UPDATE Negocierile sindicatului BCR cu patronatul au esuat. De astazi, angajatii bancii sunt fara contract de munca. Vezi pozitia oficiala a bancii

de Dan Popa     HotNews.ro
Vineri, 4 martie 2011, 12:28 Economie | Finanţe & Bănci

Negocierile reprezentantilor Federatiei Sindicatelor Independente din Banca Comerciala Romana cu patronatul privind contractul colectiv de munca au esuat. "De astazi, salariatii BCR nu mai au contract colectiv de munca. Ultima noastra propunere a fost respinsa, desi noi am mai acceptat o propunere a patronului. Am anuntat conducerea BCR ca exista toate premisele declansarii conflictului de interese", au declarat pentru HotNews reprezentanti ai Sindicatului din BCR. In plus, doua salariate vor sa intre in greva foamei. "Doua dintre colegele noastre m-au informat in scris ca intentioneaza ca de luni, 7 Martie, sa intre in greva foamei. Hotararea lor a fost determinata si de lipsa unor reactii concrete din partea angajatorului la sesizarile legate de stresul si hartuirea la locul de munca si de abuzurile de drept ale patronatului la diferite niveluri ierarhice", mai spun oficialii citati.

"Patronatul şi sindicatele din BCR continua negocierile pentru un nou Contract Colectiv de Muncă al BCR, întrucât partile nu au ajuns încă la un acord, termenul legal de negociere fiind 31 martie 2011", se precizeaza intr-un comunicat oficial al bancii. Potrivit documentului, d
eoarece precedentul Contract Colectiv de Muncă al BCR a expirat vineri, 4 martie 2011, patronatul va aplica o politică interimară pentru a mentine plata beneficiilor acordate angajaţilor, astfel ca acestea sa nu fie afectate de procesul de negociere."Această politică va fi valabilă până în momentul încheierii unui nou Contract colectiv de muncă", se mai arata in document. 

"Suntem foarte preocupati de faptul ca, potrivit informatiei difuzate de Federatia Sindicatelor Independente din BCR (FSI), doua angajate si-ar fi anuntat intentia de a incepe greva foamei si dorim sa facem tot ce este posibil pentru a le determina sa isi schimbe decizia. Din pacate organizatia sindicala nu ne-a dezvaluit identitatea lor. Totodata, suntem convinsi ca nici-o persoana din management nu a facut presiuni asupra angajatilor in legatura cu actiunile sindicale desfasurate recent, asa cum sustine federatia sindicala si am solicitat sindicatului sa ne furnizeze cazuri concrete si nume. BCR este un angajator responsabil si aplica principii si practici clare privind relatia manager – angajati. Sperăm că vom încheia negocierile cât mai curând astfel incat BCR sa continue cu succes implementarea strategiei si planurilor sale de afaceri, in beneficiul tuturor partilor interesate – clienti si parteneri, salariati, actionari si comunitate", conchid oficialii institutiei.
Presedintele executiv al BCR, Dominic Bruynseels, declarase recent ca oferta patronatului a constat in cresterea cu 7% a salariilor in doi ani, oferta fiind respinsa de sindicat. "
Inainte de Craciun sindicatul a refuzat o oferta foarte generoasa centrata pe o crestere salariala totala de 7% pe durata a doi ani in schimbul eliminarii a doua drepturi salariale care sunt legate de performanta generala a bancii si care pot sa fie platite pe baza indeplinirii obiectivelor stabilite la nivel de banca. In plus fata de aceasta crestere salariala, au fost platite bonusuri de performanta individuala, in anul 2010 pentru activitatea anului 2009, in valoare medie de aproximativ 2 salarii nete lunare, urmand ca in 2011 sa fie platite bonusuri la un nivel similar pentru anul 2010", a mai spus Bruynseels.

CEO-ul celei mai mari banci locale s-a declarat "uluit" de refuzul sindicalistilor. "Am fost uluit cand sindicatul a refuzat propunerea. Ea oferea certitudinea cresterilor salariale in locul nesigurantei unor prime corelate cu performanta bancii, mai ales in actualul context economic foarte dificil. Cateodata ma intreb daca conducerea sindicatului băncii este cu adevarat conectata la realitate in ceea ce priveste cresterile salariale, veniturile si circumstantele economice din Romania si din banca. In acest moment, toti trebuie sa fim realisti", a mai comentat Bruynseels.

  • Federatiei Sindicatelor din Asigurari si Banci se declara consternata si recomanda renuntarea la greva foamei
Oficialii  Federatiei Sindicatelor din Asigurari si Banci a transmis colegilor din BCR in jurul orelor 13, o scrisoare de sprijin, in care se declara "consternati" de pozitia conducerii BCR. "Am luat act de refuzul conducerii companiei de a gasi o solutie favorabila la revendicarile sindicatului dumneavoastra, situatie care va determina sa declansati conflictul de munca. Suntem consternati de pozitia conducerii companiei care nu intelege sa acorde drepturile minimale salariatilor, confiscate timp de doi ani, drepturi care ar putea sa compenseze intr-o oarecare masura scaderea veniturilor si asa afecate de scaderea puterii de cumparare. Suntem ingrijorati de asemeni si de reactiile colegilor care sunt dispusi sa recurga la Greva Foamei si le recomandam sa renunte la aceasta forma de protest care ar putea sa le aduca prejudicii grave de sanatate. Consideram ca FSI –BCR nu a epuizat toate formele legale de protest, drept pentru care va incurajam in toate aceste demersuri si va asiguram de sprijinul nostru de solidaritate in continuare", se arata in scrisoarea semnata de presedintele FSAB, Constantin Paraschiv.
  • Ce se va intampla in continuare?
Daca in termen de doua zile lucratoare, conducerea BCR nu va oferi un raspuns sau daca raspunsul nu va solutiona favorabil aceste revendicari, conflictul de interese se considera declansat, mai spun membrii sindicatului. "Noi am fost singurii care am dat dovada de intelegere si flexibilitate, asa incat nu putem fi acuzati sau considerati raspunzatori pentru acest esec al  negocierilor", au mai declarat oficialii sindicatului din banca.

Revendicarile salariatilor referitoare la bonusurile care sunt legate in mod direct de performanta bancii, indexarea salariilor cu 50% din indicele de inflatie comunicat de INS si majorarea salariilor de baza individuale brute cu 2% solicitata pentru anul 2011, toate suspendate si neacordate in ultimii doi ani, au ramas nesolutionate si vor constitui obiectul conflictului de interese. "Ne asteptam ca in perioada urmatoare, anumiti manageri sa faca presiuni si sa incerce, prin obstructionare si intimidare, impiedicarea membrilor de sindicat sa-si continue actiunile, chiar daca acestia respecta toate dispozitiile legale incidente", au mai spus sindicalistii BCR.

Federatia Sindicatelor Independente din Banca Comerciala Romana este hotarata sa sanctioneze orice fel de imixtiuni ale reprezentantilor angajatorului in activitatea sindicala sau orice abuzuri de natura sa ii impiedice pe acestia sa actioneze in baza drepturilor garantate in cadrul  constitutional si legal. "Au existat incercari de acest fel din partea unor reprezentanti ai patronatului si cu ocazia celor doua proteste desfasurate pana acum si ne asteptam ca in perioada urmatoare sa apara astfel de situatii, poate chiar mai grave", spun reprezentantii sindicatului.



Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

7436 vizualizari

  • -1 (21 voturi)    
    V (Vineri, 4 martie 2011, 12:36)

    v [anonim]

    Imaginativa cata influenta au avut bancile asupra aprobarii noului cod al munci :)

    doar cateva zile au trecut si BCR deja avea formalitatile pregatite pentru aceasta modificare

    sunt curios unde a avut loc intalnirea dintre liderii bancilor si corporatiilor ce au monopol pe piata romaneasca ca sa stabileasca aced cod

    democratia e doar la suprafata :)
    • +1 (19 voturi)    
      da (Vineri, 4 martie 2011, 13:19)

      eu [anonim] i-a raspuns lui v

      e evident faptul ca acest nou cod al muncii este copilul zamislit de multinationale. pot zice sustinatorii pdl orice insa acest nou cod al muncii va duce la multe abuzuri. sunt foarte multe abuzuri cu acest cod al muncii. nu vreau sa imi imaginez ce va fi pe viitor. marea problema nu va fi la angajare ci la despartirea de o firma... va trebui sa iti dea acceptul de plecare - accept pe care probabil il vei primi insa cu mare intariere timp in care vei pierde ofertele pe care le aveai
    • +4 (8 voturi)    
      Nu trebuie sa-ti imaginezi ! (Vineri, 4 martie 2011, 13:33)

      gabi [anonim] i-a raspuns lui v

      Realitatea e ca actualul CEO al BCR, Dominic B. este pres-hul la comitetul investitorilor straini cei care au solicitat actualele modificari ale codului muncii. Ca sa fie clar.
      • +3 (7 voturi)    
        Muncim de rupem... (Vineri, 4 martie 2011, 16:15)

        Adrian Calin [utilizator] i-a raspuns lui gabi

        ... o să-mi iau minusuri dar nu de asta scriu. Eu când intru în bănci, în administraţiile publice, în magazine, când văd pe stradă muncitorii români care se mimează muncă mă apucă groaza. Am suficientă experienţă să comentez că românii nu ştiu să muncească iar pentru a-i învăţa trebuie să găsim diverse lucruri. Nu ştiu dacă actualul cod al muncii este o soluţie dar ştiu că este nevoie de un şoc. Pentru cei care plâng de milă angajaţilor vă întreb când aţi fost trataţi civilizat şi competent ultima dată într-o bancă. Eu am parte de oameni care nu ştiu ce e ăla ROBOR dar vor să-mi vândă credite (pe mine nu m-a trainuit nimeni despre ROBOR aşa că să nu aud comentarii despre faptul că nu le-a zis nu ştiu ce şef pentru că este de datoria lor să înveţe, o altă mare hibă a angajatului român, el nu învaţă nimic pentru că altcineva trebuie să-i spună).
    • +2 (4 voturi)    
      Cred ca faci o confuzie grava. (Vineri, 4 martie 2011, 15:09)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui v

      Parerea mea este ca nu au nici-o legatura democratia cu eficienta economica.Si in orice societate comerciala,iar in banci cu atat mai mult primeaza eficienta economica.Cred ca ,cine nu gandeste asa nu are ce cauta intr-o banca.Criza financiara este si un rezultat al faptului ca bancile(salariatii lor)nu au stiut sa se adapteze la ritm si au transferat responsabilitatile lor,societatii.Sa zicem ca societatea a reusit sa-si rezolve problemele,incepand sa depaseasca dificultatile create.Nesimtitii din banci,vor acum sa le preluam si ineficienta lor?Pardon.Ei cred ca noi am suferit ca sa le fie lor bine?
      • +2 (4 voturi)    
        gresesti (Vineri, 4 martie 2011, 15:36)

        Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui mircea

        problema nu e de eficienta economica. sau imprsia ca bancile nu stiu ce e aia eficienta economica si au aflat acum de la tine ? ... problema tine de abuzuri. ti se pare efcient economic daca abuzezi de un angajat pana la limita suportabilitatii pshice doar pentru ca poti? doar pentru ca acel om nu are unde sa se angajeze (pt ca au avut grija guvenatii de 20 de ani pana acum ) ?
        • +3 (5 voturi)    
          eu cred (Vineri, 4 martie 2011, 16:16)

          arion [anonim] i-a raspuns lui Hans Metter

          Eu cred ca nucleul de salariati BCR este reprezentatat tot de cei care au lucrat acolo pe vremea cand banca era de stat si toti se infruptau din salarii frumoase,indiferent de performanta bancii.
          De unde si spiritul bataios-sindicalist al angajatilor ce domneste acolo...de ce la celelalte banci e liniste?vorbesc de cele aparute de la zero,cu oameni noi,nu de cele privatizate ca BRD-ul,unde se pare ca,la fel, mocneste ceva....
          Una peste alta,unii din angajati au salarii modeste,dar nu sunt de plans,ca nici munca nu e pe branci. Multi altii transpira mai mult in alte joburi pentru bani mai putini. Si sunt poate zeci de mii de pretendenti gata sa ocupe orice post eliberat in vreo banca.
          • 0 (0 voturi)    
            Cum sta treaba cu mediu difici...:( (Vineri, 4 martie 2011, 23:13)

            Anonim [anonim] i-a raspuns lui arion

            Eu nu inteleg cum cea mai mare banca dupa active asa cum se intituleaza BCR in comunicatul de presa a facut fabulosul profit de 18 milioane de euro, iar TLV o banca mult mai mica a reusit sa faca 23 milioane sa nu mai vorbim de BRD care a reusit sa "produca" aproximativ 100 milioane de EUR. Intrebarea pentru Dominic este: " Nu este aceeasi realitate economica si pentru BCR si pentru celelalte banci? Nu si TLV si BRD activeaza in acelasi mediu dificil ca si BCR, sau poate Dominic crede ca BCR este intr-un mediu iar restul in alt mediu. De aici nu poti sa tragi decat concluzia ca problema este la management si la deciziile pe care le iau. Sau ma insel?
          • 0 (0 voturi)    
            mai documenteaza-te (Sâmbătă, 5 martie 2011, 1:25)

            @arion [anonim] i-a raspuns lui arion

            arion, esti neinformat sau abuzezi de aceasta oportunitate pentru a lansa minciuni: anul trecut a existat un comunicat al presedintelui in functie al BCR care a spus ca in BCR mai lucreaza cca 20% din angajatii vechi. e drept, se referea la cei aflati de la inceputurile BCR-ului. iti spun eu, in completare: in BCR, de aproape 4 ani, nu mai vezi aproape nimic din "cei vechi". au mai ramas o mana. dupa parerea mea, ponderea acestora e sub 35-40%. angajatii BCR, ca si cei ai Bancorex (dar si din alte banci cu "state vechi"), au fost adevarati profesionisti - nu te obosi sa imi vorbesti de cazuri de "mai mari" implicati in cine stie ce scandaluri pt ca nu este vorba despre ei in propozitie. ar fi fost bine daca in BCR mai erau acesti oameni insa nu mai este cazul: au fost dati afara, au plecat, etc., o parte sunt inca in sistem. si sa stii ca - spre deosebire de angajatii de tip nou - pe acestia chiar ii doare inima de ceea ce se intampla acum pentru ca acolo este munca lor de ani de zile, banca aia era mandria lor, au construit o relatie cu multi clienti in timp. sigur, nu exista nici padure fara uscaturi nici povesti complet roz, insa BCR era pe vremuri o banca cu adevarat profesionista, recunoscuta si la intern, si la extern. asta este adevarul despre ce era BCR, iar ceea ce este adevarat despre banca azi este legat de inechitate, de abuz si de alte lucruri despre care, daca iti vei face timp, poti citi.
          • +1 (1 vot)    
            hahahahahahhahahahah (Sâmbătă, 5 martie 2011, 9:10)

            tirtau [anonim] i-a raspuns lui arion

            ai absoluta dreptate,eu lucrez cu ei si am fost in multe din filialele lor (pe zona de sud a tarii)..majoritatea angajatelor sunt de ani si ani de zile ,sunt tot felul de pile si habar nu au cu ce se mananca meseria asta(habar nu aveau sa.mi spuna in ce zi ar trebui sa platesc un cec)...asa ca exemplu ,vizitati sucursala din BUCURESTI,pe colt la OBREGIA CU IZVORUL RECE...e drept ca sunt si filiale cu oameni noi ,iar asta chiar se vede.filiala din BRAGADIRU(de sarbatori serveau cu ciocolata pe toti cei care treceau prin banca...din proprie initiativa cred).....insa, daca tinem cont si de natia angajatorilor ,atunci inclin sa cred ca e ceva putred rau la mijloc......am ajuns sa vad o teapa trasa statului roman in orice afacere in care un austriac este implicat...asa ca.......daca mai pun si faptul ca rata mea la casa a fost acum 3 ani de 500 de lei ,iar acum este de 1100 ......pot sa afirm cu tarie ca ma doare in cur si de banca asta de cacat si de angajatii cu care ne-au tras.o atatia ani de zile .......praful sa se aleaga si de ei si de concurenta lor .........
  • +12 (16 voturi)    
    ca in BCR mai peste tot (Vineri, 4 martie 2011, 13:02)

    eu [anonim]

    daca conducerea BCR nu face nimic s-ar putea sa cam scape situatia de sub control. Pierderile de imaginie oricum sunt imense iar pe piata muncii va fi tot mai greu pt BCR sa atraga persoane foarte pregatite.

    din pacate situatia din BCR e generalizata. peste tot patronii cauta metode sa nu mareasca salariile, sa faca disponibilizari si sa creasca volumul muncii. statul peste program si stresul sunt ceva obisnuit.

    nu va imaginati ca daca cineva lucreaza in banca are automat si un salariu mare... nu e deloc asa.
    • +5 (11 voturi)    
      Pacat (Vineri, 4 martie 2011, 13:32)

      codul muncii [anonim] i-a raspuns lui eu

      Acu vine codu muncii nou e normal sa se faca presiuni catre angajatii.
      Cuvantul de ordine acum o sa fie " nu-ti convine, cauta-ti alt loc de munca "
      Super tare BCR ca are sindicat in alte locuri aceste "practici" cu sindicate si cu cererea drepturilor angajatilor nu se "incurajeaza".
      Pleaca angajatu aduc altul contract temporar cu prelungire ,nu-i bun altul si tot asa ..resursele umane au de lucru angajatorul scade salariu munca merge in sistem ...
    • +6 (8 voturi)    
      sunt si unii cu salarii mari la BCR (Vineri, 4 martie 2011, 13:34)

      bancher [anonim] i-a raspuns lui eu

      atat in IT, cat si economisti. Nu au cei din sucursale salarii mari, dar sefii si cei din centrale au salarii mult peste media sistemului bancar din Rom.
      • +8 (10 voturi)    
        da (Vineri, 4 martie 2011, 13:39)

        Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        dar astea sunt exceptii... cei ce duc banca in carca, cei ce muncesc, adica cei mai multi au salarii destul de mici in comparatie cu nr de ore lucrate si stresul si presiunea la care sunt supusi.
    • +3 (7 voturi)    
      cine a spus... (Vineri, 4 martie 2011, 14:11)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui eu

      ca BCR vrea sa angajeze persoane foarte pregatite ? Vrea oameni ieftini, care sa munceasca mult si sa nu spuna nimic...
      • +5 (7 voturi)    
        ei (Vineri, 4 martie 2011, 14:20)

        Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui gigi

        asa am presupus ca ar vrea prima banca din Romania... cel putin daca ar vrea sa se mentina... acu pe bune.. daca vrei rezultate ai nevoie de oameni buni... ce om bun s-ar mai duce in BCR in conditiile in care se stie cam care e atmosfera acolo ?
      • +1 (1 vot)    
        Comisioane si dobanzi (Vineri, 4 martie 2011, 16:19)

        Un client nemultumit , ca multi altii ... [anonim] i-a raspuns lui gigi

        Dobanzi si comisioane foarte mari .
  • +4 (8 voturi)    
    mirare (Vineri, 4 martie 2011, 13:24)

    mario [anonim]

    Incrancenarea cu care conducerea BCR refuza dialogul si motivatia lor aiuritoare, aduce cu "datul cu bata in balta"
    Ar putea urma valuri de desvaluiri, despre manevrele oculte, cu care fenteaza acordurile semnate.
  • +10 (10 voturi)    
    Hmmm (Vineri, 4 martie 2011, 13:29)

    Gigi-Contra [utilizator]

    Interesanta atitudinea BCR...desi au raportat rezultate financiare foarte bune, nu sunt de acord sa mareasca salariile. Ce este de plans, este faptul ca desi au avut rezultate financiare foarte bune, continua sa vanda gogoasa asta ieftina cu criza...pai daca era asa criza cum au reusit sa obtina asemenea profituri?
    Nu neg ca sunt firme care au intradevar dificultati reale, chiar este criza, dar ceea ce BCR face este o nesimtire fara margini. Si la fel sunt majoritatea bancilor in Romania...fac profituri uriase, baga la dobanzi si comisioane nesimtite, platesc angajatii in bataie de joc, si tot ele se plang...mama lor de camatari legali.
    • +7 (11 voturi)    
      pai (Vineri, 4 martie 2011, 13:41)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Gigi-Contra

      profita de pe urma faptului ca angajatii sunt indatorati si nu isi permit sa faca prea multe presiuni. au de platit creditele si accepta ce li se ofera...

      asta e situatia peste tot in romania.. si cei din banci nu fac exceptie
    • +3 (7 voturi)    
      bancile (Vineri, 4 martie 2011, 13:55)

      xy [anonim] i-a raspuns lui Gigi-Contra

      daca fac profit, nu-si permit sa-l dea la angajati, ci il varsa la banca-mama (Erste si celelalte grupuri din vest), adica de unde s-au imprumutat in fiecare an ca sa dea aici credite din care o parte au ajuns neperformante. banca-mama tipa ca vrea banii inapoi, iar fiica se conformeaza varsand profitul. daca n-ar fi asa, ar fi marit si ei salariile din profit, cum a facut Renault la Dacia.
      • 0 (0 voturi)    
        nimic nu e gratis (Sâmbătă, 5 martie 2011, 9:36)

        Leeview [anonim] i-a raspuns lui xy

        Erste mama a platit cam 2 miliarde pe BCR fiica.
        Chiar crede cineva ca nu e cinstit sa isi recupereze acesti bani ? Ce ar trebui sa faca ? Mai imoral mi se pare faptul ca cei 2 miliarde de euro au fost papati pe pomeni electorale.

        Oricum, greva foamei este o masura extrema, aplicabila atunci cand nu mai ai nici o solutie (persecutii politice, drepturile fundamentale incalcate fara posibilitatea de a face altceva decat de a te sinucide etc).

        Bagatelizari de genul: nu imi mareste salariul ca a avut profit si nu e cinstit asa ca intru in greva foamei sunt pur si simplu niste prostii. A intra in greva foamei ( pe bune, nu ca asa da bine pe sticla) chiar este un gest extrem.

        Rusine "umflatelor" din BCR ca transforma "in desuet" acest gest.
    • +6 (6 voturi)    
      rezultate foarte bune ? (Vineri, 4 martie 2011, 14:09)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Gigi-Contra

      Cele mai slabe din istorie, iar ultimele doua trimestre sunt pierdere. Dar stai linistit, ca nici cand a fost profit maxim nu a fost prea bine...si atunci s-a taiat. Problema este ca nu poti sa accesti sa ti se taie an de an cate ceva. In schimb sa ti se ceara vanzari din ce in ce mai mari , de ex 100% indeplinirea unor tinte aiuristice trasate de cate un manager rupt de realitate.
      • +1 (1 vot)    
        Asa este. (Vineri, 4 martie 2011, 15:00)

        Gabriel.WPB [utilizator] i-a raspuns lui gigi

        Plus ca, avand tintele astea nerealiste majoritatea celor care lucreaza in FO sunt foarte stresati si cu nervii intinsi la maxim si asta dauneaza mult si in relatia banca - client ... in conditiile astea e foarte greu sa pastrezi clientii. Se pare ca cei din conducere tin cu tot dinadinsul sa neglijeze aceste aspecte grave, (inclusiv nepotismele nesimtite prin care se fac angajari unde competenta nu mai este un factor de angajare) care aduc prejudiciu enorm si contribuie mult la situatia in care se afla BCR-ul acum.
        parca e scufundata intentionat banca asta ...nu stiu nici eu ce sa mai cred ...
        • +2 (2 voturi)    
          ei (Vineri, 4 martie 2011, 15:39)

          Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Gabriel.WPB

          se intampla la fel in toate bancile... se urmareste profitul imediat si nu sunt interesate de o crestere sanatoasa. de constructia unei relatii bune intre client si banca... se merge pe cat mai mult acum... pe viitor nu ne mai intereseaza
  • +1 (5 voturi)    
    asta este rezultatul (Vineri, 4 martie 2011, 13:41)

    gigi [anonim]

    De la privatizarea bancii au fost aduse tot felul de persoane incompetente pe baza de nepotism (din Petrom, Ernst &Young, Raiffeisen, etc). Daca a fost recrutat vreun director dintr-o firma a adus cu el 3-4 sefi de departament, iar acestia si-au angajat prietenii si rezultatul se vede. Printr-un management "competent" au reusit sa aduca BCR pe pierdere in a doua jumatate a anului 2010.
    Si de vina nu este criza.A se vedea ce a reusit BRD sa faca in aceasta perioada, dar ei nu au angajat incompetenti si frecatori de menta pe posturi de "expert" si "sef proiect". Si nici nu au distrus o structura care functiona foarte bine pentru a implementa un model de business austriac total inadecvat, respectiv transformarea unei banci bazata pe corporate intr-una de retail. Iar criza a aratat ca tot corporate-ul isi revine mai repede...
    • +7 (7 voturi)    
      nici BRD (Vineri, 4 martie 2011, 14:00)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      nu-mi povesti de BRD... acolo angajatii au un numar limitat de foi pe care le pot printa zilnic... vin cu hartia de acasa... iti dai seama ce sistem pus la punct e si acolo... reducere de costuri cu orice pret... nu conteaza ca nu oferi nimic dar in schimb ceri luna de pe cer... sa nu mai vorbim de banii pe care cei care lucreaza la caserie sunt obligati sa ii puna din propriul buzunar in cazul in care exista minusuri... gradul de incarcare fiind foarte mare se poate gresi foarte usor..
      • +2 (2 voturi)    
        pai (Vineri, 4 martie 2011, 14:51)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui Hans Metter

        Si unde crezi ca nu se imputa minusurile ?
        Macar sistemul lor functioneaza si BRD-ul a mers onorabil prin criza. La BCR de 4 ani tot se desfasoara diverse proiecte de "optimizare" si rezultatul se vede cu ochiul liber. .
        • +3 (3 voturi)    
          da ... dar (Vineri, 4 martie 2011, 14:56)

          Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui gigi

          peste tot se imputa minusurile si este normal sa fie asa. problema e ca riscul de a gresi este mare in conditiile in care pui oameni fara experienta sa faca lucruri pe care nu le stapanesc inca si apoi sa le imputi minusurile,... sa pui un om sa lucreze 10 ore pe zi fara sa ii oferi sansa sa se duca la toaleta iarasa creste riscul de a gresi... exemplele pot continua....

          brd s-a descurcat onorabil dar tot pe locul 2 este... deci nu destul de onorabil
          • +1 (1 vot)    
            locul 2, dar... (Vineri, 4 martie 2011, 17:12)

            gigi [anonim] i-a raspuns lui Hans Metter

            Daca te uiti la valoarea activelor si la numarul de salariati, profitul raportat la aceste elemente este mai bun la BRD ca la BCR.
            In plus dinamica este alta..
            Oamenii cu experienta nu sunt asa ieftini, depinde ce preferi, costuri mici si riscuri mari sau oameni cu experienta, unii formati in ani buni de lucru cu clientul, dar care vor cere niste salarii mai mari ca un incepator care ar da oricat sa se angajeze intr-o banca pentru ca a auzit el ca acolo umbla cainii cu covrigi in coada.
        • 0 (0 voturi)    
          Minusuri casierie (Vineri, 23 decembrie 2011, 14:08)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui gigi

          In raiffeisen nu se imputa
  • +4 (10 voturi)    
    abuzuri (Vineri, 4 martie 2011, 13:41)

    Edi [anonim]

    Am vazut ca multi dintre comentatori specifica si folosesc cuvantul sclavie, spun ca acest cod a fost facut de multinationale etc.
    Hai sa va spun experienta mea de mic intreprinzator (am 20 de angajati): o data ce am angajat un om in firma care pe parcurs da dovada de neseriozitate imi este extrem de greu sa il dau afara. Aata timp cat vine la birou (chiar daca nu isi face treaba) nu am ce sa ii fac. Am avut si un proces cu un fost angajat, proces care l-am pierdut datorita codului de munca actual. Acel angajat a lipsit 1 saptamana de la munca si totusi eu a trebuit sa il platesc, sa platesc amenda la ITM, etc.
    Asa ca acum inainte sa angajez fac interviuri peste interviuri aman cu luniile angajarea unor oameni. Si in situatia mea sunt si alti oameni care doresc sa angajeze in firma.

    Stiu si inteleg si pe angajati (si eu am fost) dar nu se paote sa fie egalitate intre omul erformant si omul neperformant (asa cum este acum) datorita unui cod care ma pune la picioare angajatului.
    Angajez mult mai repede unu om, daca stiu ca ca in situatia in care este neperfomant ma ot desparti usor de el. Nici un patron nu este nebun sa isi de-a oamenii profesionisti afara.
    • +2 (8 voturi)    
      pai stai (Vineri, 4 martie 2011, 14:02)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Edi

      dar ce te faci cand profesionistul vrea sa plece pt ca tu nu vrei sa ii dai cati bani merita ? .. daca ai ocazia sa ii pui bete in roate o vei face ?!
      • +2 (2 voturi)    
        ..... (Vineri, 4 martie 2011, 15:00)

        Edi [anonim] i-a raspuns lui Hans Metter

        Nu ai cum sa ii pui bete in roate. Acum daca un angajat pleaca, el poate pleca in max 15 zile, daca tu vrei sa il dai afara nu poti.

        Daca ai un angajat profesionist care vrea sa plece fiindca are o oferta mai buna, atunci eu ca antreprenor fac niste calcule si daca pot susitine acel salariu ii fac o oferta, daca nu nu. Este o decizie de bussines pana la urma.

        Ma bucur totusi ca nu mi ai dat dreptate cu prima parte a situatiei.
        • -1 (1 vot)    
          e bine cum e in vechiul cod... in noul cod e prost (Vineri, 4 martie 2011, 15:09)

          Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Edi

          stiu ca asa e acum ... perioada de preaviz este de MAX 15 zile.

          in noul cod: perioada de preavis este de MIN 20 de zile. perioada maxima nu se precizeaza si urmeaza sa fie stabilita impreuna cu angajatorul.

          daca tu ca angajator vrei sa ii pui bete in roate il tii 2-3-4 luni. in perioada asta pierde toate ofertele de munca trust me.
          • +2 (2 voturi)    
            ...... (Vineri, 4 martie 2011, 15:35)

            Edi [anonim] i-a raspuns lui Hans Metter

            Nu ai dreptate, din urmatorul motiv.

            El te anunta ca vrea sa plece. Ce poti face tu acum este sa il retii maxaim 15 zile (sau pe codul nou 20 de zile). Atat poti face, sa il reti max nr. de zile stipulat in cod. Sau sa ii faci o contraoferta, daca merita din punct de vedere financiar-productivitate.
            • -1 (1 vot)    
              MINIM (Vineri, 4 martie 2011, 16:22)

              Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Edi

              in noul cod al munci este minim... atentie MINIM 20 de zile.. nu este stipulat un maxim... de asta spun ca e loc de abuzuri...
              • +1 (1 vot)    
                :) (Vineri, 4 martie 2011, 17:52)

                me [anonim] i-a raspuns lui Hans Metter

                Si care patron ii suficient de tampit ca sa creada ca poate tine un angajat 2-3-4 luni (si sa il si plateasca) contrar dorintei acestuia? Pai ala poate sa nu faca nimic la lucru, ba chiar sa incurce mai rau. Un patron are numai de pierdut.
              • +1 (1 vot)    
                ha? (Vineri, 4 martie 2011, 18:04)

                hash [anonim] i-a raspuns lui Hans Metter

                //

                durata minima de preaviz inseamna ca cel putin cu 20 de zile trebuie sa anunte.

                daca cadeti de acord sa plece peste 5 ani, foarte bine. la asta se refera durata maxima.(editat de HotNews.ro)
              • +1 (1 vot)    
                Despre termene (Vineri, 4 martie 2011, 18:18)

                sorin [anonim] i-a raspuns lui Hans Metter

                In Codul Muncii nu este stipulat nimic pnetru ca un numar diferit de zile se trece in Contractulde munca. Asa de exemplu si in actulul cod la Muncii scrie minim 15 zile dar la mine prin contrcatulde munca am 30 de zile de preaviz. Nimeni nu te poate tine la nesfarsit. Daca in Contrcatulde munca nu scrie nimic inseamna ca se aplica tremenul minim prevazut de codul muncii.
    • +2 (2 voturi)    
      adevarat spus !!! (Vineri, 4 martie 2011, 16:09)

      cineva [anonim] i-a raspuns lui Edi

      numai dupa ce ai fost in postura ambelor situatii patron - salariat, poti sa vii cu comentarii, altfel .... comentatori pe toate drumurile se gasesc gramezi

      romanii , majoritatea au ifose a la buricul pamantului ...de unde atat ..nu stiu !

      dar foarte adevarat ca patronatele de multinationale ...storc angajatii !!!

      insa ... nimeni nu te obliga sa stai daca nu-ti convine, insa ... in vremurile astea, ma tem ca in vremurile astea, in Romania ... pentru orice loc cald trebuie tras cu dintii, chiar nu e loc inca de revendicari, greve si mariri de salariu ...cel putin cand patronatul ofera cat de cat o crestere in ziua de azi..iar tu vii si spui ca nu-i suficienta....haloooooooooooooooooooo ...Romania ...pe ce lume traiesti ?!!!

      anagajatul roman de la banca ... a ajuns sa tzipe a greva ?!!!!!!!!!!!! .....
      • -1 (1 vot)    
        da (Vineri, 4 martie 2011, 16:40)

        Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui cineva

        angajatul roman de banca e stors si nu prea mai poate. benzina aprope s-a dublat, inflatia a crescut, euro la fel dar salariile ioc. angajatii in banci sunt oameni care au rate, respira, mananca si dorm... credeai altceva?

        daca nu iti convine poti pleca... in teorie e simplu... practica insa ne omoara...
  • +4 (6 voturi)    
    cu cine faci banking??? :) (Vineri, 4 martie 2011, 13:44)

    Bogdan [anonim]

    Clinetilor le-a tras-o bine de tot cand au ridicat vocea si au cerut sa nu plateasca pe perioada cat se judeca. Si le-au cerut niste sume foarte mari, sa-i nenoroceasca, sa-i invete minte.
    A venit randul propriilor angajati (unii dintre ei, cei mai vechi am inteles, ca aia noi pilosi ar fi venit pe salarii mari) sa fie umiliti.
    Asa ca va intreb, cu cine faceti banking ?;P
  • -1 (5 voturi)    
    D-l Boc isi freaca manutele de bucurie (Vineri, 4 martie 2011, 13:46)

    Bogdan [anonim]

    Iata ca noul Cod al Muncii functioneaza !!!!
  • -1 (11 voturi)    
    Daca nu-ti convine PLECI, nimic mai simplu (Vineri, 4 martie 2011, 13:48)

    radu [anonim]

    De ce angajatii carora nu le convine si sunt dezavantajati, nu pleaca de la BCR? Si sa mearga la alta banca in Romania sau daca nu le convine nici aici, in lumea larga?

    Traim intr-o lume a globalizarii, a competitiei, si angajatorul nu e obligat sa-ti satisfaca tie mofturile, DACA NU ARE NEAPARATA NEVOIE DE TINE.

    Intelegeti, ca traim in 2011, cand situatia la nivel global este IDENTICA cu cea de la BCR.

    S-a dus cand cineva TB SA-MI POARTE MIE ANGAJAT DE GRIJA.

    Sunt 3 solutii:
    -esti f. bun, PLECI
    -esti OK, ACCEPTI conditiile angajatorului;
    -esti slab, altu-ti ia locul si esti dat afara.

    Astea-s regulile economiei de piata!
    • +5 (7 voturi)    
      unde (Vineri, 4 martie 2011, 14:01)

      praf [anonim] i-a raspuns lui radu

      unde sa mai pleci ? cam peste tot angajarile sunt blocate din cauza ca economia e praf ! asta au reusit sa faca in 20 de ani pleiada de politicieni hoti ! productie nu, agricultura canci ... apocalipsa ...
    • +3 (9 voturi)    
      ai vorbit...ca sa nu taci (Vineri, 4 martie 2011, 14:04)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui radu

      Tu crezi ca celelalta banci angajeaza maine vreo 8000 de oameni care vor sa plece de la BCR, nu ?
      Iti spun eu, doar reciproca este valabila, BCR angajeaza tot ce pleaca din alte banci, celelalte banci nu...
      Oricum cred ca nu ai inteles esenta discutiei, pentru ca in lumea asta globalizata Erste nu-si permite sa faca ce face in Romania. Si nicaieri nu s-a intamplat la vreo banca din Romania ce se intampla la BCR de vreo 4 ani incoace...
      De ce nu te angajezi tu la BCR, ca te primesc fara experienta, doar sa fii bun "in teorie", sa vedem, maivorbesti dupa aceea?
      • -2 (8 voturi)    
        mesajul meu catre tine este... (Vineri, 4 martie 2011, 14:16)

        radu [anonim] i-a raspuns lui gigi

        SCHIMBA-TI MENTALITATEA!

        daca in Romania nu ai nici o sansa, de ce nu pleci sa lucrezi la Erste la Vienna sau Deutsche Bank la Frankfurt sau RBS la Glasgow?

        Vaicareala nu e buna si nu te ajuta ca individ.

        Spre deosebire de tine, in 2000 cana am terminat facultatea mi-am dat seama de sansele mele pe urmatorii zeci de ani in Ro si spre deosebire de tine am hotarat sa plec.

        Acum lucrez intr-o multinationala in Germania, in care muncesc pe branci si in aceste conditii oricand ma pot trezi ca seful imi zice ca nu mai are nevoie de mine. Sa disper?

        NU, sunt doar realist. Nici macar in Germania nu mai e protectionismul din trecut, e necesar ca CEO-ul sa zica ne mutam in Ro (vezi cazul NOKIA) sau seful sa zica ca am gasit altul mai bun si s-a terminat.

        Din pacatele, firmele vor plati pe viitor bine PERFORMANTA iar in rest ii trateaza pe angajatii medii/nivelul de jos ca pe o masa.
        • +1 (5 voturi)    
          spre deosebire de tine (Vineri, 4 martie 2011, 14:42)

          gigi [anonim] i-a raspuns lui radu

          Eu cred ca locul meu este aici, nu la Frankfurt, Viena sau Glasgow.. Nu am spue ca n-am nicio sansa. Asa ca vezi-ti de treaba ta, lucreaza acolo la multinationala, fii fericit si lasa-ne pe noi cu lectiile astea de superioritate.
          Cand te vei confrunta cu o situatie asemanatoare cu care se confrunta cei care lucreaza acum in BCR ai dreptul sa vorbesti, pana atunci eu zic sa-ti vezi de treaba...Apropo, la Frankfurt la multinationale nu se lucreaza la ora asta ? Este ora de stat pe net ?
          • -2 (4 voturi)    
            un singur mesaj pt tine! (Vineri, 4 martie 2011, 14:56)

            radu [anonim] i-a raspuns lui gigi

            CONCENTREAZA-TE la subiect! Asta este "Negocierile sindicatului BCR cu patronatul au esuat"!

            "Abureala" tipica pt cei slabi... pierd firul discutiei, devin emotionali si se cramponeaza de niste lucruri, care nu intereseaza pe nici unul din cititorii Hotnews. Pentru ei, am RESPECT!
            • +2 (4 voturi)    
              radu (Vineri, 4 martie 2011, 15:10)

              Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui radu

              esti cam cu nasul pe sus... poate mi se pare
              • -1 (3 voturi)    
                o fi.. (Vineri, 4 martie 2011, 18:09)

                hash [anonim] i-a raspuns lui Hans Metter

                cu nasul pe sus, dar are ceva dreptate. din pacate adevarul supara, de-asta si-a luat atatea minusuri.

                hei, e o jungla afara, e competitie, esti competitiv bine, nu, maine somer.

                asta e, vrem eficienta, preturi mici, nivel de trai bun. ei, toate astea au un pret, dragilor.
            • +1 (3 voturi)    
              as putea spune acelasi lucru (Vineri, 4 martie 2011, 15:43)

              gigi [anonim] i-a raspuns lui radu

              Concentreaza-te pe subiect...
              Crezi ca intereseaza pe cineva ce ai facut tu dupa ce ai terminat facultatea si ca ai plecat in Germania ?
              Deci daca ai informatii legate de ce se intampla in BCR comenteaza, daca nu vezi-ti de munca intensa de la Frnakfurt. Insa vad ca stai pe net mai mult decat muncesti. Sau este zi libera la Frankfurt ?
        • 0 (2 voturi)    
          noi nu ne vindem tzara :)) o ingropam ! (Vineri, 4 martie 2011, 16:59)

          cineva [anonim] i-a raspuns lui radu

          daca omu se simte bine in iluzia lui ...de ce te scremi tu sa-l faci sa inteleaga ?! tu iti pierzi timpul ...pe timpul tau la ora asta, el prefera sa creda ca pe timpul companiei la care lucrezi, pentru ca asa s-a invatzat el ..sa creada ce-si doreste si sa-si imagineze ca se petrece dupa dorinta nu dupa putintza ...

          vorba lui..de ce nu-ti vezi de treaba, adevarul doare ...universul e romania si mofturile ei ...romanu' se simte bine imaginandu-si ce-i place ... aia de la Viena, Frankfurt ... ce stie ei ?! :))

          ciocismul asta romanesc..bata-l vina ...nu se mai vindeca odata !
      • 0 (4 voturi)    
        bravo (Vineri, 4 martie 2011, 14:23)

        Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui gigi

        total de acord cu tine... in general sa se angajeze intr-o banca si sa fie bun ...
      • +2 (4 voturi)    
        Nu e adevarat (Vineri, 4 martie 2011, 14:24)

        Gabriel.WPB [utilizator] i-a raspuns lui gigi

        Nu te angajaeaza nici dracu in BCR fara experienta , decat daca ai o pila grosolana.Si daca o ai, fraier sa fii sa nu te angajezi, intradevar target-urile sunt neverosimile in FO (front office) in conditiile economice actuale, dar multa lume ia bonusuri de performanta destul de mari in BCR . Dar performanta trebuie sa fie reale :)
        Si inca ceva, de cand s-a infiinta BCR-ul asta, in 95% din cazuri a contat daca ai pile mai mult decat daca esti competent.
        • +2 (2 voturi)    
          ok (Vineri, 4 martie 2011, 14:59)

          Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Gabriel.WPB

          de acord cu ce zici ... cu angajatul mai putin... in bucuresti cel putin te poti angaja in banca si fara experienta... dar nu te-as sfatui :)
    • +3 (5 voturi)    
      ei na (Vineri, 4 martie 2011, 14:06)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui radu

      per total ai zis ok teoretic... nu tii cont de 2 lucriri: ratele pe care un angajat la banca le are ca oricare roman. si sistemul de valori care este in general promovat in multinationalele din romania.

      eu consider ca esti copil : "esti f.bun pleci " ?!!!... tu crezi ca e asa simplu ? inseamna ca nu te-ai izbit de realitate.. sau ai avut pile...

      in sistemul bancar faptul ca esti bun nu e neaparat de ajuns... mai trebuie ceva in plus...
      • -1 (5 voturi)    
        Intrebare? (Vineri, 4 martie 2011, 14:21)

        radu [anonim] i-a raspuns lui Hans Metter

        Cand ai luat credit de la banca, te-ai dus la BCR sa-i intrebi : "domne sa iau credit sau sa nu iau"? Cred ca nu,...

        Atunci ce treaba are BCR-ul ca angajator cu creditul tau?

        SUNT DE ACORD ca angajarile in banci sunt cu pile, dar dumneata de ce te-ai angajat la BCR, stiind ca e sistem corupt?

        Sunt devine eu?
        • +2 (4 voturi)    
          raspuns (Vineri, 4 martie 2011, 14:50)

          Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui radu

          de unde ai tras concluzia ca sunt angajat in BCR? nu sunt
          1. eu discutam despre angajatii de banca in general. majoritatea au credite ca si toti romanii. nu are legatura daca acel credit este la banca la care lucreaza sau la alta. cand ai un credit nu iti mai permiti sa fii la fel de vehement si nu iti mai este asa de usor sa iti dai demisia ... indifirent ca ai parte de abuzuri...

          2. discutam de sistemul de valori. in bancile din romania iti mai trebuie si altceva decat cunostinte si abilitati sa poti avansa. iti trebuie relatii.... sa pleci din romania nu e la fel de usor pentru toata lumea... daca atunci cand cineva se angajeaza in banca stie de stistemul corupt? eu cred ca stie si nu prea... adica a auzit dar nu crede pana nu vede... plus ca tu crezi ca in romania ai asa multe optinui incat sa mai faci si pretentii ?

          dar ce iti explic asta.. presupun ca stii ca asa e
    • -1 (5 voturi)    
      Cu totul de acord (Vineri, 4 martie 2011, 14:18)

      Gabriel.WPB [utilizator] i-a raspuns lui radu

      Ai perfecta dreptate. M-am saturat si deja imi e scarba sa vad cum incompetentii au posturi de conducere si salarii exorbitante pentru ca la momentul potrivit au cunoscut pe cine trebuie si acum sunt aparati de codul muncii si nu pot fii dati afara + ca au salarii exorbitante. Si au pretentii nesimtite la prime si bonusuri, mai ales in perioada actuala ... si nu fac nimic ba chiar uneori ii tin in loc pe cei care vor sa isi faca treaba .
      Asa functioneaza sistemul corporatist in multe cazuri din Romania.
      Eu vad codul muncii actual ca pe un beneficiu (sunt angajat, nu angajator)
      • +2 (2 voturi)    
        pai stai (Vineri, 4 martie 2011, 14:51)

        Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Gabriel.WPB

        crezi ca cei care au intrat pe pile li s-au evaporat pilele intre timp ? crezi ca vor fi dati afara ? eu cred ca noul cod al muncii este tocmai benefic pentru pilareala.
        • -2 (2 voturi)    
          Nu sunt de acord (Vineri, 4 martie 2011, 15:21)

          Gabriel.WPB [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

          Intradevar, pilele au fost si vor fii intotdeauna. Insa in forma noua , si tu ca persoana influenta care ti-ai adus toti acolitii mai mult sua mai putin competenti o sa dai socoteala direct sau indirect, mai ales daca i=ai pus ca si subalterni .
          Sunt si sindicatele bune uneori, dar in multe cazuri ...ca si in cazul BCR sunt frumoase pe dinafara si inauntru usnt putrede fiind ca protejeaza cu nonsalanta lenesii si incompetentii, ca si codul muncii actual ...tocmai din acest motiv consider noul cod al muncii un avantaj.
          • +1 (1 vot)    
            ?! (Vineri, 4 martie 2011, 15:45)

            Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Gabriel.WPB

            practic cum raspunzi daca ai subalterni adusi de tine si nu sunt performanti ? eu nu inteleg... tu ca sef al lor vei avea grija sa iasa la evaluarile anuale cel putin la nivelul asteparilor...

            cum ajuta noul cod ?

            in legatura cu BCR eu stiu ca e o problema reala acolo. nu e vorba de lenesi si incompetenti. e o problema generala din punct de vedere al abuzurilor si al presiunii.
            • 0 (0 voturi)    
              aiurea, (Vineri, 4 martie 2011, 18:13)

              hash [anonim] i-a raspuns lui Hans Metter

              managementul se uita la banii intrati. nu poti sa-i acoperi, decat daca muncesti tu pentru ei.
              • 0 (0 voturi)    
                ba poti :) (Luni, 7 martie 2011, 14:33)

                haha [anonim] i-a raspuns lui hash

                prin exploatarea alora care nu au sustinere si prin comisioane si dobanzi care rup clientii. vorbesc din experienta :). exact pt asta se lupta mult blamatul angajat marunt, cine stie, cunoaste. restul vorbesc ca sa nu adoarma, sunt platiti ca sa vorbeasca sau doar grei de cap. imi vine sa rad cand va aud cum sustineti patronatul cand tot ceea ce fac ei va influenteaza direct sau indirect: daca nu poti intelege asta pt ca nu ai credite sau familie / prieteni care sa lucreze acolo, atunci gandeste-te la companiile care au credite cu dobanzi mari (din cauza ca banca intretine incompetenta si pila), costuri care se reflecta in produsele si serviciile pe care ti le vand tie. mult din riscul suveran (care ne influenteaza costul de finantare / refinantare la extern si, implicit, bunastarea ca natie) este articifial intretinut pentru a justifica spolierea romanilor prin obtinerea unor profituri pe care la ei acasa nu le pot face. au tot interesul sa intretina si haosul politic, fara de care ar exista transparenta si cunoastere, aplicarea legii, constiinta nationala, in general. cand vei putea intelege astfel de lucruri vei face un pas inainte. pana atunci, te complaci in ignoranta, rautate, incultura, ei vor aplica in continuare principil divide et impera pana cand lumea se va trezi. din pacate, s-au luat suficiente masuri ca acest lucru sa nu se intample prea devreme, poate niciodata. unul dintre ele este promovarea non-valorilor, a tuturor scursurilor in diferite zone, pe principiul ca pot fi santajati, ca se va aplica principiul "o mana spala pe alta". asta este realitatea pe care o traiesti zi de zi. pacat ca te complaci. cei care decid cu adevarat traiesc in tari cu un standard de viata ridicat, cu protectie sociala adecvata, departe de mizeria de aici, tu insa te confrunti cu romania zilei de azi, zi de zi. si cu o realitate mult mai crunta se vor confrunta si generatiile care vor veni, daca poti privi dincolo de persoana ta.
              • 0 (0 voturi)    
                si, in continuare... (Luni, 7 martie 2011, 14:57)

                haha [anonim] i-a raspuns lui hash

                daca ai vreun dubiu cu privire la faptul ca bancile traiesc relativ bine chiar si in aceasta perioada de criza: ele imprumuta statul lejer la "costul pietei", asteptand ca economia sa "isi revina", bani pe care ii vom plati tot fiecare dintre noi, precum si copii nostri. banca angliei, alte banci centrale sunt tot mai severe vizavi de ceea ce se intampla in banci. la noi, romanul isi da ca prostul cu parerea, suficient, si se uita la capra vecinului. cei care cred ca sunt in vreun fel protejati pt ca pupa mana cuiva, se insala, cu cat va fi mai rau, cu atat sansele sa fie "aparati" sunt mai mici. aceeasi atitudine de live and let die se va aplica si in cazul lor, eventually, in jocul marilor rechini... treziti-va, fratilor :)))
      • +1 (1 vot)    
        vorbim in general (Vineri, 4 martie 2011, 15:08)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui Gabriel.WPB

        sau de BCR? Ca in BCR au cam fost dati afara toti managerii vechi si adusi altii mai "capabili" si cu salarii mai mari... :)) Care nici ei nu stau mai mult de 1-2 ani, ca nu rezista..
    • +1 (1 vot)    
      pe bune?!? (Sâmbătă, 5 martie 2011, 0:54)

      bla [anonim] i-a raspuns lui radu

      la BCR au adus - dupa cum spunea cineva bine mai sus - numai pile si smecheri cu cunostinte si experienta discutabile. ca si in orice sistem, ai mana libera sa pleci, daca iti da mana. daca nu, muncesti pt ei, pt profit, stresat si umilit. tu, ca si client, trebuie sa gandesti altfel: orice salariu de "jmecher" iti influenteaza costurile generale cu banca, pt a obtine tintele de profitabilitate, banca pune nu numai biciul pe "talpa tarii" - de curoiozitate, vorbeste cu oameni apropiati tie care muncesc in banci, dar aia de care chiar MUNCESC, nu freaca menta - dar si comisioane si dobanzi mai mari pt tine, client. asa ca, cu un dram de logica, nu ai mai sustine dreptul imuabil al "patronului" de a face e vrea el pe banul lui, mai ales cand compania e o banca pt ca asta influenteaza o intreaga economie. si asta e valabil cam in orice domeniu. decat sa comentezi in plus, mai bine ai revedea toate comentariile aparute la toate articolele legate de BCR din ultimul timp. vei vedea ca acolo se vorbeste de inechitate crasa, de santaj, de oboseala - lucruri pe care, de altfel, le vezi si in articol. nu iese fum fara foc, se spune - in ce priveste situatia de la BCR, chestiile astea sunt extrem de reale si se cunosc pana la Viena, in ciuda bravadelor de tip "aratati-mi omul, spuneti-i numele ca noi suntem responsabili si facem ce trebuie". sindicatul le spune multe in fata reprezentantilor patronatului in spatele usilor inchise, au de ce si au si cu ce. din pacate.
  • -1 (3 voturi)    
    Bravo BCR (Vineri, 4 martie 2011, 15:01)

    Calin [anonim]

    Noi romanii suntem niste plangaciosi! Si sindicatele protejeaza prostia si lenea!

    Daca nu le convine angajatilor BCR sa plece! Sunt convins ca BCR va gasi alti angajati in secunde!
    Pe piata actuala trebuie sa fii nebun, ca angajator, sa pastrezi incompetenti sau sa platesti un om mai mult decate e valoarea pe piata!

    Ma bucur ca sindicatele (umbrela de prostie) va disparea. Daca esti bun, traiesti si iti merge bine! Daca esti prost/lenes, te vei plange in continuare si vei muri de foame!

    Iata o lume in care, in sfarsit, imi face placere sa traiesc!
    • +1 (3 voturi)    
      Misto lume (Vineri, 4 martie 2011, 15:12)

      Yankeu [anonim] i-a raspuns lui Calin

      Iar peste 4 ani, domnul Calin va fi la fel de activ pe forum spunand ca miscarea sindicala din Romania a fost distrusa cu buna stiinta, iar el este exploatat de patron.
      Domnule Calin,
      In viata economica toate trebuie sa fie in echilibru, ca altfel vezi si tu ce se intampla in zilele noastre.
      Munca trebuie sa fie munca (nu dupa sloganul: „Lasa ma ca merge si asa.”), iar drepturile salariatilor trebuie sa fie aparate si respectate.
      • -2 (2 voturi)    
        da, (Vineri, 4 martie 2011, 18:14)

        hash [anonim] i-a raspuns lui Yankeu

        dar nu si 'dreptul' salariatului de a taia frunza la caini, sau, mai rau, de a munci de pomana.
    • +2 (2 voturi)    
      da (Vineri, 4 martie 2011, 15:13)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Calin

      ma bucur ca in societatea de azi iti face placere sa traiesti... inseamna ca ai aceleasi trasaturi ca si societatea
  • +1 (1 vot)    
    Tu cu cine faci banking? (Vineri, 4 martie 2011, 15:03)

    Client [anonim]

    BCR nu mai este banca romaneasca, de aceea isi permite orice si cu clientii si cu angajatii.
    Credeti ca noi clientii am saraci, daca am lucra cu alte banci?
    Eu cred ca numai asa actualii patroni ar mai stopa din abuzurile asupra noastra.
    • -1 (1 vot)    
      esti dus rau cu capu ... (Vineri, 4 martie 2011, 16:15)

      cineva [anonim] i-a raspuns lui Client

      de unde atata putere in orgoliul vostru frate ?!!!

      cu care alte banci nene ?! ca sa ce ?! au celelalte banci din romania...europa..mapamond alta culoare ?!!

      au patronatele alta culoare sau principii cumva croite dupa moftul si ifosele angajatului roman ?!!!

      frateeee....pe ce lume traiti ma nene .... nu-ti convine oferta ..pleaca, iti convine ramai .... ai credite ?! sa fii sanatos, te-a pus patronatul sa le faci ?!
      ti se pare ca nu esti platit pe cat muncesti ?! de ce stai atunci ?! vrei sa modifici legile universului ?! ai sa sfarsesti oricum istovit si neputincios..universul te copleseste !!!
  • +1 (1 vot)    
    lacomia managerilor nu are limite (Vineri, 4 martie 2011, 16:08)

    mircea [anonim]

    O sa ajunga sa promoveze si astia ca si Metro femeile de de serviciu pe post de casieri, si sa angajeze pensionari
  • -2 (2 voturi)    
    Mai baieti (Vineri, 4 martie 2011, 16:34)

    Andy [anonim]

    ..tot in comunism traiti?
    Dar cine va opreste sa munciti la alta firma?
    Personell turn over e mare daca firma e de kkt.
    Asa ca nu-i opreste nimeni pe cei de la BCR sa se care, asa se intampla in orice firma in care angajatii au ceva in cap si firma opfera conditii naspa.
    Daca va convin conditiile de munca, stati si inghiteti.
    Pana la urma in BCR or sa ramana toti incompetentii daca sunt conditii naspa de lucru si firma se duce dracu'. Treaba e simpla: nu noi avem nevoie de angajatori , ci ei au nevoie de oameni bine pregatiti.
    Toti s-au obisnuit sa faca greva si sa dea din gura, dar de fapt nu faceti nimic util.
  • 0 (0 voturi)    
    Siu ce daca! (Vineri, 4 martie 2011, 16:55)

    Florian [anonim]

    Poate ca feneia de se4rviciu a lucrat afatra, stie o limba straina si are carnert de conducere. Afara astea sun cerinte minime pentru ca o femeie sa profesaeze orice - spalatoareasa de vase, menajera, ingrijitoare, bona ... chiar si prostituata!
    Nu considera la Metrorex saltul de la femeie de serviciu la casiera se face cum insinuezi!... presupune oarece competente!
    • 0 (0 voturi)    
      pai (Vineri, 4 martie 2011, 17:03)

      ey [anonim] i-a raspuns lui Florian

      presupun ca se referea la Metro - lantul de retail
  • -1 (1 vot)    
    de ce sunt suparati? (Vineri, 4 martie 2011, 17:50)

    gigi [anonim]

    Cind angajatii jupuiau clentii cu tot felul de taxe ascunse, nu i-am auzit sa se plinga!!!!sau sa faca greva foamei!!!!
    • +1 (1 vot)    
      taxe ascunse (Vineri, 4 martie 2011, 18:09)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui gigi

      si taxele ale ascunse le luau acasa si le duceau copiilor lor. si "jupuitul" era sportul lor preferat pe care il executau in ascuns fata de patronat.... Ce limitati sunt oamenii cand gandesc asa...
    • +1 (1 vot)    
      jupuiala (Vineri, 4 martie 2011, 18:24)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui gigi

      gigi, esti departe rau de adevar nu angajatii stabilesc costurile nu ei fac instrumentele de creditare si economisire.
  • 0 (2 voturi)    
    Greva foamei???!!! (Vineri, 4 martie 2011, 20:13)

    Arion [anonim]

    Le doresc doamnelor (probabil dupa modelul invatatoarei) care vor sa intre in greva foamei greva placuta!!! Si rog ca nimeni sa nu le ajute sau sa le sustina cu ceva!! Nu intra in greva foamei amaratii de angajati maternali care duc o viata de mizerie si intra niste "cuconet"- scuzati expresia- care au salarii daca nu mari, cel putin decente! Le prevad ca in curand multi dintre acesti "sindicalisti" vor ramane fara posturi...de fapt le si doresc asta. Daca legea ar fi permis, a doua zi zburau acasa! Putin respect, va rog, pentru oamenii care muncesc intr-adevar pe branci si isi vad copii abia seara dupa orele 19.00-20.00. Pe oamenii astia nu o sa-i vedeti cu banderole japoneze si cu pancarta de greva foamei!! Daca grevistii astia ar avea respect pentru munca, atunci probabil ca si cererile lor ar fi mai ancorate in realitatea asta in care traim toti. Si sa lase teoriile conspiratiilor deoparte...se alimenteaza singuri cu "asupririle" la care sunt supusi. Cand o sa-si vada de treaba o sa fiu atent la plangerile lor. Deocamdata doar ma scot din sarite! Cat despre calitatea muncii si a multor angajati BCR (din vechea "garda" mai ales), CIOCU MIC! Se stiu ei cei care numai prin munca nu isi castigau veniturile lunare! Succes celor care muncesc cu adevarat si se imbolnavesc de ulcer din cauza unor "grevisti" care traiesc niste vremuri de mult apuse. Societatea evolueaza fratilor! In curand pleava se va cerne, dragi BCR-isti :)
    • +1 (1 vot)    
      parere (Vineri, 4 martie 2011, 23:02)

      carmen [anonim] i-a raspuns lui Arion

      Din pacate deja sunteti atent la aceste plangeri din moment ce v-ati obosit sa va etalati parerea in legatura cu acest subiect. Dupa cum se zice orice padure are si uscaturi insa sa nu generalizam, de unde si pana unde ati ajuns la concluzia ca munca in BCR nu este respectata si nu se munceste de dimineata pana seara. Ar fi bine sa va informati mai bine pana a ajunge la afirmatii de genul celor scrise de dv. Cuconetul din banca seara cand ajunge acasa la copii nici nu mai poate sa zambeasca ca se gandeste deja la ziua urmatoare, cum sa promoveze si sa vanda produsele de care depinde viitorul ei in banca. Ce sa mai zicem de unii soti ,,intelegatori " care au fost pierduti pe traseu datorita excesului de timp liber a cuconetelor. Diferite categorii sociale au facut greva pt a-si sustine drepturile si as fi curioasa daca va mentineti parerea pentru toate sau exista ideea preconceputa vizavi de omul care munceste in banca.Pleava exista peste tot in tara, insa din alta parte trebuie cernuta pt a merge spre bine, acolo unde nu se cere calitate si atingerea targetului pt a fi platit si mentinut pe post. Prin urmare va uitati in directia gresita, angajatii din BCR vor doar pastrarea unor drepturi din contractul de munca avut si nu cred ca trebuie sa gandim la moartea caprei din curtea vecinului, ca se poate intinde molima si la altii. Priviti spre scaunele celor care ne conduc si o sa gasiti exact ce ati scris mai sus insa nu acuzati alti angajati fara sa cunoasteti adevarul pt simplul motiv ca lucreaza intr-o banca.
      • 0 (0 voturi)    
        greva (Sâmbătă, 5 martie 2011, 17:34)

        arion [anonim] i-a raspuns lui carmen

        Vor pastrarea unor drepturi din contractul de munca? nu va suparati, care ar fi acelea? vorbim despre cele 14 salarii pe an??!!! fiti mai precisa. multumesc.
        • 0 (0 voturi)    
          raspuns pt Arion (Sâmbătă, 5 martie 2011, 21:22)

          carmen [anonim] i-a raspuns lui arion

          Cum ar putea sa fie 14 salarii daca intr-un an sunt 12 luni. Cele 2 bonusuri au fost legate de realizarea profitului 100%, asa ca sa nu poata fi acordate, doar nu o sa stabileasca un profit rezonabil adaptat la sit actuala. . Multi dintre cei care sunt de acord cu actiunile sindicatului o fac datorita frustrarilor acumulate pana acum. Corect, profitul a scazut deci denota o problema insa pt acest lucru nu angajatii sunt vinovati.Cand se acordau credite cu buletinul nu si-a pus nimeni intrebarea daca se va ajunge in situatia actuala de intare in incapacitate de plata ce se va intampla. Iata creditele neperformante se inmultesc si am vazut si rezultatul. Exista prea mult personal pt cerintele actuale ale bancii sa se faca reorganizare, oricum au de gand sa o faca insa asteapta sa poata aplica cea mai simpla si necostisitoare metoda. Vorbim de bonusuri de performanta individuala, da au fost acordate insa probabil in prima jumatate a anului cand poate se mai misca ceva si acest lucru este discutabil. Exista zone moarte in tara asta unde oamenii reusesc cu greu sa - si intretina familiile, de unde sa mai achizitioneze si produsele bancii.Chiar daca se cunosc toate acestea nu conteaza trebuie sa faci cum sti mai bine ca sa-ti atingi tintele ( si nu sunt chiar mici )altfel ajungi sa iei pastile din cauza presiunilor care se fac ca sa-ti demonstreze ca nu esti capabil. Prin urmare poti sa visezi toate produsele daca nu pleaca clientul cu ele in buzunar chiar daca nu-l inghesuie posibilitatile nu ai facut nimic. Deci capabil fiind daca ai si bun simt risti sa ramai pe dinafara. Exista multa nedrepatate la ora actuala in BCR, impotriva caruia merita sa protestezi insa ma opresc aici, e suficient si atat. V-am raspuns deoarece sunt convinsa ca multa lume crede ca in banca curge lapte si miere, probabil e asa insa nu pt toata lumea.
      • 0 (0 voturi)    
        corect (Sâmbătă, 5 martie 2011, 17:48)

        arion [anonim] i-a raspuns lui carmen

        Nu intelegeam o parte a mesajului dvs. Ma refeream chiar la acei angajati din BCR care muncesc pana seara! mesajul meu cred ca nu a lasat sa se inteleaga asta.spuneam ca pentru ei am respect. nu am generalizat. cand spun "cuconet" sigur ma indrept spre multi membri de sindicat :)
    • 0 (0 voturi)    
      dle cioc mic (Sâmbătă, 5 martie 2011, 1:48)

      incredibil [anonim] i-a raspuns lui Arion

      aveti si un neuron pe masura. va doresc ca si copii dvs sa creasca in aceleasi conditii in care cresc copii doamnelor din banca: cu cheia de gat, instrainati, frustrati de o atitudine poate nerabdatoare din cauza stresului si oboselii. si cu asta am descris ce se intampla in multe domenii, stiu - ei, tocmai aici e clenciul: doamnele respective sunt tot oameni, salariate in Romania insa ale unor firme straine care merg pe criterii de performanta clare, care insa sunt de multe ori peste puterile lor si li se aplica doar lor, nu si unor prosti sau pilosi. ele nu sunt papusi voodoo doar pt ca lucreaza in banca! pastrati-va veninul pt familia dvs
      • 0 (0 voturi)    
        raspuns (Sâmbătă, 5 martie 2011, 17:43)

        arion [anonim] i-a raspuns lui incredibil

        incredibil, nu esti prea elocvent in ceea ce ai scris, insa am inteles din mesajul tau ca: doamnelor respective li se cer niste criterii de performanta de multe ori peste puterile lor? Sunt de acord!!! Si atunci de ce ar trebui sa fie vina cuiva pentru stabilirea acelor criterii? Repet ideea mesajului meu: sunt multe societati comerciale de stat sau private care au multe probleme. nu iau partea austriecilor, a nimanui...insa cer doar putina atentie asupra miscarilor astea sindicale! de cele mai multe ori urmarind interese proprii. Inteleg ca salariatii BCR (unii din ei, probabil) solicita mariri de salarii? In perioada asta de criza? Pai daca cer asa ceva sefului meu, oricat de performanta ar fi munca mea, a doua zi trebuie sa-mi caut de lucru. Iar unicul meu neuron stie ce spune...chiar daca trebuie sa citesti cateodata printre randuri :)
        • 0 (0 voturi)    
          :))) (Duminică, 6 martie 2011, 3:04)

          incredibil [anonim] i-a raspuns lui arion

          1. "li se cer niste criterii de performanta de multe ori peste puterile lor? Sunt de acord!!!" asa e, fiecare intrelege ce vrea sau ce poate, apropo de cititul printre randuri. eu cred ca tu intelege ce vrei, iti acord acest favor. coroborat cu restul propozitiei, reiesea ca criteriile sunt stabilite fara a gasi fundamentare in realitatea profesionala si socio-politica de azi. care criterii sunt dure pentru unii si extrem de laxe sau deloc pentru altii. 2. opiniile oamenilor care greneralizeaza sunt egale cu zero pt mine - nu toti sunt prosti, precum nu toti sunt jigodii. modul la care ai pus problema este gresit. 3. modul de exprimare - "ciocul mic" etc - te cam descalifica. hai sa vorbim civilizat, sa ne respectam intre noi, pt ca ne va fi sigur mai bine. nu judeca o intreaga breasla prin extrapolarea experientelor negative. eu cunosc oameni de banca responsabili, seriosi, buni profesionisti si buni colegi cu ceilalti. si sincer regret ca tu nu ai avut aceeasi ocazie, in calitate de client, de prieten sau de membru al familiei. sau poate nu ai stiut sa apreciezi decat in functie de propriul interes. 4. nici eu nu consider ca greva foamei este solutia insa nu pot judeca ce impinge aceste femei spre un gest asa de extrem. datul cu presupusul si comparatiile nu isi au locul si nici vreun rost. ce ar trebui sa facem e sa ne dorim ca totul se se rezolve de o maniera cat mai civilizata intre sindicat si patronat.
          • 0 (0 voturi)    
            scuze :))) (Duminică, 6 martie 2011, 19:39)

            incredibil [anonim] i-a raspuns lui incredibil

            e vorba de realitatea socio-economica - chestia cu profesionalul si cu politicul e din alt film, voiam sa mai spun si altceva si am "mixat".
      • 0 (0 voturi)    
        "veninul" (Sâmbătă, 5 martie 2011, 18:24)

        arion [anonim] i-a raspuns lui incredibil

        nu cred ca am venin impotriva nimanui, dar stiti ce m-a determinat sa scriu aici? asta: "Doua dintre colegele noastre m-au informat in scris ca intentioneaza ca de luni, 7 Martie, sa intre in greva foamei" Ce santaj mediocru e asta fratilor? din partea sindicatului, ma refer...Sa dea si numele celor doua colege care sunt pregatite sa moara de foame pentru cauza lor! Sa intri in greva foamei? PENTRU CE? Sa le intrebam si noi care este motivul....probabil pentru ca sunt singure sustinatoare ale familiilor lor si de la 1900 lei li s-a scazut salariul la 1500? si au 1200 lei rata la apartament? poate asa...altfel nu imi explic cum un angajat de banca (presupunerea mea este ca nu au salarii mai mici de 1200 lei) ar avea un motiv sa faca greva foamei, o masura extrema si care nu-ti poate aduce decat publicitate. Chiar asa? profesori, asistenti maternali, am mai spus, abia fac greva amaratii si ele ameninta cu greva foamei? Sa ni se spuna numele lor si salariul pe care il au, precum si motivul pentru care ar face asa ceva. Nu mai avem nici un sistem de valori in tara asta? Sa te infometezi, sa te arunci de la balcon, etc...? Pentru ce? Sa te stie o tara intreaga cat esti de disperat si de prost as spune eu, sa-ti lasi copii pe drumuri? Asta vor sa lase mostenire? Toti suntem datori sa luptam, dar unii lupta pentru viata si altii isi bat joc de ea. Parerea mea.
        Asta m-a enervat, nu protestul lor...e dreptul lor sa protesteze, dar cand ii aud pe astia cu greva foamei...
  • 0 (0 voturi)    
    banci (Vineri, 4 martie 2011, 21:05)

    tembelfarcauza [anonim]

    multe comentarii sunt f. amuzante...
    ce va pot spune despre banci este faptul ca inovatia (produse, servicii ) ca mijloc de progres al bancilor in general, in Romania lipseste desavarsire; iar lipsa acesteia este compensata cu preponderenta cu presiune pusa de niste manageri pe niste simpli angajati pe care ii vedem in general la ghiseu; cam de atat sunt capabili manageri bancilor romanesti; si ca sa pui presiune pe oameni nu trebuie sa te duca mult nici capul si nici prea multa scoala sa ai ....
  • 0 (0 voturi)    
    profesionalismul sindicatelor (Sâmbătă, 5 martie 2011, 15:55)

    Dan52 [utilizator]

    este greu de inteles cum va imaginati ca puteti vorbi de contract colectiv de munca la nivel de ramura - Banci, fie BCR, cand nici un contract colectiv de munca nu mai exista in economia nationala, incepand de la cel national pana la cele de ramura, cu atat mai mult cele la nivel de baza.La fel de greu de inteles este cerinta majorarilor salariale in sistemul bancar, fata de pozitia de forta a acestuia in raport cu clientela neperformanta romaneasca, fata de situatia economica generala, fata de situatia salariala din ramurile economiei, fata de situatia ca nici o majorare salariala de tip indexare nu a mai avut loc din octombrie 2008.Managementul asteapta cu nerabdare intrarea in vigoare a noului Cod al ( ne)muncii, intrucat in capul lor, vor suplete in debarasarea discretionara de orice salariat.
    • 0 (0 voturi)    
      sindicatele sunt pierdute in iluzii (Duminică, 6 martie 2011, 10:06)

      cineva [anonim] i-a raspuns lui Dan52

      sindicatele din romania..., salariatii din ...privat, stat, ...whatever ...oamenii....sunt pierduti in iluzia santajului colectiv

      categoric nu angajatii din banci sunt cei mai oropsiti si indreptatiti sa faca greva; or avea ei motivele lor de nemultumire, OK, de acord, dar pana la greva si refuzul de a accepta totusi o oferta care vine cat de cat cu cev a in plus ... incredibil

      daca nici acum nu s-a inteles cat e de grava situatia ...ma indoiesc ca exista premize pentru actuala generatie sa isi mai poata schimba mentalitatea
  • 0 (0 voturi)    
    confuzie (Duminică, 6 martie 2011, 19:09)

    Mihai [anonim]

    se face in permanenta confuzie intre salariati si produsele neperformante ale bancii. cu atat mai mult le trebuie un bonus ca sunt in stare sa promoveze si sa vanda porcariile de pachete scoase de minunatul manegement. poate caa salariatii din banci nu sunt cei mai nedreptatiti din societate dar de ce nu se accepta ideea ca nici lor nu le e bine si ca au dreptul la anumite drepturi (scuze de repetitie) castigate? e ori rautate multa ori cei care ii tot blameaza sunt din conducere. si inca odata nu mai confunati salariatul cu produsele vandute!!