UPDATEVolksbank a dat in judecata Guvernul. Curtea de Apel a respins marti actiunea bancii

de Dan Popa     HotNews.ro
Miercuri, 17 noiembrie 2010, 11:22 Economie | Finanţe & Bănci

Ana Diculescu-Sova
Foto: NNDKP
 documente
(17 Nov 2010) DOC, 63KB
Volksbank a dat in judecata Guvernul la finele lunii septembrie, materia juridica fiind contenciosul administrativ şi fiscal. Banca a solicitat Curtii de Apel Bucuresti suspendarea executarii unui act administrativ, fiind reprezentata in proces de casa de avocatura NNDKP, cea care reprezinta bancile si in procesele intentate de clienti. Oficialii casei de avocatura, contactati de HotNews, au precizat ca vor formula un punct de vedere in cursul acestei zile. Cererea lor a fost respinsa marti de judecatorii Curtii. .

Volksbank a dat in judecata Guvernul la finele lunii septembrie, materia juridica fiind contenciosul administrativ şi fiscal. Banca a solicitat Curtii de Apel Bucuresti suspendarea executarii unui act administrativ, fiind reprezentata in proces de casa de avocatura NNDKP, cea care reprezinta bancile si in procesele intentate de clienti. Cererea lor a fost respinsa marti de judecatorii Curtii.

"OUG 50/2010, in intelegerea noastra, are un caracter mixt : de act administrativ normativ emis de Guvern ca autoritate administrativa  si act normativ de sine statator in ceea ce depaseste continutul Directivei si este emis de Guvern in baza delegarii legislative de exceptie. Aceasta calificare se poate contura atat  din expunerea de motive a OUG 50/201o cat si din principiile constitutionale, de drept administrative si comunitar in egal masura. Temeiurile de drept  se regasesc in textele care reflecta principiile evocate si care prin coroborare dau sens solicitarii cererii Volksbank de clarificare judiciara a actului dedus judecatii si sunt parte integranta din actiunea inregistrata la Curtea de Apel Bucursti", a precizat pentru HotNews.ro Ana Diculescu Sova, din partea NNDKP.

"Faptul ca aceasta OUG se afla in plin process de evaluare parlamentara inainte de aprobare/neaprobarea ei prin lege si are sute de amendamente, reflecta precaritatea ei si totodata  potentialul de a fi  generaotoare de conflicte juridice aproape  la nivel de mase, inacceptabil pentru un act normativ care are ca menire  disciplinarea societatii si nu conflicatarea acesteia. Instanta a respins actiunea ca neintemeiata (nu ca inadmisibila cum solicitase Guvernul). NNDKP crede in constructia sa juridica si asteapta  motivarea  hotararii  pentru a vedea raspunsul dat multitudinii de probleme juridice complexe si interdependente pentru a formula un recurs corespunzator", mai precizeaza celebrul avocat al casei de avocatura NNDKP.

Potrivit adomniei sale, gasirea unor solutii coerente si de durata, lipsite de intelegerea pripita si emotionala a situatiilor particulare convertite in actiuni populare sau nenumarate actiuni individuale  prin care sunt incarcate instantele intr-un climat de insecuritate juridica datorata incoerentei legislative.

"Partile interesate nu sunt doar consumatorii (debitori ai bancilor) si bancile-creditoare, ci autoritatile cu raspundere in crearea unui climat de siguranta al circuitului civil, de pastrare a echilibrului intre interese divergente. Cand spunem acest lucru ne referim la puterea legiuitoare care trebuie sa primeasca toate informatiile relevante, sa analizeze rezultatul practic al actului normativ acum in vigoare (dezastruos pentru toata lumea), sa nu polarizeze societatea si sa confere predictibilitate actului normativ in contextul intregului sistem de drept national", mai spune Diculescu-Sova.

Reamintim ca seful Supravegherii bancare, Nicolae Cinteza, a declarat in septembrie pentru HotNews ca bancile vor cere statului roman sa acopere pierderile provenite din aplicarea Ordonantei 50/2010 privind contractele de credit pentru consumatori. El a aratat atunci ca cel putin o banca foarte mare se pregatea sa faca acest lucru, care va fi urmata si de alte institutii de credit.

"Bancile asteapta ca anumite pierderi sa le solicite reglementatorului, adica statului roman. Cel putin o banca foarte mare face acest lucru in momentul de fata. Si vor mai urma si alte banci. Va face acest lucru pe cale juridica", a declarat Nicolae Cinteza, fara a preciza numele bancii.

"Pana acum nu s-a intamplat sa platim pentru prostiile pe care le facem. Dar sa plateasca cel care le-a facut, nu toata lumea", a continuat directorul Directiei de Supraveghere din BNR.

Nicolae Cinteza este de parere ca institutiile statului nu ar trebui sa se implice in stabilirea nivelului dobanzilor la creditele acordate de banci.

"Nu poti sa intervii administrativ in nivelul dobanzilor. Institutiile statului nu ar trebui sa se implice in asa ceva. Este aberant", a mai spus Cinteza.
Oficialii Volksbank nu au putut fi contactati pentru a afla detalii.

Reamintim ca seful Supravegherii bancare, Nicolae Cinteza, a declarat in septembrie pentru HotNews ca bancile vor cere statului roman sa acopere pierderile provenite din aplicarea Ordonantei 50/2010 privind contractele de credit pentru consumatori. El a aratat atunci ca cel putin o banca foarte mare se pregatea sa faca acest lucru, care va fi urmata si de alte institutii de credit.

"Bancile asteapta ca anumite pierderi sa le solicite reglementatorului, adica statului roman. Cel putin o banca foarte mare face acest lucru in momentul de fata. Si vor mai urma si alte banci. Va face acest lucru pe cale juridica", a declarat Nicolae Cinteza, fara a preciza numele bancii.

"Pana acum nu s-a intamplat sa platim pentru prostiile pe care le facem. Dar sa plateasca cel care le-a facut, nu toata lumea", a continuat directorul Directiei de Supraveghere din BNR.

Nicolae Cinteza este de parere ca institutiile statului nu ar trebui sa se implice in stabilirea nivelului dobanzilor la creditele acordate de banci.

"Nu poti sa intervii administrativ in nivelul dobanzilor. Institutiile statului nu ar trebui sa se implice in asa ceva. Este aberant", a mai spus Cinteza.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

9234 vizualizari

  • -4 (10 voturi)    
    ce tare era daca castiga banca (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 11:35)

    ci ciong [anonim]

    atunci ar fi iesit guvernul si presedintele sa impuna iarasi cetatenilor loviti de decizile lor tampite sa isi plateasca restantele, sau chiar sa de-a o lege ca daca ai mai mult de 100 de zile intarziere sa fii recoltat de organe... de catre banca.
    P.S am un sfat pentru iubitii nostrii conducatori care ne feresc de relele si necazurile crizei, sa bage inainte si dupa fiecare calup publicitar "Pentru o tara mai buna, platiti-va ratele la banca, taxele, intretinerea si curentul, apoi mancarea si hainele pentru voi si copii vostrii!"
    • +5 (17 voturi)    
      Bravos Ci Ciong! (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 11:53)

      Handyman [anonim] i-a raspuns lui ci ciong

      De acord cu tine, cu o singura observatiune: Te-a pus Guvernu'/Presedintele sa imprumuti bani de la camatarii legali? Ai vrut vila sau bmveu cand tu nu ai bani de tigari? Aha! Iar acu' vrei sa te scoata tara din rahatu' in care singur te-ai bagat? Ai vrea tu! Prostia COSTA.
      • -5 (9 voturi)    
        esti cam handy' (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 13:23)

        nenea [anonim] i-a raspuns lui Handyman

        tot ce este legal nu ar trebui sa functioneze ca un camatar. restul discutiei este de prisos. de unde stii tu ca este vorba de prostie? ai idei preconcepute, deci esti handy rau de tot
        • -1 (3 voturi)    
          ... (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 15:42)

          Marcu [anonim] i-a raspuns lui nenea

          In principiu, este imposibil sa ii explici unui prost de ce e prost, pentru ca daca ar inteleg, nu ar mai fii prost. Intelegi? :)
      • -1 (9 voturi)    
        raspuns (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 13:44)

        eduard [anonim] i-a raspuns lui Handyman

        uite ca nu toti au dorit villa si bmw. unii au vrut doar un apartament unde sa stea ... si stai linistit avem bani si de tigari si de excursii si de scoli si spitale particulare . si nu suntem prosti ... eram prosti daca continuam sa platim bancii toate comisioanele si dobanzile majorate abuziv fara sa facem nimic.

        hai lasa ... nu ai de unde pricepe, daca nu ai bani nici de tigari@
      • -1 (7 voturi)    
        chiar ca esti handi, nu te supara (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 14:18)

        cristi [anonim] i-a raspuns lui Handyman

        cate vile crezi ca s-au cumparat? aici e vorba de clienti buni platnici care nu vor sa plateasca oalele sparte. ca tu esti invidios pe aia cu vile e alta treaba... toti suntem dar nu dam din gura aiurea. nu toti am avut sansa sa primim apartamente de gratis de la stat
      • 0 (0 voturi)    
        romania (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 19:10)

        name [anonim] i-a raspuns lui Handyman

        dar pe tine te pune guvernu' sa cumperi benzina ? te pune statu' sa cumperi de la supermagazine, in general, te pune statu' sa traiesti ? nu, dar cu toate astea soliciti statului sa te protejeze de abuzurile unora si a altora
      • -1 (1 vot)    
        HANDYcapat man (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 21:41)

        Merry [anonim] i-a raspuns lui Handyman

        Draga Handyman , cu siguranta atitudinea ta este HANDI . Tipic romaneasca . E clar ca nu ai credit , pt ca daca aveai ,acum ai fi facut parte din cei ce indiferent de profesie s-au apucat sa citeasca legi . Tu cred ca nu ai citit nici macar o carte in viata ta. Probabil ca tu inca locuiesti in caminul de nefamilisti din Ferentari sau te multumesti sa stai cu chirie , sa nu-ti faci familie , sa nu ai copii . Apropos , ar fi bine sa nu faci copii . E plina deja tara de specimene ca tine .Unul in plus ar sufoca Roamania . Tine-o tot asa . Nu iti vei depasi conditia in aceasta existenta . Ramai prost dar mandru , puturos dar inganfat ,sarac lipit dar incuiat la minte.
  • +6 (12 voturi)    
    aberant e ce fac bancile (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 11:45)

    dana [anonim]

    felul in care trateaza clientii este aberant. si greseala este a guvernului ca a luat masuri atat de tarziu. tot mai bine e mai tarziu decat deloc.
  • +18 (22 voturi)    
    Tovarasu supraveghetor..... (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 11:58)

    Alexandru [anonim]

    Institutiile statului nu au intervenit administrativ in nivelul dobinzilor. Ca doar n le-au spus bancii "sa dai credite cu 3% pe an." Statul a pus ordine in sistem ca prostovanul de cetatean sa stie ce plateste. Adica sa vada si el care sunt elementele ce influenteaza dobinda (adica costul banilor pe care i-a imprumutat) Sa fie clar si simplu. Daca bancile au fost lacome si au considerat ca prostimea nu se va scula si au facut contractele cum le-a taiat capul asta deja nu este problema statului. Statul a facut o reglementare generala si a creut ca bunul simt o sa fie prezent. Dar in cazul bancilor nu am avut parte decit de nesimtire si de camatarie. Asa ca acuma statul s-a cam saturat sa vada ca bancile fac ce vor si ca nu vor decit sa mulga si a hotarit sa rupa pisica in doua. Sa fie trecute clar elementele in contract, sa le inteleaga tot mamaligarul. Si ca in orice bussiness exista o parte de costuri fixe si una de costuri variabile. Si atunci Statul a zis ca alea fixe sa ramina fixe, iar alea variabile sa fie cele care sunt cu adevarat variabile (adica EURIBORUL). Restul este furt (supraprofit). Si apoi, sunteti comersanti ca vindeti bani si stiti cum se spune: cistigi sau pierzi negustor te numesti! Concluzia: Nu ne mai luati de prosti. Ca nu mai tine. Si apoi de plecat nu ced ca or sa plece bancile? De unde? De la o piata imensa de 20 de milioane de clienti? Doamne ajuta!
  • -1 (5 voturi)    
    cei care iau decizii proaste sa plateasca (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 11:59)

    de.ce [anonim]

    In vremuri de criza, toata lumea este mai atenta la modul in care se iau decizii si se stabilesc responsabilitati. Cred ca ne aflam intr-un moment foarte potrivit ca administratia sa inceapa sa plateasca de la sef la functionar pentru deciziile proaste luate. Ca e vorba de cazul Volskbank sau alt caz nu are importanta.Sper ca instantele noastre vor sesiza importanta cazului inclusiv pentru responsabilizarea decidentilor in ce priveste gestiunea sistemului judiciar. poate ar trebui analizata o schimbare a jurisdictiei, pentru ca in tara sunt instante mult mai liberale cand vine vorba de stabilirea responsabilitatilor functionarilor si demnitarilor.
  • +13 (17 voturi)    
    ce bine le zice dom' cinteza (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 12:08)

    titi [anonim]

    "Sa plateasca prostiile cei ce le-au facut nu toata lumea"... f frumos.... parca dansul era la "Supraveghere bancara". Cate banci au dat faliment in anii 90... in jur de 10-12 cumva? Cat a platit statul sa acopere gaurile de la bancorex, banca agricola, creditbank, BTR, etc? 3 mld USD? Pai dom' Cinteza.... la munca nu la declaratii ca miliardele alea nu se fac singure. Individul asta e un lobyst de cea mai joasa speta pt banci... mai este si platit de BNR. Sa nu incepeti sa imi spuneti ca BNR nu consuma banii statului ci aduce bani la stat ca doar nu o fi mosia lui Vasilescu Adrian si Isarescu Mugur aceasta BNR. De ce nu a luat BNR protectia consumatorului ca sa nu mai dea altii legi proaste? Nu vroiau bataie de cap? Pai uite ca dupa jupuirea creditatilor vine si vremea bancherilor...
  • +11 (13 voturi)    
    Volksbank (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 12:59)

    radu [anonim]

    Aceasta "banca" are o politica absolut iresponsabila in raport cu clientii ei...

    Volksbank a pierdut marea majoritate a proceselor pe care le are cu clientii, inainte de aparitia OUG 50, pentru ca a operat modificari de dobanda in afara contractelor incheiate si a perceput comisioane dupa termenele prevzute in contracte.

    Practic, Volksbank este un bun exemplu despre cum nu ar trebui sa functioneze o banca!
  • +5 (7 voturi)    
    Volksbank (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 13:17)

    tint [utilizator]

    Lui Volksbank i-a fost retras dreptul de a oferi credite ipotecare de vreun an. Ghiciti de ce!
  • +3 (7 voturi)    
    Domnul Cinteza - angajat BNR (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 13:26)

    Florin [anonim]

    Este interesant cum Domnul Cinteza , in calitatea sa de angajat al BNR ,se pronunta impotriva unei decizii a Statului Roman . Si asta inainte ca o decizie a instantei sa fie emisa in aceasta speta .
    Nu imi este clar pe statul cui de plata se gaseste acest domn .
    • +1 (5 voturi)    
      de acord (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 14:32)

      Emanuel [anonim] i-a raspuns lui Florin

      Mie imi este foarte clar si mai sunt si altele ...credite in conditii preferentiale acordate de banci domnilor din BNR
  • +2 (4 voturi)    
    nici o problema... (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 13:26)

    me [anonim]

    chiar daca au pierdut procesu au castigat mult mai multe pe alte parti:
    - legea care trebuia sa fie facuta pentru a proteja pe cei ce se imprumuta la banci a iesit exact pe dos, deci bancile vor exploata in continuare oamenii fara probleme
    - se modifica acusi codu muncii si tot angajatorii o sa-si traga sclavi, nu angajati (mai mult decat acum)...
    ce sa zic... sa traim bine hahaha
  • +1 (5 voturi)    
    banci (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 13:35)

    eduard [anonim]

    in nici un caz nu trebuie sa se implice statul in protejarea consumatorilor. trebuie in continuare ca bancile sa jupoaie oamenii ... care este problema ca ai luat credit cu dobanda fixa de 6% si dupa un an ai ajus sa ai o dobanda de 12%? de ce ar fi asta o problema a statului ....
    • 0 (2 voturi)    
      esti alaturi RAU DE TOT (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 14:01)

      bula [anonim] i-a raspuns lui eduard

      cand plateste statul (prin buget) platesc si eu.Si eu nu vreau sa platesc pt.cel ce a luat credit cu 32% dobanda (indiferent ce a luat). Cand a luat m-a intrebat si pe mine???
      • 0 (6 voturi)    
        pai sa platesti tu, daca te bucuri de capra vecinu (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 14:18)

        nenea [anonim] i-a raspuns lui bula

        daca ai atitudinea asta in carre atcineva trebuie sa fie tap ispasitor la problemele tale, sa platesti si tu. iti convine ca bancile sa functioneze ilegal doar pentru ca tu nu ai rate, nu? dar nu-ti convine cand statul mareste taxele, pentru ca iti ia si tie. pai atunci plateste si cand moare capra vecinului, ca sa stii sa fi unit cu altii impotriva hotiei. ca din cauza asta fiecare fura ca-n codru, pentru ca avem prea multa indiferenta
        • -1 (3 voturi)    
          De ce sa fim.. (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 14:51)

          Bulan [utilizator] i-a raspuns lui nenea

          Auzi monser...ai impartit cumva banii cu noi cei care nu avem credite astfel incat sa platim impreuna?
          Ati dat-o in isterie nationala!!Poate dupa capsorul ala mic al tau bancile functioneaza ilegal...dar uite ca nu vreau sa fiu soldiar cu voi pentru,asumati-va responsabilitatea!
          Voi chiar credeti ca o sa vedeti dobanzi mai mici??Inseamna ca ati fumat ceva..!
          Ii doare la basca de voi(la banci ma refer) si sunteti copii daca credeti ca o sa schimbati voi sistemul,atat timp cat statul este dependent de banii bancilor si FMI o sa fie doar o mare abureala!
          • 0 (0 voturi)    
            nu vrem musai dobanzi mai mici (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 17:17)

            nenea [anonim] i-a raspuns lui Bulan

            vrem costuri CORECTE ale creditelor. nu este important ca tu sa fii solidar cu mine. daca pe tine nu te deranjeaza ca rata de profit a bancilor romanesti este mult mai mare decat a celor din europa, inseamna ca esti mai mult decat "indiferent". e ca si cum as sustine ca salariul minim pe economie sa fie de 100000 ron si sa ma doara-n cot ca patronii nu pot da un astfel de salariu (adica sa-si asume responsabilitatea :) ). daca esti patron, asumati responsabilitatea si eu ma bucur ca am un venit fain, fara sa ma deranjeze ca ne ducem de rapa. crezi ca gandesti corect?
            • 0 (0 voturi)    
              ... (Joi, 18 noiembrie 2010, 0:53)

              Bulan [utilizator] i-a raspuns lui nenea

              Examplul tau cu salariul este total aberant si nu are legatura cu subiectul
              Ce te doare pe tine atat de rata de profit a bancilor??Ai luat creditul,ti-ai facut nevoia cu el?!Te asteptai sa fie un act de caritate?
              • 0 (0 voturi)    
                te faci ca nu intelegi (Joi, 18 noiembrie 2010, 10:44)

                nenea [anonim] i-a raspuns lui Bulan

                imi pare rau sa-ti spun ca te faci ca nu intelegi. nu are rost sa mai exlic, pentru ca sunt convins ca ai inteles. totusi, te-as intreba, care este valoarea maxima a unei dobanzi (aici intelege dobanda, marja, taxe nenumarate) de la care tu intelegi ca banca se comporta camatareste? retine, bnr (care avea parghiile) si celelalte organisme nu au facut nimic (si nici nu fac) atunci cand presa a scris ca bancile au format un cartel : nu poti negocia si cam toate bancile au aceleasi conditii.
  • +1 (3 voturi)    
    banci (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 13:54)

    ovi [anonim]

    Daca vreti imprumut de la banca luati de la bancile din vest, care nu pot sa batjocoreasca clientul cum vor ele. Rapacitatea bancherilor nostri este proverbiala, de aceea eu nu am luat niciodata imprumut de la banca si nici nu am de gand.
  • +1 (5 voturi)    
    nimic surprinzator (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 14:18)

    uncetatean [anonim]

    Suntem condusi de de FMI si nu de institutiile statului. Bancile au rafuielile lor. Guvernul este numai o unealta. Guvernul a pierdut mai intotdeauna procesele si cred acest fapt nu mai mira pe nimeni.
  • +3 (7 voturi)    
    ce de minusuri la cei contra-bancilor. (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 14:22)

    nenea [anonim]

    sa inteleg ca exista o majoritate in tara (lume chiar) a celor care aproba cresterile aberante de cost a creditelor? sau ca s-au creeat divizii de forumisti? domnul isarescu critica presa....in nici un caz nu critica lipsa de implicare bnr la sesizarile clientilor. felicitari presei, pentru ca prin intermediul ei s-au organizat clientii.
  • +7 (7 voturi)    
    BANCILE ... (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 14:34)

    Stefan Ivan [anonim]

    ... sunt cele care au produs aceasta criza economico-financiara si sociala dar, bancherii nu vor sa renunte la nemernicia lacomiei si a modului de lucru camataresc prin care aplica dobanzi si comisioane nesimtite clientilor bancari romani, in loc sa aplice dobanzi si comisioane asemanatoare de valorile aplicate de sistemele bancare din celelalte tari membre ale u.e., pentru toate creditele aflate, in prezent, in derulare.
    • -2 (4 voturi)    
      Poate... (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 14:53)

      Bulan [utilizator] i-a raspuns lui Stefan Ivan

      In capul tau au produs criza bancile din Romania?!Ai vazut criza produsa de banci la noi in tara,ai vazut tu statul sa sara cu bani pentru banci?Dar...probabil o sa se intample de acum incolo...si tot noi toti o sa platim pentru incompetenta unora care nu stiu sa faca 2 legi!
      • 0 (0 voturi)    
        am sarit noi cu bani in locul statului (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 17:21)

        nenea [anonim] i-a raspuns lui Bulan

        consumul s-a dus pe apa sambetei pentru ca toti banii de consum sunt stransi de banci. degeaba creste salariul minim p-e economie si sufera privatii, pentru ca bancile vor mari din nou costul creditului si bani de consum ioc. incearca sa gandesti asa si ai sa vezi cum au produs bancile criza. bancile au dat spaga (in diverse forme) si au fost lasate de bnr si guvern sa faca ce vor ele cu niste clienti neaveniti, mentinuti in mod intentionat la un nivel minim de cultura economica (prin lipsa de popularizare a riscurilor imprumuturilor). sunt mai multe....dar nu este timp si vointa sa fie intelese
        • 0 (0 voturi)    
          Dar ce are clientul.. (Joi, 18 noiembrie 2010, 0:56)

          Bulan [utilizator] i-a raspuns lui nenea

          bancii,este cumva retardat?Trebuie tinut de manuta cand semneaza?!Frate aveti peste 18 ani!!!sunteti majori si vaccinati,daca va intereseaza subiectul cititi!!Faceti ceva pentru voi nu mai asteptati sa fiti luati de mana ca la gradinita si sa vi se dea mura in gura!
          Cum adica toti bani sunt stransi de banci?Adica ar trebui sa nu-si mai recupereze creditele date+marja de profit ca sa consume romanasul pentru ca el a crezut ca 1000 de ani de acum incolo salariul ii creste cu 30% pe an...hai ma lasi..
  • +2 (4 voturi)    
    Nu manipulati, problema e veche (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 15:04)

    Chioru" supraveghetoru [anonim]

    Problema intre clienti si banci nu este de la aparitia O.U.G.50/2010. Guvernul nu are nicio vina.
    Abia acum clientii au constientizat ca una scrie in legile vechi si in contracte si alta calculeaza banca!
    In tot acest timp, chioru" supraveghetoru",inchisese ochii. Acum face lobby.
    Iar clientului roman nimeni nu i-a garantat aplicarea corecta a legilor si a prevederilor contractuale. Si nimeni nu a verificat bancile, intrucat acestea erau mai presus de lege.
    Daca bancile aplicau prevederile Lg. 34/2006, O.U.G. 50/2010 nici nu mai era necesara.
    Daca dobanda era calculata din euribor si marja, din 2006, despre ce am mai fi discutat acum? Daca toate modificarile ar fi fost facute in scris si semnate de parti, ce probleme s-ar mai fi ridicat? Asa zisa "interventie administrativa" este o mare minciuna! Smecheriile bancare au iesit la suprafata.
    Daca unele banci nu ar fi ignorat total legile de pana acum, nu s-ar fi ajuns aici.
    Amenintarile bancarilor nu ne mai sperie. Ne-am invatat drepturile pe de rost. Si avem rabdare pentru ca legea veche este de parte noastra.
    Iar de platit pentru lichiditatile si bunastarea "'mamelor" lor ne-am saturat. Ca doar n-om duce noi tot U.E. in spinare!
    • 0 (0 voturi)    
      l 34/2006 (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 15:25)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui Chioru" supraveghetoru

      legea 34/2006 se refera la creditul ipotecar pentru investiţii imobiliare....
      • 0 (0 voturi)    
        Exact (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 20:51)

        Chioru" supraveghetoru" [anonim] i-a raspuns lui cristi

        Dar nu a fost aplicata . Dobanda variabila era: euribor+marja fixa din contract.
        In acest caz bancile nu ar mai fi dat Guvernul in judecata.
  • 0 (2 voturi)    
    Eu propun audit la toate sucursalele (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 15:41)

    hic sunt leones [utilizator]

    bancilor care activeaza in Romania.
    Marjele mici presupuneau costuri mari cu imprumuturile interbancare deci impozite mici platite in Romania si un volum mai mare de bani neimpozitati trimisi la bancile-mama.
    Sa se verifice costurile reale la care se imprumutau aceste sucursale si, in cazul in care se dovedeste acesta practica, nu numai sa fie amendate si sa fie puse si sub o supraveghere stricta din partea unor institutii specializate ci sa se porneasca si procese de natura penala impotriva bancherilor.
  • 0 (2 voturi)    
    disciplinarea societatii si nu conflicatarea acest (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 18:43)

    tudor [anonim]

    "disciplinarea societatii si nu conflicatarea acesteia"

    De la ce Spiru Haret din Suceava a aparut gunoiul care a scris asta???
  • 0 (0 voturi)    
    aroganta este dovada... (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 18:47)

    ktalin [anonim]

    ... ca bancile au lucrat abuziv in mod permanent.
    este clar ca avem nevoie de banci: ca sa nu locuiesc cu socrii, a trebuit sa iau o casa a mea.
    unii dintre noi am luat case mari, alti mai mici, si am avut nevoie de banci.
    problema : aroganta
    noi (bancile) declaram ca oug50 este o lege proasta, si deci nu o respectam.
    legal era: dau statul in judecata, dar in acesta perioada bancile respecta legea.
    noi (clienti) respectam legile ca fraierii, cu toate ca de ex. marirea tva este o lege proasta.
    cat ar fi durat aceasta atitudine in austria?
    ar fi pierdut licenta in maxim o saptamana, daca nu ar fi respectat legile statului austriac.
    dovada aceasta, aroganta fata de statul roman, este dovada ca nu doi doi bani pe noi, clientii bancilor.
    acest lucru, plus felul in care-si streseaza acum proprii angajati, arata inca odata ce vreau sa faca de fapt bancile.
    stiti cati bani plateste aceasta banca la avocati?
    cam aceeasi suma, cat ar pierde daca ar respecta legea, deci?
  • +1 (3 voturi)    
    CE vina are guvernul ???? (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 21:31)

    Merry [anonim]

    Pai ce vina are guvernul ca VOLKSBANK , RBS , Reiffeisen , etc a ticluit niste contracte cu clauze abuzive ? Daca erau onesti acum nu se mai plangeau .Se plang de fapt pt ca de cand cu abureala asta de lege 50 toti clientii au citit cu atentie contractele , au citit legea din. 2001 , din 2008 si au inteles ca sunt furati de aceste banci . Acum vor incepe procesele cu clientii care acum nu mai sunt inocenti si nu mai considera banca de buna credinta.Sunt camatari cu acte in regula.
  • 0 (0 voturi)    
    Cresterea costurilor creditului in anii viitori !! (Joi, 18 noiembrie 2010, 10:12)

    Ioan [anonim]

    Nu uitati !!! Majoritatea celor cu credite doresc patrarea conditiilor intiale si eliminarea problemelor din contracte ( probleme descoperite prin aceastaa ordonata 50 ). Netransparentizarea contractelor conform , culmea legislatiei in vigoare ( legislatie din anii 1999 si 2000 ) a dus la o cunostere mai buna a legislatiei in vigoare de catre clienti. Ceea ce bancile profita acum e :

    Cresterea costurilor creditului in anii viitori pentru clienti !!

    Una e sa platesti un credit cu dob. 8% timp de 5 ani de zile( dob. nu a variat nici chiar la scaderea costurile financiare din timpul crizei - inceput 2009 ) si brusc ma voi trezi incepind de anul viitor ca voi plati dobanzi de la 9% pina la 13% . Nu e normal !!

    Tineti minte ! Pentru asta lupta clientii.
  • 0 (0 voturi)    
    SE RESPINGE CEREREA, CA FIIND NEINTEMEIATA (Joi, 18 noiembrie 2010, 11:32)

    valentin [anonim]

    nndkp isi va murdari renumele cu apararea hotilor astia; nu a mai vrut nimeni in tara sa-i apere; nu ar fi trebuit sa-i accepte chiar si pentru cateva sute de mii de eur; vbr nu va avea castig de cauza in nicio solicitare; sa se obisnuiasca cu tipul asta de sentinta "se respinge cererea, ca fiind neintemeiata"(editat de HotNews.ro)