Ministerul ​Finantelor: E-mailurile în care sunt cerute date personale pentru rambursarea de impozite şi taxe sunt atacuri de tip phising

de DP     HotNews.ro
Joi, 25 noiembrie 2010, 12:43 Economie | Finanţe & Bănci

Ministerul de Finanţe anunţă că e-mail-urile în care sunt cerute date personale pentru rambursarea de impozite şi taxe nu îi aparţin, serviciul de comunicare şi relaţii publice al ministerului neavând atribuţii în acest domeniu. "Referitor la mesajele de e-mail care circulă şi au ca subiect eventuale rambursări de impozite de către MFP, precizăm ca in urma investigaţiilor efectuate de către compartimentul de specialitate din cadrul instituţiei noastre, s-a constatat că IP-ul computerului de pe care s-a trimis acest e-mail, nu face parte din cele aflate în dotarea Ministerului Finanţelor Publice, fiind vorba despre un atac informatic de tip phishing", anunta MFP intr-un comunicat.

"Începând cu data de 5 octombrie a.c. s-au primit numeroase sesizări telefonice, din partea unor instituţii, societăţi comerciale şi persoane fizice,  cu privire la conţinutul unor e-mail-uri prin care erau înştiintaţi despre faptul că au de primit o rambursare de impozit scop în care li se solicita completarea unui formular conţinînd date personale, privitoare la contul bancar, card bancar etc.

Domeniul de web al instituţiei noastre este www.mfinante.gov.ro. Serviciul de comunicare şi relaţii publice, din cadrul Direcţiei de comunicare, relaţii publice, mass-media şi transparenţă, nu are atribuţii in domeniul rambursării de impozite şi taxe. În cadrul acestei structuri nu există Biroul de plăţi pentru persoane fizice menţionat în e-mail.    

Astfel, atenţionăm pe cei vizaţi să nu dea curs acestor e-mail-uri şi să nu completeze formularul cu date de identificare sau financiare ale societăţilor cărora sunt adresate. Menţionăm că o informare privind această situaţie a fost publicată încă din data de 5 octombrie 2010 pe site-ul www.mfinante.ro. De asemenea, vă informăm că au fost sesizate organele competente pentru soluţionarea acestei situaţii", se mai arata in document.













Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

4030 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    urmarea va rog (Joi, 25 noiembrie 2010, 13:06)

    briza [anonim]

    SI???? "s-a constatat că IP-ul computerului de pe care s-a trimis acest e-mail, nu face parte din cele aflate în dotarea Ministerului Finanţelor Publice"
    deci dupa 5 octombrie s-a constatat, s-a aflat, se stie, si iar nimic ca de fiecare data,
    • 0 (0 voturi)    
      cica... oragu' e activ (Joi, 25 noiembrie 2010, 13:53)

      boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui briza

      "De asemenea, vă informăm că au fost sesizate organele competente pentru soluţionarea acestei situaţii"

      and now we wait ;)
  • +2 (2 voturi)    
    luati aminte cum arata (Joi, 25 noiembrie 2010, 13:21)

    MF [anonim]

    Ministrerul Finantelor Publice - Taxe si Impozite
    ...
    From:
    Ministerul Finantelor Publice <serviciu@mfi.com>
    ...
    Add to Contacts
    To:

    Dupa ultimele calcule ale activitatii dumneavoastra anuale am stabilit ca va sunt eligibile pentru primirea

    unei rambursari a impozitului in conformitate cu sectiunea 501 (c).

    Valoarea impozitului returnat este de 473,27 RON.

    Va rugam sa ne trimiteti cererea de rambursare a impozitului si sa asteptati 6-9 zile pentru verificarea datelor introduse.

    Pentru a accesa formularul de plata va rugam sa va completati datele aici :

    http://www.mfinante.ro/acasa.html?method=rambursare&pagina=52155

    Aceasta notificare a fost trimisa de catre Ministerul Finantelor Publice , Biroul de plati pentru persoane fizice.





    MINISTERUL FINANTELOR PUBLICE
    Serviciul de Comunicare si Relatii Publice
    sef serviciu : Cristian Marin
  • 0 (0 voturi)    
    mail impozit de returnat (Joi, 25 noiembrie 2010, 14:24)

    ana-maria [anonim]

    si au am primit acest mail, identic cu cel de mai sus.
    Nu raspundeti acestui mail.
  • +1 (1 vot)    
    Pai (Joi, 25 noiembrie 2010, 15:26)

    unu [anonim]

    cine a raspuns, merita o amenda. Bai incepatorilor, voi nu stiti ca statul nu pre returneaza banii primiti in plus?
  • 0 (0 voturi)    
    si totusi nimic ! (Joi, 25 noiembrie 2010, 17:15)

    cosmin [anonim]

    astazi si eu am primit un e-mail identic .... deci concluzia .....! nici pana astazi nu s-au gasit ,,binevoitorii" care ne dau banii inapoi !!
  • -2 (2 voturi)    
    NEPASAREA si INDIFERENTA la putere... (Joi, 25 noiembrie 2010, 17:31)

    sabina [anonim]

    super tare nu-i asa?si ce se v-a face?cand se v-a gasi vinovatul?am primit si eu un asa mail doar ca cardul meu nu are leg.cu ministerul finantelor din Ro.si mi-am pus semne de intrebare...totusi speram ca dat fiind faptul ca sunte-ti in EU.poate sunte-ti si mai competenti doar ca m-am inselat amarnic,exact aceeasi situatie ca si la mine in tara nepasare si indiferenta totala...cum sa mai ceri dreptate cand la putere sta :NEPASAREA si INDIFERENTA...astea doua ne conduc...astea ne dirijeaza viata
    • 0 (0 voturi)    
      cam agitat... degeaba (Joi, 25 noiembrie 2010, 22:27)

      ION I [anonim] i-a raspuns lui sabina

      HOSTWAY (Corporation) sunt nepasatorii care, chiar daca s-au incalcat regulile de folosire a serviciilor de gazduire, nu blocheaza site-ul care le-a fost raportat ca fiind de phishing..
      cica dureaza 24 - 48 de ore pana se rezolva un "tichet"...

      deci MFP poate fi acuzat doar daca ai dovezi ca nu s-a implicat, dar eu iti spun ceva concret, asa ca mai usor cu tipatul la cine nu trebuie
  • 0 (0 voturi)    
    email periculos!! (Joi, 25 noiembrie 2010, 20:20)

    Ana [anonim]

    Iata ce email, am primit eu de mai multe ori!

    From: Ministerul Finantelor Publice <serviciu@mfi.com>
    Sent: Thu, November 25, 2010 6:08:41 AM
    Subject: Ministertul Finantelor Publice - Taxe si Impozite

    Dupa ultimele calcule ale activitatii dumneavoastra anuale am stabilit ca va sunt eligibile pentru primirea

    unei rambursari a impozitului in conformitate cu sectiunea 501 (c).

    Valoarea impozitului returnat este de 473,27 RON.

    Va rugam sa ne trimiteti cererea de rambursare a impozitului si sa asteptati 6-9 zile pentru verificarea datelor introduse.

    Pentru a accesa formularul de plata va rugam sa va completati datele aici :

    http://www.mfinante.ro/acasa.html?method=rambursare&pagina=52155

    Aceasta notificare a fost trimisa de catre Ministerul Finantelor Publice , Biroul de plati pentru persoane fizice.





    MINISTERUL FINANTELOR PUBLICE
    Serviciul de Comunicare si Relatii Publice
    sef serviciu : Cristian Marin
  • 0 (0 voturi)    
    E un mare SPAM, nenorocit o incercare de furaciune (Vineri, 26 noiembrie 2010, 2:37)

    LEON [anonim]

    Si eu am primit acest asa zis email in care sunt instiintat ca ai de ridicat fix 473,27 RON. Cu siguranta ca e un mare SPAM care vrea sa faca in asa fel incat sa aibe acces la conturile noaste. Eu am fost pe punctul de a da accept pe un card pe care nu il mai folosesc, doar ca sa vad ce se poate ontapla oricum numai am banii pe el:))=)). Dar verificand mai bine, am vazut ca e o mizerie, fiind cidata cere de a da, aceste data confidentiale. Cam greu ca de crezut ca statul iti poate inapoia vreodata bani chiar daca are sa tii dea cu adevarat. Oricum sper ca acele organe sa isi faca datoria, pentru ca de aia sunt platite.
    • 0 (0 voturi)    
      ;i eu am primit acest email (Duminică, 28 noiembrie 2010, 14:58)

      jojo [anonim] i-a raspuns lui LEON

      nu vreau sa par o prostuţă dar oare de unde i-a venit asa o ideea idioata si nici macar nu a fost in stare sa scrie alta suma la fiecare? sunt curioasa voi din ce zonă a ţării sunteţi? eu sunt din jud. Braşov :)
  • 0 (0 voturi)    
    La fel am primit si eu (Vineri, 26 noiembrie 2010, 12:12)

    Ioana Cristina [anonim]

    Un asemenea mail am primit și eu aseară. Nu știu despre ce e vorba și abia azi am găsit această înștiințare. De asemenea, am avut tentativa de a completa formularul, însă, când am vrut să-l trimit, nu s-a putut, întrucât mi-a dat eroare de conecțiune.
    Neștiind despre ce este vorba, am trimis un mail domnului care mi-a expediat aceastî înștiințare și l-am întrebat despre ce este vorba. Bineînțeles că nu am primit niciun răspuns.
  • 0 (0 voturi)    
    fiti mai atenti... (Vineri, 26 noiembrie 2010, 13:04)

    Eu [anonim]

    .... cand ar trebui sa primiti o suma nu e nevoie decat de nr contului, nu de datele de pe card. Daca vi se cere asta e clar un semn ca de pe cardul ala se vor debita sume...
  • 0 (0 voturi)    
    Si eu (Vineri, 26 noiembrie 2010, 14:20)

    Dana [anonim]

    Desi acest site este blocat se pare eu e-mail se mai da, pt ca eu azi am primit unul.
  • 0 (0 voturi)    
    hotie pe fata (Vineri, 26 noiembrie 2010, 14:28)

    camelia [anonim]

    astazi am primit si eu acelasi mail.
    ATENTIE LA TOATA LUMEA CE FACETI SI CE AUZITI!!!!!!!!!!!!!
    deoarece cei de la finante nu fac nimic in aceasta priviinta, se pare ca le convine situatia,
    raspunsul lor pentru mine a fost ca nu au timp de asemenea tampenii pe care populatia le baga in seama.
    dupa care mi s-a inchis telefonul deoarece este ocupat cu treburi mai importante....
    dar ma intreb cu ce este mai ocupat..........
    oare aceasta problema nu este importanta pentru persoanele din Romania??????
  • 0 (0 voturi)    
    Despre email-urile ,,pishing" (Sâmbătă, 27 noiembrie 2010, 12:29)

    nelu [anonim]

    Ce nu inteleg eu de ce nu ni se ofera celor care primim astfel de email-uri posibilitatea de a le transmite undeva mai departe (eventual cu optiunea Forward) in vederea eventualei depistari, de catre cei in drept si competenti, a celor care se ocupa cu astfel de tentative de frauda? Sa inteleg ca nu exista persoane competente pt. astfel de activitati, asa cum exista de exemplu pe situl Paypal, unde ti se da posibilitatea retransmiterii unor emailuri de tip pishing, trimise in numele lor?
  • 0 (0 voturi)    
    frauda (Sâmbătă, 27 noiembrie 2010, 21:20)

    livica [anonim]

    sa luati masuri ampotriva acestor informari greste si apropo an romania nu se dau bani anapoi de la ministerul finantelor se iau cat mai multi DACA NU VATI DAT SEAMA
  • 0 (0 voturi)    
    Ministerul de finante - doarme,sau inchide ochii (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 10:24)

    Neagu Viorel [anonim]

    Am auzit mai multe initiative,referitoare la masuri ce se vor lua,impotriva CAZARII LA NEGRU pe litoral.
    Vorbe goale,deoarece nu am vazut nici un organ fiscal sa verifice miile de vile,care cazeaza peste 60% din turisti,deoarece s-ar putea sa deranjeze proprietarii,care sunt BAIETII DESTEPTI.
    Un exemplu,primarul din Eforie pe motiv ca impozitele si taxele ce s-ar incasa merg la bugetul de stat,incurajaza plasatorii de turisti,care dau un aspect de mahala strazilor principale din Eforii.
    Mai obliga locatiile inregistrate fiscal,sa ia si taxa hoteliera,dar numai celor care se cazeaza unitatile inregistrate fiscal,ceilalti parca nu sunt tot turisti ,dar aceea sunt cazati la vilele lor.
    Va intreb,cind organele fiscale isi vor face datoria si nu vor trata diferit locatiile de turism.