Guvernul isi va angaja raspunderea pe Legea dialogului social si pe Legea privind uniformizarea salariilor profesorilor

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 6 aprilie 2011, 20:25 Economie | Finanţe & Bănci

Guvernul se reuneste joi intr-o sedinta extraordinara pentru a demara procedurile de angajare a raspunderii pe legea privind dialogul social si pe legea privind uniformizarea salariilor profesorilor, a declarat Ioana Muntean, purtator de cuvant al Guvernului. Cu privire la restantele salariale ale profesorilor, premierul a declarat ca "acesti bani se vor recupera esalonat, din 2012 pana in 2014". Emil Boc sustine ca "Romania nu are azi 500 de milioane euro sa suporte majorarea cu 50% a salariilor profesorilor, economia nu poate acoperi o asemenea majorare".

"Romania nu isi poate permite sa plateasca astazi majorarea salariilor profesorilor cu 50%. Datorita unor practici judiciare, unor profesori li s-a admis majorarea salariilor cu 50%, iar altii nu au primit in instanta aceasta majorare", a declarat, recent, premierul Emil Boc. Premierul sustine ca majorarea salariilor profesorilor cu 50% ar fi presupus un efort financiar de 500 milioane de euro in 2011, bani care ar fi trebuit imprumutati. In cazul in care ar fi permis aceste majorari, ar fi fost compromisa tinta de deficit bugetar si stabilitatea financiara a tarii.

Legea dialogului social prevede ca Executivul sa se retraga din Consiliul Economic si Social (CES) si sa lase loc reprezentantilor societatii civile, care alaturi de sindicate si patronate, vor forma un Consiliu National Tripartit pentru Dialog Social. "Va fi un for de dezbatere", dupa modelul Comitetului Economic si Social European, a declarat pentru HotNews.ro, ministrul muncii, Ioan Botis. Reprezentantii societatii civile vor fi numiti de Guvern, la propunerea Ministerului Muncii. Printre acestia se vor afla reprezentanti ai organizatiilor neguvernamentale si ai organizatiilor de pensionari, dar si alte categorii.


Citeste mai multe despre   











750 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    uniformizarea clarificata deja! (Miercuri, 6 aprilie 2011, 20:36)

    ICCJ [anonim]

    Parca ICCJ a hotarat deja acum cateva zile uniformizarea salariilor respective. La ce mai trebuie atunci asumarea raspunderii?
  • +1 (1 vot)    
    hm (Miercuri, 6 aprilie 2011, 21:14)

    panaite [utilizator]

    marii influentatori psihologici ai rtv si a3 fac scandal 2 ore ca nu se dau banii retroactiv profesorilor si apoi alte 2 ore ca nu sunt bani in sanatate.......cata ipocrizie capitalista, cata infractionalitate salasluieste la aceste posturi antinationale si anticrestine !
    • +2 (2 voturi)    
      Nu inteleg de ce te enervezi! (Miercuri, 6 aprilie 2011, 21:58)

      Gutza [anonim] i-a raspuns lui panaite

      Sunt perfect de acord cu tine panaite, dar eu am eliminat din lista programelor TV pe OTV, RTV si A3. Am lasat A1 ca mai vad cate un meci. Sa faci la fel ca mine, sa te uiti la Eurosport si sa citesti Hot News si ai sa vezi ce bine te vei simti!
  • 0 (2 voturi)    
    Astept cu nerabdare (Miercuri, 6 aprilie 2011, 21:28)

    Gamer [utilizator]

    ... clipa-n care
    horror gubern b(l)oc isi va asuma rapunderea pt depasirea "planului cincinal" la nr de asumari, anterioare ori actuale, multe dintre acestea duar in scopul "intaririi exercitiului democratic al majoritatii".
    I-a mai ramas asumarea raspunderii pt nepricepere si pt esecul lamentabil in gestionarea visteriei. Probabil ca va fi contaminat de sindromul severin.
  • 0 (2 voturi)    
    Angajarea raspunderii ? Pana cand? (Miercuri, 6 aprilie 2011, 21:54)

    Paturica [anonim]

    Eu nu pot sa inteleg cum a ajuns aceasta gasca de imbecili la conducerea tarii si cum distruge acest popor fara ca cineva sa-i poata opri.Cata nesimtire trebuie sa ai sa stii ca toata lumea te critica pentru ca te-ai transformat din executiv in legislativ, umilind parlamentul (care ar trebui desfiintat pentru comportamentul abject) si sa continui sa adopti legi prin asa zisa "angajare a raspunderii". Daca o lege nu este analizata si dezbatuta in parlament, noua putere va modifica la randul ei legea respectiva, ceea ce va crea in permannta probleme atat pentru romani, cat si pentru eventualii investitori. Trebuie efectuate modificari legislative astfel ca nici un guvern, indiferent de numarul parlamentarilor care-l sustin, sa nu mai poata adopta legi decat prin dezbaterea in parlament. Este rusinos ca acest guvern sa faca ce vrea si parca sa adopte legi numai in defavoarea cetatenilor sai. Sunt indignat de acesti misei care habar n-au ce se intampla in Romania. Cum este posibil sa se imprumute de 20 miliarde EURO de la FMI, BIRD si CE (fara nici-o aprobare a parlamentului care trebuia sa solicite explicatii pentru ce ne imprumutam), plus alte imprumuturi lunare interne de miliarde de lei si sa nu explice cum s-au folosit banii, de ce nu fac nimic pentru investitii serioase in economie, care sa produca plusvaloare, locuri de munca etc. ce dracu mai asteapta, sa se termine si ce mai au si sa faca alte imprumuturi? Din ce surse vor fi rambursate aceste datorii care ajung acusi la scadenta? Eu presimt ca unii vor raspunde penal pentru dezastrul in care au adus tara si o duc in continuare cu toate minciunile lor de crestere economica (0,1% este o rusine sa se spuna ca ar fi crestere, acest procent cred ca a rezultat din greaseala pixului). Cat mai trebuie sa asteptam sa dispara aceasta sleahta de portocalii. Opozitia, luati masuri, amenintati-i ca vor fi trasi la raspundere si vor raspunde cu libertatea lor si cu averile agonisite din furat.
    • -1 (1 vot)    
      Felicitari! (Miercuri, 6 aprilie 2011, 22:47)

      gradu [utilizator] i-a raspuns lui Paturica

      Comentariu impecabil, corect, coerent si logic. Imi pare rau ca nu am putut sa-ti dau 10 VOTURI!!!
  • 0 (0 voturi)    
    bobor de analfabeţi (Miercuri, 6 aprilie 2011, 22:32)

    karol [anonim]

    Nu le daţi bani, nu le daţi, că educaţia unui popor se poate s-o lăsa pe seama fraierilor prost plătiţi care au rămas în sistem!
    Tristă ţară. A ajuns să fie mai profitabil să te angajezi supervizor la supermarket decât să fii profesor sau învăţător.
    Sau şofer de autobuz.
  • 0 (0 voturi)    
    e din ce in ce mai bine (Miercuri, 6 aprilie 2011, 23:06)

    smen [anonim]

    au mai scazut inca cateva procente,bravo boc,imi place de tine sper sa nu te opresti din taieri pana in 2012,aceasta veste ma bucura enorm,taiati,taiati,taiati