Inflatia, hotul suprem din slujba Guvernelor. Preturile din 1989 ajustate cu inflatia ultimilor 21 de ani.

de Cristian Dogaru     http://cristiandogaru.blogspot.com/
Marţi, 8 februarie 2011, 8:56 Economie | Finanţe & Bănci

In Statete Unite, degete acuzatoare sunt indreptate spre Fed: din 1913, de la aparitia institutiei, dolarul si-a pierdut 95% din valoare. In Romania, seful Bancii Centrale este considerat salvatorul natiunii desi leul a pierdut in ultimii 21 de ani 99,97% din valoare astfel incat a fost necesara o denominare pentru ascunderea urmelor bagandu-se sub pres 4 zerouri. Pentru a adapta la capitalism orice pret “ceausist” la nivelul anului 1989, nu trebuie decat sa-l inmultiti cu 0,374 si obtineti echivalentul sau in lei noi ajustat cu inflatia. Ocazie cu care o sa va sara in ochi distorsiunile introduse de bula creditului. Un apartament de 100.000 lei vechi la nivelul anului 1989 ar trebui sa coste azi actualizat conform datelor INSSE, 37.400 lei (cam 9.000 euro) iar un salariu mediu de 3.000 Ron in pragul Revolutiei ar echivala azi cu 1.122 lei noi, sub castigul mediu pe economie.
  • Remarcati deci ca intre inflatia oficiala cumulata si transpunerea in realitate a preturilor istorice distanta poate fi apreciabila.
Pare deja un loc comun faptul ca romanii traiesc mai bine in capitalism. Sigur, daca excludem cateva mici detalii gen evolutia puterii de cumparare in ultimii 21 de ani. Inarmat cu un calculator de buzunar, ceva rabdare si datele Institutului National de Statistica, oricine poate determina evolutia bancnotei de 100 de lei in timp, actualizata cu inflatia. Veti observa ca in intervalul 1970 (luat ca an de referinta) si 1989, in aproape 20 de ani, inflatia cumulata se apropie de 50%, astfel incat pentru a cumpara un obiect pentru care plateai 100 de lei vechi in 1970 mai trebuia sa pui “doar” 49 lei in 1989. Ce se intampla peste 21 de ani, odata cu cresterea eficientei tipa.. pardon, economiei de piata? Pai, acelasi produs pentru care plateai 150 de Ron in 1989 costa 557.481 Ron la sfarsitul lui 2010, sau 55,748 lei noi. Olala! ati putea exclama.

Ei bine, nu va grabiti sa va indignati. Chiar daca salariul mediu din 1989, de 3000 lei vechi, ar echivala azi cu unul sub-mediu de 1.122 lei. Evolutia pretului activelor care au traversat bula creditarii e mult mai dramatica. Pastrand acelasi algoritm (coeficient de multiplicare de 0,374 intre anii 1989-2010), pretul unui apartament ar trebui sa fie azi sub 9.000 euro in timp ce pe piata, cu tot cu criza si ajustarile provocate de aceasta, il gasim de vreo 4-5 ori mai scump. Ca sa nu mai pomenim de faptul ca in 2008, pe varful bulei, era chiar de doua ori mai scump ca in prezent, de inteles de ce se simt crucificati cei ce s-au legat pe viata cu un credit pentru a-l achizitiona la preturile de atunci. Cum stam la capitolul masina personala? Mult mai bine.

Dacia de 70.000 lei in 1989 urma sa coste azi, actualizat cu inflatia, 26.180 lei (putin peste 6.000 euro), usor sub ce se gaseste azi pe piata, de aceasta data evolutia fiind in concordanta cu progresul inregistrat de tehnologie, concurenta etc. Dar in ceea ce priveste pretul mancarii? Kilogramul de carne de porc de 25 lei vechi in 1989- sper ca imi aduc bine aminte!- ar trebui regasit la supermarket azi la 9,35 lei noi daca am tine cont doar de inflatie (deci la pret de carne de ..pui). Suntem victime in imobiliar si evolutia puterii de cumparare, dar putem sa chiuim ca am scapat de comunism daca ne raportam la pretul unui…video (de la 20.000 lei vechi in 1989 la numai 100 lei noi acum) sau cel al pachetului de.. Kent, candva marfa de contrabanda. Una peste alta, cine crede ca indexarile cu inflatia ii protejeaza puterea de cumparare ar fi bine sa nu mai viseze.

Tendintele de sugrumare a clasei de mijoc in ultimii ani folosind parghia inflatiei au fost remarcate si in Occident, vezi aici un articol scris de analistul Societe Generale, Albert Edwards, despre cum contribuie Bancile Centrale la spolierea clasei mijlocii prin dilatarea si contractarea succesiva a masei monetare. Sau aici un filmulet la fel de interesant despre adancirea diferentelor dintre bogati si saraci in SUA in ultima generatie.
  • Inflatia damboviteana, o rana bine pansata?
Aici puteti gasi un calculator de preturi in SUA. Veti descoperi ca un produs in valoare de un dolar achizitionat in 1989 poate fi cumparat acum cu numai 1,76 dolari. Dar unul fabricat in 1913, anul infiintarii Fed? Va trebuie in acest caz 22 de dolari, ceea ce corespunde unei devalorizari a dolarului de 95% in 97 de ani. In Romania nu exista date din 1913, dar cum aratam mai sus, un produs de 1 leu in 1989 se cumpara cu 3740 lei azi (sau 0,374 lei noi), o depreciere a valorii monedei de 99,97% in numai 21 de ani. Cum a fost posibil asa ceva? Intre 1991 si 1994, rata inflatiei a fost de 170%, 210%, 256%, 136%. Au urmat doi ai mai calmi-32% si 38%-pentru ca in 1997 inflatia sa urce iarasi peste 100% (154%). 59% in 1998, 45% atat in 1999 cat si in 2000, 34% in 2001 si 22% in 2002. Abia in 2005 inflatia intra sub 10% pe an.

Tendinta de scadere se mentine pana in 2007 (4,8%) dupa care urmeaza cate un puseu de aproximativ 8% in 2008 si 2010. Atentie, cosul de produse si servicii cu care se calculeaza indicele preturilor de consum este gandit la nivel national, deci inflatia din urban e mult peste cea din rural, unde se practica autoconsumul de prin gospodarie iar utilitatile au o pondere mai mica. De altfel, cam peste tot in lume inflatia oficiala este coafata prin tot soiul de metode pentru a ascunde contribuabilului dimensiunea birului mascat pe care il suporta. Va recomand in acest sens Shadow Government Statistics (vezi aici)

Anii ’90, sunt caracterizati in Romania de cresteri explozive ale preturilor, explicate atat prin “liberalizare” si ajustarile brutale ale cursului de schimb mentinut subevaluat inainte de 1989 prin decizie politica, cat si prin mituirea electoratului in primii ani dupa revolutie cand s-au oferit drepturi, compensatii, alocatii etc. pe banda rulanta. Desi cei care s-au perindat la puterea politica sunt principalii vinovati pentru aceasta stare de lucruri, n-am auzit voci puternice prin BNR care sa protesteze impotriva solicitarilor de tiparire de moneda in ultimii 20 de ani. Asa cum n-am auzit nici semnale de alarma in timpul desfasurarii excrocheriilor SAFI-FMOA, Caritas, FNI etc.

Am asistat in schimb la o masura inexplicabila de relaxare a raportului rata/venituri permis solicitantilor de credite ipotecare de la 33% la 70%, decizie adoptata chiar in 2007, pe varful bulei imobiliare. Oare unde ajungea devalorizarea leului in ultimii 21 de ani, procentual vorbind, daca ar fi fost introdus in calculul inflatiei si pretul caselor? Probabil ca nu ne mai ajungeau cifrele de 9 dupa virgula, inainte de aceasta aflandu-se inca o pereche.

Citeste si alte articole ale lui Cristian Dogaru.




Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

11723 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Daca vreti si poze (Marţi, 8 februarie 2011, 9:12)

    apb [anonim]

    Daca vreti sa vedeti si grafice sugestive pe aceeasi tema, a furtului prin inflatie, nu trebuie decat sa dati un search pe net dupa: valoarea banilor material cu poze
  • +6 (6 voturi)    
    preturile inainte de '89 erau fixate (Marţi, 8 februarie 2011, 9:26)

    B [anonim]

    Tine cont ca preturile de dinainte de '89 pe care le iei ca referinta erau fixate de partidul comunist. Din aceasta cauza nu gaseai nimic prin galantare pentru ca pretul nu era la intersectia cererii cu oferta ci undeva mai jos si atunci intervenea sansa de a te afla in magazin sau in fata la coada cand aduceau marfa. Desigur, pretul la negru era undeva mai sus de pretul de echilibru. Daca ar fi sa simulezi cat ar fi fost pretul corect ai putea sa ponderezi preturile oficiale cu cele de pe piata neagra, problema e ca ultimele nu figureaza in nici o statistica.
    Chiar si dupa '89 pana in '96 preturile au fost subventionate, cum erau cele de utilitati etc.

    Tine cont ca la inflatia romaneasca a participat inflatia SUA care are imensul avantaj numit moneda de rezerva (tezaurizare).
    • +4 (4 voturi)    
      prietene, mi-ai luat vorbele din gura (Marţi, 8 februarie 2011, 10:03)

      bancher [anonim] i-a raspuns lui B

      asa este: pe timpul lui Ceausescu preturile erau stabilite centralizat, si nu puteau sa fluctueze sub nici o forma. Nu exista nici un echilibru al cererii si ofertei. Oferta era f mica, si cererea f mare, si pretul eral ar fi fost de 2-3 ori mai mare decat cel stabilit de statul comunist. Si stiti ceva interesant? Securitatea urmarea preturile de specula, si erau constienti ca acelea erau preturile reale, de echilibru.
    • 0 (0 voturi)    
      inflatie mascata era si inainte de 89 (Marţi, 8 februarie 2011, 12:31)

      alexnicolae [anonim] i-a raspuns lui B

      preturile si bunurile sunt pe aceasi parghie. Daca ai preturi mici si nu ai bunuri sa cumperi E INFLATIE! doar o parte din cumparatori au acces la bunurile respective. Exact asta face si inflatia - doar o parte din clienti au acces la bunuri. Daca ar fi real calculat probabil ca inflatia era mai grava inainte de 89 decat a fost oricand dupa 89!
  • +7 (9 voturi)    
    preturi (Marţi, 8 februarie 2011, 9:36)

    dorin valeriu [anonim]

    Ce rost are sa comparati preturile astea? Imi spuneti ca un Kg.carne de porc era la 25 de lei, dar nu spuneti ca nu gaseai decat eventual cu pile, la usa din dos. Asa intretineti "nostalgiile", bazati pe o prezentare falsa a situatiei. Eu stiu cu cat am cumparat dolarii cu care am luat dela "shop" primul televizor color, cu cata truda si cu ce riscuri !
    • +7 (7 voturi)    
      ... (Marţi, 8 februarie 2011, 10:27)

      Marcu [anonim] i-a raspuns lui dorin valeriu

      Ce rost are? Pai sa citeasca saracii si sa zica "da, domne', are dreptate: era mai bine pe vremea comunistilor, aveam de toate si mai ieftine". "nenorocitii aia de la BNR au stricat preturile (populismele electorale nu au nicio legatura cu inflatia, bineinteles)"

      Trist este ca memoria colectiva este scurta, oamenii uita repede toate relele comunismului si acum plang dupa carnea ieftina, uitand ca nu o gaseau sau ca trebuia sa stea la coada 4 ore pt ea.

      Si mai trist este ca ziaristii scriu in ton cu ce vrea romanul sa citeasca. Putini au taria de caracter sa spuna lucrurilor pe nume.
    • 0 (0 voturi)    
      inncercati sa comparati (Vineri, 22 aprilie 2011, 3:53)

      dibasani [anonim] i-a raspuns lui dorin valeriu

      dat fiind faptul ca multe lucruri erau sub control era bine iar chestia cu carnea sau valuta si alte maruntisuri nu constituiau o asa mare probl. sa fie rezolvate .Era mult mai usor sa se puna produse la vinzare ,fiinda bani de bine de rau avea omul ,produsele alimentare lipseau .Pe cind acum mag. fiind pline ,banii putini ,Ce e de facut?Deci care ar fi fost varianta ce-a mai buna >sa aprovizionam mag.,sau sa scadem salarile de 3-4 ori cu mag. pline si preturi mari .Nu mai spun de cei ce nu au locri de munca ,sint someri sau unde te angajezi esti platit ca pe timpul lui Vasile Roaita
  • +2 (8 voturi)    
    excelent articol (Marţi, 8 februarie 2011, 9:38)

    dann [anonim]

    In 1930 un muncitor la Ford putea intretine din salariu o familie. SI putea cumpara o casa fara credite.
    In 2011 e nevoie ca ambii soti sa lucreze la Ford ca sa poata sa traiasca si tot au nevoie de credite sa-si cumpere o casa
    • +6 (8 voturi)    
      Nu cred ca... (Marţi, 8 februarie 2011, 10:11)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui dann

      ....muncitorul isi putea permite cate o masina pt el si pentru sotie ca acum.
      ....casa de atunci era la fel de mare, confortabila (izolata termic etc.) sau de dotata (echipamente de uz casnic, mobila etc) precum cea de acum
      ....nivelul de trai de atunci (volumul bunurilor & serviciilor de care aveau nevoie pentru a se intretine - de ex. telefon, internet, tv, mancare, medicamente etc. etc.) era echivalent cu cel de acum.

      Intelegi unde vreau sa ajung?
  • 0 (4 voturi)    
    Io nush (Marţi, 8 februarie 2011, 9:42)

    Mamuka [anonim]

    Nu ma pricep la chestii destepte cu moneda, inflatie, etc., dar Istoria ne invata ca marea majoritate a problemelor cauzate de crize economice, alimentare, etc. se rezolva rapid prin razbel, adica ii iei gatul celui care face shmekerii, lui si familiei lui si-l linistesti! Uitati ce se intampla in Eghipet: credeti ca aia au ceva impotriva lui Mubarack? Noooo, le-a ajuns cutitul la os, nu mai au bani, nu mai au papa, adica, pe intelesul CONDUCATORILOR, nu mai au ce pierde!
  • +2 (4 voturi)    
    nu e corecta analiza (Marţi, 8 februarie 2011, 9:46)

    phane [anonim]

    Nu e corect sa comparati preturile la alimente si locuinte dinainte de 89 cu cele de astazi. Atunci era o piata controlata, acum este o piata libera.

    Preturile mici erau compensate prin rationalizare: alimentele se dadeau pe cartela, pentru masini si apartamente se astepta cu anii. Intr-o piata libera, fara asemenea restrictii, preturile ar fi fost mult mai mari.
  • +1 (3 voturi)    
    cine are tiparnita are puterea (Marţi, 8 februarie 2011, 9:48)

    nn [anonim]

    astea sunt teorii stiute zeci de ani dar fb cenzurate
  • +2 (4 voturi)    
    Inflatia-raul suprem. (Marţi, 8 februarie 2011, 9:53)

    AlinN [anonim]

    Inflatia la noi, in aceste zile, este necesara macar din cauza ca si restul statelor au inflatie. Daca noi n-am avea inflatie probabil n-am mai importa nimic si am colapsa rapid.
    Totusi, privind la nivel global, inflatia este raul suprem care duce sigur catre colapsul civilizatiei. Inflatia determina detinatorul de capital sa nu economiseasca ci sa speculeze. Daca isi tine banii in banci sau la ciorap in cele din urma capitalistul falimenteaza. Asa ca este fortat sa produca crestere economica. Este fortat sa produca mai mult, sa vanda mai mult, dar pentru asta trebuie un consum mai mare, deci inflatia duce la consum de resurse exponential crescut, politici care sa stimuleze cresterea populatiei, in final la cresterea populatiei. Sistemul actual capitalist-speculativ cu bani tipariti fara fundament, duce lumea catre colaps.
    Mai echilibrata pentru situatia de acum ar fi renuntarea la inflatie la nivel global si legarea monedei de metale rare. Nu ar fi perfecta, dar ar fi mult mai echilibrata. Oamenii ar putea sa economiseasca fara frica de a fi furati de guverne si nu ar mai fi fortati sa porduca crestere economica. Cresterea este rea in zilele noastre. Inseamna consum ma mare de resurse si populatie mai mare.
    Fie intelegem de bunavoie asta, fie ni se va face inteles cumva, natural. Poate si criza asta este legata de ... inflatie, cine stie?
    • 0 (2 voturi)    
      cel mai bun comentariu din cele 35 (Miercuri, 9 februarie 2011, 0:47)

      davos [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      pana la acest moment. Voi ce care sunteti si tot o trageti cu piata libera cred ca va place specula. Sunteti tot aceeasi comentatori PD-laci care va dati plusuri intre voi?
      Voi chiar credeti ca e normal nivelul la care este aurul acuma?
      http://www.goldprice.org/

      Verificati de altfel si cat era aurul in 2001. Unde ajungem in felul asta, devoram planeta pt ca suntem lacomi.
  • -1 (5 voturi)    
    ...adevar graieste (Marţi, 8 februarie 2011, 9:53)

    gura pacatosului [anonim]

    Nota 10 pentru articol. Bv pentru curajul de pune la indoiala mitul tehnocratului isarescu. E clar ca tipu e destept si face multe eforturi...problema e ..pentru cine si ce face aceste eforturi??
  • +3 (5 voturi)    
    ah.. (Marţi, 8 februarie 2011, 10:25)

    hash [anonim]

    "ochi distorsiunile introduse de bula creditului. Un apartament .."

    pierzi din vedere liberalizarea pietei, deschiderea spre exterior care s-a facut treptat. practic am avut de indeplinit:
    - adaptarea la piata de capital externa (amintiti-va ca deschiderea s-a facut treptat, ca ne cumparau aia cu totul);
    - adaptarea preturilor interne la cele ale marfurilor de import (pe care nu le-am fi permis)

    Salariile au fost incet-incet impinse si ele in sus, din acest motiv..

    Asta a adus cu sine posibilitatea dvs. de a merge la ski in Austria, sau la mare in Grecia, de exemplu.

    Ganditi-va ce putea cumpara un roman mediu in 89, si ce poate acum. Ati minti daca ati spune ca o duce mai rau.

    Daca aveti in vedere numai tiparirea de bancnote, si va legati numai de inflatie, atunci n-am facut nimic, aveti ochelari de cal.
    • +1 (5 voturi)    
      concedii ideologice (Marţi, 8 februarie 2011, 10:31)

      cristian dogaru [anonim] i-a raspuns lui hash

      daca ne legam doar de concedii, numarul celor care si le permit a scazut fata de 1989...daca ne legam de destinatii gen grecia sau austria, acum ni le permitem pentru ca se circula liber, nu pentru ca inainte nu am fi avut bani pentru a plati o saptamana afara...puterea de cumparare a scazut, asta spuneam eu...dar vad ca vreti sa duceti discutia in alta directie, la o comparatie intre ambalaje...
      • +1 (3 voturi)    
        cred ca va inselati (Marţi, 8 februarie 2011, 11:38)

        hash [anonim] i-a raspuns lui cristian dogaru

        puterea de cumparare a crescut. standardul de viata a crescut.

        nu e vorba de ambalaje deloc.

        daca va legati de pretul locuintelor, cred ca lucrurile nu s-au schimbat, si deocamdata stau relativ bine. poate prea scumpe, din cauza creditelor acordate in nestire. in esenta, ca roman mediu, un apartament nu poti sa ti-l cumperi cu munca pe 5 ani. si nici nu e bine sa se intample asta.

        ganditi-va ca lucrurile trebuie sa aiba un pret, altfel ne-am duce si-am tandali cu totii pe o insula in hawaii.
      • 0 (0 voturi)    
        revin, (Marţi, 8 februarie 2011, 11:50)

        hash [anonim] i-a raspuns lui cristian dogaru

        "numarul celor care si le permit a scazut fata de 1989"

        nu este vorba de cei care si le permit.

        este vorba de schimbarea mentalitatii.

        cei care vor sa si le permita, trebuie sa vrea cu adevarat asta.

        inainte si le permiteau pentru ca munceau, mult/putin, bun/prost.

        aduceti-va aminte:
        - exportam materii prime
        - piesele noastre, laminatele, erau retopite, foloseau materia prima (ai mei au lucrat in fabrica, deci stiu);
        - aduceti-va aminte ca se fura din fabrica pe sub ochii portarului

        economia in ansamblul ei era una dirijata. nu exista un raport cerere/oferta care sa regleze pretul. bunastarea, ca rezultat, era de slaba calitate.

        cu alte cuvinte, munceam pe bani putini, si prost.

        statul subventiona concediile la mare ale celor multi (biletele de sindicat).

        (sa va mai aduc aminte de cozile la benzina la constanta? ca 3-4 zile din concediul ala de 10 la mare, te bronzai la peco?)

        ca sa-ti permiti un concediu, trebuie ca munca ta sa aiba valoare. deocamdata noi incurajam facutul de nimic (vezi cozile la organismele statului, fisiere xls pe disketa intitulate pompos "declaratii electronice", nivelul scazut al scolii si al asistentei medicale etc.)

        problema e un pic mai adanca decat "numarul de concedii"

        din pacate capitalismul nu incurajeaza munca de dragul muncii, chiar daca e bine intentionata. muncesti, dar muncesti ineficient, esti platit ca atare, adica prost. cred ca aici este diferenta. restul sunt doar consecinte.
      • 0 (0 voturi)    
        again, (Marţi, 8 februarie 2011, 12:00)

        hash [anonim] i-a raspuns lui cristian dogaru

        uite aveti aici in ziarul de azi un articol care ilustreaza, mai bine decat am facut-o eu, cauzele numarului mai mic de concedii de care pomeneati :)

        http://www.contributors.ro/economie/harap-alb-a-distrus-romania/?cfcc

        gandim diferit..
  • +4 (4 voturi)    
    pretul si piata (Marţi, 8 februarie 2011, 10:36)

    Bogdan [anonim]

    Pai ti se pare ca in 1989 era o piata libera in Romania si preturile se stabileau in functie de cerere si oferta? O fi fost pretul la carne de porc 25 lei kilogramul, dar unde o puteai gasi? Sunt sigur ca guvernul o poate face si astazi 9 lei pe kill cu acelasi efect: disparitia ei din magazine. It's a kind of magic :)
  • +1 (1 vot)    
    INFLATIE (Marţi, 8 februarie 2011, 10:49)

    ionut [anonim]

    Sunt de acord cu cei care spun ca nu exista un termen real de comparatie intre 1989 si azi privind preturile.In 1989 oferta era practic inexistenta.
    Referitor la inflatia romaneasca,cred ca se uita cel mai mare inamic: costul urias al creditului in Romania.Un 10 % la euro cand Euribor e in jur de 1 % e un cost pe care producatorul roman il "paseaza" clientului roman.Din cauza asta preturile finale trebuie sa fie mari.Cum tehnologia avanseaza repede,ponderea costului fortei de munca in structura costurilor e mica astfel incat forta de munca ieftina nu mai ajunge sa compenseze costul mare al creditului.
  • 0 (0 voturi)    
    Inflatia, hotul suprem din slujba Guvernelor. Pret (Marţi, 8 februarie 2011, 10:53)

    Dega [anonim]

    Gresit. Chiar daca preturile erau controlate, acest lucru se intampla pe toate nivelurile, de la furnizorul de materie prima pana la produsul finit, deci ar fi trebuit sa gasim produse pe piata. Din pacate aceste nu existau in magazine din cauza exportului total in vederea anularii datoriei externe. Lipsa de produse din magazine nu avea legatura cu ratiunile economice ci cu cele politice.
    Din pacate dupa ce un "destept" ne-a chinuit 20 de ani ca sa plateasca datoria externa a Romaniei, alti "destepti" ne-au chinuit alti 20 de ani ca sa ajungem la o datorie si mai mare si uite asa ne invartim in cercul fara sfarsit al sclaviei marilor finante.
  • +3 (3 voturi)    
    COMPARATII (Marţi, 8 februarie 2011, 10:59)

    STAN PATITU [anonim]

    In anii '80 s-a trait mizerabil. Totul a disparut din galantare. Slamul mizerabil se dadea cu suta de grame. Carnea o luam cu 100lei/kg la negru. La oficial carnea cu grasime era 31lei/kg sau fara grasime 34lei/kg. Carnea de 31 se dadea in felii puse pe o placa mare de slanina. Carnea in ultimii ani se dadea pe cartela, dar nici asa nu o gaseai. Asta era alimentatia rationala in conceptia partidului ! Se pregateau fabrici de mancare de unde urma sa ne hranim cu sufertasul. Se gandisera ca hrana sa se imparta prin administratia blocului. In prima parte a anilor '70 s-a trait foarte bine, la un nivel occidental. Este vorba de nivelul de atunci din occident. Apoi nivelul de trai s-a depreciat incet incet si mai accentuat dupa cutremurul din 1977 atingand paroxismul la sfirsitul anilor '80. Eu consider ca un salariu de 3000 lei din 1989 echivaleaza cu un salariu de 3000 lei de acum. Nu stiu cum fac ei socoteala dar cu un salariu de 3000 lei puteai sa cumperi un apartament in rate. Salariul minim era de 2000 lei. Ceausescu promitea in 22 decembrie ca face salariul minim 2200 lei... Oricum se traia mizerabil inainte de '89. Mizerabil. Din pacate si acum sunt oameni care traiesc mizerabil. Banuiesc sa sufera cumplit cand trec prin fata vitrinelor pline cu de toate de care ei nu se pot atinge. Dumnezeu o sa-i pedepsesca pe vinovati oricare sunt ei.
    • +1 (1 vot)    
      Uite cum iese adevărul la suprafaţă (Miercuri, 9 februarie 2011, 15:33)

      Gigi Maybachistu' Ne(o)comunist [anonim] i-a raspuns lui STAN PATITU

      "Carnea o luam cu 100lei/kg la negru"

      Omul nostru spune că dacă ar fi fost 25 de lei în 1989 ar fi trebuit să fie 9,35 lei acum.

      La 100 de lei (prin speculanţi) rezultă 37,4 lei la speculantul modern, adică supermarketul.

      Nu e 37,4 în realitate. În Cora e mult mai puţin.

      "Eu consider ca un salariu de 3000 lei din 1989 echivaleaza cu un salariu de 3000 lei de acum."

      Nu prea.

      1 USD (1989) = 21 lei comunişti.
      1 USD (1989) = 1,76 USD (2010)
      1 USD (2010) = 11,93 lei comunişti
      1 USD (2010) = 3,12 lei RON

      Deci 1 leu RON = 3,823 lei comunişti.

      Adică un salariu MIC în zilele noastre, 1500-1800 RON net, înseamnă 5734 - 6881 lei comunişti.

      Unde avea cineva 5734 - 6881 lei în 1989!? Un salariu de director de întreprindere era vreo 5000 lei comunişti, un baron comunist (înalt funcţionar PCR, ministru adjunct, director de centrală) avea 10 000 - 12 000 de lei lunar.

      Adică, în banii de azi, baronul comunist avea 2615 până la 3138 RON, abia cât un şofer de TIR sau un funcţionăraş corporatist de azi!!

      Nu e de mirare că un ceas Doxa, care pe atunci era marfă de contrabandă, mai preţios ca aurul , e luat azi cu 200 USD din Unirea de orice Gigel.

      Dacă ar şti Gigel însă mai multă aritmetică, şi ar afla că berea lui de 5 RON azi făcea aproape 20 de lei comunişti, abia atunci ar realiza ce progrese a făcut în putredul capitalism, caracterizat prin exploatarea omului de către om :))
  • -1 (5 voturi)    
    De cand? (Marţi, 8 februarie 2011, 11:06)

    Analfabet [anonim]

    De cand preia hotnews articole scrise de conspirationisti? Serios, ne jigniti...
    • +1 (1 vot)    
      nu ne jigneste, (Marţi, 8 februarie 2011, 11:52)

      hash [anonim] i-a raspuns lui Analfabet

      ne testeaza :P

      adica ne tine vigilenti ..
  • +5 (5 voturi)    
    calcul eronat (Marţi, 8 februarie 2011, 11:07)

    florin [anonim]

    Preturile de acum nu pot fi comparate cu cele dinainte de 89 intrucat preturile actuale sunt formate liber pe cand cele de atunci erau controlate. Mai mult chiar daca kilogramul de carne costa 25 lei nu puteai cumpara cat doreai si atunci cand obtineai calitatea era foarte proasta, eventual echivalenta cu kilogramul de carcasa la aceasta ora (in jur de 10 lei astazi).
    O masina costa 70.000 lei si trebuia sa astepti vreo trei ani. Daca o cumparai noua de la o persoana careia ii venise randul era intre 100.000 lei si 140.000 lei.
    Aceeasi situatie este si in cazul locuintelor, care si la vremea respectiva se plateau in rate pe 20 ani.
    Chiar si la preturi nominale diferenta nu este prea mare. Inainte de 89 iti trebuiau 23,33 salarii medii sa cumperi o Dacie, iar astazi iti trebuie 19.83salarii medii nete sa cumperi un Logan (varianta dotata mediu). Situatia este mai proasta in cazul locuintelor, dar asta numai datorita bulei imobiliare, incet incet preturile vor reveni la normal.
    • 0 (0 voturi)    
      Eronat, dar altfel decât crezi (Miercuri, 9 februarie 2011, 15:37)

      Gigi Maybachistu' Ne(o)comunist [anonim] i-a raspuns lui florin

      "Aceeasi situatie este si in cazul locuintelor, care si la vremea respectiva se plateau in rate pe 20 ani."

      Salariul mediu vreo 2400-2600 de lei, raportat la rata de vreo 1400-1800 de lei creditul de la CEC, sună mai urât decât creditul imobiliar din timpul bulei de acum.

      (Ceea ce lumea nu vrea să-şi aducă aminte e faptul că un "Gigel" comunist, activist, ridicat de jos, venit de pe tarlalele patriei, lua apartamentul GRATIS, în timp ce un "Florinel" cu origine nesănătoasă plătea 60-70% din venitul lui pe rată la CEC. Ai Dracului capitalişti mai erau comuniştii ăştia!)
      • 0 (0 voturi)    
        erori erori erori (Vineri, 22 aprilie 2011, 4:31)

        dibasani [anonim] i-a raspuns lui Gigi Maybachistu' Ne(o)comunist

        Prietene mai fati putin lectiile cred ca ai fost copil pe vremea aia si vb din auzite,poate nu sti ca puteai lua un ap. cu cca. 30 salarii comuniste iar acum il ia cine poate cu 100 de salarii cap.Dar nu erai interesat sa-ti cumperi ap. fiinda chiria reprezenta 10% din salariu.SA NU MAI FACEM COMPARATI cu pretul valutei de atunci si de acum nici atunci si nici acum nu muncim pe valutaPCT.
  • 0 (4 voturi)    
    Infatia si politica (Marţi, 8 februarie 2011, 11:39)

    nedumeritul [anonim]

    Prin inflatie se intelege ca statul baga mana in buzunarul cetateanului ,furt legalizat !!!Politica guvernantilor de a tine cetatenii cit mai saraci,ca sa poata fi controlati si manipulati!!!
    • +2 (4 voturi)    
      tulai Doamne (Marţi, 8 februarie 2011, 12:06)

      bancher [anonim] i-a raspuns lui nedumeritul

      am trait sa o aud si pe asta.
    • +4 (4 voturi)    
      inflatia taratoare.. (Marţi, 8 februarie 2011, 12:20)

      hash [anonim] i-a raspuns lui nedumeritul

      .. te ajuta pe tine sa te mentii competitiv, si il impiedica, pe termen lung, pe cel care obtine mijloace materiale prin nemunca, sa prospere.

      inflatia, as zice, motiveaza oamenii.

      tu crezi mai departe in teoria conspiratiei, ca e mai la indemana.

      "Politica guvernantilor de a tine cetatenii cit mai saraci" - dar cine alege guvernantii aia, nu tu? crezi ca au ei un consens tacit? hmpf. cel mult pot forma un interes de grup, pentru ei.

      Cum sa te faca guvernul fericit? sa-ti dea o roaba de aur pe luna? tie si la inca 20 de milioane? crezi ca mai valoreaza ceva aurul ala, daca-l au toti?!

      Obisnuiti-va sa ganditi ca, pentru ca voi sa aveti, cineva trebuie sa munceasca. Si trebuie sa munceasca eficient.
      • 0 (0 voturi)    
        Inflatie = furt legalizat (Miercuri, 9 februarie 2011, 9:06)

        Adrian [anonim] i-a raspuns lui hash

        Bai,

        Inflatia ii face pe cei care produc sa nu mai investeasca in inovatie ca preturile cresc oricum, deci si profitul. Iar tu si cu mine suntem ultimii care vom "profita" de inflatie - asta dc nu ai acces nelimitat la o masina de bani sa "cumperi" primul, cum sunt bancile.

        Inflatia in niciun caz nu te mentine competitiv - competitiv inseamna sa oferi un acelasi produs la un pret mai mic = sa inovezi cumva

        Nu e vorba de nicio teorie a conspiratiei - este intr-adevar un furt legalizat.
  • +3 (5 voturi)    
    Oare chiar asa o fi? (Marţi, 8 februarie 2011, 11:56)

    gheorghe [anonim]

    Cati ani ai domnule gazetar? Vii la mine care am trait iadul anilor 80 si-mi spui ca astazi traiesc mai rau decat atunci! Chiar nu iti e rusine? Celor care lauda comunismul si virtutiile lui ar trebui sa li se aplice acelasi tratament ca celor care lauda nazismul. Imi dai exemplul cu Dacia! Pai eu te-as intreba ai da astazi 6000 de euro pe o Dacie de atunci? Acum te simti bine ai de toate in casa ai calculator si plasme ai combine frigorfica ai masina cu toate dotarile, bucatarie cu toate cele necesare ai supermarchet-turi care iti stau la dispozitie zi si noapte, adica ai ce nici nu puteau visa parintii tai si vii la mine cu asemenea articole! Sau cumva parintii tai au fost mari stabi la partid. In care caz ti-as acorda clementa!
    • -1 (1 vot)    
      pentru gheorghe anonimu (Marţi, 8 februarie 2011, 14:46)

      vasile [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

      stimate domn ghita, probabil ai ros un ciolan bun si atunci si acum. sunt avantaje si dezavantaje, dar viata de atunci era muuult mai lejera fata de cea de acum. lasa deoparte ingamfarea fata de noua generatie si nu incerca sa ne spui ca tu ai muncit si ai indurat la vremea ta si ca noi avem o viata usoara. da, i-mi permit un laptop, un tv performant, pe care le mut dupa mine la 1-2 ani cand se hotaraste proprietarul sa faca altceva cu cotetul lui de garsoniera sau cand nu ma mai inteleg cu el ca nu eu treb sa repar conducta pluviala a blocului. sunt multe de spus.
      • +1 (1 vot)    
        Asa este dom. Vasile! (Miercuri, 9 februarie 2011, 8:04)

        gheorghe [anonim] i-a raspuns lui vasile

        Asa e cum spui. Viata de atunci era muuuuuuuuult mai lejera pentru . . . . . puturosi si incapabili. Si din astia erau muuuuulti tare. Muncea unul sau doi si erau platiti la acord global zece sau doisprezece in parti egale ca doar , nu-i asa, fiecare trebuie sa traiasca. Am mai spus odata si am fost cenzurat o mai spun inca odata. De regula numele de Gheorghe este asimilat termenul;ui de prost de incult ( stii treaba cu mai Gheo) dar vad ca nici cu Vasile nu imi e rusine. Tine aproape fratele meu. In ce priveste ciolanul ros de mine nici nu stii cata dreptate ai. Am mancat in vremea aceia atatia adidasi (picioare de porc cu copite cu tot) ca si astazi simt ca mi se apleaca.
        • +1 (1 vot)    
          Lejeră, coane Fănică! (Miercuri, 9 februarie 2011, 15:40)

          Gigi Maybachistu' Hoţ şi Comunistofil [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

          "Muncea unul sau doi si erau platiti la acord global zece sau doisprezece in parti egale ca doar , nu-i asa, fiecare trebuie sa traiasca. "

          N-ai spus şi cum plecau cu geanta de piese după ei din fabrică, sau cu 2-3 foi de tablă aruncate peste gard :D
  • +1 (3 voturi)    
    Articol terci, de unde sunt datele astea? (Marţi, 8 februarie 2011, 12:12)

    ion [anonim]

    Articolul este destul de terciuit.

    Ce e adevarat: inflatia e cea care ii pedepseste pe "copiii cuminti": cei economi din clasa de mijloc. Ei sunt jupuiti de asta, desi am facut ce trebuia. Si inflatia nu e numai in slujba statului. Mai corect spus, inflatia ii ajuta pe cei risipitori, si stat si privat, si bogati si saraci. Pe cei bogati mai abitir decat pe cei saraci.

    In rest nu stiu de unde trage domnul autor datele.

    Salariul mediu de 3000 de lei net in 1989? Mi se pare extrem de mult, cred ca media era la 2000 de lei.

    1 kg de pulpa de porc cu os (si grasime din belsug) era fix 31 de lei/kg, nu 25 de lei. Iar asta era pretul la care carnea NU se gasea, decat cu pretul unor cozi de ore in sir (si se dadeau 2-3 kg/persoana). Banuiesc ca astia mai tineri cred ca delirez.

    Din pacate, sunt mai batran si pot sa imi aduc aminte. Pretul pe piata neagra era de 2-3 ori mai mare decat pretul asta.

    La un salariu mediu de 1350 de lei astazi si la un kg de pulpa de porc fara os si grasime de 17 lei, la liber in orice magazin, faceti calculul.

    Si alte preturi din epoca de aur:
    1 paine: 2,5 lei
    1 sticla de bere: 5,5-6,6 lei (Azuga su Bucegi, nu Heineken sau Dab!)
    100 de grame de cafea de proasta calitate: 10 lei

    Am vazut calcule facute pe buna. In acest moment puterea de cumparare este cu 24% mai mare decat in 1989. Si eu cred ca pe acolo pe acolo stam.
  • +2 (2 voturi)    
    Preturi reale 1989! (Marţi, 8 februarie 2011, 12:52)

    val [anonim]

    Eu faceam cumparaturile in familie si eram ”pasionat” de evolutia preturilor.
    Iata cateva referinte, preturi si tarife:
    -salariul mediu net (sept. 1989) – 3650 lei
    -cursul oficial de schimb (sept. 1989) 11,4 Lei/USD
    -cursul mediu de revenire operatiuni export: 15 Lei/USD
    Preturi produse nealimentare:
    -apartament 2 cam, conf. 1, dotari standard, cartier extracentral – 138000 – 146000 lei
    -autoturism Dacia 1310 L - 81500 Lei
    -televizor Telecolor – 10400 Lei
    -masina de spalat automata 16 prog – 6250 lei
    -aragaz 4 ochiuri Satu Mare – 2060 lei
    -costum barbatesc, 80% lana – 1600 lei
    -pantofi piele cal. superioara - 375 lei
    -sufragerie PAL furniruit standard – 12000 lei
    -deospray Adam 150 ml – 32 lei
    -pachet tigari Carpati ff – 2,50lei; Golf – 9 lei
    -benzina premium 98 – 9,50 lei/l
    Preturi produse alimentare:
    -pulpa porc degrasata cu os – 34 lei/kg
    -pui intreg - 27 lei/kg
    -salam de vara - 64 lei/kg
    -crenvursti porc – 37 lei/kg
    -lapte 1,8 grasime – 4,50 lei/l
    -ulei floarea soarelui – 15 lei/l
    -zahar tos - 12 lei/kg
    -orez standard – 9 lei/kg
    -vin VSO grasa de Cotnari – 38 lei/700 ml
    -vodca Cristal 37° - 33 lei/500 ml
    -bere Bucegi - 4,25 lei/500 ml
    -branza telemea vaca 40% grasime – 19 lei/kg
    -cascaval Dorna – 32 lei/kg
    Tarife servicii:
    -loc hotel cat. I – 47,5 lei/noapte
    -tuns clasic – 6 lei
    -avion Bucuresti/Oradea – 330 lei
    -bilet tratament 12 zile, pensiune completa, 5 proceduri,
    prin UGSR – 1250 lei
    Preturi piata paralela:
    -tigarete Kent 120 mm – 80/100 lei/pach
    -cafea Alvorada boabe – 200 lei/250 g
    -sterilet Cu – 2500 lei/buc
    -bluejeans Lee/Rifle/Wrangler/Levi – 2000 lei/per
    -videorecorder brand cunoscut – 45000 lei

    Completati si voi.......
    • 0 (0 voturi)    
      Felicitari! (Miercuri, 9 februarie 2011, 10:41)

      Razvan [anonim] i-a raspuns lui val

      Eram mai tanar, nu-mi aduc aminte chiar asa de multe preturi de atunci, lista dvs. e o comoara :)

      O singura corectie - potrivit INS, sal mediu net in 1989 a fost de 3063 lei. Adica azi salariul mediu net este de circ 1350 d elei (de 4400 de ori mai mare - adica preturilor de mai sus li s-ar putea aplica o corectie cu 0,44 pentru a afala cat ar trebui sa fie azi, ca sa fie echivalente cu castigurile).

      Daca luam in calcul faptul ca atunci, cu exceptia avocatilor si a unei foarte subtiri paturi de meseriasi care lucrau in cooperativa, toata lumea avea salariu, iar azi sunt sute de mii de PFA, sute de mii de intreprinzatori, plus cei platiti pe langa/in loc de salariu cu drepturi de autor, conventii civile etc., rezulta ca VENITURILE legale ale romanilor sunt semnificativ mai mari decat 1350 de lei pe luna. Adica rata de echivalare ar trebui sa fie de 0,5-0,6.

      Si de aici ies niste chestii misto - un TV color ar trebui sa coste 5000-6000 de lei azi (un TV echivalent cu telecolorul costa maxim 300 de lei), o mobila de sufragerie din PAL 6.000-7.000 de lei (fata de in jur de 1.000 de lei azi), salamul de vara 32-39 de lei/kg (asta e pret de salam de sibiu azi), un pachet de cafea 250 gr 100-120 de lei, o franzela 2-2,5 lei, un Logan chel 40-48.000 de lei (adica 9.500-11.500 de euro!) etc.
    • 0 (0 voturi)    
      Preturi (Miercuri, 9 februarie 2011, 10:47)

      Catz Kitty [utilizator] i-a raspuns lui val

      Ai cam incurcat datele frate !
      Telecolor - 14400 lei, Cromatic - 18000 lei

      tigarete Golf sau Neptun - 20 lei

      Alvorada - 600 lei/250 g

      Dolarul la negru, minim 60 lei

      Pe de alta parte, nu uita ca multe din produsele cu preturi "atractive" (de exemplu cascavalul Dorna) nu se gaseau pe piata, fiind inlocuite cu produse "superioare' (cine-si mai aduce aminte de "magazinul milionarilor" ?) cu preturi de vreo doua ori mai mari.

      Telecolorul costa pe piata neagra 50000 de lei.
      Cutia de ness 50 g la alimentara 60 lei (nu se gasea si o luai la pret de restaurant - 120 de lei)

      Telemeaua de oi la tarani (dar si la stat - cea de export) 40 lei/kg

      Frigider Zil - 7500 lei

      O caseta video 600 de lei.

      Cel mai scump aragaz era 4500 de lei.
  • 0 (0 voturi)    
    Comparatii inutile! (Marţi, 8 februarie 2011, 17:21)

    Florian [anonim]

    Nu cred ca in afara de a starni nostalogii inutile, aceste comparatii folosesc la ceva. preturile de referinta de dinainte de 1989 erau preturi subventionate. Nimic din lista de costuri care compunea pretul nu era la valoarea reala de piata fiindca economia era una de tip centralizat. Acum , dupa 21 de ani cel putin la nivelul formarii preturilor au fost eliminate majoritatea subventiilor si, de multe ori, unele elemente de pret sunt mult umflate! Asa ca orice valoarea reala, stiintifica este nula!
  • 0 (0 voturi)    
    Ciudate omisiuni (Miercuri, 9 februarie 2011, 4:06)

    Gavrila [anonim]

    Da Bancorex-ul + alte banci mai mici falimentate unde sunt in ecuatie? Sau sunt cuvinte tabu pentru ca de, probabil toata clasa noastra politica + servicii speciale + politie + justitie + prietenii lor si-au facut vilele cu ele? Dar productivitatea muncii in Romania? Dar ceva despre produse romanesti competitive acasa si afara (care lipsesc cu desavarsire)? Ce zici de astea? Ai? Eternele articole de ametit bizonul carpatin...
    • +1 (1 vot)    
      Nu întrebi pe cine trebuie (Miercuri, 9 februarie 2011, 15:44)

      Gigi Maybachistu' Ne(o)comunist [anonim] i-a raspuns lui Gavrila

      Comuniştii roşii, comuniştii portocalii şi comuniştii de alte culori, care sunt fraţi, rămurele din trunchiul PCR, ştiu foarte bine şi unde e Bancorex, şi unde e Bankcoop, şi unde e Banca Agricolă, şi de unde au vile, şi ce uzine au falimentat ca să le cumpere tot ei, şi multe altele.

      Dar Dorel al nostru, care vede toate astea, tot spre comunişti trage.
  • 0 (0 voturi)    
    calcul matematic (Miercuri, 9 februarie 2011, 6:33)

    Gogu [anonim]

    Daca leul si-a pierdut 99.97 % din valoare, de la revolutie si pana acum, nu inteleg de ce inmultiti un pret vechi cu 0.374 pentru a obtine un ret actualizat?

    Daca sa zicem ca un produs isi pierde 50 % din valoare atunci ca sa obtii suma actualizata inmultesti preul vechi cu 0.5 si obtii suma actualizata. Deci daca un mar costa 100 lei vechi, valoarea actualizata ar trebui sa fie 50 de lei noi, teoretic.

    Factorul aplicat la calculele d-voastra ar trebui sa fie 0.03si nu 0.3, neluand in considerare ultimele doua zecimale.
  • 0 (0 voturi)    
    Imobiliare (Miercuri, 9 februarie 2011, 8:23)

    bogdan [anonim]

    O mica observatie cu privire la imobiliare : in vremea comunista pretul nu reflecta :
    - nici cererea si oferta (erau putine apt pe piata libera 90% fiind "alocate" de stat - adica date pe GRATIS)
    - nici valoarea intrinseca a produsului (materiale, oameni etc costurile fiind subventionate...materiale-stim cum, oameni - salarii mici , nivel de trai scazut etc)

    Cred ca ultima perioada care ne poate da o idee cat de cat asupra preturilor caselor este cea dinainte de WW2.
    • 0 (0 voturi)    
      rectificare (Vineri, 22 aprilie 2011, 4:59)

      dibasani [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      Si totusi apart. nu erau date GRATIS primeai un ap. cu CHIRIE .Deci tara contruia si-ti oferea un spatiu de locuit cu o chirie care reprezenta cca 10% din venit.Si avind in vedere compararea mai multor preturi daca salarul ar fi de 3500 ca atunci nu s-ar mai plinge nimeni
  • 0 (0 voturi)