Decizia Guvernului de a introduce contractele de munca electronice ii incurca pe bancheri. Pana acum, copia dupa contractul de munca era "sfanta" la dosarul de credit

de Dan Popa     HotNews.ro
Marţi, 28 decembrie 2010, 12:45 Economie | Finanţe & Bănci

Decizia Guvernului de a inlocui contractele de munca in format fizic cu cele electronice le da batai de cap bancherilor, care trebuie acum sa gaseasca solutii pentru a modifica normele in privinta dosarului de creditare. Se stie ca pana acum era nevoie de copii ale respectivelor contracte de munca, stampilate, semnate si avizate de ITM. “Ne-a luat putin prin surprindere. In primele zile din 2011 vor avea loc intalniri la nivelul conducerii pentru a vedea cum ne adaptam normele, noilor conditii. Mai mult ca sigur ca se va gasi o formula prin care prevederea actuala sa fie inlocuita. Exista mai multe variante, dar ele vor fi facute publice la jumatatea lunii ianuarie”, au declarat pentru HotNews.ro surse din piata bancara.

Reprezentantii altor banci spun ca auzisera de acest proiect si ca deja se lucreaza la noile prevederi. “Avem in vedere mai multe solutii, ele au fost deja inaintate comitetului de directie pentru a fi validate, dar acest lucru se va intampla abia la inceputul anului 2011”, au confirmat si alte surse bancare. Potrivit acestora, una dintre solutii este ca doritorul de credite sa obtina un certificat autentificat care sa confirme datele privind venitul, o alta varianta fiind aceea ca dialogul sa se poarte, cu acceptul clientului, direct intre banca si ITM. “Scenarii de lucru sunt destule, trebuie sa vedem ce e mai avantajos pentru client”, au mai spus sursele citate.

Reamintim ca, incepand de anul viitor, angajatorii nu vor mai putea depune statele de plata si contractele de munca la inspectiile muncii pe format de hartie. Practic, de la inceputul lui 2011, statele de plata si contractele de munca vor fi depuse in format electronic, a anuntat ministrul muncii, Ioan Botis. In acest sens, Guvernul a adoptat, marti, un proiect de Ordonanta de Urgenta care va intra in vigoare de la 1 ianuarie 2011. Ministrul a mai spus ca au fost eliminate si comisioanele de 0,75% pentru carnetele de munca tinute la inspectiile muncii.

Botis a explicat ca angajatorii vor mai putea depune pe format de hartie statele de plata si contractele de munca doar pentru luna decembrie, iar acest lucru poate fi facut pana la sfarsitul lunii ianuarie 2011. Pentru urmatoarele luni, toate aceste date nu vor putea fi depuse decat in format electronic.


Citeste mai multe despre   










3673 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    mare problema (Marţi, 28 decembrie 2010, 12:53)

    Demigod [utilizator]

    Acelasi lucru se poate face si acum, doar ca nu dai COPY ci dai PRINT.
    • 0 (0 voturi)    
      sa speram ca nu va mai trebui (Marţi, 28 decembrie 2010, 14:33)

      blackbird [utilizator] i-a raspuns lui Demigod

      sa se trimita nimic pe hartie... nici copy si nici print. Nu inteleg de ce este asa de greu ca eu sa fiu de acord la banca sa mi se interogheze cartea de munca de banca si sa se duca sa rezolve singura treaba. sau sa fac cerere online la ITM si ei sa trimita un export de document (pdf) de exemplu semnat digital (sa fie sigur de la ei) pe EMAIL... fara sa mai dai 2 drumuri + taxe pana la ei. Ce ziceti este greu ?
      • 0 (0 voturi)    
        care bancheri? (Miercuri, 29 decembrie 2010, 9:38)

        dedeiu [anonim] i-a raspuns lui blackbird

        poate hotnews precizeaza si care bancheri au spus tampenia de mai sus, astfel vedem ce competente are banca respectiva in domeniul IT ca sa poata da astfel de .... .
  • +1 (1 vot)    
    era pe naiba (Marţi, 28 decembrie 2010, 12:59)

    dw [anonim]

    sfanta...da' cand dadeau credite cu buletinul, cum era???

    In alta ordine de idei, imi vine greu sa cred ca-s atat de putintei la minte bancherii astia- de copie electronica nu au auzit? ce e asa greu sa puna ei manuta sa solicite o copie electronica a cartii de munca de la ITM/angajator??
  • +1 (1 vot)    
    Luati prin surprindere... (Marţi, 28 decembrie 2010, 13:03)

    George [anonim]

    Dar de renuntarea la vechile Carti de munca se stie de cel putin doi ani, cam de cand se foloseste Registrul electronic al salariatilor.
    Si eu care credeam ca bancherii sunt mai destepti decat ceialati...
  • 0 (0 voturi)    
    Belea (Marţi, 28 decembrie 2010, 13:04)

    Vizitiul [utilizator]

    Se da tara peste cap, nu ca nu ar fi data deja :)
  • 0 (0 voturi)    
    Cum fac? (Marţi, 28 decembrie 2010, 13:46)

    Orpheus [utilizator]

    Cum fac sa citesc propria carte de munca in format electronic? Ca sa stiu ce gorgoaze mai pun angajatorii acolo?
    • 0 (0 voturi)    
      cred ca cei de la ITM (Marţi, 28 decembrie 2010, 14:31)

      blackbird [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

      pot sa te ajute
  • 0 (0 voturi)    
    Bancherii - "crema societatii" (Marţi, 28 decembrie 2010, 16:41)

    valisa [utilizator]

    Acesti bancheri minunati au fost cumva plecati pe luna in ultimii 2 ani? Toata populatia Romaniei stie de cel putin 2 ani ca se vor retrage Carnetele de munca, numai ei saracii nu au stiu. Habar nu au de capul lor.
    • 0 (0 voturi)    
      fotbal, politica si legislatie (Marţi, 28 decembrie 2010, 17:14)

      duru [anonim] i-a raspuns lui valisa

      ca tot romanul care se pricepe la toate, toata lumea este experta acum si in legislatia muncii

      ce treaba are cartea de munca cu contractul de munca ? ... in afara ca incepe cu c si se termina cu munca ?

      Eu sunt tare curios cum o sa se faca transmiterea electronica a contractului de munca ? Se duc oamenii cu discheta pe care au salvat "Word"-ul ? Ca pana acum nu a aparut nici o lege in care sa fie specificate normele de transmitere. Si pana in 2011 mai sunt 3 zile.

      Iar o sa fie o brambureala in ianuarie, de te ia durerea de cap ... si asta ca sa mai uitam ca nu o sa avem gaze de la rusi, ca s-au scumpit alimentele, benzina, medicamentele .... etc
  • 0 (0 voturi)    
    Ăştia (Joi, 30 decembrie 2010, 15:34)

    gicu [anonim]

    ie bancheri de le plac numa banii virtuali (că-s buni de făcut criză si maximizat profiturile) nu si reversul-garantiile virtuale.