Comunism vs Capitalism: cum a evoluat numarul salariatilor si structura populatiei ocupate intre 1969 si 2010

de Cristian Orgonas     HotNews.ro
Marţi, 22 februarie 2011, 10:28 Economie | Finanţe & Bănci

Discutam in ultimele luni tot mai mult despre revenirea economiei, despre cresterea industriei, a exporturilor sau a incasarilor bugetare, insa exista un indicator a carui evolutie ar trebui sa ii puna serios pe ganduri pe guvernanti – numarul salariatilor din economie, respectiv numarul celor care, prin taxele si impozitele pe care le platesc, tin in spate pensionarii, asistatii social, educatia, sanatatea etc., scrie Cristian Orgonas pe blogul sau.

Potrivit datelor INS, la sfarsitul lunii decembrie, numarul salariatilor din economie era de 4,1 milioane, la acestia adaugandu-se cei peste 200.000 de angajati din Aparare si asimilati lor. Per total, numarul oficial al salariatilor nu trece de 4,4 milioane, acesta fiind de departe cel mai mic numar de salariati din 1969 incoace, click pe graficul alaturat pentru detalii.

Potrivit statisticilor Organizatiei Internationale a Muncii, in 1969, in Romania erau inregistrati 4,96 milioane salariati, in timp ce populatia ocupata era de 9,9 milioane, diferenta fiind data in principal de cei care lucrau in agricultura. Nu am gasit date mai vechi de 1969, insa luand in considerare trendul inregistrat in anii respectivi, probabil ca in acest moment numarul oficial al salariatilor este egal cu cel inregistrat la inceputul anilor `60.

In 1969, dintre cei 4,96 milioane salariati, 1,8 milioane (36%) lucrau in industria prelucratoare, 648.000 in constructii (13%), 374.000 in transport, depozitare si comunicatii (7,5%), iar restul de 2,1 milioane in celelalte sectoare economice.

In 1989, numarul salariatilor atingea 8 milioane, iar populatia ocupata 10,9 milioane, numarul salariatilor fiind impartit astfel: industrie 3,74 milioane, constructii 0,7 milioane, transporturi 0,7 milioane, iar restul de 2,86 milioane erau cuprinsi in alte activitati.

In ce priveste munca la negru, evolutia acesteia este evidenta in graficul de mai sus. In 1999, numarul celor care lucrau la negru a depasit 1 milion de persoane, iar acum estimarile sunt de 1,6-1,7 milioane, respectiv un sfert din numarul total de salariati. In 15 ani, nicun guvern nu a reusit sa faca progrese in ce priveste combaterea muncii la negru.

Populatia ocupata pe sectoare economice

In 1969, jumatate din populatia ocupata lucra in argricultura, procent care a scazut pana la 27,9% in 1989. In acelasi timp, populatia ocupata in industrie a crescut de la 21,8%, la 37,5%, insa cele mai mari progrese au fost realizate in anii '70, detalii in graficul alaturat.

Anii '70 au reprezentat perioada in care Ceausescu a adus la oras foarte multi tarani, scopul fiind acela de a asigura forta de munca pentru marile intreprinderi comuniste. Dupa cum se poate observa, la sfarsitul anilor '90 agricultura a reprezentat din nou sectorul “de refugiu” al celor care nu isi gaseau de lucru la oras, peste 40% din populatia ocupata muncind la tara.

In ce priveste sectorul public (discutam doar despre Administratie, Armata, Sanatate si Educatie), in 1969 numarul angajatilor era de 1 milion, iar in 1989 de aproximativ 1,3 milioane. Problema este ca in 1989, acestia reprezentau 16% din totalul salariatilor, iar acum reprezinta o treime.

Concluzie

Desi perioada comunista nu poate reprezenta un exemplu potrivit in ce priveste evolutia numarului de salariati (“toata lumea trebuie sa aiba un loc de munca” este un deziderat utopic), este evident ca acum avem prea putini salariati raportat la populatie.

Mai mult, ingrijorator este faptul ca 9 ani de crestere economica sustinuta au determinat cresterea numarului de salariati cu mai putin de 200.000 (detalii aici), iar daca nu am lua in considerare cresterile din sectorul bugetar, in perioada 2000-2008 numarul salariatilor a stagnat. Pentru comparatie, in perioada boom-ului economic dintre anii 1970 si 1980, in economie s-au creat in medie peste 200.000 de locuri de munca anual.

Daca in anii urmatori nu se vor gasi solutii prin care macar jumatate dintre cei care lucreaza acum la negru sa fie scosi “la suprafata”, se vor intampla doua lucruri: (i) cheltuielile bugetare cu greu vor putea fi acoperite, iar (ii) acesti oameni vor muri de foame la batranete pentru ca nu vor avea pensie. Si atunci vom avea din nou dezbateri interminabile legate de faptul ca cei fara pensie (sau cu pensii extrem de mici) trebuie ajutati de stat, desi pe vremea cand lucrau nu au platit taxe.

Citeste si alte articole din seria: Comunism vs Capitalism.

Comenteaza pe blogul lui Cristian Orgonas.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3345 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Concluzia ? (Marţi, 22 februarie 2011, 10:53)

    Alex One [anonim]

    Societatea actuala, actual insemnand ultimii 21 de ani, se manifesta haotic iar clasa politica, indiferent din ce partid face parte, nu e capabila sa guverneze Romania in mod coerent. Discutii interminabile si sterile, acuze reciproce de coruptie, populism si nepricepere. Sa mai punem la socoteala indatorarea uriasa fara creare unor locuri de munca ? Cam atat ofera conducatorii nostri.
  • +1 (1 vot)    
    Principala problema este lipsa locurilor de munca (Marţi, 22 februarie 2011, 10:54)

    alinuta [anonim]

    Problema nu sunt lucratorii la negru - ci lipsa cronica a locurilor de munca. Lipsa locurilor de munca a determinat masiva emigratie a lucratorilor din Romania in Europa. Acum nu avem nici locuri de munca nici lucratori. Locurile de munca in prezent la negru nu pot deveni locuri de munca decente decat in anumite conditii economice.
    • +1 (1 vot)    
      Daca vorbeste un lider sindical? (Marţi, 22 februarie 2011, 11:02)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui alinuta

      Esti ciudata.Parca ai sta cu fata la cearsaf.Munca la negru nu trebuie sa existe in nici-o situatie si trebuie sanctinata drastic.Pentru cel care munceste la negru e un dezastru.Nu are asugurare,nu are cas,cass.Vai de capul lui daca se imbolnaveste,uneori chiar din cauza conditiilor de munca.Asa ca fii cuminte.Nu are rost sa fii rautacioasa cu niste oameni amarati si care noul cod al muncii le da o mana de ajutor.
      • +1 (1 vot)    
        Imposibil sa fii cu toate actele in regula!!! (Marţi, 22 februarie 2011, 12:07)

        razvan [anonim] i-a raspuns lui mircea

        Sunt deacord ca munca la negru trebuie eradicata ... problema este insa mult mai stufoasa si mari implicatii. Haide sa-ti dau un mic exemplu: eu am avut o firma, o mai am inca dar este suspendata; in perioada 2005 - 2009 am mers ok, am platit toate taxele si impozitele, am avut toti angajatii cu carte de munca, aveam profit si era nici o problema. Insa incepand cu 2009 am inceput sa am pierderi, astfel incat am intrat in 2010 cu pierdere de aproape 30.000 euro. Angajatii mai erau doar jumatate, tot cu acte in regula, impozite tot plateam si asa mai departe. Insa in 2010, min. finantelor mi-a bagat firma la apa; dupa ce ca aveam pierdere de 30000 euro, mi-a mai venit si impozitul forfetar de aproape 6000 euro. Avand cheltuieli prea mari aveam si preturile prea mari pentru o economie busita. Ideea este ca altii care aveam oameni la negru sau care lucrau la negru ca firma aveau preturi aproape la jumatate. Eu a trebuit sa suspend firma ... si am lasat peste 10 persoane fara loc de munca. Daca mergeam si eu la negru acum aveau si loc de munca. Exista o foarte mare dilema: ce este bine si ce este rau ???
    • 0 (0 voturi)    
      Asa e problema este lipsa locurilor de munca (Marţi, 22 februarie 2011, 11:35)

      Ciprian [anonim] i-a raspuns lui alinuta

      Chiar daca se gaseste, sunt locuri de munca in care sunt tot felul de probleme: ba nu primesti banii, ba te obliga sa stai mult peste program si nu iti da nimic suplimentar, ba la plecare te scoate dator cu inventarul si nu-ti mai da restul de bani. etc.
      SI NU SUNT SINDICALIST!
  • 0 (0 voturi)    
    Munca la negru (Marţi, 22 februarie 2011, 11:29)

    Attu de Pica [anonim]

    1. Munca la negru ar trebui pedepsita cu 10 - 18 ani de puscarie. Este Furt calificat si Subminarea economiei Nationale.
    Atunci abia se va vedea numarul real de angajati, dupa ce vor fi condamnati cativa patroni la zeci de ani de inchisoare cu executare.
    2. Agricultura de subzistenta este practicata de nevoie si nu de placere. Asigurati locuri de munca si va fi Ok.
    3. Scadeti varsta de pensionare si dati vioe la pensionare anticipata, pentru o mai justa repartizare a locurilor de munca pe varste.
  • 0 (0 voturi)    
    Base are solutia (Marţi, 22 februarie 2011, 11:50)

    cosmin [anonim]

    L-am auzit eu la televizor pe boc si parca si pe Base ca de acum incolo cei care au nu stiu cati angajati la negru sau nu platesc taxele vor fii inchisi(in inchisoare)

    Eu credeam ca e problema numai la returrnarile ilegale de TVA, corupti, spaga la numiri politice. Probabil ca s-au terminat.

    Eu nu sant sustinator basescu deci s-ar putea intelege ca sant de stanga si nu vreau impozitul de unic de 16% vreau impozite mai mari si sa fie inchisi patronii.

    Deci "Scoalile romanesti superioare si de meserii" scot infractori cu profesorii lor comunisti si infractori ce se perfectioneaza in infractionalitate la locul de munca.
  • 0 (0 voturi)    
    locuri de munca (Marţi, 22 februarie 2011, 12:47)

    gheorghe sandu [anonim]

    lipsa locurilor de munca este un efect . cauza este dizindustrializarea romaniei .
    consumam ce produc altii ; santem in genunchi si ne imprumutam ca sa mancam , ca sa ne imbracam si sa ne iincaltam cu ce produc altii . consumul nostru asigura locuri de munca si alimentarea bugetelor in china , turcia s.a.
    strategia pe termen scurt-mediu-lung trebuie sa fie asigurarea celei mai mari parti a consumului cotidian din proctie romaneasca .
    nu trebuie sa mai plece din tara sau sa se degradeze in tara piei , lana , deseuri , materiale recuperabile . ele trebuie procesate aici si reintroduse in circuitul economic aici.
    daca mai pedepsim cu inchisoarea pe termene lungi munca la negru si evaziunea fiscala o perioada de 10-15 ani pana ce lumea intelege ca furatul este o fapta foarte grava si se pedepseste cu hotarare , am rezolvat problema locurilor de munca .
    trebui sparte niste monopoluri straine instalate in ramuri cheie - produse petroliere-gaz , ciment , fier beton , zahar, lactate , ulei s.a. prin nationalizari pentru a face posibila concurenta reala .
    si nu in ultimul rand lupta necrutatoare pentru a impiedica transfer de profit din romania .
  • 0 (0 voturi)    
    hmmm (Marţi, 22 februarie 2011, 13:09)

    me [anonim]

    munca la negru se pune? :P
    PS: comunismul este, teoretic, mai misto decat capitalismul.... practic e alta treaba... in ca pentru ca la cum merg lucrurile cat de curand capitalism==sclavagism
  • 0 (0 voturi)    
    comunism vs capitalism (Marţi, 22 februarie 2011, 14:29)

    bc [anonim]

    politicenii guvernantii si acolitii formeaza o patura sociala aparte. isi duce traiul din furaciuni la limita legalitatii. aceasta clasa constituie o frana in dezvoltarea catre o democratie consolidata a tarii. mare lucru ca dupa ex lumii musulmane mai tarziu sau poate mai devreme sa ex revolte si la noi.