Elena Udrea: Guvernul aloca 35 de milioane de euro pentru lucrarile de la stadionul Lia Manoliu, pentru ca in 2012 sa putem organiza finala Europa League

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Marţi, 28 decembrie 2010, 13:37 Economie | Finanţe & Bănci

Guvernul a decis in sedinta de marti sa aloce anumite fonduri autoritatilor locale care construiesc stadioane la standarde ridicate in vederea organizarii unor competitii sportive internationale, a anuntat ministrul dezvoltarii, Elena Udrea. Astfel, pentru stadionul Lia Manoliu, Executivul a alocat 35 de milioane de euro, aceasta suma reprezentand doar o parte din contributia finala a Guvernului, a precizat Udrea. 

"Intentionam sa finalizam lucrarile la Lia Manoliu, astfel incat sa putem organiza in 2012 finala Europa League", a mai spus ministrul dezvoltarii.  

Alte 14 milioane de euro vor fi alocate pentru stadionul "Ion Moina" care se construieste la Cluj-Napoca. "Si aici standardul permite organizarea unor competitii UEFA si FIFA. "La nivel national vor fi minim doua stadioane cu care Romania va putea sa intre in competitie, pentru a gazdui astfel de evenimente sportive de nivel international", a mai spus Elena Udrea.

Guvernul s-a angajat sa sprijine autoritatile locale care investesc in constructia de stadioane la standarde FIFA si UEFA, cu un procent de 50% din valoarea investitiei, a precizat Udrea.













Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

1937 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Aha (Marţi, 28 decembrie 2010, 13:45)

    Mario Popa [anonim]

    UEFA Champions League?
    Mai sa fim ai nabii, am promovat!
  • -6 (12 voturi)    
    cum e posibil asa ceva? (Marţi, 28 decembrie 2010, 13:50)

    tarzan [anonim]

    cand oamenii mor de foame, Boc (primarul Clujului) arunca iarasi cu bani (14mil euro!!!) pe investitii ale autoritatilor locale din Cluj. Incredibil!
    dupa directionarea de catre guvern a tuturor investitorilor privati majori la Cluj, dupa investitiile intr-o autostrada ca incepe si se termina langa Cluj, cat se va mai pompa in acest oras?
    • +10 (14 voturi)    
      e posibil (Marţi, 28 decembrie 2010, 14:24)

      BobP [utilizator] i-a raspuns lui tarzan

      voi mereu muriti de foame... Dupa opinia ta, Boc ar tb sa iti dea tie banii nu? E frumos sa stai degeaba si sa cersesti de la stat.

      E o investitie de viitor, se vor recupera banii in timp (concerte, meciuri, etc)
      • -1 (7 voturi)    
        Din ala a fost ! (Marţi, 28 decembrie 2010, 14:52)

        Prostu [anonim] i-a raspuns lui BobP

        "E o investitie de viitor, se vor recupera banii in timp (concerte, meciuri, etc) "

        Concertele d-nei Ridzi erau din astea de recuperare ? Si pentru cine recupera ? Pentru bobor ?

        Merci !
    • +7 (9 voturi)    
      cum sa fie posibil? (Marţi, 28 decembrie 2010, 14:32)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui tarzan

      pai asa, pt ca orasul ala despre care tu zici ca absoarbe resurse guvernamentale e al treilea contributor net la bugetul tarii (dupa capitala si dupa cel mai mare port al Europei de est = al 4-lea port european).

      prin urmare o gramada de leneshi din tara asta (sau muritori de foame dupa cum ii numesti tu) traiesc de pe urma muncii clujenilor.

      printre acei "muritori de foame" care au mâncat din contributiile clujenilor la buget se numara si:
      * 120.000 de ieseni (dintr-un total de 220.000 angajati in jud Iasi) care si-au luat concediu medical in 2009 fara ca in iasi sa fie vreo epidemie
      * cele 100.000 de familii galatzene, 50.000 familii vasluiene, 30.000 familii salajene etc care, spre deosebire de iarna trecuta, in aceasta iarna nu au mai cerut ajutor de incalzire (din cauza controalelor intetzite si a maririi amenzilor pt fals in declaratii)
      * vreo 30.000 de bihoreni care se pensionasera pe motiv ca sunt orbi (desi conduceau masini), sau nebuni (desi aveau si srl-uri functionale) sau cardiaci (desi rezistau emotiei de a fi prinsi cu fals in declaratii) deoarece in documentele de pensionare nu se putea trece diagnosticul "necinstit"
      etc etc etc
    • +1 (3 voturi)    
      I-ati un bucatar,sau o dadaca. (Marţi, 28 decembrie 2010, 16:03)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui tarzan

      Tu vrei ca Boc sa-ti dea de mancare?Daca nu stii sa gatesti,i-ati un bucatar.Daca nu stii sa mananci,i-ati o dadaca.Oricum ,cu oameni ca tine,milogi la pomana statului care nu stiu sa spuna sarumana pentru ceia ce primesc,nimic nu este prea bine.Solutia ar fi sa fiti abandonati complect,asa veti fi multumiti.Pentru cativa milogi,statul baga mana in buzunarul celor care muncesc si nu-i corect ca un milog sa traiasca la fel de bine ca un om care munceste.
      • +1 (3 voturi)    
        comentariu stadioane (Marţi, 28 decembrie 2010, 16:50)

        Florin [anonim] i-a raspuns lui mircea

        Inainte de a posta pe un site, ar trebui sa stii sa scrii corect romaneste (cel putin). Cu abilitati gramaticale slabe sau inexistente, nu inspiri incredere. Comentariul tau e sterp din start. "I-ati" lectii de gramatica! In schimb ia-ti gindul ca-ti vor (mai) folosi la ceva.
  • +5 (7 voturi)    
    iar??? (Marţi, 28 decembrie 2010, 13:58)

    curios [anonim]

    s-au aprobat bani fara acceptul lui Tolontan? cel care are monopolul investitiilor sportive din RO? vai si amar ce va scrie pe blog, aceasta constiinta a sportului romanesc!
  • -2 (8 voturi)    
    Chiar daca ? (Marţi, 28 decembrie 2010, 14:00)

    Desteptu [anonim]

    " Guvernul a decis in sedinta de marti sa aloce anumite fonduri autoritatilor locale care construiesc stadioane la standarde ridicate in vederea organizarii unor competitii sportive internationale, a anuntat ministrul dezvoltarii, Elena Udrea. Astfel, pentru stadionul Lia Manoliu, Executivul a alocat 35 de milioane de euro, aceasta suma reprezentand doar o parte din contributia finala a Guvernului, a precizat Udrea."


    Chiar daca sunt romani care mor de foame ( desigur nu cei care vor castiga licitatiile ) ?

    Not nice !
  • +3 (5 voturi)    
    Luati exemplu Spania (Marţi, 28 decembrie 2010, 14:08)

    sg [anonim]

    E un articol interesant despre performantele Spaniei in sport.
    Fara o baza spotiva dezvoltata, nu se poate face sport de masa si nici excelenta, doar accidental (cum a fost gimnastica feminina).
    Dar dna Udrea nu stia cine e Nadia Comaneci intr-un interviu si nici sportivii cu care ne mandrim. De unde atunci decizii corecte de investitii in sport?
  • -1 (9 voturi)    
    tupeu si oportunism (Marţi, 28 decembrie 2010, 14:15)

    dan [anonim]

    inca o dovada de tupeu si oportunism....
    tot anul nu au dat un leu pt stadion si cand a vazut ca Oprescu a alocat bani si se termina lucrarile la timp mai da si ea niste bani pentru a fi prezenta la inaugurare si pt a se lauda ea in campania pt primaria capitalei cate a facut ea pt Bucuresti....
    nu suntem toti niste prosti madam....
    • +1 (5 voturi)    
      De unde le scoti? (Marţi, 28 decembrie 2010, 14:45)

      nashu_mare [utilizator] i-a raspuns lui dan

      Oprescu declarase acum o saptamana sau doua ca banii destinati stadionului vor trebui rutati spre o despagubire.
      • -1 (7 voturi)    
        stadion (Marţi, 28 decembrie 2010, 15:03)

        Elena Basescu [anonim] i-a raspuns lui nashu_mare

        Bati campii! Nu mai induceti lumea in eroare! Oprescu nu a spus niciodata asa ceva pentru ca nici nu ar fi posibil. Sunt lucruri elementare pe care ar trebui sa le stie oricine! Daca banii sunt dati cu o anumita destinatie, nu ii poti folosi pentru altceva! In plus Oprescu a spus clar ca a renuntat la o serie de investitii pentru a termina Stadionul! Toate platile sunt la zi iar cand a vazut doamna Udrea ca stadionul e gata a vrut si ea sa isi lipeasca imaginea de proiect. E jenant ce incercati sa faceti! Oricum, banii nu sunt nici ai lui Boc, nici ai Elenei Udrea ci ai contribuabililor, asa ca nu va mai certati pe ei!
      • 0 (2 voturi)    
        link cu declaratia? (Marţi, 28 decembrie 2010, 18:17)

        dan [anonim] i-a raspuns lui nashu_mare

        ai vreun link cu declaratia, ca se pare ca nu a auzit nimeni de ea...

        atat stiti: sa dezinformati, sa mintiti...
    • 0 (2 voturi)    
      Stau si ma intreb (Marţi, 28 decembrie 2010, 16:46)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui dan

      daca stii sa citesti, sau daca intelegi ceea ce citesti/vezi la tembelizor?
      Asa este, nu toti suntem prosti, numai unii!
      Si, sigur, multi nu facem parte din categoria aia, neica!
  • +4 (8 voturi)    
    Despre revoltatii neamului (Marţi, 28 decembrie 2010, 14:22)

    Gurmandul [anonim]

    Adunati-va odata sub acelasi stindard - vrem sa tocam toate resursele existente,sa ne ghiftuim bine si dupa noi....potopul!!! Aveti insa mare grija ca si daca mancati prea mult puteti muri! Sa nu se mai faca nimic, nicaieri in Romania, pentru ca pe undeva, ar mai putea fi un muritor de foame!Dupa care, tot voi,eroii neamului sa veniti sa aratati cu degetul- nu s-a facut nimic pentru aceasta tara si pentru generatiile ce vor veni!
  • +1 (5 voturi)    
    Despre revoltatii neamului (Marţi, 28 decembrie 2010, 14:22)

    Gurmandul [anonim]

    Adunati-va odata sub acelasi stindard - vrem sa tocam toate resursele existente,sa ne ghiftuim bine si dupa noi....potopul!!! Aveti insa mare grija ca si daca mancati prea mult puteti muri! Sa nu se mai faca nimic, nicaieri in Romania, pentru ca pe undeva, ar mai putea fi un muritor de foame!Dupa care, tot voi,eroii neamului sa veniti sa aratati cu degetul- nu s-a facut nimic pentru aceasta tara si pentru generatiile ce vor veni!
  • +7 (7 voturi)    
    Bravo (Marţi, 28 decembrie 2010, 14:49)

    cipax [utilizator]

    Jumatate din acesti bani se scot numai din organizarea unei finale de Europa League...
    • -2 (8 voturi)    
      2 la primarie, 2 la prefectura, 2 la scoala de fet (Marţi, 28 decembrie 2010, 15:40)

      George [anonim] i-a raspuns lui cipax

      Stadionul va fi gata inca din vara lui 2011.

      Investitia in stadion e doar o acoperire, din cei 35 de milioane, 2 milioane se duc in bordurile din jurul stadionului, iar restul direct la partid.
    • +1 (1 vot)    
      stadioane,stadioane (Marţi, 28 decembrie 2010, 16:11)

      sportivul [anonim] i-a raspuns lui cipax

      Aici nu e numai problema banilor.Mult mai important este sa se mute toate stadioanele unde se joaca fotbal,mult inafara oraselor (50-60km).Comportamentul huliganic poate oricand degenera cu grave prejudicii aduse societatii,am intalnit pe stadioane inconstienti care au venit cu copii lor ,copii care ulterior au fost violenti in scoala,pe strada si chiar acasa.Solutia fireasca este limitarea accesului pe stadioane si sanctiuni severe pentru huligani iar stadioanele sa fie duse departe de locuri populate,concomitent cu interzicerea reclamei pentru fotbal si diminuarea timpului de emisie la minimum.
  • 0 (6 voturi)    
    S-avem pardon (Marţi, 28 decembrie 2010, 15:34)

    Barbidoc [anonim]

    Sa ma lamureasca si pe mine cineva: pe 16 decembrie, Hotnews a publicat un articol care se numeste ,,Stadionul Lia Manoliu, in grafic/ Va fi gata in august 2011". Tot acolo citim clar ca echipa nationala de fotbal a Romaniei (avem asa ceva?) va juca in vara 2011 cu Argentina, Messi &Co pe acest stadion.

    Pentru ce sa mai aloce guvernul 35 de milioane in 2012? Demolam si reconstruim Lia Manoiliu din nou?!?!?!?

    Nuti a primit sarcini in plus si incearca sa mai stoarca ceva zeci de milioane pentru alegeri cu aceasta ocazie. Lasa ca fraierii nu se prind si inca strang cureaua, li s-a spus ca e criza.

    Si apoi... a inaugurat EA obiective gen partie de 250 de metri lungime pe dealuri din sate fara apa curenta si canalizare, iar acum, cand se inaugureaza ditamai stadionul, sa nu apara si EA in cadru, cu foarfeca speciala de taiat panglici inaugurale? Invidiosilor.
  • +1 (1 vot)    
    stadion (Marţi, 28 decembrie 2010, 18:16)

    danarad [anonim]

    apropo , sa nu uite sa-i faca asigurarea obligatorie , un tzunami, o alunecare de teren, o avalansa , nu stii cind se pot intimpla , stadion nou, ar fi pacat maica...vezi molul , sa dus dracu intr-o gaura...
    • +1 (1 vot)    
      Nicio masa fara peste (Marţi, 28 decembrie 2010, 21:49)

      Cocoshel [anonim] i-a raspuns lui danarad

      Nicio zi fara Nutzica! Fatuca asta omniprezenta a devenit chiar mai agasanta decat Gigi. Acuma face stadion. P-alelalte le-a facut pe toate; vorba-aceea: fa-te ca muncesti, chiar daca asta inseamna sa tai...(iertati de vorba proasta) FRUNZA la caini.
  • 0 (0 voturi)    
    Unde-i vointa? (Marţi, 28 decembrie 2010, 23:40)

    Rhadoo [utilizator]

    De ce nu candidam odata pentru organizarea unui campionat European? Pana in 2020 nu este imposibil de construit inca 2, 3 stadioane, ii bagam ori pe unguri, ori pe sarbi in combinatie, ca sa avem numarul necesar de stadioane pentru competitie, si ne-am scos.