Datoria externa a Romaniei a crescut cu 9,6 miliarde euro in 2010

de Dragos Comache     HotNews.ro
Vineri, 11 februarie 2011, 11:51 Economie | Finanţe & Bănci

Datoria externa a Romaniei a ajuns la 90,76 miliarde de euro la finele anului trecut, cu 9,6 miliarde de euro mai mult decat la sfarsitul lui 2009, potrivit datelor Bancii Nationale a Romaniei. Datoria externa pe termen mediu si lung este de 72,01 miliarde de euro, cu 9,5% mai mult decat in 2009, datoria externa pe termen scurt a crescut cu 21,6%, la 18,74 miliarde de euro.

Datoria pe termen mediu si lung reprezinta 79,3% din totalul datoriei externe, iar cea pe termen scurt 20,7%.

Depozitele pe termen mediu si lung ale nerezidentilor, care sunt incluse in datoria externa, au ajuns la 8,2 miliarde euro, in crestere cu 1,5 miliarde euro fata de 2009, iar datoria privata pe termen mediu si lung a scazut de la 39,31 miliarde de euro la 37,19 miliarde de euro. In acelasi timp, imprumuturile de la FMI au crescut de la 5,68 miliarde de euro la 9,08 miliarde de euro.

Rata serviciului datoriei externe pe termen mediu si lung a fost 32,1% in anul 2010, comparativ cu 33,9% in anul 2009. Gradul de acoperire a fost 8,6 luni de importuri de bunuri si servicii la 31 decembrie 2010, fata de 8,5 luni la 31 decembrie 2009.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1238 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    cât din această datorie (Vineri, 11 februarie 2011, 12:02)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    cât din această datorie putea fi acoperită din veniturile vamale , dragi tovarăşi ?
    • -1 (1 vot)    
      Datoria externa nu e doar datoria publica (Vineri, 11 februarie 2011, 13:40)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      datoria externa e formata din datoria externa publica si satoria externa privata. Nu confunda notiunile.
      Ce treaba are spaga de la vama cu imprumuturile facute de Ford Romania pentru fabrica de la Craiova de exemnplu?
  • 0 (0 voturi)    
    Pai, cam 2-5 ani. (Vineri, 11 februarie 2011, 12:26)

    AlinN [anonim]

    5 ani, doar daca ne gandim ca ANAF si vamile si-ar fi facut datoria., 2 ani daca ne gandim si la impactul pozitiv pe mediul de afaceri daca tara nu ar fi fost putred de corupta, mai multa incredere, mai multe investitii, intrare mai rapida in UE, NATO, Schengen.
    Da, principala problema a Romaniei sunt tocmai cei insarcinati cu combaterea evaziunii fiscale. Lupii pusi paznici la stana.
    • 0 (0 voturi)    
      Ai facut si un calcul? (Vineri, 11 februarie 2011, 13:44)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      90 mld eur / 5 ani = 18 mld eur / an
      daca impartim la 1000 de vamesi ar iesi un venit de 18 mil /vames/an, adica ~ 50.000 eur spaga pe zi.
      N-ar fi rau sa faci niste calcule inainte de a iti da cu parerea....
  • 0 (2 voturi)    
    anul 1989-anul 2010 (Vineri, 11 februarie 2011, 12:35)

    rocitizen [utilizator]

    in 1989 dupa inlaturarea regimului Ceausescu Romania avea datorii externe aproape de 0. In 2010, dupa 21 de ani a acumulat datorii de 90,76 miliarde de euro. Unde sunt banii astia? Cine poate sa ne arate pe ce au fost cheltuiti? De banii astia ar fi trebuit sa avem toata tara plina de autostrazi si cai ferate modernizate, agricultura moderna cu sisteme de irigatii si utilaje moderne si cel putin 1-2 fabrici dotate cu ultima tehnologie care sa produca ceva. Dar n-avem nimic din toate astea pt ca totul a fost furat, demolat si vandut la fier vechi. Cineva trebuie sa plateasca pentru asta! 20 de ani de hotie si talharie...care din pacate continua si azi din banul public.
    • 0 (2 voturi)    
      Of, datul asta cu parerea (Vineri, 11 februarie 2011, 13:53)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui rocitizen

      E sport national. Indiferent de domeniu, tot poporul a devenit expert in tot si toate.
      Rocitizen-ule, datoria externa a romaniei e formata din datoria externa publica ~ 17 mld eur si datoria externa privata, adica restul.
      De banii aia s-au luat toate "plashmile", toate creditele in valuta (bancile noastre se imprumuta din exterior pentru creditarea in euro/franc elvetian/dolar)

      Deci inainte de a plinge cu lacrimi de crocodil pe umerul bietei tarisoare, n-ar strica sa te informezi nitel.

      pentru inceput, uite aici un articol bun pe tema datoriei externe a romaniei:

      http://businessday.ro/11/2010/cum-a-ajus-romania-la-o-datorie-externa-de-893-miliarde-euro/
  • 0 (2 voturi)    
    da di she bre? (Vineri, 11 februarie 2011, 12:54)

    Roman [anonim]

    Da di she bre sa criasca ?
    Nu au bagat forfetaru? Nu bagara ei TVA-ul pestie noapte ? Nu ceruta ei solidaritati la amaratii cu -25% salar ?

    Unde-s banii bre ?

    P.S. In invatamint, ma poate lamuri cariva, au bagat +15% revenire dau s-a micsorat cumva salariul de baza ? Eu asa auzisi . E adevarat ?
    • -1 (1 vot)    
      Alt expert (Vineri, 11 februarie 2011, 13:56)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Roman

      Baaaai frate.
      E plin forumul asta de experti in finante.

      "di she"? stii cum era vorba aia in copilarie? "Ca sa se mire prostii!!!" de aia.

      Na, citeste olecutsa si tu despre ce inseamna datorie externa, dupa care daca vrei sa intelegi ce-i cu datoria publica si cu deficitul bugetar, studiaza nitel corelatia dintre ele.

      Si inainte sa te miri prea tare, cauta oleak si vezi cum a evoluat datoria externa in 2010 in celelalte tari europene
      • 0 (0 voturi)    
        Link despre datoria externa (Vineri, 11 februarie 2011, 14:00)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        http://businessday.ro/11/2010/cum-a-ajus-romania-la-o-datorie-externa-de-893-miliarde-euro/
      • 0 (2 voturi)    
        brie (Vineri, 11 februarie 2011, 14:24)

        Roman [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        brie, eu sunt din Roman si-s mai putin cult decat matalutza .
        Io stiu un lucru si pacie : au vandut tara asta, au vandut aproape tot, acu se lucriaza sa vanda ultimile ramasite si au bagat-o in datorii !
        punct.
        • -1 (1 vot)    
          mda (Vineri, 11 februarie 2011, 14:51)

          ekek [utilizator] i-a raspuns lui Roman

          nu se zice degeaba ce se zice despre partea aia...

          tu nu stii nimic. ai in cap doar ideeile care antena si irealitatea vor sa le aia. tu nu poti sa gandesti pentru tine, esti un vas gol pe care il umplu altii.
          punct
          • 0 (0 voturi)    
            Se zice de catre bucuresteni (Vineri, 11 februarie 2011, 16:20)

            bogdan [anonim] i-a raspuns lui ekek

            Se zice despre moldoveni ca-s prosti/murdari/etc, doar pentru ca intr-o perioada migrau spre bucuresti cei mai saraci dintre ei.
            Ideea asta preconceputa e exact ca perceptia europenilor despre romani: toti sunt hoti si smenari doar pentru ca tiganii nostri le-au invadat tarile.

            Sunt si in Moldova oameni care gindesc cum sunt si in Bucuresti deajunse specimene cu creierul neted. Hai sa ne gindim doar ca primar de valoarea lu' vanghelie nu prea mai exista prin orasele cu peste 100k locuitori.

            Asha ca hai sa nu catalogam comunitati intregi dupa experienta noastra personala....
        • 0 (0 voturi)    
          Pai brie (Vineri, 11 februarie 2011, 16:15)

          bogdan [anonim] i-a raspuns lui Roman

          se vede ca ai o singura idee in cap. Dar zi-o si tu cind e cazul, n-o baga pe fiecare forum indiferent de subiect
          • 0 (0 voturi)