Romania a avut in martie cea mai mare rata anuala a inflatiei din UE, de 8%

de Dragos Comache     HotNews.ro
Vineri, 15 aprilie 2011, 12:23 Economie | Finanţe & Bănci

Romania a avut in luna martie cea mai mare rata anuala a inflatiei din randul statelor membre ale Uniunii Europene, inregistrand o crestere a preturilor de 8,0% comparativ cu aceeasi luna din 2010, potrivit datelor Eurostat. Rata inflatiei a crescut fata de luna trecuta, cand acest indicator era de 7,6%.

In topul celor mai ridicate rate ale inflatiei, Romania este urmata de Estonia (5,1%), Bulgaria si Ungaria (cu cate 4,6%), in vreme ce in Irlanda (1,2%), Suedia (1,4%) si Cehia (1,9%) s-au inregistrat cele mai reduse rate ale inflatiei.

La nivelul Uniunii Europene, rata inflatiei a fost de 3,1%, in crestere fata de nivelul de 2,9% inregistrat in februarie, iar in zona euro inflatia a avansat de la 2,4% la 2,7%.

Comparativ cu luna februarie, rata anuala a inflatiei a crescut in 18 state, a fost stabila in cinci si a scazut in patru tari membre ale UE.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

735 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    psd+pnl (Vineri, 15 aprilie 2011, 12:52)

    gigel [anonim]

    toate astea se intimpla din cauza lui tariceanu

    daca tariceanu nu lua acele masuri prostesti din ultimii doi ani de guvernare acum nu eram in aceasta pozitie
    • +3 (5 voturi)    
      vezi (Vineri, 15 aprilie 2011, 14:03)

      smen [anonim] i-a raspuns lui gigel

      ca ai uitat de comunisti,securisti,moguli si iliescu
      • +1 (3 voturi)    
        chiar si de mostenirea grea de la Ceausescu....... (Vineri, 15 aprilie 2011, 15:56)

        mihaela [anonim] i-a raspuns lui smen

        pai, nu ??!! altfel, portocaliii astia debordeaza de stiinta de a conduce si de competente in tot si-n toate !!!!!
  • 0 (2 voturi)    
    DILEMA pur romaneasca ... (Vineri, 15 aprilie 2011, 13:00)

    perpessicius [anonim]

    Atunci poate ne spune si noua dl. Adrian Vasilescu de la BNR, cum iese prognoza la sfarsitul anului sub 5 %?... ca dansul declara doar in urma cu 3 zile :
    http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-8496907-adrian-vasilescu-nu-cred-noua-prognoza-bnr-privind-inflatia-sfarsitul-acestui-depasi-5.htm
    ????

    La O mai mica !!!
    ,INFLATIE , voi la ce va gandeati ?...
  • +1 (1 vot)    
    Cauzele inflatiei (Vineri, 15 aprilie 2011, 13:29)

    DACUMA [anonim]

    Domnilor nu vedeti ca SUA, Uk, isi platesc datorile prin tiparire de BANI, bani creati fara un suport real in economie si in bunuri.
    Chiar banile lor centrale ii invita sa i-a bani cu 0.5% / an, pe urma se duc in piata cerealelor( unde zic ca va fi seceta, innudatii, ... ) in piata petrolului.... , Mai nou cei cu bani chash renunta la ei si se duc in Au.

    Bariul de pretrol s-a dus de la 60$ la 120$ anul trecut...
  • +1 (3 voturi)    
    e bine, bine, e foarte bine..... (Vineri, 15 aprilie 2011, 14:07)

    costica [anonim]

    il astept pe Boc sa apara si sa ne spuna cum a reusit performanta sa fim pe primul loc in UE... el e mare pasionat de locul I al Romaniei in UE de fiecare data , de exemplu cand cresc exporturile(desi nu sunt deloc ale statului roman, sunt ale firmelor romanesti majoritatea covarsitoare cu capital strain, companiile de stat romanesti sunt pe pierderi grele, grele si cu datorii de proportii uriase la bugetul Romaniei !!) ...... oare va aparea Dl Boc acum cu locul I la inflatie in UE ??!!!
    • 0 (2 voturi)    
      ? (Vineri, 15 aprilie 2011, 15:38)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui costica

      dar uite-te ca suntem pe ultimul loc la somaj.
      • 0 (2 voturi)    
        la somaj (Vineri, 15 aprilie 2011, 20:54)

        sellerman [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

        la somaj cu acte, ca au ramas si aia putini, nu la oameni fara loc de munce, e o diferenta
  • 0 (2 voturi)    
    Romania, in fruntea topului european...la inflatie (Vineri, 15 aprilie 2011, 15:53)

    lili [anonim]

    Luna martie a fost a opta luna consecutiv in care Romania a avut cea mai ridicata rata anuala a inflatiei, dintre cele 27 de state membre ale Uniunii Europene (8,0 la suta), urmata de Estonia (5,1%), Bulgaria si Ungaria (ambele cu o inflatie de 4,6%), conform datelor publicate, vineri, de Oficiul European de Statistica (Eurostat).