Ministrul Finanatelor: Sumele atrase la buget au crescut cu 15% in urma majorarii TVA

de D.G.     HotNews.ro
Vineri, 17 decembrie 2010, 14:34 Economie | Finanţe & Bănci

Sumele atrase la bugetul general consolidat au crescut cu peste 15% in urma majorarii TVA la 24%, de la 19%, a declarat, vineri, ministrul Finantelor Publice, Gheorghe Ialomitianu, la prezentarea bugetului in comisiile parlamentare reunite de buget finante.

"In ceea ce priveste TVA, am inregistrat o crestere de peste 15% dupa majorare. Avem rezultate foarte bune si la accize", a declarat Ialomitianu, citat de Agerpres.

Guvernul a decis pe 26 iunie majorarea TVA cu 5%, de la 19% la 24%, incepand cu 1 iulie 2010.

Ministrul de atunci al Finantelor, Sebastian Vladescu, a precizat, dupa anuntarea acestei masuri, ca majorarea TVA va aduce venituri suplimentare la buget de 3,5-4 miliarde de lei pana la sfarsitul acestui an.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1181 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    pai , (Vineri, 17 decembrie 2010, 15:03)

    calin [anonim]

    atunci sa majoreze tva-ul la 48 % si se vor dubla incasarile la buget anul viitor . In baza incasarilor estimate sa propuna si cresterea cu 50% a pensiilor si salariilor bugetare , cu incepere de la 1 ianuarie 2011 .
  • +2 (2 voturi)    
    foarte bine, asa trebuie! (Vineri, 17 decembrie 2010, 15:04)

    ci ciong [anonim]

    excelent acum aveti cu 15% mai mult de unde sa furati si sa da-ti clientilor politici ai vostrii, ai altora, ca toti sunteti in aceasi oala, contracte fraduloase, scoli care nu se mai termina dar costa 8 milioane de euro, alei de 200 de metri care costa 12 milioane de euro... spatii verzi si drumuri care sunt triplu ca valoare decat in Franta sau Germania... si stau nedumerit si ma intreb de ce mai platim impozite si taxe si asigurari de sanatate ca daca patesc ceva tot eu trebuie sa imi cumpar bandajele si seringile? si de aici pana la constanta fac 24 ore, cu trenul sau vreo 12 cu masina...
  • +3 (3 voturi)    
    bravo, tineti-o tot asa (Vineri, 17 decembrie 2010, 15:13)

    adrian [anonim]

    ati crescut o taxa cu 26% (19 + 26% = ~24) si incasarile din taxa respectiva au crescut cu 15%. adica evaziunea a crescut cu 11%.
    asa da eficienta si competenta.
    felicitari pentru masura. eu zic sa mariti si cota unica pentru a suplimenta cei 11% evaziune.
    ca tot sunteti partid de dreapta.
    ps vedeti ca mai puteti mari tva cu 1%.
    • -1 (1 vot)    
      Citeste mai bine (Vineri, 17 decembrie 2010, 16:22)

      daniel [anonim] i-a raspuns lui adrian

      "Sumele atrase la bugetul general consolidat au crescut cu peste 15% in urma majorarii TVA la 24%, de la 19%" asta inseamna 15% din intreg bugetul, care e alcatuit din sume atrase din mai multe surse nu doar din TVA. Deci nu esti indreptatit sa faci o comparatie asa de penibila. Cred totusi ca inainte de a arunca cu noroi ar fi indicat sa citim mai atent articolul altfel foarte usor devenim penibili.
      • 0 (0 voturi)    
        mai multa atentie (Vineri, 17 decembrie 2010, 16:51)

        ahoi [anonim] i-a raspuns lui daniel

        Mai citeste tu dragule.
        ""In ceea ce priveste TVA, am inregistrat o crestere de peste 15% dupa majorare. Avem rezultate foarte bune si la accize", a declarat Ialomitianu, citat de Agerpres."
        Deci cresterea e de 15% la TVA. Deci e naspa, ca TVA-ul a fost crescut cu vro 26% deci unde e restul de 11%?????Raspuns: ori lumea a cumparat mai putine produse ori a crescut evaziunea. Ambele variante sunt RELE !!!
    • 0 (0 voturi)    
      ,..... (Vineri, 17 decembrie 2010, 17:29)

      ... [anonim] i-a raspuns lui adrian

      Se unde ai presupus tu ca s-a cumparat la fel ca si i nainte cand TVA-ul era de 19%??Cu siguranta consumul a scazut asa ca , comparatia ta e total aiurea.
  • 0 (0 voturi)    
    tva (Sâmbătă, 18 decembrie 2010, 19:11)

    cornel [anonim]

    Dar inflatia cu cat a crescut din cauza tva-ului marit ?.Si asta o"platim" toti,pe cand de cei 15% s-ar putea sa beneficieze doar cativa baieti destepti.Plus ca o parte din marirea tva-ului o suporta sistemul privat.Adica profit mai mic pentru unii iar pentru altii faliment.Dar asta nu ne mai spune ministrul Finantelor Publice,ca nu da bine la plebe.Sa-i vedem anul viitor cum scot camasa,tot prin imprumuturi masive de la FNI sau banci?.Cat o mai poate duce Romania asa?