BNR: Evazionistii beneficiaza intr-o maniera mai mare de serviciile publice decat cei corecti

de Dan Popa     HotNews.ro
Miercuri, 15 decembrie 2010, 16:39 Economie | Finanţe & Bănci

"Evazionistii fiscali beneficiaza intr-o maniera mai mare de serviciile publice. Evazionistul are bani multi si isi ia masini si vile si circula mai mult pe sosele decat un laborant de pilda, caruia i s-a taiat salariul dar care e la zi cu darile si care,fiindca e corect, nu mai are bani decat de tenisi. Ori, ala in tenisi nu prea strica infrastructura. Cel cu jeepul insa o strica si repet, nu contribuie la repararea ei", a declarat joi prim-viceguvernatorul BNR Florin Georgescu la o conferinta la sediul Politehnicii Bucuresti.  "Evazionistul isi trimite copiii la facultati straine. Alalaltul, laborantul, nu are nici bani de meditatii si o sa ramana 17 generatii tot laborant", a mai spus oficialul BNR.

In opinia lui, evazionistul submineaza si stabilitatea financiara si daca finantele nu sunt solide, inflatia e subminata, echilibrul extern e subminat, pe langa implicatiile morale de care vorbeam. E un microb foarte periculos. "Evaziune fiscala inseamna si unul care isi masluieste bilantul contabil, subevalueaza veniturile, isi creste artificial cheltuielile, isi transfera veniturile in strainatate. Unul de pilda care face un proiect de o pagina sau doua si cica plateste pentru asta 8 milioane de euro prin Cipru sau alte paradisuri fiscale. Ori, in gestiunea  lui, proiectul ala nu se reflecta nici cu doi lei", a mai explicat Georgescu.

Potrivit prim-viceguvernatorului, evaziunea in Romania trece de 30% si se apropie de 40%. "In alte tari e aproape de 100%, asa cum sunt tari cu evaziune mult mai mica. Asta arata seriozitatea actului de legiferare, performanta lui si calitatea functionarii institutiilor dintr-o tara. Asa cum nu e tara fara gripa si hepatita A, nu exista nici tara fara evaziune", a conchis Georgescu.


Citeste mai multe despre   










2888 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    A uitat sa precizeze esentialul dl Georgescu (Miercuri, 15 decembrie 2010, 16:54)

    keep it simple [anonim]

    Anume ca evazionistul beneficiaza si de ajutor social sub forma venitului minim garantat. Ca sa nu figureze fara venituri in evidentele oficiale si sa ne strice statisticile cu gradul de saracie din Romania.
    • -2 (8 voturi)    
      Gandire gresita (Miercuri, 15 decembrie 2010, 17:30)

      apc [anonim] i-a raspuns lui keep it simple

      Problema e pusa gresit.

      Hai sa nu ne mai ia statul cu japca impozite si atunci va beneficia fiecare exact atat cat munceste.

      Mai mult, eliminam astfel si contractele cu dedicatie sau lipitorile de la stat.

      Pentru cat mai multa "evaziune" asadar si pentru cat mai putine impozite.
      • +2 (6 voturi)    
        exact.. (Miercuri, 15 decembrie 2010, 17:56)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui apc

        dar pana atunci, daca nu esti de acord sa-ti ia statul roman 'cu japca', nu folosi nici serviciile platite din impozitele altora. solutia?
        e simplu, emigrezi, muncesti intr-o tara in care esti multumit de echilibrul servicii/impozite :)
        pe termen lung nu este o solutie in sine, dar daca pe termen scurt plecati toti platitorii de taxe din romania, sansele sunt mai mari.
        • -2 (4 voturi)    
          Gandeste optimist (Miercuri, 15 decembrie 2010, 18:17)

          apc [anonim] i-a raspuns lui pehash

          Cu cat mai multi "evazionisti" vor profita de prostia celor care mai cred ca "statul" e in stare sa faca ceva pentru ei, cu atat acestia se vor trezi mai repede... :)

          Ori in momentul in care vor constata ca sunt ultimii prosti care mai cred in schema Ponzi pusa la cale de guvern, ori atunci cand statul va da pur si simplu faliment... :D

          Asadar, gandeste optimist: la cat mai multa si mai puternica "evaziune". E calea cea mai rapida pentru a scapa de capuse si pentru a-i ajuta pe altii sa priceapa pe ce lume traiesc... ;)
          • 0 (0 voturi)    
            Nu-mi vine sa cred!!! (Joi, 16 decembrie 2010, 10:34)

            Incredibil dar adevarat! [anonim] i-a raspuns lui apc

            Ma intreb daca nu cumva evaziune exista cu nemiluita si in sistemul bugetar... Am vazut institutii publice care cumpara telefoane iPhone4 (600eur/bucata) pe banii de pe proiecte de cercetare... Am vazut persoane care castiga peste un miliard lei (vechi) in sistemul public, am vazut cheltuieli imense ce nu aduc nici unbeneficiu public ci doar private...
            Acestea sunt MICI magarii... nu vreti sa stiti ce inseamna MARILE tunuri. Daca vreti sa va imaginati ce inseamna acestea, incercati sa faceti un calcul intre costul gazelor in Romania si cele din Europa si sa inmultiti aceasta valoare cu cantitatea consumata anual... sau incercati sa evaluati pretul flotei disparute... sau incercati sa gasiti motive pentru care un cui costa CFR-ul (Ministerul transporturilor) de 1000 de ori mai mult decat te-ar costa pe tine, in conditiile in care auzim mereu cum e nevoie de restructurari in acel domeniu!

            In plus, nu inteleg sistemul de votare. -2 are un post destul de corect despre cum influenta statului ar putea fi redusa pentru a nu mai exista nici pericolul evaziunii, nici pericolul cheltuielilor exagerate! dupa care +2 pentru un post care da dreptate primului dar incurajeaza emigrarea...
            Bugetarilor care citesc aceste posturi, trebuie sa le spun ca in strainatate nu umbla cainii cu covrigi in coada!
        • 0 (4 voturi)    
          ete nu vreau (Miercuri, 15 decembrie 2010, 18:19)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui pehash

          eu nu vreau sa platesc taxe la stat. cata vreme banii se duc pe panselute si pe inutilele despartitoare de benzi si marcaje fara rost cu "traversati pe la trecere" puse de vesta investment eu nu platesc taxe. si folosesc ce e facut deja pentru ca este facut din taxele pe care le-am platit cand eram mai prost si lasam politicienii sa-si bata joc de mine pe banii mei
  • +3 (5 voturi)    
    rectificare (Miercuri, 15 decembrie 2010, 16:57)

    _Dexter [anonim]

    daca in loc de:
    "evazionist" citesti "politician roman" iar in loc de "laborant" zici "p*limea"
    suna la fel si pare mult mai realist...
    • +2 (4 voturi)    
      _ (Miercuri, 15 decembrie 2010, 17:15)

      hash [anonim] i-a raspuns lui _Dexter

      se subintelege, omul a fost cat de subtil si politicos a putut.
    • +3 (5 voturi)    
      realist? (Miercuri, 15 decembrie 2010, 18:00)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui _Dexter

      pai 40% din economie nu este fiscalizata pentru ca dau tunuri cateva mii de politicieni? hai sa nu fim ipocriti.. marea majoritate a populatiei din mediul rural nu stie ce-i ala tva. 25% din romani au declarat ca au participat la un act de coruptie. mai e mult pana departe
  • +2 (2 voturi)    
    iteratii (Miercuri, 15 decembrie 2010, 17:21)

    anonim [anonim]

    Parca si vad cu ochii minti cum evolueaza lucrurile in aceeasi directie
    Cel care "evazioneaza" are mai multi bani la dispozitie cu care cumpara mai mult "favoare politica", care "favoare" ii usureaza si mai mult evaziunea si roata se invirte mereu in acelasi sens.
    Ca si matematica asta nu e valabila doar pentru tara noastra, e aceeasi peste tot cu putine exceptii.
    In putinele tari in care "matematica" nu este asa valabila, o oarecare parte din impozite mai ajunge si la reparat de sosea: cea pe care o strica laborantul cu tenesii si nu in jeepanul care o strica.
    Feed-back pozitiv parca se numea legea din acest scenariu....
  • +1 (3 voturi)    
    Cand ANAF va fi eficienta si temuta ca IRS... (Miercuri, 15 decembrie 2010, 17:24)

    Ritzi Pitzi [anonim]

    ... atunci vom avea bani la buget pentru orice investitie vrem, pana atunci vom continua sa ne miram de lucrurile extraordinare care se fac in America...
    • +1 (3 voturi)    
      Oare (Miercuri, 15 decembrie 2010, 18:25)

      ioio [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      NU stiu ce lucruri extraordinare vezi tu ca sunt facute. Banii se fac mult mai simplu. Cauta zeitgeist addendum si vezi cum. Banii sunt doar ca sa te impovareze in datorii. Traiesti, deci cotizezi. E doar un sclavagism modern, nimic altceva.
      • 0 (0 voturi)    
        Mai e ceva in plus! (Joi, 16 decembrie 2010, 11:31)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui ioio

        Ai putea sa traiesti si fara bani si sa nu fii sclavul nimanui. Totusi traiul liber, fara bani, e mult mai anevoios decat cel cu bani unde esti sclav. De ce?
  • +1 (3 voturi)    
    Completare (Miercuri, 15 decembrie 2010, 17:28)

    ioio [anonim]

    Mda, sa inteleg ca dl Georgescu face parte din clasa aia prapadita, de oameni corect. Io zic ca daca s-ar starpi risipa si risipitorii banului public, nu ar mai exista deficit bugetar. Mai toate licitatiile sunt supraevaluate, preturile sunt de cateva ori mai mari decat cele reale. Mai mult, citeam un articol referiitor la pretul cazarii la hoteluri a deputatilor homeless. E incredibil sa dai 1700 eur pe luna pe o camera de hotel cand piata chiriilor pt un apartament rezonabil poate fi undeva la 500 eur (din ala de lux).
    Problema e undeva de sus. Trebuie STARPITI RISIPITORII, poate apoi "evazionistii" de care zice nenea Georgescu vor plati benevol, poate chiar bucurosi. Da, bucurosi pt ca banii lor ajuta la progresul tarii, nu al hotilor care gestioneaza bugetul. Risipitorii nu se stârpesc cu vorba buna, alegerile nu fac decat sa se inlocuiasca unii cu altii. Solutiile trebuie cautate altfel.
    • +5 (5 voturi)    
      cerc vicios (Miercuri, 15 decembrie 2010, 18:19)

      Bug [anonim] i-a raspuns lui ioio

      Solutiile trebuie sa mearga in paralel (reducerea risipei si reducerea evaziunii). Altfel nu va exista nici o baza pentru reducerea fiscalitatii si ramanem in acest cerc vicios. Ca sa nu mai vorbim ca risipa este totusi, mult mai mica decat evaziunea fiscala...
  • +3 (3 voturi)    
    Declaratii populiste ... (Miercuri, 15 decembrie 2010, 17:59)

    Daniel [anonim]

    As vrea sa vad si eu laborantul ala care si-ar cumpara Jeep daca nu si-ar plati darile la stat. Chiar si cu salariul ne-redus!
  • -1 (1 vot)    
    Si evazionistii is buni (Miercuri, 15 decembrie 2010, 18:05)

    atent [anonim]

    ca ei fac cumparaturi...care ridica bugetul tarii. Nu strange guvernu atata ban prin taxe cat strange daca ne lasa sa cheltuim, asta e adevarul.
    • +4 (4 voturi)    
      ne este chiar asa (Miercuri, 15 decembrie 2010, 18:24)

      so [utilizator] i-a raspuns lui atent

      Problema este ca cel care are bani multi din evaziune, ii cheltuie pe marfuri si servicii din afara (masini, excursii, chiar si marfuri alimentare...).
      Banii pleaca din Romanica si creeaza locuri de munca si bunastare in alte tari.
      Acea bunastare din alte tari este apoi impozitata corect si rezulta bani pentru investitii sustinute de stat (altul decat Romanica).
  • +1 (3 voturi)    
    nea georgescu (Miercuri, 15 decembrie 2010, 18:24)

    vveninosu [utilizator]

    las ca stim si noi teoria, hai explica-ne cum e cu practica. teoria ca teoria, dar practica ne omoara.
  • -2 (2 voturi)    
    si bancile intra in aceasta categorie!! (Miercuri, 15 decembrie 2010, 19:58)

    Alexu [anonim]

    Oficialul BNR a uiotat sa spuna ca bancile sunt in aceeasi categorie , sumele care se duc afara ca sa micsoreze profitul , supte sub forma de consultanta si softuri de aburit ochelarii.
    Mai mult , toata Europa i-a bagat la colt sa mai dea inapoi din banii obtinuti prin hotie ( camatarie), insa in Romania , vine istetul de Isarescu si le da 13 mld de Euro ??? Cand el trebuia sa tina acesti bani la BNR , iar bancile nemultumite sa plece din Romania ( fara bani ). Acum nu e de ajuns , si se mai schimba si oug 50 , ca le e teama ca li se apleaca bancilor daca se subtiaza profitul ....
    Cretini mai mari ca astia nu gasim decat in guvern si PDL !
  • 0 (0 voturi)    
    georgescu florin (Miercuri, 15 decembrie 2010, 20:25)

    gaga [anonim]

    a vorbit o aschie din trunchiul ilescian. ceva asemanator a grait si parintele romaniei postcomuniste, tovarasul ion iliescu. e plina banca nationala de finantisti din astia cu epoleti.
  • -1 (1 vot)    
    punct de vedere (Miercuri, 15 decembrie 2010, 20:47)

    ex-al [anonim]

    1.) cit la % din cistigul anual ia statul prin contributiile la somaj, pensie, sanatate adunate cu impozitul pe profit?

    2.) banii ramasi dupa impozitare sint trecuti la consum - asta inseamna 24% tva ...sau... daca economisim... dobinda ( care ar fi o protectie palida in fata devalorizarii reale ) mai sufera o "corectie" de 16% . Orice om ce vietuieste in Romania plateste aceste taxe, deci daca ramine cu mai multi bani consuma mai mult - tva-ul pe jeep-an aduce mai mult la stat decit cel pe dacia. Consumul de benzina la fel. E gresit?

    3.) ati calculat cite luni / an muncim pe nimic ( banii nu sint ai nostri pentru ca ii datoram statului ca impozite ) ? mult , foarte mult ... peste 1/2 dintr-un an de sclavie si pentru ce? Servicii medicale ioc ( tot plicul e sfint), drumuri ioc, informatizare/eficientizare in folosul statului si al cetateanului ioc insa vorbe in vint, planuri marete , promisiuni desarte, huzur si scurgeri de fonduri duium...

    Reprezentantii statului, patura conducatoare are doar instinctul inavutirii rapide. E clar pentru toata lumea? Pentru asta se zbat sa ajunga in virf. Timpul este scurt mina ajunsa in / la sac trebuie sa fie eficienta. Timp nu este pentru a face lucruri consistente pentru popor. Se fac doar citeva lucruri cit sa nu fie foarte clar pentru cei mai prosti dintre noi ca altul e scopul.

    Problema nu ar fi neaparat a noastra. E a lor , a celor "de sus". S-au zbatut atit sa ajunga la robinet si acum ca au dat de el , l-au deschis si nu curge, nu curge... ca nu platim, vezi doamne, taxe si impozite. Si atunci s-au gindit sa faca imprumuturi pe spinarea noastra. Si noi le vom plati intr-un fel sau altul.

    Recomand lectura "Intre Orient si Occident - Tarile Romanie la inceputul epocii moderne - Neagu Djuvara" si judecati voi insiva
  • -1 (1 vot)    
    Nu se poate domle (Miercuri, 15 decembrie 2010, 21:25)

    HESS [anonim]

    Cum privatii sa faca asa ceva?.Ei care tn in carca bugetarii.?Numai vreo 30 miliarde euroi anual.
    Din pacate in romania hotii au mai multa trecere decat cei cinstiti.