Yenul japonez a scazut in fata dolarului, iar Nikkei 225 Stock a pierdut 179,95 puncte dupa cutremur

de Dan Popa HotNews.ro
Vineri, 11 martie 2011, 10:32 Economie | Finanţe & Bănci

Bursa Japoniei a scazut vineri, după ce cutremurul de magnitudine 8.9 a lovit nord-estul tarii. Indicele de referinţă Nikkei 225 Stock a pierdut 179,95 puncte, sau 1,73%, si a inchis la 10.254,43 în timp ce indicele extins Topix a scazut cu 15,33 puncte, sau 1,65%, inchizand la 915,51 puncte. Postul public NHK raportate pagube pe scară largă în nord-estul Japoniei şi zona metropolitana a Tokyo.

Investitorii au fost, de asemenea, preocupaţi de proteste planificate a avea loc în Arabia Saudită, precum şi de cele în curs de desfăşurare în cadrul conflictului major din Libia.

Pe pieţele nipone, dolarul se tranzacţiona cu cateva minute inainte de cutremur la 82,75 yeni, cursul ajungand la 83,30 yeni la câteva minute după catastrofa.
Pe site-ul Bancii Centrale a Japoniei sunt publicate la intervale scurte de timp comunicate de presa privind efectele cutremurului.


Citeste mai multe despre   



  
870 vizualizari
  • 0 (0 voturi)    
    Cutremur,Yen/USD (Vineri, 11 martie 2011, 11:13)

    JAP [anonim]

    la 3.35 EST USD-YEN 82.763 ,adica USD
    a scazut azi cu 0.21 fatza de cotatia de ieri.
    Efedctul imediat al cutremurului,de scadere a Y
    a fost practic eliminat
    Asta spune mult ,Japonia va accelera motoarele
    economiei ,cutremurul are si efect sa stimulkeze productia poentru a inlatura daunele.
  • 0 (0 voturi)    
    .. (Vineri, 11 martie 2011, 11:59)

    x [anonim]

    ce e aia "Nikkei 225 Stock"?


Abonare la comentarii cu RSS
Vremea la


/
Maine:
|

Top 5 articole cele mai ...


citeste mai multe stiri pe www.bursa.ro



Hotnews
Agenţii de ştiri
hosted by
powered by
developed by
mobile version
Sâmbătă