Perceptia analistilor privind perspectivele economiei romanesti s-a imbunatatit

de Dragos Comache     HotNews.ro
Marţi, 1 martie 2011, 16:27 Economie | Finanţe & Bănci

Perspectivele economice ale Romaniei pentru urmatoarele sase luni s-au imbunatatit, potrivit unui sondaj efectuat de institutul german ZEW si Erste Bank in randul analistilor financiari, ale caror asteptari privind evolutia inflatiei si a bursei de la Bucuresti au evoluat insa in sens negativ, potrivit Mediafax. Totodata, situatia economica actuala din Romania este vazuta mult mai bine de analisti decat in sondajul din ultimul trimestru al anului trecut.

Cea mai mare parte dintre respondenti anticipeaza aprecierea leului in urmatoarele sase luni, insa numarul lor a scazut usor, la fel ca si numarul analistilor care estimeaza ca moneda romaneasca urmeaza sa se deprecieze. Astfel, cele mai multe opinii au migrat catre stagnare, indicatorul mediu sugerand o usoara apreciere a leului.

In ceea ce priveste inflatia, analistii anticipeaza accelerarea ratei de crestere a preturilor in Romania in urmatoarea perioada, iar numarul economistilor care estimau scaderea indicatorului a scazut semnificativ.

Asteptarile privind evolutia indicelui BET al bursei de la Bucuresti sunt inca pozitive, insa s-au deteriorat semnificativ fata de sondajul anterior.

La sondaj au participat 80 de analisti financiari din regiune, iar studiul s-a desfasurat in primele doua saptamani din luna februarie. Intrebarile s-au referit la asteptarile economice pentru urmatoarele sase luni in cazul Romaniei si a altor sase economii emergente din Europa Centrala si de Est, inclusiv Croatia si Turcia, dar si Austria si zona euro.


Citeste mai multe despre   










1266 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    E o rusine, analistii sunt la comanda lui Basescu (Marţi, 1 martie 2011, 16:35)

    Domnii Tonta si Antenescu [anonim]

    Pentru gruparea politica de stanga USL e foarte important ca in urmatoarele luni Romania sa nu inregistreze imbunatatiri ale performantelor economice, altfel s-ar dovedi ca reformele lui Boc si Basescu au servit la ceva si dau rezultate.

    Orice ameliorare in economie va duce la degradarea imaginii USL in sondaje si inmultirea optiunilor pentru PDL.

    Raportul FMI a fost foarte bun, raportul Schengen considerat excelent, scaderea PIB din T4 mai mica decat cea asteptata, semnele economice de revenire pe teren pozitiv sunt mai multe, totul indica o ameliorare si asta contrazice flagrant discursul oficial al USL.
    La care se adauga lupta anti-coruptie in vami pt care primim bila alba de la UE.

    Daca PDL mai face si reforma interna, cu noua conducere, va fi din ce in ce mai dificil pt USL sa spere la cele 50%+1 voturi.
    • +1 (1 vot)    
      nu neaparat (Marţi, 1 martie 2011, 16:59)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui Domnii Tonta si Antenescu

      ei pot spune ca cresterea e crestere dar ca se putea mai mult :))
    • +5 (5 voturi)    
      Pai de fapt s-a inrautatit! (Marţi, 1 martie 2011, 17:00)

      Gigi Berlogea [anonim] i-a raspuns lui Domnii Tonta si Antenescu

      S-a inrautatit perspectiva USL. Daca reformele dau rezultate, in paralel cu combaterea coruptiei din vami, noul Cod al Muncii si condamnarea lui SOV e clar ca se sparge USL. O sa ajunga sa se arate cu degetul unul pe altul. Asta in timp ce PD-ul se reformeaza intern (multora nu le vine a crede dar PDL-ul nu are alta cale).
      Daca si PSD/PDSR-ul la vremea lui facea reforma, aveam si o alternativa. Din pacate, ramanem la PDL ca ceilalti sint exact ca in filmul ala TICALOSII!
  • +10 (10 voturi)    
    Base e de vina!!! (Marţi, 1 martie 2011, 16:37)

    legolas1979 [utilizator]

    Clar Base e de vina!!! si Boc!
    A stai ...ca e de bine....scuze...
    Traiasca FSN si preaiubitul nostru conducator Iliescu! (Chiar daca ne-a condus cu oisea-n gard)
    • -4 (4 voturi)    
      Base a fost in FSN... a fost chiar ministru (Marţi, 1 martie 2011, 17:00)

      marius [anonim] i-a raspuns lui legolas1979

      Deci tot un membru FSN ne conduce.
      Restul e gargara.

      PS: inca ma minunez cum incercati sa demonizati opozitia facand apel la Iliescu, un mos inofensiv de 80+ ani.... Slabut, slabut!
      • +1 (1 vot)    
        Nu e chiar asa inofensiv.. (Marţi, 1 martie 2011, 17:24)

        Surfer [utilizator] i-a raspuns lui marius

        .. ca ilici conduce psd-ul din umbra. Si tot el e responsabil pt multe rele din tara asta, in special jaful facut in degringolada din de la inceputul anilor '90.

        E un cadavru care nu merita spalat.

        In alta ordine de idei as vrea sa vedem mai multi membrii FSN care mai fac cate ceva in afara de clasicul "base/boc e de vina"
      • +2 (2 voturi)    
        ilici (Marţi, 1 martie 2011, 17:38)

        ciprikus [utilizator] i-a raspuns lui marius

        esti varza daca crezi ca mosuletul asta de 81 de ani e inofensiv ...asta este cel mai mare rau pe care tara asta l-a avut de la revolutie incoace si sper sa nu moara pana nu va face macar o zi de inchisoare pentru toate nenorocirile pe care le-a produs in tara asta , de la mortii revolutiei la mineriade si la coruptia din tara asta pe care el a creat-o din 1990 pana azi . il putem numi fara nici o problema creatorul coruptiei din tara asta , fara ajutorul lui nemijlocit caracatitei asteia nu avea cum sa-i creasca atatea tentacule !!//
  • 0 (0 voturi)    
    ...bai fraierilor..nu v-ati prins...! (Marţi, 1 martie 2011, 17:20)

    bm [anonim]

    ...reforma e apolitica...pen' ca altfel dispare statul roman...!