Cei care arunca ambalaje risca amenzi triple. Guvernul a publicat in M.Of. noile amenzi

de Dan Popa     HotNews.ro
Vineri, 15 aprilie 2011, 12:00 Economie | Finanţe & Bănci

Joi  seara a aparut in Monitorul Oficial (nr. 0265 din 14 Aprilie 2011) Hotararea de Guvern (247 din 17 Martie 2011) prin care se modifica  gestionarea ambalajelor şi a deşeurilor de ambalaje. Noua lege tripleaza nivelul amenzilor aplicate persoanelor fizice si juridice "ce genereaza deseuri si nu le incredinteaza sitemelor de colectare a deseurilor sau care nu sunt depozitate in spatiile amenajate pentru acestea". Adica amenzile pentru aruncarea gunoaielor la intamplare, mai pe romaneste.

Prin actul normativ publicat sunt modificate substantial unele obligatii privind colectarea deseurilor provenite din ambalaje si formulate mult mai clar, responsabilitatile operatorilor economici, ce introduc in piata bunuri ambalate.

Operatorul economic ce introduce in piata bunuri ce sunt amabalate, raspunde pentru aceste ambalaje, si raspunde pentru reciclarea/ reutilizarea ambalajelor, se arata in document. Practic, toti importatorii sau operatorii economici ce efectueaza achizitiile intracomunitare de bunuri ambalate raspund pentru ambalajele in care se deplaseaza bunurile achizitionate. Responsabilitatea operatorului economic se poate realiza: individual (caz mai putin probabil pentru marea majoritate a operatorilor economici) sau prin intermediul unui operator economic autorizat de autoritatile de mediu ce va prelua ambalajele si va asigura colectarea/reciclarea acestora (probabil cea mai uzuala forma).

Hotararea republica obiectivele de reciclare pentru anii 2007 – 2013, dintre care amintim procente de valorificare si reciclare intre 46% in 2011 si 55% in 2013, din deseurile introduse in piata. Actul normativ mai precizeaza ca circulatia ambalajelor cu caracter returnabil se evidentiaza conform prevederilor din Legea nr 82/1991, privind contabilitatea, iar regimul fiscal este cel din Codul fiscal. Pentru persoanele fizice amenda este intre 600 lei si 1000 lei, iar pentru persoanele juridice de la 10.000 lei la 20.000 lei.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3539 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    ... (Vineri, 15 aprilie 2011, 12:09)

    alip [utilizator]

    Asta inseamna ca toti tentatii sa scormoneasca prin gunoaie care arunca pe jos ce nu le face trebuinta, constienti de modificarea publicata in Monitorul oficial, vor inceta pur si simplu sa mai comita fapta asta deloc cetateneasca. Cine spuneti ca o sa le dea amenzi? Ca nu prea te impiedici de politisti pe strada.
  • +10 (10 voturi)    
    . (Vineri, 15 aprilie 2011, 12:14)

    RockerJegos [utilizator]

    Pot sa mareasca si de 100 de ori amenzile daca nu le aplica nimeni. Serios, exista cineva amendat pentru ca a aruncat ambalaje aiurea?
  • +10 (10 voturi)    
    Degeaba (Vineri, 15 aprilie 2011, 12:24)

    Vizitiul [utilizator]

    Pentru ca nu se aplica. Problema generalizata cu toate legile din RO.
    • +6 (6 voturi)    
      Cine sa aplice ? Aia care arunca gunoaie pe geam ? (Vineri, 15 aprilie 2011, 13:33)

      anonymous [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      In blocul de vis-a-vis statea o femeie care tot arunca gunoaie pe geam de la etajul 6. Intr-o zi i-am zis (politicos) sa nu mai faca asta si m-a injurat. Dupa vreo saptamina am vazut-o in uniforma de gardian public.

      Cum s-ar zice, n-ai cu cine.
  • +3 (3 voturi)    
    inca mai speram (Vineri, 15 aprilie 2011, 12:43)

    cristina [anonim]

    Context legal acum este sa se dea amenzi mai mari, mai ramane sa fie mai constiinciosi politistii la aplicarea lor. Cat despre aplicare, mai sunt si polististi care aplica legea. Mai aud si de cate un nesimtit/nesimtita care a fost amendat/a ca nu a strans fecalele de catel de pe strada. Lucru care ma bucura. La mai multe speram :)
  • 0 (0 voturi)    
    .. (Vineri, 15 aprilie 2011, 12:50)

    andi [anonim]

    era de ajuns sa se dea amenzi...dar tot e ceva :)
  • +2 (2 voturi)    
    ...si marmota invelea ciocolata... (Vineri, 15 aprilie 2011, 13:08)

    luca [anonim]

    chestia asta cu ..."se vor aplica amenzi " o tot auzim de ani de zile... asa ca ...mai lasati-ne!
  • +2 (2 voturi)    
    Legi si amenzi au existat si pana acum, (Vineri, 15 aprilie 2011, 13:15)

    postacu [utilizator]

    dar daca nu le aplica nimeni... la ce folos? Multi dintre bravii politisti se intorc cu spatele si se fac ca n-au vazut nimic atunci cand un grup de indivizi mai exaltati arunca in stanga sin-n dreapta cu doze de bere, pet-uri sticle, pungi etc. Experienta le spune ca indivizii care arunca gunoaie fara jena, nu numai ca au tupeu, dar pot deveni chiar violenti, asa ca e mai bine sa nu se lege de ei ca risca sa se aleaga cu niste contuzii sau macar cu niste flegme in chipiu.
    E mult mai safe si mai eficient (cuantumul amenzilor e mai mare) pentru "oamenii legii" sa isi faca norma de amenzi sanctionand oameni pasnici care trec cu bicicleta prin parc, batranele care plimba catelul inofensiv fara lesa sau fara a avea asupra lor toate documentele prevazute de lege samd. S-au vazut chiar cazuri cand cetateni de buna credinta care au sesizat agentii din teren vizavi de faptele reprobabile ale unor cocalari si au protestat ulterior fata de lipsa de reactie a politistilor au fost amendati ei insisi pentru "tulburarea linistii publice".
    • +3 (3 voturi)    
      fara a generaliza (Vineri, 15 aprilie 2011, 13:58)

      eu [anonim] i-a raspuns lui postacu

      in parcarea publica de la Pacii vad uneori masini ale politiei parcate intre doua masini mari(tir-uri, dube etc). Domnii politisti mai trag cate un pui de somn... ce sa faca si ei... sau din surse sigure stiu ca multi politisti se cer in tura de noapte pt ca oricum dorm si primesc zilele libere dupa...

      nu e misto sa fii politist?
  • +2 (2 voturi)    
    - (Vineri, 15 aprilie 2011, 13:24)

    stupidcow [utilizator]

    daca s-ar si aplica aceste legi, ar fi nemapomenit.
  • +4 (4 voturi)    
    Reciclare obligatorie ? (Vineri, 15 aprilie 2011, 16:15)

    dragos [anonim]

    Asteptam cu interese legea care ne obliga sa circulam numai pe autostrada, legea care ne obliga sa respiram numai aer curat si legea care ne obliga sa mancam fara E-uri.
    Pana atunci vom continua sa circulam pe unde putem, sa respiram aer poluat si sa mancam numai prostii. Si sa aruncam ambalajele la gunoi, fara sa le reciclam.