Ce cuprinde Nota de fundamentare de la baza scaderii cotei unice: Afacerile din Ardeal vor migra masiv in Ungaria. Mai ales ca au si drumuri!!!!!! România ar fi practic rasa de pe harta economica est-europeana

de Dan Popa     HotNews.ro
Miercuri, 24 noiembrie 2010, 16:16 Economie | Finanţe & Bănci

 documente
(24 Nov 2010) PDF, 95KB
Expunerea de motive in baza careia partidul de guvernamant a propus scaderea impozitului pe profit de la 16% la 10% este un document halucinant. "Strategia publica a ungurilor a fost minunata iar acum, suntem obligaţi sa avem o atitudine economica geopolitica , altfel suntem terminaţi economic si social. Putem spune ca ungurii si bulgarii ne-au forţat prin faptul ca au fost mai lucizi si mai fermi, sa facem ceea ce trebuia sa facem si noi. Daca ne era teama, de situaţia proasta de care se vaitau unii conducători maghiari, acum ar trebui sa fim speriaţi de-a dreptul. Impozitul de 10% va face in prima faza sa migreze masiv afaceri din Ardeal in Ungaria, pe de o parte, si sa ne sufle orice investiţie străina, pe de alta parte.  Mai ales ca au si drumuri!!!!!!", se arata in documentul oficial al Senatului Romaniei.
Vezi in atasament documentul original.

"Am redus salariile bugetarilor cu 25 %. Si pensiile au fost tăiate cu 15%. Deşi nu trebuia sa se inceapa cu aceste masuri, ci cu raderea urgenta din sistemul administraţiei centrale si locale a corupţiei si jafului din banul public, totuşi si aceste masuri trebuiau luate. Acum insa trebuie venit urgent cu masurile de stimulare economica", incep cu calm autorii expunerii de motive.

Usor-usor, spiritele se aprind. "Daca erau unii prin Ministerul Finanţelor care nu doreau sa facă pasul reducerii impozitului pe profit , iată insa ca Ungaria si Bulgaria ne obliga sa luam aceste masuri. După ce Guvernul Ungariei a anunţat reducerea impozitului pentru companii la 10%, in prezent România este prinsa intre aceasta tara si Bulgaria, care are la rândul ei impozitul la 10%. Strategia publica a ungurilor a fost minunata iar acum, suntem obligaţi sa avem o atitudine economica geopolitica, altfel suntem terminaţi economic si social", mai arata semnatarii documentului purtand antetul Senatului Romaniei.

"Putem spune ca ungurii si bulgarii ne-au forţat prin faptul ca au fost mai lucizi si mai fermi, sa facem ceea ce trebuia sa facem si noi. Daca ne era teama, de situaţia proasta de care se vaitau unii conducători maghiari, acum ar trebui sa fim speriaţi de-a dreptul. Impozitul de 10% va face in prima faza sa migreze masiv afaceri din Ardeal in Ungaria, pe de o parte, si sa ne sufle orice investiţie străina, pe de alta parte.  Mai ales ca au si drumuri!!!!!!", se mai arata paroxistic in document.

"In mod similar pe zona de sud a României, migratia firmelor este in continua creştere, către Bulgaria, si ma refer aici la firmele cu adevărat importante, care isi propun sa lucreze in profit, care nu isi propun sa saboteze statul roman ascunzandu-si profiturile prin pierderi inchipuite;
Adică vor pleca din România exact firmele care sunt cat de cat corecte fata de statul roman si  bugetul României. In plus, gândiţi-va ca un neamţ care ar investi in Europa de Est, s-ar uita pe harta si ar vedea faptul ca intre Ungaria (10% impozit), România (16% impozit) si Bulgaria (10% impozit) ar alege cu ochii inchisi Ungaria care are si:
-infrastructura;
-productivitate ridicata a muncii.

România ar fi practic rasa de pe harta economica est-europeana.
Ca atare suntem obligaţi sa promovam in regim de urgenta acest proiect de lege. Ca sa dau curaj Guvernului imi asum eu promovarea lui urmând ca in cazul in care se decide sa se meargă pe OTJTCJ sa mergem pe aceasta varianta. Altfel, proiectul de lege va intra in regim de urgenta in dezbaterea Parlamentului" se arata in finalul documentului.

Mai reamintesc in treacat ca initiativa senatorilor PDL a starnit reactii dure din partea FMI si a Consiliului Fiscal, care au atras atentia cu eleganta ca propunerea lor este ne-viabila si pune Romania in situatia de a rata tintele convenite cu FMI (de chiar partidul cu care le-a negociat).


Citeste mai multe despre   










9446 vizualizari

  • +29 (37 voturi)    
    O fi halucinant, dar e corect (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 16:24)

    Adrian C. [utilizator]

    Afacerile se muta unde-s impozitele mai mici ... nu tre sa fii prea inteligent ca sa pricepi asta. Irlanda a atras multi bani din cauza impozitului mic, iar acum cand se vorbeste de marirea acestuia din cauza bailout-ului firmele mari (Google de ex.) or sa-si cam ia talpasita.

    Eu zic ca e buna miscorarea taxelor.
    • -5 (19 voturi)    
      defineste corect (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 18:12)

      Lolek [anonim] i-a raspuns lui Adrian C.

      Eu zic ca nu are rost sa ne oprim aici. Hai sa facem impozitul 5%.

      Sau, si mai interensant, -5% - adica sa-ti dea statul 5% pe profit. Si de Craciun cate un Porsche pe cap de vita furajata.

      Tipic pentru un senator rupt de realitate. Model infricosator de tanar politician.
    • +1 (15 voturi)    
      prea inteligent (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 18:58)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Adrian C.

      deci suedezii si danezii sunt niste retardati daca nivelul impozitelor este o masura a inteligentei.

      cu masuri de genul asta nu construieste o economie, construiesti un castel de carti de joc.. tragi un pic de 10% ala.. si se prabuseste tot.
      mai bine lasam impozitul la 16% si investim in sublima noastra infrastructura.
      • +5 (5 voturi)    
        De ce SAU? Mai bine SI (Joi, 25 noiembrie 2010, 6:51)

        Adrian C. [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Eu zic ca ambele masuri ar fi bune:scaderea taxelor si imbunatatirea infrastructurii. Nu se limiteaza una pe alta. Ai putea spune caprin scaderea taxelor ai mai putitni bani ptr. infrastructura, dar prin ne-scaderea taxelor ai mai multi bani care ies catre Bulgaria, Cipru si alte tari cu impozie mai mici, deci nu ai mai multi bani daca nu scazi taxele.
        • +1 (5 voturi)    
          si si si (Joi, 25 noiembrie 2010, 12:19)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Adrian C.

          pai hai sa punem impozitul 1% si din 1% ala sa facem si infrastructura, sa dublam si salariile profesorilor, sa construim si niste spitale noi.. cateva milioane de locuinte.. ce altceva ai mai vrea sa faci cu banii astia? dar mai bine eliminam impozitul si te punem pe tine sa gestionezi "incasarile"...
    • +2 (6 voturi)    
      pai se putea (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 20:57)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui Adrian C.

      se putea sa nu avem niste paunesti ai economiei si prin pdl? (ca in psd & pnl avem paunesti in toate domeniile, nu doar in cel economic) se putea sa nu iasa la inaintare un pâlcushor de paunesti cu idei economice cretze & dulci ca salata din gradina ursului tocmai acum cand pdl scade in sondaje in urma incapatanarii de a face reforma? pentru ca, in sfârsit, la 20 de ani dupa revolutie se face reforma, nu apa de ploaie, si asta doare, ca nu seamana cu dansu' pinguinului. si daca reforma doare, apoi sunt sanse mari ca unii din pdl, carora nu le prea arde de reforma, sa cada victime colaterale si sa nu se mai trezeasca alesi in 2012...
      • -1 (7 voturi)    
        Reforma? (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 21:34)

        D. [utilizator] i-a raspuns lui diddlyjo

        Care naiba reforma? In afara de faptul ca au marit TVA si au scazut veniturile bugetarilor si pensionarilor ce au reformat? Au reformat cumva Justitia? Au reformat cumva Educatia?
        Numeste-mi si mie o masura pe care a luat-o acest minunat guvern pentru sprijinirea mediului economic privat, care teoretic ar trebui sa fie motorul economiei de piata.
        Toti astia care sustineti ciuma asta portocalie fie sunteti orbi, fie idioti ca si membrii ei!
        • +8 (14 voturi)    
          ah, uitare? (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 23:00)

          diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui D.

          1. mica reforma a fost aprobata =
          - accelerarea judecarii cauzelor (ex 1: judecarea marilor dosare de coruptie nu va mai fi oprita vreme de 6-8 luni de "exceptia de constitutionalitate", ci procesul isi urmeaza cursul in timp ce "exceptia de constitutionalitate se judeca la CCR; ex 2: judecatoriile pot judeca plangerile legate de daune pana la 2.000 lei astfel incat sa nu mai ajunga plangerea pt o amarata de amenda pana la Inalta Curte; ex 3:lipsa de competenta poate fi invocata doar la primul termen de judecata);
          - scaderea cheltuielilor de judecata;
          - se reglementeaza cand si unde pot fi stramutate procesele (care pana acum se stramutau in functie de cât de "potent" era judecatul);
          - s-a stabilit divortul pe cale administrativa la notar
          etc etc

          2. legea educatiei (care e tot impiedicata de opozitie, nu pt multa vreme, sper...)
          - duce la deparazitarea invatamantului superior
          - implicarea parintilor in consiliu = un mecanism de control al calitatii (profii care nu isi fac datoria nu sunt angajati sau nu li se prelungeste contractul => responsabilizarea profilor & competitie "pe bune" nu "pe PCR")
          - finantarea invatamantului e mai eficienta urmand elevul - in felul asta nu se vor mai face gauri pastrand in stare de vegetatie unitati de invatamant rurale (nu oxbridge) in care numarul profilor e egal cu (sau mai mare decat) numarul elevilor.
          etc etc

          3. sanatatea
          - controlul concediilor medicale a dus la... insanatosirea in masa a romanilor: de asta primavara numarul concediilor medicale a scazut cu vreo 30% fata de perioada similara a anului trecut
          - sistemul coplata
          - informatizarea dosarului de sanatate ceea ce implica pe de o parte o mai buna urmarire a istoricului bolnavului & un mai bun control al banilor cheltuiti (deci riscul de fraudare se reduce)

          4. administratie
          - investitiile publice nu vor mai fi blocate de contestatii; pana acum, cel caruia nu-i convenea cat ii plateste statul pt terenul pe care trece autostrada incepea proces oprind santierul
          • -2 (4 voturi)    
            Reforma vs Masuri (Joi, 25 noiembrie 2010, 8:41)

            EU [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

            Sa nu confundam masurile luate cu reforma.

            Eu nu vad nici o schimbare majora politică, economică, socială, culturală.Sunt niste masuri de aplicare corecta a legislatiei in vigoare.
            Vezi tu o politica coerenta la careva din parlament ?
            Guvernul duce o politica coerenta? Mie mi se pare ca e un carpaci , si toate actiunile sunt reactii de fapt
            • +1 (3 voturi)    
              intrebare (Joi, 25 noiembrie 2010, 9:48)

              diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui EU

              in cat timp dupa data de 25 dec '89 s-a produs "schimbarea majora"? unii au crezut ca a doua zi, altii, prin iunie urmator, n-au mai fost convinsi de schimbare. in fine, altii zic ca nici acum nu....

              asta pt ca 1. schimbarile majore se fac prin reforme ceea ce dureaza ani de zile si 2. nu toata lumea intelege tot ce se intampla in jur.
              • +1 (3 voturi)    
                inca ceva (Joi, 25 noiembrie 2010, 10:05)

                diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui diddlyjo

                in primul post nu am avut spatiu pt a enumera si celelalte reforme & a expune succint ce presupun (legea salarizarii, pensii, etc etc etc) & acum nu am timp sa o fac.

                observa doar ca
                1. toate aceste legi schimba fundamental felul in care se fac lucrurile
                2. schimbarile astea se produc in toate domeniile, nu doar in cel economic.

                si da, este primul guvern de dupa '89 care face schimbari radicale in toate domeniile. in plus le face bine si cu cap. cat despre efecte, nu ai cum sa le vezi inca, dar se vor vedea in 2-3 ani (asta in cazul in care romanii nu vor fi loviti de amnezie, asa cum sunt acum aia care duc dorul traiului din anii '80).
          • -3 (5 voturi)    
            ? (Joi, 25 noiembrie 2010, 9:11)

            AT [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

            Divortul la notar e masura economica?!?
            Guvernul roman nu a reformat semnificativ mai nimic. Raportul Banca Mondiala "taxation in 2011" prezentat ieri de HN amentioneaza Romania ca una din tarile care nu face destul in acest domeniu.
            • +2 (4 voturi)    
              poate fi privit si asa (Joi, 25 noiembrie 2010, 9:52)

              diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui AT

              pt ca 1. judecatorul care se ocupa de un divort banal trebuia platit din buget 2. divortul ii ocupa timp ceea ce incetinea rezolvarea unor cazuri mai stringente.

              nu ma mir ca sunt multi care sa zica "Guvernul roman nu a reformat semnificativ mai nimic". totusi, traim in tara in care mai bine de jumatate dintre oameni cred ca soare se invarte in jurul pamantului si in care paunescu = eminescu 2...
          • +1 (1 vot)    
            continuare (Joi, 25 noiembrie 2010, 16:31)

            dl [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

            5. Codul muncii
            6.Legea parteneriatului public privat.

            Investitorii se uita mai putin la nivelul impozitului pe profit cit la costul muncii care e de 1.5 ori mai mare in HU decit RO.
            In plus:
            - se poate vedea cit de bune au fost masurile guvernului maghiar avind in vedere ca iau masuri disperate (nationalizarea pensiilor) pt a evita colapsul.
            -infrastructura lor (mult mai buna fara discutie) s-a facut pe credit ceea ce ii face acum cea mai indatorata tara din EU in conditii de criza nu e prea grozava situatia.
          • -1 (1 vot)    
            Chelu' si cuvantu' dat (Vineri, 26 noiembrie 2010, 15:59)

            ovidiu [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

            Aia care l-ati votat pe chelu' ia ziceti-mi si mie cate camere are parlamentul?
            Parca asta era principala tema a unui referendum care v-a tampit de tot?
      • -1 (1 vot)    
        Paunestii de care vb se afla si in guvernul... (Joi, 25 noiembrie 2010, 11:23)

        C [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

        ...pe care-l laudati atat.
        Uitati-va cu putina atentie de lista de semnaturi.
    • +5 (9 voturi)    
      corect (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 22:48)

      calin [anonim] i-a raspuns lui Adrian C.

      Nu trebuie sa se mute firmele mari doar jumatate din IMM-uri pentru ca ele sunt motorul economiei.
      Sa vedem caz concret: Locuiesc in Cluj si am o firma mica de produs ciocolata.
      De la Cluj la Debrecen sun 200 KM pe care ii fac in 3 ore (adica mai putin decat pana la Bucuresti).
      Imi mut firma acolo, platesc cu 6% mai putin impozit, facturez din Ungaria in Romania direct fara TVA pentru alte firme. Faptul ca facturez fara TVA ma scuteste de bataia de cap cu recuperatul TVA-ului de la statul Roman care cam trage de timp pentru ca ii convine sa se "imprumute" indirect de la firme pe "gratis".
      • +8 (12 voturi)    
        foarte bine! (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 23:27)

        diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui calin

        inseamna ca :
        1. esti un om de afaceri responsabil si orientat spre profit, deci in momentul in care va fi mai convenabil sa faci afaceri in ro iti vei aduce inapoi afacerea
        2. fanatismul nationalist are in cazul tau valoarea lui adevarata, care e intotdeauna mai mica decat aceea a unei unitati monetare

        tara asta se schimba datorita tinerilor investitori ca tine. se va schimba si mai mult in bine cand tinerii investitori vor face mai putina evaziune fiscala.

        tot in cluj, exemplu mic si banal pt ca des intalnit dar cantarind greu ca paguba produsa pt ca mult prea des intalnit - tinerii investitori care detin baruri / restaurante au o politica a lor pe care o impun chelnerilor: sa nu dea niciodata rest clientului, ceea ce impinge o gramada de bani in economia subterana... si asta se practica din arizona pana-n diesel si din someseni in manastur trecand prin marasti, obs si hasdeu...
    • 0 (0 voturi)    
      DESTEPTAREA ca ne paste falimentu!!! (Joi, 25 noiembrie 2010, 12:56)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui Adrian C.

      Sa inteleg ca Goalgal astia sunt un fel de d-aia care decat cu pacalitul taxelor???

      apropos...sunt multe tzari care au nivel de impozitare urias ,vezi. Scandinavia, dar unde taxele sunt cheltuite extrem de rational adica productiv, nu precum in Spania, si mai ales Irlanda si Uk dica pe scule care le da de papa, si le produc materiile energetice, gen biomasa, pellet, biogaz, biocarburanti, investesc in transporturi sustenabile la greu adica cale ferata, transport in comun, piste de biciclete pe care merg si cand e zapada mare pt ca alea sedezapezesc primele ca prioritate si dupa totuarele si drumurile din orase....dar nenorocirea la noi e ca-i copiem exact pe astia alde Spania, Irlanda, Uk si facem case ce 5 hectare si masini noi si second cat un vapor, fara sa mai cumparam o sapa, un tractoras sau sa plantam pomi fructiferi, sere de legume, sau masina de facut ceva sosuri, paine si alte utilitati, faa sa construim cate o cotarca, sau silozuri si beciuri unde sa stocam mica productie.....cu alte cuvinte am devenit de cateva ori mai dobioci decat erau parintii si bunicii nostrii ...si asta de dragul unor iluzii ...megele de sticla ca alea ale lui Columb cand ii prostea pe bastinasii americani ca sa-i pacaleasca sa le ia aurul...desi aia s-au prin repede de pacaleala si au refuzat. Cand ne vom prinde oare si noi ..ca ne pacalesc astia cu...merzanele lor de la care le scade valoarea drastic imediat dupa ce ai cumprat-o, cu blugii si nikeurile lor cu D&G-urile lor? Sper sa ne desteptam inainte de faliment...ca sa-l evitam!!!
  • +5 (7 voturi)    
    Repede ca se dau dividendele pe 2010 (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 16:40)

    dovlecel [anonim]

    Deh,interesul e defapt ca n-ar fi rau sa se plateasca impozit pe dividende de 10% in loc de 16%, apoi putem sa-l marim inapoi la ...20%, sa nu se dezumfle bugetul... :)...
  • -2 (14 voturi)    
    E clar... (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 16:42)

    Gigi Kent [utilizator]

    ... daca mai exista vreun dubiu lucrurile sunt clare acum ... suntem reprezentati / condusi de manelisti / cocalari.

    Pentru mine este foarte greu sa cred in veridicitatea argumentelor formulate astfel intr-un document oficial ...
  • +16 (22 voturi)    
    o idee buna (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 16:47)

    alex [anonim]

    in fine, a iesit o idee buna din parlament, insa eu as spune ca ar trebui redus numai impozitul pe profit, nu si cel pe salarii.

    desi limbajul nu e prea elevat, cel care a scris documentul are dreptate - Ungaria a redus impozitul pe profit la 10 la suta si Bulgaria e la acelasi nivel.

    Romania nu ofera nimic in plus fata de aceste state, ci dimpotriva - infrastructura e mai proasta decat a Ungariei, distanta fata de pietele vestice mai mare, TVA-ul la noi nu se returneaza cu regularitate, coruptia domneste in administratie, birocratia te omoara.

    din pacate, chiar cu cota redusa la 10 la suta, eu cred ca nu vom castiga multe investitii in fata Ungariei, din cauza celorlalte probleme.
  • +10 (18 voturi)    
    corect (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 16:47)

    cata [anonim]

    Da e corect ce zic. Firmele deja tind sa migreze. Dar e frumos sa vezi ca recunosc si ei ca in ultimi 4 ani au fost niste incompetenti la guvernare :))
  • +21 (27 voturi)    
    Ce halucinant ... (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 16:55)

    Dan [anonim]

    Ce exprimare ... halucinant ... E adevarul verde-n fata "pretene". Nu mai are rost sa ascunzi adevarul si prostia cu vb frumoase.
  • +12 (14 voturi)    
    e posibil sa fie chiar asa (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 16:57)

    rolando [anonim]

    Probabil o fi adevarat ce spune acest document. Pentru mine mirarea vine de la forma documentului, limbajul colocvial folosit intr-un document al Senatului Romaniei. Asta spune multe despre parlamentari, nivelul lor de educatie, cultura etc. Nu ca ar fi ceva nou.
    Suna ca un articol de ziar mai de provincie. Jenant...
    • +2 (4 voturi)    
      Stii ce? (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 19:45)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui rolando

      Prefer sa fie un limbaj colocvial dar care sa produca si niste efecte benefice decat un limbaj ambiguu, cu expresii tehnice si foarte "pe eticheta".

      Din partea mea parlamentarii sa traga si cate o injuratura intre ei, numai sa faca si ceva bun.

      Generatia asta de parlamentari si asa e una pierduta. Hai sa crestem PIB-ul si apoi ne uitam si la cat de cizelati suntem noi si ei.

      PS: si pe mine m-a mirat putin tonul redactarii, insa acesta nu cred ca este vreun document oficial al Parlamentului. Nu are insemnele respective (cel putin antet), ci pare mai degraba un document intre parlamentarii dintr-un grup parlamentar (PDL). Un document care isi propune sa traga un serios si binevenit semnal de alarma.
      • +5 (5 voturi)    
        nu se poate (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 22:18)

        Oreste44 [anonim] i-a raspuns lui nano2k

        Nu se poate ce zici tu, imi pare rau. E un document redactat in Senat de catre Senatori. Nu ma astept la limbaj elevat, cu eticheta sau ambiguu. Dar nici cum arata documentul asta de parca e scris in toaleta liceului.
        Oameni inteligenti, profesionisti, onesti dar inculti nu exista (or fi exceptii poate). Iar semidoctii scriu documente ca acesta.
        Pe de alta parte analiza e facuta la beraria senatului. Nu sint economist dar realizez implicatiile enorme ale unei potentiale scaderi a cotei unice: pozitive si negative. Aici trebuie studiat, simulat, analizat, implicati specialisti pentru ca altfel se ajunge la experimente sociale scara 1:1, vazind si facind. Or nu asa se legifereaza, cu dat cu parerea ca la fotbal.
        In principiu si mie mi se pare o idee buna dar ca sa fiu convins vreau sa vad un raport intocmit de specialisti, cu date exacte.
        Guvernare dupa ureche, asta avem de 20 de ani. Daca nu merge corectam cu o alta ordonanta. Nu ne mai facem bine...
  • +6 (18 voturi)    
    OK, Corect (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 17:02)

    stk [anonim]

    Dar...
    Aceiasi senatori sa zica si urmatoarele:
    1) Nu se mai dau ajutoare sociale;
    2) Nu se mai dau pensii aiurea in tramvai;
    3)Se dau afara jumate din bugetari.

    Aud? O sa zica asta vreodata?
    NU
    Atunci la GARA ....
    • +12 (14 voturi)    
      si mai important (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 17:19)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui stk

      4 se reduce numarul de parlamenari
      5 nu isi vor mai lua masini
      6 vor avea salariul in functie de prezenta
      • +5 (7 voturi)    
        as mai adauga. (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 17:49)

        haiducul [anonim] i-a raspuns lui dj

        7.Confiscarea averilor ilicite si condamnarea celor care nu pot justifica averea.
        8.Incetarea scurgeri de la buget catre firme capuse sau clientelare.
        9.O adevarata lupta impotriva coruptiei INCLUSIV la nivel inalt.
        10.Separarea puterilor de care se tot vorbeste din 1989 si depolitizarea lor.
    • +2 (2 voturi)    
      incorect (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 20:28)

      tsk [anonim] i-a raspuns lui stk

      Adica asistatii sociali, pensionarii aiurea in tramvai si bugetarii, pana acum stateau pe banii mei??? Pe banii mei??? Sa-mi rup eu de la gura mea si a copilului meu ca sa le dau eu astora? Pe banii mei???
      • -2 (2 voturi)    
        stateau pe banii tai (Joi, 25 noiembrie 2010, 5:49)

        smen [anonim] i-a raspuns lui tsk

        ce ma distreaza lucratorii la privata pe mine,se cred buricul pamantului si au senzatia ca ei platesc bugetarii,cat de dement sa fii sa crezi asta
        • +1 (1 vot)    
          La privata lucrezi dumneata (Joi, 25 noiembrie 2010, 9:53)

          Victor [anonim] i-a raspuns lui smen

          Stimabile, din ce stiu eu privata este o farfurie mare din care mananca cei ca tine.
  • +9 (11 voturi)    
    Stai asa! (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 17:04)

    Vizitiul [anonim]

    Pai pana acum eram pe harta economica?
  • +1 (5 voturi)    
    urban (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 17:39)

    alex [anonim]

    din cate am mai vazut si citit, urban este printre putinii politicieni care a venit cu initiative utile.
    nu e vorba de lipsa de educatie la urban ci doar de un limbaj care sa atraga atentia presei in primul rand.
    in seara asta vom vedea la toate televiziunile aceasta nota si cred ca pe undeva ar face bine o astfel de dezbatere....
    • -1 (1 vot)    
      initiative .... ha ha ha (Vineri, 26 noiembrie 2010, 16:02)

      ovidiu [anonim] i-a raspuns lui alex

      Ia matale manuta si vezi cate initiative au fost si trecute prin ambele camere. Sau probabil crezi ca referendumul lui chelu' a fost pus in aplicare?
  • +1 (1 vot)    
    Nivel de... genunchiul broastei (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 17:47)

    suki [anonim]

    Vocabularul expunerii arata clar nivelul de cunostinte economice, si nu numai...
    Din punctul meu de vedere, impozitul pe profit e vax albina, la ce alte taxe ai de dat, si ce frichineli ai de primit in tara asta, daca te-a mincat in ... sa te apuci sa iti faci o afacere.
    Din acelasi al meu punct de vedere, in acest delicat moment, ar fi mai bine sa nu se mai ia NICI O MASURA FISCALA, sa ramina lucrurile la locul lor, ca sa isi poate planifica lumea ce are de facut. Iar statul roman, sa isi vada de propriul sau sistem bugetar, sa taie in carne vie la nr de angajati, ca economii la salarii nici nu mai are de unde face.
    Toate masurile luate pina acum au fost prostesti, vorba unuia: la nivel de aprozar, mai tai de aci, mai tai de colo, nicaieri de prin zonele importante.
    In Romania afacerile sunt pe duca pt ca marii producatori deja s-au uschit cu depozitele in Ungaria, in tara nu mai avem stocuri de marfa pe nimic, si mai avem foarte putin si se blocheaza de tot si investitiile. Toate astea, in urma minunatelor masuri de stimulare luate de merituosii nostri conducatori. Drept urmare, ii rog calduros sa stea jos sau sa se duca sa se culce, si sa lase sistemul fiscal si finantele in pace, ca nu inteleg niciodata nimic, si ne incurca pe toti.
  • -1 (3 voturi)    
    ... (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 17:48)

    ... [anonim]

    Oricum mai toata firmele in special multinationalele nu avea profit mai nimic in Romania deci nu plateau nici macar acel 16% asa ca......Probabil vreau sa zica astia ca afacerile ungurilor din ardeal o sa migreze in ungaria , asta e cu totul altceva, sa se duca si sa ramana si ei tot acolo, nimeni nu o sa le simpta lipsa.
    • +2 (2 voturi)    
      chiar asa? (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 21:32)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui ...

      ne permitem? si ce punem in loc? drapele ros-galben-albastre, tov.Paunescu?
  • -2 (2 voturi)    
    de ce? (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 18:14)

    razvan_cj [anonim]

    de ce sa nu fie in toate tarile la fel
  • +5 (5 voturi)    
    De 20 de ani (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 18:22)

    Lucianmotzul [anonim]

    ne conduc niste incmpetenti ,care alceva nu au in gind decit ce sa faca sa se inbogateasca ,prin evaziune fiscala ,hotii, furturi din avutia nationala si spagi grase ,o birocratie la extremis si de TARA NU_I INTERESEAZA ,lozinca in ROMANIA mie sa-mi fie bine ,restul.........Ne conduc cei mai mari smeccheri de BISNITARI ordinari ,astia au pus mina pe putere dupa 89 ,bineinteles profitind de ziua orbului cind sa votat acest nemernic de Iliescu.
  • +5 (5 voturi)    
    Ati dormit pe voi pana acum (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 18:25)

    ccdl [anonim]

    1. Inchideti robinetul jafului generalizat (licitatii trucate, coruptie, trafic de influenta etc)

    2. Sprijiniti firmele prin legi corecte si oferind avantaje fata de celelalte tari din regiune (pt ca fiecare se intreaba "ce avantaje, fata de alte tari din regiune, ofera X tara daca fac o fabrica la ei?").

    3. Investiti naibii in infrastructura (nu 10km, nu 5 km/an - poate pt unii de la noi e ok, dar pentru o companie germana care investeste aici nu e ok de loc. Bulgaria face 500km/an iar Ungaria a luat-o mult inaintea noastra la capitolul asta)

    4. Ne uitam ca Audi sau altii merg in Ungaria: pai sa facem un calcul:
    - sunt mai aproape de Germania
    - impozit, taxe mai reduse ca la noi
    - legi mai bune in privinta companiilor
    - coruptia la un nivel incomparabil mai mic
    - INFRASTRUCTURA (fara asta nu poti face nimic)
    - singurul atuu al nostru sunt cheltuielile salariale
    * cat depre munca/lene romanul munceste (vezi Dacia, vezi diferite companii unde se munceste din greu)
  • +4 (6 voturi)    
    Aceeasi idee proasta.... (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 19:11)

    Roberto [anonim]

    Oameni buni, nu de un impozit mai mic e nevoie! E bun si 16%. Problema e insa altunedva:
    - nu exista stabilitate legislativa: se introduc impozite peste noapte, cu toate ca in codul fiscal scrie negru pe alb ca orice impozit suplimentar trebuie anuntat cu minim 6 luni inainte
    - o firma se infiinteaza extrem de greu - eu am pornit procseul de 2 saptamani si va mai dura inca 2. E aberant!
    - legislatia fiscala este aiurea: poti fi amendat chiar daca nu ai nici o datorie la stat, chiar daca nu ai facut evaziune. Organele de control sunt de fapt niste incasatori de amenzi, in nici un caz unii care sa te indrume
    - un investitor mare, are nenumarate dificultati in a-si materializa investitia: vezi Mercedes - daca venea la noi, pun pariu ca inca nu putea sa se apuce de constructie, la Ungrui la anul va produce deja
    - costul muncii e IMENS - degeaba ai cota unica de 16 sau 10% in siatuatia in care restul darilor duc spre 50%
    - iar aia cu infrastructura deja e arhicunoscuta
  • +1 (1 vot)    
    o sa rasa si fizic nu numai economic (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 20:12)

    mai mult [anonim]

    de pe harta; cred ca deja este prea tarziu, de abia acum s-au trezit din betie acesti politicieni.
  • +2 (2 voturi)    
    o noua ruta (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 20:33)

    drumarul [anonim]

    Eu propun sa se faca o autostrada care sa lege un punct de frontiera cu Bulgaria si sa iasa prin Ucraina, Polonia, pana la tarile nordice, astfel incat Turcia, Grecia, Bulgaria si Romanaia (ceilalti producatori) sa aprovizioneze direct aceste tari, fara sa mai treaca prin Budapesta, Viena, Salzburg, Munchen, ... etc.. Se baga cineva? Deranjam pe cineva? Eu zic ca nu . Poate niscaiva traficanti de droguri . Da se 'nvata ei cu drumurile noi.
    • +1 (1 vot)    
      atentie! (Joi, 25 noiembrie 2010, 8:15)

      catelu [utilizator] i-a raspuns lui drumarul

      Daca drumul tau spre Helsinki trece prin Munchen, inseamna ca te-ai ratacit. Ratacitule!
    • +1 (1 vot)    
      dar.. (Joi, 25 noiembrie 2010, 9:30)

      eu [anonim] i-a raspuns lui drumarul

      E buna treaba, dar cand se ajunge in Ucraina ce facem? Au autostrada?
  • 0 (0 voturi)    
    eu sper (Joi, 25 noiembrie 2010, 5:51)

    smen [anonim]

    din inima sa ne prabusim,poate o noua revolutie sangeroasa o sa ne scape de asa zisii ''oameni de afaceri'' magraoni si tradatori de tara precum si de politicieni,in marea lor majoritate tradatori de tara care trebuie executati fara mila in piata publica
  • +1 (1 vot)    
    cel mai mare inamic (Joi, 25 noiembrie 2010, 5:52)

    smen [anonim]

    al poporului roman sunt politicenii,indiferent de coloratura politica,politizarea excesiva a tuturor ramurilor industriale,administrative etc,ne-a adus aici,politicenii actuali trebuie bagati la puscarie cu totii si trimisi sa construiasca autostrazi in lanturi
  • +1 (1 vot)    
    Idiocracy (Joi, 25 noiembrie 2010, 8:30)

    OZ [anonim]

    "Idiocracy" este o comedie de fictiune despre un viitor apocaliptic in care Pamantul (mai) e locuit doar de idioti.
    Citind nota asta de fundamentare nu pot decat sa spun ca "Idiocracy" e un documentar premonitoriu cu un umor amar. Cu adevarat mama idiotilor e mereu gravida...
    Limbaj si exprimare de tabloid de parca nu s-ar propune o lege ci se discuta dimensiunea sanilor unei pipitze de la pagina 5, argumentatie de jucatori de table in fata blocului, nu de experti chemati sa gaseasca solutii reale la probleme reale. Astia sunt "reprezentantii" poporului roman. Traiasca si infloreasca!
  • -2 (2 voturi)    
    Cota unica (Joi, 25 noiembrie 2010, 8:45)

    Xantipa [anonim]

    de 16% din profitul firmelor e suportul coruptiei. Din profitul urias, slab impozitat, obtinut in urma unor tepe se da mita si se alimenteaza munca la negru. Ar trebui un impozit progresiv, legat de rata profitului. Ceva de genul: rata profitului pana in 10%, cota de 8%, rata pana in 20% - cota de impozitare 10% si asa mai departe pana la rata de 100%, impozit de 70%. N-am fi singura tara care aplica asa ceva, Sant firme in Romania care au rata profitului si de 300%. Le gasiti pe site-ul MF.
    Logica acestei impozitari ar fi: nu putem sa te demascam, dar macar te impozitam. Or fi de acord guvernantii?
    • +1 (1 vot)    
      frate, gandesti profund gresit (Joi, 25 noiembrie 2010, 14:06)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Xantipa

      Impozitarea cuiva nu este facuta si nu trebuie gandita pentru a pedepsi. Statul pune taxe si impozite pentru a colecta bani la buget sa poata construi strazi, spitale, scoli, sa plateasca politie, armata, magistrati...
      Deci nu statul este cel care da de mancare cuiva, ci statul este cel care ia. Firmele sunt cele care produc bunuri si servicii in lumea asta prin intermediul salariatilor. In acest tablou, statul este cel care sta cu mana intinsa, nu altfel! Daca ne-am lua dupa teorii d-astea fanteziste, am ajunge sa-i cerem toti statului sa ne dea bani, dar daca nimeni nu produce obiecte pe care sa le cumparam cu banii aia, acele hartii nu ar avea nicio valoare. Banii tipariti de un stat au valoare atata timp cat cetatenii acelui stat muncesc in firme productive si profitabile.
  • +2 (2 voturi)    
    Sublim... (Joi, 25 noiembrie 2010, 9:18)

    Bard popular [anonim]

    Citind Nota asta de fundamentare sau motivarile unor procurori de la Parchet pt. arestarea unor indivizi incomozi,ai brusc senzatia ca traiesti in ireal,in absurd...Cat amatorism,cat manelism,cat penibil...Cat e "competenta"-n floare,nici in progres si seriozitate nu ne doare...Ce vremuri,nene...
  • 0 (0 voturi)    
    fdd (Joi, 25 noiembrie 2010, 9:35)

    cbfgb [anonim]

    Infrastructura rutiera si feroviara este esentiala, fiscalitatea, onestitatea, la fel, mentalitatea europeana lipseste in Romania cu desavarsire la toate nivelurile si in toate domeniile. Pacat de potentialul acestei tari. Pacat ca suntem atat de toleranti fata de abuzurile de aici.
  • -1 (1 vot)    
    propunere economica (Joi, 25 noiembrie 2010, 9:37)

    eu [anonim]

    eu as propune ca UE sa faca in romania niste autostrazi exclusiv suspendate, si inconjurate de garduri electrice.

    aceste autostrazi sa tranverseze romania de la sud la nord si de la est la vest, dar romanii sa nu aiba cale de acces la ele, astfel rezolva problema faptului ca noi suntem aici si vrand de nvrand au trebuit sa ne includa si pe noi in UE, si ca vrand nevrand ne mai arunca si noua cate un os din cand in cand..

    astfel europenii si marfa va circula peste romania, fara sa fie nevoiti sa se loveasca de cocalarii romani, de spagarii vamesi sau de coloratii rromi.
  • +1 (3 voturi)    
    Aberatii senatoriale (Joi, 25 noiembrie 2010, 9:59)

    ion [anonim]

    A aparut in presa raportul PWC asupra usurintei platii taxelor la nivel mondial.

    Il gasiti aici:
    http://www.pwc.com/gx/en/paying-taxes/pdf/paying-taxes-2011.pdf

    Vezi la pagina 31:
    TTR Romania 44,9%
    TTR Ungaria 53,3%

    TTR=The Total Tax Rate

    La pagina 39, numarul mediu de ore anual necesar plati taxelor si a procesarii/depunerii documentelor aferente

    Romania: 222 ore
    Ungaria: 277 ore

    Pagina 90: clasament general la usurinta de a plati taxele (pornind de la nivel taxe, numar de ore de procesare, numar de taxe)

    Romania - locul 114
    Ungaria - locul 144

    Raportul senatorilor e doar o mare porcarie populista. Minciuni ca sa aiba cu ce aburi alegatorii (noi am vrut asta, dar nu ne-a lasat Boc sau FMI-ul) Nivelul cotei unice e ok in Romania.

    Ar merita scazut (daca bugetul poate asta!) nivelul taxelor sociale pe forma de munca. Dar in 2011 pare imposibil, dat fiind deficitul de atins 4,4% din PIB
    • +2 (2 voturi)    
      Firma standard la Paying taxes are 60 de angajati (Joi, 25 noiembrie 2010, 11:02)

      Emilian [anonim] i-a raspuns lui ion

      E si o chestie ce tine de formula pe care o folosesc cei de la PwC:

      "Corporate income tax only accounts for only 12% of payments, 25% of the time to comply and 38% of the TTR".

      Mai exact TTR este "the tax cost borne by the standard firm" ("The company has 60 employees and start-up capital of 102 times income per capita").

      La 60 de angajati deja contributiile sociale au un procentaj mult mai mare.

      Insa la o microintreprindere care nu merge in pierdere (sau pe evaziune) impozitul pe profit/dividende conteaza.
  • +2 (2 voturi)    
    Obiectiv: scaderea taxelor si impozitelor! (Joi, 25 noiembrie 2010, 11:34)

    Razvan_M [utilizator]

    Dincolo de orice discutie academica, scaderea taxelor si impozitelor trebuie sa faca parte din politica oricarui guvern.
    Cota unica are impact in mai multe directii: impozit pe profitul firmelor, impozit pe dividende, impozit pe pe dobanzi, impozit pe salarii etc. O scadere de la 16% la 10% inseamna peste 30% reducere a acestei taxe si poate avea efecte benefice in cascada, dincolo de calculul sec.

    PS ce se mai aude cu scaderea contributiilor salariatilor si companiilor catre fondurile de pensii, sanatate si somaj?