Emil Boc: Analizam posibilitatea ca tinerii sub 35 de ani care detin o garsoniera sa beneficieze de programul "Prima Casa"

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 23 martie 2011, 15:29 Economie | Finanţe & Bănci

Ministerul Finantelor va analiza posibilitatea ca tinerii sub 35 de ani care detin o garsoniera sa beneficieze de facilitatile acordate prin programul "Prima Casa", a anuntat premierul Emil Boc la inceputul sedintei de Guvern de miercuri. Premierul a precizat ca Ministerul Finantelor va prezenta concluziile acestei analize saptamana viitoare. Boc a mai spus ca a discutat cu bancherii prezenti la o intalnire de la Ministerul de Finante sa imparta riscul in cadrul programului Prima Casa, astfel incat autoritatile sa garanteze doar 50% din valoarea creditelor acordate. Aceasta propunere a venit chiar din partea bancherilor, iar in acest sens a fost incheiat un acord de principiu, sustine Boc.

  • "Solicit Ministerului Finantelor sa analizeze in cadrul modificarii programului Prima casa si posibilitatea ca tinerii pana in 35 de ani care au o garsoniera in proprietate sa-si imbunatateasca confortul, pentru ca, daca au un copil si nu le mai ajunge garsoniera si au nevoie de un confort suplimentar, sa poata beneficia de programul 'Prima casa'. Analizati acest aspect si sa ne prezentati concluziile pe saptamana viitoare, inclusiv cu bancile sa aveti o asemenea analiza", a spus Emil Boc.

In ceea ce priveste impartirea riscurilor cu bancile, primul ministru a declarat ca in acest fel numarul de beneficiari se va dubla, in conditiile in care nivelul garantiilor guvernamentale va ramane la acelasi nivel.

"Analizam impreuna cu bancile de a imparti riscul intre stat si banca. Astazi, riscul e asumat doar de stat. Noi propunem sa impartim acest risc 50% la banci si 50% la stat. Astfel, s-ar putea dubla numarul beneficiarilor", a declarat premierul la finalul intalnirii cu reprezentantii bancilor.

Emil Boc a mai aratat ca pana acum statul a acordat garantii in cadrul programului Prima Casa in valoare totala de 1,5 miliarde de euro, iar daca bancile ar prelua jumatate din garantii, nivelul total al creditelor care pot fi acordate ajunge la 3 miliarde de euro.

"Nivelul garantiilor guvernamentale nu poate fi nelimitat. Cautam solutii ca in cadrul plafoanelor existente sa dublam numarul de beneficiari. Cu 1,5 miliarde de euro drept garantii putem sa dublam numarul de credite acordate, la o valoare de 3 miliarde de euro", a spus Boc, care a precizat ca participarea bancilor la acest program nu este obligatorie, dar ca are reactii pozitive din partea institutiilor participante la intalnire.

El a mai declarat ca persoanele care au luat pana un prezent un credit imobiliar prin acest program nu vor avea costuri suplimentare, avand in vedere ca aceasta este "o relatie intre noi si banca". In ceea ce priveste dobanzile, primul ministru a spus ca nici aici nu vor exista modificari, plafonul maxim de dobanzi prevazut in lege urmand sa fie pastrat si daca bancile accepta sa imparta riscul cu statul.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3041 vizualizari

  • -3 (11 voturi)    
    lux (Miercuri, 23 martie 2011, 15:43)

    horia [anonim]

    Tinerii pot evolua de la o garsoniera confort 2 la garsoniera confort 1. Marfa!
  • -7 (13 voturi)    
    of of (Miercuri, 23 martie 2011, 15:44)

    . [anonim]

    .......adica, daca au o garsoniera ....s-o piarda si pe aia!
    BOC, mai intai creeaza locuri de munca in Romania si apoi ia-le banii, tu si banca vreti sa-i luati romanului si putinul pe care-l are!...eu zic ca nu mai tine!
    • +5 (9 voturi)    
      ce (Miercuri, 23 martie 2011, 16:25)

      ce [anonim] i-a raspuns lui .

      ce treaba are guvernul cu crearea de locuri de munca? el e dator sa ia masuri de incurajare a economiei si a initiativei private. niciun guvern din lume nu poate tine loc de initiativa antreprenoriala. asta din urma este treaba cetatenilor.
      sistemul comunist a esuat tocmai din acest motiv: a incercat sa mizeze pe sclavie si a crezut ca e mare realizare, ca va fi mai eficienta decat munca realizata cu entuziasm.
      mai citeste trotki, isi expune singur ineptiile.
      • +3 (5 voturi)    
        ce ce PCR (Miercuri, 23 martie 2011, 16:52)

        . [anonim] i-a raspuns lui ce

        asa e, nu poate nici un guvern din lume sa tina loc de initiativa antreprenoriala, da guvern ca a nostru care sa incurajeze nemunca si sa sprijine nepotismul si coruptia vad ca se poate!.... atunci intrebarea pt tine este : cine dreq mai vrea sa-i faca viitor in tara asta, de ce sa investec in ea cumparandu-mi o casa??????
      • +2 (4 voturi)    
        nea' @ce, aveti minte cat o floare (Miercuri, 23 martie 2011, 17:04)

        nenea [anonim] i-a raspuns lui ce

        omul a zis-o la figurat (cu boc). veniti voi, muncitotii neobositi (m-am saturat de lauda voastra) sa explicati cum este cu locurile de munca. omul spune ca se incurajeaza din nou indatorarea populatiei. asa este! in felul acesta bancile vor tine cu dintii de dobanzi si comisioane nesimtite. asta vrea sa o spuna, dar a spus-o la figurat. daca nu pricepi, nu mai face teorie de laudaros. minusurile pe care si le-a luat, tot de la destepti ca tine. sunteti toti plini de initiative antreprenoriala, dar in conditiile urmatoare: angajatul nu are drepturi, salariul minim pe ec sa fie mai jos de 400 ron, marea firma are un birou si, in fond, face bisnita sau specula, evaziune la maxim si sa fiti pasuiti si intelesi...ca asa se fac afacerile
      • 0 (0 voturi)    
        Serios coane?!? (Joi, 24 martie 2011, 17:37)

        Observer [anonim] i-a raspuns lui ce

        Si ia zi, meshtere, s-a achitat de datorie? A luat masuri de icnurajare a intiativei private? Si daca da, cum cuntifici asta in rezultate efective in ultimii 2 ani? Iti spun eu, in caz ca te strabate o mica amnezie, ca da cu minus, minus aproape 1 milion.
        Si ce tot in dai cu sclavia cu referire la sistemul comunist? Daca tu numesti sclavie atunci cand salariul mediu era 3000 lei, produsele costau ca si acum si se muncea cam 4-5 ore pe zi, atunci cum se numeste ce avem acum: salariu 1000 lei, preturi cam aceleasi exprimate in lei, dar munca 10-12 ore/zi la patron/multinationala. E? Unde e sclavia??
  • +6 (6 voturi)    
    program guvernamental de sustinere a bancilor (Miercuri, 23 martie 2011, 15:52)

    the dark one [anonim]

    Uite, eu am sub 35 de ani si nu detin nicio casa; stau cu chirie; si am si copil.
    Pur si simplu costul total al unui credit in Romania nu se justifica.
    In plus am nevoie de mobilitate, poate maine plec in alt oras sau in alta tara.

    Cine nu casca ochii deschide punga, asa ca mai ganditi-va odata inainte sa va aruncati la credite pe 30+ ani.
  • +3 (5 voturi)    
    super tare (Miercuri, 23 martie 2011, 15:55)

    abc [anonim]

    Merge sa fie schimbat in:
    - cei care au garsoniera sa poata cumpara 2-3-4 camere
    - cei care au apartament cu 2 camere (de max 55m2) si au 2 sau mai multi copii - sa poata cumpara 3-4 camere
  • +8 (8 voturi)    
    programul asta franeaza scaderea normala (Miercuri, 23 martie 2011, 16:04)

    Daniel [anonim]

    a preturilor inca inflamate a imobiliarelor...

    proprietarii inca tin pretentiile sus desi unele arata ca o cocina...

    In Berlin un apt cu 2 camere costa 2-300 euro, la fel ca in Bucuresti...iar salarul mediu anual al unui berlinez este de 35-40,000 euro pe an, iar guvernul nu stie cum sa tina preturile cat mai ridicate...

    De ce va incapatanati sa ii faceti sclavi pe 30 de ani pe cei tineri ?
  • 0 (6 voturi)    
    prima casa (Miercuri, 23 martie 2011, 16:04)

    ionel [anonim]

    Mie mi se pare o idee buna, am 29 de ani si o garsoniera in proprietate ( la care mai am de platit ceva rate dar mici ). Nu mi-ar strica posibilitatea obtinerii unui credit in conditii mai bune decat ce ofera acum bancile.
  • +3 (11 voturi)    
    posibilitatea..... (Miercuri, 23 martie 2011, 16:22)

    zimbetu vesel [anonim]

    ca tinar de 35 de ani cu 2 licente si competente OK pe piata muncii analizez sa ma car cit mai repede din tara asta si sa si uit ca exista. 21 de ani frecati degeaba.......nu mai stau sa ii traiesc aici pe urmatorii 21:))
    run.,...run fast---run far...never come back:)
    paaaaaaaaaaaaaaa
    • 0 (0 voturi)    
      adiooo (Joi, 24 martie 2011, 23:14)

      george [anonim] i-a raspuns lui zimbetu vesel

      nu inteleg.ai 35 de ani dintre care doar 21 frecati degeaba? se vede apropo ca toti anii tai au fost degeaba.drum bun cu covrigii in coada draga domne superior sa mai stai pe aici!
  • -8 (12 voturi)    
    f frumos (Miercuri, 23 martie 2011, 16:22)

    mironovici [utilizator]

    cu conditia ca tinerii sa fie membrii pd-l
    • 0 (2 voturi)    
      Asa-ti trebuie (Miercuri, 23 martie 2011, 20:27)

      EBA [anonim] i-a raspuns lui mironovici

      Daca nu esti de la PDL ai luat deja -5(7 voturi).
      Asa-ti trebuie daca te apuci sa scrii pe site-ul PDL-ului.
      :))))))
      Sariti cu minusuri la mine... fara numar, fara numar... doar cu litere...!!!
      :))))
      Traiasca Boc, Base si Bercea Mondialu!!!
  • +5 (5 voturi)    
    :) (Miercuri, 23 martie 2011, 16:26)

    Dani.El [utilizator]

    Imi aduca aminte de "ajutorul" primit de mine si sotia mea pentru a ne cumpara o locuinta ... Pe atunci nu-i zicea Prima Casa, cred. Fo 7-8 ani ne-am tot chinuit sa intram pe "listele" alea ... Dupa aia am asteptat ... si a doua zi dupa ce eu am facut 35 de ani am primit scrisoare ca ... suntem scosi de pe listele alea pentru ca am depasit varsta.

    Noroc ca am "iesit" ... Prost am fost c-am revenit ...

    P.S.
    Boc, nu fii naiv! Bancile, in Romania, nu risca nimic (decat sa-i fure proprii angajati)!
  • -2 (6 voturi)    
    O idee buna (Miercuri, 23 martie 2011, 16:27)

    katalin [utilizator]

    Doamne-ajuta!
  • +3 (3 voturi)    
    Simplu (Miercuri, 23 martie 2011, 16:57)

    ignatiu [utilizator]

    N-ar fi mai simplu sa convinga/ sa oblige bancile sa ofere credite cu dobanda mai mica (ex.3-5%), atunci ratele ar fi mai mici, riscul bancilor mai mic, si chiar ar fi un beneficiu dat tinerilor. Asa mai mare reclama.
  • +2 (2 voturi)    
    limita de varsta (Miercuri, 23 martie 2011, 17:18)

    andu2 [utilizator]

    eu am 37 si stau in chirie... mai bine elimina limita de varsta
  • +1 (1 vot)    
    sigur (Miercuri, 23 martie 2011, 21:39)

    c# [anonim]

    iar programul sa se cheme "a doua casa"... pentru prietenii din partid care au reusit sa o ia pe prima...
  • +1 (1 vot)    
    e ceva discriminare (Miercuri, 23 martie 2011, 22:27)

    gogugogu@k.ro [anonim]

    e ceva discriminare, dar ai 37 de ani, creditul o sa fie pe 30 de ani, pana il platesti, faci 67 de ani, in conditiile actuale de viata, calitatea aerului, a vietii, sa te bucuri ca prinzi 50 de ani:)), ar fii un risc sa te crediteze pana la 67 de ani....dar sint sigur ca in curind or sa inventeze datoriile care se lasa mostenire la copii, etc etc.
    • +1 (1 vot)    
      foarte tare (Joi, 24 martie 2011, 9:53)

      unu_de_aiurea [anonim] i-a raspuns lui gogugogu@k.ro

      Da, da, si eu m-am gandit la asta. Daca ai minim 2 sau 3 copii sa te imprumute sa iti iei chiar si bloc dar sa plateasca si generatiile viitoare(pe 2-3 nivele) si sa fie obligati si ei la randul lor sa aiba 2/3 copii(daca nu au sa infieze) si sa lucreze toti pentru platit rate la banca. Te trezesti cu ceva de genul: s-a imprumutat Decebal la o banca un bob de grau acum 2000 de ani si acum noi tot platim la datoria aia :)

      Poate citeste Boc(sau vreun bancher) asta si le dau idei...
  • 0 (0 voturi)    
    ajutor dat tinerilor sau bancilor? (Vineri, 25 martie 2011, 19:42)

    Kino [anonim]

    Daca programul prima casa era gandit ca o facilitate pentru tineri, trebuia gandit pentru toti tinerii chiar si pentru cei care au credite ipotecare deja angajate si indeplinesc criteriile. Ideea de a se acorda facilitati pentru tinerii care locuiesc in garsoniera este buna dar trebuie extinsa ca sa nu se creeze inechitati. De exemplu, tinerii care locuiesc intr-o garsoniera conf I 40mp vor putea beneficia de facilitate dar aceiasi tineri care locuiesc in ap 2 camere de 25mp nu beneficiaza. In acelasi timp trebuie introdusa in program si refinantarea creditelor ipotecare angajate de tinerii sub 35 de ani.
    Dupa cum e gandit in prezent programul, vine mai degraba in sprijinul bancilor si al dezvoltatorilor imobiliari nicidecum un sprijin real pentru familiile tinere.