VIDEO Mugur Isarescu: Banuiesc ca nu mai exista cineva care sa se indoiasca de capacitatea Romaniei de a rambursa datoria publica

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 24 noiembrie 2010, 11:09 Economie | Finanţe & Bănci

Mugur Isarescu, Guvernatorul BNR
Foto: Agerpres
"Banuiesc ca nu mai exista cineva care sa se indoiasca de capacitatea Romaniei de a rambursa datoria publica", a declarat, miercuri, guvernatorul BNR, Mugur Isarescu, la un seminar organizat de Finmedia la sediul BNR, subliniind ca cea mai mare crestere, din 2000 incoace, este in sectorul datoriei externe private. Guvernatorul BNR a mai adaugat ca rezerva valutara a BNR este excedentara, iar in acest moment este exces de lichiditate pe piata, "ca sa obisnuim bancile si sa nu spuna <nu dam credite>".


Mugur Isarescu:

  • Datoria neta a Romaniei este de 55 de miliarde de euro, iar 9 miliarde din aceasta datorie revine Bancii Nationale.
  • Rezerva internationala a crescut cu 8 miliarde de euro de la inceputul crizei.
  • Banii de la FMI s-au dus si in reducerea rezervelor minime obligatorii.
  • Grosul datoriei externe este in sectorul real.
  • Toata emisiunea monetara din Romania este acoperita si supraacoperita cu valuta. Nu avem niciun titlu de stat in portofoliul nostru. N-am facut emisiuni nici prin cumpararea de titluri de stat.
  • 32,3 miliarde de euro - rezerva internationala a Romaniei. Cam 11 miliarde or sa fie banii nostri. Am cumparat mai mult, nu va spun cifra. Este exces de lichiditate pe piata, ca sa obisnuim bancile si sa nu spuna "nu dam credite".
  • Avem o rezerva valutara foarte mare. Daca am vinde acest exces de valuta, in mod categoric, leul nu s-ar deprecia.
  • Rezerva valutara a BNR, din punct de vedere valutar, este chiar excedentara. Putem sa ne marim partea noastra daca e nevoie. Lasam exces de lichiditate pe piata, pentru ca bancile sa dea credite.
  • Datoria publica pe termen scurt este mica. Cea pe termen lung o gasiti in toate statisticile, inclusiv cele 2-3 transe de la FMI si imprumuturile de la CE.
  • Banuiesc ca nu mai exista cineva care sa se indoiasca de capacitatea Romaniei de a rambursa datoria publica.
  • Sectorul real - 9,9 miliarde de euro datorie pe termen scurt.
  • Cea mai mare crestere din 2000 incoace este datoria externa privata: 22,7 miliarde euro - datoria sectorului bancar in octombrie, 40 miliarde - datoria companiilor.
  • Datoriile bancilor: active externe - 2 miliarde de euro; active interne - 50 de miliarde de euro. Din aceste 50, 22 de miliarde s-au dus in credite. Bancile sunt vinovate de 22 de miliarde din datoria externa a Romaniei.
  • 50% din populatia activa a Romaniei a luat credite de la banci -  4,5 milioane de persoane. Si nu e vorba doar de credite imobiliare.
  • Credite de consum negarantate cu ipoteci - 6 milioane de credite.
  • La intrebarea "cine a indatorat Romania", sigur ca nu s-au indatorat bancile, s-au indatorat romanii. Insa bancile i-au ademenit pe romani sa se indatoreze.
  • Daca a fost o decizie corecta, asta e problema care trebuie sa ne framante. Putem sa ne intrebam daca politicile au stimulat sau nu excesiv o asemenea orientare.
  • 5 miliarde de euro au datorii magazinele de tip supermarket.
  • Iata la ce concluzie ajung ei: Aceasta integrare economica si financiara a expus toate tarile noi membre - cele foste comuniste - la riscuri majore si vulnerabilitati.
  • Era mai bine daca in 2010 era in afara Uniunii Europene sau nu? Cred ca am lansat suficiente provocari.
  • Sunt tari care au dat faliment la datorii publice sub 20%.

HotNews.ro a transmis LIVE TEXT discursul guvernatorului BNR.


Citeste mai multe despre   












[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

9884 vizualizari

  • +4 (24 voturi)    
    aleluia! (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 11:21)

    simplicius [anonim]

    si felicitari dle guvenator: A. N-am ajuns ca Irlanda B. Rezerva valutara e solida. C. Imprumutul luat de la FMI (partea BNR) va fi achitata de BNR. PS. toti postacii au acum raspunsuri.
    • +6 (12 voturi)    
      NU confunda datoria publica cu cea externa (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 12:07)

      Creator [utilizator] i-a raspuns lui simplicius

      Care este de 89 de miliarde Euro !
      Datoriile totale ale Romaniei sunt de 180 miliarde Euro, conform datelor publicate de Ministerul Finantelor Publice !
      A se verifica inainte de a comenta !
      • -3 (3 voturi)    
        economie 101 (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 15:19)

        simplicius [anonim] i-a raspuns lui Creator

        sau alfabetul (a se verifica inainte de a comenta). In datoria totala a ROmaniei intra si investitia de capital a OMV in Petrom si a lui Ford la Craiova si a KMZ si Renault etc.. Orice intrare de capital (pt. ca poate fi oricand luata inapoi) este trecuta la datoria totala. DIn acest pdv pacat ca nu avem o datorie totala de 5000 mld. PS. Si Ungaria are o datorie fata de Romania (din cele cateva statii de benzina Petrom pe teritoriul lor, de exemplu).
        • +2 (4 voturi)    
          "investitia de capital a OMV in Petrom" =)) (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 20:48)

          ... [anonim] i-a raspuns lui simplicius

          investitia de capital? stimate domn, daca nu stiti cam care era raportul de marime dintre OMV si Petrom, documentati-va inainte sa vorbiti. Petromul a fost cumparat la un pret care ungurilor li s-a parut infim chiar si pentru MOL-ul lor, mult mai mic decat Petrom-ul.
          o data deveniti apropitari, austriecii au scos profit maxim din Petrom, dar au avut tot timpul in vedere obiectivul final - a pune pe butuci orice nu este capabil sa aduca un profit rapid. au facut uneori investitii aparent dezastruoase, pentru ca firmele cu care lucrau erau "prietene".
          • -1 (1 vot)    
            alt habarnist (Joi, 25 noiembrie 2010, 7:56)

            simplicius [anonim] i-a raspuns lui ...

            investitie in capital inseamna SUMA cheltuita ot. cumpararea actiunilor. Mai invata, mai citeste si ,intre timp, abtine-te de ineptii pe forum. Oricum si un euro adus de o firma straina in RO se contabilizeaza la datorie, daca euro poate fi cerut inapoi.
      • +1 (1 vot)    
        stim unde s-au dus aceste miliarde (Joi, 25 noiembrie 2010, 1:33)

        debtclock [anonim] i-a raspuns lui Creator

        le vedem cu ochiul liber stim unde sa ne ducem si de unde sa le luam in caz de...
      • 0 (0 voturi)    
        cam mult (Joi, 25 noiembrie 2010, 10:00)

        bancher [anonim] i-a raspuns lui Creator

        poate daca incluzi si serviciul datoriei externe (dobanzi si costuri), si tot nu cred ca ajungi la 180mld EUR. Eu stiam ca datoria totala (publica si privata) ajunge cam la 75 mld EUR.
        Ma rog, eu altceva vreau sa spun: datoria care conteaza cu adevarat este cea publica directa si public garantata. Acestea sunt in suma de 8.5 mld EUR. Ele pot produce incetarea de plati externe a unei tari. Datoria publica externa destabilizeaza un stat si un buget.
        Datoria privata, asa mare cum e , este facuta de companii private , banci, persoane fizice. Este problema lor daca nu isi mai platesc datoria, nu au decat sa se judece cu creditorii sau sa intre in faliment. Riscul cel mare nu vine de la datoria privata externa, ci de la cea publica (adica a statului). Si aceasta, repet, e de numai 8.5 mld EUR.
        Asa ca nu stam chiar asa de rau, precum spune o parte a presei.
    • +1 (15 voturi)    
      aleluia (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 12:21)

      nenea [anonim] i-a raspuns lui simplicius

      A. Romania este in groapa, datorii se vor face in continuare - in Irlanda se traieste, in Roamnia nu se va mai trai curand (salariul este cam cat un frigider, in timp ce acolo este estimat in zeci de frigidere - alt termen de comparatie nu gasesc acum). B. rezerva valutara nu ajuta cu multe sa ne transformam in Irlanda (este doar o chestiune de timp pana cand se consuma intr-o situatie atare) C. Daca BNR a facut datorie de 9 miliarde, inseamna ca atat rezerva valutara cat si alte "profituri" BNR se bazeaza pe suma totala, care in parte este imprumutata (9 miliarde datorie este imensa). D. lucrul cel mai periculos, Isarescu doreste credibilitate, asa incat ultimele lui declaratii sunt identice cu ale unui politician in an electoral
      PS. se pare ca primele comentarii sunt de la "prieteni", astept comentariile "celorlalti"
      • -4 (8 voturi)    
        nenea irish (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 14:14)

        ira [anonim] i-a raspuns lui nenea

        ba nenea, salariul ala irlandez, de 'j de mii de frigidere, citi il mai cistiga, nenicule? Ai auzit de ceva numit somaj sau stai intr-un pub si bei bere guiness ca sa le faci in ciuda "fraierilor" de romani?
        • +2 (8 voturi)    
          ma faci sa rad. noua somerii ne lipsesc (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 14:26)

          nenea [anonim] i-a raspuns lui ira

          fara sa te iau cu "ba", cum o faci tu, iti spun sigur ca somajul nostru are procente mai mari decat in irlanda. aici ma refer la somajul real, nu din evidenta celor care primesc banii pe somaj. daca te uiti la procentul celor care au cheltuit somajul si cauta disperati sa munceasca sau care muncesc la negru, crede-ma te-ai gandi de doua ori inainte sa-mi zici "ba".
          • 0 (10 voturi)    
            ba (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 15:43)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui nenea

            noi avem economie 'gri', 'neagra', 'subterana', 'de subzistenta'.. cum vrei tu sa-i spui. avem institutia spagii. avem evaziune fiscala engros.. recunoscuta si calculata de anaf, dar nerezolvata oricate bonusuri primesc angajatii de la finante.

            in romania nu moare nimeni de foame, doar ca sportul national a devenit victimizarea. va uitati la tembelizor, vedeti o don'shoara care debiteaza ceva cu 'saracie', 'genocid' si 'sarmanii oameni'.. si incepeti sa plangeti. dar pe strada cand te uiti tot romanul are masina, haine noi, sacosele pline, burta pana la pamant.. si 6 milioane de credite de consum! pai asta inseamna aproape un credit pe familie.

            du-te la o cantinta de ajutor social din bucuresti sa vezi tigancile cum arunca mancarea pentru ca nu are carne. asta e saracie?

            cum calculezi tu procentul celor care 'cauta disperati sa munceasca'? ca la negru munceau peste un milion si cand aveam crestere economica si curgea lapte si miere...
            • +2 (6 voturi)    
              serios? (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 17:32)

              nenea [anonim] i-a raspuns lui pehash

              du-te si spune-i asta si unui angajat (la privat) care are 700 de ron salariu, din care plateste 3-400 ron utilitati. ia vezi tu, ala moare de foame, sau e de vina tembelizorul? la ce informatii prezinti, se pare ca sursa ta este chiar tv-ul.
            • +2 (4 voturi)    
              serios? (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 18:45)

              nenea [anonim] i-a raspuns lui pehash

              spune-i lucrurile astea la angajatul care are 120 euro salariu, din care cheltuie 50% pe utilitati. nu te uita la snobii prezentati la tv ca sa-mi explici mie ca suntem bogati. si inca ceva, pana acum cam toti care au picat in faliment, acest faliment a fost precedat de laude desarte ca cel din articolul de fata (nu este de vina hotnews ca isarescu voebeste aiurea)
            • 0 (0 voturi)    
              in mod clar... (Joi, 25 noiembrie 2010, 14:10)

              Vendeta [anonim] i-a raspuns lui pehash

              tu nu traiesti in tara asta fie stai numai in casa caci esti platit pt asta... mai iesi si tu din casa, sa stii ca nu strica... BTW. Tembeliziunile mananca mult cacat, aici ai dreptate, dar (si asta e un lucru demostrat de istorie) puterea (indiferent cine e la putere) mananca si mai mult... Asa ca innainte sa pui botul la ce zice X si Y indiferent de surse incearca sa privesti lumea prin ochii tai...
      • 0 (4 voturi)    
        Ai dreptate (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 14:21)

        flavian [utilizator] i-a raspuns lui nenea

        Stam ceva mai bine ca Irlanda: ei se dau cu porche si au datorii pe 7 generatii. Noi ne chinuim cu loganul pentru ca pe noi ne-a bagat mugurel in datorii pe numai 2 generatii. Iar jumate din banci i-au sifonat gubernistii.

        Dar sa-l mai lasam un pic pe benerel sa se joace, sa-l mai credem inca un an ca e gata criza si recuperam imediat. La datorii, ca porche nu mai vedem noi de acuma... :)
        • -2 (4 voturi)    
          cum ai calculat?? (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 15:29)

          simplicius [anonim] i-a raspuns lui flavian

          46 mld divizat la 20 mil. romani da cam 2300 euro (fara BNR) per capita. Deci cum te-ai indatorat la 2 generatii? Daca asculti pe Gudurel si Vuvuzel prea mult asa patesti. PS.Irlanda nu are decat 4,5 ml.locuitori.
    • +2 (4 voturi)    
      INTEBARE DOMNULUI ISARESCU (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 13:44)

      i-conomics [anonim] i-a raspuns lui simplicius

      Domnule Isarescu,

      Dumnevoastra afirmati ca nimeni nu mai are cum sa se indoiasca de capacitatea romaniei de rambursare a datoriei publice.

      Eu am urmatoarele nedumeriri:

      1. Tinand cont de magnitudinea deficitului bugetar, de prognozatul mega deficit al asigurarilor sociale, cu ce bani ar putea statul roman sa isi plateasca datoriile? Asta ar insemna ca in fiecare an cheltuielile sa fie mai mici de cat incasarile din taxe pentru a avea bani de rambursari a datoriei publice. Imposibil, populistii nostri politicieni todeuna au sa cheltuiasca mai mult de cat le e plapuma.

      2. O parte din datorie este in valuta forte. Atit timp cat economia romaniei are inca un mega deficit import export de unde valuta forte pentru rambursarea creditelor externe?

      Cred ca dumneavoastra induceti opinia publica in eroare, Rambursare insemna plata inapoi.. nu insemna rostogolirea perpetua a datoriilor.

      Cei interesati pot citi mai multe pe:
      http://abciconomics.blogspot.com/
    • +1 (3 voturi)    
      nu mai plange Irlanda.... (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 14:03)

      costica [anonim] i-a raspuns lui simplicius

      poate sa ia orice imprumut, il vor returna mai sigur ca Romania, ia uita-te cum stau, ce nivel de trai au, pot lua masuri de superausteritate si nu-i doare asa cum i-a durut pe romanii, ajunsi majoritatea muritori de foame, comparativ cu irlandezii.... Citeste articolul, a fost pe HotNews si pe urma spune-mi daca-i mai plangi asa tare pe irlandezi...

      http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-8058913-irlanda-pot-salva-80-miliarde-euro-economia-unei-tari-dar-mandria-profunda-care-irlandezii.htm
  • -10 (20 voturi)    
    INCREDIBIL (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 11:23)

    eu [anonim]

    Ne-am amanetat viitorul cu datoria catre FMI pentru a baga bani in bancile, care nu aveau nevoie de ei. Exista exces de lichiditate in banci, dar guvernatorul anunta printre altele ca : "Banii de la FMI s-au dus si in reducerea rezervelor minime obligatorii."
    De ce era necesar sa reducem rezervele ?
    • +16 (24 voturi)    
      Incredibil. (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 11:33)

      Bulan [utilizator] i-a raspuns lui eu

      ///
      Ca sa finanteze statul prietene!!Ca bugetarii si pensionarii sa-si ia salariile!BNR nu poate finanta direct statul de aceea a facut-o prin banci!(editat de HotNews.ro)
      • -4 (8 voturi)    
        banii (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 11:44)

        eu [anonim] i-a raspuns lui Bulan

        banii au ajuns in banci n u la bugetul de stat, iar bnr a luat banii de la banci cu dobanda!
        • +6 (10 voturi)    
          Tu... (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 11:54)

          Bulan [utilizator] i-a raspuns lui eu

          Ori esti ori esti..
          Mai pune mana si citeste putin sa inveti exact cum merge mecanismul finantarii statului.
          O sa vezi ca UE nu permite finantarea statului de catre o banca centrala!
          • 0 (6 voturi)    
            Statul e de vina, nu pensionarii (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 13:54)

            G [anonim] i-a raspuns lui Bulan

            Pensionarii (cel putin o parte din ei) au cotizat si ai din acest motiv dreptul la pensie.

            Pe de alta parte, statul ar fi trebuit sa administreze intelept aceste contributii si in general banii veniti din alte surse.

            Statul nu trebuie finantat ca sa plateasca pensionarilor pensiile, ci pt ca sa isi ascunda propria incompetenta.

            Respectiv tu nu platesti pensionarii, ci prostia statului.
            • 0 (2 voturi)    
              Aceasta este o alta... (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 14:19)

              Bulan [utilizator] i-a raspuns lui G

              Problema,dar vorbeam strict la problema eliberarii banilor din RMO.
              Oricum pentru ceea ce spui ai un + de la mine!
            • +2 (4 voturi)    
              iar incepi? (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 15:35)

              bula [anonim] i-a raspuns lui G

              cu ce a cotizat tatal tau s-a platit pensia bunicului tau!!! Cand s-a platit PRIMA pensie in Ro cine a cotizat ANTERIOR timp de 40 de ani pt. ea??? NU se acumuleaza cotizatii decat de la introducerea pilonului 2.
            • +1 (3 voturi)    
              prostia statului (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 15:48)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui G

              cine crezi tu ca este 'statul' asta?
              doar o parte din pensionari au cotizat? pai sa-si caute diferenta de pensia la cealalta parte, nu la stat. sau sunt atat de prosti incat nu-si dau seama ca au cotizat cand raportul era 5:1, dar acum e subunitar?

              Statul ar fi trebuit sa administreze 'intelept' aceste contributii? pai statul care administra atunci contributiile era condus de pensionarii de azi. Ce facem? Le spunem ca au fost cam prosti si ii lasam sa moara de foame?
          • 0 (4 voturi)    
            Ai dreptate (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 14:23)

            flavian [utilizator] i-a raspuns lui Bulan

            BNR nu imprima direct bani pentru stat.

            Trebe sa-si bage si bancile private un comision mic pe fir.. :)

            Doar din ce sa traiasca si ele saracutele, mai ales acum pe praful asta ?

            Ia uite-le cum se bucura cand cresc randamentele la bondurile Irlandei...
            • -2 (4 voturi)    
              Hai te rog.. (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 14:48)

              Bulan [utilizator] i-a raspuns lui flavian

              Eu,du-te si comenteaza in alta parte despre conspiratiile astea...
    • +3 (7 voturi)    
      mai simplu explicat (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 12:04)

      curios [anonim] i-a raspuns lui eu

      daca din depozitul in euro pe care l-ai facut TU la banca X, 40% -rezerva minima obligatorie- se duce la BNR cu dobanda de 2%, atunci pt. ca tu sa primesti 4% pe TOT depozitul, banca X trebuie sa ia bani din alta parte. Ghici de unde? din dobanzile la creditul pe care fratele tau tocmai la luat. Daca rezerva minma obligatorie devine mai mica, exista spatiu pt. banci sa mai reduca comisioane si dobanzi. O vor face? habar n-am, dar o RMO mare ii impinge -in interesul propriilor actionari- sa obtina bani din alta parte. Suficient de clar?
      • 0 (2 voturi)    
        gresit (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 14:12)

        milicici [anonim] i-a raspuns lui curios

        Inainte sa iti dai cu parerea, studiaza un pic subiectul multiplicarii masei monetare prin intermediul mecanismului de creditare. Daca tu te duci la banca si depui 100 lei pt 1 zi, banca va constitui din acest deposit o RMO pentru un credit de 250 de lei (40%) acordat pentru o zi. Acesta este un caz simplist
        • 0 (0 voturi)    
          sunt in buna companie (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 15:32)

          curios [anonim] i-a raspuns lui milicici

          cu aceleasi cuvinte a explicat si Baltazar si A.Vasilescu. Eu ii cred mai mult pe ei decat pe tine, la care 40% din100 lei fac 250 lei.
          • 0 (0 voturi)    
            probabil (Joi, 25 noiembrie 2010, 11:45)

            milicici [anonim] i-a raspuns lui curios

            Nu stiu, nu i-am auzit , nu traiesc in Ro. Insa e unul din mecanismele de baza ale creditarii tocmai acesta este. daca treci printr-un curs de moneda si credit, anul II la ASE, nu ai cum sa nu-l intelegi. Deci nu e mare filosofie - la nivel de Baltazar si vasilescu :)
    • 0 (2 voturi)    
      pt ca aveam cea mai mare rata a (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 12:16)

      bancher [anonim] i-a raspuns lui eu

      rezervelor minime obligatorii: 40%. Asta insemna ca din fiecare 100 EUR pe care o banca comericala din Romania ii incasa (ex imprumuturi de la firma mama, depozite la respectiva banca, etc), 40 EUR erau depozitati la BNR, sub forma mecanismului rezervelor minime obligatorii. Deci 40% din valuta bancilor nu mei era la dispozitia ei, ci inglobata in rezerva valutara a Romaniei sub forma RMO. Aceasta rata de 40% era prea mare, sufoca bancile, nici o tara din lume nu cred ca mai avea RMO asa de mari ca noi la valuta.
      Deci RMO , cu sau fara bani de la FMI, trebuiau reduse pt ca erau prea mari pt o tara europeana.
      A spune ca RMO in valuta trebuiau in continuare mentinute la 40%, inseamna a vorbi fara a gandi.
      • -1 (3 voturi)    
        @curios si bancher (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 12:26)

        eu [anonim] i-a raspuns lui bancher

        daca exista lichiditate excesiva in banci pentru ce trebuia sa obtin bani din alta parte?
        Uitati amandoi ca avem o banca cu capital de stat prin care se putea derula finantarea bugetului - CEC -.
        Dupa modul vostru de gandire constat ca aveti la baza aceeasi scoala ca si guvernatorul, probabil ASE-ul.
        • 0 (4 voturi)    
          Dupa.. (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 12:35)

          Bulan [utilizator] i-a raspuns lui eu

          Modul tau de gandire si lipsa de informare banuiesc ca nu ai la baza nicio scoala..
          Pentru ca fiecare banca poate sa aiba o expunere maxima admisa pe o anumita categorie de 'debitori' ca sa le spunem mai simplu,adica CEC nu putea sa-si ia expunere pe titlurile emise de MF atat ca vroiau muschii ei!
  • +3 (5 voturi)    
    dar (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 11:26)

    adrian [anonim]

    cine sa mai ia credite?
    • 0 (2 voturi)    
      Cei care au (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 12:16)

      neaga1900 [utilizator] i-a raspuns lui adrian

      Dar vor mai multi, ca doar nu o lua cineva , care nu munceste....
  • -4 (10 voturi)    
    aham (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 11:28)

    Mazeta [utilizator]

    este la mintea cocosului ca nu poti trai vesnic din imprumuturi - se pare ca nu si a lui Isarescu.
    • +4 (6 voturi)    
      Cam... (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 11:58)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      toate firmele de pe lumea asta traiesc din credite pt. a avea cash-flow. Mai pe romaneste: chiar daca au bani de primit de la clienti, pana intra banii aia, trebuie sa aiba cu ce plati furnizorii => o linie de credit deschisa permanent.
      • -2 (4 voturi)    
        si mai pe romaneste (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 12:21)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Ion

        zi-mi si mie, te rog, cate credite are musiu Isarescu personal?
        • -1 (3 voturi)    
          Banuiesc... (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 17:38)

          Ion [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

          ca exista un substrat inteligent pe undeva prin intrebarea asta. Din pacate nu m-am prins care ar fi acela si nici ce legatura ar avea cu ceea ce am spus eu.
  • +1 (13 voturi)    
    Alt om hotarat si clar! (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 11:30)

    Un om hotarat si clar [anonim]

    Felicitari domnule Isarescu pentru modul transant in care luati "taurul de coarne".
  • +1 (3 voturi)    
    O simpla banuiala... (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 12:03)

    Aurel [anonim]

    Fara baza reala.
  • +2 (6 voturi)    
    Vb aia (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 12:35)

    ik [anonim]

    Situatia e buna dar traim rau !
  • -1 (5 voturi)    
    Super distractiv (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 12:44)

    Hotu [anonim]

    Vai de capul meu ce comentarii pertinente sunt pe aici. Nu toate, dar unele sunt chiar tari de tot. Baieti si fete, mai luati si mai cititi, nu va aruncati sa comentati niste date pe care nu le intelegeti.
    Sa luam pe rand:
    - 180 de miliarde datorie
    - ne-am amanetat viitorul luand bani imprumut si bagand in banci care nu aveau nevoie de ei [vezi doamne, exces de lichiditate]
    - banii au ajuns in banci nu la bugetul de stat, iar bnr a luat banii de la banci cu dobanda!
    - intrebare retorica a unui comentator: De ce era necesar sa reducem rezervele ? [se refera la RMO].
    Baieti, voi ati terminat vro facultate de litere si incercati sa va ne explicati acuma teorii economice? Hai, acu liber la minusuri.
    • +1 (3 voturi)    
      Daca taceai ...!! (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 14:02)

      un bucurestean!! [anonim] i-a raspuns lui Hotu

      Se pare ca tu nu prea ai inteles nimic, desi unii mai sus au pus problema pertinent.
      - 180 mld sunt datorie publica + datorie privata (firme, banci)
      - viitorul il aveai amanetat si pana acum (vezi imprumuturile MF "rostogolite" la costuri din ce in ce mai mari)
      - exces de lichiditate este in piata interbancara (se fac plasamente cu 2.1 - 2.5 % la RON si 0.8 - 1% la EUR). Bancile nu dau credite din cauza expunerilor mari pe retail (pf cu credite de consum si ipotecare - ca doar tonti trebuie sa fie proprietari de betoane) dar si pe corporate (pj in incapacitate de plata din cauza arieratelor statului, etc)
      - RMO trebuia redus, altfel nici minimul de credite acordate anul asta nu le mai vedeai. 40% din ceea ce atragea banca in RON trebuia tinut la BNR si 15% din EUR.
      Noi macar am terminat-o dar tu??
  • -3 (7 voturi)    
    simpatie?? (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 13:15)

    isarescu [anonim]

    Cum sa mai am incredere in Isarescu cind a permis bancilor sa semneze contracte de creditare cu dobinzi neclare?
    Bancile au dat credite la dobinzi ce se vor stabili in functie de 'situatia pietei', asa scrie in contracte.
    Asta nu afecteaza soliditatea unei banci?
    Si atunci Isarescu de ce nu a intervenit?
    Ca nu a vrut.
    • -4 (6 voturi)    
      sa vezi ce minusuri iti iei (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 13:35)

      nenea [anonim] i-a raspuns lui isarescu

      cum sa te legi de buna credinta a domnului isarescu? el iese zambind si din cand in cand da peste nas presei ca prea o zice pe bune si afla oamenii ca a inchis ochii la prieteni. uita-te la comentariul lui Hotu: nu spune nimic, dar concluzia se poate trage: cicu' mic, ca stim noi specialistii ce facem
    • 0 (4 voturi)    
      si tu ce ce ai luat credit? (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 15:22)

      bancher [anonim] i-a raspuns lui isarescu

      ca nu toate bancile au dat credite in functie de dobanda interna a bancii respective, au fost si banci care au dat la rata EURIBOR+marja fixa, sau care au dat credite cu dobanda fixa.
      • +1 (3 voturi)    
        asta este intrebare de om normal? (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 17:36)

        nenea [anonim] i-a raspuns lui bancher

        problema este (daca citeai comentariul lui isarescu [anonim]) ca NU trebuia sa li se permita bancilor sa dea astfel de credite. daca tu vii si intrebi clientul de ce a apelat la un mecanism ce nu trebuia permis prin lege, atunci nu cred ca esti normal. gogoseria de coltul blocului trebuie sa respecte norme UE, in timp ce bancile nu respecta nimic, desi normele exista, si isarescu stie bine asta, dar pompeaza cu mesaje de lemn. cam de aici trebuie pornit comentariul
  • 0 (0 voturi)    
    ESTE OK!! (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 13:47)

    tornado [utilizator]

    toata lume se impenteza!!de ce? sunt tari cu datori uriase exp. japonia, u.s.a anglia <germania! noi nu am vem nici 30% datorie la nivel de tara !!! hai baieti nu mai comentati este greu cu finatele crdemati !!lasato balta iar dac stiu eu bine si stiu bine b.n r are un stf gold ar dori multe tari sa aiba acest stf!!!datorita lor in 90/99 am esit ok din criza ,asa ca nu are rost sa comentati va depasesc problemele finate !! va rog !!
    • 0 (4 voturi)    
      ce spui tu tornado (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 14:49)

      nenea [anonim] i-a raspuns lui tornado

      vrei sa spui ca ne comparam cu datoria japoniei si americii la procente din PIB? 1. ia vezi in cat timp au facut aia datoria, sa vezi ca noi in scurt timp depasim orice imaginatie. 2. vrei sa spui ca producem si noi ca usa, germania si japonia si avem aceleasi sanse sa ne revenim? noi nu producem decat baieti destepti cu afaceri pe hartie. greu cu finantele ciclonule, dar cu realitatea e si mai greu. pana acum am rezistat din banii veniti de pe vanzarea industriei. de acum rezistam mancand sfecla fiarta
  • +2 (8 voturi)    
    cat de haios! (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 14:28)

    Emil B [anonim]

    "La intrebarea "cine a indatorat Romania", sigur ca nu s-au indatorat bancile, s-au indatorat romanii. Insa bancile i-au ademenit pe romani sa se indatoreze."

    evident ca romanii-s de vina pt. ca nu inteleg macromecanismele economice si nu au studii financiare.
    si cine a lasat bancile sa ademeneasca romanii si sa-i incarce cu rate de peste 60% din venituri? cine a permis aparitia unor "fonduri" ca provident care dau bani cu dobanzi mai mari decat camatarii? cine trebuia sa-si dea seama de asta? nea costica zidaru sau nea gigel inginer la fabrica? treaba lor e sa zideasca si sa proiecteze. treaba ta care e, Isarescule? nu e cumva sa informezi cetateanul, sa-l tragi de maneca si sa reglementezi sistemul financiar?

    da imi place ca domnul guvernator, uns prin cluburile elitei mondiale, iese din cand in cand si spune ca romanii-s asa si pe dincolo iar el e nevinovat ca un mielusel.
    bataie de joc!
    • +1 (3 voturi)    
      exemplu concret (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 18:03)

      bula [anonim] i-a raspuns lui Emil B

      vecinul meu, om onest, bugetar, la insistentele familiei s-a dus sa-si o plasma. Nicio banca n-a vrut sa-i dea credit (nu avea numerele si mai avea un credit). La sfatul unui "smecher" a luat credit cu buletinul. I-am atras atentia ca a semnat pt. 32% dobande pe an (a zis off!). Flanco a vandut contractul (semnase si asta) catre o banca. Banca a constatat ca vecinul meu avea doua credite si nu avea mijloace sa le plateasca. Te las sa continui.... Tu cand vezi pe sticla pe unul strigand ca are 500 ron salariu si "are banci" nu te intrebi care banca i-a dat credite? PS. Isarescu a spus ca s-au luat credite si (mai ales) leasinguri pt. UN MILION de masini in 3 ani, adica vreo 17 MILIARDE de euro. Contesti cifra?
  • 0 (0 voturi)    
    refinantare (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 14:32)

    alex [anonim]

    Misto PR-ul, ati refinantat aia 1.2mld EUR?
  • 0 (0 voturi)    
    cat va fi lumea pe Pamant :) (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 15:30)

    eu [anonim]

    Inca din timpuri preistorice acolo unde se aduna ceva avutie, fie ca ne referim la lucruri materiale, metale pretioase si mai nou bani, vor exista anumite grupuri de interese care vor sa acapareze acea avutie. Odata cu dezvoltarea civilizatiei metodele cu care se opereaza pentru obtinerea acestui obiectiv au devenit mult mai complexe si dificil de identificat: deficite bugetare, criza subprime, criza datoriilor suverane, falimentul fondurilor de pensii, bula imobiliara, etc. Crezi ca economiile tale sunt in siguranta pe termen lung? Mai gandeste-te....
  • -2 (4 voturi)    
    Cel mai (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 18:20)

    Jar [anonim]

    interesant lucru,chiar istoric,spus de d-l Isarescu:un popor de trancanitori.De ce,Doamne,ne-ai lasat asa prosti!
    • 0 (0 voturi)    
      ...pai... (Joi, 25 noiembrie 2010, 14:22)

      Vendeta [anonim] i-a raspuns lui Jar

      cineva trebuie sa plateasc, nu...???
  • 0 (4 voturi)    
    o fi asa (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 18:24)

    Stefan [anonim]

    Eu ma bucur pentru bucuria domnului isarescu dar cu economia cum stam ? Ceva numere lafel de optimiste ?
    Matematic se pare ca suntem fericiti, dar practic parca doctorii pleaca, justitie nu avem, ne mint conducatorii la ordinea zilei ...si nici macar nu ma simt fericit.
  • +1 (1 vot)    
    va amintiti???!!!!... (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 21:20)

    dorin [anonim]

    va amintiti cumva ce datorie a avut Romania in regimul comunist si cu ce sacrificii a fost platita????...
  • 0 (0 voturi)    
    well... banuiesti prost (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 22:59)

    vveninosu [utilizator]

    eu ma indoiesc. deci mai exista cineva
  • +4 (4 voturi)    
    ADEVARAT... (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 23:00)

    Magiun Pa Paine [utilizator]

    Cautand in cosul cu amintiri mi-au revenit in minte situatiile in care fosti colegi (niste pusti de 22-23 ani) veniti de pe bancile facultatilor si cu o vechime de 6-12 luni la PRIMUL LOR JOB s-au inghesuit la credite pentru masini care mai de care mai fitoase (credite/leasinguri pe 5-7 sau 10 ani) si chiar imobile (credite pe 20-25 ani). Toate bune si frumoase pana cand au venit situatiile neplacute in care au ramas fara aceste joburi sau pur si simplu au stagnat din p.d.v. financiar. Au dat masinile inapoi si au ramas cu diferentele de rambursat. Eu va vorbesc aici de 10 angajati din 15 dintr-o firma. Oare cati or mai fi in aceasta situatie?
  • +2 (2 voturi)    
    ? (Joi, 25 noiembrie 2010, 2:02)

    Ion [anonim]

    cine este isarescu?
  • 0 (0 voturi)    
    nivel de trai redus! (Joi, 25 noiembrie 2010, 10:09)

    kitto [utilizator]

    situatia e buna, dar traim prost!
  • 0 (0 voturi)    
    Vai de capul lui (Joi, 25 noiembrie 2010, 13:29)

    Pipo [anonim]

    Economia crapa si asta ne spune ce pricopsiti suntem.Cati bani o baga in buzunar pe aiurelile astea?