Schimbari -surpriza in discutia ​Ordonantei 50 privind creditele: PDL trece de partea bancilor. Lipsa cvorumului a amanat decizia finala. Tensiunea de pe forumurile de discutii creste

de Dan Popa     HotNews.ro
Miercuri, 8 decembrie 2010, 16:22 Economie | Finanţe & Bănci

Dezbaterile pe marginea Ordonantei 50/2010 privind contractele de credite pentru consumatori din Comisia de specialitate a Camerei Deputatilor au luat o intorsatura neasteptat in sedinta de miercuri. Deputatii PDL au imbratisat propunerile reprezentantilor bancilor, in special cea legata de aplicarea ne-retroactiva a prevederilor actului normativ. Desi miercuri in jurul orelor 9,30 deputatul Gheorghe Ciobanu (PDL, membru in Comisie) declara pentru reporterul HotNews.ro ca nu exista nicio intelegere in cadrul grupului in acest sens, la numai cateva ore un alt membru al comisiei, democrat-liberalul Adrian Nitu a confirmat “consemnul”. La numai cateva minute, pe forumurile de discutii ale clientii bancilor, a inceput furtuna.
  • Adrian Nitu, membru in Comisie: "BNR ne-a convins"
“Ne-au convins cei de la BNR, ei anuntandu-ne ca aceasta conditie este o conditionalitate din acordul pe care il avem incheiat cu FMI”, a spus pentru HotNews.ro Nitu.

Propunerea nu a trecut la vot din lipsa de cvorum, urmand sa fie discutata la urmatoarea intalnire a membrilor Comisiei, adica cel mai devreme joi. Liberalii si social democratii au fost foarte iritati de “schimbarea” colegilor din PDL, insa jocurile pareau deja facute si numai lipsa cvorumului a facut ca Ordonanta sa nu fie adoptata cu amendamentele favorabile bancherilor.

Ministerul Finanţelor Publice şi Banca Naţională a României s-au raliat si ele propunerilor Asociatiei Romane a Bancilor, argumentand cu conditionalitatile din acordul cu FMI. “Aplicarea OUG 50/2010 la stocul de credite este contrară condiţionalităţilor asumate de România în cadrul ultimei scrisori de intenţie semnate cu Fondul Monetar Internaţional”, a explicat directorul Direcţiei de Reglementare şi Autorizare din BNR, Veronica Răducănescu.
  • Finantele au un alt argument: Daca mai vrem finantare, nu trebuie sa aplicam Ordonanta si la stocul de credite
"Susţinem amendamentul", a declarat si secretarul de stat din Finante, Gheorghe Gherghina. "A fost o negociere destul de dură pe această problemă, însă, dacă vrem să avem finanţare în continuare, trebuie să acceptăm că nu se aplică la stocul de credite existent la data intrării în vigoare a OUG 50/2010. În această perioadă, mecanismele de credite au funcţionat (...) Şi, într-adevăr, ca reglaje fine, poate Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorilor să se uite, să mai vedem, să mai facem, dar ideea de fond aceasta este: că nu trebuie să se aplice la contractele în derulare la data intrării în vigoare a OUG 50", a mai explicat Gherghina.
  • Isarescu: OUG 50 nu e retroactiva, dar nici in spiritul directivei europene
La randul lui, reprezentantul MFP a afirmat ca ne-modificarea actualei forme a Ordonanţei 50/2010 poate duce la declansarea procedurii de infringement la adresa României.

Recent, insusi Guvernatorul BNR, Mugur Isărescu, a declarat că aplicarea OUG 50/2010 în forma actuală poate avea un efect de descurajare a creditării, care va antrena o întârziere a redresării economiei româneşti şi, în consecinţă, chiar o îngreunare a bugetului de stat.
 
Da, sistemul bancar românesc va avea dificultăţi, deoarece în forma actuală, neclară, băncile trebuie să mai aducă bani. Toate instituţiile, inclusiv Fondul, Comisia, agreează apariţia acestei ordonanţe. Toată lumea apreciază că această ordonanţă este bine venită, în spiritul protecţiei consumatorului. Ordonanţa impune reguli într-un domeniu în care, nu numai în România, nu au prea existat reguli prea limpezi.
 
 
Mihai Tanasescu
El a precizat că ordonanţa privind creditele populaţiei nu este retroactivă, dar nici în spiritul directivei europene care prevedere aplicarea doar la creditele noi.

"Nicăieri în lume băncile nu sunt iubite, nici în Europa. Şi există această tendinţă să fie impozitate suplimentar, să fie taxate, să plătească. Reacţia de la noi nu este una atipică, dar există riscul - dacă vrem neapărat să penalizăm băncile - să le introducem nişte costuri suplimentare pe care oricum nu le aveau în calcul în momentul în care au acordat creditele - credite care s-au dat cu unele excese", a mai spus Isărescu.
  • Nimeni nu confirma legatura dintre Ordonanta si Acordul cu FMI
Reprezentantul Romaniei in boardul FMI, Mihai Tanasescu, nu a confirmat existenta unei conditionalitati in privinta adoptarii Ordonantei, marginindu-se sa puncteze ca “această ordonanţă este bine venită, în spiritul protecţiei consumatorului”.

 Da, sistemul bancar românesc va avea dificultăţi, deoarece în forma actuală, neclară, băncile trebuie să mai aducă bani. Toate instituţiile, inclusiv Fondul, Comisia, agreează apariţia acestei ordonanţe. Toată lumea apreciază că această ordonanţă este bine venită, în spiritul protecţiei consumatorului. Ordonanţa impune reguli într-un domeniu în care, nu numai în România, nu au prea existat reguli prea limpezi.

  • Pe forumuri, in cateva minute au fost transmise sute de mesaje.
"Singura lovitura pentru banca ar fi, deocamdata, refinantarea creditului la o alta banca! Trebuie facute, sigur, toate calculele, dar linistea este mai presus de orice! Pact cu "crocodilul" nu poti face! In barlog cu ursul nu poti dormi linistit!"

"Pentru moment procesul reprezinta singura optiune. La refinantare slabe sperante. ANPC de-abia asteapta sa scape de raspundere."

"Daca OUG 50 nu se va aplica si la creditele in derulare trebuie sa fiti constienti ca bancile vor face tot posibilul ca pe noi astia vechi sa ramanem captivi in sistem"

"Incredibil! OUG 50 nu se va aplica contractelor in derulare. Era deja transat cu FMI, de catre guvern si BNR!
Ii mai lasam sa-si bata joc de noi, in continuare, pe banii nostrii?"

"Cred ca o revolutie mai poate schimba ceva in tara asta! Cred ca nu rezolvam nimic fara "lupta". Trebuie sa iesim in strada"
Acestea sunt doar o mica parte dintre mesajele care circula pe forumuri, unde tensiunea a crescut dupa gestul PDL, perceput ca "tradare".


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de Superbrands

JW Marriott, orasul din mijlocul orasului

Unul din cei mai mari jucatori de pe piata hoteliera locala, hotelul JW Marriott Bucharest Grand Hotel si-a castigat in cei 17 de existenta reputatia de un oras in mijlocul orasului datorita impresionantei desfasurari de produse si servicii: 402 camere si apartamente elegante, cele mai mari camere de 5 stele din zona, cu o suprafata medie de 36.8 mp, sase restaurante si lounge-uri, 12 sali de evenimente, dintre care doua ballroom-uri ce pot gazdui impreuna pana la 1.200 de persoane. Cladirea mai adaposteste un centru de fitness si spa, cu piscina interioara, o galerie de magazine de branduri internationale de lux ce acopera o suprafata de peste 2.700 mp, spatii de birouri de 11.000 mp si o parcare generoasa de 550 de locuri.

6046 vizualizari

  • +16 (22 voturi)    
    suntem niste sclavi! (Miercuri, 8 decembrie 2010, 16:30)

    Sclavul [anonim]

    Ce gunoaie de oameni! Romania tara independenta? Numai discursuri sforaitoare! In aceste momente se vede independenta reala, si in documentele wikileaks. Fara, independenta financiara nu exista nici un fel de independenta reala! Asa cum sistemele nationale incurajeaza creditul persoanelor fizice ca un (alt) mod de control social, aceeasi metoda se aplica si la nivel inter-statal. Toti politicieni sunt niste gunoaie, dar la noi parca put mai mult!
    • -8 (14 voturi)    
      si independenta vine din credite? (Miercuri, 8 decembrie 2010, 17:00)

      kelye [utilizator] i-a raspuns lui Sclavul

      Nu prea vad unde bati aici ...

      Strict la subiectul articolului mi se pare normal ca o lege sa nu fie retroactiva.

      Fa urmatoarea analogie:
      - cumperi o casa pe care proprietarul a castigat-o printr-un proces.
      - peste 2 ani se da o lege un urma careia procesul respectiv nu i-ar fi dat castig de cauza fostului proprietar.
      - cel cu care s-a judecat te da pe tine in judecata si isi ia casa inapoi

      E bine?

      Nu e vina guvernatilor ca toti zugravii si instalatorii s-au bagat la credite pe 10 ani ca sa isi plasma si bmw.
      • +2 (8 voturi)    
        daca "naivitatea" ar durea... (Miercuri, 8 decembrie 2010, 17:54)

        whatever [anonim] i-a raspuns lui kelye

        tu de contracte IN DERULARE ai auzit? ti se pare termenul a fi identic cu un contract de vanzare cumparare? si continuand logica-ti halucinanta, daca eu vand soacrei un apartament cu posibile litigii, numai ca sa scap de "retroactivitate", dar in ideea ca intr-o zi o sa-l mostenesc, ti se pare normal?
        • -1 (1 vot)    
          exemplu de la TV (Joi, 9 decembrie 2010, 9:36)

          bula [anonim] i-a raspuns lui whatever

          dl.X avea TREI CREDITE de consum si doua carti de credit. Total rate 2400 ron, total venituri 1800 (nu stiu daca era bugetar sau nu). Pe acesta il aparam noi? Pe cel ce a semnat un contract cu Flanco cu dobanda de 32% pe an (absolut AUTENTIC) si cu o clauza ca Flanco poate ceda contractul unei banci? cand un bugetar apare pe sticla si spune ca are BANCI (plural) si 700 ron venit il aparam cu dintii si unghiile? nicio banca nu i-a dat credite, le-a luat cu buletinul si apoi s-au centralizat la banca si s-a descoperit "smecheria".
          • -1 (3 voturi)    
            Da...il aparam. (Joi, 9 decembrie 2010, 11:58)

            bgd [utilizator] i-a raspuns lui bula

            Ii aparam pe toti cei ce si-au facut credite. Absolut pe toti...prosti, destepti, saraci, bogati, bugetari sau nu, nu conteaza...
            De protectia consumatorului ai auzit? Protectia in fata abuzurilor practicate , in cazul acesta, de catre banci.

            P.S. Cu ce parte din aceasta ordonanta nu esti tu de acord si de ce...ca ma chinui sa te inteleg si nu reusesc...
            • +3 (3 voturi)    
              ce ma chinui sa inteleg.. (Joi, 9 decembrie 2010, 15:30)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui bgd

              si nu reusesc..
              este de ce acesti 'aparatori ai prostilor' nu trambiteaza peste tot ca e o mare teapa sa-ti cumperi casa de 200k eur cand tu nu castigi banii aia nici in 10 ani, televizor cat tot peretele, cand tu ai salariul minim pe economie, masina noua cu care sa te duci la munca, desi tu n-ai bani nici de abonament de metrou.. si toate astea sa le iei pe credit..
              simplul fapt ca te-ai nascut nu iti da dreptul sa consumi... daca alegi sa consumi pe datorie si accepti riscurile.. traieste cu ele! prostia nu doare? ba doare..
              creditul ar trebui folosit doar pentru investitii, nu pentru consum.
              • -1 (1 vot)    
                Sunt de acord cu tine... (Joi, 9 decembrie 2010, 15:54)

                bgd [utilizator] i-a raspuns lui pehash

                Insa asta nu justifica cu nimic abuzurile bancilor.
                Consumatorul, prost...destept, trebuie protejat.
          • -1 (1 vot)    
            NU ERA VINA LUI... (Joi, 9 decembrie 2010, 12:51)

            Vendeta [anonim] i-a raspuns lui bula

            1) creditele peste tot in lume au proceduri bine reglementate de acordare, numai la noi era posibil creditul cu buletinul...
            2) creditul cu buletinul a dus la creterea consumului si invariabil la crestere economica (nesustenabila)... Nemernicul de Isarescu a stiut asta: a urlat pe la toate TV-urile despre chestia asta, dar nu a facut nimic... De ce? Pai ar trebui sa il intrebam, poate din acelasi motiv pt care "tine spatele" bancilor straine, banci care au la noi profituri colosale...
            3) Gandeste-te ca e posibil ca acel bugetar sa fi avut salariu cu cel putin 25% mai mare, iar in unele cazuri (datorita sporurilor) e posibil ca procentul sa fie mult mai mare... "Total rate 2400 ron, total venituri 1800:" te-ai gandit ca e posibil ca ratele respective sa fie pe "familie" nu persoana? Legea (actuala) nu permite grad de indatorare mai mare de 40%...
      • +2 (2 voturi)    
        ai inteles gresit problema... (Joi, 9 decembrie 2010, 12:43)

        Vendetea [anonim] i-a raspuns lui kelye

        Cel mai important punct in Ordonanta 50 era legat de transparenta contractelor de credit, adica sa stii ce plasteti... cei mai mult dintre cei care si-au luat credit NU SUNT JURISTI si chiar daca ar fi fost fara posibilitatea de a studia in detaliu contractul nu ai cum sa iei o decizie corecta... Contractele de credit in romania sunt exact ca niste contracte la camatari: banca are numai drepturi si nici un fel de obligatii iar clientul are doar obligatii iar de cele mai multe dintre obligatii nu are nici cea mai vaga idee ca sunt scrise "printre randuri"... Astfel, in romania lui Isarescu, bacile pot pune ce dobanzi vor, pot sa majoreze costul creditelor dupa bunul plac, pot trasforma o dobanda fixa in variabila si toate astea pt ca "legea le permite"... iar noi, clientii, nu avem decat 2 obtiuni fie acceptam situatia si ne conformam fie nu luam creditul....
        PS... Sunt o gramada de cretini care "intreaba" de ce mi-a trebuit credit, raspunsul este simplu: societatea de consum a evoluat pe baza creditelor, in intreaga lume, adica daca vrei sa iti ridici standardul de viata fie te apuci de furat, fie iti faci un credit... ALTE SOLUTII NU EXISTA, pt ca asa e facuta societatea... Creditele "cu probleme" au fost facute pe vremea cand "economia duduia" si "criza nu avea sa ne loveasca", deci da, este "vina guvernatilor ca toti zugravii si instalatorii s-au bagat la credite pe 10 ani" pt ca: 1) felul in care se acorda creditele nu era/este bine reglementat, 2) ca in 2 ani de criza economica in Romania, inca nu s-a luat nici o masura reala de redresare...
        • +2 (2 voturi)    
          standardul de viata (Joi, 9 decembrie 2010, 15:37)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Vendetea

          mai nou unii cretini au impresia ca e dreptul lor sa-si ridice standarul de viata imprumutand bani.... nu ai invatat la scoala ce reprezinta banii? atunci cand tu iti cresti standardul de viata pe credit, nu o faci practic pe spinarea altuia? cum adica 'alte solutii nu exista'? dar ala care iti imprumuta banul/munca lui, ce standard de viata ar trebui sa aiba?
    • +5 (9 voturi)    
      de acord... (Miercuri, 8 decembrie 2010, 19:29)

      Flo [anonim] i-a raspuns lui Sclavul

      .....vorba lui Caragiale....."Slugaaaa"!!! asa zice Romania in fata FMI! Inteleg ca trebuie sa indeplinesti conditii dar cand vine FMI si spune abroga legea cutare deja e jenant!
      • +4 (6 voturi)    
        Nu e doar jenant... (Joi, 9 decembrie 2010, 8:37)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui Flo

        Cand FMI-ul iti impune niste legi....ti-ai pierdut independenta ca tara.
        Asta e cel mai grav lucru...nu ordonanta.
        • -1 (1 vot)    
          sa ni se dea dar sa nu ni se ceara (Joi, 9 decembrie 2010, 9:29)

          bula [anonim] i-a raspuns lui bgd

          asta e definitia independentei? din 2012 bugetul tarii va fi "aprobat"la Bruxelles. Bugetul e lege. Deci? Vrei sa fii parte din ceva (asociatie de locatari, oras mic, uniune vamala....) atunci RESPECTA-I regulile.
          • +4 (6 voturi)    
            Este o MARE diferenta... (Joi, 9 decembrie 2010, 10:04)

            bgd [utilizator] i-a raspuns lui bula

            FMI-ul e pur si simplu o banca. O banca ce imprumuta state, nu oameni. Atat. Nu e o organizatie, asociatie, etc...
            UE e cu totul altceva. In momentul in care am aderat la UE ne-am pierdut o parte din independenta...insa in schimb am gastigat mult mai multe. Enorm de multe beneficii...
            Plus ca motivul pt care UE se baga in legile noastre e pt a proteja aceasta uniune...inclusiv pe noi.
            Nu se compara...

            P.S. Nu e vb de "sa ni se dea dar sa nu ni se ceara"... E vb de anumite abuzuri din partea bancilor si atat. Nu te fa ca nu intelegi.
            • +2 (2 voturi)    
              ai facut o apreciere generala (Joi, 9 decembrie 2010, 14:30)

              bula [anonim] i-a raspuns lui bgd

              despre independenta ti-am raspuns cu aceeasi apreciere generala. FMI sustine bancile nationale, deci implicit moneda. Vrei libertatea de a-ti distruge moneda? nu te incurca cu FMI. In privinta abuzurilor: abuzul il defineste instanta fata de o reglementare existenta. Nu il defineste presa, forumul, sueta la o cafea etc. In orice alta tara daca te duci la tribunal si spui ca tu interpretezi altfel un contract, te judeci. Protectia consumatorului isi are si ea rolul ei. Dar, de aici si pana a crede ca nimeni nu mai trebuie sa plateasca creditul luat, sunt multe sperante desarte.
              • 0 (2 voturi)    
                :) (Joi, 9 decembrie 2010, 17:27)

                bgd [utilizator] i-a raspuns lui bula

                Da nu era vorba despre asa ceva....nici gand. Creditul luat trebuie platit...
                Era vorba despre dobanzi si comisioane. Atat.
                Cat despre abuz...da, il defineste justitia in baza unei legi...lege ce va fi adoptata in litera si la cererea FMI. FMI care nu are nici un interes de a proteja consumatorul ci banca.
    • +4 (10 voturi)    
      vanzator de tara si popor (Miercuri, 8 decembrie 2010, 23:16)

      tepuit de VBR [anonim] i-a raspuns lui Sclavul

      Bravo Gretea si gunoaielor care iti spun sa iti bati joc de poporul tau...te gandesti oare ca ai tai copii si nepoti vor suferi din cauza ta??? cata lume te va injura oare????
    • -1 (1 vot)    
      BRAVO...citeste fluierasul.dyndns.info si da mai d (Joi, 9 decembrie 2010, 5:29)

      al [anonim] i-a raspuns lui Sclavul

      BRAVO...citeste fluierasul.dyndns.info si da mai departe
  • +3 (7 voturi)    
    Practica CJUE (Miercuri, 8 decembrie 2010, 16:31)

    FLORIN [anonim]

    Indiferent de targuielile politice si santajul bancilor, justitia va da dreptate, daca o are, clientului.
    A se vedea:
    http://www.juridice.ro/129411/clauzele-abuzive-in-contractele-de-credit-in-interpretarea-recenta-a-curtii-de-justitie-a-uniunii-europene.html
    si
    http://www.juridice.ro/wp-content/uploads/2010/12/ordonanta-curtii.pdf
    • +1 (1 vot)    
      FOARTE CORECT! (Joi, 9 decembrie 2010, 9:32)

      bula [anonim] i-a raspuns lui FLORIN

      Interpretarea legii o face justitia, nu forumul, meetingul din piata, urlete pe sticla sau norme de aplicare. Iar peste justitia RO exista si tratatul UE si directivele europene.
  • +6 (12 voturi)    
    Iude (Miercuri, 8 decembrie 2010, 16:44)

    Gigel [anonim]

    Vanduti pe 30 de arginti, ati ales sa reprezentati interesele contrare romanilor.

    Va veti parasi birourile pana la finalul saptamanii, daca vreti sa scapati doar cu rusinea micimii voastre infra-umane.
  • +8 (12 voturi)    
    Rusine PDL (Miercuri, 8 decembrie 2010, 16:49)

    dan79 [anonim]

    Rusine PDL. V-ati dat arama pe fata. Romanii nu va vor uita. Veti iesi din Parlament si nu veti mai intra niciodata. Sunteti un partid antiromanesc.
    • +3 (5 voturi)    
      PDL nu iese din Parlament (Miercuri, 8 decembrie 2010, 21:15)

      noname [anonim] i-a raspuns lui dan79

      Am fost ieri la o primarie din oras. Primar PDL-ist, normal. Iti imaginezi ce masina de vot reprezinta toti cei angajati in primarie si familiile lor, ca sa nu-si piarda posturile caldute si afacerile? Asa ca am concuzionat ca PDL nu va iesi de pe esicherul politic.
    • -1 (1 vot)    
      partide politice (Joi, 9 decembrie 2010, 19:18)

      luci [anonim] i-a raspuns lui dan79

      stai linistit ca se vor muta in alter partide.Cine sa piarda experinta in furturi si matrapazlicuri a actualilor..........................
  • +6 (8 voturi)    
    Dreptate in justitie (Miercuri, 8 decembrie 2010, 16:53)

    CL [anonim]

    Mda, se pare ca pana la urma interesele personale ale parlamentarilor vor prima (vezi articolul Senatorului Urban - de stimat; http://www.urbaniulian.ro/2010/11/30/odiseea-oug-50-din-2010-sau-de-ce-este-de-stimat-un-invins-ce-a-luptat-cu-onoare-decat-un-invingator-ce-a-trecut-prin-patul-tuturor-beligerantilor/)... oare isi asteapta cadoul de Craciun de la acele banci?
    Pana una alta, cel putin banca cu care lucrez eu are asa multe clauze in neconformitate cu legile vechi, incat nici nu se pune problema sa nu piarda intr-un eventual proces. Deci daca BNR si Guvernul nu au vrut sa rezolve problema printr-o lege, sa stea linistiti, o vom rezolva cu ajutorul justitiei. Si daca justitia din Romania se va comporta la fel cum se comporta ca acei latin loveri din PDL care isi schimba orientarea dupa cum bate vantul, iara nu trebuie sa descurajam, exista si Curtea de Justitie a UE.
  • +3 (7 voturi)    
    mda (Miercuri, 8 decembrie 2010, 16:54)

    Cantona [anonim]

    Nu e nici o surpriza. Basescu le ia partea bancilor, iar bancile imprumuta statul. Singurul perdant e cetateanul roman.
  • +3 (7 voturi)    
    BANCILE NU RESPECTA LEGILE! (Miercuri, 8 decembrie 2010, 16:59)

    simona [anonim]

    Asadar se vor face legi pentru ele, legi care sa placa bancilor????!!!!!
    Este incredibil ce se intampla!
    Am semnat o connventie de credit si vom ajunge iobagi.
    Atunci poate ar trebui sa ne purtam ca atare, si sa repetam rascoala din 1907!!!
  • 0 (2 voturi)    
    Ei lasa... (Miercuri, 8 decembrie 2010, 17:01)

    Xulescu [anonim]

    ... voi sa traiti bine.
  • +3 (7 voturi)    
    oare cat ne mai umilesc smecherii astia? (Miercuri, 8 decembrie 2010, 17:02)

    hmm [anonim]

    Uite asa ne vinde BNR -ul. Urmeaza sa mai vina pastorul acestei institutii sa ne spuna ca suntem lenesi, ca noi suntem de vina ca bancile fac ce vor in tara asta, etc. pentru ca umilirea acestui popor ar fi maxima. Cat despre parlamentari, ce sa mai spun, toti o apa si un pamant. SA DISPARETI BINE DE TOT!
  • +4 (8 voturi)    
    Sa nu uitati (Miercuri, 8 decembrie 2010, 17:05)

    Bogde [anonim]

    .... un nume de partid: Partidul Democrat Liberal! Ar trebui sa le fie retrasa cetatenia romana pentru inalta tradare: copii au fost tradati, prin legea CIC, parintii au fort tradati prin impozitarea pensiilor sub 1000 lei iar cei care muncesc nu au bani suficienti sa-si cumpere o casa (adica majoritatea) au fost tradati acum. Ceasusescu a murit pentru mai putin...
    Traiasca Romania santajabila si santajata care si-a vandut populatia pentru un pumn de arginti! Dar decat sa facem ce se roaga ai nostriii conducatori, adica sa plecam, mai bine ii dam pe ei afara. Chiar, cat mai trebuie sa induram pana iesim in strada si nu mai intram inapoi decat dupa schimbare???
    • -1 (7 voturi)    
      frumoasa e lumea ta ! (Miercuri, 8 decembrie 2010, 18:02)

      Pandele [anonim] i-a raspuns lui Bogde

      Mai, fecior !
      Ca sa nu te bag in subtilitati economice iti zic doar atat - in medie traim cu totii in Romania mai bine decat producem.
      Iar la scara mica, in ceea ce te priveste, lucrurile stau asa - indiferent pentru ce ai luat creditul care te indigneaza acum, lucrurile pe care ti le-ai luat cu creditul nu ti le-ai luat pe banii tai, ci pe ai altora.
      Te certi acum nu pe banii tai, ci pe ai bancilor.
      • 0 (4 voturi)    
        asta inseamna ca (Miercuri, 8 decembrie 2010, 18:17)

        CL [anonim] i-a raspuns lui Pandele

        Asta inseamna ca bancile pot sa "adapteze" si "interpreteze" contractul oricand vor si cum vor? Cu ce gresesc eu cand spun ca vreau sa respecte ceea ce mi-au dat sa semnez atunci cand am luat creditul
        • +2 (8 voturi)    
          lamuriri (Miercuri, 8 decembrie 2010, 18:50)

          Pandele [anonim] i-a raspuns lui CL

          Uite, n-o sa fiu ipocrit. Atata timp cat te duci la banca cu mana intinsa, banca va fi in pozitia sa iti impuna ce vrea ea. Iar daca se intinde cu contractul tau pe multi ani - cu variabile de tip criza, pe care deja le experimentam - atunci va avea in contract toate parghiile sa se adapteze. Pana la urma e si interesul tau ca banca sa nu piarda pe termen lung - functioneaza tot pe banii tai, pe care nu cred ca ai vrea sa ii pierzi.
          Ceea ce ma irita acum la toti cei care se plang ca le sunt incalcate drepturile e faptul ca aveau dreptul de la bun inceput sa NU ia credite. Niciunul din cei care se smiorcaie acum nu si-a exercitat acest drept la momentul potrivit.
          • -1 (7 voturi)    
            nu toti se "smiorcaie" (Miercuri, 8 decembrie 2010, 21:05)

            hmm [anonim] i-a raspuns lui Pandele

            Bine ca le stii matale foarte bine. Afla ca nu toti cei care "se smiorcaie" pe forum-uri au credite la banci. Mai sunt si unii care nu au credite, dar care nu pot fi de acord cu jaful care se petrece in tara asta. In locul dumitale m-as gandi la ce s-ar intampla daca toata lumea ar ajunge sclav la banci? Sau poate matale lucrezi intr-o banca???? Uite asa noi romanii in loc sa fim uniti, ne place sa ne hilizim cand altii au probleme. De asta nu am evoluat deloc in 2000 de ani.
            • +1 (3 voturi)    
              chelul isi pune mana in cap (Joi, 9 decembrie 2010, 9:59)

              Pandele [anonim] i-a raspuns lui hmm

              Daca o sa mai citesti o data cu atentie (cu atentie, am spus !) ceea ce am scris nu reiese ca toti cei ce scriu aici se smiorcaie. Unii chiar sunt de mare bun simt.
              Dar mi se pare interesant ca te simti inclus in categoria smiorcaitilor fara ca eu sa te fi bagat acolo...
          • -1 (7 voturi)    
            bai PANDELE (Miercuri, 8 decembrie 2010, 22:59)

            dan [anonim] i-a raspuns lui Pandele

            bai PANDELE, nume predestinat, nu vreau sa te jignesc pe forum ca port respect celorlalti participanti. Daca nu s-ar fi luat credite pe planeta asta nu ar fi existat economie, dar tu cu privirea ta ingusta si lipsita de cele mai elementare cunostinte in ale economiei , te-ai trezit sa critici oamenii care au credite si care vor sa aiba si drepturi. Nu vad la tine decat ignoranta omului care se bucura cand moare capra vecinului. Mergi si mai cumpara o punga de seminte si scuteste-ne de comentariile tale fara logica.
            • +2 (4 voturi)    
              drepturi, drepturi (Joi, 9 decembrie 2010, 10:01)

              Pandele [anonim] i-a raspuns lui dan

              Dane, ia du-te tu la vecinul tau si cere-i imprumut 1.000 RON si vino dupa aia si spune-mi ce drepturi ai tu fata de el. Banca nu e decat un vecin ceva mai elevat si cu branding deasupra usii, la care te duci cand te impinge nevoia. Sau vanitatea. Ca vrei si tu plasma ca vecinul de la doi. Chiar daca tu nu ai banii vecinului.
              • 0 (2 voturi)    
                pandele (Joi, 9 decembrie 2010, 20:35)

                dan [anonim] i-a raspuns lui Pandele

                nea pandele. daca pentru tine singurele relatii cu banca le-ai avut cand ti-ai cumparat prajitor de paine, asta nu inseamna ca toata lumea a facut la fel. Pai din ce zici tu ,intre o institutie bancara si un camatar nu trebuie sa existe nici o diferenta. Mai bine pune mana si mai citeste cam ce rol are o banca intr-o economie. Iar daca tu esti de acord ca bancile sa fie stat in stat si sa faca ce vor cu tine, sa creasca dobanzile dupa bunul plac si sa le uite crescute pana la noile cresteri , inseamna ca ai probleme mari de discernamant.
      • +1 (3 voturi)    
        I-auzi ! (Joi, 9 decembrie 2010, 10:56)

        Bogde [anonim] i-a raspuns lui Pandele

        Bai subtilule! E usor sa vorbesti si sa ataci pe cineva tin fata calculatorului, nu-i asa??? Ce-ar fi sa ne vedem la ochi si sa vedem cine este fecior? Iar daca eu am credit sau nu, nu este problema ta. EU traiesc mai bine decat altii, cu ssiguranta, dar asta nu ma impiedica sa spun ca TOTI merita sa traiasca mai bine.
        Si de banii mei, n-ai tu grija!
        • -1 (1 vot)    
          funny (Joi, 9 decembrie 2010, 11:47)

          Pandele [anonim] i-a raspuns lui Bogde

          Daca insisti, trebuie sa iti spun ca mi-a placut la nebunie din textul tau partea cu ”majoritatea oamenilor care muncesc nu au bani sa isi cumpere o casa”.
          Uimirile astea te claseaza intre cei mai mari analisti economici care bat forumurile ziua-ntreaga.
          Iar daca te-a deranjat apelativul ”fecior” inseamna ca e (in sfarsit) timpul sa pui mana pe un DEX, fie si ala online.
  • +1 (9 voturi)    
    Halal! (Miercuri, 8 decembrie 2010, 17:07)

    arsene [anonim]

    Niste nenorociti! Adica noi tre sa inghitim orice mizerii din pareta bancilor, altfel suntem santajabili de catre FMI? Nu le-ar crapa obrazul de rusine, halal reprezentanti! Halal tara de drepti, in care cetatenii nu sunt aparati de abuzuri!
  • +5 (7 voturi)    
    Relax (Miercuri, 8 decembrie 2010, 17:12)

    Eduard [anonim]

    Stati linistiti. Chiar daca se va aproba asa OUG 50, fara retroactivitate, va incepe o competitie de atragre de refinantari... de acolo isi vor atrage bacile noi clienti. Daca ramane comisionul de rambursare anticipata la 1%, e mult prea mic pentru a tine pe cineva pe loc. Asa ca solutia va fi simpla, refinantare cu semnare de nou contract, si poate de data asta mai multa lume va sti ce clauze sa urmareasca in noul contract, ce fel de dobanda sa aleaga, ce clauze sunt abuzive, etc.
    Tot raul spre bine, dar lamentarea nu ajuta la nimic. Vrem, nu vrem, fara banci nu se poate si peste tot in lume interesul lor va prima.
    • +2 (2 voturi)    
      ... (Joi, 9 decembrie 2010, 8:56)

      Marcu [anonim] i-a raspuns lui Eduard

      Eduard, e chiar mai bine de-atat, majoritatea creditelor din Romania au dobanda variabila, deci ZERO taxa de rambursare anticipata. Orice roman este acum liber sa se duca si sa caute conditii mai bune la alte banci (ASTA ERA SI IDEEA UE cand a cerut Ordonanta 50). Mi-e greu sa ii inteleg pe toti razvratitii. Oameni buni, bancile se bat intre ele acum in dobanzi si comisioane mici pentru refinantare, pentru ca NU MAI AU DE UNDE SA IA ALTI CLIENTI, decat de la bancile concurente. Asadar, daca sunteti un client bun la o banca (nu aveti restante, etc...) mergeti la 4, 5 banci si cereti oferta de refinantare. Veti avea o surpriza placuta. Nu mai va lamentati pe forumuri, nu va ajuta cu nimic asta. Nicio lege din lume nu va face dobanda voastra mai mica, numai voi puteti face asta profitand de concurenta dintre banci. Succes!
      • -1 (1 vot)    
        refinantare? (Joi, 9 decembrie 2010, 10:31)

        ileana [anonim] i-a raspuns lui Marcu

        Nu poti sa-ti refinantezi un credit imobiliar, pentru ca valoarea proprietatii a scazut foarte mult! Proprietatile au fost supraevaluate de cine? De evaluatorii care lucrau cu bancile si costurile cine le suporta?NUMAI Clientul, platitorul! Este corect? Nu.
        Si chiar si in conditiile in care valoarea proprietatii e foarte mica acum, tot nu ti-ar refinanta decat o foarte mica parte din suma.
        Caz concret: credit la banca 50 mii E, valoarea actuala a proprietatii 40, "ei" nu ar da un credit decat de 25 de mii in conditiile astea. I s-a intamplat unei cunostiinte acum 2 luni. Le-ar fi scazut rata cu 50 de E si perioada de rambursare cu 10 ani. Deci costul total al creditului dupa refinantare era mult mai mic. dar cum spuneam, care refinantare?
        • +1 (1 vot)    
          ... (Joi, 9 decembrie 2010, 11:02)

          Marcu [anonim] i-a raspuns lui ileana

          Ileana, ai dreptate, devalorizarea garantiilor este o mare problema pentru cei care au luat credite. Si nu numai pentru ca nu se pot refinanta, dar gandeste-te numai cati bani platesc pentru un apartament care nu mai valoreaza nici jumate fata de pretul de cumparare. Si pana la urma, nu e vina evaluatorului ca multi nechibzuiti au dat 120.000 E pe 2 camere in Berceni, de exemplu. De obicei evaluatorii interveneau in schema dupa ce cumparatorul agreea deja pretul cu vanzatorul. Si am auzit ca multi dadeau chiar si bani evaluatorilor ca sa creasca pretul evaluat, sa se incadreze la pretul agreeat mai devreme. Trebuie sa ne asumam si propriile greseli ca sa invatam ceva, altfel vom continua sa credem ca de vina sunt intotdeauna altii: evaluatorii, bancile, statul, UE sau mai stiu eu cine...
      • -1 (1 vot)    
        Numai inselatorii la adresa clientului (Joi, 9 decembrie 2010, 19:34)

        magul [anonim] i-a raspuns lui Marcu

        Marcu!
        Tu in locul meu ai refinanta cand marja dedusa din contractul initial este aproape jumatate cu cea oferita actual de orice banca?
        Sa le mai facem jocul inca odata?
  • 0 (4 voturi)    
    Surpriza (Miercuri, 8 decembrie 2010, 17:19)

    camataru [anonim]

    Pai si unde este surpriza? Surpriza era sa fie invers, asa Boureanu si compania s-au auto rezolvat. Din nou. De, e criza in imobiliare.
  • +3 (7 voturi)    
    speranta (Miercuri, 8 decembrie 2010, 17:20)

    cbodnara [utilizator]

    Mai aveam o speranta cu pdl-ul cand a adus amendamentele alea in comisie, dar se pare ca m-am inselat asupra lor.
  • +2 (8 voturi)    
    Taraturi corupte! (Miercuri, 8 decembrie 2010, 17:20)

    Liviu [anonim]

    Tot ne baga in fata acordul cu FMI si de fapt ei sunt mana in mana cu bancile!
    Cum poti avea incredere in niste taraturi ca astea?
  • +1 (5 voturi)    
    somnul isarescu, prima declaratie (Miercuri, 8 decembrie 2010, 17:21)

    nenea [anonim]

    este cam prima declaratie directa a lui isarescu, in care isi exprima transant opinia despre OUG 50. in sfarsit aflu si eu parerea lui: "OUG 50 nu e retroactiva (corect), dar nici in spiritul directivei europene". acum, va rog sa ne spuneti si noua ce nu este "in spiritul" directivei europene? transparenta contractelor de credite? conectarea dobanzilor la indici nationali/internationali acceptati? eliminarea dobanzii de referinta a bancii? echilibrarea drepturilor clientului fata de banca? va rog sa precizati
    • +1 (3 voturi)    
      poi e destul de clar (Miercuri, 8 decembrie 2010, 17:37)

      dany [anonim] i-a raspuns lui nenea

      directiva europeana nu este si pentru contractele in derulare, doar pentru cele noi.
      asta e toata problema
      • -1 (1 vot)    
        aha, pai atunci e simplu (Vineri, 10 decembrie 2010, 11:07)

        nenea [anonim] i-a raspuns lui dany

        vrem sa platim impozite la valoarea celor din 2007-2008, vrem salariiile din 2007-2008. sau aici nu se aplica cechi si nou?
  • +2 (6 voturi)    
    Nu era oare de asteptat ? (Miercuri, 8 decembrie 2010, 17:22)

    sa nu fim naivi ... [anonim]

    o mare dezamagire...

    dar nu era de asteptat asa ceva... pana la urma e vorba de politicieni.
    cand s-a dat ordin ca ordonanta nu trebuie sa se aplice creditelor in derulare, PDL-ul s-a conformat fara sa comenteze.
    iar PNL si PSD sunt impotriva doar ca sunt impotriva PDL-ului, nu ca ar conta alegatorii in ochii lor.

    haideti sa nu fim naivi ca trebuia sa ne asteptam la asa ceva
  • 0 (4 voturi)    
    Dupa cum spuneam.. (Miercuri, 8 decembrie 2010, 17:31)

    tot turmentatu' [anonim]

    PEDELEII sa-si ia adios de la OS... succes in opozitie, ca anticipatele se apropie!
  • 0 (4 voturi)    
    Isarescu (Miercuri, 8 decembrie 2010, 17:34)

    Mery [anonim]

    " - dacă vrem neapărat să penalizăm băncile - să le introducem nişte costuri suplimentare pe care oricum nu le aveau în calcul în momentul în care au acordat creditele - credite care s-au dat cu unele excese", a mai spus Isărescu."
    Pai si cu ce ma incalzeste pe mine ca BNR impoziteaza suplimentar bancile ? Ca bancii daca ii cresc costurile le pune instant pe seama creditelor aflate in derulare.....////
  • -3 (3 voturi)    
    Io nu cred ca toti pdl-istii vor fii carpe (Miercuri, 8 decembrie 2010, 17:39)

    misu [anonim]

    Legea va trebui sa fie votata in plen. Io nu cred ca toti pdl-istii vor fii carpe la picioarele udrei care nu poate dormii de grija unui credit si care face sensuri giratorii la rm valcea de sapte ori mai scumpe. era sa uit de salile de sport in sate in care oamenii se kaka in spatele casei ca nu exista canalizare.
  • -1 (3 voturi)    
    Pe cetatenii acestei tari cine ii ajuta? (Miercuri, 8 decembrie 2010, 17:41)

    Dora [anonim]

    Din ce spun acesti alesi ai nostri intelegem ca BNR ia convins sa nu sustina aplicarea OUG 50 creditelor in derulare.Ce perceptie au alesii despre acest popor ?E oare normal sa nu incerci atunci cand ai ocazia sa-ti ajuti poporul?Pacat ca romanii nu reusesc sa impuna respect celor care au destinele lor in maini."Multumim "ca va angajati in numele nostru fara sa tineti seama de noi.
  • 0 (6 voturi)    
    Mie nu-mi trebuie banii de la FMI (Miercuri, 8 decembrie 2010, 17:47)

    misha [anonim]

    Voua va trebuie, ca sa va mentineti aparatul de stat obez si sa va finantati proiecte fanteziste sub titlul de investitii strategice.

    Deci din partea mea, n-au decat sa lipseasca banii FMI.
  • +1 (5 voturi)    
    scarba totala (Miercuri, 8 decembrie 2010, 17:51)

    un om normal [anonim]

    eu m-am hotarat. o sa plec din tara asta. o sa le las bancilor toate "avutiile" mele din aceasta tara de kkt si sa faca ce vor cu ele. fara sa poti sa te bucuri de ele in liniste nu valoreaza absolut nimic. in alta ordine de idei, daca am fi maine 10 oameni care sa iesim in strada as iesi. nu mi-a mai ramas decat demnitatea. si aia nu mi-o va lua nici un pdlsit, bancher sau alt capitalist imputit
  • +2 (6 voturi)    
    Nesimtire (Miercuri, 8 decembrie 2010, 17:54)

    eu [anonim]

    ne-au vandut - un popor intreg vandut ptr cativa arginiti si lasati prada unor banci care refuza sa aplice nu numai ordonanta ci si legile vechi. asta e romania se protejeaza furtul prin lege si nu e prima data, mai rau e ca se face prin santaj un alt lucru oribil si pedepsit de lege. cum poate bnr si banci sa santajeze guvernul. noi suntem platitorii de impozite, noi cladim bugetul, noi tinem economia in picioare, noi platim datoria la fmi si noi va platim pe voi politicienii, noi v-am ales si noi va dam jos. sa nu uitati principiile dreptului nu faci legi discretionare. nu in conditiile in care nimeni nu se mai inghesuie la credite si cei care se inchesuie nu se incadreaza. lasi milioane de persoane active prada camatariei si abuzurilor anterioare. politicienii si bancile sa nu isi inchipuie ca se incheie aici. ne pot minti pe noi cu fmi si ue dar nu e asa. exista justitie si in romania si in ue. iar daca pe cale legala nu merge vom rade tot din temelii si vom reconstrui totul - inclusiv sistem politic, banci etc. sa nu va amagiti - noi toti cei cu credite avem drept de vot, noi am facut revolutii si le vom mai face daca ne incalcati drepturile.
  • +1 (5 voturi)    
    Horea, Closca, Avram Iancu - ei sunt modelele (Miercuri, 8 decembrie 2010, 17:58)

    robert [anonim]

    eu cred ca trebuie declansate procese anti-trust. aceste banci au intoxicat vietile oamenilor cu produse proaste, toxice, care acum le transforma unor oameni viata in cosmar. Fumatorii au dat in judecata marile corporatii si au castigat miliarde, cei care au dat in judecatat marile lanturi de fast-food au castigat, e timpul bancilor. iar pentru Guvern si PDL - un singur mesaj : SA NU SE SE ASTEPTE LA VOTURI IN 2012. SUNT 8.000.000 DE CREDITATI - TOTI MAJORI. Si sa se teama cand acest popor va fi condus de un nou Avram Iancu.
    • -1 (1 vot)    
      PRIETENE SI PNL SI PSD VOR CONTINUA CU FMI (Joi, 9 decembrie 2010, 5:27)

      al [anonim] i-a raspuns lui robert

      PRIETENE AI DREPTATE DAR SI

      PNL SI PSD VOR CONTINUA CU FMI SI GERMANIA (UE)


      POATE DOAR VADIM SI/SAU PARTIDUL POPORULUI S_O RUPA....
  • +1 (7 voturi)    
    si cu noi cei 8 milioane cum ramane??? (Miercuri, 8 decembrie 2010, 18:06)

    cornel [anonim]

    Asadar,conform politicienilor,eu,posesor al unui credit in care sunt o multime de clauze abuzive voi fi nevoit sa platesc in continuare bancii bani nemeritati.
    Mi se va aplica in continuare dobanda abuziva perceputa ,adica cea "afisata la sediul BCR"!!!,voi plati in continuare comision de risc,comision de administrare aplicat la toata suma imprumutata initial,banca poate modifica unilateral dobanda fara nici o justificare si fara sa ma anunte ,va aplica dobanda la anul bancar de 360 de zile adica imi va lua in plus dobanda in fiecare an pe 5sau 6 zile si multe altele...
    Multumim din inima politicienilor care de frica FMI vor vota oug asa cum vor camatarii din banci.
    Si nu uitati ce va spun,Romania tot in incapacitate de plata va ajunge mai devreme sau mai tarziu asa ca puteti vota ce vreti.Daca voi credeti ca prin acest vot salvati Romania va inselati amarnic.Dar oricum nu va pasa,asa ca imi bat gura de pomana.Dar voi actiona pe toate caile in asa fel incat la bugetul statului sa ajunga cat mai putini bani de la mine.
    Bancilor le transmit un mesaj clar:NE VEDEM IN INSTANTA!
    • +1 (1 vot)    
      clauze (Joi, 9 decembrie 2010, 10:17)

      Mortal [anonim] i-a raspuns lui cornel

      Daca sunt clauze abuzive in contract, care te dezavantajeaza si nu le-ai negociat (cazul contractelor tip) ai toate sansele sa se indrepte nedreptatea.
      O iei incetisor, prin a adresa bancii o scrisoare recomandata cu recipisa de primire, in care iti explici punctul de vedere (atentie! bine documentat, conform legilor in vigoare!- pt asta, va puteti afilia diferitelor grupuri de discutii, unde gasiti o gramada de legi si alte documente) apoi dupa ce ti se raspunde le faci reclamatie la OPC, care in general amendeaza banca respectiva si apoi ii dai in judecata daca nu ti se respecta dreptul.
      Pare complicat si pare o mare bataie de cap, dar daca nu luam din ce in ce mai multi dintre noi atitudine, bancile merg pe principiul ca merge si asa, la intimidare.
      Stiu, pare greu de crezut ca poti avea castig de cauza, dar eu personal am primit banii (luati abuziv) inapoi, chiar si fara proces, doar documentandu-mi foarte bine scrisorile in care le explicam si ce risca daca nu dau curs cererii mele.
      Succes tuturor!
  • 0 (4 voturi)    
    Bataie de joc si sfidare (Miercuri, 8 decembrie 2010, 18:19)

    dan [anonim]

    La asa politicieni asa decizii...E trist ca statul asta a ajuns sa-si vanda cetatenii pe nimic. Adica doar ca sa se poata imprumuta la Ordinarii care in romania se numesc bancheri. In schimbul "sansei "de a ne afunda si mai mult in datorii statul da mana libera Bancilor la abuzuri in relatia cu noi, sclavii lor. Asta se intampla cand nu ne uitam la oamenii pe care ii punem sa ne conduca. Sa ne fie rusine !!!
  • 0 (6 voturi)    
    RUSINE (Miercuri, 8 decembrie 2010, 18:31)

    Diana [anonim]

    Ce vor acesti indivizi aflati la putere de la poporul roman? De ce vor sa ne distruga , care este scopul lor?
    Sa va fie rusine stimati parlamentari, ati jurat ca veti apara interesele cetatenilor romani nu cele ale FMI.
    Rusine dle Basescu, ati mintit timp de 2 luni ca OUG 50 nu este o conditie si acum v-ati aratat adevarata fata. Nu sunteti presedintele romanilor , sunteti cel care va nenorocii romanii !!!
    • +1 (3 voturi)    
      Diana, stii care este scopul lor ? (Joi, 9 decembrie 2010, 6:37)

      austria [anonim] i-a raspuns lui Diana

      sa va tiratzi toti din romania ca sa le ramana lor pamanturile/padurile si bogatiile solului si subsolului pe moaca.
      Vezi comentariul de dupa tine? danarad
      Deci a avut efect asupra unora...
  • +1 (5 voturi)    
    banci (Miercuri, 8 decembrie 2010, 18:45)

    danarad [anonim]

    lamiile trebuie stoarse pina la capat ! nu are rost sa ma amagesc, adio vot, la prima oportunitate, adio romania !
  • +1 (3 voturi)    
    Rusine (Miercuri, 8 decembrie 2010, 18:51)

    Lucian [anonim]

    Se vede din ce mai clar ca suntem un popor tradat, vandut. Nu mai suntem condusi de mult de catre romani, de catre oameni cu suflet romanesc, de catre oameni care gandesc romaneste ci de niste marionete carora le este frica sa piarda blidul de linte.
    Un popor sacrificat pentru interesele catorva indivizi.
  • 0 (4 voturi)    
    Rusine (Miercuri, 8 decembrie 2010, 18:55)

    Emanuel [anonim]

    rusine domnilor deputati. nu puteti cere in 2012 respectul si votul nostru. o sa dispareti ca pntcd-ul de pe scena politica mioritica. chiar nu puteati sa stati in piciore in fata bancilor si a fmi? nu va ganditi ca nenorociti cateva milioane de oameni, practic intreaga populatie activa a romaniei? rusine, rusine, rusine sa va fie!!!!!!!!
  • 0 (4 voturi)    
    Surpriza,auzi... (Miercuri, 8 decembrie 2010, 18:56)

    Andreeul Marin [anonim]

    Dar chiar isi imagina cineva ca PDL va tine cu prostimea si nu cu bancile?!Dar cand a tinut in astia 2 ani cu populatia ?!Ramai traznit cat de naiv poate fi poporul asta...
  • -1 (3 voturi)    
    Vanduti (Miercuri, 8 decembrie 2010, 19:15)

    Ilinca [anonim]

    Cum e posibil ca un Guvern care isi asuma prin Ordonanta de Urgenta o lege, sa o conteste in cateva luni?
    Cum e posibil ca Isarescu care a inchis ochii la ilegalitatile majore comise de banci sa spuna ca se intampla asta pentru ca bancile nu sunt "iubite" si ca trebuie protejate pentru ca nu au luat in calcul ca vor pierde?
    Populatia (aia inrobita de credite si taxe) contribuie mai mult in tara asta decat FMI-ul, iar FMI-ul va da bani, pentru ca sunt si ei camatari, ca si bancile si abia asteapta sa ingenuncheze inca o tara, nu sunt niste eroi salvatori.
    Daca mai era nevoie ni s-a demonstrat inca o data ca suntem codusi de oameni vanduti, fara Dumnezeu, fara principii, fara pic de spirit de dreptate.
    Trist si umilitor.
  • 0 (4 voturi)    
    Cine mai urmeaza sa fie umiliti? (Miercuri, 8 decembrie 2010, 19:24)

    Aurelia [anonim]

    Pana acum aproape toate categoriile sociale din Romania au fost umilite de catre guvernantii nostri prin acte normative de reducere a salariilor, pensiilor, indemnizatiilor de somaj, indemnizatii pentru cresterea copilului si altele,in timp ce veniturile lor cresc. Asa ca, nici noi, clienti bancari nu trebuia sa fim exceptia. Conspiratia mondiala despre care se vorbeste are adepti si in Romania si isi indeplinesc misiunea cu inversunare. Nici o instanta de pe pamant nu va putea face dreptate, decat Dumnezeu. Doamne ajuta!
  • -1 (1 vot)    
    Comisia deputatiilor (Miercuri, 8 decembrie 2010, 20:00)

    bogdan [anonim]

    Ce nu inteleg eu de ce opozitia da vina pe putere in acesta problema -daca ne uitam la comisia de finante banci unde se votoaza sau se depun amendamentale (este singurul loc unde depun amendamentele----in plenul camerei se voteaza doar amendamentele aprobate in comisie)Comisia este condusa de PSD / PNL 18 DEPUTATII fata de PDL +UDMR 14 /mai raman minoritati 2 si independetii 1 deputat

    Poate cineva de ce opozitia da vina pe putere?-cand foarte frumos nu voteaza amendamentele favorabile bancilor -ESTE SIMPLU NU!!!!!!!!!!!!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Atentie la contracte (Miercuri, 8 decembrie 2010, 20:13)

    Cristi [anonim]

    Nu disperati! Uitati de oug.50 si cititi-va mai bine contractele in derulare ( nu retroactive).
    Cititi legile existente la data incheierii contractului si veti constata ca contractele voastre sunt total pe langa lege, total pe langa Directive.
    Cu aceste argumente mergeti in Instanta. O sa dureze mai mult dar se pot cere si despagubiri.
    Iar FMI sa se spele pe cap cu oug.deoarece habar nu are cat de nelegal au fost intocmite contractele.
    Dobanda variabila trebuia sa fie obligatoriu alcatuita din euribor si marja si nu dobanda de refinantare afisata la sediul unei banci, in cazul ipotecarelor.
    Oug. ne-a ajutat doar la demascarea ilegalitatilor. Multe din prevederile oug. existau in legi dar nu au fost respectate.
    • -1 (1 vot)    
      dobanda variabila (Miercuri, 8 decembrie 2010, 21:46)

      C [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Ca sa nu mai spun de cazul in care dobanda este considerata acum, dupa cativa ani de fixa, ca fiind variabila de catre banca..
    • +1 (1 vot)    
      Rabdare (Joi, 9 decembrie 2010, 23:42)

      Vali [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Foarte corect. In 2007 si 2008 existau Legea 193/2000 si OG 21/1992. Cautati pe cdep.ro istoricul acestor legi si gasiti pe internet forma lor valabila inainte de incheierea contactului dv. de credit. Mai simplu, cautati un avocat de drept comercial. Dar, in paralel, incercati sa ajungeti la o intelegere cu banca. Cand este amenintata cu datul in judecata, incepe sa faca unele concesii.

      OUG 50 ne-ar fi mestecat posmagii, fara OUG 50 trebuie sa incepem de la cultivarea graului. Dureaza, dar se poate.
  • +3 (5 voturi)    
    voi avea poza lui base si sigla pdl pe grafic (Miercuri, 8 decembrie 2010, 20:20)

    cm_700 [anonim]

    de cate ori ma voi uita la graficul de rambursare promit sa vad fatza lui
    basescu care le spune pdl-istilor anulati ordonanta ptr. creditele in vigoare.
    asta inseamna ca la urmatorul vot imi voi lua cu mine desfasuratorul si il voi
    pune langa buletinul de vot iar daca rata mea ramane nesimtita voi avea grija ca
    pdl si oamnenii ce il compun sanu aibe votul meu , al nevestei mele si al
    tuturor celor ce ii cunosc
    • -1 (1 vot)    
      De ce? (Miercuri, 8 decembrie 2010, 20:53)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui cm_700

      Ce nu inteleg eu de ce opozitia da vina pe putere in acesta problema -daca ne uitam la comisia de finante banci unde se votoaza sau se depun amendamentale (este singurul loc unde depun amendamentele----in plenul camerei se voteaza doar amendamentele aprobate in comisie)Comisia este condusa de PSD / PNL 18 DEPUTATII fata de PDL +UDMR 14 /mai raman minoritati 2 si independetii 1 deputat

      Poate cineva de ce opozitia da vina pe putere?-cand foarte frumos nu voteaza amendamentele favorabile bancilor -ESTE SIMPLU NU!!!!!!!!!!!!!!
  • -1 (1 vot)    
    chiar asa... (Miercuri, 8 decembrie 2010, 20:59)

    roberta [anonim]

    sigur ca nu se adopta ordonanta si pt creditele in derulare... este ceva anormal? NU, este "normalitatea" in care traim in fiecare zi!!! si din pacate nu avem nici un fel de arme de lupta! oare cate suturi d-astea mai primim ca sa nu mai speram ca se poate intampla ceva bun si pentru oamenii care traiesc si muncesc cinstit in tara asta?
    Rusine voua, insecte mincinoase!!!!
  • +1 (1 vot)    
    Pana cand ne vor umili?? (Miercuri, 8 decembrie 2010, 21:08)

    dan79 [anonim]

    Mai fratilor dar chiar atat de jalnici am ajuns incat sa isi bata joc PDL-ul si chiorul in ultimul hal de noi!!!! Nu e vorba doar de OUG 50 ci de mai multe legi. Cu concediu de ingrijire copil le-a impus FMI cu OUG 50 le-a impus FMI. Dar nu mai bine pleaca ei cu toata sandramua lor??? Dar ce Romania e a lor si a celor de la FMI sau a noastra?
  • +1 (3 voturi)    
    Refinantezi de la banci straine la CEC (Miercuri, 8 decembrie 2010, 22:45)

    Dacu [utilizator]

    Bancile straine pot fi lovite astfel:
    - creditele se refinanteaza la banci romanestei (Ex. CEC, dar si BT, Carpatica)
    - depozitele se scot de la banci straine si se depun la banci romanesti


    Exemplu :

    1. fixam o banca target (doar una).
    Ca si criterii de alegere:
    - una care a dat credite in franci elvetieni. Astea au fost cele mai parsive credite.
    - sau o banca austriaca. Prea ne-a incalecat capitalul austriac in toate domeniile economice.

    2. toata lumea scoate depozitele de la banca target.

    3. banii se depun la banci romanesti (Ex: CEC, dar si BT e intr-o masura romaneasca)

    4. Asteptam falimentul bancii target sau iesirea de pe piata.

    5. celelalte banci renegociaza ?
    Daca nu: o luam din nou de la pasul 1.
    • -1 (1 vot)    
      STATUL ROMAN A GARANTAT PRIN ACORDUL CU GERMANIA (Joi, 9 decembrie 2010, 5:24)

      a [anonim] i-a raspuns lui Dacu

      Prietene tu zici foarte bine , asa m-am gandit si eu

      Dar mai e o buba:
      STATUL ROMAN A GARANTAT PRIN ACORDUL CU GERMANIA (UE) SI FMI TOATE CREDITELE NEPERFORMANTE DE LA BANCILE STRAINE

      citeste fluierasul.dyndns.info
      • +1 (1 vot)    
        minti cu nerusinare (Joi, 9 decembrie 2010, 10:45)

        xy [anonim] i-a raspuns lui a

        statul are fond de garantare din care garanteaza in acelasi plafon toate creditele. toate intelegerile de pana acum cu bancile straine se refera la expunerea lor pe Romania, nu la garantarea unor credite neperformante, altfel OUG 50 trecea de mult prin parlament! citeste mai atent ziarele economice straine si nu mai face spam pe aici cu teoriile conspiratiei!
    • 0 (0 voturi)    
      corecta strategia (Luni, 13 decembrie 2010, 11:07)

      cm_700 [anonim] i-a raspuns lui Dacu

      as vrea sa putem realiza asta .chgiar daca m-ar costa ceva bani in plus.
  • +2 (4 voturi)    
    Guvernul foloseste FMI drept scuza (Miercuri, 8 decembrie 2010, 23:51)

    lorena [anonim]

    pt ca in realitate, noi cetatenii Romaniei am fost din nou manipulati si folositi in cel mai josnic mod cu putinta. Citeam acum cateva zile ca BCR a acordat un nou imprumut statului roman. Acum inteleg si care au fost conditiile. Noi clientii am fost folositi drept insrument de santaj asupra bancilor "ori ne dati imprumutul, ori...."
    RUSINE
  • -1 (1 vot)    
    Un abuz (Joi, 9 decembrie 2010, 1:07)

    marcel [anonim]

    Din moment ce am apucat sa inchei actul aditional,care a fost semnat de mine si de catre banca,de ce acum dupa modificarea OUG50 banca poate anula acel contract fara acordul meu?la data cand eu am incheiat acel act aditional s-a incheiat pe baza Oug50,fapt pentru care daca mi-ar anula actul aditional ar insemna ca noua lege care va inlocui Oug50 s-ar aplica retroactiv.Iar conform codului de procedura civila asa ceva nu se poate.deci asta nu ar fi un abuz ?????
  • -1 (1 vot)    
    excelente articole care explica tot ce se-ntampla (Joi, 9 decembrie 2010, 5:21)

    al [anonim]

    Cititi neaparat fluierasul.dyndns.info

    excelente articole care explica tot ce se-ntampla
  • -1 (3 voturi)    
    la magarie raspunzi cu .... (Joi, 9 decembrie 2010, 5:26)

    isopescu [anonim]

    solutia este una si buna- sa nu mai plateasca nimeni ,sa vedem ce-o sa iasa.
  • -1 (5 voturi)    
    o idee simpla (Joi, 9 decembrie 2010, 8:34)

    Eu [anonim]

    Cine a pus Guvernul in aceasta situatie? Populatia! Care a cheltuit mai intai dupa care -cand trebuie sa lucreze sa restituie sumele- nu mai vrea sa lucreze. Doar sloganuri de "Sa facem revolutie", "Ne-a vandut Guvernul" etc, nimeni nu zice "hadeti sa si lucram dupa care sa intindem mana"!
    Cum este ca, in momentul primirii miliardelor, nu era nici o conditie abuziva, comision nejustificat, iar acum au aparut cu miile?
    • -1 (1 vot)    
      Pai muncim (Joi, 9 decembrie 2010, 9:25)

      C [anonim] i-a raspuns lui Eu

      Pai muncim ca sa platim, dar nu ni se pare normal ca sumele de plata la banci sa creasca an de an ci sa scada... ca doar asa era trecut in contractul pe care l-am semnat la inceput. Vrem doar un comportament corect din partea bancilor. Dar tu, lucrand la o banca, esti interesat doar de primele lunare. Nu te gandesti ca daca luati si pielea de pe noi, adio prime, adio loc de munca caldut la banca
    • -1 (1 vot)    
      ce credite are de platit madam udrea? (Joi, 9 decembrie 2010, 9:44)

      munceasca elena u [anonim] i-a raspuns lui Eu

      pt ea s-a luat imprumutul de la FMI.

      Elena Udrea e fiica unui tigan din Ples***, sofer de autobuz (angajat
      la Intreprinderea Judeteană de Transport Local Buzău, pe autobuzele 6
      si 7), decedat in martie 2009 si inhumat pe sest la Ghencea de fi-sa.
      Soferul se numea Dumitru (dupa alte surse, Gheorghe) Udrea (Nea
      Mitică), originar din Pietrosu.. Intr-o zi, acesta a făcut o cursă
      lungă-lungă, pină in comuna lui Nicolae Labis, Mălini (jud. Suceava).
      Acolo a intilnit-o pe Maria Veliceasa (nascuta in 1951), femeie de
      serviciu la Dispensarul din localitate. Cei doi s-au căsătorit, iar la
      26 decembrie 1973 s-a născut un copil de sex feminin, care avea să
      primească două nume: Elena Gabriela.
      Faptul ca este o tiganca imputzita a fost recunoscut de Madalin Voicu,
      care a declarat, invitat fiind la una din emisiunile lui Mihai Morar,
      ca: "Ma abtin, pentru ca Elena Udrea este co-etnica mea. Nu vreau sa
      spun mai multe, dar stiu ce vorbesc, pentru ca le cunosc "pedigree-ul"
      tuturor. Sunt sigur de ce spun", a declarat artistul si omul politic
      de origine rroma.
      Bunicul din partea mamei, Vasile Veliceasa, a fost un betiv puturos,
      care avea ca avere 2 bordeie si ceva teren din care vindea cate o
      bucata cand ramanea fara bani. Casatorit de 2 ori, a avut 8 copii: 4
      i-a tinut in batatura (Ionită, Paraschiva, Garofa si Gheorghe) iar pe
      ceilalti 4 i-a dat la caminul pentru copii fara posibilitati (Costică,
      Pavel, Viorica si Maria, viitoare mama a parasutei).
      Familia Udrea a locuit in Plescoi, apoi in gazdă la Buzău incepand cu
      1979 cand Gabriela avea 6 ani, in casa unei femei pe nume Mariana
      Dragomir, contabilă la ADAS.
  • 0 (2 voturi)    
    A iesit o Jecmanire generala (Joi, 9 decembrie 2010, 8:53)

    trecatoru [utilizator]

    Bancile au implementat OUG50/2010 in mod brutal in favoarea lor.
    Cele mai multe conventii de credit din 2007,2008 care erau cu dobanda variabila sau nu era precizat explicit ca e fixa, s-au derulat linistite pe toata perioada cand a scazut EURIBOR/LIBOR. Acum, cand a venit Ordonanta, au zis uite, trebuie sa fie variabila in Functie de EURIBOR! Deci MARJA=Dobanda ta - EURIBOR.
    Dar eurborul acum e 0,8. Cand mi-ai dat creditul era 4, uneori 5. Unde ai fost toti acesti ani? Ai profitat. Acum era cel mai bun moment posibil sa treci pe varibila in functie de EURIBOR.
    Unii dintre clienti au refuzat o astfel de implementare. Poate 10%. Cred ca sunt prea optimist.
    Acum insa li se da in cap si acestora. OUG nu se mai aplica deloc voua, deci putem sa va abuzam in continuare cum am facut si din 2007 pana in 2010.
    Ma gandeam sa votez PDL. Cred ca eram tampit.
  • -1 (1 vot)    
    Suntem cersetorii lumii!!!!!!!!!1 (Joi, 9 decembrie 2010, 8:57)

    Adevaru' [anonim]

    Mizerabili romani pot exista in aceasta tara. Cei drepti, au plecat deja, si-au dat seama de rahatul asta, in care se fierbe tot. Singura sansa a noastra, a celor care mai avem putin romanism este sa plecam si noi. Sistemul este bine pus la punct, nu poate fi infrant, ci doar tinut in sah, dar asta cu putere, ambitie si disponibilitate. Asa ca cea mai usoara cale este sa plecam, atunci nu mai au subiecti. Rahatii de guvenanati pdl-isti si cel mai MARE rau din Romania din 1990 pana acum-isarasceanismul. Nici presedinte nu este mai presus, este urat de multa lume, si-o face cu mana lui, este dualist (a invatat aceasta meteahna de la isarescu), sa arza toti in focurile iadului.
  • +1 (3 voturi)    
    paradoxal (Joi, 9 decembrie 2010, 9:10)

    Gigel [anonim]

    V-au convins cei de la BNR si nu v-au convins 4.5 milioane de romani pe care i-ati vandut bancherilor?

    Putem sa va intrebam care a fost modalitatea de convingere? BNR mai nou intermediaza comisioane de lobby?
    • -1 (1 vot)    
      asta a fost o scuza ieftina (Joi, 9 decembrie 2010, 10:48)

      xy [anonim] i-a raspuns lui Gigel

      din partea lor, ca sa aiba pe cine sa arunce magareata si sa indrepte furia populatiei spre BNR. de fapt ei stiu foarte bine ce s-a negociat cu FMI si momentul cand FMI a pus piciorul in prag cu ordonanta. PDL, prin ANPC, a crezut ca o sa atraga multe voturi promovand ordonanta, si nu i-a mers. acum arunca vina pe BNR, cand de fapt FMI le-a explicat mult mai rapid si mai "convingator" ce trebuie sa faca.
  • 0 (2 voturi)    
    Romania nu mai exista (Joi, 9 decembrie 2010, 9:41)

    anddor [anonim]

    Din toate aceste nelegiuiri intelegem ca acest stat care mai poarta dor numele de Romania, are in ierarhie urmatoarea componenta: FMI-Franks, Masoneriile-Isarescu, Bancile-Ghetea.
    Unde dracu sunt Basescu, Boc si alti latrai de-ai lor?
    Unde sunt cei din opozitie?
    Nu-i cautati, in prezent si-au gasit identitatea de struti.
    SINGURA SOLUTIE, INCA O REVOLUTIE!
    Nu stiti sa conduceti? Valea la Polul Nord, acolo va este locul celor care faceti politica in tara asta. Dar cred ca nici politica nu mai faceti, doar trafic de influenta si acte de coruptie.
    Mama voastra de plosnite.
  • 0 (2 voturi)    
    SCARBA (Joi, 9 decembrie 2010, 10:19)

    cristi [anonim]

    Ma incerca o mare scarba cand ii vad pe domnii grasi, cu burdihane pline de rahat, care-si apara burdihanele nesatule si imputite vanzand tara pe 2 arginti! Cum au omis ei sa ne spuna acest mic amanunt: nu se plica la creditele in derulare! INCREDIBIL!!!! Adicatelea, eu voi fi un cetatean european, intr-o UE care cere transparenta in contractele de credit, dar 25 de ani de acum inainte eu nu voi avea transparenta in contract, ba dimpotriva, voi fi jupuit mai abitir de banca! IMI E SCARBA DE ALESII NOSTRI, IMI ESTE SCARBA DE PDL, IMI ESE SCARBA DE TOATE BURDIHANELE IMPUTITE !
  • +1 (1 vot)    
    Sa ramanem calmi! (Joi, 9 decembrie 2010, 23:14)

    Vali [anonim]

    Oameni buni, exista o lege a compensatiei.

    Multi dintre noi s-au aruncat sa ia credite foarte mari, iluzionandu-ne ca economia va creste 100 de ani, ca salariile noastre vor creste iar leul va ajunge la paritate cu Euro. Criza ne-a lovit mai intai pe noi.

    Bancile s-au iluzionat ca vor face miliarde de Euro pe spinarea noastra iar sefii acestora au visat bonusuri uriase pentru zeci de ani de acum inainte. Criza loveste si va lovi si in ele. Anul acesta majoritatea bancilor au trecut pe pierdere. Solutii de a rezista pe piata merg de la fuziuni si achizitii pana la restructurari masive.

    Eu zic sa fim calmi, pentru ca lucruile se vor rezolva de la sine. Bancile nu vor putea executa silit o tara intreaga. Se va gasi cu siguranta o cale de iesire.
  • +1 (1 vot)    
    BNR (Joi, 9 decembrie 2010, 23:55)

    Vali [anonim]

    Pentru mine este un mare mister de ce l-a decorat Base pe Isarescu acum un an. Care a fost motivul cheie?

    De remarcat ca si bancile sufera acum, cand au multe credite neperformante si sunt obligate prin lege sa provizioneze intregul sold al creditelor cu probleme la BNR. Pe de alta parte garantiile executate de ele nu mai sunt lichide. In aceasta situatie, multe banci vor cere ajutor la bancile -mama sau vor intra in insolventa.

    Din toata aceasta lupta a clientilor cu bancile, BNR ramane deasupra tuturor; sigura, neclintita si misterioasa.
    • 0 (0 voturi)    
      \//m (Marţi, 14 decembrie 2010, 14:36)

      aura [anonim] i-a raspuns lui Vali

      daca nu mai platesc la banca nimic pentru ca oricum nu voi mai avea ce plati dau foc la imobilul adus garantie si apoi si mie, ce dracu mai castiga banca si fmi?baietii de bani gata care habar n au ce insemna sa semnezi pentru plata unei rate si sa te trezesti cu una dubla peste un timp ,sa se duca de pe aici.daca traim vremuri de criza nu trebuie sa le suportam cu toii si noi si banca ?de ce dracu verifica atatea documente la acordare ?daca bancile cu atatia juristi n au putut sa anticipeze dezastrul si au dat credite de ce acum sunt intrebati clientii de ce s au intins mai mult decat li -i plapuma .banca de ce a dat credit?