Oxford Economics isi revizuieste prognozele anterioare si estimeaza ca economia Romaniei va creste in acest an

de Dragos Comache     HotNews.ro
Miercuri, 16 februarie 2011, 18:38 Economie | Finanţe & Bănci

Economia Romaniei va creste "marginal" in acest an, cu 0,1%, potrivit estimarilor Oxford Economics citate de Mediafax, revizuind prognozele anterioare care presupuneau o contractie de 1%. Institutia arata insa ca principalul factor de crestere economica, exporturile, reprezinta in acelasi timp o vulnerabilitate daca cererea din UE se reduce.

"Principalul factor de crestere continua sa fie exporturile (...) dar Romania ramane astfel vulnerabila daca cererea din UE scade", se arata intr-o analiza a Oxford Economics.

De altfel, economia zonei euro are o dinamica in doua viteze in aceasta perioada, cu performante solide in statele care au o situatie mai buna, in timp ce tarile "de la periferie", cu datorii mari si deficite bugetare ridicate, continua sa se confrunte cu o activitate economica slaba si somaj ridicat.

Totusi, Germania si Franta, cele mai mari economii din zona euro, au inregistrat o incetinire a cresterii in ultimele doua trimestre ale anului trecut, dupa cifre neasteptat de bune in trimestrul al doilea.

Oxford Economics noteaza ca, desi cresterea economica va continua sa fie slaba in Romania in acest an, consolidarea fiscala este de o importanta fundamentala pentru a asigura o revenire de durata a economiei.

Astfel, institutia anticipeaza o crestere economica de numai 0,1% in acest an in Romania, datorata in principal exporturilor (plus 7%) si productiei industriale (5,2%). FMI si Guvernul anticipeaza in acelasi timp o crestere reala a PIB de 1,5%.

Anul viitor arata insa mult mai bine pentru Romania in viziunea Oxford Economics, cu un avans de 4,8% al PIB, dupa revenirea consumului privat, a investitiilor si a consumului public si mentinerea performantelor pozitive ale exporturilor si industriei.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1558 vizualizari

  • -5 (5 voturi)    
    bine-ar fi sa fie bine, dar nu cred (Miercuri, 16 februarie 2011, 21:07)

    cosmin [anonim]

    "marginal" -mai exact trebuie 140 de ani în ritmul asta sa ajungem la 115%, 15% fiind minimul cât s-a tăia de la un bugetar
    ( pentru cei interesați de calcule ln(1.15)/ln(1.001)=139.83 Si eu pot sa fac calcule economice nu numai boc :D)

    Eu cred ca le-a fost jena la cei de la Oxford Economics sa scrie 0 sau negativ fiind totuși țara membra UE unde toata lumea creste. Au dat-o mai pe după șura, dar se înțelege din cifre cam care e ritmul.

    știu eu cum s-ar putea face sa crească economia mai mult de 0.1 %

    - sa se dea legi normale care se pot aplica
    - sa nu fie cazul sa sa stea lumea la cozi la ghișeu sa plimbe actele
    - sa nu dea boc o hotărâre și după câteva luni sa zică tot el ca nu a fost buna, sa-și dea demisia. Nu suntem toți pensionari sa avem timp de plimbat pe drumuri și nici fata de pensionari nu e drept.
    -sa aplice legile europene, dacă un judecător a dat o hotărâre care e aplicabila la mai mulți sa o aplice funcționarii guvernului la mai mulți, sa nu fie nevoie sa facă toata lumea proces ca sa se recunoască

    Mai este și partea a doua cu corupția care o vede și o știe toata lumea
    • -1 (1 vot)    
      Orice crestere economica e binevenita (Joi, 17 februarie 2011, 10:03)

      Complexul de inferioritate la unii romani postaci [anonim] i-a raspuns lui cosmin

      E o veste pozitiva, nu atat procentul modest, ci faptul ca e vorba de crestere nu scadere si mai ales faptul ca e vorba de o revizuire de peste 1% in plus !

      FMI daduse -2% pe 2010, iar "analistii" erau de acord ca va fi -1,9%.
      Pana la urma a fost doar de -1,2%, adica cu 30% mai buna performanta.

      Ba chiar am avut o modesta crestere economica in T4 din 2010, ceea ce inseamna ca daca ramanem pe pozitiv si in T1 din 2011 Romania iese tehnic din recesiune.

      Daca Oxford si FMI, in general prudente sau pesimiste, indica cresteri de 0,1-1,5% anul asta, nu e exclus sa trecem de 2%, iar la anul sa trecem de 5-6%.
      Asta ar insemna ca recuperam toate pierderile din 2009 si 2010.

      Romania ar castiga 1-2% crestere PIB doar din fiscalizarea agriculturii, din eliminarea unei parti din contrabanda si frauda la TVA din vami si din bonurile fiscale pe care daca nu le cereti incurajati evaziunea fiscala si propria voastra degradare a vietii.

      Cereti bon fiscal, e ilegal sa fiti refuzat, daca sunteti refuzat sunati imediat la protectia consumatorului si la administratia fiscala, vor declansa controale.
      Treptat, o parte din comercianti vor fi descurajati sa mai fure, ceea ce va aduce incasari la buget, adica bani pentru sosele, scoli, spitale, cercetare, etc.

      Gandeste-te ce poti face tu pentru Romania !
      • 0 (0 voturi)    
        Viata trece (Joi, 17 februarie 2011, 11:32)

        cosmin [anonim] i-a raspuns lui Complexul de inferioritate la unii romani postaci

        Vreau sa se indrepte lucrurile cu aplicarea legii si cozile maine !!!!
        Poate o sa am timp sa ma gandesc la ce spui tu

        Ce e rau in a fii prudent? Nu vad de ce ar creste economia , consum intern nu ca sau micsorat salariile

        Au spus si cei de la Oxford economics 0.1% daca Franta si Germania isi continua cresterea. si economia e foarte vulnerabila la chestia asta.
        De asta ziceam ca au o jena sa puna 0 sau negativ.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu vreau taxe, nu vreau controale fiscale ciudate (Joi, 17 februarie 2011, 11:53)

        cosmin [anonim] i-a raspuns lui Complexul de inferioritate la unii romani postaci

        Nu cred ca e nevoie de nici o fiscalizare a agriculturii ,
        si ar fii bine sa se clarifice si regulile astea su controlul, sa nu poata sa-ti dea amenda pentru orce.

        Nu am probleme cu comerciantii de la chiosc.
  • -1 (3 voturi)    
    un institut de mare prestigiu (Miercuri, 16 februarie 2011, 21:24)

    tsk [anonim]

    au prognozat cumva si acu 3 ani ca peste un an va fi criza?!

    banuiesc ca nu!

    glume fara sare si fara fundament!

    in cazul in care nu vor avea dreptate, si probabil ca nu vor avea, ce i-a costat sa o faca?! nimic!
    • -2 (2 voturi)    
      au fost oameni care au simtit acum 3 ani (Miercuri, 16 februarie 2011, 23:45)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui tsk

      Mai degraba s-ar potrivii la BOC asta
      ca nu o sa avem ce sa-i facem daca greseste

      Oxford Economics nu e la guvernare in Romania, povesteste cum povestim si noi pe forum.

      Orcum nu ar fii bine sa se rezolve cu cozile si cu legile :D
  • -3 (3 voturi)    
    bine-ar fii sa fie bine dar nu cred (Miercuri, 16 februarie 2011, 21:39)

    cosmin [anonim]

    Tuto bene? Nu zice nimeni nimic, e de 3 ore articolul :)

    "marginal" e puțin spus 0.1 % creștere e asa mica pentru viata unui om ca nu exista . In 140 de ani ca sa crească economia la 115%. 15% sa zicem ca cât s-a tăiat de la un bugetar.
    ( LN(1.15)/LN(1.001)=139.83 pentru cei interesați de calcule. Si eu știu sa fac calcule economice nu numai boc:D)

    Eu sunt convins ca romania va mai exista peste 140 de ani dar nu ar fii fost cazul sa crească economia cu mai mult de 0.1 % fata de anul trecut ca sa nu fie un an pierdut pentru încercarea de apropiere de nivelul de trai din UE.
    La urma urmei și bugetarii sunt oameni și dacă nu au salar ca in UE cum o sa fie tara la nivelul UE.

    Probabil ca celor Oxford Economics le-a fost jena sa dea o creștere negativa pentru o țara UE.
    Au dat-o pe pe ocolite, au zis 0.1 % dacă Germania și Franța nu stagnează.

    Principalul e cifra de la Oxford economics ca cezice Boc cu 1.5% n-as prea crede

    Stiu eu o metoda sa cresca economia mai mult de 0.1%:
    -fara cozi la ghiseuri
    -legi sa se stie aplicarea
    -sa nu mai dea boc o hotarare dupa care sa o scoata din vigoare, sa-si dea demisia
    -daca se da o hotarare de catre un judecator poate fii incadrata la precedent, sa aplice functionarii pentru toi hotararea acea, sa nu fie nevoie sa dea fiecare individual statul in judecata
    -mai putina coruptie, evident
  • -3 (3 voturi)    
    bine-ar fii sa fie bine dar nu cred (Miercuri, 16 februarie 2011, 22:07)

    cosmin [anonim]

    "marginal" e puțin spus 0.1 % creștere e asa mica pentru viata unui om ca nu exista . E nevoie de 140 de ani ca sa crească economia la 115%. 15% sa zicem ca cât s-a tăiat de la un bugetar.
    ( LN(1.15)/LN(1.001)=139.83 pentru cei interesați de calcule. Si eu știu sa fac calcule economice nu numai boc:D)

    Eu sunt convins ca romania va mai exista peste 140 de ani dar nu ar fii fost cazul sa crească economia cu mai mult de 0.1 % fata de anul trecut ca sa nu fie un an pierdut pentru încercarea de apropiere de nivelul de trai din UE.
    La urma urmei și bugetarii sunt oameni și dacă nu au salar ca in UE cum o sa fie tara la nivelul UE.

    Probabil ca celor Oxford Economics le-a fost jena sa dea o creștere negativa pentru o țara UE.
    Au dat-o pe pe ocolite, au zis 0.1 % dacă Germania și Franța nu stagnează.

    Principalul e cifra de la Oxford economics ca cezice Boc cu 1.5% n-as prea crede

    Stiu eu o metoda sa cresca economia mai mult de 0.1%:
    -fara cozi la ghiseuri
    -legi sa se stie aplicarea
    -sa nu mai dea boc o hotarare dupa care sa o scoata din vigoare, sa-si dea demisia
    -daca se da o hotarare de catre un judecator poate fii incadrata la precedent, sa aplice functionarii pentru toi hotararea acea, sa nu fie nevoie sa dea fiecare individual statul in judecata
    -mai putina coruptie, evident
  • 0 (0 voturi)    
    O crestere economica acceptabila este peste 3.5% (Joi, 17 februarie 2011, 4:07)

    mucenic [utilizator]

    Concluzia este ca masurile luate de guvernul Boc au fost corecte, au inceput sa dea rezultate pozitive. Daca cresterea economica va fi de 4.5% inseamna ca santem pe drumul cel bun, un semn bun inainte de alegeri.
    • +2 (2 voturi)    
      daca fiscalizam si agricultura! (Joi, 17 februarie 2011, 9:13)

      cinic [anonim] i-a raspuns lui mucenic

      iesim peste 5%. Iar daca incep sa ceara romanii si bonuri fiscale mai avem 2% (10 mil. romani care cumpara de 10 ron/zi fara bon fiscal, sunt 35 MILIARDE de ron pe an).
    • -1 (1 vot)    
      4,5 (Joi, 17 februarie 2011, 9:41)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui mucenic

      de abia din 2012, in conditiile in care probabila revenire de 1,5%-2% va antrena incredere si noi investitii.

      Masurile luate de guvernul Boc au fost corecte, problema e ca ar trebui sa se dea o lege ca nici un alt guvern urmator sa nu isi mai bata joc de bugetul de stat cu deficite enorme pe perioade de boom. Deficitele mari se fac in criza (statul devine principalul investitor luand locul privatului)cu ce ai strans in perioada de boom prin politici restrictive ce totodata calmeaza supraincalzirea. Dar daca Tariceanu&CO in perioada de boom doar au cheltuit (jefuit) sa sara de la cei 8% in sondaje ce ii aveau in 2007 nu prea mai ai ce investi in 2009-2012, basca ca cheltuielile sociale in perioada de criza trebuiesc crescute si nu mai ai din ce. Fiecare 2 procente ce le-au obtinut PNL si PSD in ultimele alegeri ne-au costat 1 mld de euro.
  • 0 (0 voturi)    
    Exporturi esentiale pentru UE (Joi, 17 februarie 2011, 11:16)

    Mike1410 [anonim]

    Cat timp tiganii nostri vor colecta fier vechi, iar romanii vor mai avea paduri de taiat, nu trebuie sa ne temem ca exporturile nu vor merge sau ca nu vor mai fi necesare in UE. Vor fi, caci fara ele UE ar putea intra in criza. Asa ca suntem condamnati la crestere economica!