Proiect: Garda Financiara si Autoritatea Nationala a Vamilor vor fi desfiintate, urmand a deveni departamente in cadrul ANAF

de Dragos Comache     HotNews.ro
Luni, 20 decembrie 2010, 18:23 Economie | Finanţe & Bănci

 documente
(20 Dec 2010) PDF, 84KB
(20 Dec 2010) PDF, 186KB
Autoritatea Nationala a Vamilor si Garda Financiara vor fi desfiintate si vor functiona ca structuri in cadrul Agentiei Nationale de Administrare Fiscala (ANAF), conduse de cate un vicepresedinte cu rang de subsecretar de stat, se arata intr-un proiect de Ordonanta de Urgenta postat pe site-ul Ministerului Finantelor Publice (MFP). In cazul in care ordonanta va fi aprobata, vor fi infiintate opt directii de administrare fiscala regionale, ca structuri teritoriale ale ANAF.

Prin aceste masuri Guvernul urmareste "cresterea veniturilor bugetului general consolidat prin diminuarea fenomenului de evaziune fiscala, printr-un control eficient si o mai buna administrare a creantelor si a contribuabililor, dublata de necesitatea reducerii costurilor de administrare si eliminarea competentelor care se suprapun".

Potrivit notei de fundamentare ce insoteste proiectul, principalele avantaje pe care le presupune reforma sistemului actual sunt eficientizarea combaterii evaziunii fiscale, reducerea numarului de personal, reducerea cheltuielilor administrative de functionare, eliminate informatiile paralele, aplicarea legislatiei financiar-fiscale in mod unitar de angajatii ANAF si unificarea practicii si procedurilor fiscale in intreaga tara.

"Lipsa adoptarii de urgenta a unor masuri de imbunatatire a activitatii Ministerului Finantelor Publice - Agentia Nationala de Administrare Fiscala si a structurilor sale conduce la neindeplinirea obiectivelor asumate de Romania, legate de rezolvarea problemei arieratelor, reducerea evaziunii fiscale si cresterea veniturilor colectate", se mai arata in nota de fundamentare.

Cum vor fi restructurate Garda Financiara si Autoritatea Nationala a Vamilor

In prima etapa a restructurarii, Autoritatea Nationala a Vamilor si Garda Financiara isi vor pierde personalitatea juridica si vor deveni departamente in cadrul ANAF.

Desfiintarea si reorganizarea Autoritatii Nationale a Vamilor se va face prin preluarea activitatii aparatului central al ANV si a birourilor vamale de frontiera si de interior de catre ANAF si prin preluarea activitatii directiilor regionale pentru accize si operatiuni vamale si a directiilor judetene si a municipiului Bucuresti pentru accize si operatiuni vamale din cadrul ANV, cu exceptia birourilor vamale de frontiera si de interior, de catre directiile de administrare fiscala judetene si a municipiului Bucuresti.

Desfiintarea Garzii Financiare se va face prin preluarea activitatii Comisariatului General al Garzii Financiare de catre Agentia Nationala de Administrare Fiscala si prin preluarea activitatii sectiilor judetene si a municipiului Bucuresti ale Garzii Financiare de catre directiile generale ale finantelor publice judetene si a municipiului Bucuresti.

Directiile generale ale finantelor publice judetene si a municipiului Bucuresti vor deveni directii de administrare fiscala judetene si a municipiului Bucuresti dupa preluarea activitatii directiilor regionale pentru accize si operatiuni vamale si a directiilor judetene si a municipiului Bucuresti pentru accize si operatiuni vamale din cadrul Autoritatii Nationale a Vamilor, cu exceptia birourilor vamale de frontiera si de interior si a activitatii sectiilor judetene si a municipiului Bucuresti ale Garzii Financiare.

In cea de-a doua etapa vor fi infiintate opt directii de administrare fiscala regionale corespunzatoare regiunilor de dezvoltare. Directiile de administrare fiscala regionale vor fi servicii publice deconcentrate, cu personalitate juridica, in subordinea Agentiei Nationale de Administrare Fiscala, ce se vor infiinta in termen de 12 luni de la data intrarii in vigoare a ordonantei de urgenta.


Citeste mai multe despre   










3650 vizualizari

  • -3 (3 voturi)    
    :)))) (Luni, 20 decembrie 2010, 19:11)

    altrix [anonim]

    Ne mai lipseste doar Marea Adunare Generala....:-)))) Dupa 20 de ani.... in loc sa descentralizam...noi ce facem...CENTRALIZAM! Suntem super tari. Nici nu stiu ce sa fac...sa rad? sa plang? Si suntem prostiti in fata ca ...cica se reduc cheltuielile...si noi ca niste gaste ce suntem.....credem. J A L E A !!!!
    • +6 (6 voturi)    
      ai pierdut timpul citind... (Luni, 20 decembrie 2010, 19:34)

      george [anonim] i-a raspuns lui altrix

      Vai de capul tau! Nu ai inteles nimic.
    • +4 (4 voturi)    
      E greu de inteles? (Luni, 20 decembrie 2010, 19:51)

      Ella [anonim] i-a raspuns lui altrix

      Numai carcotasi!
      Ce nevoie avem de Garda Financiara si Autoritate Vamala? Ca in institutiile astea sa se ascunda cei mai mari spagari!
      Vrei sa stii ce Jaguar si-a tras un directoras din ANV sau ce vila intr-un cartier exclusivist are un inspector de la Garda?
      Voi nu vedeti ca angajatii statului sunt cei mai bogati?
      Am descoperit si enigma stimuleltelor de la finante!
      Daca aveti de plata vreo taxa sau impozit pe care trebuie sa vi-l calculeze acesti angajati, inainte de a accepta decizia de impunere solicitati lamuriri despre modul de calcul si despre cursul euro aplicat (totdeauna se aplica cursul de la 1.10. din anul precedent). Ve-ti constata ca la o verificare amanuntita, acea decizie este gresita si evident, suma este in favoarea fiscului! Diferenta intre cat ar trebui sa platiti in mod normal si cat v-au incasat intra in fondul de stimulente!
      Toti angajatii din ANAF trebuie schimbati si cum vor fi prinsi cu smecherii cum arestati si confiscata averea!
      Trebuie facuta curatenie in acest minister, pentru ca toate aceste mizerii sunt cunoscute pana sus!
      Contribuabilii sunt hartuiti si descurajati sa-si caute dreptatea. Unii din ei raman cu restante si ajung sa-si inchida afacerile din cauza acestor hrapareti si corupti!
      • 0 (0 voturi)    
        :-) (Marţi, 21 decembrie 2010, 0:39)

        altrix [anonim] i-a raspuns lui Ella

        Acum rad mai cu pofta! Poate ca da, am pierdut timpul citind. Insa nici voi nu prea stiti exact care-i treaba. Garda Financiara va calculeaza penalitatile de intarziere!? Mai ganditi-va! Alea sunt calculate de angajatii ANAF. Si da.....am mai citit inca o data. Intradevar am pierdut timpul citind ...ceea ce-ti scris voi! Ma bucur ca m-ati luminat! :-))) Adevarul e ca nu mai avem scapare! Suntem o tara de parerishti"!
      • 0 (0 voturi)    
        crezi? (Marţi, 21 decembrie 2010, 7:26)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui Ella

        crezi tu ca cei care au reusit si obtinut ceea ce spui tu ca au obtinut vor fi schimbati???fii serioasa, vor fi disponibilizati cei care fac ceva in tara asta si pentru tara asta in structurile mai sus mentionate.Cat despre cei care intradevar au vile exclusiviste, masini de lux,conturi grase etc.,ar trebui verificati cum au obtinut ceea ce au obtinut si luate masuri in acest sens.Exista o vorba romaneasca:Pestele se impute de la cap dar.................se curata de la coada.Daca ce spui tu este adevarat in legatura cu stimulentele, nu cred ca este vina acelor angajati care calculeaza, nimeni nu face ceva de capul lui, se aplica niste norme care nu cred ca le-au facut ei.Asa ca mai gandeste-te in spatele cui arunci vina
      • 0 (0 voturi)    
        cine este umbrarescu? (Marţi, 21 decembrie 2010, 13:12)

        nenea [anonim] i-a raspuns lui Ella

        iti spun eu. este un "privat" care face afaceri cu statul, este un rege al asfaltului. revizuieste-ti topul bogatasilor. au bani aia care-s bosi la stat
    • +1 (1 vot)    
      E greu de inteles? (Luni, 20 decembrie 2010, 19:51)

      Ella [anonim] i-a raspuns lui altrix

      Numai carcotasi!
      Ce nevoie avem de Garda Financiara si Autoritate Vamala? Ca in institutiile astea sa se ascunda cei mai mari spagari!
      Vrei sa stii ce Jaguar si-a tras un directoras din ANV sau ce vila intr-un cartier exclusivist are un inspector de la Garda?
      Voi nu vedeti ca angajatii statului sunt cei mai bogati?
      Am descoperit si enigma stimuleltelor de la finante!
      Daca aveti de plata vreo taxa sau impozit pe care trebuie sa vi-l calculeze acesti angajati, inainte de a accepta decizia de impunere solicitati lamuriri despre modul de calcul si despre cursul euro aplicat (totdeauna se aplica cursul de la 1.10. din anul precedent). Ve-ti constata ca la o verificare amanuntita, acea decizie este gresita si evident, suma este in favoarea fiscului! Diferenta intre cat ar trebui sa platiti in mod normal si cat v-au incasat intra in fondul de stimulente!
      Toti angajatii din ANAF trebuie schimbati si cum vor fi prinsi cu smecherii cum arestati si confiscata averea!
      Trebuie facuta curatenie in acest minister, pentru ca toate aceste mizerii sunt cunoscute pana sus!
      Contribuabilii sunt hartuiti si descurajati sa-si caute dreptatea. Unii din ei raman cu restante si ajung sa-si inchida afacerile din cauza acestor hrapareti si corupti!
      • 0 (0 voturi)    
        :-)) (Marţi, 21 decembrie 2010, 0:41)

        altrix [anonim] i-a raspuns lui Ella

        Ella, inteleg din prima! Sa stii! :-))))
      • 0 (0 voturi)    
        :-)) (Marţi, 21 decembrie 2010, 0:41)

        altrix [anonim] i-a raspuns lui Ella

        Ella, inteleg din prima! Sa stii! :-))))
  • -1 (1 vot)    
    ?????? (Luni, 20 decembrie 2010, 19:40)

    liviu [anonim]

    nu mai inteleg nimic !
  • 0 (0 voturi)    
    garda financiara (Luni, 20 decembrie 2010, 21:05)

    neamu [anonim]

    In italia functioneaza garda financiara da in romania o ajuns sa deranjeze partidele politice si apoi totu o devenit o hora romaneasca si apoi toata lumea se plange ca nu is face treaba oare de ce? ar trebui oameni care nu sa poata sa fie influentati de oameni politici si numiri de catre oameni politici cat timp nu se schimba asta putem face orice. Aicea vedem "competenta" guvernului Poc in loc depolitizam instutiile noi superplitizam ca sa ne ascundem de incopetenta asa ca fratilor pregativa de taxe protectie ca altfel iti ia foc casa sau dispare copilu.
  • +1 (1 vot)    
    Oamenii vor fi aceiasi. (Luni, 20 decembrie 2010, 21:22)

    AlinN [anonim]

    Metehnele lor vor fi aceleasi ...
  • +4 (4 voturi)    
    desfiintare sau ... (Marţi, 21 decembrie 2010, 0:40)

    Andrei [anonim]

    Intai m-am bucurat .. ma gandeam ca urmeaza o selectie riguroasa si ca birocrati inutili si corupti (poate printre cei mai corupti, din vami si garda financiara) vor fi concediati. Inteleg ca e doar o lucratura de fatada, probabil ca sa ii prosteasca pe cei de la Comisie si FMI cu minunate masuri de eficientizare si reducere a coruptie.
    • 0 (0 voturi)    
      mda. cred ca ai dreptate (Marţi, 21 decembrie 2010, 0:52)

      altrix [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      am pus cap la cap mia multe informatii si cred ca e cam asa cum spui. vor sa scape de cei ce ii incurca pe de o parte, iar pe de alta sa prosteasca lumea. si nu doar comisia si fmi-ul.
  • 0 (0 voturi)    
    atentie!!! (Miercuri, 22 decembrie 2010, 21:51)

    VALI [anonim]

    Ce ne place noua romanilor sa moara si capra veicinului, asa-i? Ne bucuram si radem in sinea noastra.Realitatea e ca suntem plini de prejudecati. Toti sunt corupti, toti sunt bogati, toti sunt nesimtiti, sa-i dam afara, sa terminam cu ei. Nu-i chiar asa.
    Vreti sa stiti cine va pleca. Va pleca angajatul fara pile ,fara relatii, care a muncit corect, ca alta sansa nu avea, care nu a pus mana pe nimik, nu pentru ca nu ar fi avut nevoie , ci pentru ca ii era frica sa nu-si piarda linistea si somnul. Vor ramane pilosii, nesimtitii, , vulgarii ...
    Asta e tara noastra!
    Suntem la fel ca cei care ne-au condus de 20 de ani si ca cei care ne vor conduce de acum incolo.
    Iar daca vreunul dintre voi are impresia ca cu un salariu -ATENTIE - cu tot cu stimulente de maxim 1500 lei pe luna iti poti face vila, inseamna ca eu sunt o proasta ca stau in chirie! Sau nu?
    • 0 (0 voturi)    
      Naivitate (Joi, 23 decembrie 2010, 1:18)

      elsa [anonim] i-a raspuns lui VALI

      Cata dreptate ai!
      Ma doare cand vad cat de mult se propaga spiritul de turma la romani si cat de usor se lasa prostiti de adevaratii spagari, cei care ne conduc!
      Oare cati dintre ei stiu ce salariu are un angajat al Garzii Financiare, in conditiile in care i se impune sa fie incoruptibil?!!!