Proiectul legii bugetului de stat 2011: Veniturile vor creste cu 15% fata de anul 2010, cheltuielile cu 3%

de Ioana Morovan     HotNews.ro
Sâmbătă, 27 noiembrie 2010, 10:58 Economie | Finanţe & Bănci

Venituri la bugetul de stat de 80,8 miliarde lei, in 2011, si cheltuieli de 108,4 miliarde lei - sunt estimate in proiectul Legii bugetului de stat pe anul viitor, publicat de Ministerul Finantelor Publice. Cea mai mare crestere a veniturilor este estimata la capitolul "Alte impozite pe venit, profit si cistiguri din capital de la persoane juridice", de 380% fata de anul 2010. Cheltuielile de indemnizatie de conducere vor scadea cu aproximativ 40% si cele cu "alte sporuri", cu 30%.

Bugetul de stat se stabileste la venituri in suma de 80.812,1 milioane lei, iar la cheltuieli in suma de 108.491,9 milioane lei, cu un deficit de 27.679,8 milioane lei, arata Proiectul Legii bugetului de stat.

Spre exemplu, veniturile din impozitul pe venit din activitati independente va creste cu 1% in 2011, mai arata documentul citat, iar Impozit pe venituri din valorificarea drepturilor de proprietate intelectuala va creste cu 0,29%. Contributiile de asigurari vor creste cu 1,5%. Sumele primite de la UE sau alti donatori vor creste cu 79,38%.

In acelasi timp, "Veniturile obtinute in procesul de stingere a creantelor bugetare" vor inregistra o scadere de aproape 100%, la fel si "Veniturile realizate cu ocazia participarii la actiuni sub egida organizatiilor internationale".

Cu aproape 100% vor scadea cheltuielile din imprumuturi. Cheltuielile de indemnizatie de conducere vor scadea cu aproximativ 40% si "alte sporuri" cu 30%. In schimb, cresc cu 30% cheltuielile cu "uniforme si echipament obligatoriu". Cresc cu 127% cheltuielile statului cu "Contributii de asigurari sociale de stat". La capitolul bunuri si servicii, cresc cu 68% cheltuielile cu carburanti si lubrifianti si cele cu dezinfectanti cu 134%, "Prime de asigurare viata platite de angajator pentru
angajati" cu 72%.

In acelasi document se arata ca vor creste cu 536% sumele din Fondul de interventie la dispozitia Guvernului.

In ceea ce priveste proiectele cu fonduri europene, "in anul 2011 ordonatorii principali de credite ai bugetelor locale vor finanta cu prioritate acele lucrari de investitii noi sau in continuare, aferente unor proiecte finantate din fonduri externe nerambursabile".

Documentul mai arata ca "se interzice finantarea lucrarilor de investitii noi daca nu sunt asigurate surse de finantare a lucrarilor de investitii in continuare, astfel incat sa se respecte graficele de executie sau termenele de punere in functiune". .













Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

5024 vizualizari

  • -3 (3 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 27 noiembrie 2010, 11:55)

    Dn [anonim]

    8%(inflatia) 6%(premiu anual) 3%(alte premii)= 17% taieri
    15% indexare
    Rezulta: -2%
  • +1 (1 vot)    
    Nanny state (Sâmbătă, 27 noiembrie 2010, 12:02)

    Wasile [utilizator]

    Citat din text:
    Cresc cu 127% cheltuielile statului cu "Contributii de asigurari sociale de stat".[...]
    Cea mai mare crestere a veniturilor este estimata la capitolul "Alte impozite pe venit, profit si cistiguri din capital de la persoane juridice", de 380% fata de anul 2010.

    Nanny state! Să luăm de la cine produce ceva-ceva (impozit de la PJ) și să dăm la cine stă și face copii (rromanes, cineva) da' votează cum trebuie!

    Păcat... aveam șansa ca pe criză să facem curățenie... n-a fost să fie.

    Pentru Hotnews: mi-e lene să citesc proiectul, faceți și voi așa, ușurel, ca pentru prezentare, un pie-chart cu ponderea cheltuielilor și a veniturilor prognozate în buget? Să vedeți cum cheltuielile de asigurări sociale (cu toate cele asimilate) depășesc 80% din buget?
    • 0 (0 voturi)    
      e ca azi (la % total) (Luni, 29 noiembrie 2010, 7:46)

      prudent [anonim] i-a raspuns lui Wasile

      nu vezi ca indata ce incerci sa reduci: subventiile diferite, indemniztatiile diferite, numarul de bugetari, sporurile de soare/umbra/ploaia, sare PSD si PNL, sindicatele si vuvuzelele????
  • 0 (2 voturi)    
    precizare (Sâmbătă, 27 noiembrie 2010, 12:17)

    alex [anonim]

    Veniturile totale ale statului in 2011 sunt de 128,399.2 mil RON (veniturile la bugetul de stat + veniturile la bugetul asigurarilor sociale).

    Cheltuielile totale ale statului in 2011 sunt de 156,079.0 mil RON (cheltuielile la bugetul de stat + cheltuielile la bugetul asigurarilor sociale).

    Deficitul consolidat este de 27679.8 mil RON.

    Nu stiu la cat s-a estimat PIB-ul ca sa calculez si deficitul ca procent in PIB.
  • 0 (0 voturi)    
    Acestea sunt datele sintetice (Sâmbătă, 27 noiembrie 2010, 12:56)

    George [anonim]

    Dar, ca de obicei, cand se ia la analizat, la puricat, capitol cu capitol, sursa cu sursa, destinatie cu destinatie, se va descoperi ca sunt inadvertente. Unele se vor corecta la discutiile din Parlament, altele prin rectificari la anu'. Cel mai grav ar fi daca proiectul este pentru pacalirea celor de la FMI si UE, si sa nu se bazeze pe realitati si previziuni corecte! Nu m-ar mira sa avem surprize...
  • 0 (0 voturi)    
    vise, taica (Sâmbătă, 27 noiembrie 2010, 13:25)

    Mazeta [anonim]

    Ok, si daca nu vor creste veniturile? raspunde cineva pt prognozele astea aiurstice?
    • 0 (0 voturi)    
      Veniturile au crescut si anul asta (Luni, 29 noiembrie 2010, 15:50)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Uite aici executia bugetara pe primele 10 luni:
      Veniturile au crescut si anul asta, cind avem scadere economica de 1.9%, de la 131.145,1 la 136.847.7 mil lei.
      Cresterea/scaderea economica se calculeaza in functie de inflatie. De aia desi PIB 2010 e mai mare decit PIB 2009, avem scadere economica.
      Anul viitor se preconizeaza crestere de 1.5%, deci sigur veniturile vor fi mai mari ca in 2010.
  • 0 (0 voturi)    
    Cum adica? (Sâmbătă, 27 noiembrie 2010, 13:35)

    Marius [anonim]

    citez din articol: Cu aproape 100% vor scadea cheltuielile din imprumuturi.

    adica dispar?
  • -1 (1 vot)    
    maximum 800,000 de bugetari... (Sâmbătă, 27 noiembrie 2010, 15:33)

    Dr Reality [anonim]

    Inca 500,000 de oameni trebuie sa paraseasca sistemul de stat...nivelul optim de bugetari in Romania este de 750,000-850,000 angajatzi...restul "OUT"...
  • -1 (1 vot)    
    venituri SF in 2011... (Sâmbătă, 27 noiembrie 2010, 16:50)

    lili [anonim]

    asa zice Dl Isarescu si la fel zice si Consiliul fiscal pe care l-ati infiintat degeaba , ca oricum nu-l bagati in seama si persevarati in aiureli SF...........las' ca vine 2012 si scapam de voi......
  • 0 (0 voturi)    
    buget (Sâmbătă, 27 noiembrie 2010, 18:41)

    mihaela [anonim]

    Se inchid pe "alte venituri", ca niste contabili nepriceputi.
  • 0 (2 voturi)    
    precizare (Sâmbătă, 27 noiembrie 2010, 20:13)

    laurentiucat [anonim]

    conform lui gherghina"tatal bugetului" reducerile de salarii sunt trecute la venituri bugetare.
    adica cheltuielile de personal sunt la fel ca si in 2008 numai ca reducerile de salarii sunt retinute si trecute ca venit.
    deci boc si basescu au pe buget o plafonare de cheltuieli sau o mica reducere si o suplimentare de venituri..adica suplimentul de venituri sunt practic adaosurile provenite din reduceri..tare, nu?
    p.s.
    sa vad ce portocalii ma contrazic...
    • 0 (0 voturi)    
      N-au curaj! (Duminică, 28 noiembrie 2010, 17:12)

      bekan [anonim] i-a raspuns lui laurentiucat

      N-au curaj..si chiar de-ar avea, cui ii pasa? vine alegerile si vom scapa de voi oricum. Romanul iarta multe dar, NU VA UITA!
  • 0 (0 voturi)    
    Catre autorul articolului (Luni, 29 noiembrie 2010, 16:09)

    bogdan [anonim]

    Ceva nu-i bun.
    1. In 10 luni din 2010, conform executiei bugetare, s-au adunat la buget 136.85 mld lei, iar daca estimam ca in ultimele 2 luni veniturile vor fi in media celor 10 luni trecute, rezulta venituri de 164.2 mld lei:
    http://discutii.mfinante.ro/static/10/Mfp/buget/executii/Anexa_oct2.pdf
    2. Proiectul de buget pe 2011 pentru bugetul de stat:
    http://discutii.mfinante.ro/static/10/Mfp/proiect_buget2011/proiect_legeBugetStat2011.pdf
    si bugetul de asigurari sociale:
    http://discutii.mfinante.ro/static/10/Mfp/proiect_buget2011/proiect_legeBASS2011.pdf

    cumuleaza venituri de 80.8 mld + 47.6 mld = 128.4 mld lei, adica 78% sdin incasarile pe 2010 !!!

    Ceva nu se leaga. Undeva e o greseala.