Ministrul Muncii: Salariile bugetarilor vor creste in urmatorii patru ani cu 43%

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 18 noiembrie 2010, 19:38 Economie | Finanţe & Bănci

Salariile bugetarilor vor creste, in urmatorii patru ani, cu 43% fata de nivelul la care se afla in prezent, a declarat joi ministrul Muncii, Ioan Botis, citat de Agerpres. Acest nivel include reducerea cu 25% aplicata de la 1 iulie. Cresterea salariilor bugetarilor pentru anul 2011 va fi negociata inclusiv vineri cu FMI si Comisia Europeana, pentru ca luni forma finala sa ajunga pe masa Guvernului, iar apoi Executivul sa isi asume raspunderea pe legea salarizarii unitare.

"Noi, prin legea-cadru de salarizare, am propus un obiectiv general. Obiectivul general este cresterea salariilor in zona bugetara, in urmatorii patru ani, cu 43%. Deci aceasta anvelopa pe care o avem astazi vrem sa o ducem undeva la o crestere cu 43% in urmatorii ani. Ca sa faci aceasta crestere, trebuie sa creezi viziunea, modul in care te dezvolti pana acolo, si atunci am creat legea-cadru. In fiecare an, pentru a crea cate un pas in legea-cadru, venim cu o lege de aplicare, astfel incat, incepand de la 1 ianuarie 2011, in fiecare an vom elabora cate o lege pentru a duce functiile pe aceeasi zona si pe acelasi nivel de salarizare, pe aceeasi munca", a declarat Botis.

Ministrul Muncii a precizat ca, in elaborarea noii legi de salarizare, s-a dorit conectarea zonei economiei reale cu zona bugetara si a dat asigurari ca niciun bugetar nu va pierde la salariu prin reincadrare.

Potrivit proiectului legii salarizarii unitare, salariile de baza in sectorul public vor creste in 2011 cu 15 la suta, dar raportate la nivelul diminuat, din luna octombrie 2010: "In anul 2011, cuantumul brut al salariilor de baza/soldelor de functie/salariilor de functie/indemnizatiilor lunare de incadrare, inclusiv sporuri, indemnizatii, precum si al altor drepturi in lei sau in valuta ale personalului platit din fonduri publice, aflat in plata la 1 octombrie 2010, se majoreaza cu 15%. Cuantumul brut al drepturilor prevazute se va stabili in anul 2011, tinandu-se seama de gradul sau treapta profesionala, vechimea in munca, vechimea in functie sau, dupa caz, in specialitate dobandite in conditiile legii pana la 31 decembrie 2010. Soldele de grad/salariile gradului profesional detinut sunt cele avute in luna octombrie 2010, majorate cu procentul de 15%".


Citeste mai multe despre   










1306 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    asa mare o sa fie inflatia? 60% in 4 ani?! (Joi, 18 noiembrie 2010, 19:45)

    radu [anonim]

    probail numai daca inflatia o sa fie ff mare ....
  • +3 (5 voturi)    
    Tembel (Joi, 18 noiembrie 2010, 19:46)

    Moldoveanu [anonim]

    Se vede ca la Ministerul Muncii continuam sa avem tot tembel, cum poti sa cresti salariile cu 43 % in 4 ani, cat poate fi cresterea economica in aceasta perioada mai mult de 10-12 % nu cred, atunci de unde salarii acest tembel. Oare in tara asta numai bugetari sunt
    • +7 (7 voturi)    
      nu pricepi (Joi, 18 noiembrie 2010, 22:42)

      papadie [anonim] i-a raspuns lui Moldoveanu

      43% la salariul micsorat cu 25% inseamna: 33 % revenirea la salariul initial, si 10% crestere, care inseamna in final 7,5% crestere la salariul din iunie 2010. deci in cinci ani salariul creste cu 7,5 % in timp ce numai anul acesta inflatia a fost de 7,5%. pe cinci ani, daca se considera o inflatie de 3% in medie, rezulta ca in final vom avea peste patru ani un salariu real cu 5% mai putin ca acum.
  • +4 (4 voturi)    
    cresterea lui peste (Joi, 18 noiembrie 2010, 20:04)

    chiuariu [utilizator]

    43% aplicat la 75% inseamna 32.25%. cu alte cuvinte, salariile vor creste cu 7.25% fata de nivelul din iunie 2010. daca mai luam in considerare si pierderile colaterale, peste 4 ani salariile vor fi sub cele din iunie 2010. asta ca sa nu ne speriem de banetul ce se revarsa asupra noastra.
  • +6 (8 voturi)    
    si-ntr-o joi, pe 2 !!!! (Joi, 18 noiembrie 2010, 20:07)

    lili [anonim]

    Da, da...... in urmatorii "N" ani.....
  • +7 (9 voturi)    
    prietene, e un banc cu radio Erevan? (Joi, 18 noiembrie 2010, 20:23)

    rocco [anonim]

    In realitate, veniturile au scazut deja, in medie, cu vreo 50%, si vor mai scadea cu cca. 10% in urmatorii doi ani. Am in vedere:

    - 25%

    - al 13-lea salariu

    - prima de vacanta

    - plata orelor suplimentare efectuate

    - indicele inflatiei

    - premii si sporuri

    Toate astea pe minus (-). Nimic pe plus.

    Sa fim seriosi! Sunteti niste macelari sinistri! Discutam despre o reducere, cu tot cu cei 15% returnati, de vreo 40%, pentru bugetari in mod special.
  • +7 (7 voturi)    
    Alta pacaleala... (Joi, 18 noiembrie 2010, 22:57)

    bioman [anonim]

    Alta pacaleala...
  • +7 (7 voturi)    
    Alta pacaleala... (Joi, 18 noiembrie 2010, 22:57)

    bioman [anonim]

    Alta pacaleala...
  • +1 (1 vot)    
    abureli, emigrati din tara asta romani ! (Vineri, 19 noiembrie 2010, 8:22)

    fabiani [anonim]

    dupa ce ne-am fript cu sa traiti bine cine oare va mai crede?! nu stim ce va fi maine, daramite dupa 4 ani !!!
  • +1 (1 vot)    
    Ce inseamna aceste cresteri cu % (Vineri, 19 noiembrie 2010, 8:42)

    BEDE [anonim]

    Cresterea cu 43% ar insemna o crestere cu aproximativ 8% fata de ceea ce aveau inainte de a le reduce salariile cu 25%. Asta e pur matematic.
    Ca sa revina la ceea ce era inainte, ar fi nevoie de o crestere de 33% la salariile din prezent...
    Daca mai punem la socoteala si inflatia, care anul asta a fost de in jur de 7%, atunci, in termeni reali asta inseamna scadere.
    Sa traitzi bine! Ca ne-a bashit si guvernul asta, ca si alelalte dinainte. Numai hotzi din 1990 incoace. Singura diferenta semnificativa in politica fata de inainte de 1990 e ca din 4 in 4 ani ne alegem noi hotzii, pe cand inainte erau aceiasi hotzi tot timpul.
    Asta-i motivul pt care nu mai votez de vreo 3 ani incoace. Ca nu am nici un pic de incredere in nimeni. Nici inainte nu prea aveam incredere, dar imi inchipuiam ca as sti sa votez pt "raul cel mai mic"...
  • -1 (1 vot)    
    43/% (Vineri, 19 noiembrie 2010, 12:57)

    k7 [utilizator]

    sunt unele institutii care inaite de a se lua cei 25% si-au marit salariu cu 25%..... iar alte institutii nu s-a "taiat" cei 25%....... oare si ei primesc aceasta marire???? daca da.... sa tot fii bugetar