Romania a avut in februarie cea mai mare rata anuala a inflatiei din UE, de 7,6%

de Dragos Comache     HotNews.ro
Miercuri, 16 martie 2011, 14:09 Economie | Finanţe & Bănci

Romania a avut in luna februarie cea mai mare rata anuala a inflatiei din randul statelor membre ale Uniunii Europene, inregistrand o crestere a preturilor de 7,6% comparativ cu aceeasi luna din 2010, potrivit datelor Eurostat. Rata inflatiei a crescut insa fata de luna trecuta, cand acest indicator era de 7,0%.

In topul celor mai ridicate rate ale inflatiei, Romania este urmata de Estonia (5,5%) si Bulgaria (4,6%), in vreme ce in Irlanda (0,9%), Suedia (1,2%) si Franta (1,8%) s-au inregistrat cele mai reduse rate ale inflatiei.

La nivelul Uniunii Europene, rata inflatiei a fost de 2,8%, nivel similar cu cel din ianuarie, in vreme ce in zona euro inflatia a crescut de la 2,3% la 2,4%.

Comparativ cu luna ianuarie, rata anuala a inflatiei a crescut in 15 state, a fost stabila in trei si a scazut in opt tari membre ale UE.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

801 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    ion (Miercuri, 16 martie 2011, 14:24)

    ion [anonim]

    Super. Dobanzile la banci sunt tot pe aici, mai i-a si statul 16% impozit pe dobanda, sa nu ne mai miram ca peste cativa ani cu banii de o masina luam o paine
    • 0 (2 voturi)    
      Ai uitat... (Miercuri, 16 martie 2011, 14:40)

      stefan [anonim] i-a raspuns lui ion

      ...anii 90 cu inflatii de peste 300%?
      Acum vor fi mai mici ca suntem in UE si nu au voie asa de usor la tiparnita.
      Dar stii ce e comun? Avem in fruntea BNR acelasi "competent" de aceeasi 21 de ani pe care unii il mai vor si premier. Nu e de ajuns ca e guvernator si mai are si un SRL ce face vinuri...
      Asta e explicatia ca BNR are dobinda de referinta la 8% iar Anglia la 0,5%...
      Si totusi leul se apreciaza!!!! Ce sa fie, ce sa fie?
      Enigmele BNR si politica ei monetara.
      • +1 (1 vot)    
        '90 (Miercuri, 16 martie 2011, 15:00)

        alex [anonim] i-a raspuns lui stefan

        anii '90 au fost o "jungla". din acest motiv eu nu calc la vot si nici nu o sa calc vreodata pana nu se va schimba 100% clasa politica. in mare parte sunt aceiasi oameni care trebuie votati de 21 de ani.
      • 0 (2 voturi)    
        inainte sa arunci vina unde vezi cu ochii (Miercuri, 16 martie 2011, 15:04)

        ekek [utilizator] i-a raspuns lui stefan

        gandeste-te ca la un moment dat se mareau salarii la profi si se marea punctul de pensie, desi base a zis clar ca nu au acoperire in economie.
        Asa ca acum se tiparesc bani ca sa acopere "nevoile"

        dar daca de la voi vad tampenii de genul asta, atunci ce pretentii sa mai am la bunica-mea?
        • 0 (2 voturi)    
          minte scurta (Miercuri, 16 martie 2011, 15:18)

          geo12 [utilizator] i-a raspuns lui ekek

          ma lasi cu base al tau ! ... nu el tipa la guvern ca tre sa aplice legea de majorare a salariilor profesorilor cu 50%? toti o apa si-un pamant!
        • 0 (0 voturi)    
          Ma gindesc... (Miercuri, 16 martie 2011, 15:36)

          stefan [anonim] i-a raspuns lui ekek

          ...mereu. Dar as vrea sa putem purta o discutie civilizata bazate pe argumente logice.
          Politicienii sunt si ei de vina si este absolut toata clasa politica. Dar si societatea civila are vina ei (si ma includ), fiindca in loc sa incercam sa ne implicam stam deoparte si comentam pe forumuri.
          Mai repet o data si mai adaug: Guvernatorul BNR nu nimereste de 21 de ani tinta de inflatie, dar sta in post. Societatile de stat merg in pierdere (RATB, CFR, METROREX), in schimb ce companiilie private au profit si inca mare cele ce au contracte cu statul si companiile de stat. Iar sefii lor stau bine merci in scaune si nu-s trasi la raspundere. Petrom la stat avea datorii si merge in pierdere, cumparata de Patriciu are profit. ROMTELECOM la fel.
          Mai era un articol acum vreo 2 zile cum ca daca iei credit in lei platesti muuult mai mult decit daca il iei in alta moneda.
          Moneda nationala este leul-este scris in Constitutie, dar ca pe la 1700-1800 in tarile romane vasale Turciei sau Rusiei (depinde cine cistiga cite un razboi) circula tot felul de alte monede.
          Si toata lumea accepta linistita si accepta minciuna sfruntata ca suntem in UE si ne pregatim de Euro. Ca nimeni nu se uita la Anglia sau altele care sunt mai demult in UE, dar n-au acceptat Euro.
  • -1 (1 vot)    
    si-uite asa la sfarsitul anului va fi de 3,8%.... (Miercuri, 16 martie 2011, 15:51)

    costica [anonim]

    Atata si-a propus BNR tinta de inflatie pe 2011 !!! tinta care va fi ratata cu acelasi succes si in acest an cu toate eforturile disperate ale BNR de a mentine Leul puternic desi economia saraca nu moare dar nici nu-i e bine!! Numai SUCCESURI in Romania anului 2011!! Exact asa cum ne asigura Dl Boc zi de zi!! E bine, bine, e tot mai bine!!!