Ungaria va nationaliza activele fondurilor de pensii private

de Dragos Comache     HotNews.ro
Marţi, 14 decembrie 2010, 16:24 Economie | Finanţe & Bănci

Parlamentul ungar a adoptat luni seara proiectul de lege privind nationalizarea activelor fondurilor de pensii private, autoritatile de la Budapesta incercand astfel sa reduce deficitul bugetar, potrivit AFP. Conform paginii de internet a legislativului, legea a fost votata cu 250 de voturi pentru, 58 voturi impotriva si 43 de abtineri.

Aproximativ trei milioane de persoane din Ungaria contribuie la fondurile de pensii private, activele totale ale acestora fiind de 3.000 miliarde de forinti (11 miliarde de euro).

Administratorii fondurilor de pensii private au amenintat ca se vor adresa Curtii Europene a Drepturilor Omului in legatura cu acest plan guvernamental, care anuleaza reforma sistemului de pensii din 1998, cand angajatii unguri au fost obligati sa plateasca 8% din salarii la fondurile de pensii private, iar 1,5% la sistemul de stat.

Prin aceasta lege, guvernul de centru-dreapta condus de premierul Viktor Orban vrea sa redirectioneze banii plasati in fondurile de pensii private in vistieria statului, pana cel tarziu pe 31 decembrie 2011.

Dupa adoptarea noului act normativ, cei care vor ramane fideli fondurilor private vor pierde, dupa 14 luni, orice drept la pensia de stat.

Criticii au aratat ca nationalizarea activelor fondurilor de pensii private reprezinta o incercare de a astupa gaura din finantele publice ale Ungariei.

Stabilitas, un grup de lobby al fondurilor de pensii private din Ungaria, a facut apel la Comisia Europeana si la presedintele acesteia, Jose Manuel Barroso, pentru a "proteja interesele a trei milioane de angajati din Ungaria".

"Modul in care guvernul nationalizeaza 3.000 miliarde de forinti aminteste de una dintre cele mai intunecate epoci din istoria Ungariei si duce la desfiintarea efectiva a unui pilon cheie al sistemului de pensii", au aratat reprezentantii organizatiei.

Stabilitas considera ca legea este "fundamental discriminatorie" si este o "incalcare grava a valorilor fundamentale ale UE si ale drepturilor omului".


Citeste mai multe despre   










3065 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    FIDESZ = partid de dreapta??? Ha,ha,ha! (Marţi, 14 decembrie 2010, 16:30)

    V.R. [utilizator]

    Ungurii cotesc inapoi inspre comunism, se pare... Sper sa nu ii dea idei lui Boc.
    • +9 (9 voturi)    
      Din părţi (Marţi, 14 decembrie 2010, 16:51)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui V.R.

      Nu cred că te poţi pretinde partid de centru-dreapta şi să faci aşa ceva. Oamenilor cărora li s-au luat banii puşi deoparte pentru pensie cred că vor gândi acum de două ori când votează; cred că de acum procentul lor de 70% cu care au câştigat alegerile se va clătina serios.
      • -1 (3 voturi)    
        Ba se poate: se cheama nazism (Marţi, 14 decembrie 2010, 18:03)

        Creator [utilizator] i-a raspuns lui aqualung

        Iar FIDESZ a fost de multe ori acuzat de asta...
    • +2 (4 voturi)    
      daca poporul vrea la stanga.. (Marţi, 14 decembrie 2010, 17:18)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui V.R.

      important este ce vrea majoritatea. daca majoritatea vrea sa cheltuie banii din fondurile private de pensii (bani care evident nu sunt ai lor).. asta se va intampla.

      cel mai tare scenariu ar fi ca ungurii care raman fara bani sa emigreze in ardeal.. :D
      • +1 (1 vot)    
        Nu zi hop... (Miercuri, 15 decembrie 2010, 12:39)

        aqualung [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Sunt destul de convins că Orban nu a spus în campanie că vrea să facă lucrul ăsta. Iar maghiarii din Ardeal, deja mi se pare că destui preferă categoric România Ungariei şi politicienii de pe malurile Dâmboviţei celor de pe malurile Tisei şi Dunării mijlocii.
  • +6 (6 voturi)    
    si asa se repeta istoria (Marţi, 14 decembrie 2010, 16:44)

    blackbird [utilizator]

    vezi argentina ... :( pacat... de oamenii aia care muncesc de isi rup mainile si oasele...
  • +1 (1 vot)    
    Cand e vorba de gaura in buget... (Marţi, 14 decembrie 2010, 16:48)

    Cora [anonim]

    nu mai exista dreapta si stanga.
    • +1 (1 vot)    
      Ai dreptate (Marţi, 14 decembrie 2010, 17:35)

      barbidoc [anonim] i-a raspuns lui Cora

      Aceeasi poveste peste tot. E vorba doar de cine a dat gaura. Cine o astupa stim: boborul, multimea, prostimea, cum vrei sa-i zici. Cine a dat gaura? Nici citind dezvaluirile Wikileaks nu aflam.
  • +5 (5 voturi)    
    jalnic (Marţi, 14 decembrie 2010, 17:20)

    vasile [anonim]

    ungaria e penibila! e periculos si alarmant ce se intampla, miine poimiine le nationalizeaza afacerile, casele etc
    • +2 (4 voturi)    
      Stai linistit (Marţi, 14 decembrie 2010, 17:39)

      Georgel [anonim] i-a raspuns lui vasile

      Nici noi nu suntem departe. Imprumutam miliarde an de an ca sa supravietuim.
      Luminita de la capatul tunelului e undeva in spate, da' nu prea mai avem loc de-ntors.
  • -2 (4 voturi)    
    Pensiile private = o hotie (Marţi, 14 decembrie 2010, 17:39)

    sorin.b [anonim]

    Parerea mea personala e ca sistemul privat de pensii este o maaaare gaura data atat romanilor cat si statului roman. De ce vredeti ca se inghesuiau toate fondurile de asigurari straine sa inregistreze cat mai multi asigurati ?! Ca este foooarte profitabil, d'aia! De acest lucru si-au dat seama guvernul ungar. Din pacate e cam tarziu. Pasul spre sistemul privat a fost deja facut. Acum se numeste "furt" ceea ce incerca ungurii. Oricum daca le reuseste ungurilor ii recomand lui Boc sa faca la fel. Daca mai marii lumii se opun...asta este... va trebui sa traim cu inca o tzeapa luata si noi si ungurii.
    • +5 (5 voturi)    
      urare (Marţi, 14 decembrie 2010, 18:32)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui sorin.b

      iti doresc sa iesi la pensie peste 20 de ani si sa traiesti doar din pensia data de statul roman...
    • +4 (4 voturi)    
      Pensii private = prostie, la fel si: (Marţi, 14 decembrie 2010, 18:49)

      Isarescu [anonim] i-a raspuns lui sorin.b

      Banci private = prostie (mai bun era Bancorexul)
      Firme private = prostie (traiasca Uzinele Tractorul, Roman si Dacia - Renault?)
      Proprietate privata = moft (mai bine furam de la CAP)
      Intiativa privata = prostie (e numai pentru baietii destepti de la stat)
  • -1 (1 vot)    
    incorect (Marţi, 14 decembrie 2010, 18:16)

    a [anonim]

    Articolul este complet incorect. Nu e vorba de nationalizare - in sensul de a lua cu forta banii oamenilor, In schimb, li se ofera cu aceasta lege oamenilor dreptul de a ALEGE sa aiba pensia in fondul privat sau in cel de stat - in loc sa fie FORTATI toti, ca acum cativa ani, sa treaca in sistemul privat. Pana in ianuarie, fiecare cetatean poate opta, fie sa stea in sistem privat, fie in pensie de stat - si nu e fortat. Cu alte cuvinte, poti ramane in sistemul privat. Argumentarea guvernului e ca vrea sa isi asume raspunderea pentru siguranta fondurile de pensie ale oamenilor. Asta este si o reactie la faptul ca, acum cativa ani, cand Fidesz era in opozitie, oamenii au fost FORTATI sa treaca la fonduri private (si banuieli de coruptie acolo, cred). Eu zic sa ne informam mai intai.
    • +1 (1 vot)    
      Dar (Marţi, 14 decembrie 2010, 22:36)

      bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui a

      cel care opteaza sa aiba doar pensie privata, n-ar trebui sa primeasca toata contributia data la cea de stat inapoi?

      Daca n-ai decat varianta de a incepe de la zero si a ramane in sistemul privat sau de a contribui numai la stat (cu pastrarea contributiilor anterioare), nu putem vorbi de "poti alege".
      • 0 (0 voturi)    
        articol incorect, cum ziceam (Miercuri, 15 decembrie 2010, 20:21)

        eu100 [utilizator] i-a raspuns lui bobo21

        Inca o data: NU se iau banii nimanui, ci doar li se ofera posibilitatea de a trece la stat sau privat. De asta este articolul incorect; fiindca pensiile NU se nationalizeaza, ci: din nou se ofera varianta de stat, pentru a proteja pensionarii, in prealabil fortati sa treaca toti la privat. Deci NU se nationalizeaza, NU se iau banii cu forta din sistemul privat in cel de stat, ci oamenii vor ALEGE daca vor sa stea la privat, sau la stat. In ultimele sondaje, vreo 20 si ceva la suta vor sa treaca la stat, inca vreo 20 si ceva vor sa stea la privat, si 40 si ceva sunt nehotarati (restul priobabil nu au stiut sa raspunda).