Reportaj cu moartea si taxele

Cea mai noua taxa din Calarasi: 200 de lei pentru evacuarea pamantului ramas dupa ingroparea mortilor in cimitir

de Dan Popa     HotNews.ro
Miercuri, 6 aprilie 2011, 14:01 Economie | Finanţe & Bănci

“Duceti dumneavoastra pamantul cu roaba cu galeata cu ce vreti dumneavoastra dupa ce il ingropati pe mort dar mie imi lasati locul curat si nu mai platiti taxa. Ca nici nu ne-au venit inca hartiile sa vedem ce e cu ea concret”, zice doamna de la Administratia Cimitirelor din Calarasi. Institutia a descoperit ca, atata vreme cat pe lumea cealalta  nu se simte, poti pune pe lumea asta ce taxe vrei. Taxa pe pamantul ramas in urma inhumarii. Descoperirea mi se pare geniala. Cand oamenii mor, ei sunt de regula bagati in groapa. Groapa se sapa, in urma procesului rezultand o cantitate de pamant. Notam cu q cantitatea de pamant extrasa.

O parte o arunci peste sicriu. Notam cu s cantitatea returnata. In final, ramane afara in mod riguros o cantitate
taxa transport
Foto: Hotnews
egala cu q-s de pamant. Ei, taxa aceea e pusa pentru ca oamenii Administratiei Cimitirelor sa care “q-s”-ul  de langa groapa. Nu il cara departe, ci numai pana la aleea centrala, de unde vin masinile Salubritatii sa-l ridice. Pamantul se cara cu roaba sau cu galetile, se precizeaza in Hotararea Consiliului Local. Nu se precizeaza marca roabei si nici materialul din care trebuie confectionata galeata.
Cand a fost sedinta de Consiliu, propunerea viza un nivel al taxei de 490 de lei fix. Fie ca te bagau in groapa in fundul cimitirului, fie ca erai de doi pasi de aleea principala. “Nu e corect, doamna”, ii zic angajatei de la
calarasi2
Foto: Hotnews
Administratia Cimitirelor. Nu ma aude. O tine pe-a ei. "Da` ce-aveti domnu, cavoooou?”, ma intreaba. Nu doamna, zic, de unde atata cavou? E criza, nu-mi permit sa investesc.

Un consilier s-a sesizat insa ca 490 de lei e prea mult asa ca a propus reducerea caratului cu roaba la numai 200 de lei. Un fleac, sa recunoastem. Unde merg o mie de taxe ca sa bagi un om in pamant, mai merge una. Doua sute a zis, douasute a ramas.

“Da` masina cu care sa il transportati aveti?”, ma intreaba doamna. Am, zic, dar nu stiu daca se poate face un raliu printre morminte, zic. Si aveti oamenii dumneavoastra?, mai tine doamna sa afle. Fireste, am oamenii mei! zic. Si ii trag cu ochiul desi prin telefon e mai dificil sa vada asta. Vin eu doamna cu oamenii mei, cu tehnica mea, cu roabe cu galeti si las curat. Dar nu ma puneti sa platesc taxa aia, va rog. “Domnu`, zice  infranta femeia, daca-mi lasati curat, nu mai platiti, cum v-am zis". Cand s-o intreb mieros daca nu i s-ar parea normal sa platim si o taxa pentru ca deranjam masina Salubritatii, (ca poate ca daca nu aveam ce ingropa, nu venea aia de nebuna pana la aleea centrala), n-am mai avut pe cine chestiona. Femeia inchisese.

Teama mi-e insa ca taxa asta nu le va aduce prea multi bani autoritatilor, mai ales daca calarasenii vor prefera caratul pamantului ramas prin forte proprii (la propriu). Tehnic vorbind, in Calarasi (ne spune Statistica) mor cam o mie de oameni pe an. Daca nu vor trece pe gingseng sau cine stie ce substante care iti prelungesc viata, anual se vor aduna circa 200.000 de lei pe an in cazul in care toti vor achita taxele. E drept, de cateva ori mai mare decat fondul de premiere al Administratiei Cimitirelor din Calarasi de dinaintea crizei.

Atunci, oamenii de acolo si-au aprobat  un super-sistem de premiere. “Fondul de premiere va fi acordat avand la baza criteriile sistemului de salarizare: suprematia legii, competitivitate, proportionalitate, motivare, echitate si coerenta, adaptabilitate si transparenta”. Incercati sa va imaginati cum masuram cat de competitiv poate fi un gropar sau echitatea si mai ales coerenta in materie de ingropaciune si veti avea un tablou complet al rigorii.

De undeva se aude incet Corul Roabelor.


Citeste mai multe despre   










5401 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    Doneaza corpul (Miercuri, 6 aprilie 2011, 15:06)

    cir [anonim]

    Mai exista o solutie: donarea corpului in interesul stiintei, asa scapi si de cheltuielile cu sjujba religioasa si de cheltuielile cu inmormantarea.
    • +13 (13 voturi)    
      si maicuta unde sa iti aduca coliva la parastas (Miercuri, 6 aprilie 2011, 15:32)

      marius [anonim] i-a raspuns lui cir

      la biblioteca la sectiunea carti stiintifice??
  • +1 (9 voturi)    
    Pamantul costa... si cand faci casa (Miercuri, 6 aprilie 2011, 15:16)

    Kypris8 [anonim]

    Pai prin Francia se exista o taxa de genul asta dar ea de obicei este inclusa in nota de servicii funerare(exorbitanta) pentru ca aici nu ai voie sa incui tu singur mortul in sicriu, este un medic legist cu certificat de la stat care sigileaza sicriul si alte balarii de genul asta pe care le iei la pachet. Daca gandesti logic pamantul ramas pe dinafara trebuie carat de cineva, care acel cineva presteaza ore de lucru deci trebuie platit. Daca toata lumea lasa curat fara musuroaie in urma acel cieneva are mai putin de lucru deci are un salariu mai mic.
    Totusi in primul pret mi se pare cam umflat, la o mie de ingropari pe an ai avea cam un batalion de gropari sau daca nu ii angajezi ai excedent deci profit.
    Taxa ar putea fi inclusa in taxa de concesionare perceputa deja pentru locul de veci, ar fi o solutie dar nu cred ca sunt prea multe voturi favorabile.
    In general pamantul lasat pe dinafara este o cheltuiala suportata de proprietar... de exmplu cand faci o casa si scoti pamantul pentru a face fundatia, la sfarsitul lucrarilor iti cam trebuie un excavator sau dai la lopata timp de doi ani cam 2 ore pe zi, si cand ploua. Ei, chestia asta este optionala dar tot te "coasta" , prestatia constructorului, in functie de anvergura musuroiului plecand de la cam 200 de euro in general(se calculeaza la ora de munca). Si se aplica pentru toate dezgroparile sa zic asa, fosa septica, bunker atiatomic sau ce iti mai trece prin cap... si prin buzunar pana la urma. Caci este cam vorba veche, de moarte si de taxe nu prea scapi.
    Sa traim sanatori deci...
  • +17 (17 voturi)    
    din ce stiu nu se arunca nici un pamant (Miercuri, 6 aprilie 2011, 17:35)

    b [anonim]

    Dupa ingropare se face o mare movila de pamant deasupra mormantului. La fiecare ploaie pamantul se taseaza. Dupa ceva timp movila ajunge sa fie destul de mica. Moment in care movila se netezeste (o sa fie mormantul cu 20-30 cm mai mare decat nivelul solului) si se pun flori. Nivelul mai ridicat al solului arata ca acolo este un mormant, ca sa nu se calce pe acolo(e pacat). Daca arunci pamantul suplimentar imediat dupa inmormantare atunci se face groapa dupa un timp.
    • 0 (0 voturi)    
      mortii astia dau batai de cap (Vineri, 8 aprilie 2011, 22:55)

      mortul [anonim] i-a raspuns lui b

      pai daca se face groapa atunci aduc pamintul inapoi si iaca asa e front de lucru
  • +1 (1 vot)    
    Tipic romanesc (Miercuri, 6 aprilie 2011, 17:54)

    Gamer [utilizator]

    ...desi e posibil ca unora sa li se para nitelus exagerat.
    As face o mica introducere pt ca tot se apropie pastele. Sigur ca vor creste brusc preturile la: oua, carne de miel/ied, drob, cozonaci, etc. Dupa cum au crescut la "produsele de post". E o tendinta generala dar tipic romaneasca de a creste preturile produselor care au cautare intr-o perioada. Tipic romaneasca pt ca in adevaratele economii de piata o crestere a cererii duce, firesc, la o scadere a preturilor. Fie si temporara. Intr-o "ieconomie-de-paiata" totul se speculeaza, dar mai ales obligatiile.
    Revenind la obligatiile care deriva din situatia-n care te trezesti cu mortu-n casa, chiar nu inteleg de ce popa se comporta "crestineste" cand conditioneaza impartasania sau slujba de adio. Cat despre "taxe"... nimic nu ma mai mira. Iar calarasenii probabil c-au dorit sa se-ntreaca-n "notorietate" cu premaru-din-pastaie ori sa ridice "renumele" orasului peste cel al caracalului. Iar pt ca fractura logicii sa fie completa trimit la groapa de gunoi cel mai fertil pamant.

    ps:
    • +9 (9 voturi)    
      indice de compactare (Miercuri, 6 aprilie 2011, 18:35)

      tavi [anonim] i-a raspuns lui Gamer

      Mai e o problema: indicele de compactare (cam 0.8 pt o argila comuna). Astfel, pamantul scos din groapa va ocupa un volum mai mare decat cand se afla in groapa, iar numarul de drumuri de facut cu galeata/roaba.va depinde de adancimea de ingropare a mortului (presupunand ca limitarea e data de volum si nu de masa).
      Au taxa pentru diverse adancimi? :D

      Apoi... fara suparare, eu ca programator in Germania primesc pe ora de munca nu mai mult de 30 de euro. De ce ar primi groparii din Romania 50 de euro pentru carat pamant? (sigur nu ia mai mult de o ora)
      • +1 (1 vot)    
        Oportunitate profesionala (Joi, 7 aprilie 2011, 13:03)

        motanes [anonim] i-a raspuns lui tavi

        Vezi cum afli de noi oportunitati profesionale?
    • +1 (1 vot)    
      Cerere si oferta (Joi, 7 aprilie 2011, 3:26)

      Elle [anonim] i-a raspuns lui Gamer

      Wow, Gamer - cand creste cererea, preturile trebuie sa creasca. Intr-o economie de piata.

      In timpul Pastelui, creste cererea, dar creste si oferta (presupun ca magazinele sunt bine aprovizionate. Daca magazinele sunt goale, inseamna ca oferta, in fapt, a scazut). Astea doua au efecte opuse asupra preturilor, ceea ce inseamna, conform teoriei economice, ca preturile nu se schimba prea mult.

      Mai in amanunt - Daca oferta creste mai mult decat cererea, pretul ar trebui sa scada. Daca cererea creste mai mult decat oferta, pretul creste.

      Sunt doua explicatii - se pare ca cererea creste, dar mai mult decat oferta. Sau piata e mai apropiata de oligopol decat de o "perfectly competitive market".

      (da si tu un search pe google cu "supply and demand" si uita-te pe grafice.)
    • 0 (0 voturi)    
      sigur?? (Joi, 7 aprilie 2011, 13:37)

      popas [anonim] i-a raspuns lui Gamer

      scrii aberatii amice:
      "pt ca in adevaratele economii de piata o crestere a cererii duce, firesc, la o scadere a preturilor"
      Adica:
      - daca va creste cererea de locuinte, vor scadea preturile locuintelor, sau
      - daca va creste cererea de aur, va scadea pretul aurului, sau
      - daca va creste cererea de petrol, vom cumpara benzina cu 1 leu litrul,
      Si exemplele pot continua pana a doua zi.

      Viceversa, ai spune ca daca cererea scade, preturile vor creste, nu?
      Te las pe tine sa gasesti exemple care sa te contrazica :))
  • +3 (3 voturi)    
    Te nasti sau mori .... (Miercuri, 6 aprilie 2011, 18:37)

    ciolanos [utilizator]

    raspunsul este acelasi nu ca ambele costa .....deci....
  • 0 (0 voturi)    
    Sa le fie tarana usoara... (Joi, 7 aprilie 2011, 5:59)

    Horia [anonim]

    ...cand le-o veni si lor timpu'!