FMI: Datoria si deficitului Japoniei, nesustenabile pe termen mediu

de Carla Dinu     HotNews.ro
Miercuri, 9 februarie 2011, 7:48 Economie | Finanţe & Bănci

Datoria uriasa si deficitul bugetar din Japonia, "nu sunt sustenabile pe termen mediu si lung", a avertizat, miercuri, directorul general adjunct al Fondului Monetar International (FMI), Naoyuki Shinohara.

Datoria ajunge acum la 200% din PIB-ul sau, iar la sfarsitul lunii ianuarie agentia de rating Standard & Poor's a redus ratingul pe termen lung la AA-, din cauza datoriilor uriase ale Japoniei.

"Datoriile si deficitele bugetare in Japonia nu sunt sustenabile pe termen mediu si lung", a avertizat Shinohara in timpul unei conferinte de presa in Tokyo.

"Daca situatia actuala se mentine, vor aparea probleme", a adaugat acesta, in timp ce jumatate din bugetul de stat este finantat de vanzarile de bonduri de trezorerie.













Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

1920 vizualizari

  • -3 (7 voturi)    
    FMI-ul (Miercuri, 9 februarie 2011, 8:45)

    Samurai si mioritici [anonim]

    vrea sa-i "rezolve" si pe japonezi...:))) Din pacate pt. el,inclin sa cred ca japonezii se vor descurca singuri...Japonezii nu sunt romani,nu au un cuplu Basescu&Boc,ceea ce e suficient...
    • +2 (6 voturi)    
      Dobitocule. (Miercuri, 9 februarie 2011, 10:02)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Samurai si mioritici

      Daca ai o parere asa proasta despre romani,de ce mai stai in Romania?Iti place lenea si chiulul de aici?Dupa cum gandesti ,cred ca esti un derbedeu josnic,care prefera sa dea in cap cuiva ,decat sa munceasca ceva.Infumurat si prost.Asta esti.
    • 0 (0 voturi)    
      ai dreptate... (Miercuri, 9 februarie 2011, 11:40)

      costica [anonim] i-a raspuns lui Samurai si mioritici

      p-astia de la FMI i-a apucat grija Japoniei !!! Mai mare rasul. O sa dea Japonia faliment, ce sa zic si o sa aiba nevoie de eminentele cenusii de la FMI care au ingropat toate economiile pe care le-au asistat, de le-au trebuit ani buni pana sa revina pe crestere.... Sa mori de ras, nu alta, nu mai poate Japonia de grija ce i-o poarta FMIul...........
    • 0 (0 voturi)    
      Nu e nevoie de FMI, fiecare se "rezolva" singur (Miercuri, 9 februarie 2011, 13:34)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Samurai si mioritici

      Auzi, dar ia sa fiu eu avocatul diavolului..

      Exista tara cu excedent bugetar care sa apeleze la FMI? Exista tara cu balanta externa pozitiva pe termen lung care sa apeleze la FMI? Exista tara cu datorie publica mica si care sa apeleze la FMI?

      Nene, aia de la FMI par de multe ori niste contabili cam incuiati. Dar dau imprumuturi cu dobanda foarte mica si, mai ales, NU VIN SINGURI. Vin cand sunt chemati.

      Ori foarte multe tari cheltuie si se imprumuta in disperare. Fac deficite publice uriase, fac datorii publice uriase. Si apoi dau vina pe FMI ca sunt ele in rahat.

      E cam ca un individ care mananca 15 ani numai grasimi, bea si fumeaza, nu face sport si, la final, pe patul de spital, afla care e buba: nu a gasit al mai bun chirurg din lume care sa il opereze pe cord deschis. El nu are nicio vina.

      Cam asa e si cu Japonia. Cam asa e si cu Romania. Norocul nostru e ca la noi regimul ala dement cu slanina, alcool si fumat a durat doar cativa ani. La altii dureaza de zeci de ani. Unii or sa scape, ca au ai mai buni "chirurgi" din lume (USA par exemplu - putere militara, putere financiara, dolarul ca moneda de schimb international), despre altii nu prea stiu..
      • 0 (0 voturi)    
        Da, e ok cum zici ... (Miercuri, 9 februarie 2011, 14:23)

        Marse [anonim] i-a raspuns lui ion

        ... dar tot sunt foarte surprins ca Japonia este intr-o asemenea situatie . Parca avea o super rezerva valutara, de 1000 miliarde USD ...
  • +2 (2 voturi)    
    declaratiile FMI sa aiba o legatura cu asta? (Miercuri, 9 februarie 2011, 9:22)

    alexg [anonim]

    http://www.bloombiz.ro/international/fmi-a-imprumutat-100-de-miliarde-de-dolari-de-la-japonia_1451880
    • 0 (0 voturi)    
      FMI (Miercuri, 9 februarie 2011, 11:21)

      Anon [anonim] i-a raspuns lui alexg

      Dorește ca Japonia să devină o a doua Argentină ? [căutați pe YouTube criza economică din 2001]
  • +3 (3 voturi)    
    hmmm (Miercuri, 9 februarie 2011, 9:23)

    me [anonim]

    intrebare: FMIu nu ar face bine sa se uite in curtea mami lui? nu dealta da acolo sunt cele mai mari datorii de pe planeta , nu in japonia.
    inca o dovada ca fmiu nu vrea si nu face nimic ca lumea sa iasa din criza.
    • +4 (4 voturi)    
      logic... (Miercuri, 9 februarie 2011, 9:42)

      Vendetta [anonim] i-a raspuns lui me

      fmi = companie privata... ei castiga enorm de pe urma crizei economice, de ce ar da cu piciorul la o sursa de venit?
      • 0 (0 voturi)    
        :)) (Miercuri, 9 februarie 2011, 17:14)

        ampersand [anonim] i-a raspuns lui Vendetta

        De cînd e FMI-ul companie privată? :)) E organizație internațională la nivel statal, guvernamental, la fel ca NATO, de ex. Wiki zice că 187 de state sunt membre FMI.