Ministerul Finantelor: Cresterea salariilor profesorilor va duce la concedierea a 100.000 de bugetari

de Dragos Comache     HotNews.ro
Joi, 7 aprilie 2011, 14:27 Economie | Finanţe & Bănci

Economia Romaniei nu isi permite in acest moment o majorare suplimentara a salariilor in sectorul bugetar, potrivit reprezentantilor Ministerului Finantelor Publice, care au precizat ca acest lucru ar insemna fie majorarea taxelor si impozitelor, fie cresterea deficitului bugetar. Ei au mai aratat ca o eventuala crestere a salariilor profesorilor, in conditiile mentinerii anvelopei salariale, echivaleaza cu concedierea a 100.000 de bugetari.

Dan Tudor Lazar, secretar de stat in MFP, a spus ca, in acest moment, economia nu isi permite cresteri salariale, acest lucru ar putea fi realizat doar prin majorarea taxelor si impozitelor sau cresterea deficitului bugetar. "Majorarea deficitului bugetar duce la incalcarea protocolului cu FMI si ar trebui sa ne imprumutam de pe piata pentru a finanta deficitul, adica ar creste si gradul de indatorare", a explicat el.

Totodata, secretarul de stat in MFP Gheorghe Gherghina a precizat ca majorarea salariilor profesorilor, in conditiile mentinerii anvelopei salariale la 39 miliarde de lei, "ar presupune ca din sectorul bugetar sa plece aproape 100.000 oameni, ca prin plecarile respective sa compenseze cresterea salariala la invatamant".

El a spus ca majorarea salariilor poate fi facuta in prezent fie prin cresterea impozitelor, "ceea nu este de dorit pe o perioada de revenire economica", fie renegocierea nivelului de deficit excesiv cu UE.

"Sa presupunem ca am renegocia procedura de deficit excesiv si UE ne-ar accepta cresterea anvelopei salariale. Daca crestem anvelopa salariala si mentinem deficitul bugetar, alta solutie nu am avea decat sa taiem alte cheltuieli, pentru ca nu ar avea nicio logica economica sa ne apucam acum sa crestem impozitele. Daca ar fi sa taiem alte cheltuieli, singura posibilitate ar fi sa reducem cheltuielile de capital, de investitii", a declarat Gheorghe Gherghina.

El a explicat ca reducerea cheltuielilor de investitii presupune incetinirea activitatii economice si reducere de locuri de munca in sectorul economic.

Reprezentantii MFP au aratat ca in cazul profesorilor care au castigat in instanta majorarea salariului cu 50%, statul va esalona plata sumelor respective pe o perioada de trei ani, respectiv 34% in 2012 si cate 33% in 2013 si 2014. Valoarea sumelor ce trebuie platite celor care au castigat majorari salariale in instanta este de 7,5 miliarde de lei.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1722 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Marirea 50% (Joi, 7 aprilie 2011, 14:40)

    Capra vecinului [anonim]

    Bomba plantata de PSD in prag de alegeri 2008.Toata treaba a fost electorala .Ca sa castige simpatii de la profesori.PSD face o propunere de marire cu 50% a salariilor.Fara nici un cuvant deunde. Situatia era periculoasa.Cine se impotrivea si chema la ratiune era penalizat la alegeri.Si atunci au votat totzi si PNL si PDL. PSD spera ca va castiga guvernarea prin aceasta propunere disperata.Nu au castigat-o dar au facut un mare rau.Si acum rad satisfacuti ca i-a incurcat pe PDL isti. Oameni periculosi.Sunt in stare de orice diversiune.Daca acum ar fi destepti PDL ar venii in 2012 cu o propunere sa mareasca salariile la totzi bugetarii cu 75%.Sa vezi ca voteaza totzi in Parlament si PSD si PNL.Ca sa le lase bomba PSD cand vin la guvernare .Sa plateasca ei salarii marite.Da sa nu se pacaleasca si sa castige tot ei si sa fie tot ei obligati sa le plateasca...
    • 0 (0 voturi)    
      Statul roman ar putea concedia ... Ciomii s.a. (Joi, 7 aprilie 2011, 17:32)

      Mitica (Palarierul) [anonim] i-a raspuns lui Capra vecinului

      Statul roman ar putea concedia ... Ciomii si altii asemenea de prin CNAS, MS si spitale, bagatorii de seama din Ministere, ar putea rationaliza serviciile publice, reducand procesele stupide gen mii de copii dupa cartea de identitate, etc.

      Agentiile statului, marile regii si serviciile descentralizate ale Ministerului Finantelor Publice ar putea fi optimizate real, etc.

      Astfel ar putea fi reduse cheltuielile suficient ca Guvernul sa respecte legea.

      "Patria si Dreptul Meu!"

      .
  • -1 (5 voturi)    
    oare? (Joi, 7 aprilie 2011, 14:41)

    berenger [utilizator]

    nu este singura posibilitate. ce-ar fi daca am incepe cu polivalenta de 50 de milioane de euro a lui madam udrea. si daca s-ar cauta mai bine prin bugetul ministerului ei, sigur s-ar gasi 500 milioane. nu de alta, dar ar fi doar 10% din bugetul ei, sau, ma rog, al clientelei politice.
  • +1 (3 voturi)    
    Apoi... (Joi, 7 aprilie 2011, 14:51)

    Hopeless [anonim]

    ....de cand a inceput recesiunea cam toata lumea este in starda pentru mariri de salarii....Nu comentez daca cererea lor este indreptatita sau nu, momentul este foarte prost ales....Mai aveti fratilor rabdare 7-8 luni ca se rezolva...
    • 0 (0 voturi)    
      ce se intampla peste 7-8 luni? (Joi, 7 aprilie 2011, 16:00)

      berenger [utilizator] i-a raspuns lui Hopeless

      in afara ca intram in anul electoral?
  • -1 (3 voturi)    
    _ (Joi, 7 aprilie 2011, 15:00)

    v [anonim]

    Convenabil, nu?
    Pe de o parte dati afara 100k bugetari -> reforma. Acestia oricum nu ar mai fi votat pdl indifierent de ce facea, deci nici o pierdere electorala.
    Pe de alta parte o parte din profesori vor vota pdl pt marirea asta, sooo...2,3 iepuri, cati vin?
  • -3 (3 voturi)    
    mda.... (Joi, 7 aprilie 2011, 15:02)

    me [anonim]

    totusi problema asta trebuia pusa INAINTE de a da aceasta lege... dar, de, era mai important sa castigati inca 5 ani de ros ciolanu...
  • +1 (1 vot)    
    da da... (Joi, 7 aprilie 2011, 15:03)

    lulu [anonim]

    Nu nene, cresterea salarii lor nu trebuie acoperita nici prin 100.000 de concedieri si nici prin cresterea taxelor si impozitelor.

    Cresterea salariilor poate fi acoperita prin crestere economica, adica sa stimulezi economia ca sa se intoarca mai mult la buget sa ai cu ce plati.

    Pe principiul asta absurd, inseamna ca un tata somer fie isi abandoneaza copii minori fie reduce cheltuielile de tot, fara paine , apa nimic (adica concediaza), fie ii pune la munca sa mai aduca niste bani cu toate ca sunt minori asta e principiul taiem sau cerem mai mult.

    Corect este ca tatal somer sa isi gaseasca un loc de munca si sa poata acoperi cheltuielile, sau economia sa inceapa sa mearga dar sa ai capacitatatea sa o poti stimula.

    De asta avem stat cu organe de conducere, asta trebuie sa faca sa faca economia sa poata acoperi cheltuielile care sincer cu salariile profesorilor nu sunt absurde ci de bun simt.
    Desigur ca e mult mai usor sa spui asta e economia nu merge deci n-avem de unde, si un copil de 2 ani stie ca nu poti cheltui mai mult decat ai, dar daca ai x cheltuieli un bun manager trebuie sa obtina minim x, altfelpa.
  • +1 (3 voturi)    
    concedieri (Joi, 7 aprilie 2011, 15:10)

    alex [anonim]

    1. ar trebui sa se autoconcedieze toti incepand cu guvernul si toate serviciile deconcentrate si anexele unde sunt angagati toti pilosii si unde nu se face nimic.
    2. furati mai putin
  • +1 (1 vot)    
    Corect! Bugetari putini si bine platiti (Joi, 7 aprilie 2011, 15:14)

    andrei [anonim]

    Chiar fara cresterea salariilor profesorilor, este oblgatorie concedierea celorlalti bugetari. Trebuie sa ramana putini si bine platiti.
  • +1 (1 vot)    
    Este un schimb foarte bun (Joi, 7 aprilie 2011, 15:23)

    JohnnyBGood [anonim]

    Consider ca este corect ca profesorii sa fie mai bine platiti. Fiecare dintre noi datoreaza profesorilor (celor care isi fac datoria...) o mare parte din educatia sa. Iar remuneratia dascalilor este sub orice critica in prezent, in Romania.

    In schimb sunt platiti regeste o groaza de indivizi care ocupa la Stat posturi inutile si lucreaza cu o ineficienta inadmisibila.

    Fara indoiala, in Romania exista loc sa fie concediati 100.000 de bugetari, iar banii respectivi sa fie acordati profesorilor. Buna initiativa. Iar daca profesorii vor fi platiti suplimentar in functie de performante, cu atat mai bine.
  • +2 (2 voturi)    
    Multi taie frunza la caini! (Joi, 7 aprilie 2011, 15:23)

    dana [anonim]

    Se pot concedia fara probleme chiar 300000 de persoane foarte rapid , in urma cu 10 ani s-au infiintat comune si orase in conditiile scaderii populatiei, prin comasarea acestora s-ar face reducere de 150000 de persoane . Va rugam sa spuneti cati angajati din MFP si MAI au fost disponibilizati ? Cred ca numarul este egal cu 0 din aceste ministere mamut! Se pot reduce si de aici minim 20000 de persoane .Un singur primar in bucuresti , nu sapte cati sunt acum si lista poate continua.
  • +1 (1 vot)    
    bani vor, carte nu fac? (Joi, 7 aprilie 2011, 15:27)

    tot bugetar [anonim]

    ar fi cazul sa le dati odata acesti bani poate asa vor mai preda si ei ceva pe la catedre, de o luna la scoala copilului meu nu se face carte, nici nu-i intereseaza daca vine sau nu copii la scoala, noroc ca au automat de cafea in scoala si chioscul cu seminte la colt ca astfel mureau de plictiseala scumpii nostri profesori si eu sunt bugerat si am leafa si mai mica ca a lor dar nu ma plang peste tot.
  • 0 (0 voturi)    
    solutie (Joi, 7 aprilie 2011, 18:01)

    dinu paturiciu [anonim]

    Luati-i lui Patriciu banii pentru Rompetrol. Acest crocodil a luat Rompetrol pentru zero lei, a promis 600 mil euro pe care nu i-a dat si a vandul compania cu 2 miliarde. Deci a obtinut 2 miliarde din nimic. Acesti bani au fost furati din banii profesorilor si altor romani. Pentru marirea salariilor sunt necesari numai 500 milioane deci un sfert din banii furati de Patricu. Daca mai punem banii furati de Vantu, Nastase,familia Paunescu si alti ticalosi ati vedea ca ar trebui sa nu avem nici o problema daca am reusi sa recuperam banii de la hoti.
  • 0 (0 voturi)    
    Mai sunt si alte solutii (Joi, 7 aprilie 2011, 19:47)

    ddvvyvwyhvyh [anonim]

    Solutii
    1. Cei care fura sa fure mai putin
    2. Cei care trebuie sa stopeze evaziunea sa o faca !
    3. Cheltuielile din bugetul statului sa fie rationale nu maximale
    4. Statul sa incaseze toate ipozitele marilor datornici