VIDEO Gheorghe Ialomitianu si Radu Ghetea, la unison: ​CEC Bank trebuie capitalizata, nu privatizata

de Dragos Comache     HotNews.ro
Marţi, 1 martie 2011, 13:29 Economie | Finanţe & Bănci

Radu Ghetea
Foto: Bety Blagu / HotNews.ro
Guvernul sustine varianta capitalizarii profitului CEC Bank pe 2010- 65,13 milioane lei, fata de 50,04 milioane lei in 2009- si nu un plan de privatizare,  a declarat marti ministrul Finantelor, Gheorghe Ialomitianu, la conferinta de presa in care s-au anuntat rezultatele CEC Bank. Nici presedintele bancii, Radu Gratian Ghetea nu ia in calcul privatizarea bancii, declarand ca ar fi o greseala reluarea discutiilor privind vinderea CEC Bank intrucat pretul de acum este mai mic decat cel din 2006.

"Sustinem capitalizarea profitului obtinut in 2010. Impreuna cu domnul presedinte al CEC Bank vom face eforturi pentru a gasi si alte solutii pentru consolidarea acestei banci. Vom discuta la Comisia Europeana pentru a vedea ce trebuie sa faca statul roman pentru a putea participa la majorarea capitalului CEC", a declarat Gheorghe Ialomitianu.

Referitor la o eventuala privatizare a bancii, Ialomitianu a aratat ca acest lucru ar fi o gresala, subliniind ca autoritatile se concentreaza momentan sa caute mijloace de consolidare a bancii.

Presedintele CEC Bank a sustinut afirmatia ministrului de Finante, precizand ca pretul CEC in acest moment este mai mic decat cel din 2006, pentru ca nu mai este aceeasi piata.

"Atragerea unui investitor nu este posibila in acest moment pentru ca nu este piata. Sigur ar veni cineva sa dea 2,50 lei. (...) Pretul CEC in acest moment este mai mic decat in 2006. Si pretul apartamentelor este mai mic, dar daca stai sa analizezi valoarea bancii, vezi ca banca a evoluat, dar valoarea de vanzare nu este aceeasi, pentru ca nu exista piata", a spus Radu Ghetea.

In ceea ce priveste vanzarea unui pachet minoritar catre o institutie precum BERD sau IFC, Ghetea a spus ca acestea nu pot cumpara participatii decat daca exista un plan de privatizare. "Statul roman a exprimat clar acest punct de vedere prin intermediul prim-ministrului, ca nu se pune problema privatizarii in acest moment. Si eu sunt de acord ca in acest moment ar fi chiar o greseala sa ne apucam sa facem un plan de privatizare si sa starnim apele in jurul unui subiect care nu va avea un sfarsit foarte pozitiv pentru statul roman. Nu cred ca statul roman este in asa situatie incat sa recurga la vanzarea unei bucati din CEC", a declarat presedintele CEC Bank.

Radu Ghetea despre capitalizarea CEC Bank




Citeste mai multe despre   












[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1506 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    Salarii in functie de perfomanta (Marţi, 1 martie 2011, 13:43)

    Moldoveanu [anonim]

    Mai fratilor chiar ne credeti prosti, de cate ori a fost capitalizat cec pana acum si tot performante nu are, pai daca nu are performante luatile din salarii angajatilor, conduceri executive si administratorilor ca si asa le au foarte mari . Nu va este rusine se capitalizeaza cec si ei iau drepturi nesimtite, domnule boc datile drepturile salariale in functie de performanta.
    • +1 (1 vot)    
      Nota... (Marţi, 1 martie 2011, 14:00)

      ardelean [anonim] i-a raspuns lui Moldoveanu

      3 (trei). Stai jos!
    • +2 (2 voturi)    
      N-ai inteles... (Marţi, 1 martie 2011, 14:12)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Moldoveanu

      dar dai din gura.. CEC a obtinut profit, nu a mers pe pierdere, ca in anii PSD, ideea era ce sa faca cu profitul, sa-l reinvesteasca sau nu.. adica sa mai cumpere spatii pt. sedii, sa se modernizeze etc... invata termenul a capitaliza si dupa aceea scrie pe aici...
      • +1 (1 vot)    
        idiot's box (Marţi, 1 martie 2011, 14:48)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

        bietii oameni au fost imbecilizat in ultimul hal de mass-media. orice dezbatere economica este pentru ei simplificata de miile de ore petrecute in fata tembelizorului: xulescu de la partidul {culoare} vrea sa fure. argumente se gasesc pe toate drumurile.. nu mai conteaza ratiunea si bunul simt, daca un tonomat a folosit acelasi argument de nshpe ori le-a intrat si oilor in cap.. acum behaie la unison. sa speram ca nu-i lasam sa-si aleaga un cioban 2012.
  • +1 (1 vot)    
    Ultima mangla (Marţi, 1 martie 2011, 13:55)

    Regele bancilor [anonim]

    mangled = lb.engleza ,to spoil, injure, or make incoherent especially through ineptitude <a story mangled beyond recognition>
    Daca CEC se privatizeaza este aplicabil cuvantul mangla de origine engleza care inseamna a strica,a distruge,a fura, a deforma (adevarul) sau sensul unui lucru bun in ceva rau . Daca CEC se privatizeaza este o mangla .
    Statul PDSist a manglit toate bancile Statul Pnl ist a manglit BCR ,alti baietii destepti au manglit fiecare ce banca a putut sau joc piramidal sau fond de investitii
    Nimeni nu stie nimic . Unde sunt banii ? Nici macar bani nu sau reinvestit in economia romana .Au plecat in Elvetia ,au cumparat case la Monaco,iahturi la Nissa, au zburat din tzara unde apartineau de fapt si alimenteaza economiile tarilor de care ne miram noi ce bine le merge .Daca toti hotii si dictatorii,evazionisti si vamesii,TOP 300 tistii au dus banii acolo normal ca le merge bine .Fara efort .Si acum vin bani inapoi sub forma de bani straine care plaseaza banii romanesti inapoi pe piata romaneasca la dobanzi ametitoare si zic ca ne fac bine .
  • -2 (2 voturi)    
    Privatizarea e solutia reala (Marţi, 1 martie 2011, 14:14)

    ioio [anonim]

    De obicei, e bine sa se intample cea ce nu vrea Ghetea, deci privatizarea CEC-ului. Nu e cazul sa argumentez....
    • 0 (0 voturi)    
      SOV tu esti? (Marţi, 1 martie 2011, 14:58)

      Caritas stoica [anonim] i-a raspuns lui ioio

      In amintirea Bancorex,Dacia Felix,Columna,Banca Religiilor,Banca Columna,Banca Romana de Scont,Bancoop,BRD,Banca Agricola,BCR,si altor banci si banculite te rugam iart-o pe asta .Sa mai ramana si o banca de stat sa poat intervenii macar sa dea un credit la un elev eminent.Nu o mangliti si pe asta .
  • 0 (2 voturi)    
    hotii... (Marţi, 1 martie 2011, 14:20)

    hombre [anonim]

    CEC/BCR/BRD/RAIFFEISEN= HOTZI !
    • 0 (2 voturi)    
      Hotzi (Marţi, 1 martie 2011, 14:30)

      kolo [anonim] i-a raspuns lui hombre

      Bre hombre, tu ai probleme la plata ratelor! Data viitoare cumpara cu banii jos, nu mai apela la banci daca nu-ti convine.
    • 0 (0 voturi)    
      pai (Marţi, 1 martie 2011, 14:43)

      eu [anonim] i-a raspuns lui hombre

      noroc ca avem de unde alege... mai sunt multe banci in romania deci care nu sunt hoti... multumim ca ne-ai luminat
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru Andrei si Ardelean (Marţi, 1 martie 2011, 14:43)

    Moldoveanu [anonim]

    Domnilor constat ca va credeti profesori, mai da-ti si nota, lasati ca stiu si eu ce inseamna capitalizare, adica a mari capitalul social al banci, oare de de se propune capitalizarea, pentru a fi consolidata, de sa fie consolidata, pentru ca situatia ei financiara nu este buna, duce lipsa de lichiditati. Se pune intrebarea din ce surse se face capitalizarea, s-a gasit profitul banci sa fie capitalizat, in loc sa mearga la buget fiind banca cu capial de stat, s-a hotarat sa fie capitalizat, deci tot bugetul este cel care contribuie la capitalizare. Si daca banca nu sta bine din punct de vedere lichiditatilor, chiar daca are profit, nu este normal sa li se dea drepturi salariale la toti angajatii banci inclusiv la administratori in functie de performanta
    • 0 (0 voturi)    
      Ignoranta (Marţi, 1 martie 2011, 17:16)

      obosita [utilizator] i-a raspuns lui Moldoveanu

      Domnule, chiar bateti campii si nu cu gratie!Se vede ca notiunile de economie sunt prea grele ca sa le stapaniti!De unde ati tras concluzia referitoare la lichiditati? Ce are capitalizarea cu lichiditatile?
      In plus, daca nu stiati, din profitul brut se platesc impozite la stat, asa ca nu e cazul sa plangem bugetul.
      Stiti nivelul salariilor din CEC pentru ca vad ca va dati cu parerea cu mare usurinta?
      PS - Nu, nu sunt salariata CEC asa ca nu este vorba de subiectivism!Si se scrie dati nu da-ti!