Curtea de Conturi: Plati ilegale de milioane de euro din Bugetul asigurărilor sociale de stat. De la prime si sporuri pana la achitarea facturilor de utilitati ale unor firme private

de Dan Popa     HotNews.ro
Miercuri, 23 februarie 2011, 8:58 Economie | Finanţe & Bănci

Un audit efectuat de Curtea de Conturi asupra execuţiei bugetului asigurărilor sociale de stat (BASS) a scos la iveala ilegalitati dintre cele mai grave: de la plati ilegale de pensii, ajutoare sociale, sporuri si prime acordate sefilor si juristilor proprii, pana la achitarea utilitatilor aferente unor spatii date în folosinta gratuita unor societati comerciale. Prejudiciile se ridica la cateva milioane de euro. In plus, aceeasi misiune a inspectorilor Curtii au depistat nereguli si la nivelul raportarilor Ministerului de Finante. "Aproape toţi ordonatorii principali de credite ai administraţiei publice au primit finanţare din Fondul de rezervă bugetară la dispoziţia Guvernului. Cererile de sume din Fondul de rezervă bugetară au devenit un obicei care poate conduce la ideea unei finanţări paralele a sectoarelor bugetar şi economic", se mai arata in constatarile Curtii de Conturi.

Potrivit documentului, au fost acordate prestatii de asigurari sociale incompatibile (pensii incompatibile) pentru persoane care au realizat venituri de natura salariala si, în acelasi timp, au beneficiat fie de drepturi de pensie anticipata, fie de pensie de invaliditate gradul I sau gradul II în suma totala de 5.829 mii lei. Identificarea s-a facut prin compararea bazelor de date ale CNPAS cu bazele de date furnizate de ANAF, respectiv de directiile generale ale finantelor publice teritoriale, privind contribuabilii ce realizeaza venituri din activitati independente (CNPAS si CJP: Arad, Brasov, Braila, Botosani, Buzau, Ialomita, Salaj, Satu Mare, Suceava, Teleorman, Tulcea, Vrancea, Bistrita-Nasaud si CPM Bucuresti).

"Au fost efectuate plati catre persoane care beneficiau nelegal de doua sau mai multe drepturi de pensii simultan, existând în sistemul public de pensii si beneficiari care nu aveau atribuit cod personal de asigurari, respectiv CNP, în suma totala de 1.532 mii lei (CNPAS). Au fost acordate sporuri de mobilitate si de confidentialitate pentru consilierii juridici, prin extinderea prevederilor hotarârilor judecatoresti si pentru perioada ulterioara termenului stabilit de acestea, la 17 case judetene de pensii, în suma totala de 391 mii
lei
(CNPAS si CJP Botosani)", mai noteaza inspectorii Curtii de Conturi. In plus, s-au platit nelegal indemnizatii de însotitor din bugetul asigurarilor sociale de stat unor pensionari care beneficiau în acelasi timp si de asistent personal, platit din bugetul local, respectiv primarie, în suma totala de 213 mii lei (CJP: Arad, Bistrita-Nasaud, Ialomita, Satu Mare, Suceava, Tulcea, Vrancea).

Au mai fost efectuate plati nelegale privind pensia de urmas acordata persoanelor care au realizat din activitati profesionale venituri brute lunare mai mari decât o patrime din salariul mediu brut pe economie, pentru care plata pensiei urma a fi suspendata, în suma totala de 204 mii lei (CJP: Brasov, Braila, Buzau, Salaj, Ialomita, Vrancea).

"Au mai fost efectuate si alte cheltuieli nelegale în valoare de 125 mii lei, privind cheltuieli de personal, pentru conducerea institutiei, peste plafonul stabilit pentru functia de secretar de stat (CJP Suceava), ajutoare de deces acordate nelegal (CNPAS, CJP Suceava).

- achitarea serviciilor de instruire si certificare ECDL (European Computer Driving License), precum si a cursurilor de inspectori de specialitate în protectia muncii, fara ca acestea sa fie prestate (CJP Suceava, Salaj);
- plati nelegale ce reprezinta utilitatile (apa, energie electrica) aferente unor spatii date în folosinta gratuita unor societati comerciale prin contracte de comodat, în conditiile în care acest tip de cheltuiala, prin clauzele contractuale prevazute, reveneau de drept comodatarilor (CJP Suceava);
- sporuri de vechime achitate în plus (CMP Bucuresti);
  • Abateri de la legalitate si regularitate care nu au determinat producerea de prejudicii, dar care au avut un impact asupra realitatii situatiilor financiare
Au fost imobilizate surse bugetare importante în creante neîncasate, fara a se întreprinde masuri în vederea clarificarii, urmaririi si încasarii acestor sume, în valoare de 22.609 mii lei (CPM Bucuresti).

- pentru suma de 5.371 mii lei nu s-a initiat procedura de poprire sau nu s-a continuat procedura de executare silita (CJP Arad, Arges, Salaj, Teleorman);
- angajatorii au declarat la casa judeteana de pensii contributii mai mari decât cele declarate la organele fiscale teritoriale prin declaratiile privind obligatiile de plata la bugetele asigurarilor sociale si fondurilor speciale în valoare de 344 mii lei (CJP Teleorman);
- efectuarea de înregistrari contabile eronate si denaturarea veniturilor si cheltuielilor din punctajul periodic între soldurile creantelor bugetare privind contributiile de asigurari sociale de stat si, respectiv, contributiile la sistemul de accidente de munca si boli profesionale, din contabilitatea caselor judetene de pensii si cele din evidentele directiilor generale a finantelor publice, a rezultat o diferenta în valoare de 33.637 mii lei (CJP Arges);
- raportarea eronata prin situatiile financiare, respectiv datele privind sumele datorate si cele încasate din contributii de asigurari sociale individuale, obtinute cu aplicatia SICA, nu au fost preluate de catre aplicatia FIS-CO pentru a fi prelucrate si înregistrate în evidenta contabila (CJP Arges).
  • Încalcarea prevederilor legale referitoare la administrarea si gestionarea patrimoniului public si privat al statului
- creantele si obligatiile fata de terti nu au fost supuse verificarii si confirmarii pe baza extraselor soldurilor debitoare si creditoare sau a punctajelor reciproce scrise (CJP Salaj, Suceava);
- rezultatele inventarierii nu s-au stabilit prin compararea datelor constatate faptic si înscrise în listele de inventariere cu cele din evidenta tehnico-operativa (fisele din magazie) si din contabilitate (CJP: Salaj, Suceava);
- inventarierea terenurilor nu s-a efectuat pe baza documentelor care atesta dreptul de proprietate al acestora, iar inventarierea cladirilor nu s-a efectuat prin identificarea lor pe baza titlului de proprietate si a dosarului tehnic al acestora (CJP Suceava).
  • Abateri privind controlul financiar preventiv propriu
- persoanele împuternicite sa exercite controlul financiar preventiv executau si sarcini supuse controlului (CJP Suceava);
- acordarea vizei de control financiar preventiv fara ca pe documentele de angajare sa fie înscrise prevederile bugetare (CJP Suceava);
- controlul financiar preventiv a fost exercitat de catre salariati care nu aveau împuternicire legala (CNPAS);
- nu au fost supuse vizei de control financiar preventiv propriu devizele estimative referitoare la deplasarile în strainatate (CNPAS).


Citeste mai multe despre   










8368 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    si asa... (Miercuri, 23 februarie 2011, 9:04)

    becicherec [utilizator]

    Putem aduna bani la buget!!!
    • -16 (26 voturi)    
      corect (Miercuri, 23 februarie 2011, 9:16)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui becicherec

      iar cu banii adunati, firmele portocalii mai fac doua telegondole, preferabil in Baragan! bravos.
      • +10 (14 voturi)    
        nu inteleg (Miercuri, 23 februarie 2011, 10:33)

        ekek [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        Eu nu inteleg de ce, chiar daca se intampla ceva bun in tara asta, unora tot nu le convine.
        Comentariul tau nu face decat sa arate cat de limitat esti in gandire. De fapt inexistenta.

        Sa ti fac un rezumat:

        - se comanda un audit care descopera neregul crunte intr-un sistem de importanta nationala.
        - tu intelegi din asta ca pdl isi va face case.
        - eu inteleg din asta ca ai nevoie de tratament.

        Presupun ca si vu arestarile din vami ai o problema ca i-au stresat pe bietii vamesi....
        • 0 (4 voturi)    
          Vrei sa spui e ca PDL-ul e corect, spune asa:D (Joi, 24 februarie 2011, 9:35)

          cosmin [anonim] i-a raspuns lui ekek

          nu se descopera neregului crunte, se prezinta doar.

          Lipsea concluzia din mesajul tau. Am dedus-o eu "PDL e corect". Era necesara pentru ca nu avem ocazia sa votam decat o data la 4 ani.

          pe la noi in democratia noastra atunci numai pleca guvernul. parlamentarii PDL, PSD sau PNL uita dupa alegeri democratia.

          ce scrie SRPC e foarte foarte bine
          O atitutudine mai critica, sa-i luam la rost pe alesi ca niste patroni nervosi in zilele lor rele mi se pare potrivita.
          • +3 (3 voturi)    
            nu zic nimic de pdl (Joi, 24 februarie 2011, 11:34)

            ekek [utilizator] i-a raspuns lui cosmin

            te ai pripit cu concluzia.
            dar atata vreme cat niste nergeuli sunt scoase la iveala, nu mi pasa cine le scoate.
            de preferat ar fi ca aceste nereguli sa nu existe, dar cum stim cu totii in ce rahat plutim, e bine cand se descopera ceva. indiferent ci descopera.
            • -2 (2 voturi)    
              Nu exista plan economic sau de reforma (Joi, 24 februarie 2011, 12:35)

              cosmin [anonim] i-a raspuns lui ekek

              Sant de acord ca nu se poate face tot odata

              Exista o gramada de modelele populare gen "orce drum incepe cu primul pas" , "economia creste" ca o planta, cand faci economie nu cheltui.
              Rezista dinainte de inventarea rotii si se pot aplica forte bine.

              Nu inteleg care a fost primul pas:
              - alegerea lui base prima oara
              - cand a fost ales a doua oara
              - cand a fost numit morar la nu stiu ce functie
              Si nici al doilea.

              Dupa cum inteleg eu lucrurile e absurd sa spui ca presedintele, primul ministru, parlamentul pot sa taie salariile si pensiile, sa numeasca politic oameni, si poate sa faca asa putin rau coruptilor.
              Ex: ultima gaselnita a fost sa introduca in codul muncii inchisoarea pentru patronii care au mai mult de 3 angajati la negru. Nu stiu cum o sa-l aplice, daca nu pot sa-l aplice ce rost mai are, astia nu is sanatosi la cap.
            • 0 (0 voturi)    
              Un alt exemplu ce nu se poate aplica (Joi, 24 februarie 2011, 13:00)

              cosmin [anonim] i-a raspuns lui ekek

              Tu mergi tot timpul cu 60 in sate?
              Poate unele sate au limitare la 50
      • -10 (10 voturi)    
        ai luat minus degeaba (Miercuri, 23 februarie 2011, 10:43)

        nenea [anonim] i-a raspuns lui srpc

        ca ai dreptate
    • 0 (0 voturi)    
      Rabdarica... pana se sparge buboiul cu POSDRU (Vineri, 25 februarie 2011, 21:06)

      a [anonim] i-a raspuns lui becicherec

      Atunci sa vedeti ce va iesi la suprafata.
  • +3 (13 voturi)    
    amenzi? (Miercuri, 23 februarie 2011, 9:18)

    gigi [anonim]

    Si cine o sa fie amendat? ...nimeeeni.
    Se vor recupera banii?? ...nuuu.
    • -7 (11 voturi)    
      Asta e ... (Miercuri, 23 februarie 2011, 9:35)

      ¤)¤ [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Nu este nici o problema cu banii. Vine Jeffrey Frank de la FMI si ne aduce. Vor plati copiii copiilor nostri. Banii imprumutati + dobanda. Ce dobanda am platit in 2010 pentru $ tipariti de Bernanke ? Ce poti ca sa faci ?
    • +3 (9 voturi)    
      astia de la Curtea de conturi... (Miercuri, 23 februarie 2011, 9:42)

      costica [anonim] i-a raspuns lui gigi

      au cele mai mari salarii din Romania in sistemul bugetar si emit asemenea documente periodic pe baza auditurilor regulate pe care le fac. Numai ca nimeni, niciodata nu baga in sema ce spun astia. Pentru ce naiba tinem atatea institutii care lucreaza degeaba?! Ce face Guvernul cu aceste rapoarte de audit, de la care auzim in fiecare an ca constata aceleasi iregularitati, ilegalitati si alte I de care nimeni nu se oboseste sa le ia in seama. Desi ma indoiesc ca legea nu zice nimic despre asta, dar cate legi functioneaza in Romania, in afara presiunii din afara, adica a FMI sau UE sau BM ???!!! Astept sa apara dl Boc si la o intrebare de juna ziarista de la Irealitatea Tv sau de la Antenele dragi lui sa ne dea pe spate cu raspunsul la aceste chestiuni pe care le mai intalnesti prin tarile bananiere din Africa....
      • 0 (4 voturi)    
        control (Joi, 24 februarie 2011, 9:09)

        radu [anonim] i-a raspuns lui costica

        V-ati gandit ca in conformitate cu legislatia in vigoare sumele necuvenite se recupereaza de la beneficiar.Pe cale de consecinta toate sumele au fost inregistrate in contabilitate si se recupereaza de la cei ce le-au primit asa zis necuvenit, adica tot de la popor.Si ca o paranteza sa stiti ca unii au actionat casele de pensii in judecata si au castigat anularea deciziilor de debit asa ca dreptatea e pe la mijloc in conditiile unei legislatii cu mari lacune, unde si persoanele fizice preseaza pe institutii si curtea de conturi isi doreste cu ardoare sa demonstreze ca e foarte utila si face acelasi lucru, iar rezultatul este un articol care vede doar partea goala a paharului, pentru ca asa da bine la popor. Mai ganditi-va un pic cand cititi ceva ca doar nu era sa apara in raport faptul ca desi e criza s-au incasat cel putin din declaratii in unele locuri si cu peste zece procente in plus si tot de la poporul care cand plateste se vaita dar e mare viteaz cum aude ca face curtea ordine. O sa traim ca in vest cand vom lucra ca in vest. Din pacate noi vrem sa fim asistati din contributii pe care nu vrem sa le platim, de parca va plati vre-un politician din buzunarul lui vreodata ceva ce a promis in campania electorala. Judecati fratilor si apoi mai discutam.
        • +2 (2 voturi)    
          cred ca nu ai inteles IRONIA din comentariu!!! (Joi, 24 februarie 2011, 9:24)

          costica [anonim] i-a raspuns lui radu

          Doamne fereste, de nici un fel nu contest atributiile si rezulatatele celor de la Curtea de Conturi!! Eu am ironizat numai ca in Romania nu numai CC ci si alte institutii cu rol de control nu sunt bagate in seama iar astia isi vad mai departe asa cum stiu ei de cheltuirea banului public!! Cred ca ai intels gresit, vezi ca am mai comentat despre acest raport si la celelalte articole despre acest Raport al CC(la alte institutii) si vei intelege mai bine !! Sorry........
  • +8 (8 voturi)    
    Excelent articol, foarte (Miercuri, 23 februarie 2011, 9:32)

    kecske [anonim]

    documentat dar lipseste o informatie esentiala. Pentru ce perioada s-a efectuat controlul CC ?
    Poate pentru anul 2008, cumva ? Sau pentru 2009 ?
    Ca atunci comentariile se schimba.
    • +3 (5 voturi)    
      Este Raportul pe 2009 al Curtii de conturi (Miercuri, 23 februarie 2011, 10:10)

      costica [anonim] i-a raspuns lui kecske

      Raportul public pe anul 2009 cuprinde rezultatele activităţilor de audit şi control,
      desfăşurate în anul 2010, de către structurile de specialitate ale Curţii de Conturi, asupra
      modului de formare, de administrare şi de întrebuinţare a resurselor financiare ale statului
      şi ale sectorului public în exerciţiul financiar al anului 2009, în conformitate cu Programul
      de activitate pe anul 2010, aprobat de Plen.
      Acest Raport prezintă principalele constatări, concluzii şi recomandări consemnate în
      actele de verificare încheiate ca urmare a activităţilor de audit şi control desfăşurate de
      către auditorii publici externi, în limitele competenţelor stabilite prin legea de organizare şi
      funcţionare a Curţii de Conturi.
      Potrivit Programului de activitate pe anul 2010, structurile centrale şi teritoriale ale
      Curţii de Conturi, au desfăşurat un număr de 3.085 acţiuni de verificare, la un număr de 2773 de entitati.

      Mai exista azi un articol pe HotNews despre acest Raport al Curtii de conturi care are in attachement si documentul original.

      Se schimba sau nu comentariile acum??!!!!!!!!!
      • -4 (4 voturi)    
        nu se schimba .Scopul meu in viata nu e USL (Joi, 24 februarie 2011, 9:05)

        cosmin [anonim] i-a raspuns lui costica

        Pari a fii de foarte informat si cu scoala.

        argumentele tale sant amanunte neesentiale si par sa sustina PDL.

        trimite-le la DNA
        • -2 (2 voturi)    
          nu, gresesti chiar (Joi, 24 februarie 2011, 9:30)

          costica [anonim] i-a raspuns lui cosmin

          nu ma intereseaza nici USL, nici PDL, nici UDMR, nici PSD, nici PNL, nici alte partide... In opinia mea, TOTI O APA SI-UN PAMANT!!!! Numai ca nu vad deloc asa cum vad altii ca astia din PDL sunt altfel decat PSDistii sau PNListii !!! NU. Sunt la fel si-si vad bine mersi de ale lor. Rapoartele Curtii de Conturi sunt la fel, an de an, indiferent de guvernare. La Guvernul Boc ghinionul a fost criza si INCOMPETENTA evidenta a lui Boc, altfel ar fi trecut ca si celelalte lasand locul altuia in istoria nedefinita inca a Romaniei.
  • +6 (8 voturi)    
    percitoru' cu fonciirea (Miercuri, 23 februarie 2011, 9:35)

    A lu' Fonciire [anonim]

    deci baietii si fetele de la finante te cauta la virgulitza si in locul acela delicat cand vin in control, mai ales la plata contributiilor sociale...ca ulterior banisorii sa fie folositi pentru ciupelile cu diverse chirii pentru firme, sporuri etc.

    baga-mi-as....
  • +4 (4 voturi)    
    ? (Miercuri, 23 februarie 2011, 9:42)

    electorul [anonim]

    pe ce perioada s-a realizat auditul ?
    • +2 (2 voturi)    
      Perioada avuta in vedere de catre Control! (Miercuri, 23 februarie 2011, 10:24)

      corina [anonim] i-a raspuns lui electorul

      Este fie anul 2008, fie ultimii trei ani respectiv 2006, 2007, 2008, pentru a lasa posibilitatea recuperarii sumelor in termenul de prescriptie de 5 ani pentru creante bugetare.
  • +1 (3 voturi)    
    Lipsa un amanunt (Miercuri, 23 februarie 2011, 9:45)

    Socrate [anonim]

    La ce perioada de timp se refera acest raport si cine este beneficiarul concluziilor?
  • +6 (6 voturi)    
    Aici sunt banii dvs. (Miercuri, 23 februarie 2011, 9:54)

    Trojan.H [utilizator]

    Iata unde-s banii de medicamente compensate pt. bolnavii de cancer, HIV, pt. persoane cu handicap si pt. alti amariti care mor cu zile.
    MafiaTV tipa in gura mare ca nu se cade sa trimiti mascati acasa la om, sau sa-l iei cu catuse, sau doamne-fereste sa-l tii in arest preventiv.
    Nenorocitii astia sunt criminali in serie si trebuie pedepsiti pe masura.
  • -1 (5 voturi)    
    cui amenzi ???????????? (Miercuri, 23 februarie 2011, 9:55)

    bob [anonim]

    eu zic sa ne punem pofta-n cui ! nu vom mai vedea inapoi banii luati din buget , s-au duuus ! NU SE MAI POT RECUPERA ! trebuies adunati altii din taxe taxe si iar TAXE .
    Vai de generatiile viitoare .
  • +2 (2 voturi)    
    Pensia este garantată, nu şi cuantumul ei (Miercuri, 23 februarie 2011, 10:41)

    cobra [anonim]

    Dragi prieteni, am repetat de nu ştiu câte ori: pensia (care se plăteşte din acest buget al asigurărilor sociale) este garantată (prin lege), nu şi cuantumul ei. Făcând o paralelă între pensiile private şi cele de stat, vom observa că sunt diferenţe mari de tot în favoarea celor din urmă (dar, trebuie să-ţi dai seama de asta). Prin lege s-au stabilit nişte condiţii draconice de siguranţă pentru cele private astfel încât experienţe de genul FNI, SAFI să nu se mai repete. Şi, foarte bine că s-a procedat aşa. Instituţia care supraveghează acest lucru se numeşte CSSPP.
    În cazul pensiei de stat, arbitrul este această Curte de Conturi, dar supravegherea nu este tot atât de strictă ca în cazul celor private. Dovadă abuzurile descoperite. Dacă s-ar fi întâmplat aşa ceva la vreun administrator, i-ar fi zburat autorizaţia în doi timpi şi trei mişcări. La CNPAS ce-o să facă?
    Trageţi singuri concluziile corecte...
  • +2 (2 voturi)    
    ce fel de criza este la noi? (Miercuri, 23 februarie 2011, 10:43)

    nenea [anonim]

    se pare ca banisori ar fi, dar sunt furati.
  • +3 (3 voturi)    
    comentariu la comentarii (Miercuri, 23 februarie 2011, 12:08)

    ALTUL [anonim]

    Din toate comentariile de mai sus n-am inteles nimic(sant eu mai limitat?). Eu vreau una si buna(sant ardelean).Cati bani s-au platit in plus?,sa se recupereze de la cineva,(nu ma intereseaza de la cine),sa se faca ceva util cu ei(sa stim si noi ce).Vinovatii sa fie pedepsiti drastic(sa ni se comunice si noua pedeapsa).Terminat comentariul la comentarii.
  • +1 (1 vot)    
    nesimtire fara margini (Joi, 24 februarie 2011, 11:34)

    red [anonim]

    in unele domenii de activitate din tara asta. De ce sa-si doreasca unii sa plece la munca in alte tari? Ca in Romania nu este nicaieri, banii prostilor pe mana unora care sunt largi la mana ca doar nu dau de la ei. Eu i-as pedepsii pe cei care au semnat documentele cu ajutorul carora s-au facut aceste ilegalitati si de la ei as recupera sumele. Le-as vinde si camasa de pe ei dupa care i-as judeca si i-as baga la puscarie unde i-as sili sa munceasca o viata...dar munca adevarata, bruta nu jucarie. Adica agricultura, constructii de drumuri, sa dea la lopata sa vada cum se aduna banii prin munca in cele mai grele conditii dupa care vine altul si isi baga mana in ceea ce alti contribuie. Dupa cateva cazuri concrete eu cred ca se vor mai potoli, altfel...daca nu li se intampla mare lucru...ii detaseaza in alta localitate, ii sanctioneaza 2-3 luni si gata...o iau de la capat. Mi-e mila de tara asta umilita de toti bercea mondialii si vantii si gastile lor sus puse care nu se tem de nimeni si nimic.
    • 0 (0 voturi)    
      Pune Videanu si Udrea in lista sa fii credibil (Joi, 24 februarie 2011, 13:42)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui red

      Conteaza si cine spune discursul tu(necredibil) sau Iliescu.
      Din motivul asta n-o sa intreci la discursuri proletare pe cei de la PSD niciodata.
    • -1 (1 vot)    
      Tu ce muncesti? nu ai auzit ce a spus Isarescu (Joi, 24 februarie 2011, 14:16)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui red

      Inchide laptopul si treci la carat caramizi ca s-a terminat pauza de masa
  • 0 (0 voturi)    
    da pana cand ....????? (Vineri, 25 februarie 2011, 5:45)

    buimacul [anonim]

    oameni buni, vedem cu totii ca si in cazurile in care se gasesc incarcari grave dale legii, totusi nu vedem vinovatii concreti care ar trebui trasi la raspundere...nemernicii astia isi bat joc de banii publici, platesc clientela politica si apoi greselile sunt platite tot de noi, contribuabilii...am avut 22 de ai in revolutia din 89, mi-au murit prieteni si colegi luptand sa dea jos dictatura si tare as as mai face o revolutie sa augam intreaga generatie corupta care ne conduce....asa ca-n Egipt!!! ...Ce ziceti, popor roman?