Aurel Saramet (FNGCIMM): Programul Prima Casa a luat o scurta pauza pana la aparitia unei Hotarari de Guvern care sa aloce bani pentru garantii

de Dragos Comache     HotNews.ro
Marţi, 4 ianuarie 2011, 16:02 Economie | Finanţe & Bănci

Programul Prima Casa va continua si in 2011, insa in prezent "a intrat intr-o scurta pauza" pana la aparitia unei noi Hotarari de Guvern care sa aloce o suma pentru garantii pentru anul in curs, a declarat pentru Pro Tv Aurel Saramet, presedintele Fondului National de Garantare a Creditelor (FNGCIMM), citat de Mediafax.

"Programul Prima Casa nu s-a incheiat si nu s-a blocat, a intrat doar intr-o scurta pauza, dar va fi continuat si anul acesta. Pentru asta este insa nevoie de o Hotarare de Guvern prin care sa se aloce FNGCIMM o anumita suma pentru garantiile acordate de Fond in cadrul programului. Aceasta hotarare de Guvern va fi aprobata probabil chiar in aceasta luna", a spus Aurel Saramet, intr-o declaratie pentru Pro TV.

Potrivit acestuia, in primele zile din 2011 nu se pot primi dosare pentru ca nu mai exista baza legala - ordonanta a expirat la 31 decembrie 2010, preluarea dosarelor urmand sa fie reluata din momentul in care Executivul aproba un nou act normativ care sa reglementeze programul guvernamental.

Saramet a mai explicat ca toate dosarele depuse la Fond pana pe 31 decembrie 2010 sunt in faza de prelucrare.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

2292 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    CUM VINE ASTA ? (Marţi, 4 ianuarie 2011, 16:22)

    Observator [anonim]

    Acum vreo luna va laudati cu un numar extrem de mic de garantii acordate de FNGCIMM si executate de banca. Atunci unde sunt banii care i-ati primit pana acum de la buget cu acesta destinatie (de garantare), mai ales ca presupun ca si dumneavoastra, ca orice fond de garantare, acordati garantii care depasesc de cateva ori capitalul alocat pentru aceasta ?
  • +1 (1 vot)    
    Intrebare (Marţi, 4 ianuarie 2011, 17:04)

    mihaela [anonim]

    Si cum ramane cu dosare preluate de banci (ex Raiffeisen) inca din octombrie si nefinalizate desi evaluarea este platita, antecontract semnat din noiembrie cu avans de 10.000 eur pe baza aprobarii financiare a bancii???
    • +1 (1 vot)    
      Ramane in aer... (Marţi, 4 ianuarie 2011, 17:15)

      Luciqa [anonim] i-a raspuns lui mihaela

      La fel cum s-a intamplat si anul trecut... La ce te asteptai? Probabil prin februarie, martie o sa inceapa PC3... Li se rupe ca tu ai dat 10000 de euro avans, si ca s-ar putea sa-i pierzi...
      Din punctul meu de vedere, greseala este si a ta: Raiffeisen.
  • 0 (0 voturi)    
    prima casa - ultimul cosciug (Miercuri, 5 ianuarie 2011, 1:54)

    unu [anonim]

    anul 2010 inca 30mii de fraieri au pus umarul la tinerea in viata a unor escrooci imobiliari, luand o teapa de 15%. la un apartament de 60mii euro economiseau 9000 euro daca stateau in banca lor si lasau sa se prabuseasca escrocheria imobiliara. programul ultimul cosciug e o bula de oxigen pentru marii jmenari imobiliar ajunsi in pragul falimentului, multi dintre ei infipti bine in politica si avand interese ca guvernul sa ke salveze shoriciurile!
  • 0 (0 voturi)    
    "prima".....casa???? (Miercuri, 5 ianuarie 2011, 15:19)

    Mariana [anonim]

    Eu am facut acelasi lucru (antecontract,avans de 4000E) cu BancPost. Si l-am facut in septembrie!!!!!Nu stiu daca ar fi greseala bancii sau suntem "fraieri" asa cum ne-a catalogat "anonimul",stiu insa ca era singura speranta sa putem achizitiona un apartament (NU casa!) Singura treaba buna ar fi ca am stipulat in antecontract ca mi se vor inapoia banii in cazul in care ar nu mi-ar acorda creditul din vina bancii.E f comod sa razi de niste oameni care si-au investit economiile pt a beneficia de singura oportunitate pe care ne-au "aruncat-o" guvernantii(in marea lor generozitate).
  • 0 (0 voturi)    
    "Prima" casa (Joi, 6 ianuarie 2011, 13:48)

    Alex [anonim]

    Iarasi guvernatii si-au dat silinta sa faca o lege care sa ne lase cu contractele si creditele aprobate insa stopate din cauza ca fondul nu le mai primeste si ca bancilor li-a fost lene sa trimita pana la termenul stabilit dosarele.Cand se deblocheaza toata povestea, cel putin pentru cei cu contracte semnate in 2010 si credite aprobate???
  • 0 (0 voturi)    
    prima casa ..... (Luni, 24 ianuarie 2011, 18:38)

    tristul [anonim]

    .........sunt foarte suparat....oare cand se va sti exact ceva !!!!!!