Bogdan Olteanu, BNR: Bancile au facut lobby in mod transparent in privinta OUG 50

de Dan Popa     HotNews.ro
Miercuri, 20 aprilie 2011, 10:08 Economie | Finanţe & Bănci

Bogdan Olteanu
Foto: Rompres
Problema reglementarii creditului in valuta la care facea referire guvernatorul BNR Mugur Isarescu nu este o initiativa locala ci europeana, a confirmat miercuri viceguvernatorul institutiei de emisiune, Bogdan Olteanu. "​Declaratiile sale au fost facute in cadrul seminarului "Pregatirea pentru perioada post-criza", organizat de ZF. Exista acum o discutie privind reglementarea creditului in valuta. Avem si acum constrangeri privind creditul in valuta. Exista de asemenea si o intentie la nivelul UE in aceasta chestiune si vom vedea cum se va finaliza. In cele din urma, pentru Romania nu va fi o optiune de a aplica o eventuala decizie ci de a vedea modul in care ea va fi facuta", a spus Olteanu.


Potrivit viceguvernatorului, lobby-ul facut de banci pentru modificarea Ordonantei 50/2010 a fost transparent  si corect. "In toamna lui 2009 noi am organizat o dezbatere la BNR la care au participat mai toate partile implicate. Consiliul Concurentei, ANPC, bancile samd. Noi am sfatuit autoritatile publice sa nu impuna masuri exagerate. Nu s-a urmat punctul nostru de vedere din acel moment, bancile au procedat transparent si au facut lobby in mod transparent", a mai spus Olteanu.

In opinia viceguvernatorului, numărul clienţilor executaţi silit de către bănci nu a atins in Romania nivelele din alte state si din cauza reglementărilor mai stricte ale BNR care au impus băncilor o activitate de finanţare mai prudentă.
"Faptul că nu avem zeci de mii de familii executate silit se datorează inclusiv reglementărilor mai stricte. Sistemul bancar a rămas stabil şi datorită politicii mai prudente adoptată de banca centrală în trecut", a mai explicat Olteanu.



Citeste mai multe despre   










802 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Cum adica lobby transparent? (Miercuri, 20 aprilie 2011, 10:42)

    EU [anonim]

    Nu il aresteaza nimeni pe nenea ca s-a demascat ca a luat spaga? In Romania nu exista legea lobby-ului, deci la noi are conotatii de trafic de influenta.
  • +2 (2 voturi)    
    masura va fi tot pro-banci (Miercuri, 20 aprilie 2011, 10:48)

    el [anonim]

    1. va restrange refinantarea in EUR si astfel va permite bancilor pastrarea marjelor mari (legalizate acum prin OUG 50 de care spune dl Olteanu ca este lobby transparent?!) coroborata in unele cazuri cu clauze abuzive
    2. daca RON se aprecieaza (conform prognozelor pe termen mediu) si coroborat si cu aderearea la moneda unica, refinantarea in RON va fi iarasi un minus mare pt cei ce s-au imprumutat.
    greu de inteles unele masuri...care nu prea au legatura cu Romania.
    ce impiedica acum bancile comerciale sa acorde selectiv credite in EUR si au nevoie de suportul BNR.
  • +5 (5 voturi)    
    Nu Bogdan Olteanu (Miercuri, 20 aprilie 2011, 11:06)

    admus [utilizator]

    Nu cred ce spune acest om si nu stiu de ce trebuie sa o faca el. Nu se gaseste altcineva sa vorbeasca din BNR in locul lui?
  • +3 (3 voturi)    
    Firul rosu - Olteanu & bancile (Miercuri, 20 aprilie 2011, 11:50)

    Alecu [anonim]

    Curios este faptul ca din legea creditului ipotecar a disparut obligativitatea raportarii dobanzilor la indici transparenti exact in perioada cand d-l Olteanu pastorea Camera Deputatilor. Asta a dus la nenumarate abuzuri din partea bancilor si multe drame pentru clientii bancari.Vad ca se continua odiseea spatiala bancara.

    D-le Olteanu la un moment dat va trebui sa dai explicatii pentru ce ai facut !
  • +2 (2 voturi)    
    exemplu bun de impostura (Miercuri, 20 aprilie 2011, 12:02)

    lobistu de serviciu [anonim]

    Mister Olteanu e un exemplu bun de impostura care conduce Romania cu mana forte spre dezastru. A iesit baiatul asta cu cap lucios de sub masa bunica-sii kaghebista, impins de cercurile iudeo masone in pozitii cheie in statul roman si uite cum a ajuns sa dea el lectii mai din toate domeniile de activitate vorba lui nea nicu. Chestia e ca ii merge. Vine sistemul bancar si ii dicteaza BNR ce sa faca...pai BNR a sustinut pe fata modificarea OUG50, exact cum au cerut bancile. Fratilor, neamul asta e pierdut. Nu are nici un viitor cu aceasta clasa politica catastrofala, ne fac in fiecare zi cate putin!
    • +3 (3 voturi)    
      CV B. Olteanu (Miercuri, 20 aprilie 2011, 13:02)

      Alecu [anonim] i-a raspuns lui lobistu de serviciu

      După absolvirea unui liceu cu profil de matematică-fizică, Bogdan Olteanu a devenit student la Facultatea de Automatică din cadrul Universității Politehnice București, dar, după trei ani, din cauza activității de partid în care se implicase, a renunțat la cursuri și s-a înscris la Facultatea de Drept din cadrul Universității București, pe care a absolvit-o în anul 1997. Ulterior, în anul 2001, a obținut diploma de MBA după absolvirea cursurilor organizate de către Institutul Bancar Român & City University of Seatle. În același an, s-a înscris la cursurile de doctorat în filosofie la Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj, dar a fost exmatriculat la 1 noiembrie 2004 din cauza absențelor prelungite de la cursuri.

      http://ro.wikipedia.org/wiki/Bogdan_Olteanu#Studii
      • +1 (1 vot)    
        asa si? (Miercuri, 20 aprilie 2011, 15:52)

        lobistu de serviciu [anonim] i-a raspuns lui Alecu

        gasesc imediat 100 baieti cu fix aceleasi cv-uri si care nu fac pe smecherii la BNR...c'mooooon stim cu totii despre ce vorbim! Depinde cone e ma-ta, tactu sau bunica-ta, dupa caz. Stim si simtim, e plina tara de baieti cu carte, far' de noroc in doctorate. Bogdanel se pare ca a fost coleg cu Botis la doctorat. Botis a fost/este doctorand la Kolozsvar...o greata infinita! Se intorc oamenii nostri politici interbelici cu doctorate la Sorbona, in mormant !!! There you go, Alecule tata!
  • -1 (1 vot)    
    Olteanu isi rezerva un loc caldut la vreo banca (Miercuri, 20 aprilie 2011, 16:22)

    profesoru' [anonim]

    "masurile exagerate" despre care vorbeste acest "domn" Olteanu nu erau deloc exagerate decat din punctul de vedere al bancilor pentru ca la momentul aparitiei OUG 50 bancile faceau ce vroiau cu clientii, lucru pe care aceleasi banci nu si l-ar permite in nici o alta tara europeana. De ce nu s-au luat masuri din timp astfel incat sa fim aliniati cu normele europene, ba chiar mai protejati decat clientii europeni? Unde era domnul Olteanu atunci si ce masuri a luat BNR?
    Aparea moshulica Vasilescu si ne zicea sa nu luam credite in valuta. iar pe hotnews aflam ca Isarescu are credit in valuta. Halal exemplu! Rushinica BNR!
  • 0 (0 voturi)    
    Hmmmmm........ (Miercuri, 20 aprilie 2011, 19:55)

    polonyca [utilizator]

    Pai ....era vorba ca asta sta ascuns pe acolo, pe la BNR , ...cica ....politic !!! Nu era vorba ca mai scoate ciocul si face declaratii !! Nu??? Gretos rau......