Comisia de Buget-Finante: Majoritatea prevederilor OUG 50, aplicate doar la creditele noi

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 15 decembrie 2010, 11:47 Economie | Finanţe & Bănci

Deputatii din Comisia de Buget, Finante si Banci au aprobat, miercuri, aplicarea majoritatii prevederilor ordonantei privind creditele populatiei doar la contractele de imprumut incheiate dupa intrarea in vigoare a actului normativ, anunta Mediafax.

Deputatii Comisiei de buget-finante au aprobat aplicarea unor prevederi OUG 50 doar la creditele noi.

"Prevederile prezentei ordonante de urgenta nu se aplica contractelor in curs de derulare la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta cu exceptia dispozitiilor art. 66-69 si, in ceea ce priveste contractele de credit pe durata nedeterminata existente la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta, a dispozitiilor art. 37 (1), art. 50-55, art 56 alin (2), art 57 alin (1) si (2), art. 66-69 si art. 70-71 din prezenta ordonanta de urgenta", potrivit amendamentului aprobat de deputati.

Amendamentul mai prevede ca actele aditionale incheiate si semnate in vederea asigurarii conformitatii contractelor de credit cu prevederile ordonantei de urgenta 50 isi produc efectele in conformitate cu termenii contractuali agreati intre parti.

Totodata, actele aditionale nesemnate de catre consumatori, considerate acceptate tacit potrivit articolului 95 din OUG 50, isi vor produce efectele in conformitate cu termenii in care au fost formulate, "cu exceptia cazului in care consumatorul sau creditorul notifica cealalta parte in sens contrar in termen de 60 de zile de la data intrarii in vigoare a prezentei legi".

Amendamentul a fost aprobat cu 15 voturi pentru, 5 impotriva si 3 abtineri.


Citeste mai multe despre   










7082 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    e doar un vot (Miercuri, 15 decembrie 2010, 11:53)

    BobP [utilizator]

    e doar un vot, nu trebuie neaparat sa se si intample asa
    • +3 (3 voturi)    
      PDL = PNTCD (Miercuri, 15 decembrie 2010, 12:55)

      Costin [anonim] i-a raspuns lui BobP

      Dece au mai dat legea asta? Nu stiau atunci saracii cu cine se pun. Ciocoii stau intre ciocan si nicovala. Cei cativa membrii raspund pentru intreaga populatie consumatoare si vitorul partidului.
      P.S. De fapt nu raspund... inca.
  • +2 (8 voturi)    
    Rusine PDL! (Miercuri, 15 decembrie 2010, 11:58)

    Cetateanu' turmentat [anonim]

    Si felicitari, v-ati asigurat un loc in opozitie!
    • 0 (6 voturi)    
      opozitie pe tusa (Miercuri, 15 decembrie 2010, 12:11)

      mihaibig [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanu' turmentat

      Nici in parlament nu mai intra cu votul asta. (daca nu se fura din nou voturile)
      • +1 (1 vot)    
        a cui o fi vina? (Miercuri, 15 decembrie 2010, 14:12)

        nedumerit [anonim] i-a raspuns lui mihaibig

        cazul vecinului meu. A. A vrut neaparat plasma B. a vrut neaparat si trei electrodomestice noi in casa. C. nicio banca nu i-a dat credit ca n-avea venituri suficiente D. la sfatul unui "istetz" s-a dus sa ia credit cu buletinul la 2 magazine. E. contractul cu Flanco l-am citit eu: dobanda de 32% pe an si dreptul lui Flanco de a CEDA contractul unei banci. F. asta s-a si intamplat si vecinul meu a fost chemat la banca Y unde mai are si o carte de credit si are rate apropape egale cu salariul. NU MI SE PARE CA BANCA ARE VREO VINA. Gresesc?
        • +2 (2 voturi)    
          ? (Miercuri, 15 decembrie 2010, 14:22)

          5orin [anonim] i-a raspuns lui nedumerit

          Daca la tine ar veni un aurolac si ti-ar cere imprumut 10 milioane, spunindu-ti ca ti-i da inapoi miine, iar tu i-ai da banii, ar cui ar fi vina daca aurolacul nu e solvabil ?
          • +1 (3 voturi)    
            Statul e de vina (Miercuri, 15 decembrie 2010, 14:50)

            aaap [anonim] i-a raspuns lui 5orin

            Evident ca statul e de vina.

            Asa ca trebuie sa strangeti toti bani, sa platiti impozite ca sa-mi acoperiti mie pierderea celor zece milioane. Altfel dau faliment si o sa fie de rau, nu se poate asa ceva.

            Iar daca vi se pare "ilegala" treaba asta, nu-i problema, putem sa facem lobby sau sa ungem pe cine trebuie ca sa rezolvam "detaliile" astea marunte numite "legi" de care se mai incurca cate unii.

            Aurolacul ? Pai sa infunde puscaria mama lui de golan, sa-si vanda un rinichi ca poate asa mai recuperez ceva si de la el. Ce, ne jucam aici pe banii mei ?
          • +1 (1 vot)    
            Destul de rational (Miercuri, 15 decembrie 2010, 15:12)

            lupu' singuratic [anonim] i-a raspuns lui 5orin

            Si atunci vine intrebarea mea - De ce este atata frasuiala ca o banca nu-ti acorda credit?
            De ce ne tanguiam cu totii la aflarea vestii ca banca cutare nu credita anumite persoane? De ce media facea tam-tam ca nu se acorda credite? Sa inceapa creditarea era sloganul tuturor. Iaca a inceput prin refinantari.
          • 0 (0 voturi)    
            raman nedumerit (Miercuri, 15 decembrie 2010, 17:02)

            nedumerit [anonim] i-a raspuns lui 5orin

            cine e aurolacul? vecinul meu (care e acum revoltata de modif OUG50)? sau Flanco care i-a dat credit cu buletinul? sau banca care a preluat de la Flanco?
        • +1 (1 vot)    
          da, gresesti... (Joi, 16 decembrie 2010, 9:12)

          Vendeta [anonim] i-a raspuns lui nedumerit

          in situatia asta sunt 2 vinovati: statul caci nu a reglementat modalitatile prin care se "luau creditele cu buletinul" si apoi dobitocul care a luat creditul.... Dar OUG 50 nu se adreseaza indivizilor astora, ci masei mari de oameni care au luat credite: imobiliare, auto chiar si de nevoi persoanale dar le-au luat in conditii netransparente fara sa le fie explicat ce "anume semneaza". Contractele bancare au fost si sunt facute de juristi DOAR in interesul bancii iar tu ca si client nu ai decat 2 obtiuni sa semnezi sau sa nu semnezi, negocierea practic nu exista...
        • 0 (0 voturi)    
          apropo... (Joi, 16 decembrie 2010, 9:13)

          Vendeta [anonim] i-a raspuns lui nedumerit

          .... dobanda de 32% ti se pare normala???
    • +1 (11 voturi)    
      eu ii votez (Miercuri, 15 decembrie 2010, 12:42)

      ... [anonim] i-a raspuns lui Cetateanu' turmentat

      Eu ii votez, putin imi pasa mie ca tu te-ai aruncat la un credit si nu ai citit inainte sa semnezi documentul.Pt mine conteaza in primul rand investitiile , deocamdata PDL-ul a facut si face cele mai multe raortat la ceilalti.
      • -3 (7 voturi)    
        Ignoranta (Miercuri, 15 decembrie 2010, 12:55)

        io [anonim] i-a raspuns lui ...

        Crezi ca totul se rezuma la "citeste contractul"? Se vede ca habar n-ai cu ce se mananca un contract de credit. Lucrez in domeniu si iti pot spune ca sunt unele claze atat de ambigue incat si juristii se chinuie sa le inteleaga.

        Sa speram ca marea parte a electoratului va gandi cand va pune stampila.

        Iar cu PDL-ul a facut mai multe...se ved ca pui botul la propaganda. Doua panglici taiate si 10km de autostrada nu sunt realizari.
      • 0 (2 voturi)    
        hahaha ce postac evident (Miercuri, 15 decembrie 2010, 12:57)

        adriac [anonim] i-a raspuns lui ...

        V-au bagat net la partid?

        ce ditamai mesajul patriotic :)))
        • +2 (4 voturi)    
          .. (Miercuri, 15 decembrie 2010, 14:14)

          .. [anonim] i-a raspuns lui adriac

          Adica dc nu votez Voicu, Vantu,Patriciu, Voiculescu, prostanacul, maimutoiu tb sa fiu membru de partid??
      • +1 (3 voturi)    
        re: eu ii votez (Miercuri, 15 decembrie 2010, 13:04)

        raluca [anonim] i-a raspuns lui ...

        cu asta dovedesti cat de putin rationezi sau cunosti ce s-a intamplat. toata lumea a citit ce a semnat sau daca nu a citit, a facut-o pentru ca nu exista vreo posibilitate de schimbare a termenilor. ai fost vreodata pus in situatia ca orice banca din tara sa iti spuna: take it or leave it? nu , pentru ca nu ai avut nevoie de credit? atunci, abtine-te de la comentarii. restul, cei carora ni se trage a 2 -a teapa, nu am fost asa de norocosi sa ne permitem sa ne luam o casa cu banii jos. poti sa-ti pui votul si pe partidul poporului, cam tot atata va valora stampila ta.
        • +1 (1 vot)    
          ............ (Miercuri, 15 decembrie 2010, 14:24)

          // [anonim] i-a raspuns lui raluca

          Am credit si exact cu formula cu care am plecat adica Euribor ( la trei luni ) +2.25% cu tot aia am ramas, au incercat ei sa imi bage un comision de rambursare anticipata care oricum era in contract zero dar nu au reusit, le-am aratat contractul si s-au conformat ..S-ar putea sa fiu mai inteligenta ca tine asa ca ....Cu partidul poporului poti sa votezi u , demagogia marca PSD , PNL nu o gust.Ar tb sa intelegiti si voi ca o lege nu se poate aplica retroactiv
      • -1 (3 voturi)    
        exemple (Miercuri, 15 decembrie 2010, 13:05)

        Ionut [anonim] i-a raspuns lui ...

        Daca ai fi continuat cu cateva exemple de investitii in afara de borduri, panselute si sali de sport supraevaluate, poate ca ai fi dat valoare comentariului tau. Din punctul meu de vedere, luand in considerare masurile aplicate din momentul in care s-a auzit de criza, acutala guvernare este zero barat.
        • +1 (1 vot)    
          ... (Miercuri, 15 decembrie 2010, 14:32)

          .... [anonim] i-a raspuns lui Ionut

          Investitii, finalizarea drumul Timisoara-Lugoj, Caransebes-Lugoj, centura Lugojului, finalizarea a 17 km de din centura Sibiului in regim de autostrada, 52 km din AT, aprope 20 km din centura Bucurestiului, se lucreaza pe centurile clujului, iasului , severin etc , se lucreaza la autostrada Arad Timisoara 40 km cu tot cu centura, Cernavoda _constanta 70 Km cu tot cu centura C-tei, s-au scos la licitatie portiunile Arad-Nadlac, timisoara-lugoj-dumbrava, Orastie-Sibiu , portiunea Deva Orastie deja a fost castigata de Strabac si se apuca de anul viitor de lucru.poate ne explici si u marile realizari din perioada PSd , PNL in afara de mariri de pensii si salariile bugetarilor.Sunt curios cum se comporta un guvern PNL +PSD in locul PDL-ului cand acestia au aratat ce pot cand nu exista o criza economica globala.Adevarat , se putea face mult mai mult dar alti politicieni mai buni nu sunt
          • +2 (2 voturi)    
            te chinui degeaba (Miercuri, 15 decembrie 2010, 14:58)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui ....

            Ionut nu vede decat borduri, panselute si sali de sport.. borduri verificate de curtea de conturi (vacaroiu), panselute puse de chiliman (pnl) si sali de sport care apartin primariilor, deci comunitatii locale..
            Guvernul asta e foarte slab, desi da semne ca are intentii pozitive, dar pe cat de slab e guvernul pe atat de fraieri sunt romanii care se lasa manipulati de mass-media si nu sunt in stare sa gandeasca pentru ei.
        • +1 (1 vot)    
          "actuala guvernare este zero barat" (Miercuri, 15 decembrie 2010, 21:38)

          c.mike [utilizator] i-a raspuns lui Ionut

          Mai ramane sa te uiti in oglinda si sa observi cum e liniuta de barat la tine. pe stanga(cel mai probabil) sau pe dreapta.
      • +3 (3 voturi)    
        si daca am citit (Miercuri, 15 decembrie 2010, 13:08)

        marinescu [anonim] i-a raspuns lui ...

        si daca am citit si scria clar dobanda fixa ... si dupa 6 luni au marit abuziv dobanda .... eu ce sa fac ?

        iar daca ptr tine conteaza doar investitiile .. te rog posteaza la investitiile depre autostrazi , crese si statiuni balneare la bucuresti.
        • -2 (6 voturi)    
          ........ (Miercuri, 15 decembrie 2010, 13:31)

          .......... [anonim] i-a raspuns lui marinescu

          Poti sa ii dai in judecata pt ca un contract semnat nu poate fi modificat de catre o singura parte si asta o stie oricine chiar dc a facut sau nu dreptul.
          • +1 (3 voturi)    
            poate (Miercuri, 15 decembrie 2010, 14:54)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui ..........

            dar el e comod si ar vrea sa o faca statul pentru el.
            daca ar evolua consumatorul s-ar adapta si banca la noile "reguli".. pana atunci... sa ne dea statul!
      • +2 (4 voturi)    
        bine ca esti tu destept (Miercuri, 15 decembrie 2010, 13:30)

        asdasd [anonim] i-a raspuns lui ...

        La mine scria dobanda variabila!
        Deci trebuia sa stau pe ... meu si sa raman o viata in chirie, nu?
        Si eu, ca boul, mi-am luat apartament, m-am insurat si acum am si un copil!
        E ABERANT sa anuleze ordonanta 50!
        PDL a innebunit cu totul, ieri Ridzi, azi ordonanta!
        • +2 (2 voturi)    
          ..... (Miercuri, 15 decembrie 2010, 14:50)

          ......... [anonim] i-a raspuns lui asdasd

          La mine scrie excat formula de calcul adica euribor+2.25% , am avut dobanda si de peste 7% am acum dobanda de putin peste 3% , nu ma plang pt ca stiam inainte in ce ma bag.La fel fiecare roman tb sa stie in ce se baga.
          Nu se poate aplica o lege retroactiv si asta o stie si PDL-ul pt ca altfel toate bancile ar da statul in judecata si ar castiga.Eu unu nu vreau sa va platesc voua diferenta de bani.
          • +1 (1 vot)    
            Si eu (Joi, 16 decembrie 2010, 9:21)

            CL [anonim] i-a raspuns lui .........

            am luat dobanda pe care scria 3.99% p.a. Conform Legii 34/2006 (baza legala pentru contract), asta insemna dobanda fixa. Acum vine banca si imi spune ca de fapt ei voiau sa spuna ca e variabila, si imi impun libor + 3.49%. E un comportament normal?
        • +2 (2 voturi)    
          aberant? (Miercuri, 15 decembrie 2010, 15:00)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui asdasd

          povesteste-ne si noua, cat ai castigat pana acum pentru ca ti-ai cumparat casa si nu ai stat in chirie? sau nevasta-ta ti-a spus ca nu te ia fara casa? :)
          • +1 (1 vot)    
            adasd (Miercuri, 15 decembrie 2010, 16:33)

            asdas [anonim] i-a raspuns lui pehash

            Financiar nu cred ca am castigat, nici nu cred ca am pierdut, dar asta se datoreaza in primul rand spargerii bulei imobiliare, pe care nu cred ca ai prevazut-o nici macar TU!
            Am castigat enorm la capitolul liniste, pentru ca la noi conditiile in care se semneaza contractele de inchiriere sunt de tot rasul, si nu stiu daca iti convine sa te apuci sa renovezi un apartament in care crezi ca vei sta 5-10 ani si sa te dea afara proprietarul dupa 3 luni.
            p.s. mai am un apartament, deci sunt acoperit si eram si in momentul casatoriei, nu-ti fa tu griji de capabilitatile mele de a-mi "convinge" femeia sa se marite cu mine.
            • +2 (2 voturi)    
              pps (Miercuri, 15 decembrie 2010, 16:46)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui asdas

              nu-mi faceam griji.. tu singurel ai scris mai sus ca te-ai casatorit si ai facut un copil dupa ce ti-ai luat un apartament in loc sa stai toata viata in chirie.
              vad ca te contrazici singur in rest.. ai o viata linsitita, dar te streseaza plata ratelor la banca, mai ai un apartament, dar ai fi stat toata viata in chirie daca nu-l cumparai pe asta..

              imi aduci aminte de pensionara cu 20 de perechi de 'naic' din articolul de ieri..
      • 0 (0 voturi)    
        ai dreptate... (Joi, 16 decembrie 2010, 9:15)

        Vendeta [anonim] i-a raspuns lui ...

        in buzunarele lor si ai celor care ii pupa au facut cele mai multe investitii.... plm tu ori esti postac ori este prostanac...
  • +3 (9 voturi)    
    Consumatorul pe ultimul loc (Miercuri, 15 decembrie 2010, 12:01)

    Cris [anonim]

    Asta e protectia asigurata consumatorului din Romania, tara in care se peresteaza dobanzi dintre cele mai mari din Europa in vreme ce veniturile populatiei sunt printre cele mai mici. E pacat ca Parlamentul si Guvernul s-au lasat santajati de FMI si de lobby-ul bancilor. Cat priveste cetateanul, scapa cine poate. Ne mai miram ca 30 % din populatie ar emigra.
    • +5 (7 voturi)    
      cateva observatii.. (Miercuri, 15 decembrie 2010, 12:30)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Cris

      1. nu generalizeza.. nu toti cetatenii sunt consumatori de credite
      2. protectia consumatorului a fost asigurata. in schimb nu au acceptat sa razbune consumatorii pacaliti pana acum. o fi bine, o fi rau.. e discutabil.
      3. este irelevanta dorinta de emigrare a unuia care are credite la banca. nu pleaca nicaieri.. doar viseaza.
      • +3 (3 voturi)    
        De acord cu dumneata (Miercuri, 15 decembrie 2010, 13:36)

        lupu' singuratic [anonim] i-a raspuns lui pehash

        Pai, unii cred ca odata ce au contractat un credit viata le mai apartine. Ce sa mai zici in momentul in care te pui gaj pe 30 - 35 ani. In acest caz se mai pune problema de a emigra? Nu, evident ca nu. Doar unul din membrii unei familii (sot-sotie), poate pleca afara pentru a-si plati datoriile. Ceilalti sunt ostatici. Sunt legati de maini, si uite asa sotul, sotia, copiii si tot ce ai sunt lasati garantie bancii.

        Alta la mana, mai nou se poarta refinantarea. Cei care au luat un credit ipotecar sa zicem in 2005 pe 30 de ani iar acum 2010, 2011 isi refinateaza creditul, pentru cat timp vor fi sclavii bancii? In loc de 30-5 ani deja scursi =25 de ani, de acum incolo vor fi pe 30 ani+5 ani= 35ani.
        Si iata cum viata ta va fi amaneta pana la batranete. Asta este cea mai mare buba a refinantarii.
        • 0 (0 voturi)    
          da un telefon in uSA! (Miercuri, 15 decembrie 2010, 13:59)

          bula [anonim] i-a raspuns lui lupu' singuratic

          si afla ce american se simte sclav pe viata? cred ca nu exista vreun american fara credite pe casa (adica 30 ani)?? e adevarat ca nu-ti mai permiti sa-ti pierzi job-ul (adica sa te duci tarziu si sa pleci mai devreme, sa te ..... in capul sefului, sa bei la servici, sa furi de la patron etc). Suna familiar (vezi codul muncii din RO)????? asta sclavie! succes celor care emigreaza din motive de credite (din lac in put).
          • 0 (0 voturi)    
            Vrand nevrand tot - creditul este bomba (Miercuri, 15 decembrie 2010, 14:58)

            lupu' singuratic [anonim] i-a raspuns lui bula

            In ceea cepriveste pe americani, asa stau lucrurile. Dar din pacate nu luam ceea ce e bun de la ei.

            Dar dupa cum am mai zis creditul este buba.
            De ce crezi ca au crescut peturile la absolut tot.
            Sa le luam pe rand: 1. Credul de consum, 2. Creditul ipotecar, 3. Creditul pentru studii etc.
            Ce au facut acestea? Au crescut preturile cosului zilnic, au crescut preturile in rezidential, au aruncat la cer taxele de scolarizare. Pana la urma asta este realitatea - indatorarea a cauzat si va cauza probleme, fara discutie aici intra si lipsa de
            moralitate.

            Apropo, rezervele companiilor americane au ajuns la aproape 2000 mld Dolari.
            Investitii?! De unde? Creaza locuri de munca? Nu. Si ce va veni? Inundarea anumitor zone (poate si a Romaniei) cu lichiditati. O fi bine daca in investitii dar mie tare frica sa nu fie in consum-prin credite. Si vezi vrand nevrand tot la credite ajungem.
        • 0 (0 voturi)    
          zici tu (Miercuri, 15 decembrie 2010, 22:18)

          mumia [anonim] i-a raspuns lui lupu' singuratic

          atati smecheri nu au mai platit ratele si nu leau mai facut nimic.gajul reprezinta 130 la suta deci clientul este intangibil poti plati tu ratele daca ue emigrez
  • +1 (9 voturi)    
    nenorociti mai sunteti... (Miercuri, 15 decembrie 2010, 12:06)

    Liviu [anonim]

    Ati comis-o si pe asta... Veti aplica o lege corecta (putinele din Romania) la cateva contracte care se vor semna de acum inainte. Oamenii care au capacitatea financiara sa se imprumute au facut-o deja. Aceasta lege impreuna cu lege salarizarii bugetarilor, taiarea indemnizatiei mamelor si taxarea pensionarilor afecteaza 75-80% din persoanele cu capacitate de vot. Concluzia: v-ati lins pe bot la urmatoarele alegeri. Sunteti ca si stersi de pe harta politica a Romaniei. Lumea nu uita ca are de platit la banci rate pentru 20-30 de ani, ca are de crescut copii cu bani putini, ca are parintii ale caror pensii vor fi si mai mici. Bucurati-va de timpul ramas pana la urmatoarele alegeri.

    Tic-tac, tic-tac, tic-tac....

    Cele bune,
    Liviu
    • +1 (1 vot)    
      o mentiune (Miercuri, 15 decembrie 2010, 12:21)

      minny [utilizator] i-a raspuns lui Liviu

      Ai dreptate in principiu dar ceva imi spune ca dupa ce vin "ailalti" la guvernare, masurile astea vor ramane. Stii de ce ? Ca nu avem incotro ..din pacate ..
      Problema e intr-adevar cu neaplicarea ei stocului de credite. Trebuia sa se aplice macar rambursarea anticipata zero pentru a stimula concurenta. Asa practic facem o lege care va avea efect peste 20 de ani...
      • +2 (2 voturi)    
        nu o sa avem comisioane de rambursare anticipata (Miercuri, 15 decembrie 2010, 12:33)

        Liviu [anonim] i-a raspuns lui minny

        art. 66-69 care au fost exceptate si vor ramane valabile pt toate contractele de credit. Acestea se refera la rambursare anticpata. Ne-au aruncat totusi un os..., nu mai avem comisioane de rambursare anticipata...

        Liviu
      • 0 (0 voturi)    
        parca Raiffeisen (Miercuri, 15 decembrie 2010, 14:03)

        curios [anonim] i-a raspuns lui minny

        spunea ca da 25-30 mil. euro refinantari de la alte banci in fiecare luna???? asta inseamna cam 300-400 de contracte. Cred ca nu creditele ipotecare pt. case/apartament sunt cu probleme ci creditele (cu sau fara ipoteca) luate pt. plasme, auto etc. Parca numai vreo 400 000 credite sunt cu ipoteca???
    • -2 (4 voturi)    
      tac tic tac tic (Miercuri, 15 decembrie 2010, 12:39)

      :) [anonim] i-a raspuns lui Liviu

      Eu as intreba lumea dupa ce s-a aruncat la credite??I-a obligat cineva cu forta, a venit PDL-ul si le-a bagat creditul in casa sau base??Cand au semnat nu au stiu ce au semnat???Cand au semnat de ce au fost de acord cu ,comisioanele??Numai cand ma gandesc ca acum vro 2 ani garsoniera in buc era 80000 euroi stateam si ma gandeam dc eu sunt nebun sau restu care cer si dau acesti bani.Se pare ca timpul mi-a raspuns si la aceasta dilema.Cat priveste ca ajunge sau nu PDL-ul la putere putin imi pasa,abia astept sa vina PSD-ul si sa inceapa cu imparteala de pomeni pt clasa muncitoare.Sa auzim de bine Tic tac tic tac
    • -1 (3 voturi)    
      De ce? (Miercuri, 15 decembrie 2010, 12:46)

      ha [anonim] i-a raspuns lui Liviu

      Nu înţeleg ce vă opreşte să vă refinanţaţi vechile credite cu unul nou, care să ţină cont de prevederile noii ordonanţe. Bineînţeles, dacă merită efortul. Dacă e un credit întins pe 30 de ani, cred că merită, dacă mai ai 2 ani de credit, nu cred că merită.

      Pe de altă parte, nu văd cum ar putea să se bage guvernul în nişte contracte deja semnate între alte 2 părţi. Dacă ar fi făcut chestia asta, ar fi pierdut imediat la Curtea Europeană de Justiţie. Nu neg că vechile contracte conţin chestii abuzive, scoase de noua ordonanţă, dar guvernul nu poate face o lege care să invalideze vechile contracte.

      Să nu trecem dintr-o extremă în alta: 1. Băncile fac ce vor sau 2. Clienţii dictează băncilor ce vor.
      • -1 (1 vot)    
        nu sunt bugetar! (Miercuri, 15 decembrie 2010, 13:06)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui ha

        dar daca guvernul nu poate interveni in contractele deja semnate intre 2 parti cum de intervine guvernul intre un functionar si primaria care la- angajat in baza unui contract semant intre cei doi.
        o sa-mi spui ca ca poate, ca guvernul conduce primariile/tara/ministerele etc.
        atunci de ce guvernul nu poate taia din salariile nesimtie de la bnr si de la companiile de stat?
        • 0 (0 voturi)    
          La fel cum fac şi multinaţionalele... (Miercuri, 15 decembrie 2010, 14:15)

          ha [anonim] i-a raspuns lui adrian

          Cazul meu: am contract cu reprezentanţa din România a firmei X. Firma mamă zice: fondul de salarii scade cu X% la toţi angajaţii (fie ei americani/francezi/nemţi). Acum rămâne treaba reprezentanţelor "naţionale" să facă treaba.

          Numai că la noi e ca la români: Sunt convins că dacă guvernul ar fi lăsat pe mâna primăriilor acest lucru, toate primăriile întârziau "procesul": că e plecat primaru', că i-a murit căţelu', că s-a pierdut ştampila. Şi guvernul era presat de FMI. Era cumva între ciocan (FMI) şi nicovală (capacitatea majotăţii românilor de a înţelege o situaţie de criză şi de a respecta un termen). La privat pierdeai instant locul de muncă dacă făceai aşa ceva. La stat trebuie să vină cineva să stea cu bâta pe tine. Şi bâta a fost...
      • 0 (2 voturi)    
        simplu (Miercuri, 15 decembrie 2010, 13:30)

        mica [anonim] i-a raspuns lui ha

        dobanda nespecificata, banca zice ca e variabila, si o variaza in sus cum si cat vrea, pe cand clientul zice ca e fixa, asa cum i-a fost scrisa si a citit-o el cand a semnat contractul. legea vine sa spuna, in apararea consumatorului, ca ea trebuie citita ca fixa. bancile zic ca nu, pentru ca altfel nu mai pot castiga imens. deci, prin interventia legiutorului, nu dicteaza cineva altcuiva, si nici nu e o intruziune intr-un contract comercial, ci doar se evita un abuz. limba romana este intr-adevar ceva complicat!...
        • +1 (1 vot)    
          Să-ţi spun eu (Miercuri, 15 decembrie 2010, 14:26)

          ha [anonim] i-a raspuns lui mica

          Ce vedeam în reclamele de la televizor: Dobândă fixă în primii 2 ani variabilă în următorii. Scris cu * la sfârşitul reclamei şi cu litere mici mici.

          Şi apropo: nu guvernul trebuie să zică dacă o anumită clauză e abuzivă sau nu, ci instanţa. Nu trebuie să avem un tătuc (aka guvern/preşedinte) care să ne zică cum trebuie să arate contractele. Fiecare are un contract individual. Fiecare îl semnează şi e răspunzător pentru ce semnează. Dacă nu-i convine cum a fost interpretată o clauză, se poate duce cu contractul în instanţă. Şi instanţa zice: cum se interpretează acea clauză. Nu guvernul.

          Dar cum la noi e o mare peltea în care guvernul dă legi, parlamentul şi judecătorii îşi dau salarii iar majoritatea românilor nu înţeleg rostul separării puterilor în stat.
    • 0 (2 voturi)    
      si totusi... (Miercuri, 15 decembrie 2010, 13:25)

      iona [anonim] i-a raspuns lui Liviu

      nimeni nu are de gand sa se revolte?? nu zic sa puneti bombe, dar niste cocktailuri molotov n-ar strica!... poate cerem ajutorul unora din jandarmerie, sigur si dintre ei sunt vanduti bancilor. sau poate au salariile atat de mari incat -25%nu-i afecteaza?
    • 0 (0 voturi)    
      Mai obiectivi daca am fi nu ar strica! (Miercuri, 15 decembrie 2010, 13:44)

      lupu'singuratic [anonim] i-a raspuns lui Liviu

      Retroactivitatea era o imbecilitate! Nu cred ca are veo legatura cu viitoarele alegeri. Directiva asta trebuia aplicata de oricine era la guvernare fie PSD-ul, fie PNL-ul. Ei, iaca sunt PDL-ei la guvernare si pe ei cade ocara.
      Mai obiectivi daca am fi nu ar strica!
  • +2 (6 voturi)    
    previzibil (Miercuri, 15 decembrie 2010, 12:07)

    vixx [utilizator]

    cand loby-ul bancilor ajunge pana la Washington nu-i de mirare ca in favoarea amendamentului voteaza mai mult decat o majoritate confortabila in comisie. Practic din dobanzile camataresti sunt platiti mult mai multi dacat s-ar putea crede la o prima vedere. In Romania dobanzile sunt substitut de taxe. Sunt afectati mai putini asa si in general putini care produc si nu au timp de aparat drepturi. FELICITARI. O initiativa sustinuta promovata si sustinuta de BNR. Coiotzii...
    • +1 (3 voturi)    
      Si romanii vor sta linistiti in case (Miercuri, 15 decembrie 2010, 12:34)

      Dana A [utilizator] i-a raspuns lui vixx

      ...ca de obicei. Legile nu sunt in favoarea noastra pentru ca noi nu cerem, noi acceptam tacit orice masura care ne afecteaza in mod negativ. Nimeni nu primeste drepturi daca nu le cere.
      • +1 (1 vot)    
        corectie (Miercuri, 15 decembrie 2010, 13:47)

        The Saker [utilizator] i-a raspuns lui Dana A

        as merge chiar mai departe: nu trebuie sa ne cerem drepturi in tara noastra, ci sa ni le impunem; e totusi tara noastra, construita de noi, asa cum e ea, cu bune si rele.
        cerandu-ti drepturi, astepti pomana de la ei, te pui automat pe rangul al doilea; NU: ideea e sa ne impunem drepturile si ce dorim noi.
  • +2 (4 voturi)    
    hmmm (Miercuri, 15 decembrie 2010, 12:16)

    The Saker [utilizator]

    sunt curios cam ce procent ia PDL-ul la alegeri? cine nimereste cifra castiga:))
    ce pacat ca mai sunt 2 ani pana la alegeri..eu as face alegeri tot din 2 in 2 ani...
    • +1 (3 voturi)    
      procentul va o singura cifra (Miercuri, 15 decembrie 2010, 12:41)

      Liviu [anonim] i-a raspuns lui The Saker

      La urmatoarele algeri PDL va obtine un scor cuprins intre 0 si MAXIM 9. Eu as paria pe un 4%. Evident vorbesc in conditiile in care votul este unul corect.

      UDMR are asigurat votul ungurilor. Doar o sa se aplice noua lege a educatiei...

      Liviu
  • +1 (3 voturi)    
    Sa vedem! (Miercuri, 15 decembrie 2010, 12:24)

    Iulian [anonim]

    Ei zic ca cele mai importante schimbari au fost pastrate! (e.g art 66-69).

    In rest chiar trebuie schimbata ordonanta. Erau multi clienti care chiar no doreau acesta schimbare la marja de referinta independent in acest moment, dar si ei si bancile trebuia sa faca o schimbare pe care nici unii nici alti nu o doreau.
    • +1 (1 vot)    
      nu uitati de amendamentele aprobate la OUG (Miercuri, 15 decembrie 2010, 12:37)

      Liviu [anonim] i-a raspuns lui Iulian

      Trebuiau aplicate la stocul de credit si multe alte amendamente la OUG care sunt destul de bune pentru consumatori. O sa vedeti forma final a legii si o sa va dati seama ce am pierdut.

      Numai intr-o tara ca RO unii au parte de niste drepturi iar altii nu. Era sclavagista va spune ceva?

      Liviu
      • +1 (1 vot)    
        doar fraieri (Miercuri, 15 decembrie 2010, 13:32)

        fraieri [anonim] i-a raspuns lui Liviu

        care nu stiu sa-si faca dreptate. chiar cu orice pret.
    • +1 (3 voturi)    
      mie ordonanta asta mi-a dat numai dureri de cap (Miercuri, 15 decembrie 2010, 12:42)

      anne [anonim] i-a raspuns lui Iulian

      Pur si simplu in cazul meu era mult mai avantajos fara ordonanta...
      • 0 (2 voturi)    
        pai atunci nu trebuia sa semnezi noul act (Miercuri, 15 decembrie 2010, 13:07)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui anne

        si ramaneai asa cum era contractul...
        • 0 (0 voturi)    
          pai nu l-am semnat (Miercuri, 15 decembrie 2010, 13:37)

          anne [anonim] i-a raspuns lui adrian

          numai ca degeaba nu l-am semnat, si am notificat banca de refuz, pentru ca pe oug functiona acceptarea tacita. Asa ca mi-au schimbat formula tacit.
  • +1 (3 voturi)    
    PDL pe urmele PNTCD (Miercuri, 15 decembrie 2010, 12:37)

    cristi [anonim]

    PDL va dispare.
    • +1 (1 vot)    
      Poate, dar nu si PDL-istii (Miercuri, 15 decembrie 2010, 12:47)

      DDa [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Ii tot dati in sus si in jos ca PDl nu va mai obtine procente. Si ce daca? Cei care ne-au tradat vor obtine in continuare migrand la alte partide si fiind votat de voi doar pt ca va fi in PNL de exemplu. Noi oamenii trebuie sa-i boicotam daca vrem sa castigam ceva, nu un partid sau altul. Asta e ceea ce nu intelege lumea!
      Unde sunt cei care erau in PNTCD (in afara de cei acre au murit)? Sunt in parlament bagati in toate celelalte partide!
    • +1 (1 vot)    
      PDL = PNTCD (Miercuri, 15 decembrie 2010, 13:08)

      raluca [anonim] i-a raspuns lui cristi

      foarte corect comentariul tau!
  • +1 (1 vot)    
    Precedent periculos (Miercuri, 15 decembrie 2010, 12:45)

    Radu [anonim]

    Cu ajutorul unor politicieni corupti se creeaza inca un precedent periculos in favoarea bancilor. Vai!!!....pentru ce vor face bancile in viitor.
  • +2 (2 voturi)    
    oug50 (Miercuri, 15 decembrie 2010, 12:49)

    florin [anonim]

    iata lista rusini: scrieti-le nemernicilor si urati-le sarbatori fericite....si tineti-i minte la viitoarele alegeri

    http://www.cdep.ro/pls/parlam/structura.co?idc=2
    • 0 (0 voturi)    
      ...... (Miercuri, 15 decembrie 2010, 13:07)

      // [anonim] i-a raspuns lui florin

      Sa le scriu ca ce??Ca un destept ca tine si multi altii nu a citit ce a semnat ??Stii vb aia dc nu casti ochii belesti
    • +2 (2 voturi)    
      re: oug 50 - cei 15 pd-listi (Miercuri, 15 decembrie 2010, 13:13)

      raluca [anonim] i-a raspuns lui florin

      se poate vedea foarte bine ca cei 15 votanti pentru rusinoasa modificare sunt mandri membri PD-L. multumim, domnilor majordomi
    • 0 (0 voturi)    
      l-am vazut (Miercuri, 15 decembrie 2010, 16:42)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui florin

      numai ce am deschis lista si l-am vazut pe deputatul ala care umbla la curve de l-au prins ziaristii :)) acuma a primit si crucea ardealului ca si-a inselat nevasta :)) .... calian ala care a fost intr-o duzina de partide....
  • 0 (0 voturi)    
    TIC TAC TIC TAC... (Miercuri, 15 decembrie 2010, 12:57)

    PDLVDR [anonim]

    La pdl-vedere!!! tic tac tic tac... v-ati lins pe bot!
  • 0 (0 voturi)    
    Rusine (Miercuri, 15 decembrie 2010, 12:57)

    Man [anonim]

    Rusine Basescu in primul rand!
  • 0 (0 voturi)    
    OUG 50/2010 (Miercuri, 15 decembrie 2010, 13:04)

    Ivanu [utilizator]

    Din pacate acele comisioane, poate ilegale, au fost acceptate de client la semnarea contractului. In acelasi timp banca si-a facut niste socoteli si un plan pentru urmatorii ani, bazandu-se pe incasarile de la cetateni. E exact ca acel patron care isi creste stocul in perioada sarbatorilor, pentru a isi maximiza profitul, si dupa ce a facut asta afla ca guvernul impune preturi minimale la unele produse pe care el le-a cumparat in cantitati mari.
    Din pacate la noi a prins reclama de la TV si lumea a luat credite intr-o nebunie. Cei care au luat credite in valuta, mai ales in franci, nu au nici o scuza pentru ca ei castiga in lei si stiau asta cand au semnat contractul.
    In primul rand noua ne lipseste cultura financiara!!!
    • +1 (1 vot)    
      legal/ilegal? (Miercuri, 15 decembrie 2010, 17:10)

      curios [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

      nu justitia constata ce este ilegal? Poate rezista in proces un comision contra legii? Problema procesului colectiv (class action) e altceva. PS.Vorbim de ilegal la DATA semnarii contractului,nu de DATA la care apare o noua reglementare legala!
  • 0 (0 voturi)    
    oug50 (Miercuri, 15 decembrie 2010, 13:48)

    elenag [anonim]

    am inetels eu bine? cica raman in vigoare actele aditionale propuse de banci, chiar daca nu au fost semnate de clienti!

    atunci cum adica nu se aplica OUG50 creditelor in derulare? se aplica, dar se aplica cum se poate mai prost, adica prin Acte Aditionale ce contin clauze abuzive, prin fixarea marjelor la un nivel mult mai ridicat decat cel stabilit si acceptat de consumatori in contractul initial

    cu alte cuvine, OUG50, conceputa pentru a proteja consumatorul, il ingroapa si mai tare...

    prea regizat parca este totul,practic toata lumea "beneficiaza" de OUG50, ca ai semnat, ca n-ai semnat actul aditional, tot te "bucuri' de binefacerile acestei ordonante
    imi este scarba de alesii nostri !
    • 0 (0 voturi)    
      . (Miercuri, 15 decembrie 2010, 13:56)

      Ivanu [utilizator] i-a raspuns lui elenag

      Actele care au fost adoptate dar cu care clientul nu era de acord pot fi reziliate si se va reveni la contractul initial.
      • 0 (0 voturi)    
        oug este, de fapt, aplicata contractelor in derula (Miercuri, 15 decembrie 2010, 14:35)

        elenag [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

        si cam cati oameni crezi cau au depus notificari ca nu sunt de acord cu prevederile actelor aditionale? 100.000-200.000 e o cifra optimista!
        marea majoritatea a ignorat notificarea bancii cu privire la OUG50, nu s-a prezentat si actele aditionale au intrat in vigoare prin acceptare tacita. Nu cred ca gresesc daca spun acestia reprezinta min.40%. dintre creditati.55 % au semnat ca popa noile acte aditionale si max .5% au depus notificari ca nu sunt de acord! deci cata lume "beneficiaza" de OUG50( interpretata, bineinteles in favoarea bancilor): 95% din creditele in derulare si 100% din cele noi
        cum arata marjele conform Acteleor aditionale propuese de banci? Va spun eu: MAJORATE
        cum arata noile dobanzi?MARJE MAJORATE+EURIBOR
        Adica, cum spuneam: din lac in put! bancile au avut ragazul si prilejul perfect pentru a majora legal marjele
  • 0 (0 voturi)    
    Cine sunt creditatii (Miercuri, 15 decembrie 2010, 13:52)

    MaDao [anonim]

    Stocul de credite este de 8 milioane. Si sunt cam 4,5 milioane de persoane. Asta reprezinta o foarte mare parte din populatia majora. Ganditi-va ca sunt in general sot-sotie pe contract. Acestia mai au si copii.
    De aici se deduce ca numarul celor fara credite este minoritar si nu invers.
    Cei care au luat credite au semnat un contract cadru al bancii. Toate contractele cadru se supun legii clauzelor abuzive din anul 2000. Asa incat daca sunt clauze abuzive in contract acestea sunt nule de drept.
    Nu mai aberati cei cativa fara credite... Statul trebuie sa protejeze consumatorul. Si cand se constata o clauza abuziva in alt domeniu, spre exemplu la RDS, firma este obligata sa aplice la toata masa de contracte, nu doar la cel reclamat de un consumator. Numai bancile au 4 oua si trebuie sa le dai in judecata si sa castigi doar pentru tine. Pe asta mizeaza bancile. Sunt putini care ii dau in judecata.
    Scopul legii clauzelor abuzive este sa protejeze consumatorul. El nu trebuie sa angajeze un avocat, specialist in drept comercial, sa gaseasca fiecare clauza abuziva ascunsa din contractul de credit.
    Dupa cum vedeti nici macar nu am pomenit de OUG 50 pana acum. OUG 50 avea rolul de a intari ceea ce spuneau legile de inainte de semnarea contractelor de credit. Asa incat bancile tot in rahat sunt. Dar le convine sa inoate in el.
    • 0 (0 voturi)    
      cifrele or fi numai cifre? (Miercuri, 15 decembrie 2010, 17:14)

      bulan [anonim] i-a raspuns lui MaDao

      prezentat mai sus: contract cu Flanco (NU CU BANCA) cedat ca si creanta unei banci. Sau -absolut generic- contractle de leasing cedate bancilor. Ori, IPOTEZA, familia care-si ia DOUA Ferrari la doi lessori diferiti si ajunge la aceeasi banca??? Ratele depasesc veniturile. Creditele cu buletinul au aruncat creditarea in aer. Cate din cele 4 mil. de credite sunt pt. locuinte?
  • 0 (0 voturi)    
    15-5-3 (Miercuri, 15 decembrie 2010, 14:12)

    15-5-3 [anonim]

    de unde sint votantii pro 15 de la pdl ,udmr,etc.sunt prea multi.
  • 0 (0 voturi)    
    refinantare (Miercuri, 15 decembrie 2010, 14:59)

    ileana [anonim]

    Articolul 37 (1), spune ca refinantarea la aceeasi banca, in noile conditii se poate face pentru clientii buni platnici fara un noua analiza a dosarului si fara reevaluarea garantiilor? Daca ar fi asa e o mare chestie! In cazul meu, e o suma foarte mare in joc. O diferenta de 200 E/luna, plus o scurtare a perioadei de rambursare cu 10 ani. Sa inteleg ca am fost pagubita de banii astia de cand am luat creditul.
  • 0 (0 voturi)    
    articol (Miercuri, 15 decembrie 2010, 15:10)

    uga uga [anonim]

    Astfel, potrivit articolului 37 (1), clientii care nu au inregistrat intarzieri la plata ratelor mai mari de 45 de zile vor beneficia, daca solitica refinantarea creditului la aceeasi banca, de toate conditiile noii oferte privind imprumuturile, nu vor plati comision de analiza a dosarului si nu vor trece printr-o reevaluare a riscului sau a garantiilor.

    Articolele 66 - 69 din OUG 50 se refera la conditiile in care se poate rambursa anticipat creditul si la perceperea unui comision de rambursare anticipata pentru imprumuturile cu dobanda fixa de 1% din valoarea rambursata anticipat, daca perioada de timp pana la data convenita pentru incetarea contractului de credit este mai mare de un an, si de 0,5 % din suma daca perioada pana la scadența imprumutului este mai mica de un an.

    Pentru creditele cu dobanda variabila nu se percepe un comision de rambursare anticipata, iar aceasta prevedere se aplica si contractelor aflate in derulare la data intrarii in vigoare a OUG 50.
  • 0 (0 voturi)    
    Mai (Miercuri, 15 decembrie 2010, 21:35)

    HESS [anonim]

    Crede careva ca politicienii si institutiile statului platite de truditorii lucreaza pt acestia?O greva fiscala generala cea mai buna solutie.Sa vada de unde isi mai iau banii nemeritati.
  • 0 (0 voturi)    
    stati linistititi (Joi, 16 decembrie 2010, 8:52)

    caragiale [anonim]

    Stati linistiti, nu ne-am indoit nici o clipa ca veti produce un dezavantaj bancilor internationale , foste romanesti, vanduite tot de VOI. care voi ?
    Politicienii. Ar trebui sa fiti judecati pentru TRADARE !