia legii trebuie sa renunti si ceilalti sa nu inceapa sa fumeze, nu inseamna ca te condamna pt ca ai fumat, ci te condamna daca fumezi in continuare
            • +1 (1 vot)    
              altfel spus (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 11:45)

              hatru [utilizator] i-a raspuns lui ama

              Nu vrea nimeni banii inapoi ci vrea ca de la aparitia legii sa plateasca conform ei.Asa ca, vezi, parabola aia cu fumatul e aplicabila numai in cazul bancii: pana acum mi-a fumat cum ai vrut tu banii, mai banca, de acum n-o sa mai fumezi cum vrei pt. ca tocmai a aparut o lege care interzice asta!
      • +5 (9 voturi)    
        retard avansat (Marţi, 16 noiembrie 2010, 18:13)

        luminitza [anonim] i-a raspuns lui Bulan

        n-am cerut stergerea datoriei.
        nu am provocat paguba. inca sunt bun platnic si am sa fiu cat am sa pot.
        tare bine tre sa te simti intr-un supermarket, cand studiezi ofertele si ai si educatie financiara!
        apropo, ce inseamna la tine minim de educatie financiara: 4, 6 7 clase?)
        cand iti faci "worst case scenario" te gandesti ca poate da canceru peste tine sau copiii tai si tre sa vinzi cotetu sa ai bani de tratament?
        intra sub piatra ta si taci!
        pansati care nu au curaj sa posteze cu numele lor si isi mai dau si nickname-uri sugestive sa se care pe site-uri de profil, sa contorizeze veniturile financiare de pe centura orasului.
        te plateste bine sponsoru' pentru astfel de atacuri la persoana? neee, pari ieftin rau! :)))
        • -6 (8 voturi)    
          Draga.. (Marţi, 16 noiembrie 2010, 19:01)

          Bulan [utilizator] i-a raspuns lui luminitza

          Luminita din gaura neagra a locului cenzurat,poate ca norma ti-o faci tu pe centura dar clar nu ai treaba cu ce inseamna lumea financiara..la nivel de baza vreau sa zic.
          Cand ai luat creditul clauzele nu erau abuzive?Dar...in clotul gurii iti curgea ceva cu gandul la banuti?aaa...stai ca este criza si nu mai vrei sa platesti atat..vrei mai putin..ca este la moda...cu creatorul vostru Pipera in frunte care se bate pe burta cred cand vede cum i-a tunat Dumnezeu si pe cati v-a adunat!
          Mai lasati ipocrizia asta ieftina si asumati-va responsabilitatea pentru propriile actiuni,ati semnat platiti acum nu o mai dati in diverse!
          • +6 (8 voturi)    
            Pai sa schimbam tonul... (Marţi, 16 noiembrie 2010, 20:54)

            Altul [anonim] i-a raspuns lui Bulan

            //. Tocmai ti-au spus mai multi ca ERAU abuzive. Ia de-ti cata alt serviciu ca banca se inchide... cica nu mai dau credite.... Desi... daca vii de la o banca... slabe sperante.... poate la mop...la Ghetea acasa.
            • 0 (2 voturi)    
              :))) (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 8:49)

              Bulan [utilizator] i-a raspuns lui Altul

              Nu mor caii cand vor cainii!
          • +1 (3 voturi)    
            ascarid (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 8:52)

            luminitza [anonim] i-a raspuns lui Bulan

            toate le judeci fara sa vezi, fara sa cunosti deci fara sa judeci?!
            toti anonimii sunt "puternici" , dar n-ar avea curajul sa faca un pas in fata.
            chiar nu meriti efortul de a cobori la nivelul discutiei cu tine, soricule!
            • -2 (2 voturi)    
              Esti cumva... (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 9:55)

              Bulan [utilizator] i-a raspuns lui luminitza

              Obsedata de chestia cu anonimitatea?!
              Daca tie iti place sa faci alergari in jurul blocului te poftesc sa faci cati pasi doresti..este bine pentru sanatate si face bine si la oxigenarea creierului,poate o sa gandesti si tu putin mai obiectiv...
      • +6 (8 voturi)    
        Alte intrebari (Marţi, 16 noiembrie 2010, 18:35)

        Damocles [anonim] i-a raspuns lui Bulan

        1. Voi astia obiectivii, care nu aveti credite, si astfel nici nu stiti ce scrie in contract, va considerati de asemenea nedreptatiti ca vi s-a introdus taxa de mentenanta de RDS la telefonia fixa, ca nu puteti renunta la un contract cu Vodafone ca ai cumparat un telefon promotional, etc.
        2. Pentru stiinta voastra procesele deschise de clientii BCR nu fac apel la OUG 50 in instanta ci legi in vigoare de inainte de a semna contractul de credit. Si care nu au fost respectate de banci. De aceea ezista OPC sa vegheze la corectitudinea contractelor de servicii pentru persoane fizice. Nu uitati ca un contract cadru, cum este si cel de credit este scris de juristi care stiu foarte bine sa ascunda ceea ce doresc si doar un alt jurist sau avocat poate sa vada. Nu toata lumea este obligata sa consulte un avocat cand vrea sa cumpere un serviciu.
        3. Cererea cu suspendarea platilor era oricum o aberatie dar meritau sa incerce. De altfel banii de rate i-ar fi depus in alta banca cu dobanda sa aiba cu ce plati daca vor pierde procesul.
        4. Problema numarul unu in contracte este cresterea dobanzii de referinta a bancii si nescaderea ei cand a fost cazul (scaderea costurilor). O astfel de clauza care permite arbitrar bancii sa ceara oricati bani vrea inapoi este clauza abuziva si atacata in instanta. Restul e cancan.
        • -5 (7 voturi)    
          Pai hai sa vedem.. (Marţi, 16 noiembrie 2010, 19:05)

          Bulan [utilizator] i-a raspuns lui Damocles

          1.Nu ma consider neindreptatit de taxa RDS.
          2.Ce inseamna corect?Corect pentru banci sau pentru voi...cred ca este un termen relativ pe care se trage spuza acum.Daca ar fi scris ca nu sunteti obligati sa rabursati creditul era corect?
          3.Ma indoiesc ca mai mult de 10% din cei care tipa acum si-ar fi pus bani in alta banca...ar fi zis saru'-mana ca raman cu bani in buzunar sa-i cheltuie pe altceva.
          4.Stii cum se calculeaza aceea dobanda?Stii ca nici dracu' nu mai vrea sa investeasca in Romanica lui Ponta,Chuky papusa ucigasa si Boc?Iar cei care investesc o fac la niste marje foarte mari?!
      • +3 (5 voturi)    
        Raspunsuri (Marţi, 16 noiembrie 2010, 21:23)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui Bulan

        1. Da. Statul. Nu se mai dau case la oameni ca la Ceasca, si nu am banuti de la mamica si taticu. Muncesc pt credit.
        2. Am citit la semnare, la banca, eram cu vanzatorul in spate si pierdeam 17000 de euro avansul daca nu semnam. In ora aia, da, mi s-a parut normal ce scria, desi banca a bagat sub "cuvinte dulci" clauze abuzive si comisioane pedepsite prin lege. Prin legea care era in vigoare chiar la acea vreme. Pe mine m-a prostit atunci. Dar banca nu are scuze ca a masluit contractul si a facut ilegalitati.
        3. Banca trebuie sa stearga ce pecepe abuziv. In contract iti da o formula, si apoi un scadentar. Dupa ce aplici formula, vezi ca rata din scadentar e mai mare. Ai vazut formula de Porche Bank? Crezi ca romanul poate sa calculeze DAE in alea 60 de minute acolo cat citeste, analizeaza si e manat de pierderea celor 17k de euro? Banca trebuia sa faca un contract "curat" de la inceput, nu sa il masluiasca cu armata de juristi din spate.
        4. Plata trebuie suspendata, altfel banca poate prelungi procesul prin invocarea de proceduri nerespectate pana la infinit. Noi, consumatorii nu avem puterea financiara a bancii sa ducem la nesfarsit procesul.
        5. Si daca nu am minim de educare financiara, asta inseamna ca trebuie permis abuzul bancii sa ma manevreze pentru profit maxim? Banca trebuie sa respecte legea si sa ofere respectul pentru cetateanul de rand. Avem drepturi, domnule Bulan, printre care si dreptul la un trai decent si in pace si nu sa imi irosesc viata umbland prin sali de judecata ca sa imi caut dreptatea.
        6. Tu esti cetatean roman? Iti dai seama ca lovind in cel de langa tine si nesustinandu-l ai sa ajungi si tu sa fii privat de respectul drepturilor tale?
        8. Am datoria sa imi apar dreptul, sa te sustin sa iti aperi dreptul si sa sustin urmasii mei sa aibe drepturi. Asa au facut-o si altii inaintea noastra. Din cauza asta astazi nu vorbim turca, nu suntem impuscati de comunisti dupa ziduri si avem dreptul sa ne cerem dreptul.
      • +2 (4 voturi)    
        Iti raspund eu! (Marţi, 16 noiembrie 2010, 21:32)

        busuioc costel [anonim] i-a raspuns lui Bulan

        Bulan, Luminita s-a dus la banca sa plateasca rata, asa ca iti raspund eu:
        1. Nu-i treaba ta!
        2. Nu-i treaba ta!
        3. Nu-i treaba ta, doar daca nu cumva te oferi sa platesti tu diferenta dintre ce scrie in contract si ce percepe banca!
        4. Nu-i treaba ta, dar daca ai depozit la BCR, da, as vrea sa platesti tu!
        5. Nu-i treaba ta!
        6. Dar tu ti-ai facut controlul sa vezi cat mai ai de trait?
        7. Nu-i treaba ta, dar daca nu poti dormi din cauza asta, promit ca data viitoare iti zic!
        • -1 (3 voturi)    
          Ee.. (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 8:51)

          Bulan [utilizator] i-a raspuns lui busuioc costel

          Uite ca este treaba mea..cand ca deponent risc sa pierd banii din cauza unei tufe fie el si busuioc!
          Daca vrei sa platesc eu iti urez atunci culcus placut in strada cand or sa te execute ;)
          • +2 (4 voturi)    
            hai sa te ajut! (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 9:33)

            busuioc costel [anonim] i-a raspuns lui Bulan

            Cu toate ca nu meriti, si pentru ca mi-e mila de tine, m-am hotarat sa te ajut:
            Scoate banii aia de la bcr si fugi oriunde in alta parte cu ei. Daca tu crezi ca bcr va lua de la tine sa completeze la mine, te inseli amarnic. Te anunt ca de 6 ani de cand sunt client bcr nu am avut nicio intarzaiere la plata, si te asigur ca nu din cauza asta ti-ai luat tu dobanda. bcr-ul tau drag nu va ezita nicio clipa sa profite de aceasta situatie ca sa-ti traga tie o teapa, dand vina pe mine, cu toate ca eu am platit, si platesc in continuare luna de luna. Asa ca, fa-ti un mare bine si lasa-te de scris aiurea daca nu stii despre ce e vorba! Bulan....hm, camatar?
            • -3 (3 voturi)    
              Sa-ti fie.. (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 9:51)

              Bulan [utilizator] i-a raspuns lui busuioc costel

              Mila de tine cand o sa platesti cheltuielile de judecata..
              Ceea ce nu intelegeti voi este ca BANCA niciodata nu o sa piarda,doar clientii pierd:in cazul de fata deponentii!
              • +2 (2 voturi)    
                te inseli (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 14:07)

                rhea [anonim] i-a raspuns lui Bulan

                uita-te in jur, in toata lumea, ca sa vezi ca populatia mondiala a inceput sa se trezeasca din somnul in care a fost cuprinsa de catre sistemul corupt si murdar. Sistemul o sa cada, daca nu repede, atunci lent si dureros cu siguranta. Aici nu vorbim doar de o banca. Si banca va pierde, te asigur! sa citesti presa internationala pe 7 Dec....mai vorbim atunci!
      • +3 (5 voturi)    
        ca musca-n lapte (Marţi, 16 noiembrie 2010, 21:46)

        tete [anonim] i-a raspuns lui Bulan

        iti tataie fundul ca-ti fuge scaunul de sub el? clientii au luat credite crezand ca wcr este de bunacredinta. dar oare stie CAMATARUL ce este aia? normal ca nu si a trecut la abuzuri si ilegalitati.
        CINE RADE LA URMA RADE MAI BINE
  • +5 (11 voturi)    
    suspendare rata (Marţi, 16 noiembrie 2010, 16:52)

    gugy [anonim]

    Nu cred ca a fost pierdut razboiul cu bcr-ul si doar o lupta.

    “Este o hotarare normala si corecta a instantei care arata netemeinicia cererii de ordonanta presedintiala. Este reconfirmata astfel necesitatea respectarii obligatiilor contractuale asumate de catre parti. Totodata hotararea reflecta faptul ca orice client BCR are posibilitatea sa solicite fie reorganizarea creditului daca are dificultati de rambursare, fie refinantarea acestuia”, a declarat pentru HotNews.ro Cornel Cojocaru, directorul executiv de comunicare al BCR. - d-le director cand am incercat refinantarea cei de la bcr ne-au spus nu faceti "scoring", adica ne incadram sa achitam o rata de 500 euro dar nu ne mai incadram sa achitam o rata de 350 euro (in cazul in care bcr ar fi refinantat creditul).Din pacate traim in Romania si puterea legislativa,judecatoareasca respectiv executiva cred ca lucreaza dupa niste metode perimate si nu conforme cu realitatea din tara.
    Probabil ca d-na judecator ( am inteles ca a fost o doamna) nu resimte efectul reducerii lefei cu 25% dar noi cei de jos o resimtim si prin acest proces nu se dorea decat o judecare rapida si nu o amanare la nesfarsit a termenelor.
  • +6 (8 voturi)    
    platiti de bcr (Marţi, 16 noiembrie 2010, 17:24)

    marius [anonim]

    vad ca majoritatea celor care comenteaza pe aici, ori sunt platiti de bcr, ori habar nu au despre ce e vb in acest proces si derspre abuzurile facute de bcr. asa ca va rog frumos nu mai vb in necunostinta de cauza ca picati in PENIBIL...
  • +4 (8 voturi)    
    BCR denigreaza (Marţi, 16 noiembrie 2010, 17:56)

    Altul [anonim]

    In toate comunicatele de presa bancile imprcinate incearca sa denigreze clientii in mod subliminal, spunand ca sunt gata de dialog daca acestia intampina greutati, deci incerand sa dea imaginea clientului lacom care s-a Ei bine, NU ESTE ASA! Majoritatea sunt buni platnici solvabili carora alte banci le-au facut deja oferte de preluare. Ce trebuie inteles este ca toti acesti clienti incearca sa elimine prin puterea justitiei (prin dialog nu s-a putut) clauzele ABUZIVE pe care bancile le-au avut si le au in contractele lor "de adeziune". Actiunea a fost declansata intr-adevar de OUG 50, dar a mers dincolo, deoarece oamenii au deschis ochii, au citit contractele, si au vazut ca au fost excrocati in multe feluri. Iar apoi au aflat ca de fapt exista legi care previn acest lucruri si pe care bancile trebuiau sa le respecte DAR DELIBERAT NU AU FACUT-O. Restul este poezie... "De ce nu ai citi?t"... Asa ar putea spune si excrocul care a luat casele unor oameni de buna credinta... dar nuuu.... pe ala sa-l bagam la zdup! Iar banca ce are? Daca se dovedeste ca a folosit abuzul, trebuie sa plateasca la fel. Pentru ca altfel este tot o camatarie dar cu antet. A face abuz este si a te folosi de ignoranta cuiva pentru a obtine foloase necuvenite...
    • -2 (4 voturi)    
      Un pic mai clar (Marţi, 16 noiembrie 2010, 18:29)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Altul

      Frate, fii te rog mai clar. Ce inseamna "abuziv"? Da-mi niste exemple de astfel de clauze, ca sa inteleg si eu. Te intreb sincer, ca sa inteleg pozitia celor cu credite (eu unul m-am ferit pana acum de asa ceva)

      Si nu e cam general spus "abuziv"? Ar fi mai puternic ca argument dar ar fi spus "ilegal". Incalca legea aia si aia. Sau regulamentul emis de BNR ala si ala.

      Intreb si eu.
      • +7 (9 voturi)    
        exemplu (Marţi, 16 noiembrie 2010, 18:59)

        Altul [anonim] i-a raspuns lui ion

        De ex. clauza care spune ca banca isi rezerva dreptul de a revizui dobanda daca sunt "schimbari majore pe piata" dar fara a explica ce inseamna aceste schimbari majore si cum se calculeaza aceasta modificare de dobanda. Asta a dus la multe cazuri in care bancile au modificat dobanzile cand indicii au crescut (Euribor/ Libor) motivand acest lucru, iar in momentul cand acestea au scazut, au pastrat dobanda spunand ca au schimbat marja bancii. Asta este un exemplu de abuz,. Sau cand au redenumit UNILATREAL un comision (VB)- alt exemplu de abuz.
        Comisionul risc este abuziv (in speta este dobanda acsunsa...) pentru ca riscurile bancii sunt deja acoperite dupa cum urmeaza:
        Valutar - dau ratele inapoi in valuta LA CURSUL BANCII;
        De accident/ distrugere- am casa asigurata si asigurarea cesionata;
        De piata a imobilului: 25% din pret l-am platit din fonduri proprii, iar la recuperare, banca are intaietate;
        De bonitate: codebitor, mai multi imprumutati, etc.
        In fact, de la banca mi-au spus; "da, dar creditele neperformante...." ceea ce inseamna ca banca ia bani de la mine pentru creditele neperformante. Iar acest comision este 25% din rata... Si multe altele... Recomand tuturor Legea 193/2000. Te va ajuta si cand vrei sa-ti repari casa, si cand vrei as iei un credit...
        Sa ne intelegem, eu am considerat de la inceput ca OP este neintemeiata deoarece ; nu se poate argumenta urgenta la TOTI reclamantii, raul facut prin plata in continuare este reparabil (banca poate fi obligata la sfarit sa returneze sumele cu dobanda), si ar putea fi o antepronuntare pe find (ce face agariciul de la BCR acum - noroc ca nu este judecator).
        • -5 (7 voturi)    
          asa e, dar ... (Marţi, 16 noiembrie 2010, 19:58)

          Dobanda [anonim] i-a raspuns lui Altul

          Atunci cand ai luat creditul n-ai vazut unde scria ca dobanda e VARIABILA SI REVIZUIBILA ? Sau te-a incantat la maxim perioada limitata ( un an sau 6 luni) de dobanda fixa foarte atractiva ?
          Sa stii ca in perioada de glorie a creditarii erau si banci care dadeau si credite cu EURIBOR / ROBOR + marja fixa pe toata perioada contractului. Iti dau si doua exemple din experienta personala: Piraeus si CEC !!!
          Si te mai intreb ceva: au aparut pe parcursul derularii creditului comisioane care nu erau specificate in contractul de credit si actele aditionale ulterioare semante de tine si de banca ? Daca da: trebuia sa mergi imediat la OPC si la Tribunal , daca nu : ghinion, inseamna ca le-ai agreat !!!

          Toate "abuzurile" bancii s-au facut in limita clauzelor contractuale, pentru ca ce-ai semnat tu acolo le permite sa-ti mareasca dobanda si sa-ti bage pe gat un comision de risc de care in 2008 nu-ti pasa dar acum cand se strange cureaua te cam apasa ...
          • +4 (4 voturi)    
            Niu ai inteles nimic (Marţi, 16 noiembrie 2010, 20:29)

            Altul [anonim] i-a raspuns lui Dobanda

            Nea' dobanda, in primul rand pe contractul meu scrie FIXA. si cu toate asta am clauza de care ti-am spus. In alta ordine de idei, ANPC-ul a fost informat. banca amendata... bla bla. Urmatorul pa, instanta, pentru a reveni la normal...Deci, exact precum spui si tu... Vezi?! Ce bine ne-ntelegem noi doi.... cine are urechi de auzit aude, ochi de citit citeste... Dar nici o banca ce acum actioneaza in afara legii (sau la marginea ei daca vrei...)nu va intra in normalitate fara coercitie judiciara. Iar asta se va intampla. Din pacate doar cei care vor sta in picioare pentru drepturile lor le vor castiga. Nu te poti ascunde dupa clauzele contractuale atata timp cat acestea nu sunt in spiritul legii in vigoare! Orice clauza care nu este in spiritul legii este NULA de drept. Mai mult, orice clauza ambigua se va interpreta in favoarea clientului. Astea sunt doar spusele legilor in vigoare (atentie, nu OUG 50)! Deci CITITI LEGILE. niciodata nu este prea tarziu.
      • +5 (7 voturi)    
        Citeste legile (Marţi, 16 noiembrie 2010, 19:41)

        ...escu [anonim] i-a raspuns lui ion

        Notiunea de abuz o regasesti chiar in legile pe care nu vrei sa le citesti si pe care bancile nu au vrut sa le aplice.
        E foarte simplu!
      • +4 (6 voturi)    
        Sa te lamuresc eu... (Marţi, 16 noiembrie 2010, 20:40)

        Un fost client bcr [anonim] i-a raspuns lui ion

        Am avut credit la bcr. In septembrie l-am achitat integral dar, stupoare: bcr-ul, desi stia foarte clar ca dupa aparitia og.50 nu avea voi sa mai incaseze comision de risc, cu de la sine putere, mi l-a incasat.
        deocamdata am depus o sesizare la opc, urmeaza sa depun si o cerere scrisa la bcr prin care sa cer sa mi se returneze banii incasati sub forma de comision declarat ca fiind ilegal si mai apoi, daca sunt refuzat, sa-i actionez in jdecata...nu conteaza cat ma va costa>important este ca nu mai vreau sa fiu furat pe fata, nu mai vreau ca bcr-ul sa abuzeze in mod flagrant de bunavointa si bunul meu simt
        ps. si cand ma gandesc ca aveau reclama de genul "Gandim la fel! " hahaha - imi vina sa rad :))
        • 0 (0 voturi)    
          gandim la fel (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 10:40)

          anonim [anonim] i-a raspuns lui Un fost client bcr

          pai nu e asa?:))))
          De la inceput ne gandim : "banca o sa ne indatoreze...si sigur doar banca o sa castige din contractul asta..."
          Iar banca gandeste: "o sa-l indatorez...o sa-i iau luna de luna si ultimul banut...ca oricum nu vrea sa-si piarda casa....si stie si el asta- dar nu ae de ales -asa ca... gandim la fel":))))))))
      • +1 (3 voturi)    
        ce inseamna abuziv (Marţi, 16 noiembrie 2010, 22:00)

        radu [anonim] i-a raspuns lui ion

        vad ca cei platiti de banci sa scrie comentarii pe aici nu stiu ce inseamana abuziv...

        uite:

        - nu am si nu am avut intarzieri la plata ratelor
        - am platit toate comisioanele trecute in contract dar si cele netrecute

        insa:
        - banca mi-a schimbat dobanda (trecuta fixa in contract), intr-una variabila, desi nu am fost de acord in scris si desi legea spune ca nu poate opera unilateral modificari in contract...

        asta e abuz?
  • +2 (4 voturi)    
    va invit sa sarbatorim victoria bcr (Marţi, 16 noiembrie 2010, 19:07)

    Gaylord Focker [anonim]

    ce placere! pentru prima data gasesc pe capital o cireada de functionarime bancara sugace nesatisfacuta. va astept in piata operei dupa tufisuri, la lumina lunii. nu uitati lubrifiantul si intrebati de pepe.
  • +1 (3 voturi)    
    Confuzie totala (Marţi, 16 noiembrie 2010, 19:16)

    Gigel [anonim]

    Obligatiile lunare de plata pentru majoritatea clientilor persoane fizice ce izvorasc dintr-un contract de credit cu o banca sunt formate din: rata + dobanda. Dar avand in vederea ca in practica bancara romneasca mai toti clientii prefera ca acestea insumate sa fie egale pentru ca majoritatea au venituri constante s-a incetatenit termenul de "rata" in loc de rata + dobanda.
    Din acest motiv cererea de suspendare a ratelor este aberanta, gresita etc. si nimeni cu toti neuronii acasa nu ar fi de acord sa nu se mai plateasca ratele , adica principalul creditului.
    Daca s-ar fi solicitat suspendarea platii dobanzilor sau a diferentie de dobanda rezultata din diferenta procentului de dobanda de la acordarea creditului si cel de la momnetul semanrii AA ca urmare a aplicarii OUG 50 , e altceva !
    Si in puls suspendarea comisioanelor care nu corespund OUG 50 !!!
  • +6 (8 voturi)    
    BCR - TE VOM INVINGE (Marţi, 16 noiembrie 2010, 20:33)

    rhea [anonim]

    In loc ca BCR sa plateasca oameni sa posteze comentarii in necunostinta de cauza, ii rog sa investeasca banii respectivi in redactarea unor acte aditionale care sa fie conforme cu legislatia in vigoare. Daca un contract a fost semnat intre consumator si creditor si ulterior s-a dovedit prin anumite pozitii ale ANPC ca acesta contine clauze abuzive, acel contract/clauze devin(e) nule de drept. Mai cititi va rog legile si apoi faceti afirmatii. BCR este o societate comerciala, nu dumnezeu, nu justitia, nu statul. Este o simpla sociatate care trebuie sa respecte drepturile consumatorilor in momentul in care intocmeste un contract. Aceasta a fost doar o lupta care inca nu s-a terminat, dar va asigur, stimati domni/doamne, angajati ai BCR, care nu aveti ceva mai bun de facut decat sa postati comentarii total inutile, ca VOM CASTIGA BATALIA! Daca exista justitie in aceasta tara, aceasta se va pronunta in favoarea noastra, pentru ca neregulile din contracte se pot vedea cu ochiul liber, nu este nevoie de lupa!
    • +3 (5 voturi)    
      Sedinta BCR (Marţi, 16 noiembrie 2010, 21:28)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui rhea

      Se pare ca WCR-istilor le place mult sa citeasca hotnews, chiar au facut sedinta, ca toti sa intre pe aces site si sa comenteze fiecare. D-nilor, nu va mai raciti gura ca oricum stie toata lumea ca sunteti camatari cu acte. Oricat ati abera aici, tot clientii or sa aiba dreptate si o sa iasa invingatori. De ce ? Pentru ca este o zicala cunoscuta prin popor: ¨Clientul nostru, stapanul nostru! ¨ care nu da gres. Poate ca WCR a castigat pe termen scurt, dar o sa piarda in timp infinit mai mult. Iar voi, domnilor functionari WCRisti, incercati sa va manierati, sa stiti sa va purtati cu clientii, sa nu va mai treziti cu fatza la cearsaf cand veniti la munca, sa fiti concisi si bine pregatiti in raspunsurile pe care le dati clientilor, sa nu mai mintiti ... cu toate ca minciunile sunt oridine de la sediul central al WCR, sa zambiti cand vedeti un client al vostru, nu sa ii intoarceti fundul si sa sorbiti o gura de cafea. Noi suntem cei de care va platesc, de la noi va scoateti salariile alea nesimtite.
      Sa va fie rusine, sunteti niste nerecunascatori cu diploma.
      Nu doresc raul nimanui, dar d-voastra va doresc cadere libera si cat mai accelerata. Nu cred ca ar fi altceva care m-ar satisface in acelasi fel.

      Va multumesc! Romani, nu va lasati, actionati in justitie aceasta banca, sa ii trimitem acasa in Austria. Nu mai au de unde sa suga si au venit sa suga in Romania. Sugeti cat mai puteti ca vad ca va place.
  • +2 (4 voturi)    
    Tanti BCR si Slugile! (Marţi, 16 noiembrie 2010, 21:06)

    busuioc costel [anonim]

    Alooo, tanti BCR, ti-ai pus sclavii la postat? Da-le o pauza ca maine nu vor vedea bine ce incaseaza de la noi. Mai bine i-ai antrena sa incaseze acum cat mai pot, ca peste ceva timp nu vei mai avea clienti!

    Alooo, Slugilor, n-ati obosit? Mai bine va duceti la culcare, sa fiti odihniti maine sa puteti sa ne luati banii la ghiseu. Profitati de asta si bucurati-va acum, ca peste ceva timp cand tanti BCR va ramane fara clienti, veti avea timp destul sa postati!

    Tanti BCR si voi Slugilor, nu-i asa ca va tremura rau chiloteii?
  • 0 (4 voturi)    
    Asa este BRC. Lupta cu arme murdare si ascunse (Marţi, 16 noiembrie 2010, 21:07)

    Nicoleta D [anonim]

    Reunosc ca sunt angajata a BCR. Si mai recunosc ca sunt partasa la tot felul de ilegalitati, de cand lucrez in aceasta banca, dar nu am ce face, nu pot pleca in conditiile astea de criza. Am si eu rate, noroc ca am cu dobanda de 4%.
    Ma gandesc sa plec, cand vad cu cata nonsalanta condamna aceasta banca atatia clienti care abia mai au cu ce sa isi plateasca ratele.
    Adevarul e ca pentru BCR e groaznic daca pierd acest proces. Am simtit asta pe holurile bancii. Se pun in joc forte imense si multi bani. Au angajat specialisti in sociologie si pshihologia maselor, inclusiv din alte tari. Au un plan foarte bun.
    BCR a influentat decizia instantei, e clar, cum de nu si-au dat seama oamenii? Orice sentinta de o asa importanta nu se da pe loc.
    Am mai vazut ca se fac multe escrocherii in acesata banca, inclusiv spalarea unor bani din afara si transferuri ilicite in colturi ascunse ale lumii. Din pacate nu pot demostra asta. Dar poate vine si clipa aceea.
    Am multi prieteni si rude in situatii dificile din cauza BCR, pe unii din ei eu i-am ajutat sa isi ia credit dar nu am stiut si nici nu am cum sa ii ajut.
    Mai raman la ei sa ma folosesc de "salariul" lor, care nu este deloc mic, dar, pana la urma, voi reusi sa fac ceva.
    Eu le doresc succes clientilor care au dat banca in judecata si ii sfatuiesc sa nu renunte pentru nimic in lume. Intr-un final vor castiga.

    NOTA REDACTIEI Acestcomentariu a fost postat facand uz fraudulos de identitatea unui angajat al BanciiComerciale Romane. BCR declina orice fel de conexiune cu aceasta postare carenu reprezinta nici pozitia bancii, nici a vreunui angajat al sau. Afirmatiileincluse in acest comentariu sunt intentionat defaimatoare, fara a avea vreunfel de acoperire reala.
    • +1 (1 vot)    
      Raspuns pt Nicoleta D (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 9:56)

      Rhea [anonim] i-a raspuns lui Nicoleta D

      Nicoleta, iti apreciez sinceritatea, dar ceea ce ai spus tu nu este o noutate, cu totii stim cine este BCR si de ce este in stare. Problema este alta: oamenii care stau si se uita la dezastru, ca tine, si care nu fac nimic. Ia atitudine, fii mandra ca ai facut ceva pt oamenii acestia care mor de foame, dar platesc ratele la zi si nu au nici o restanta. Printre ei ma numar si eu. Faptul ca spui "din casa" nu ne ajuta cu nimic. Atitudinea si curajul de a face ceva in privinta practicilor BCR inseamna cu adevarat ca refuzi sa faci parte dintr-un sistem corupt si murdar. Si eu iti doresc multa bafta, mai ales noaptea, cand trebuie sa pui capul pe perna stiind ce soarta au oamenii care nu pot scapa de aceasta banca, pentru ca nu se mai incadreaza niciunde pt o refinantare, pt ca BCR a dat credite pe care majoritatea dintre noi nu le putem duce. Daca era o banca corecta nu imi dadea o dobanda promotionala si apoi ma lasa sa crap de foame si imi spunea de la inceput la ce riscuri ma expun platind faimoasa lor dobanda de referinta.
  • +3 (5 voturi)    
    BCR jalnic ai ajuns (Marţi, 16 noiembrie 2010, 21:13)

    Catalin Marian [anonim]

    BCR nu te bucura prea devreme. Vremea ta a apus! Abuzurile tale au iesit la iveala, si noi vom avea grija sa multiplicam publicitatea negativa pe care o meriti.
    De ce ai implementat un act aditional refuzat in scris de client? Faci abuz dupa abuz. Rusine. O sa fuga clientii de la voi ca potarnicile.
    si mai rusinos este fapptul ca ti-ai pus salariatii sa scrie comentarii la comanda, pana acum unde ati stat ascunsi?? adevarul va triumfa la final.
  • +4 (6 voturi)    
    De rasul lumii (Marţi, 16 noiembrie 2010, 21:20)

    alessyo [anonim]

    Angajatii BCR au primit liber azi la comentat articole? Fiti seriosi un om care are credit niciodata nu poate posta asemenea comentarii, iar cum in romania tot omu are credit e lesne de inteles cine posteaza asa comentarii acide.....savurati victoria pentru ca e singura care o veti obtine...si apropo cine rade la urma rade mai bine
  • +4 (6 voturi)    
    Usurel domnilor bancheri (Marţi, 16 noiembrie 2010, 21:21)

    Maria [anonim]

    Sa inteleg ca v-ati trezit toti bancherii si va dati cu parerea pe net........ aveti voie? sa va dati cu parerea? ca pana acum cateva zile spuneati doar ce primeati inscris in ghidul de conversatie.............., acum aveti voie sa aveti pareri? sunteti niste papusi gonflabile folosite la satisfacerea poftelor sefilor................ ca sa nu ma exprim mai urat.............
    e o vorba inteleapta.......... stiti aia cu prostul moare de grija altuia..............
  • +4 (6 voturi)    
    Roiuri de viespi (Marţi, 16 noiembrie 2010, 21:52)

    ...escu [anonim]

    Suparare mare pe tonomatele astea bancare! Neavand argumente, au dat minusuri.
    Baieti, legea e de partea noastra. Bancile nu au mai avut puterea sa-si faca legi dupa "muschii lor". Si acum trebuie sa dea socoteala retroactiv dar nu pe ordonanta ci pe abuz.
  • +3 (5 voturi)    
    Protectie pentru cine? (Marţi, 16 noiembrie 2010, 22:04)

    Victoria [anonim]

    Nicio protectie pentru consumatori.Chiar daca ANPC a inregistrat numeroase sesizari ,dar fara posibilitate de a rezolva multe dintre acestea, sugerand in multe cazuri apelarea la instanta pentru rezolvarea acestor sesizari,instanta lasa clientii fara protectie in fata bancilor.I
    n oricare alta tara europeana cetatenii au la indemana legea falimentului personal.La noi in ca la nimeni.Prima infatisare in procesul pe fond are termen peste un an ,iar cand se solicita protectia fata de abuzurile existente in contacte, instanta pune la adapost tot banca.
  • +3 (5 voturi)    
    Cine rade la urma rade mai bine! (Marţi, 16 noiembrie 2010, 22:39)

    miki [anonim]

    D-lor bancheri, take a big breath. Asta e numai prima runda. Exista si recursul si sa speram ca exista si judecatori cu cojones in tara asta. Si, pana la urma, actiunea pe fond e alta treaba. Si daca nu se face dreptate in Romania exista si alte foruri... Cine rade la urma rade mai bine!
  • +3 (5 voturi)    
    BCR este cu un picior in groapa (Marţi, 16 noiembrie 2010, 22:49)

    Razvan_M [utilizator]

    BCR-Erste se bazeaza mult pe portofoliul de clienti corporativi pe care-i are mostenire de la fosta banca comunista. De aceea isi permite inca sa se comporte asa cum vedem: cu abuzuri si cu intimidari.
    Pe termen scurt poate ca BCR a mai castigat cateva comisioane suplimentare. Pe termen mediu insa o sa piarda procese, iar pe termen lung va pierde tot mai multi clienti.
    Eu sunt unul din clientii BCR care a renuntat la a face afaceri cu aceasta banca tocmai din cauza atitudinii abuzive. Mai mult, am avut ocazia sa observ haosul din unele sucursale care mi-a amintit intr-un mod neplacut de o institutie comunista.
    Ce pot sa zic, ma bucur ca sunt tot mai multi oameni care au ajuns sa dea in judecata BCR. Imi pare rau pentru ei ca inca mai sunt clienti BCR!
  • -2 (4 voturi)    
    E o vorba... (Marţi, 16 noiembrie 2010, 23:19)

    Zanul [anonim]

    Prostia si domnia se platesc !
    Succesuri maxime :D
    • -2 (4 voturi)    
      :) (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 8:55)

      Bulan [utilizator] i-a raspuns lui Zanul

      Pai sunt o mare masa de paranoici care posteaza aici si daca nu esti de acord cu ei inseamna ca lucrezi la BCR,dar ce sa le ceri..daca atat pot...nu au capacitatea de a intelege ca alti oameni pot avea pareri diferite de ei..
      Oricum buna sinteza :D
      • +2 (2 voturi)    
        Ce parere? (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 10:02)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Bulan

        Esti in situatia oamenilor care sunt implicati in actiunea asta?
        Daca da, de ce parte?
        Daca nu, nu cred ca ai dreptul la vreo parere pentru ca inseamna ca nu cunosti lucrurile nici dintr-o parte nici din alta.

        Defineste-ti pozitia sa stim cu cine si de ce vorbim aici.

        Mersi.
    • +2 (4 voturi)    
      domnia si prostia :D (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 9:21)

      anorim [utilizator] i-a raspuns lui Zanul

      Foarte corect, se platesc . Toti care avem imprumuturi stim asta. De aceea ne-am adresat instantelor si nu stam sa plangem pe umarul prietenilor. Asta e motivul pt care platim avocat si facem tot felul de acte si ne pierdem noptile incercand sa rezolvam situatia in care ne-am bagat mai mult sau mai putin constient.

      Si mai e ceva, cred ca sunt in asentimentul colegilor mei " prosti " : incercam sa facem in asa fel incat sa nu cada si altii de fraieri. Nu ne luptam doar pt noi.
    • +1 (3 voturi)    
      Exact... (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 9:24)

      Altul [anonim] i-a raspuns lui Zanul

      ... asta va pati BCR. Si nu numai! Au facut pe prostii ca sa fie domni... :)
  • +2 (2 voturi)    
    bcr (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 8:39)

    N1868 [anonim]

    Am contract de credit ipotecar cu bcr -ul din 2008 .
    Initialdobanda a fost 6,2 iar dupa un an dobanda mea a facut-o bcr -ul 10,1 .
    Contractul este plin de clauze abuzive
    1 .dobanda trebuia sa tina cont de euribor si nu de dobanda de referinta a bcr-lui care este 8,9 din 2007 de cand era euriborul 5
    2.in contract scrie ca dobanda va fi fixa6,2 - 1/3 ani,adica 8 ani
    3.s-a incasat comision de acordare credit desi exista o lege prin care se interzice acest comision pentru credite ipotecare
    4.platesc in fiecare luna 32euro comision de administrare
    In concluzie dobanzile in Romania la credite ipotecare sunt 10,1 % iar in alte tari membre UE este 3%
    BNR trebuie sa ia atitudine ,deasemenea si guvernantii nostrii,trebuie sa avem contracte clare si transparente fara clauze abuzive .
  • -1 (1 vot)    
    Pentru cei prejudiciati de BCR (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 10:34)

    iulian [anonim]

    Toti dati vina pe judecator, considerand ca acesta nu a avut curaj, apara interesele bancii etc., dar oare suntei siguri ca avocatul care va reprezentat a facut ce trebuia, pentru ca si el este o parte in acest proces si functie de prestatia lui poti pierde un proces drept si castiga unul incorect. Ganditi-va.....
  • +1 (1 vot)    
    multa bafta cu recursul clientilor BCR (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 10:47)

    dana [anonim]

    gata cu abuzurile din partea bancilor care mai degraba si-ar merita titulatura de CAMATARI!
  • +2 (2 voturi)    
    trageti aer (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 17:05)

    lumintza [anonim]

    oau, ce se grabesc pupincuristii bancilor sa traga aer in piept! pana acum nu puteau sa respire la capacitate din cauza frunzelor de morcov , dar au prin momentul sa iasa la suprafata, sa respire. luati oxigen cat puteti ca iarasi va duceti la fund, cu bancute cu tot. toate nulitatile stiu finante banci: era o marmota de consiliera care confunda intr-un extras de cont consumul dintr-un ovd cu depunerea! si tot ea zice: veniti luni, ca vine un coleg mai priceput din concediu! nici macar stanga dreapta intr-un T nu au habar!
    daca ar fi asa tari bancile si bazate pe produsele lor nu s-ar crampona de creditele vechi, mergand pe cele noi. problema e ca alea noi se lasa asteptate, nu prea mai sunt neinformati!
    ajunge cat au furat!macar sa se opreasca daca nu sa dea si inapoi!
  • 0 (0 voturi)    
    JUDECATORII ... (Joi, 18 noiembrie 2010, 13:14)

    OMULdinBANAT [anonim]

    ... care dau dreptate bancherilor-camatari din sistemul bancar romanesc sunt tradatori de neam si sunt complici cu bancherii din bancile comerciale si B.N.R., cu clasa politica romaneasca corupta si compromisa total, la saracirea si distrugerea economico-financiara si sociala a poporului roman si la urmarile saracirii romanilor cum ar fi sinuciderile si alte acte disperate de comportament antisocial.