China: Europa va fi piata majora unde ne vom investi rezervele valutare

de Carla Dinu     HotNews.ro
Joi, 23 decembrie 2010, 9:50 Economie | Finanţe & Bănci

 China a promis, joi, sprijinul sau pentru tarile din zona euro, in contextul in care acestea se afla in plina criza a datoriilor suverane. Oficialii chinezi spun ca Europa va fi o "piata majora" pentru investitia rezervelor valutare masive ale Beijingului, scrie AFP.

"Suntem gata sa sprijinim tarile din zona euro pentru a depasi criza financiara si pentru recuperarea economica", a declarat purtatoarea de cuvant a ministerului de Externe, Jiang Yu.

"In viitor, Uniunea Europeana va fi una dintre pietele majore de investitii pentru valuta noastra", a adaugat aceasta.












Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1941 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    Vai de capul nostru! (Joi, 23 decembrie 2010, 10:28)

    smc [utilizator]

    Capital comunist chinez ne lipsea! Cei care se vor angaja la firme chinezesti vor fi tratati ca niste sclavi, asa cum se obisnuieste in China. Nu e de gluma cu astia, nu au scrupule, nu au lege si se asteapta sa dicteze daca sunt sefi, fara nici o discutie, fara nici o idee de la altcineva. Asa e cultura lor. Si mint de rup, tot timpul. Nasol stil de a face afaceri.
    • +2 (2 voturi)    
      Seamana cu-al nostru! (Joi, 23 decembrie 2010, 10:45)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui smc

      O sa ne intelegem bine cu chinezii in afaceri.
    • +1 (1 vot)    
      stil 100% capitalist (Joi, 23 decembrie 2010, 12:02)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui smc

      as zice... Poti numi oricum capitalul chinezesc numai nu comunist... Cat despre munca pentru bani, aia n-a stricat la nimeni pana acum...
  • 0 (0 voturi)    
    deh (Joi, 23 decembrie 2010, 10:40)

    MirceaA [utilizator]

    romanul le va incerca pe toate. Rusii au facut legea 50 de ani si nu a fost bine deloc, americanii au facut-o ultimii 20 de ani si vedem cum este... acum urmeaza la rand chinezii. Suntem "eu sunt mic, nu stiu nimic".
  • +4 (6 voturi)    
    Multe geamantane! (Joi, 23 decembrie 2010, 11:39)

    Daniel [anonim]

    Nu stiti bancul cu Olteanul? Cica decalara Oltenia razboi Chinei. Si dupa decalaratie discuta:
    C: Auzi, oltene, voi cati soldati aveti
    O:Pai ... vreo 60 de mii.
    C: Ha-ha-ha! Baaaai, noi avem 60 de milioane!
    O: Aoleu! Doamne, Dumnezeule mare! Oare unde o sa-ngropamm noi atatia morti?

    Noroc ca astia sunt mai mici si mai firavi, intra si cate doi intr-un geamantan!

    Si lasand gluma la o parte: sa ne fereasca Dumnezeu de capitalul chinezsc!
  • +2 (4 voturi)    
    Mascare (Joi, 23 decembrie 2010, 12:41)

    nobody [anonim]

    Ma dezamagiti cu comentariile voastre.
    Principalul motiv este sa scape de dolari.
    1. Se stie ca America are ca si optiuni pentru iesirea din criza chiar renuntarea la dolar, iar China este cea mai mare detinatoare de rezerve valutare in dolari.
    2. atunci cand o tara imprumuta o alta tara, tara imprumutata restituie datoria in asa numita moneda mondial DTS. In felul acesta tara care imprumuta este "acoperita" si practic se spala pe maini de moneda cu care imprumuta.

    Cu alte cuvinte, chinezii prin politica lor "inchisa" pot imprumuta acum alte state, punandu-se la adapost pentru viitor de instabilitatea dolarului..

    Baieti destepti.
    • 0 (2 voturi)    
      Nu neaparat.. (Joi, 23 decembrie 2010, 13:41)

      AlinN [anonim] i-a raspuns lui nobody

      Spre exemplu SUA poate renunta mai rapid la dolar auzind aceasta strategie.
    • +2 (2 voturi)    
      buna asta... (Joi, 23 decembrie 2010, 20:10)

      dman [anonim] i-a raspuns lui nobody

      sa renunte SUA la dolar?!? asta chiar ca-i buna.
      Si o sa treaca la rubla ruseasca :))) sau o sa adere la zona euro :)))
      faptul ca china are multi dolari inseamna ca are o parte din SUA, ce conteaza cum sa numeste moneda. Si acum vor o parte din europa in schimb.
  • 0 (0 voturi)    
    .... (Joi, 23 decembrie 2010, 22:10)

    dragos234 [utilizator]

    Sa inteleg chinezii vor sa ne paseze noua dolarii si datoriile americane. Nu, merci, sunteti prea draguti.