Jocurile din spatele Ordonantei 50: Numarul membrilor Comisiei de buget din Camera Deputatilor a fost marit cu 4 membri, astfel incat PDL (pro-banci) sa devina majoritar

de Dan Popa     HotNews.ro
Joi, 9 decembrie 2010, 9:52 Economie | Finanţe & Bănci

Ca sa se asigure ca Ordonanta 50/2010 privind creditele de consum va trece in varianta favorabila bancilor, PDL a suplimentat acum doua zile numarul membrilor din Comisia de Buget Finante si Banci cu 4 persoane, asigurandu-si astfel majoritatea, au declarat pentru HotNews surse din cadrul comisiei. “PDL vrea sa controleze totul si sa se asigure ca Ordonanta va trece in forma “corecta”. Pana acum Opozitia avea o lejera majoritate, dar in urma noii ordini, suntem minoritari. Prin aceasta masura PDL isi asigura o confortabila majoritate si in privinta trecerii legii bugetului. Trei locuri din cele 4 suplimentate apartin PDL iar celalalt l-a obtinut UNPR”, au mai declarat sursele citate.

Majorarea numarului membrilor Comisiei ingreuneaza si tehnic desfasurarea sedintelor din cauza meselor putine si a incaperii mici. “Cu 41 de membri- pentru ca vor mai fi numite doua persoane- Comisia va functiona mult mai greoi. Va trebui sa cautam scaune, sa ii inghesuim pe invitati atunci cand acestia participa la sedinte, iar asigurarea cvorumului devine mai problematica, numarul minim de membri prezenti fiind acum de 22 de persoane”, au mai spus pentru HotNews surse din cadrul Comisiei.
Joi, Comisia se va intruni pentru a continua discutiile pe marginea Ordonantei 50/2010, dupa ce miercuri sedinta s-a intrerupt din cauza lipsei cvorumului necesar.

Clientii nemultumiti ai BCR organizeaza joi o conferinta de presa la care se asteapta denuntarea pozitiei membrilor PDL din comisie dar si prezentarea a doua scrisori deschise - premierului Emil Boc si presedintelui Traian Basescu - care contin o anexa de ordin legislativ care transeaza problema aplicabilitatii OUG 50/2010 creditelor in derulare.

Pe forumurile de discutii lucrurile s-au aprins dupa ce ieri PDL a anuntat ca sustine punctul de vedere al bancilor, clientii bancari schimband mesaje in care isi anunta fie intentia de emigrare din Romania, anunta intrarea in greva electorala, fie indeamna la proteste publice impotriva bancilor si a politicienilor care si-au schimbat subit orientarea.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

5585 vizualizari

  • +16 (22 voturi)    
    :) (Joi, 9 decembrie 2010, 10:05)

    bgd [utilizator]

    Oare cati bani si-au luat pt asta?
    • +19 (25 voturi)    
      clar ca s-au dat sume imense (Joi, 9 decembrie 2010, 10:15)

      nenea [anonim] i-a raspuns lui bgd

      plus facilitati de creditare. de fapt bancile nu dau spagi, dau facilitati la creditare. cupland ce se intampla la noi: FMI ne direjeaza, "conducerea" ne dirijeaza in functie de dorinta bancilor si una peste alta, Assange a fost pus pe burta fara tribunal, prin banci, rezulta foarte clar: traim intrun sistem feudal bancar. Suntem pierduti
      • +7 (11 voturi)    
        foarte corecta observatie (Joi, 9 decembrie 2010, 10:35)

        mimi [anonim] i-a raspuns lui nenea

        bravo
        • +7 (13 voturi)    
          nu vreau sa discut despre ordonanta in sine (Joi, 9 decembrie 2010, 11:11)

          2012 - sfarsitul lumii portocalii [anonim] i-a raspuns lui mimi

          dar mi se pare incorect sa modifice numarul membrilor si componenta comisiei in timpul legislaturii.
          fac tot ce pot ca sa voteze cum vor cei care au majoritate.
          uita ca roata se invarte si ca odata deschisa cutia pandorei nu mai poate fi inchisa.
          la fel a facut cdr cu ordonantele de urgenta - n-au mai asteptat sa dea parlamentul legi. au inceput sa dea ei ordonante de urgenta. cand avenit psd la putere se palngeau ca au inceput si astia sa dea ordonante de urgenta.
          acum schimba componenta comisiilor. o vor face si urmatorii.
          au inceput sa treaca legile prin asumarea raspunderii. vor face si urmatorii la fel.
          am ajuns in "dictatura majoritatii" dar ar trebui sa le explica astora cineva ca nu este democratie cand doi lupi si o oaie voteaza ce sa manance la cina
          • +1 (9 voturi)    
            Exact (Joi, 9 decembrie 2010, 13:36)

            bgd [utilizator] i-a raspuns lui 2012 - sfarsitul lumii portocalii

            Ai subliniat perfect problema...
            Sa vezi ce o sa urmeze cu PSD-ul....vor face ce fac astia acuma si in plus... O sa fie un dezastru de nedescris.
            Am mai spus-o....portocalii astia, in imensa lor prostie, perfectioneaza un sistem corupt pana in maduva oaselor pe care il vor preda frumos ambalat PSD-ului, adevaratii asi in ale furaciunilor. Mi se strange pielea cand ma gandesc...
            De fapt...ar trebui sa ma inscriu frumusel de pe-acuma in PSD....sa-mi vand firma si sa bag banii in partid, cine stie...poate prind un fotoliu in consiliul Iesean a.k.a. hot ordinar :)
          • +2 (6 voturi)    
            "dictatura majoritatii"? (Joi, 9 decembrie 2010, 20:33)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui 2012 - sfarsitul lumii portocalii

            mda, deciziile se iau cu 50%+1 voturi. asta nu se numeste dictatura majoritatii, se numeste democratie. problema nu este sistemul in sine si modificarile pe care clonele pcr le fac in sistemul legislativ/executiv.
            problema reala este ca democratia noastra se bazeaza pe demos... care este cam imbecil.. voteaza pentru o punga de zahar, se uita tembelizor 6h/zi, (din care 1 minut la ceva educativ pentru ca zapeaza de 60 de ori peste discovery.. cate o secunda), pune botul la toate minciunile si aberatiile politicienilor bastinasi si voteaza cu mare placere partidul care promite cea mai mare pomana... legalizand cersetoria.
            • 0 (2 voturi)    
              George Carlin (Vineri, 10 decembrie 2010, 5:27)

              unu [anonim] i-a raspuns lui pehash

              Ce usor e de inteles George Carlin acum:
              http://www.youtube.com/watch?v=acLW1vFO-2Q

              E la fel cam peste tot, iluzia alegerilor inca functioneaza, iar multi inca mai voteaza pentru a aduce 'schimbarea'.

              Ar fi excelent daca si-ar dedica Hotnews cateva ore pentru a face un mic reportaj, si poate o paralela intre ce se intampla si ce tot a spus Carlin si pt. care a fost luat peste picior. Cine stie, poate ar invata ceva oamenii...
            • -1 (1 vot)    
              n-are rost dar mai incerc (Vineri, 10 decembrie 2010, 10:23)

              2012 - sfarsitul lumii portocalii [utilizator] i-a raspuns lui pehash

              sa faci doar ce vrei tu pentru ca esti majoritar nu este democratie. ca maine vin ceilalti si fac exact pe dos si progresul obtinut cu unii se duce cand vin ceilalti - indiferent cine face progresul, pentru ca oricum fiecare considera progres ce face celalalt.
              sa se dea o lege prin care fiecare cetatean sa recite cand ajunge la un ghiseu "noi suntem romani" nu este democratie doar pentru ca noi suntem ami multi decat ungurii si tiganii la un loc. trebuie sa tinem cont si de parerea minoritatii.
              daca dam o lege sa sprijinim clubul steaua pentru ca (/ presupunand ca) are majoritatea suporterilor nu este democratic.
              sa te intreb si altfel, poate totusi pricepi - ti-a convenit cand psd a facut ce-a vrut pentru ca a avut majoritate?
              daca nici asta nu poti sa intelegi ma tem ca n-are rost sa mai incerc pe viitor
      • +4 (6 voturi)    
        Uite asa se termina criza din .ro: (Joi, 9 decembrie 2010, 10:53)

        enter [utilizator] i-a raspuns lui nenea

        FMI ne spune cum sa echilibram bugetul, iar bancile vor oferi conditii mai facile de creditare.
        Guvernul are grija sa asigure sprijinul legal pentru toate astea.
        • -1 (1 vot)    
          conditii mai bune pt cine.... (Vineri, 10 decembrie 2010, 13:52)

          Vendeta [anonim] i-a raspuns lui enter

          orice guvernare trebuie sa fie definita de: "of the people, by the people, for the people: - The Gettysburg Address by Abraham Lincoln". Daca un guvern nu lucreaza in favoarea poporului atunci nu merita sa ramana in functie iar atunci cand intr-o tara (teoretic democrata) bancile, dicteaza iar marea majoritate sufera cred ca putem considera ca guvernul tarii respectice savaseste acte de tradare...
      • +2 (4 voturi)    
        Pai si ce, nu poti si fara bani? (Joi, 9 decembrie 2010, 11:14)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui nenea

        Poti, si chiar e mai distractiv decat cu bani fiindca e mult mai greu.
      • -1 (1 vot)    
        traiti, nu traim (Vineri, 10 decembrie 2010, 9:36)

        gimini [utilizator] i-a raspuns lui nenea

        Eu nu am nici un credit, desi trageau toti de mine si imi dadeau pe la nas cu ce si-a mai cumparat fiecare.

        Acum le dau eu pe la nas, incetul cu incetul, cu ce imi cumpar singur - dar din bani economisiti. Nu e nici o graba. Pana voi muri o sa ajung sa am tot ce imi doresc.

        Stiu, cu d'astia ca mine s-ar duce dracului capitalizmu'. Va urez feudalism placut.
    • +4 (10 voturi)    
      MULTIII!!! (Joi, 9 decembrie 2010, 10:17)

      numerar [anonim] i-a raspuns lui bgd

      Multi bani si-au luat!
      oricum deviza ramane SA TRAITI BINE!
    • +1 (9 voturi)    
      nicio lege nu se aplica retroactiv (Joi, 9 decembrie 2010, 12:05)

      snowflake [utilizator] i-a raspuns lui bgd

      Oameni buni, eu va inteleg frustrarile dar nicio lege nu se aplica retroactiv. Este singurul principiu legislativ care a functionat cum trebuie in acesti 20 de ani de democratie.
      Sunteti siguri ca doriti sa incalcati acest principiu doar pentru ca acum incalcarea lui var avantaja?
      • 0 (6 voturi)    
        Deocamdata nu ti-e clar (Joi, 9 decembrie 2010, 12:33)

        c.mike [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

        ce inseamna retroactiv ! Nimic din ce se aplica de azi nu este retroactiv. Adica comisioanele platite de creditati pana azi raman bun plaite dar de azi inainte ele sunt eliminate. E asa de greu de inteles ?
        • +2 (6 voturi)    
          Tot retroactivitate este (Joi, 9 decembrie 2010, 13:03)

          Aloha [anonim] i-a raspuns lui c.mike

          Tot retroactivitate este, deoarece bancile si-au calculat un anumit profit luand in calcul anumite comisioane lunare. Profitul a fost calculat in functie de DAE, nu de dobanda, iar eliminarea respectivelor comisioane ( risc, gestiune etc ) ar scadea DAE pana la un nivel la care creditele respective ar genera pierdere pentru banci.
          • +1 (5 voturi)    
            Retroactiv? (Joi, 9 decembrie 2010, 13:19)

            Roberto [anonim] i-a raspuns lui Aloha

            Pai daca nu se vrea aplicarea la "stocul de credite" (sugestiva formularea) de acum, atunci de ce bancile mai au dreptul sa creasca dobanzile percepute in timpul derularii contractului?
            Daca ele au voie, atunci si noi, clientii, avem dreptul sa cerem modificarea conditiilor intimpul derularii contractului, mai ales ca vorbim de o lege. :)
            • +2 (2 voturi)    
              asta ati semnat (Joi, 9 decembrie 2010, 16:22)

              snowflake [utilizator] i-a raspuns lui Roberto

              Asta ati semnat. Va inteleg frustrarea. Ati dat o gramada de drepturi bancilor pentru ca ati avut nevoie de bani.
              Printre acele drepturi ati dat voie bancilor si sa schimbe dobanda. Asta inseamna dobanda variabila.
              • +1 (1 vot)    
                exagerezi (Joi, 9 decembrie 2010, 20:35)

                pehash [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

                nu cred ca e atat de cretin careva sa creada ca e normala eliminarea dobanzilor variabile (desi unii sunt suficient de ipocriti sa o ceara), doar sa le faca transparente.
                • -1 (1 vot)    
                  eu am o singura intrebare (Vineri, 10 decembrie 2010, 10:27)

                  marius [anonim] i-a raspuns lui pehash

                  Guvernul este PDL, ordonanta de urgenta a fost a Guvernului. De ce acum trebuie ca tot PDL sa faca manevre prin Parlament ca sa schimbe ce a emis Guvernull?

                  PS: mai tineti minte de ce i-ati spus Razgandiceanu premierului Tariceanu?
              • -1 (1 vot)    
                gresesti... (Vineri, 10 decembrie 2010, 14:00)

                Vendeta [anonim] i-a raspuns lui snowflake

                .... am semnat pt ca legea era proasta iar bancile o interpretau cum voiau ele.... am semnat pt ca nu aveam alternative: ori semnai ori nu luai credit... am semnat sperand ca obtin un parteneriat nu o relatie de tip sclavagist...
              • -1 (1 vot)    
                gresesti... (Vineri, 10 decembrie 2010, 14:00)

                Vendeta [anonim] i-a raspuns lui snowflake

                .... am semnat pt ca legea era proasta iar bancile o interpretau cum voiau ele.... am semnat pt ca nu aveam alternative: ori semnai ori nu luai credit... am semnat sperand ca obtin un parteneriat nu o relatie de tip sclavagist...
          • -1 (1 vot)    
            bancile nu si-au asumat nimic... (Vineri, 10 decembrie 2010, 13:58)

            Vendeta [anonim] i-a raspuns lui Aloha

            .... nu au nici o responsabilitate in afara de a incasa bani... ii doare in cur... compara profiturile din romania, a oricarei banci straine, cu profiturile din tarile mai civilizate si sa vezi ce iti da...
        • +1 (3 voturi)    
          ba este retroactiv (Joi, 9 decembrie 2010, 13:48)

          snowflake [utilizator] i-a raspuns lui c.mike

          Ceea ce ceri tu pentru creditori este retroactiv pentru ca de fapt ceri sa se schimbe conditiile contractului pe care s-au agreeat la momentul semnarii contractului. Sunt complet de acord ca acele conditii erau defavorabile creditorilor dar oare acest lucru nu trebuia sa fie un semnal de alarma pentru creditor?
          Cu alte cuvinte intre creditor si banca sa semnat un contract in trecut. Legea nu poate modifica datele din acest contract insa legea va restrictiona comisioanele ce se vor agreea in noile contracte.
          Dincolo de impactul financiar incercati sa observati si ce ati putea pierde cu aceasta ocazie.
          Daca tot incurajati puterea sa nu respecte principiul retroactivitatii maine poimaine mareste procentul la impozitul pe venit si mai decide sa il aplice incepand cu 2006 sau 2008 sau ce data le mai trece prin cap pentru ca tocmai sa renuntat la principiul retroactivitatii.
          • -1 (1 vot)    
            Creditor sau debitor? (Vineri, 10 decembrie 2010, 6:59)

            Garett [anonim] i-a raspuns lui snowflake

            De curiozitate tu stii diferenta dintre creditor si debitor? Pentru binele sistemului bancar, sper ca nu lucrezi la vreo banca!
            • +1 (1 vot)    
              multumesc pentru ca mi-ai atras atentia (Vineri, 10 decembrie 2010, 10:27)

              snowflake [utilizator] i-a raspuns lui Garett

              Multumesc pentru ca mi-ai atras atentia asupra greselii.
              Stiu care este diferenta intre debitor si creditor.
              Daca as putea as corectao.
          • +1 (1 vot)    
            inteleg ce vrei sa spui.. (Vineri, 10 decembrie 2010, 9:27)

            oh [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

            dar incearca sa folosesti termenii corecti: creditor e cel ce da banii si debitor e cel ce are de platit imprumutul plus dobanda aferenta. Din moment ce ai luat un imprumut de la o banca esti debitorul ei nu creditorul ei. Daca tot vrei sa folosesti pentru cei imprumutati un cuvant care sa includa " credit" cel mai aproape de realitate e " creditat". No offence, pls.
            • +1 (1 vot)    
              erata (Vineri, 10 decembrie 2010, 10:21)

              snowflake [utilizator] i-a raspuns lui oh

              Ai perfecta dreptate.
              A doua propozitie a mea de mai sus ar fi trebuit sa fie:
              Sunt complet de acord ca acele conditii erau defavorabile debitorilor dar oare acest lucru nu trebuia sa fie un semnal de alarma pentru debitor?
              No offence taken
      • +4 (4 voturi)    
        Cine cere sa se aplice retroactiv? (Joi, 9 decembrie 2010, 12:42)

        C [anonim] i-a raspuns lui snowflake

        A cerut cineva asa ceva? Nu cerem decat sa se aplice din momentul in care legea este in vigoare (respectiv ordonanta). Si in plus, au existat legi foarte clare din 1999, 2006, 2008 care ofereau cadrul legal pentru acordarea creditelor. Poate ca nu intelegi ca bancile (cateva, mai putine de 5) nici acele legi nu le-au aplicat... OUG pentru ei era o sansa sa intre in legalitate cu contractele, dar au inteles sa o faca intr-um mod discretionar, ceea ce a generat toata aceasta miscare. Daca vorbesti doar din punctul de vedere al unui angajat la banca, fa-o... dar obiectiv privind, cred ca esti constient ca toata lumea trebuie sa respecte legea (inclusiv cartelul bancar din Romania)
      • +3 (5 voturi)    
        Da nu are legatura una cu alta... (Joi, 9 decembrie 2010, 12:47)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

        Pe mine ma deranjeaza felul in care isi apara interesele unii sau altii folosindu-se de acest sistem corupt din Romania.
        Sincer sa fiu, nu inteleg ce cautam in UE...suntem clar un stat din lumea a 3-a. Mai avem nevoie de minim 20-30 de ani pt a ajunge la nvelul actual al altor tari din vest.
      • 0 (2 voturi)    
        din (Vineri, 10 decembrie 2010, 9:48)

        din [anonim] i-a raspuns lui snowflake

        din pacate, cele trei erori majore facute de guvernul actual (altminteri, bine intentionat dar uneori pur si simplu incompetent), si anume:

        -modificarea retroactiva a unor conditii contractuale prin ordonanta 50
        -impunerea abuziva a donatiei de catre Romgaz a sumei catre actionarul majoritar (statul)
        -mentinerea unei participatii nesustenabile de 51% in EnergoNuclear (de unde retractari, amanari etc.)

        vor arunca Romania cu cel putin 10 ani in urma dpdv al increderii si economiei. Poate nu fiecare decizie este la fel de paubitoare in parte ca o mineriada a lui Iliescu dar, cumulate, fac cat iunie '90.

        Pacat, d-le prim-ministru. Sunteti un om bine intentionat, pacat de lipsa de competenta in domeniul economic.
  • +6 (10 voturi)    
    marsavie (Joi, 9 decembrie 2010, 10:09)

    Magicu' [anonim]

    Niste gunoaie, hotii la drumul mare. O sa isi primeasca rasplata cuvenita cat de curand. O sa vedeti.
  • +3 (9 voturi)    
    ANTI PDL+PSD+PNL (Joi, 9 decembrie 2010, 10:15)

    Niggerson [utilizator]

    si toate mizeriile ce sunt in parlament ! Asa sa va ajute Dumnezeu ! Si tu Base...sper sa primesti ce meritzi de 2 ori ! Amin !
  • +7 (11 voturi)    
    pdl (Joi, 9 decembrie 2010, 10:18)

    smen [anonim]

    partid antiromanesc,cine-i mai voteaza pe astia e dement sau sadomasochist
  • -2 (4 voturi)    
    Relaxati-va (Joi, 9 decembrie 2010, 10:19)

    Eduard [anonim]

    Stati linistiti. Chiar daca se va aproba asa OUG 50, fara retroactivitate, va incepe o competitie de atragere de refinantari... de acolo isi vor lua bacile noi clienti. Daca ramane comisionul de rambursare anticipata la 1%, e mult prea mic pentru a tine pe cineva pe loc. Asa ca solutia va fi simpla, refinantare cu semnare de nou contract, si poate de data asta mai multa lume va sti ce clauze sa urmareasca in noul contract, ce fel de dobanda sa aleaga, ce clauze sunt abuzive, etc.
    Tot raul spre bine, dar lamentarea nu ajuta la nimic. Vrem, nu vrem, fara banci nu se poate si peste tot in lume interesul lor va prima.
    • +2 (6 voturi)    
      refinantare?! (Joi, 9 decembrie 2010, 10:40)

      Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui Eduard

      Nu e o solutie. Proprietatile cu care s-au gajat vechile credite nu mai acopera valoarea creditului. Trebuie facuta reevaluare (contracost) si eventual aduse alte garantii. Plus costuri de ipotecare, notar, comision de rambursare, etc.

      O sa ajungi foarte repede la concluzia ca refinantarea nu este o alternativa.
    • +1 (3 voturi)    
      rambursare anticipata? (Joi, 9 decembrie 2010, 11:13)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui Eduard

      Daca OUG 50 nu se aplica retroactiv atunci o sa rambursezi anticipat in functie de ce ai trecut in contract. La mine ii minim 3 rate si un procent de vreo 2-3%. Deci mai greu cu refinantarile.
  • +7 (11 voturi)    
    rusine (Joi, 9 decembrie 2010, 10:21)

    costi [anonim]

    RUSINE PDL-ului
    Au mintit atata timp si acum au venit cu bomba.
    Inclusiv traian base a spus clar ca nu este o conditie , RUSINE este un mincinos ordinar ,un vanzator de tara.
    Vrea voturi? ALELUIA
    • +2 (8 voturi)    
      Nu mai vrea voturi! (Joi, 9 decembrie 2010, 11:32)

      votacul pdl [anonim] i-a raspuns lui costi

      Base nu mai vrea voturi. Este la ultimul mandat. Dupa el potopul...
  • +5 (9 voturi)    
    Bravo (Joi, 9 decembrie 2010, 10:21)

    cosminrs [utilizator]

    Si in acelasi timp vorbesc de altii ca sunt rai.. cata ipocrizie...
  • 0 (10 voturi)    
    Rusine PDL-ULUI Si pupincuristilor (Joi, 9 decembrie 2010, 11:19)

    lili [anonim]

    RUSINE!
    Ultima solutie este inca o REVOLUTIE!. Haideti ca se poate!. Sa nu-i lasam sa-si bata joc de noi!
    Jos cu mincionosii si prefacutii!
  • +6 (10 voturi)    
    Cand "arzi" 8 mil. de creditati, (Joi, 9 decembrie 2010, 11:26)

    c.mike [utilizator]

    asta nu mai poate fi uitat si mai ales iertat. Daca PDL face asta atunci chiar si-a dat foc la valiza pentru ca tot ei sunt cei care au promovat ord.50 si acum vor s-o intoarca pe dos.
    • 0 (2 voturi)    
      adica 8 MILIOANE ... (Joi, 9 decembrie 2010, 13:21)

      gicu-gogu [anonim] i-a raspuns lui c.mike

      ... de votanti (in 2012) si putem presupune ca, spre exemplu, jumatate din acesti "arsi", mai au familii si/sau parinti, mai adaugam 4 MILIOANE de "arsi" colaterali cea ce inseamna 12 MILIOANE de VOTURI impotriva P.D.L., a U.D.M.R.-ului si a celorlalti care sunt in COALITIE. Base seamana tot mai mult cu alt ticalos si tradator de neam si tara: A. Nastase, ... devine tot atat de mic.
  • +5 (9 voturi)    
    sper ... (Joi, 9 decembrie 2010, 11:26)

    me [anonim]

    ca odata pentru totdeauna lumea sa-si dea seama cine sunt pdlul cu adevarat: niste hoti, incompetenti si corporatisti care-si urmaresc numai interesele proprii (la fel ca si celelalte pardite dealtfel)
  • +2 (4 voturi)    
    ipocritii (Joi, 9 decembrie 2010, 11:37)

    ileana [anonim]

    dupa ce timp de 6 luni OUG50 a fost susutinuta acum se dezic, si de ce? Pentru basescu a zis ca este conditie pusa de FMI ....... Iar OUG 50 asa cu aplicabilitate si la creditele in vigoare a fost data de BOC, cine dracu sa-i mai inteleaga si pe astia!!!!!!!!!!!!! ...
  • +2 (2 voturi)    
    schimbarile... (Joi, 9 decembrie 2010, 11:43)

    A. [anonim]

    Bancile au anuntat sah. Daca se mentine ordononanta, guvernul va trebui sa se imprumute si sa le acopere o parte din pierderi fiindca nu vor mai primi bani de la bancile mame pentru capitalizare... am ajunge in situatia Germaniei, Irlanda, Islanda unde statul a acoperit o parte din pierderile creditelor ipotecare (si la noi sunt destule!) prin capitalizare in banci. Altfel, nu ar fi motive sa sustina o masura care cu siguranta l-ar ajuta sa isi mai recastige din simpatia a unei mase sociale foarte mari...
  • -3 (3 voturi)    
    Pun... (Joi, 9 decembrie 2010, 11:49)

    Xulescu [anonim]

    ...si eu o intrebare: cati dintre cei inflamati care injurati acum PDL-ul l-ati votat acum 2 ani ? N-ati deschis ochii si mintea acum deschideti portofelul. Nu-i bai ca si cei care n-au votat PDL-ul vor plati. C-asai in democratie: minoritatea se supune ( alegerii ) majoritatii.
    • +2 (6 voturi)    
      Las-o balta (Joi, 9 decembrie 2010, 12:32)

      berger [anonim] i-a raspuns lui Xulescu

      ..cu campaniile acestea electorale gen Mircea Badea.
      Nu inseamna nici o clipa ca cei care "injura" PDL regreta ca n-au votat PSD sau adevarata dezamagire, PNL.
      Multa presa creaza ILUZIA aceasta ca ura impotriva PDL trebuie automat sa insemne dragostea pentru partidele din opozitie. Este DOAR o iluzie, colega. Vorba lui Steinhard, totul este acolo, real si de necontrstat, luminile corespunzatoare, muzica adecvata, iluzionistul, jobenul, masa sclipitoare, batista: purul adevar este insa ca iepurele NU iese din joben.
      Aplauzele, daca sunt, sunt cel mult pentru show : )
      • +1 (3 voturi)    
        Uau... (Joi, 9 decembrie 2010, 13:10)

        Xulescu [anonim] i-a raspuns lui berger

        ...ai reusit sa scoti din ce am scris ... si ce nu am scris. Unde am mentionat eu ca trebuia ca lumea sa voteze cu PSD sau cu PNL ? Dar asa-i romanul. Pentru el, din tot buletinul ala de vot exista doar 3-4 partide. Nu conteaza ca cei pe care-i voteaza acum au mai fost si acum 4 ani la putere si n-au facut nimic. Acum ii votez din nou ca au avut show-ul mai tare ca al alorlalti ( da, aici iti dau dreptate, totul e show, insa daca am votat show, atunci doar asta meritam. Sa nu ne mai dam cu fundu' de pamant: am votat niste saltimbanci nu niste profesionisti ). Deci ne meritam soarta.
        • +1 (1 vot)    
          Oare nu ai scris? (Vineri, 10 decembrie 2010, 11:46)

          berger [anonim] i-a raspuns lui Xulescu

          1. Daca stateai ferm cu picioarele infipte in societatea de acum 2 ani si NU votai PDL cine ar fi ajuns la guvernare?
          2. Ori intelegm prin putere fiecare dintre noi altceva, ori am trait in Romanii diferite, dar PDL nu a fost 4 ani la putere niciodata, eu asa cred. Daca tu crezi altfel prezinta-mi te rog cei 4 ani de guvernare PDL de dinainte de criza.
          • -1 (1 vot)    
            Nu, asta vrei tu sa intelegi (Vineri, 10 decembrie 2010, 22:53)

            Xulescu [anonim] i-a raspuns lui berger

            1. Nu stiu, cred ca altcineva. N-am votat pentru niciunul din partidele aflate acum in parlament. Dar asta, din puctul tau de vedere e rau,,nu ?
            2. Se pare ca pentru tin conteaza numele partidului si nu cei care fac parte din el. Daca acum Boc si gasca s-ar rupe de PDL si ar infiinta PCP ( sa zicem Partidul Conducatorilor Prosti ) vei spune, desigur, ca PCP nu a fost niciodata la putere deci merita votat. Sa dam si altora o sansa. Esti tare.
  • +4 (6 voturi)    
    PDL a dat-o in bara (Joi, 9 decembrie 2010, 12:00)

    Popescu Ion [anonim]

    Cu acest comportament PDL v-a iesi din parlament,
    au toate sansele sa dispara de pe scena poltica.

    Consider cea mai mare gresala politica, daca se pun impotriva clientilor bancilor de fapt impotriva majoritatii poporului.
    Nu stiu cine ei va mai vota deoarece toti cei nemultumiti au rude, prieteni si deja s-a ajuns prea departe
    Acest comportament insemana un singur lucru 'legalizarea hotiei'.
    Pana si Isarescu a recunoscut ca Bancile n-au facut alceva decat sa jegmanesca clientii.
    Din pacate si acesta una spune si alta face.
    Iar pe langa minciuna, Basescu si ai lui dau dovada de prostie asigurandu-si eliminarea politica.
  • 0 (2 voturi)    
    Perioada de liniste (Joi, 9 decembrie 2010, 12:10)

    berger [anonim]

    Dupa iesirea avuta de clownul Jeffrey in legatura cu aceasta Ordonanta s-a lasat brusc tacere peste Coalitie.
    Chiar, cand au adus perioadele de liniste ceva bun in aceasta tara : )?
    Romania nu ne mai apartine. Ea este copilul celor care au bani sa o creasca, dupa cum se vede, nu a saracilor cetateni romani.
    Urmatorul pas e Rosia Montana probabil...
  • +3 (3 voturi)    
    Se pare ca sustinerea ord 50 cu amendamentele banc (Joi, 9 decembrie 2010, 12:59)

    c.mike [utilizator]

    este doar o manevra a unor pedelisti din comisia de buget-finante. Sunt convins ca nu va trece de plen in forma modificata si daca prin absurd va trece nu va fi promulgata de presedinte
    • 0 (2 voturi)    
      cum adica nu va fi promulgata (Joi, 9 decembrie 2010, 13:28)

      xy [anonim] i-a raspuns lui c.mike

      cand tocmai presedintele le spune ca trebuie modificata cum cere FMI?
      http://www.capital.ro/detalii-articole/stiri/oug-50-ar-putea-fi-finalizata-maine-142040.html
  • +3 (5 voturi)    
    mizerabili (Joi, 9 decembrie 2010, 12:59)

    hmm [anonim]

    Niste mizerabili!
  • +2 (4 voturi)    
    ca sa-l parafrazes pe caragiale: (Joi, 9 decembrie 2010, 13:10)

    me [anonim]

    eu cu cine votez?
  • -1 (1 vot)    
    SITUATIA (Joi, 9 decembrie 2010, 14:22)

    CETATEAN ROMANO-MAGHIAR [anonim]

    din prezent si faptul ca PDL si COALITIA (pdl+udmr & ceilalti) nu s-au tinut de cuvant conform promisiunilor facute, eu impreuna cu 26 de persoane, care sunt rudele si nemurile mele, vom merge la vot in 2012 si NU vom mai VOTA P.D.L.-ul, UDMR-ul din urmatoarele motive:
    1. Toate cele 27 de persoane, cetateni romani, cu drept de vot AVEM CREDITE si ne-am pus un pic de sperante de bine in acesta OUG 50,
    2. La 12 persoane din cele 27, de cetateni romani cu drept de vot li s-au taiat salariile in ultimii 2 ani nu cu 25% ci cu 40%( ex. pt. scaderea salariului verisoarei mele, mai precis, de la 1281 lei la 778 lei),
    3. De 21 de ani am asteptat si asteptam plata despagubirilor banesti prin legile imobilelor nationalizate abuziv de catre Statul Roman, azi "Campion European" la C.E.D.O. si mai nimic nu s-a materializat concret de cand presedintele Romaniei si PDL-ul au venit sa conduca tara PROMITAND si JURAND cu mana pe BIBLIE si pe locul unde le este (sau ar trebui sa le fie) inima, rezultatul fiind aproape egal cu ZERO / NIMIC si chiar mai RAU, au facut OUG 62 / 30 iunie 2010, care este total ilegala.
    In rest ii las pe expertii PDL-isti sa calculeze sa inmultesca si sa adune cate voturi vor pierde din cauza celor peste 200000 de dosare nerezolvate de la A.N.R.P., Fondul "PROPRIETATEA" si MFP. si cat de suparati vor fi cei 8 milioane de clienti bancari si romani, cu drept de vot, daca OUG 50 nu va fi votata de catre parlamentarii Romaniei, TOTAL IN FAVOAREA CLIENTILOR BANCARI ROMANI.
  • -1 (1 vot)    
    infringement (Joi, 9 decembrie 2010, 14:42)

    Stefan [anonim]

    Acum cativa ani cineva care lucra intr-o banca imi spunea sa astept cu rambursarile anticipate pentru credit, pentru ca Romania va trebui sa scoata comisionul de rambursare anticipata, fiind obligata de directiva UE. Asta as vrea eu sa aud: ce spune de fapt directiva? Pentru ca daca idiotii de deputati voteaza o ordonanta care nu e conforma cu directiva UE, ghici cine plateste? Bancile cumva? Yeah right!

    Nush de ce am impresia ca ordonanta in prima forma trebuia sa iasa de mult, si marea problema nu e ca a iesit asa cum a iesit, ci c-a iesit asa tarziu, deoarece anumiti baieti au avut grija in acest sens.
    • -1 (1 vot)    
      directiva (Vineri, 10 decembrie 2010, 8:27)

      Gigi Duru [anonim] i-a raspuns lui Stefan

      varianta, inclusiv in limba romana, a directivei o gasesti pe site-ul eurlex.eu foarte simplu... trebuia sa intre in vigoare de foooarte mult timp, ordonanta a fost data cu vreo cateva zile inainte de a incepe procedurile de penalizare a Romaniei pentru neimplementarea acesteia. Bancile au avut grija de asta, dar au neglijat cateva persoane din ANPC si a iesit forma inca in vigoare (politicienii PDL au facut ce stiu mai bine, si-au luat tainul de la banci si au uitat sa verifice ce act normativ le este bagat sub nas, fiind convinsi ca totul este OK, din moment ce controleaza politic toate organismele statului - dar fara sa imparta si ceva faramituri la cei mai de jos ca ei :)). Oricum, cei din ANPC cred ca au facut-o dinadins asa incalcita si ambigua, ca sa dea posibilitate bancilor sa faca tot ce vor ele... De fapt toate legile sunt asa, neclare si necoroborate cu alte acte normative, ca sa deschida portite de incalcare pentru cine are puterea (politica, financiara), si asta in mod intentionat
  • -1 (1 vot)    
    PDL-ul isi semneaza singuri pierderea viit alegeri (Joi, 9 decembrie 2010, 16:43)

    Adriana [anonim]

    PDL-ul s-a vandut bancilor care au actionat pe toate parghiile sa isi mentina pozitia de camatar legal ! PDL-nu clar va pierde urmatoatele alegeri. 8 milioane de romani cu credite or sa "penalizeze" partidul la urmatoarele alegeri.

    Acum trebuie sa facem si un miting de protest , sa reactionam la aceasta gresala monumentala pe care vor sa o faca si care o sa afecteze direct miloane de oameni
  • -1 (1 vot)    
    PDL tot mai mic pe zi ce trece (Vineri, 10 decembrie 2010, 6:59)

    Ionut [anonim]

    Lacomia si prostia sunt constante in politica romaneasca. Dar densitatea lor e mai mare acum in PDL, probabil stiu ca nu vor mai castiga urmatoarele alegeri. F rusinos ce face acum PDL!
  • -1 (1 vot)    
    PDL va avea soarta PNTCD (Vineri, 10 decembrie 2010, 9:25)

    iulian64 [anonim]

    Interesul PDL in modificarea OUG 50 este strict de natura financiara, dar avantajele unei finantari din partea bancilor va avea un pret foarte mare in 2012 la alegeri, cand nu vor reusi sa ia nici 5% din voturi, personal am un imprumut ipotecat cu un teren si daca Ordonanta va trece in forma dorita de PDL, voi renunta sa mai platesc ratele si sa vad de unde vor avea bancile sa le de-a bani PDL-eilor.
  • -1 (1 vot)    
    Infractorii din PDL (Vineri, 10 decembrie 2010, 9:46)

    Mihai [anonim]

    fac tot ce pot sa submineze orice in tara asta, astia isi pun dupa cum ii taie capul tot felul de membri numai ca sa le iasa lor smenul, juristii nu sunt de acord cu cererea parchetului, pe presedinte il doare in cot ca doar el taie si drege, o adunaturi de hoti.
    Ar trebui terminat canalul Dunare- Marea Neagra numai cu politicienii, sa nu plece de acolo decat cu picioarele inainte, m-am saturat sa-i vad cum isi bat joc de tara asta, taie salariile tuturor dar ei isi maresc bugetul, la fel si presedentia, comit tot felul de abuzuri, profesorul in drept neconstitutional Boc e degeaba acolo, doar pentru a da legi neconstitutionale, daca atat a invatat si el.
  • -1 (1 vot)    
    retroactivitate .... parerea mea (Vineri, 10 decembrie 2010, 10:02)

    mihaibig [utilizator]

    oare daca maine se mareste impozitul se va aplica si la persoanele deja angajate sau doar la cei ce vor fi noi in campul muncii?
    • -1 (1 vot)    
      vad ca nu ai primit raspunsuri (Vineri, 10 decembrie 2010, 11:04)

      nenea [anonim] i-a raspuns lui mihaibig

      dar problema este pusa excelent
    • +1 (1 vot)    
      hai ca incerc sa-ti raspund... (Vineri, 10 decembrie 2010, 16:05)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui mihaibig

      adevarul este pe la jumatate, nimeni nu are un contract cu statul in care sa se stipuleze impozitul, se plateste cat este in codul fiscal....
      in cazul bancilor, este un contract incheiat si nu prea se impune sa se intervina in el, de o a treia parte...
      dar tinand cont de faptul ca bancile au introdus comisioane noi, ca nu sunt prevederi clare in raport cu dobanda, chiar daca erau niste reglementari, cred ca se poate incheia un nou act aditional...
  • 0 (0 voturi)    
    Rusine!!!!! (Luni, 13 decembrie 2010, 10:52)

    Danielle [anonim]

    Rusine celor care ne conduc, au dat mana cu dusmanul, nu conteaza ce calca in picioare! Rusine!