Bruynseels, BCR: Am fost uluit cand sindicatul a refuzat oferta foarte generoasa a bancii. Intreaga economie traverseaza o perioada dificila. Trebuie sa fim realisti

de Dan Popa     HotNews.ro
Vineri, 25 februarie 2011, 11:22 Economie | Finanţe & Bănci

Dominic Brunseels, CEO BCR
Foto: Agerpres
"Banca a purtat negocieri cu sindicatul pentru incheierea contractului colectiv de muncă, inca din luna septembrie anul trecut si continua si acum, pana la expirarea termenului legal. Intrucat discutiile asupra contractului colectiv de munca sunt inca deschise, consideram ca protestul initiat de liderii sindicali, desi organizat in virtutea dreptului constitutional, este doar o tentativa de a adauga presiune pe angajator in procesul de negociere", spun oficialii BCR despre protestul propriilor angajati.
  • Au fost platite bonusuri de performanta individuala, in anul 2010 in valoare medie de aproximativ 2 salarii nete lunare, urmand ca in 2011 sa fie platite bonusuri la un nivel similar
Inainte de Craciun sindicatul a refuzat o oferta foarte generoasa centrata pe o crestere salariala totala de 7% pe durata a doi ani in schimbul eliminarii a doua drepturi salariale care sunt legate de performanta generala a bancii si care pot sa fie platite pe baza indeplinirii obiectivelor stabilite la nivel de banca. In plus fata de aceasta crestere salariala, au fost platite bonusuri de performanta individuala, in anul 2010 pentru activitatea anului 2009, in valoare medie de aproximativ 2 salarii nete lunare, urmand ca in 2011 sa fie platite bonusuri la un nivel similar pentru anul 2010.

Mai mult, banca a formulat o oferta de a acorda o crestere salariala mai mare in special angajatilor cu salarii mai
 
•    Discutiile asupra contractului colectiv de munca sunt inca deschise
•    Sindicatul a refuzat o oferta centrata pe certitudinea cresterilor salariale in locul nesigurantei unor prime corelate cu performanta generala a bancii in actualul context economic dificil
•    Bruynseels: Am fost uluit cand sindicatul a refuzat oferta foarte generoasa a bancii. Companiile romanesti, intreaga economie continua sa traverseze o perioada dificila. In acest moment, toti trebuie sa fim realisti.
 
 
Esenta pozitiei managementului BCR
mici. Pachetul total de remunerare mediu pentru un angajat al bancii se situeaza la limita superioara a intervalului de mijloc al salariilor din sectorul bancar – aceasta in conditiile in care sectorul bancar este foarte bine remunerat in comparatie cu salariul mediu pe economie. Propunerea actuala de negociere este fara crestere salariala si cu mentinerea suspendarii platii celor doua drepturi salariale corelate cu performanta bancii.
  • Bruynseels: ma intreb daca conducerea sindicatului băncii este cu adevarat conectata la realitate
Rugat sa comenteze, Dominic Bruynseels, CEO BCR, a precizat: “Noi am  facut  o oferta pe care am apreciat-o ca foarte generoasa si am fost uluit cand sindicatul a refuzat-o – aceasta propunere oferea certitudinea cresterilor salariale ca venituri in locul nesigurantei unor prime corelate cu performanta Bancii, mai ales in actualul context economic foarte dificil. Cateodata ma intreb daca conducerea sindicatului băncii este cu adevarat conectata la realitate in ceea ce priveste cresterile salariale, veniturile si circumstantele economice din Romania si din banca. Companiile romanesti, intreaga economie si BCR continua sa traverseze o perioada dificila, BCR fiind protejata de structura noastră de afaceri şi organizatorică foarte solidă si de abordarea prudentiala asa cum o arata rezultatele noastre. In acest moment, toti trebuie sa fim realisti.”


Citeste mai multe despre   










6223 vizualizari

  • -4 (16 voturi)    
    sa fie realisti =? (Vineri, 25 februarie 2011, 11:29)

    nenea [anonim]

    adica sa stim care ne este stapanul. sa stim ca acel stapan vrea profit peste ceea ce-i poate oferi piata. ce insemna realist in opinia acestui ilustru functionar bancar? angajatii stiu cam cat bani vin MOCA la banca, si-si vor partea lor. sper sa fie refuzati. sa cvada si ei cum este sa nu ti se accepte o negociere.
    • +1 (15 voturi)    
      mare mirare (Vineri, 25 februarie 2011, 11:42)

      gic [utilizator] i-a raspuns lui nenea

      omul foloseste si niste termeni straini majoritatii angajatilor bancii: performanta.

      la calitatea serviciilor prestate de angajatii BCR, ma mir cum de nu au taiat salariile.
    • -1 (1 vot)    
      Ai pus un zambet pe fata mea! (Sâmbătă, 26 februarie 2011, 6:58)

      Wotan [anonim] i-a raspuns lui nenea

      Imi place cum gandesti! Daca as fi patron si mi-as deschide o afacere girand cu casa si bunurile familiei mele, ar fi un extaz pentru mine ca atunci cand incep sa catig bani sa le dau si la muncitori "partea lor"...De fapt, daca stau sa ma gandesc, ar trebui sa le dau totul numa' lor, de la Marx, Engels si Lenin citire....
  • +5 (7 voturi)    
    marea majoritate (Vineri, 25 februarie 2011, 11:57)

    solo [anonim]

    a angajatilor sunt consilieri bancari . Acestia au un enit mediu lunar net intre 2000-2500 ron.Salariul mediu in sistemul bancar este mult mai mare . Deci realizati ce venituri au conducatorii acestei institutii , venituri care se fac pe spatele celor care stau fata in fata cu clientul , nu in spatele unor birouri luxoase .
    • 0 (8 voturi)    
      astea-s regulile in orice business (Vineri, 25 februarie 2011, 13:29)

      radu [anonim] i-a raspuns lui solo

      tb sa-ti intelegi "rolul" in firma in care lucrezi. Daca esti o valoare te ridici si castigi mai mult, daca nu, la saiba. Iti dau dreptate, BCR nu este banca in care sa te poti ridica prea mult. Deciziile cu impact sunt luate de f putine persoane, si daca judeci din afara BCR a jucat bine in piata.

      Tu daca mergi la servici, te duci sa iesi pe plus, pe profit, nu? Sau ai astepta sa vii cu bani de acasa si sa lucrezi din "caritate".

      Fi-ti realisti, astea-s regulile pe tot globul! Nu inventati voi a cincea roata de la car...

      La munca!
    • -2 (4 voturi)    
      Prea mult castiga. (Vineri, 25 februarie 2011, 14:12)

      sanie [anonim] i-a raspuns lui solo

      Tocmai astia,consilierii bancari,sunt cei mai mari frecatori de menta din BCR. Nu fac mai nimic toata ziua,si au si program de lauza. Nu vad cum de sunt platiti cu 2000-2500 ron,dupa parerea mea,la ce fac si la programul pe care il au,nu merita mai mult de 1000 ron pe luna,si asta cu multa indulgenta.Deci,castiga mult prea mult.
  • +6 (6 voturi)    
    sado-maso (Vineri, 25 februarie 2011, 12:05)

    ciufulici [anonim]

    o chestie nu am inteles .... realitatea economiei romanesti - profituri mai mici - restrangeri de costuri , deci nu crestem salariile la sclavii de pe plantatie , dar emigrantii austrieci le au mari plus bonus de performanta (ca au scazut cheltuielile) ca de romanica e tara cu risc si ca sa vii si sa lucrezi aici printre canibalii lumii a treia tre sa ai sporuri de risc. eu cred ca domenic nu prea e conectat la realitatile romanesti, ne serveste niste medii de bonusuri , dar bag mana in foc ca putini au luat grasul si majoritatea s-au uitat lung, deci media este de 2 salarii pe banca. dai 7 % pe general (deci la unii mai mult, la altii mai putin) si tai 2 sporuri (cred ca se face economie). toti trebuie sa fim realisti, mai ales cei care au credite (si cred ca sunt si cei din BCR) care simt ca rata a crescut , salariul nu etc. etc. deci mi se pare f normal sa ceara o crestere de salariu, si austriacu sa isi diminueze bonusu.
    • +6 (8 voturi)    
      corect (Vineri, 25 februarie 2011, 12:41)

      red raz [anonim] i-a raspuns lui ciufulici

      ciufulici , in multinationala pt care prestez, romania are acelasi risc de tara cu rusia.
      rusia unde lunar exista un atentat, o alarma cu bomba. nici nu stii ce fericiti sunt expatii care vin aici si primesc bonus de risc de tara la salar, pe motiv ca romania e o tara nesigura.
      • +1 (1 vot)    
        dar in Romania e mama tiganilor :)) (Vineri, 25 februarie 2011, 16:49)

        nume [anonim] i-a raspuns lui red raz

        poate de aia ? .. legat de problema D-lui Brunseels si a liderului de sindicat este ca fiecare trage plapuma in partea lui ... sefu de banca face presiuni pe guvern iar seful sindicatului iese cu greve, chestia este ca ambii ne sunt necesari :D ( si banci si investitori cat si cetateni liberi si satisfacuti ) si e bine sa se ajunga la un compromis.
        • 0 (0 voturi)    
          tara tiganilor? (Sâmbătă, 26 februarie 2011, 7:40)

          ktalin [anonim] i-a raspuns lui nume

          tiganii sunt la ei in tara.
          asa cum stii: Romania este o tara sigura (vezi Paris), primesc madini de teren, la Paris sau Viena ei stau in 57m2 aici primesc casa in Herestrau de 200m2, salarii ff ok, noi lucram peste program.
          altfel de ce vin aici?
          nu ii plange.
          sti pedepsa maxima pt expati?
          3-4 ani in Romania si apoi inapoi la HQ.
  • +7 (7 voturi)    
    vrajeala (Vineri, 25 februarie 2011, 12:16)

    gigi [anonim]

    Esenta asa-ziselor negocieri de vreo trei ani incoace este reducerea drepturilor salariatilor, indiferent ce este boom sau criza.
    Asa-zisa oferta "foarte generoasa" insemna pierderea a doua prime pentru totdeauna (indiferent daca banca inregistra anul viitor sau chiar anul acesta profituri fenomenale) si in schimb ti se oferea maxim 7% pe doi ani, deci nici macar un salariu in total.
    Unde ati ami vazut in Romania sa nu se dea nimic de Craciun, nici macar simbolic ? Asta in conditiile in care banca inregistreaza profit.
    La asta se adauga angajarile "pe criterii de performanta" facute in ultimii ani, cand BCR a devenit culcus caldut pentru angajatii altor banci. Bineinteles ca un angajat venit de la extern are un salariu cu 30-50% sau mai mult decat un angajat BCR vechi, amandoi fiind pe acelasi post.
    • -3 (5 voturi)    
      Bonus de Craciun? (Vineri, 25 februarie 2011, 14:08)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui gigi

      "Unde ati ami vazut in Romania sa nu se dea nimic de Craciun, nici macar simbolic?" - de unde pina unde bonusul de Craciun este un drept al angajatului? Este la fel de stupid ca bonusul "de Paste", cel "de vacanta de vara", cel de "vacanta de iarna", bilete la mare reduse de la sindicat, etc.

      Si da, exista multimationale in Romania unde nu se da bonus de dragul bonusului, ci doar pentru performanta. 7% este extrem de mult, in conditiile in care profitul companiei a scazut.

      E distractiv cum in Romania toata lumea vorbeste de drepturi, dar nu si de indatoriri. Ma intreb cam citi dintre membrii de sindicat din BCR au stat sa se gindeasca macar o clipa ca in conditiile economice actuale e bine ca inca au un loc de munca. Multi dintre ei se gindesc doar la imprumuturile pe care le-au luat fara sa se gindeasca la ziua de miine, cind aburii cresterilor imobiliare la nesfirsit ii ametise pe toti.

      Si ca sa nu apara comentarii stupide - am fost pina nu de mult angajat in domeniul financiar din Romania.
      • +3 (3 voturi)    
        frustrare (Vineri, 25 februarie 2011, 14:21)

        eu [anonim] i-a raspuns lui Andrei

        mai nene Andrei dar ce multe mai stii tu... de unde stii tu ca angajatii din BCR nu au si indatoriri... de ce nu te angajezi si tu in banca sa vezi ce multe drepturi ai si ce putine indatoriri... dar e usor de vb ... esti frustrat parerea mea
        • -2 (4 voturi)    
          LOL (Vineri, 25 februarie 2011, 14:57)

          Andrei [anonim] i-a raspuns lui eu

          Am fost angajat in banca in Romania, si in alte citeva tari, din cauza asta pot sa vorbesc. Stiu cum e, si nu e nici pe departe asa cum se discuta aici. Se munceste, dar nu pe brinci, si nici pe departe atit de eficient pe cit se lauda unii. Iar pretentiile salariale sint mult peste nivelul productivitatii si al performantelor.

          In sistemul financiar din Romania angajatii mediocri se ascund in spatele contractelor colective de munca care nu fac altceva decit sa puna un semn de egalitate intre toti angajatii. Cei care pierd sint tocmai virfurile, care nu au timp de proteste sindicaliste din cauza ca muncesc.

          Discursul majoritatii se incadreaza in categoria "voi nu ati mincat salam cu soia" pe care il auzeam prin '90. Nici macar nu stiu de ce ma obosesc sa comentez, e evident ca nivelul discursului nu se poate ridica mai sus de "huo" si "astia sint timpiti"
          • 0 (0 voturi)    
            Hmmm (Sâmbătă, 26 februarie 2011, 12:03)

            MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

            Faptul ca ai unele frustrari nu are rost sa negi...se vede cu ochiul liber.
            Dar tu te-ai intrebat cum se face ca aceste banci au crescut ratele(la dublu chiar)in situatia de astazi fara sa le pese de "clientii" lor,daca acestia mai pot plati sau nu?!Apoi se mira ca unii nu le mai pot plati si ele inregistreaza "pierderi",de fapt acestea sunt raportate la "sperantele" lor de venit.
            Macar ar trebui sa-si respecte angajatii...daca pe "clienti" nu-i respecta NICIODATA si-i umilesc.
            In Romania toata lumea vorbeste de drepturi si nu de indatoriri pentru ca romanii nu prea au drepturi dar au enorm de multe indatoriri!
            Fiecare parte din acest conflict(patronat vs angajati)isi apara partea,ceea ce este normal.Patronatul corporatiilor multinationale(aceste organizati odioase care distrug tari)isi protejeaza interesele prin intelegeri subversive cu guvernele tarilor...care apoi prin "legi" date prin ordonante de urgenta ii ridica la "rangul" de sclavi pe angajati.
            Faptul ca ai lucrat in banci nu inseamna ca tu cunosti si partea sociala a "afecrii".
            S.sotia mea lucreaza pe o "functie de conducere" la o banca mare...si este mare jeg pe acolo!
    • +1 (3 voturi)    
      bonus de Craciun (Vineri, 25 februarie 2011, 14:50)

      florin [anonim] i-a raspuns lui gigi

      "Unde ati ami vazut in Romania sa nu se dea nimic de Craciun, nici macar simbolic ?"
      Te invit la mine la firma. Multinationala, management american, rezultate financiare bune. Si totusi de Craciun-ul care a trecut nu am primit nimic, "nici macar simbolic". Si nu ne-am plans. Avem totusi salarii bune, acestea vin la timp, iar firma pare sa fie stabila.
      • +3 (3 voturi)    
        ai pus punctul pe i (Vineri, 25 februarie 2011, 17:22)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui florin

        "Avem totusi salarii bune". Poate ca aici este cheia.. In momentul in care ai salariu bun nu te mai intereseaza poate o prima simbolica de Craciun.
        Nici in BCR nu s-a dat nimic de Craciun anul trecut, in schimb s-a preferat cheltuirea banilor pe o petrecere imbecila. Deci bani erau...
        Problema este de principiu, asa cum am spus. Ti se ofera max 7% intinsi pe 2 ani (care erodati de inflatie nu mai insemnau nimic) la pachet cu o reducere de 2 salarii . Spuneti-mi mie care era nebun sa accepte asa ceva. Iar aceste doua salarii oricum erau legate de performanta bancii, deci nu se dadeau "din oficiu". Adica daca rezultatele nu sunt bune nu se dau si gata, no big deal, nimeni nu se supara. Ceea ce vrea acum patronatul prin ofertele lor generoase este sa elimine de tot aceste prime, indiferent daca peste un an situatia se redreseaza.... Nimeni nu spune sa ti se dea indiferent de situatie, ei doar vor sa taie indiferent de situatie.
        De ex acum 2 ani au taiat la jumatate indexarea salariilor cu rata inflatiei. Si atunci profitul era mare, deci justificari nu existau.
        Anul trecut au taiat contributiile la pensii suplimentare (care oricum erau deductibile) si au stabilit un nivel al profitului prognozat ca pt un an de boom, astfel incat sa nu se mai acorde prime pe motiv ca nu se ating indicatorii.
        Acum vor sa taie altele. Nu mai spun ca dau cu o mana afara si angajeaza cu doua maini. Macar de ar aduce angajati mai capabili, dar nici pe departe. Tot ce a fost restructurat la alte banci au fost buni la BCR.
        Si atunci te intrebi de ce BRD-ul depaseste BCR-ul ?
        Si ar mai fi ceva. De ce nu au indraznit sa faca asa ceva in Austria ? Acolo nu au fost ani de criza, nu au scazut profiturile ? Dar nimeni nu au indraznit sa le taie salariile sau alte drepturi. Pentru ca ne considera "lumea a treia" si pot sa faca orice daca sunt actionari majoritari, Uitati-va si la cazul OMV -Petrom, sunt pusi numai pe profit, indiferent de costuri. OMV are 40% din profit de la Petrom.
  • +6 (8 voturi)    
    uluit?!? (Vineri, 25 februarie 2011, 12:16)

    uluit?!? [anonim]

    pai cum sa accepte cand tot ceea ce reclama este real? si nu este vorba de 2-3 lei la salariu, cei care cunosc "beneficiile" vietii in banca, direct sau indirect, stiu de munca pana la miezul noptii, sambete, duminici, toate in majoritate neremunerate, concedii anulate etc, asa ca in raport cu cantitatea de munca un salariat bancar iese in pierdere, si mai ales la capitolul sanatate si viata de familie. este vorba de bataia de joc din BCR, gestionata de echipa de HR si patronata de presedintele "uluit". oamenii reclama sistemul mizerabil, in care unii sunt "mai egali" de cat altii, rotatia de personal (nr de salariati nu scade, desi plecarile sunt multe) se face pe salarii foarte mari comparativ cu cel al personalului existent, pe aceleasi functii, desi capacitatile sunt deseori mult sub nivelul angajatilor existenti. oamenii stiu ce vorbesc. cat despre sindicat, ar trebui sa fie mult mai activ daca vrea sa aiba credibilitate. pe cand o iesire in presa cu practicile abuzive, de intimidare din BCR? asa ar demonstra ca apara interesele salariatilor.
    • 0 (0 voturi)    
      Uluit?!? (Duminică, 27 februarie 2011, 10:00)

      leana [anonim] i-a raspuns lui uluit?!?

      Da, poate n-ar fi rau sa iasa-n presa . In banca am auzit ca le-o cam spune uluitilor! Ar avea multe de spus.
  • +4 (4 voturi)    
    completare (Vineri, 25 februarie 2011, 12:22)

    gigi [anonim]

    Am uitat sa spun ca managementul a preferat anul trecut sa sarbatoreasca 20 ani de la infiintarea bancii prin petreceri la care s-au alocat fonduri importante in loc sa distribuie acei bani direct salariatilor sub forma unei prime simbolice.
    Iar despre asa-zisii manageri adusi de prin alte parti ce sa mai spui ? Unii n-au lucrat o zi in banca, venind de prin diverse fime de consultanta (va dati seama pe ce salarii imense), in schimb acum dau lectii de vanzari si de performanta . Unii chiar au fost dati afara din alte banci, insa la BCR au corespuns profesional...:))) Nu este de mirare ca in aceste conditii BRD-ul a depasit BCR-ul ca nivel al profitului.
    • +3 (3 voturi)    
      dupa 20 de ani (Vineri, 25 februarie 2011, 12:58)

      petrecere [anonim] i-a raspuns lui gigi

      la acest nivel au redus sistemul BCR: bamboo... tabloid, spalare de creier, tot ce vrei dar in sens negativ...
  • +4 (4 voturi)    
    a fost uluit? (Vineri, 25 februarie 2011, 12:28)

    zambara [utilizator]

    Sa inteleg ca el le-a facut angajatilor asa o oferta buna incat a fost uluit ca au refuzat-o?
    Deci el le-a oferit mai mult decat cereau ei si nu-i vine sa creada ca angajatii refuza mult si cer putin. Dumnealui isi da seama ca e penibil?
  • +5 (5 voturi)    
    oferta foarte generoasa, NOT! (Vineri, 25 februarie 2011, 12:33)

    red raz [anonim]

    "crestere salariala totala de 7% pe durata a doi ani in schimbul eliminarii a doua drepturi salariale"
    spune totul despre 'generozitatea' bancii. nu acopera nici macar inflatia, nu mai zic de renuntarea la alte drepturi la schimb.
    suntem sclavii corporatiilor, nemultumite de exemplu de 110 mil euro profit net, cat a avut BCR in romanica in 2010.
    ah si inca o chestie, stiuta de corporatisti. 7% e o medie. cu tot ce zice conducerea, grosul maririlor va merge catre management, nu catre angajatul simplu. 10% marire la 20mil sal = 2 mil crestere. 5% la 80mil salar = 4 mil crestere. cine iese in avantaj?
  • +4 (4 voturi)    
    presedintele uluit (Vineri, 25 februarie 2011, 12:34)

    uluit [anonim]

    uluita ar putea fi opinia publica daca ar afla despre practicile abuzive, de intimidare din BCR, administrate de HR si patronate de presedintele "uluit". rotatia de personal se face aducand oameni noi, agreati de ei, pe salarii inimaginabile comparativ cu personalul existent. salariatii "comuni" nu au viata personala, sanatate, concediile sunt date peste cap. se munceste pe rupte, neremunerat, mult peste program sau sambetele si duminicile. de ce nu iese sindicatul cu aceste lucruri in public ca sa arate ca isi sprijina cu adevarat membrii?
    • 0 (0 voturi)    
      Presedintele uluit (Duminică, 27 februarie 2011, 10:03)

      angajatul [anonim] i-a raspuns lui uluit

      A iesit la TV, vineri la 4.30 la emisiunea Guvernul din umbra la Moneychanel. A spus si a spus bine. E tare si bine ar fi sa continue. Cautati inregistrarea .
      • 0 (0 voturi)    
        presedintele uluit (Duminică, 27 februarie 2011, 23:57)

        uluit [anonim] i-a raspuns lui angajatul

        felicitari, trebuie unitate si determinare, altfel abuzurile vor continua.
  • +5 (5 voturi)    
    pare a nu fi conectat la context (Vineri, 25 februarie 2011, 12:40)

    el [anonim]

    ceo-ul se cam mira de toate in tara asta!!! critica angajati, critica clientii (ca actioneaza banca in judecata), critica guvernul ca ...

    atunci si conducerea are propriile probleme pe care ar trebui sa si le rezolve....
  • +2 (6 voturi)    
    BCR Gandim la fel (Vineri, 25 februarie 2011, 13:00)

    Andu [anonim]

    CEO se gandeste cum sa-i plateasca mai putin, ei se gandesc cum sa-i scoata mai multi bani din buzunare.

    DDaca si astia de la BCR se plang de criza, ma intreb cine mai urmeaza, poate OMV-ul :)
  • +2 (4 voturi)    
    Vin vremuri bune (Vineri, 25 februarie 2011, 13:07)

    Zulu [anonim]

    Se flexibilizeaza Codul Muncii si vor putea salariatii sa-si gaseasca mai usor de lucru ... dupa ce-i zboara extrem de usor din acest loc de munca! Adica isi permit sa nu accepte ce zice stapinul?
    • +3 (5 voturi)    
      Codul muncii ... (Vineri, 25 februarie 2011, 14:14)

      ipsilon [utilizator] i-a raspuns lui Zulu

      Cidul muncii pe care il apreciati unii atat de tare, e facut de dom' presedinte Dominic si ceilalti acoliti din FIC, Consiliul Investitorilor Straini, care vor sa ne vada o tara de sclavi la cheremul lor, asta e problema ...
      Iar in BCR, marea problema nu e ca se taie primele si nu stiu ce bonusuri ("oferta lor generoasa" mai cuprinde si alte nazbatii, reducerea platilor compensatoii la aproape 1-2 salarii in caz de concediere colectiva, etc.) ci ca actuala conducere face tot ce poate sa bage banca intr-un faliment iminent, in stilul in care se inventeaza produse cu costuri mai mari decat celelalte banci, si se terorizeaza fizic si psihic angajatii de la ghiseu sa bage pe gat clientilor orice tampenie cu orice mijloace.
      • +4 (4 voturi)    
        pai (Vineri, 25 februarie 2011, 15:55)

        c [anonim] i-a raspuns lui ipsilon

        BCR,OMV si altii stau in stand by sa dea cateva mii de oameni afara. Nu pentru ca oamenii aia n-ar avea de treaba, dar de ce sa nu lucreze cei care raman peste program si in weekenduri, ca doar in Romania este legal si nu trebuie sa constituie exceptie sa lucrezi peste program. Era vorba ca noul cod al muncii sa se reduca si plata pentru munca in weekend. Asteapta baietii noul cod al muncii ca pe painea calda. Defapt e un cod facut de cei dinafara pentru cei dinafara si cu putin "lobby" la FMI si la PDL il vor avea
  • +4 (4 voturi)    
    Mr. Bruynseels (Vineri, 25 februarie 2011, 13:41)

    Agajatu' [anonim]

    asta e total rupt de realitatea economica si sociala din Romania si e de un cinism rar intalnit.
    Acum mai si minte cu nerusinare facand-o pe-a miratu' cand aude de nemultumirile salariatilor !!!
    Partea proasta e ca daca salariatii membri de sindicat nu sunt uniti si nu vor declansa o greva generala la nivelul bancii, in caz ca nu li se accepta revendicarile, atunci Sindicatul e istorie si odata cu el si drepturile lor !!!
    Vreau sa va zic ca din noiembrie si pana acum s-au trimis zeci de mail-uri in care au fost trecuti toti membrii de sindicat din BCR ( aprox. 7000 de persoane) pe tema reeinoirii CCM care expira in 4 martie , si el e " surprins" !!!
    Ca sa inteleaga toata lumea cum stau acum lucrurile in BCR, o banca privata, trebuie sa stiti ca exista doua mari categorii de salariati: conducerea si restul. Rolul conducerii asa cum s-a vazut din actiunile lor este sa puna biciul pe restul angajatilor, adica pe "personalul de executie" pentru a se realiza tintele ( targhetele de vanzari) stabilite in mod unilateral de conducerea bancii indiferent daca ele sunt realiste sau nu.
    Deci cei care se palng de dobanzile si comisioanele mari practicate de BCR ar trebui sa stie ca ele sunt stabilite de conducere si nu de membrii de sindicat ( PS managerii nu sunt membri de sindicat)
  • +3 (3 voturi)    
    continuare... (Vineri, 25 februarie 2011, 14:02)

    Angajatu' [anonim]

    Sa va dau un exemplu:
    " conducerea zice" trebuie sa vindeti BPL-uri ( credite ipotecare cu o perioda de economisire prealabila, dupa care iei un credit la o dobanda "avantajoasa") .Si iti da un target de 10/luna pe care daca nu-l atingi risti sa te dea afara pe motiv ca esti incompetent. Acum sa-mi explice mie cineva cum poti sa vinzi 10 BPL-uri stand in spatele unui birou, intr-o perioada in care oamenii abia mai au bani sa-si plateasca datoriile de la o luna la alta ??? Realitatea asta nu a vazut-o dl.Dominic pana acum?
    Exemplele pot continua cu multe produse pe care cei din front office in general sunt fortati sa le bage pe gat clientilor ca sa-si pastreze job-ul, altfel esti amentintat permanet cu concedierea.
    Din pacate actualii guvernanti le vor da apa la moara si prin modificarile propuse in Codul Muncii salariatul va fi mult mai usor de concediat si deci supus la presiuni decat inainte !!! Cum? pai de ex. prin stabilirea de catre angajator a unor " criterii de performanta" pe care daca nu le atingi esti out fara discutii si fara alte drepturi !!!
    Daca vor performanta atunci sa-mi ofere salar fix si comision din vanzari. Daca dau uncredit de 10.000 euro atunci da-mi 1% din valoarea lui pt. ca ti-am vandut produsul !!! Corect ? Teoretic asa este dar in realitate e total altfel. In BCR se dau trimestrial bonusuri de performata doar ca ele sunt asa de greu de atins ( de ce oare?) incat nu prea se iau si daca se iau au o pondere f. mica in comparatie cu venitul tau lunar. Sunt un fel de morcov care-l tii in fata magarului ca sa-ti traga caruta !!!
    Ca sa inteleaga toata lumea de ce BCR-ul se va inchide cel putin o zi voi enumera pe scurt oferta " generoasa " a patronatului:
    - eliminarea primei de vacanta si de Craciun care oricum s-ar fi platiti daca Banca atingea o cota de profit stabilita tot de conducere ! Funny nu ?
    - eliminarea prevederii conform careia salariile ar urma sa creasca cu 50% din indicele inflatiei pe anul trecut ( deci cu 3,5% aproximativ)
    • -4 (4 voturi)    
      foarte bine (Vineri, 25 februarie 2011, 16:29)

      gargaun [anonim] i-a raspuns lui Angajatu'

      Foarte bine.Daca nu va convine,plecati la stat sa munciti pe 600 de ron.lasati locul altora,care abia ar astepta sa faca ce faceti voi si pe 1000 de ron de exemplu.Asa ca nu va mai plangeti atata.Ati fost prea rasfatati si acum cand sunteti un pic zgandariti faceti figuri.Nu e normal asa.Castigati mult prea mult fata de ceea ce faceti.Cu ce sunteti voi mai cu motz decat un profesor? Cu nimic. De medici nu mai zic.Si totusi ei castiga jumatate cat castigati voi.Asa ca ciocu' mic.
      • +1 (1 vot)    
        @gargaune (Sâmbătă, 26 februarie 2011, 23:20)

        nene [anonim] i-a raspuns lui gargaun

        daca as judeca dupa cum suntem indemnati, ti-as spune ca un salariat bancar nu poate face nici meditatii (venituri neimpozabile), pt ca nu are timpul necesar din cauza ca sta la serviciu zi lumina, si nici nu ia "dreptul". e greu sa fii solidar in ziua de azi, vezi dusmani si "capra vecinului" peste tot. retine doar ca oamenii aia se lupta in primul rand pentru un tratament echitabil (nu preferential) - poate daca am face asta cu totii, in loc sa ne dam cap in cap unii altora in timp ce altii castiga nemeritat, am reusi sa fim ceva mai mult decat suntem acum, daca nu pt tine, poate pt copii si nepotii tai.
  • -1 (1 vot)    
    variable rewards (Vineri, 25 februarie 2011, 14:07)

    contribuabilul cinstit [anonim]

    eu cred ca banca vrea sa scoata cele doua prime dependente de performata bancii datorita provisioanelor pe care le-au facut. Daca acestea nu vor fi folosite, si sunt mari sanse sa nu fie, ele se vor reflecta in profit in anii care vin.

    avand in vedere ca salariile sunt peste medie in sistemul bancar, retributia variabila in functie de performanta ar trebui sa fie mare parte din banii incasati de personal.
    ar trebui sa existe atat un sistem:
    - cu salariu de baza apropiat de mediana
    - plata variabila in functie de performanta individuala
    - plata variabila in functie de performanta bancii

    un sistem clar si echitabil de masurare a performantei
  • +4 (4 voturi)    
    francezii sunt chitrosi, (Vineri, 25 februarie 2011, 14:13)

    bancher [anonim]

    si asta se vede din plin si la Mr. Bruynseels. Zgarcenia francezilor s-a simtit si la angajatii BRD, Dacia, Orange, si uite ca acum apare si la BCR.
    Angajatilor li se promite o majorare de 7% la salariu, timp de 2 ani, in schimbul renuntarii la unele bonusuri, care se ridica anual la echivalentul a 2 salarii lunare. Pai, daca un salariat castiga 100 RON in 2010, in 2011 va castia 107 RON, si in 2012 va cstiga 114.49 RON. Daca cumulam cele 2 castiguri anuale, atunci salariatul BCR va avea castiguri totale nete de 221.49 RON in acesti 2 ani.
    In cazul in care se ramane la actualul sistem (cel cu bonusuri, dar cu salariu fix), salariatul BCR va castiga 100 RON+bonusuri in valoare de 2*100/12 RON, adica 100+16.66=116.66. In anul 2012 castigul va ramane tot de 116.66, deci in cei doi ani angajatul BCR va avea venituri de 233.32 RON .
    233.32 RON>221.49 RON, cu alte cuvinte pt angajati e mai avantajoasa mentinerea sistemului actual, cu bonusuri.
    Dl presedinte spune ca e posibil ca in 2011 BCR sa nu mai aiba profit, si de aceea e riscant pt angajati sa mentina sistemul cu bonusuri. Aceasta e o prostie, BCR e banca cu cea mai mare cota de piata din Romania, decie exclus sa nu aiba profit. eventual nu mai are profit la fel de mare ca in 2008, dar tot va avea.
    Asa ca eu consider ca aici angajatii BCR au dreptate.
    • +2 (2 voturi)    
      2 precizari (Vineri, 25 februarie 2011, 14:28)

      DanDare [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      - Dominic e britanic ( nu te lasa pacalit de nume);
      - cresterea salariala de 7 % e in felul urmator: 2% in 2011 si 5% in 2012 !!!
    • +2 (2 voturi)    
      Profit (Vineri, 25 februarie 2011, 20:46)

      cosming [anonim] i-a raspuns lui bancher

      Pe 2011 BCR nu va mai avea acelasi profit ca pe 2010 asta e destul de clar.
      Faza e ce se intampla dupa 2013 de ex....cam pe cand o sa inceapa cresterea economica...Smenarii astia din conducerea BCR dau acum 3 RON pentru 2 ani in loc sa dea 30 de RON peste 2 ani.... sindicalistii au facut bine ca protesteaza... sa aiba bonusuri in functie de performanta bancii... e normal si este excelent pentru viitorul apropiat
  • +2 (2 voturi)    
    continuare 2... (Vineri, 25 februarie 2011, 14:15)

    angajatu' [anonim]

    in conditiile in care salariatii au fost de acord ca in 2010 sa nu se majoreze salariile pt. ca " e criza".
    - reducerea semnificativa a salariilor compensatorii pe care salariatii le-ar incasa in cazul unei concedieri colective, in conditiile in care patronatul promite ca " numarul de angajati de la nivelul bancii va ramane acelasi", atentie numarul dar nu neaparat si persoanele. Pai daca zic ca numarul ramane de ce vrea sa reduca cuantumul platilor compensatorii ?

    Dupa cum se vede cererile salariatilor sunt normale intr-o companie care activeaza pe o piata puternic concurentiala si totusi reuseste sa-si creasca activele ( adica soldul creditelor date) si obtine profit in ciuda cresterii provizioanelor. Cine au facut posibile toate astea : conducerea sau personalul de executie ? Ambii o sa-mi spuna cineva, ok, de acord, dar atunci hai sa simtim cu totii beneficiile muncii noaste si sa fim incurajati sa muncim mai mult si mai bine si nu amenintati si intimidati constant !

    La sfarsti as vrea sa faceti o paralela intre ce s-a scris si ce se va mai scrie in continuare despre BCR si modificarea Codului Muncii care a venit la propunerea CIS a carui membri sunt toate bancile straine din Romania ( in frunte cu BCR) si alti investitori care doresc numai binele tarii si al oamenilor muncii din Romania vezi: OMV, Bechtel, Renault, Nokia etc...
  • +1 (3 voturi)    
    ce criza, despre ce criza vorbeste asta?! (Vineri, 25 februarie 2011, 14:52)

    costica [anonim]

    guvernul Dlui Boc zice ca deja e bine in Romania, a marit deja pensiile la grupele I si II incepand cu anul asta, a marit pensiile la 80% dintre militari in urma recalcularii pensiilor, despre ce criza vorbeste asta?! E bine, bine, e ffff bine in Romania!!! Ce criza ?!!!! PDL a scos Romania din criza, zise mai ieri la Ploiesti si Dna Udrea!!!! Unde-i criza, dle Bruyseeles???!!!!!!!! In Romania nu mai e criza!!!!!!!!!!
  • +4 (4 voturi)    
    uite aici chestie profitul bancii (Vineri, 25 februarie 2011, 15:52)

    warchild [anonim]

    "BCR a anuntat rezultatele financiare pe 2010. Provizioanele au injumatatit profitul net al bancii, pana la 110 mil euro" si nu au bani sa isi plateasca angajatii!!!!!! ma intreb de ce nu iesim toti in strada - situatia economica dificila si astia au avut profituri mai mari de 110 mil sin in 2008 si in 2009 - ma mir ca nu le este jena! e un proverb romanesc depsre un magar pe care stapanul l-a incarcat cu prea multe pana saracul magar a murit! realitatea e ca sunt de o nesimtire fara seaman! nu astia cereau ajutoare de la statul roman in 2008-2009?
  • +5 (5 voturi)    
    BCR (Vineri, 25 februarie 2011, 16:09)

    Anonim [anonim]

    La nivelul de management si top management BCR este cel mai mare angajator bazat pe nepotism/ prietenie/ cardasie. Managementul si top managemntul au salarii imense, iau oricum bonusuri si presiunea cade strict pe cei care dau cu sapa. Ca sa nu mai mentionez ca au manageri/ sefi de departamente care nu ar trece un examen psihologic.
    • +4 (4 voturi)    
      subscriu (Vineri, 25 februarie 2011, 19:03)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      Nepotismul incepe de la HR. A lucrat sefa de la HR la Petrom ,a adus cu ea cateva "sondorite" de acolo, bineinteles toate capabile. Fiecare si-au adus cunostintele si prietenele, bineinteles pe posturi de "expert", "sef proiect", etc...
      Iar ca si structura de posturi , daca inainte de privatizare exista un director si un director adjunct pe fiecare directie si vreo 3-4 servicii cu cate un sef de serviciu, acum sunt mai multe directii decat erau inainte de privatizare, fiecare are un director, cativa sefi de departament, apoi fiecare departament are cateva birouri conduse de supervizori, iar fiecare birou cateva echipe conduse de coordonatori.
      Toata aceasta armata de sefi si sefutzi isi pierd vremea in sedinte (chipurile pentru efucientizarea activitatii) si raman putini care mai si muncesc.
      Asta in sediul central. In teritoriu este si mai rau. Au ramas putini oameni sunt cozi la casierie, iar presiunea pe acesti oameni este imensa.
      Cat despre modul cum au scos aceste profituri, este de ajuns sa amintesc ca BCR a reusit "performanta" sa fie singura banca care a introdus comision cand depuneai bani in cont. Asta pe langa comisionul de ridicare, de extras de cont, de administrare cont, etc...Bineinteles ca multi si-au inchis conturile. Astia sunt ideile de eficientizare, cat mai multe comisioane si dobanzi cat mai mari.
      Sa va mai spun ca s-au creat numeroase "subsidiare" care traiesc pe spinarea bancii ? A se vedea Banca pentru Locuinte, care inde asa zisele produse de economisire-creditare. Cum cred ei ca romanii vor accepta aceste produse care sunt specific germane ? Romanul nu prea economiseste, ce sa mai spun sa puna deoparte constant cativa ani si sa beneficieze apoi de un credit cu o dobanda oarecum mai mica ? Dar daca in Austria acest sistem merge, de ce n-ar merge si in Romania ? Asa gandeste managementul...Mai nou pentru anul acesta greu s-au gandit sa ridice gradul in care trebuie sa-ti indeplinesti tintele la 100% dupa ce anul trecut a fost 75%. ......
  • -4 (6 voturi)    
    milogeala (Vineri, 25 februarie 2011, 16:11)

    lisandro [anonim]

    Nu stiu ce tot se plang astia din banci atata de bani,sunt o gramada de alte categorii profesionale,mult mai necesare tarii,cum sunt profesorii si medicii care muncesc nu gluma si care sunt platiti in bataie de joc,nici macar cu jumatate din cat sunt platiti unii trantori de prin banci,inclusiv din BCR. Poate ca patronul de la BCR ar trebui sa ia aminte si sa le reduca salariile daca mai fac si gura.S-au invatat cu luxul.Trebuie sa se adapteze si ei la criza,altfel sa zboare.Sa inteleaga ca sunt doar niste angajati la privat,nu vedete si ca patronul isi stabileste asa cum are el chef politica de salarizare.Nu le convine,afara ! Sunt atatia cu studii de specialitate care nu au avut norocul lor si nu au un loc de munca,si care abia asteapta sa se elibereze locurile,fiind dispusi sa lucreze mai mult,inclusiv in weekend pe bani mai putini.
    Trebuie sa se inteleaga ca vremea luxului pe gratis a trecut,inclusiv la privat.Nu numai cei de la stat trebuie sa suporte greul.Iar in privat,patronatul este zeul firmei.Cine nu e de acord cu politica firmei,inclusiv in ceea ce priveste salarizarea,drum bun.Vin altii in loc.
    • +2 (4 voturi)    
      lisandro (Vineri, 25 februarie 2011, 16:35)

      misa [anonim] i-a raspuns lui lisandro

      lisandro tu din care categorie dintre cele enumerate ca muncesc nu gluma faci parte?
      daca o pers lucreaza intr-o banca, banca care isi urmareste interesele...ce e ala interes...inmultirea veniturilor! revin daca acea pers lucreaza pt ca o institutie sa isi inmulteasca veniturile cam care ar fi salariul care ti-ar conveni tie sa il primeasca, ca sa fii tu multumit!
      nu cumva esti un bugetar din ala care pana acum a primit venituri nejustificate, venituri adunate din cotele parte care le dau si aceste banci statului????
      sa inteleg ca nu stii nimic despre aceste dari????
      ori tii cu ursul din barlog, ori esti cu cei carora le-au ajuns cutitul la os din cauza mizeriei in care sunt obligati sa traiasca?
      altii la rand...adica de ce nu te legi de cei care dau oamenii in strada si spui altii la rand???abia astepti sa renunte unul de atata jug, ca sa ii iei tu locul???halal atitudine! sa nu imi spui ca esti si in lista intelectualilor ca deja pot intreba da facultatea ai facut-o pe bune?????
      • -2 (4 voturi)    
        nu ma refeream (Vineri, 25 februarie 2011, 17:23)

        lisandro [anonim] i-a raspuns lui misa

        Nu ma refeream la adevaratii bancheri,cei care muncesc,ci ma refeream la categoria trantorilor reprezentata prin acei "consultanti" de 2 bani care nu fac altceva decat sa frece menta mai toata ziua,si sunt si platiti enorm pentru cat presteaza,dupa parerea mea.Daca tot castiga atat,macar atunci sa lucreze 12 ore pe zi,inclusiv Sambata,de exemplu.Sa presteze,nu sa doarma.Si poate ca atunci pot avea asemenea pretentii salariale.Altfel,in nici un caz.
  • +5 (5 voturi)    
    problema e simpla: (Vineri, 25 februarie 2011, 16:13)

    adi [anonim]

    BCR a fost nr. 1 pana la unirea cu Erste care a schimbat produsele si managementul, angajatii fiind in mare parte aceeasi. Intrebare: daca acum a pierdut pozitia fruntasa, cui se datoreaza?
    Evident ca managementului si produselor naspa.
  • 0 (0 voturi)    
    hahahahahahahahhaha (Vineri, 25 februarie 2011, 16:33)

    tirtau [anonim]

    la cate au pe suflet angajatii din banci ,orice suma e prea mica ........hai cu falimentul ...............vine sfarsitul,gata...........
  • -2 (2 voturi)    
    Libera Circulatie (Vineri, 25 februarie 2011, 19:44)

    roberto [anonim]

    Bag de seama ca angajatii BCR au doua mari calitati: sunt cei mai buni in doemniu si au veniturile cele mai mici din domeniu.

    Din fericire, banci (centrale, filiale, agentii, puncte de lucru) sunt pe toate drumurile asa ca nu va opreste nimic sa va desfasurati in alta parte.

    Sau gura si "gestionati-mi" contul.
    • -2 (2 voturi)    
      Venituri salariale (Sâmbătă, 26 februarie 2011, 6:18)

      MaDao [anonim] i-a raspuns lui roberto

      Problema angajatilor din banci este ca cel putin 50% s-au angajat in perioada de boom de acum cativa ani. Atunci toata lumea isi dorea sa lucreze intr-o banca. In consecinta cotizau si 10000E la directorul de filiala pentru a prinde un post de casier. De acolo se spera cresterea catre ofiter de credite. Intre timp a venit criza, spaga nu a fost amoritzata, target-ul a crescut considerabil si este normal sa fie disperati angajatii acum. Problema cea mai mare ste ca de fapt sunt la fel cu bugetarii. Au avut drepturi salariale aiuristice si acum nu le mai obtin dar nici in alta parte nu pot pleca. Cunosc fete care din vanzator la magazin au ajuns casier la banca. Eventual dupa ce au scos diploma la Spiru.
  • +2 (2 voturi)    
    distrugere (Sâmbătă, 26 februarie 2011, 14:28)

    distrugere [anonim]

    Arhitectii marii mizerii din BCR: Andreea Voinea (director HR) si Dominic Bruynseels. Voinea s-a "remarcat" prin procesele lasate in urma la Petrom si castigate de fostii salariati, Bruynseels vine din Africa de Sud (ultimul job la Barclays). Combinatia perfecta de ipocrizie si incompetenta romaneasca cu cinism si interes extern (incompetenta e discutabila, s-ar putea sa fie chiar competenta daca scopul e sa distruga BCR).
  • +1 (1 vot)    
    bcr (Duminică, 27 februarie 2011, 23:06)

    daniela [anonim]

    domnulu iBruynseels, i se pare ok ca bcr life sa organizeze conventii de vinzari si alte tipuri de sedinte in locati high class , nu de alta dar actionarii tot asteapta un dividend din parte lu domnita vizinteanu
    sau fratiorul Folescu toaca toti banii petru traininguri pentru pinguinii lui Funeriu
    • -1 (1 vot)    
      daniela (Luni, 28 februarie 2011, 8:49)

      corio [anonim] i-a raspuns lui daniela

      conventiile respective au un rol motivational si ii un motiv sa se mai intilnesca cei mai buni din companie .
      nevastuica lucreaza in aceasta companie si participa la toate intrunirile de genul acesta.
      doamna presedinte ii o mina de fier putine femei ar fi in stare sa conduca o companie de genul acesta .
      trebuie luat in considerare proportia foarte mare de femei din companie (stim cit de greu ii sa ai 60-70% femei intr-o companie fiecare cu dicurile ei)
      Apropo cursurile lui Folescu nu s rele(cel putin dpdv al comunicarii si vinzarii) din moment ce compania are un trend ascendent , si a ajuns in 5-6 ani pe locul 2 in fata unor nume istorice.Produsele is cele mai bune de pe piata si meritul ii a conducerii ca au reusit sa lanseze pe piata produse care pot sa fie vindute
      Cinstit omul ii bun si foarte calculat in ceea ce face.
      Dividende si eu as vrea dar sa nu uitam ca ii putin cam criza si toata lumea cam stringe cureaua.