Emil Boc: In cazul copiilor care absenteaza de la scoala, alocatiile pentru sustinerea familiei vor fi reduse

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 19 ianuarie 2011, 17:00 Economie | Finanţe & Bănci

Prim-ministrul Emil Boc le-a cerut ministrului Educatiei, Daniel Funeriu, si ministrului Muncii, Ioan Botis, sa se puna de acord referitor cu privire la modul in care vor scadea alocatiile pentru copiii care inregistreaza absente la scoala. "Rog Ministerul Muncii cu Ministerul Educatiei sa se puna de acord cu privire la prezenta copilului la scoala si conditionarea alocatiei pentru sustinerea familiei, alocatie diferita de alocatia universala pentru copii", a spus Boc.

Potrivit acestuia, este vorba de alocatia pentru sustinerea familiei. "Deci nu e vorba de alocatia universala pentru copii, ci alocatia pentru sustinerea familiei, care se va diminua daca vor exista absente nemotivate de la scoala ale copiilor, ca o modalitate de a intari actul educational si responsabilitatea parintilor in privinta utilizarii banilor publici, prin aceasta forma de sprijin pe care statul o pune la dispozitie", a spus Emil Boc.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1599 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    Adica tot primeste bani (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 17:16)

    deno [anonim]

    si daca nu merge la scoala? Una zice Basescu alta zice Boc...

    Stai asa, alocatia pentru sustinerea familiei? Asta ce naiba mai este? Sunt prea multi fraieri care platesc taxe?

    Romania a ajuns crescatorie de legume asistate social.
    • +1 (1 vot)    
      se pare ca exista si o alta alocatie :D (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 21:07)

      mda [anonim] i-a raspuns lui deno

      in principiu alocatia pentru copii nu ai voie sa o micsorezi si oricum e destul de mica.
      dar se pare ca exista si o alta alocatie, nu prea inteleg de ce :D

      normal ar fi fost ca in cazul neprezentarii copilului la scoala parintii sa plateasca amenzi - scolii :D

      si inca mai normal ar fi sa se instituie un control strict al fabricarii motivatiilor. in prezent cei ce chiulesc stiu foarte bine cum sa-si "faca rost" de motivatii.
  • +9 (9 voturi)    
    despre chiul (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 17:41)

    elevul chiulangiu [anonim]

    dupa acelasi principiu, de ce nu se taie si din indemnizatia parlamentarilor care chiulesc?
    • +1 (1 vot)    
      parlamentara (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 21:18)

      Adriandk [utilizator] i-a raspuns lui elevul chiulangiu

      Niciodata nu ar trece de parlament o asemenea lege, din pacate :(
  • +6 (6 voturi)    
    alocatii (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 17:43)

    alpha [utilizator]

    nicio alocatie nu ar trebui acordata in bani. ajutoarele ar trebui sa vina in rechizite de scoala sau dupa caz pampersuri,lapte praf etc. in felul asta ar scadea numarul de copii facuti in acest unic scop al primirii de ajutoare care sunt in final cheltuite la carciuma. familiile normale care au grija de copii le cumpara oricum rechizite si carti asa ca ar economisi bani primindu-le gratuit.
  • +4 (8 voturi)    
    haoleoo... (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 17:43)

    Gabor [anonim]

    pana la legerile viitoare ne descurcam cum putem si noi,da tiganii nu va mai voteaza nici daca ne dati 5 galeti,mancatias...
    • 0 (0 voturi)    
      Vot pierdut (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 21:09)

      Adriandk [utilizator] i-a raspuns lui Gabor

      Cand vrei sa faci ceva bun pt. tara, atragii antipatiile marii majoritati votante. PDL nu cred ca mai are sanse la viitoarele alegeri si sunt si ei constienti de asta, mai ales la cat se poate manipula de mult mare masa :(
  • +7 (7 voturi)    
    Bravo! (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 17:46)

    papaleasca [utilizator]

    O initiativa laudabila.Asta fara nicio legatura cu vreun partid sau altul.
  • +4 (4 voturi)    
    Incurajarea muncii de mici (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 17:50)

    Adriandk [utilizator]

    Bravo pt. aceasta initiativa! Poporul tb. educat din radacini ca banii se fac muncind, nu asteptand sa cada cate o pomana din cer din cand in cand.
  • -3 (7 voturi)    
    Eterna abrambureala (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 18:16)

    Andu [anonim]

    Din cate stiu, regulamentul scolar prevede exmatricularea elevului care a acumulat un anumit numar de absente nemotivate. (40 la liceu, oricum, mai putin de doua saptamani lipsite integral - nu este deloc mult!)

    Deci elevii care lipsesc masiv ar trebui exmatriculati destul de prompt, fara a mai beneficia de niciun fel de alocatie pana la o eventuala reinmatriculare.

    E o regula clara care a existat intotdeauna. Ar trebui pusa in aplicare cu toata seriozitatea.
    Ideea asta fantasmagorica a lui Boc, pe langa excesul de birocratie pe care il aduce, nu arata decat slabiciune si lipsa oricarei vointe de a reforma realmente procesul de invatamant.
    • +5 (7 voturi)    
      Eterna ceata (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 18:37)

      Dan D. [utilizator] i-a raspuns lui Andu

      Idea e exact pe invers, sa ii aduci la scoala nu sa ii dai afara. Sint parinti care nu isi lasa copii sa se duca la scoala fiindca ii trimit cu vaca sau pur si simplu considera ca nu le trebuie (tigani si chiar romani) - cind stii ca ai mai putini bani de baut il lasi sa se duca. Interestul tuturor ar fi sa aiba copii chiar si cu o bruma de educatie decit nimic, ajuta la integrarea in comunitate si le deschide alte orizonturi, poate chiar diferenta intre un strungar si unu care iti da in cap la coltzul strazii.
      • +1 (1 vot)    
        teoretic da - dar asta duce la violenta in scoli (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 21:14)

        ... [anonim] i-a raspuns lui Dan D.

        in practica, faptul ca o scoala este obligata sa pastreze absolut orice te intoarce pe vremea lui nenea ceasca. sa lasi corigenti este deja un tabu, de repetenti nici nu mai vorbim.

        urmarea cea mai crunta este ca elevii disciplinati ajung sa fie terorizati de cei care "orice-ar face, nu patesc nimic".

        evident, aceasta este o alta situatie decat a celor ce nu vin la scoala. absenteismul trebuie combatut.

        dar pentru violenta, indisciplina, elevi turbulenti statul trebuie sa puna bani seriosi la bataie, nu sa-i "integreze" obligand pur si simplu scolile obisnuite sa-si terorizeze toti elevii prin violenta catorva.
        pentru elevi cu probleme de comportament este nevoie de clase cu efective de 10 elevi, de psihologi, de terapie cu copiii dublata de un control al situatiei familiale etc.
        dar se pare ca in invatamant gluma cu "nu sunt bani" functioneaza intotdeauna in timp ce, iata, exista "alocatii pentru familii".
      • +1 (1 vot)    
        cu alte cuvinte (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 21:24)

        ... [anonim] i-a raspuns lui Dan D.

        exista si posibilitati mai sumbre decat "bruma de educatie". sunt profesor si am fost si am si auzit de licee cu un grad de violenta inimaginabil. un an de predat intr-un astfel de liceu este suficient de traumatizant. dar aveam elevi si eleve ce suportau acea violenta 4 ani de zile! elevi si eleve obligate sa suporte zilnic comportamente de intimidare, violenta verbala si psihologica, uneori chiar si fizica. ca sa nu mai vorbim de imposibilitatea desfasurarii normale a invatarii in aceste conditii si de nivelul extrem de scazut al acestor clase.

        pentru elevii cu probleme intotdeauna climatul familial era de vina, iar parintii erau cu mult mai rai decat odraslele. dar acei elevi ajung sa influenteze climatul clasei.
        a fost, de altfel, si locul unde am vazut copii maturizati fortat, mult prea devreme, chiar prin expunerea aceasta timpurie la violenta.

        si nu am predat intr-un liceu "profesional" (scoala de arte si meserii se numeste astazi asa ceva, si functioneaza de regula in cadrul grupurilor scolare) - am auzit relatari de acolo despre ore ce se fac numai cu jandarmul in clasa, despre batai si alte tipuri de abuzuri.

        cam asta inseamna in foarte multe cazuri "scoala obligatorie" in Romania.
      • +1 (1 vot)    
        cat despre strungari :D (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 21:30)

        ... [anonim] i-a raspuns lui Dan D.

        diferenta intre strungari si cei care dau in cap nu se face cu siguranta in astfel de institutii de invatamant.

        elevii mei cei mai slabi - si, prin urmare, si cei mai turbulenti - faceau parte din clasele de uman. cu alte cuvinte, nu strungari, ci "umanisti". doamne fereste de ce-or fi facut dupa terminare, ca bacul l-au luat toti desi majoritatea nu stiau sa vorbeasca. teoretic, majoritatea visau la politie :D

        iar intr-un grup scolar, unde exista probabil si profile dintr-acestea mai aplicate, dupa cum am spus nivelul de violenta este incredibil. nu stiu daca respectivii vor putea fi si strungari dupa ce ies de-acolo, dar cu siguranta vor avea dexteritate in a sparge capatani.
  • 0 (0 voturi)    
    unde-i lege nu-i tocmeala (Joi, 20 ianuarie 2011, 16:23)

    sahara 62 [anonim]

    Fratilor stati putin sa ne intelegem,eu primesc alocatie complementara pentru doi copii nu am nici loc de munca dar nici nu iau ajutor social ,statul Roman mi-a luat cu japca pamantul,moara,padureasi alte bunuri dobandite de tatal si bunicul meu intr-o viata de om ,dupa ce m-a purtat pe drumuri si cu ceva bani cheltuiti ca plocoane pe la primarii la un termen de 6 luni primesc instiintare ca nu am vocatie succesorala deci ce ramane de facut ...dau statu roman in judecata si cer daune pentru furtul si jaful la care am fost supus ,de aici se naste intrebarea ;cine va da fizic banii...contribuabilul roman ..nu??? Siatunci nu era mai simplu sa primesc un amarat de ajutor social care nici nu ma lasa sa mor dar nici sa "traiesc bine"...in rest toate bune si sa ne auzim de bine.
    • 0 (0 voturi)    
      cel mai simplu era sa nu vi se ia pamantul (Joi, 20 ianuarie 2011, 20:33)

      ... [anonim] i-a raspuns lui sahara 62

      daca e vorba de un furt si de statul roman, situatia e credibila. daca ati fost cu adevarat victima a unui furt, trebuie sa incercati sa dobanditi dreptatea. sunt atatia imbecili care si-au "redobandit" proprietatile unor rude pe care nici nu le cunosteau si le-au vandut pentru a fi demolate fiindca n-aveau nevoie de ele.