Leul s-a apreciat luni, pana la un curs de 4,1843 lei/euro

de Dragos Comache     HotNews.ro
Luni, 14 martie 2011, 13:21 Economie | Finanţe & Bănci

Moneda nationala si-a reluat aprecierea in fata euro, cursul de referinta publicat de Banca Nationala a Romaniei (BNR) coborand cu doi bani, la 4,1843 lei pentru un euro.

Pe piata valutara, leul s-a apreciat vineri, castigand aproximativ 110 puncte, si a inchis saptamana la 4,2030 unitati/euro. "Ritmul aprecierii este interesant avand in vedere evenimentele de la nivel global, dar nivelul atins de leu este chiar mai spectaculos - acest nivel nu a mai fost tranzactionat de la inceputul lunii iunie", arata economistii ING Bank.

Ei precizeaza ca pierderile semnificative inregistrate de principalii indici bursieri nu favorizeaza leul in sedinta de luni dar, precum vineri, acestia s-ar putea sa nu fie factorii determinanti ai evolutiei leului. Astfel, ING se asteapta la o zi statica pentru leu.

Leul a castigat teren si in fata dolarului, moneda americana fiind cotata la 2,9947 lei, fata de 3,0556 lei pentru un dolar in sedinta de vineri.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1424 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    Se cauta lei pt investitii (Luni, 14 martie 2011, 13:56)

    PIB [anonim]

    In primul rand exista semnale clare ca Romania iese din recesiune si trece pe crestere economica. Asta indeamna orice investitor institutional serios sa cumpere rapid si in cantiate moneda romaneasca, pentru ca va fi nevoie de lei pt a atrage banii de la UE si pentru a-i servi pe cei interesati sa investeasca.

    Daca va ajunge la un raport de 4 lei/1euro la sfa. lui 2011, ar fi un castig de 5%. Implicit, ar creste cu cateva procente si PIB-ul Romaniei exprimat in euro, chiar daca am scadea inflatia din zona euro. Cresterea nominala in euro s-ar adauga la aceea reala din economie.

    Exprimat in euro si dolari (adica monedele care conteaza in clasamentele internationale), PIB-ul Romaniei va fi mai mare la sf. lui 2011.
    • -1 (5 voturi)    
      Desigur...! (Luni, 14 martie 2011, 14:10)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui PIB

      Desigur! Tot crestere falsa! Vor scadea exporturile , productia locala si vor creste importurile! Ungaria tocmai a slabit moneda serios, China nu mai vorbim! Toate tarile normale la cap au depreciat moneda nationala! Noi,...in continuare piata de consum a supraproductiei vest-europene! Dar mandri, nevoie mare, ca e leul tare! Vai de noi!
      • +2 (2 voturi)    
        ??? (Luni, 14 martie 2011, 14:39)

        ........ [anonim] i-a raspuns lui Florin

        Sigur , bai dar ce mai stiti voi economie , moneda in China s-a apreciat dc nu stiai, la capitolul exporturii stam mai bine decat in ani de boom din 2007 si 2008 cand euro cat era???Undeva la 2.7 lei??Aud ???Pe at era bine ca era guvernul tericeanu si nu injurai aici pe forum, nu??Tot niste comunisti ati ramas astia de la pnl si psd.Poate data viitoare o sa cumperi doar produse romanesti dc tot vrei sa sustii productia interna.Orice se intampla bun in Romania comunistii astia de la psd si pnl o vad invers,scade euro scade rata , scade euro scade benzina si motorina, curentul , ab la telefon etc
        • -1 (1 vot)    
          ... (Luni, 14 martie 2011, 16:22)

          Nautilus [anonim] i-a raspuns lui ........

          1. Euro era 3,6-3,7 lei.

          2. Cu tot cu Tăriceanu-Motocicleanu, dacă dai o căutare cu Google afli că înjurau de 10 ori mai tare (adică erau cu 1 grad mai sus pe scara Richter a înjurăturilor :) ). Mai şi ameninţau cu moartea, tortura, castrarea şi aşa mai departe. Când se plictiseau, se mutau la cancan.ro şi dădeau copy-paste cu aceleaşi rahaturi.

          3. Când a spus Năstase "cumpăraţi ceea ce e Fabricat În România", îl lăudau în cor. Când o spune Chelul, parcă le-a înfipt un ardei iute undeva.

          ~Nautilus
        • 0 (0 voturi)    
          comentariu apolitic (Luni, 14 martie 2011, 17:42)

          Mihai [anonim] i-a raspuns lui ........

          1.Yenul s-a apreciat fata de $ in medie cu 6% pe an in ultimii 5 ani. Cu toate astea e supraevaluat si americanii nu stiu cum sa le ia gatul pe faza asta.
          2.Avem exporturi mai mari cu 25% fata de 2008. Asta din cauza OMV, Dacia, Nokia si alti grei. Totusi, Institutul National de Statistica demonstreaza ca, de la un numar de 24.540 de firme care faceau export in 2008, 18.760 mai faceau export in 2010.
          3.Benzina e in raport cu dolarul care cade puternic in ultimele luni...si totusi pretul benzinei nu scade deloc.
      • +2 (2 voturi)    
        Intarirea leului e si benefica (Luni, 14 martie 2011, 14:59)

        Daniel [anonim] i-a raspuns lui Florin

        pentru populatia care s-a imprumutat in valuta si acum cu greu mai ramburseaza. Un euro la 4 RON nu cred ca e periculor pentru exportatori dar e mai benefic pentru populatie. Toate tarile care au devalorizat monedele nu au facuto doar pentru exporturi, au avut si alte motive.
  • 0 (0 voturi)    
    scenariu (Luni, 14 martie 2011, 17:30)

    Mihai [anonim]

    Din Iunie leul s-a apreciat de la 3.56 la 2.99 (17%). Eu ca mic exportator nu pot sa-mi fac niciun plan de afaceri pentru ca valuta imi fluctueaza cu 20% pe an.
    Ma intereseaza mai putin valoarea leului dar ma intereseaza sa fie cat de cat stabil.
    Daca totusi vorbim de valoare, un leu puternic ii afecteaza negativ pe angajatorii care exporta si pe investitorii care vor sa bage bani in RO si asta se transfera tot la populatie.
    In fine, nu stiu ce ma bag eu aci ca vad ca deja vorbim de Basescu si Tariceanu...
    • 0 (0 voturi)    
      Exact! (Luni, 14 martie 2011, 18:41)

      daniel [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      nu te baga, ca aici e vorba de gura caaaasca -mana intinsa de la Antena 3: Jos Boc! Jos Basescu! ...apropo de programul electoral PSD-PNL-PCR