​China vrea sa scape de 2 trilioane de dolari. Se pregateste noul Bretton Woods?

de Cristian Dogaru     http://cristiandogaru.blogspot.com/
Marţi, 26 aprilie 2011, 8:35 Economie | Finanţe & Bănci

Oficialii chinezi au descoperit brusc ca rezervele valutare ale tarii sunt excesiv de mari. Prin urmare vor sa renunte la …doua treimi. Nu s-a pomenint de o diversificare, de scaderea ponderii dolarului in favoarea altor “hartii” mai “sigure”. Semn ca detinatorii de bonduri ar putea sa aibe niste probleme pe termen lung dar si ca datoriile Vestului vor fi tot mai greu de finantat. Ne apropiem de un “restart” al actualui sistem monetar?

Cateva stiri foaaaarte interesante pe finalul saptamanii trecute. “China si-ar putea reduce rezervele sale excesiv de mari in devize straine, continuand politica de diversificare” a spus Tang Shuangning, presedintele China Everbright Group, care a afirmat sambata la un forum ca “volumul rezervelor detinute in prezent prea mare”, acesta trebuind sa se incadreze in opinia sa intre echivalentul a 800 miliarde si 1,3 trilioane dolari (3 trilioane in prezent). Declaratiile sale reprezinta ecoul parerii exprimate in termeni mai vagi de Zhou Xiaochuan, guvernatorul Bancii Centrale chineze care spunea cu cateva zile in urma ca “rezervele Chinei depasesc cerinte rezonabile” si ca Guvernul ar trebui sa isi upgradeze politica de management a acestora in sensul diversificarii.

Tot saptamana trecuta, Xia Bin, membru in comitetul de politica monetara al Bancii Centrale, afirma ca 1 trilion dolari ar reprezenta o rezerva suficienta pentru China, restul putand fi utilizat pentru achizitia de resurse si tehnologie necesare pentru economia reala. El a sugerat cateva directii pentru utilizarea rezervei disponibilizate: injectii de capital in sectoare cheie, cumpararea de resurse strategice, investitii in strainatate, imbunatatirea serviciilor din sanatate si educatie.

Cand oficialii chinezi se refera la renuntarea la o parte a rezervelor valutare au in vedere in mod expres detinerile de bancnote verzi. Or, in absenta Chinei, cine va mai acoperi deficitele bugetului SUA? Declaratiile oficialilor chinezi vin cum nu se poate mai prost dupa decizia S&P de a pune sub supraveghere ratingul SUA acordandu-i perspectiva negativa. Desi pietele financiare erau mai degraba amortite luni, in contextul sarbatorilor pascale, argintul a urcat vijelios pana aproape de 50 dolari iar aurul a atins 1520 dolari/uncia; ulterior ambele metale s-au retras pana la 45 dolari argintul si 1500 dolari/uncia aurul.
  • Cum muta Fed?
Saptamana aceasta e asteptata o reuniune Fed iar dolarul are nevoie urgenta de o gura de oxigen. Probabil ca un angajament clar de renuntare la QE-uri este absolut necesar. Pe termen mediu, cresterea dobanzii de politica monetara mi se pare iminenta. Altfel, Fed va ramane singurul cumparator important pentru bondurile americane. Trebuie in plus ca institutia in cauza sa forteze un nou refugiu pe dolar aspirand banii fierbinti din piete (cei oferiti luni bune fara dobanda speculatorilor). Asteptati-va deci la un nou val de deflatie, cu scaderi ale burselor si corectii pentru marfuri, inclusiv pentru aur si argint. Mi-e teama insa ca ar putea fi ultimul pinten deflationist inainte de o inflatie agresiva pe dolar care sa-i schimbe “profilul”. Moment in care ni se va vorbi tot mai mult de rolul stabilizator al aurului, de necesitatea de a reveni la acoperirea in aur a valutelor (intamplator SUA are cea mai mare rezerva de aur). Sa vedem cat reusesc sa vanda chinezii inainte ca “noul” dolar sa il inlocuiasca pe cel “vechi”.

Citeste si alte articole ale lui Cristian Dogaru


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

23043 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    Cateva corecturi (Marţi, 26 aprilie 2011, 8:51)

    flavian [anonim]

    Cele 3 trilioane detinute acum de chinezi sunt doar estimative. Baietii incearca deja de luni bune sa diversifice si s-ar putea sa fi ramas cu mult mai putin: http://blog.flavian.ro/2010/11/china-vs-us-faza-treia.html

    Apoi rezervele FEd sunt si ele estimative sau mai bine zis declarative. Daca ar fi sa-i credem pe chinezi care anuntau ca americanii le-au livrat lingouri cu Tungsten in loc de aur din beciurile FED-ului, treaba e trista rau pentru baietii cu imprimanta de dolari.

    Nu in ultimul rand, surpriza ar putea consta in faptul ca pe perioada deflationista, bursele sa scada dar MP sa continue sa se aprecieze. Aceasta posibila decuplare va semnaliza niste chestii nasoale pentru actualul sistem economic muribund. Si totodata niste chestii extrem de bune pentru cei care se bucura ca vor scapa in sfarsit de el.
  • -8 (16 voturi)    
    rest (Marţi, 26 aprilie 2011, 9:21)

    Alex007 [utilizator]

    Daca mai ramane un rest de bani din aia 2 trilioane ii poate da Romanicii sa o scoata din foamete?
    • +1 (3 voturi)    
      haha (Miercuri, 27 aprilie 2011, 11:21)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Alex007

      pai daca iti da un trilion tie, o sa ajunga o paine la 1 miliard
  • +16 (16 voturi)    
    ce explicatie puerila.. (Marţi, 26 aprilie 2011, 9:30)

    dares [anonim]

    china s-a trezit cu 2 trilioane dolari ..de parca s-a trezit cu vreun sac de nuci in pod ..
    astia sunt pasi f bine planificati nu ca s-a trezit china cu 2 trilioane de dolari
    • -1 (1 vot)    
      detine sau are ?! (Miercuri, 27 aprilie 2011, 8:15)

      panfilica [anonim] i-a raspuns lui dares

      ca daca are trilioanele in detentie, e nasol.
      deci, ca si altii, chine are bani pentru a'i detine.:-)

      daca, in adevar, are banii aia si vrea sa'i cheltuiasca si sa nu'i mai detina, pai, pentru ce au ei de facut ca sa aduca populatia la un nivel de confort mai apropiat de decenta, nici nu cred ca, toti verzii si alte valute de rezerva, ar ajunge.
      ca sa aduca poporul, pe cei care au robit pentru rezervele astea, la un nivel de comfort si civilizatie cat de cat apropriat de cel al tzarilor cu care vrea sa stea la masa, china mai are, inca, nevoie de parale. indiferent numele monedei.

      cat de schimbarea valutelor de rezerva in verzi cu alte monede tari, nu vad care moneda este in suficientza pe piata, sa schimbe dolarul.
      este vorba de massa monetara, de cantitatea de valute disponibila pe piatza.
  • +4 (4 voturi)    
    ... (Marţi, 26 aprilie 2011, 9:48)

    d [anonim]

    Se pare ca in curand vor lua si de la bancheri. Muahaha
  • +5 (11 voturi)    
    PENTRU A OBTINE DOLARII ROSII... (Marţi, 26 aprilie 2011, 9:49)

    MIHAI 2 [anonim]

    ...pe care China (comunista.....bueh....!) e dornica
    sa-i investeasca in strainatate pretul
    ar putea fi prea mare.
    *
    Nu vom putea accepta niciodata ”sugestiile” Bejingului in sensul sa ne alegem
    un Presedinte fost membru PCR si un Premier fost activist utecist....
    *
    Eu stiu ca actualii titulari ai celor doua functii ii deranjeaza pe ”prietenii” chinezi intrucat sunt profund anticomunisti ....dar ....nici asa....pentru
    30 de arginti sa ajungem să...
    • -13 (15 voturi)    
      ai o eruptie portocaliu-isterica (Marţi, 26 aprilie 2011, 11:06)

      Real Slim Shady [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

      Boc a fost activist UTC. Mai citeste, ca altfel ramai boc. Sau prost. sau cum vrei tu: http://www.napocanews.ro/2009/05/este-emil-boc-lustrabil-istoria-politica-a-premierului-romaniei.html
  • +7 (7 voturi)    
    economie (Marţi, 26 aprilie 2011, 9:51)

    xp [anonim]

    china nu poate "sa arunce cu bani". orice se va face, se va face incet, nu va produce o criza (care i-ar afecta mai ales pe chinezi).

    ati vazut in vreun site international de economie stirea asta pe prima pagina azi? nu ii dati prea multa importanta - "a zis un chinez ca..."
  • +9 (9 voturi)    
    inteligent dar grabit (Marţi, 26 aprilie 2011, 10:00)

    Alex [anonim]

    Chinezii nu au acumulat rezerve doar pentru a avea rezerve (cum facem noi) ci pentru a impiedica aprecierea yuan-ului si a-si pastra exporturile mari. Cateva declaratii timide nu inseamna ca vor incepe de maine sa vanda. Oricum, ceea ce america va pierde in piata pentru bond-uri va castiga din imbunatatirea pozitiei balantei comerciale cu china. Presupunand ca nu vor continua chinezii sa cumpere bonduri and the like ca apucatii, inutil si mercantilist.
    • 0 (0 voturi)    
      re: inteligent dar grabit (Marţi, 26 aprilie 2011, 11:05)

      ewr [anonim] i-a raspuns lui Alex

      de acord cu Alex
  • +1 (1 vot)    
    articol (Marţi, 26 aprilie 2011, 11:52)

    alex [anonim]

    Un articol interesant in The Economist de sapt trecuta:

    http://www.economist.com/node/18560525

    Se incheie cu o fraza interesanta:

    "Any purchase big enough to warrant China’s attention will also move the market against it. China can buy almost anything for a price—but almost nothing for today’s price."

    Deci orice vor atinge in materie de achizitii (debt, equity, real-estate, currencies etc) isi va creste valoarea instantaneu.
    • 0 (0 voturi)    
      este doar un articol... (Marţi, 26 aprilie 2011, 12:57)

      traian [anonim] i-a raspuns lui alex

      In realitate situatia se rezolva ca de obicei.Uneori este greu de aflat cine vinde si cine cumpara.Si pana la urma pe cine intereseaza chestia asta?Pe cei care fac afaceri in nici un caz,poate pe politicieni,pe strategi.deci,ramane cum am stabilit!
  • +1 (1 vot)    
    china (Marţi, 26 aprilie 2011, 12:52)

    andrei1245 [utilizator]

    ce ii impiedica sa faca sosele, sa construiasca spitale sa mareasca salariul minim?

    sa investeasca in cercetare si educatie?

    o parte din cele trei trilioane arata si ca occidentul nu a cumparat prea ieftin din china asa cum pare la prima vedere.

    accesul la tehnologia occidentala al chinezilor prin comert si deschiderea catre investitorii occidentali
    poate valora chiar mai mult decit cele trei trilioane excedent.

    dar tirgul a fost facut!
  • 0 (0 voturi)    
    sa-si faca minister din ei (Marţi, 26 aprilie 2011, 14:13)

    ionee [anonim]

    Sa-si faca ministerul banilor, cum altii au ministerul petrolului. Se ocupa ei de administrarea lor. :)
  • +3 (3 voturi)    
    Vrea sa scape ? Ii ajut eu ! (Marţi, 26 aprilie 2011, 16:44)

    tuttututututututuu [anonim]

    Pot sa-i ajut foarte usor , sa ma contacteze si le ofer un cont unde sa-i transfere , apoi aduc banii in Romania si in rest romanii sunt experti in a topi fonduri,
    Eu stiu cateva persoane publice care ar putea rezolva cateva conturi cum este cel al Chinei foarte repede.
  • +2 (2 voturi)    
    Trimitem PSD PDL PNL si termina banii in 2 luni (Marţi, 26 aprilie 2011, 22:15)

    silviu [anonim]

    trimitem toti puliticienii nostri in frunte cu dom Iliescu si le arata la chinezi cum dispar fondurile, nu o sa deranjeze populatia o sa se faca in liniste, hai PSD stim ca poti !!!
  • +1 (1 vot)    
    povesti nemuritoare (Miercuri, 27 aprilie 2011, 8:34)

    mike [anonim]

    cristi , tu daca ai avea dolari ai incerca sa scapi de ei in perioada asta ??? si mai ales sa cumperi euro ?? crezi ca chinezii sunt prosti ? hai sa nu mai lansam povesti nemuritoare pe bloguri ...
  • 0 (0 voturi)    
    gramatica (Joi, 28 aprilie 2011, 17:49)

    vasile [anonim]

    Cand se gasesc greseli de gramatica elementare facute de un ziarist cum e Dogaru nu mai publicati cometariul? Foarte inteligent!